w36
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 3/9
Anna-Lena Ström, Roll Call
10:30
10:00
Anders Undén, Anna-Lena Ström, Course presentation
11:30
10:30
Anna-Lena Ström, Introduction for master students
15:00
13:00
w36
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 4/9
Anders Undén, Lecture 1. Neurons & glia cells
12:00
09:30
w36
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 5/9
Anders Undén, Lecture 2. Organization of the nervous system
12:00
09:30
Anders Undén, Anna-Lena Ström, Introduction to group exercises, labs, literature seminars
17:00
13:00
w36
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 6/9
Anders Undén, Lecture 3. Electrical properties of membranes
12:00
09:30
Group 1, Anna-Lena Ström, Lab 2: Brain anatomy
17:00
13:00
w36
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 7/9
Anders Undén, Lecture 4. Action potential
12:00
09:30
Group 2, Anna-Lena Ström, Lab 2: Brain anatomy
17:00
13:00
w36
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 8/9
w36
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 9/9
w37
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 10/9
Anders Undén, Lecture 5. Ion channels I
12:00
09:30
Group 1-2, Anders Undén, Lab 5: Neurosim
17:00
13:00
Group 5, Anna-Lena Ström, Lab 2: Brain anatomy
17:00
13:00
w37
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 11/9
Anders Undén, Lecture 6. Ion channels II
12:00
09:30
Group 3-4, Anders Undén, Lab 5: Neurosim
17:00
13:00
Group 6, Anna-Lena Ström, Lab 2: Brain anatomy
17:00
13:00
w37
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 12/9
Anders Undén, Lecture 7. Ion channels III
12:00
09:30
Group 5-6, Anders Undén, Lab 5: Neurosim
17:00
13:00
Group 3, Anna-Lena Ström, Lab 2: Brain anatomy
17:00
13:00
w37
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 13/9
Anders Undén, Lecture 8. Release of neurotransmitters
12:00
09:30
Group 4, Anna-Lena Ström, Lab 2: Brain anatomy
17:00
13:00
Hand-out of dugga 1
17:15
17:00
w37
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 14/9
Anders Undén, Lecture 9. Ligand-regulated ion channels I
12:00
09:30
Deadline hand-in dugga 1 at 5 pm
17:00
16:45
w37
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 15/9
w37
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 16/9
w38
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 17/9
Anders Undén, Lecture 10. Ligand-regulated ion channels II
12:00
09:30
Group 2, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 1
17:00
13:00
w38
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 18/9
Group 6, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
10:30
09:30
Group 6, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
17:00
10:30
Group 2, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 2
17:00
13:00
w38
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 19/9
Anders Undén, Lecture 11. Ligand-regulated ion channels III
12:00
09:30
Group 6, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 2
17:00
13:00
w38
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 20/9
Group 1, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
10:30
09:30
Group 1, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
17:00
10:30
Group 3, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 1. In K434
17:00
13:00
w38
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 21/9
Anders Undén, Lecture 12. Receptor kinetics
12:00
09:30
Group 1, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 2
17:00
13:00
Group 3, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 2
17:00
13:00
w38
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 22/9
w38
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 23/9
w39
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 24/9
Henrietta Nielsen, Lecture 13. GPCRs and G-proteins
12:00
09:30
Group 6, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 1
17:00
13:00
w39
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 25/9
Henrietta Nielsen, Lecture 14. Second messengers I
12:00
09:30
Group 6, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 2
17:00
13:00
w39
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 26/9
Group 4, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
17:00
09:30
w39
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 27/9
Henrietta Nielsen, Lecture 15. Second messengers II
12:00
09:30
Group 5, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 1
17:00
13:00
Group 4, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 2
17:00
13:00
w39
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 28/9
Anna-Lena Ström, Lecture 16. Protein kinases and phosphatases
12:00
09:30
Group 5, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 2
17:00
13:00
w39
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 29/9
w39
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 30/9
w40
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 1/10
Anders Undén, Lecture 17. Monoamines I
12:00
09:30
Group 1, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 1
17:00
13:00
w40
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 2/10
Anders Undén, Lecture 18. Monoamines II
12:00
09:30
Group 1, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 2
17:00
13:00
w40
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 3/10
Group 2, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
10:30
09:30
Group 2, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
17:00
10:30
w40
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 4/10
Anders Undén, Lecture 19. Neuropharmacology and pathology
12:00
09:30
Group 2, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 2
17:00
13:00
Group 3, Group 6, Daniel Patrick Twohig, Lab 3: IP3 inhibition
17:00
13:00
w40
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 5/10
17:00
09:30
w40
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 6/10
w40
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 7/10
w41
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 8/10
Dugga 2
12:00
09:30
Group 4, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 1
17:00
13:00
w41
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 9/10
Group 3, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
10:30
09:30
Group 3, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
17:00
10:30
Group 4, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 2
17:00
13:00
w41
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 10/10
Anders Undén, Lecture 20.
12:00
09:30
Group 3, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 2
17:00
13:00
w41
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 11/10
Literature seminar preparation
17:00
09:30
w41
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 12/10
Group 4-5, Daniel Patrick Twohig, Lab 3: IP3 inhibition
17:00
13:00
w41
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 13/10
w41
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 14/10
w42
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 15/10
Group 5, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
10:30
09:30
Group 5, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
17:00
10:30
Group 1-2, Daniel Patrick Twohig, Lab 3: IP3 inhibition
17:00
13:00
w42
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 16/10
Henrietta Nielsen, Lecture 22. Neurotransmission in the retina
12:00
09:30
Group 5, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 2
17:00
13:00
w42
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 17/10
Literature seminar preparation
Abstract to Mondo
17:00
09:00
w42
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 18/10
Group 1-2, Anders Undén, Literature seminars
12:00
09:00
Group 3-4, Anders Undén, Literature seminars
15:30
13:00
w42
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 19/10
Group 5-6, Anders Undén, Literature seminars
12:00
09:00
w42
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 20/10
w42
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 21/10
w43
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 22/10
Anders Undén, Lecture 21. Neurochemical aspects of pain
12:00
09:30
Presentation and summary of lab 1-5
16:00
13:00
w43
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 23/10
Self-tuition – preparation for exam
00:00
09:30
w43
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 24/10
Self-tuition – preparation for exam
00:00
00:00
w43
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 25/10
Self-tuition – preparation for exam
00:00
00:00
w43
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 26/10
Self-tuition – preparation for exam
00:00
00:00
w43
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 27/10
Self-tuition – preparation for exam
00:00
00:00
w43
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 28/10
Self-tuition – preparation for exam
00:00
00:00
w44
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 29/10
Self-tuition – preparation for exam
09:30
00:00
Anders Undén, Review of previous exams, Q&A
12:00
09:30
Self-tuition – preparation for exam
00:00
13:00
w44
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 30/10
Self-tuition – preparation for exam
00:00
00:00
w44
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 31/10
Self-tuition – preparation for exam
00:00
00:00
w44
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 1/11
Self-tuition – preparation for exam
09:30
00:00
Written exam, KN7001
14:00
09:30
w44
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 2/11
Anders Undén, Self-assessment, reflection group discussion. Exam discussion – course evaluation
12:00
09:30
w44
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 3/11
w44
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 4/11
w51
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 17/12
Anna-Lena Ström, Omtentamen
14:00
09:30
w51
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 18/12
w51
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 19/12
w51
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 20/12
w51
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 21/12
w51
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 22/12
w51
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 23/12
Course code | Course name |
KN7001 | Neurochemistry with Molecular Neurobiology |