Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
Viktigt meddelande |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 18, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-02 | 08:00 - 10:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 1 | Mårten Schultz | Seminarium 5 - Kontrollmakten | ||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU208L | 29245, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 1 | Caroline Nordklint | Utredningsansvar och kommunikation I förvaltningsdomstol | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | RHG001 | 01047, V24, 100%, DAG, NML | Europas förkristna religioner | Peter Jackson Rova | Introduktion till Europas förkristna religioner | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU208L | 29245, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 4 | Andrea Sundstrand | Offentlig upphandling | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | AKG100 | 40001, V24, 100%, DAG, NML | Kriminalpolitik | Grupp A | Albin Stenström | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 2 | Julia Dahlqvist | Seminarium 5 - Kontrollmakten | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | EC38003 | FO003, V24, % | David Schönholzer | Lecture 10 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU676A | 29031, V24, 100%, DAG, NML | Louise Dane | Barns rättigheter i migrationsprocessen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta |
ABAGO2 ABMGF7 ABMGO2 |
28001, V24, 100%, DAG, NML 28006, V24, 100%, DAG, NML 28009, V24, 100%, DAG, NML |
Mellanösterns litteratur | Alla | Astrid Ottosson al Bitar | L1 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU682A | 29034, V24, 100%, DAG, NML | Specialkurs:Central fastighetsrätt | Elisabeth Ahlinder | Triple net | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta | SAMBEF | Jani Turunen | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU208L | 29245, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 2 | Caroline Nordklint | Utredningsansvar och kommunikation I förvaltningsdomstol | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 6 | Jaan Paju | Seminarium 5 - Kontrollmakten | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | SA1002 | 37629, V24, 100%, DAG, NML | Politik, konflikt och transnationalism | Aina Backman | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | AKG100 | 40001, V24, 100%, DAG, NML | Kriminalpolitik | Grupp B | Albin Stenström | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 3 | Julia Dahlqvist | Seminarium 5 - Kontrollmakten | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 7 | Jaan Paju | Seminarium 5 - Kontrollmakten | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 4 | Hedvig Lokrantz-Bernitz | Seminarium 5 - Kontrollmakten | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta |
SV002X SV004X SVE002 SVS002 |
42005, V24, 100%, DAG, NML 42006, V24, 100%, DAG, NML 42032, V24, 100%, DAG, NML 42034, V24, 100%, DAG, NML |
War and democracy in global politics |
Krig & dem War and Democracy |
Hans Agné | The introduction will be held in English for both the English and Swedish groups. | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | AT2060 | 45192, V24, 100%, DAG, NML | Arbetsrätt 2: Individuell arbetsrätt | Sabina Hellborg | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU208L | 29245, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 3 | Caroline Nordklint | Utredningsansvar och kommunikation I förvaltningsdomstol | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | AKG100 | 40001, V24, 100%, DAG, NML | Kriminalpolitik | Grupp C | Albin Stenström | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta |
JU629A JU629G |
29029, V24, 100%, DAG, NML 29263, V24, 100%, DAG, NML |
Anna Lena Sandström | Seminarium 13: Offentligrättsliga principer | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 8 | Jaan Paju | Seminarium 5 - Kontrollmakten | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 5 | Filippo Valguarnera | Seminarium 5 - Kontrollmakten | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-05-03 | 08:00 - 10:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU208L | 29245, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 4 | Caroline Nordklint | Utredningsansvar och kommunikation I förvaltningsdomstol | ||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU208L | 29245, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 5 | Caroline Nordklint | Utredningsansvar och kommunikation I förvaltningsdomstol | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU682A | 29034, V24, 100%, DAG, NML | Specialkurs:Central fastighetsrätt | Elisabeth Ahlinder | Aribnb | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | SA1002 | 37629, V24, 100%, DAG, NML | Politik, konflikt och transnationalism | Aina Backman | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU729A | 29038, V24, 100%, DAG, NML | Claes Lernestedt | Medverkan II | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | HA22FF | 29233, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Teresa Simon Almendal | Sponsring | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta |
JU59AA JU59BB |
29012, V24, 100%, DAG, NML 29020, V24, 100%, DAG, NML |
Amerikansk och engelsk affärsrätt | Paul Lappalainen | Seminar 20: Criminal Procedure, Corporate Criminal Liability | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta |
ABAGO2 ABMGF7 ABMGO2 |
28001, V24, 100%, DAG, NML 28006, V24, 100%, DAG, NML 28009, V24, 100%, DAG, NML |
