Monday 3/9
Anna-Lena Ström, Roll Call
10
10
Anders Undén, Anna-Lena Ström, Course presentation
11
10
Anna-Lena Ström, Introduction for master students
15
13
Tuesday 4/9
Anders Undén, Lecture 1. Neurons & glia cells
12
9
Wednesday 5/9
Anders Undén, Lecture 2. Organization of the nervous system
12
9
Anders Undén, Anna-Lena Ström, Introduction to group exercises, labs, literature seminars
17
13
Thursday 6/9
Anders Undén, Lecture 3. Electrical properties of membranes
12
9
Group 1, Anna-Lena Ström, Lab 2: Brain anatomy
17
13
Friday 7/9
Anders Undén, Lecture 4. Action potential
12
9
Group 2, Anna-Lena Ström, Lab 2: Brain anatomy
17
13
Monday 10/9
Anders Undén, Lecture 5. Ion channels I
12
9
Group 1-2, Anders Undén, Lab 5: Neurosim
17
13
Group 5, Anna-Lena Ström, Lab 2: Brain anatomy
17
13
Tuesday 11/9
Anders Undén, Lecture 6. Ion channels II
12
9
Group 3-4, Anders Undén, Lab 5: Neurosim
17
13
Group 6, Anna-Lena Ström, Lab 2: Brain anatomy
17
13
Wednesday 12/9
Anders Undén, Lecture 7. Ion channels III
12
9
Group 5-6, Anders Undén, Lab 5: Neurosim
17
13
Group 3, Anna-Lena Ström, Lab 2: Brain anatomy
17
13
Thursday 13/9
Anders Undén, Lecture 8. Release of neurotransmitters
12
9
Group 4, Anna-Lena Ström, Lab 2: Brain anatomy
17
13
Friday 14/9
Anders Undén, Lecture 9. Ligand-regulated ion channels I
12
9
Deadline hand-in dugga 1 at 5 pm
17
16
Monday 17/9
Anders Undén, Lecture 10. Ligand-regulated ion channels II
12
9
Group 2, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 1
17
13
Tuesday 18/9
Group 6, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
10
9
Group 6, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
17
10
Group 2, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 2
17
13
Wednesday 19/9
Anders Undén, Lecture 11. Ligand-regulated ion channels III
12
9
Group 6, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 2
17
13
Thursday 20/9
Group 1, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
10
9
Group 1, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
17
10
Group 3, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 1. In K434
17
13
Friday 21/9
Anders Undén, Lecture 12. Receptor kinetics
12
9
Group 1, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 2
17
13
Group 3, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 2
17
13
Monday 24/9
Henrietta Nielsen, Lecture 13. GPCRs and G-proteins
12
9
Group 6, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 1
17
13
Tuesday 25/9
Henrietta Nielsen, Lecture 14. Second messengers I
12
9
Group 6, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 2
17
13
Wednesday 26/9
Group 4, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
17
9
Thursday 27/9
Henrietta Nielsen, Lecture 15. Second messengers II
12
9
Group 5, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 1
17
13
Group 4, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 2
17
13
Friday 28/9
Anna-Lena Ström, Lecture 16. Protein kinases and phosphatases
12
9
Group 5, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 2
17
13
Monday 1/10
Anders Undén, Lecture 17. Monoamines I
12
9
Group 1, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 1
17
13
Tuesday 2/10
Anders Undén, Lecture 18. Monoamines II
12
9
Group 1, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 2
17
13
Wednesday 3/10
Group 2, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
10
9
Group 2, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
17
10
Thursday 4/10
Anders Undén, Lecture 19. Neuropharmacology and pathology
12
9
Group 2, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 2
17
13
Group 3, Group 6, Daniel Patrick Twohig, Lab 3: IP3 inhibition
17
13
Monday 8/10
Dugga 2
12
9
Group 4, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 1
17
13
Tuesday 9/10
Group 3, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
10
9
Group 3, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
17
10
Group 4, Daniel Patrick Twohig, Lab 1: Ca2+ flux part 2
17
13
Wednesday 10/10
Anders Undén, Lecture 20.
12
9
Group 3, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 2
17
13
Thursday 11/10
Literature seminar preparation
17
9
Friday 12/10
Group 4-5, Daniel Patrick Twohig, Lab 3: IP3 inhibition
17
13
Monday 15/10
Group 5, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
10
9
Group 5, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 1
17
10
Group 1-2, Daniel Patrick Twohig, Lab 3: IP3 inhibition
17
13
Tuesday 16/10
Henrietta Nielsen, Lecture 22. Neurotransmission in the retina
12
9
Group 5, Maxime Gestin, Lab 4: Receptor binding part 2
17
13
Wednesday 17/10
Literature seminar preparation
Abstract to Mondo
17
9
Thursday 18/10
Group 1-2, Anders Undén, Literature seminars
12
9
Group 1-2, Anders Undén, Literature seminars
12
9
Group 3-4, Anders Undén, Literature seminars
15
13
Group 3-4, Anders Undén, Literature seminars
15
13
Friday 19/10
Group 5-6, Anders Undén, Literature seminars
12
9
Group 5-6, Anders Undén, Literature seminars
12
9
Monday 22/10
Anders Undén, Lecture 21. Neurochemical aspects of pain
12
9
Presentation and summary of lab 1-5
16
13
Tuesday 23/10
Self-tuition – preparation for exam
0
9
Wednesday 24/10
Self-tuition – preparation for exam
0
0
Thursday 25/10
Self-tuition – preparation for exam
0
0
Friday 26/10
Self-tuition – preparation for exam
0
0
Saturday 27/10
Self-tuition – preparation for exam
0
0
Sunday 28/10
Self-tuition – preparation for exam
0
0
Monday 29/10
Self-tuition – preparation for exam
9
0
Anders Undén, Review of previous exams, Q&A
12
9
Self-tuition – preparation for exam
0
13
Tuesday 30/10
Self-tuition – preparation for exam
0
0
Wednesday 31/10
Self-tuition – preparation for exam
0
0
Thursday 1/11
Self-tuition – preparation for exam
9
0
Written exam, KN7001
14
9
Friday 2/11
Anders Undén, Self-assessment, reflection group discussion. Exam discussion – course evaluation
12
9
Monday 17/12
Anna-Lena Ström, Omtentamen
14
9
Course code | Course name |
KN7001 | Neurochemistry with Molecular Neurobiology |