Mellanösterns litteratur | Alla | Astrid Ottosson al Bitar | L2 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
EC2405 EC2408 EC7413 |
33011, V24, 100%, DAG, NML 33022, V24, 100%, DAG, NML OM033, V24, 100%, DAG, NML |
Ekonometri 3b: Tidsseriedata - Grupp 1 Empiriska metoder i nationalek. IIb Gr1 |
Fredrik Håkan Sigurd Runelöv | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU729A | 29038, V24, 100%, DAG, NML | Claes Lernestedt | Medverkan II | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | GV1000 | 01030, V24, 100%, DAG, NML | Kulturstudier | Alla | Tove Solander | Feministiska kultur- och mediestudier | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
EC2405 EC2408 EC7413 |
33011, V24, 100%, DAG, NML 33022, V24, 100%, DAG, NML OM033, V24, 100%, DAG, NML |
Ekonometri 3b: Tidsseriedata - Grupp 2 Empiriska metoder i nationalek. IIb Gr2 |
Fredrik Håkan Sigurd Runelöv | |||||||||||||||||||||||
v 19, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-06 | 08:00 - 10:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 1 | Jaan Paju | Seminarium 6 - Case-seminarium (fallstudie) | ||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 2 | Alexandra Park Larsson | Bolagsstämma | |||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | SOD241 | 38502, V24, 100%, DAG, NML | Företagsekonomi för personalvetare | SOD241 grupp 1 | Kristina Hagqvist | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 03 | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC38018 | FO005, V24, % | Horng Chern Wong | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 09 | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 6 | Jaan Paju | Seminarium 6 - Case-seminarium (fallstudie) | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FIPF11 | 10936, V24, 100%, DAG, NML | Den praktiska filosofins historia | Elisabeth Furberg | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | GV1000 | 01030, V24, 100%, DAG, NML | Kulturstudier | Alla | Josefine Wall Scherer | Representationer | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta | 2LG082 | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta |
ABAGO2 ABMGF7 ABMGO2 |
28001, V24, 100%, DAG, NML 28006, V24, 100%, DAG, NML 28009, V24, 100%, DAG, NML |
Mellanösterns litteratur | Alla | Astrid Ottosson al Bitar | L3 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 2 | Julia Dahlqvist | Seminarium 6 - Case-seminarium (fallstudie) | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
D215, Södra huset D, Vån 2 D289, Södra huset D, Vån 2 E397, Södra huset E, Vån 3 |
Karta
Karta |
UM7107 US170G |
17309, V24, 100%, DAG, NML 17328, V24, 100%, DAG, NML |
Vetenskapsteori och forskningsmetodik |
Grupp 4: D289 (Love), Grupp 5: D215 (Sophia), Grupp 6: E397 (Malcolm) |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
PEG210 PEG220 PEGN13 |
34011, V24, 100%, DAG, NML 34090, V24, 100%, DAG, NML 34986, V24, 100%, DAG, NML |
Vuxenpedagogik och livslångt lärande | Obligatorisk närvaro |
Gunilla Avby Malgorzata Malec Rawinski |
Seminariegrupp 3 Seminarium 1 |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | FR030B | 07013, V24, 100%, DAG, NML |
Fransk grammatik och ordkunskap 3 Skriftlig produktion 2 |
Fra förb DAG | Malin Roitman | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 6 | Alexander Unnersjö | Bolagsstämma | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 7 | Linnea Harnesk | Seminarium 1 - Upphovsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 02 | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | GV5008 | 01043, V24, 100%, DAG, NML | Normkritisk pedagogik 2 | Alla | Fanny Ambjörnsson | Ålder som maktordning | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 8 | Alexander Källström | Seminarium 1 - Upphovsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 4 | Hedvig Lokrantz-Bernitz | Seminarium 6 - Case-seminarium (fallstudie) | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 7 | Jaan Paju | Seminarium 6 - Case-seminarium (fallstudie) | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta |
PEG010 PEG100 |
34012, V24, 100%, DAG, NML 34982, V24, 100%, DAG, NML 34983, V24, 100%, DAG, NML |
Delaktighet, identitet och makt | Obligatorisk närvaro | Grupp 2 | Maria Rosén | Seminarium A | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 3 | Julia Dahlqvist | Seminarium 6 - Case-seminarium (fallstudie) | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 8 | Stina Bratt | Bolagsstämma | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 8 | Jaan Paju | Seminarium 6 - Case-seminarium (fallstudie) | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | PEA402 | 34958, V24, 50%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Alla | Camilla Thunborg |
Organisering och sense-making. OBS! Obligatorisk närvaro |
|||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 5 | Richard Nordqvist | Seminarium 6 - Case-seminarium (fallstudie) | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FIPF11 | 10930, H23, 50%, KV, NML | Den praktiska filosofins historia | Elisabeth Furberg | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-07 | 08:00 - 10:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 10 | Måns Svennem Lundberg | Seminarium 1 - Upphovsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 13 | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 11 | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 9 | Måns Svennem Lundberg | Seminarium 1 - Upphovsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 3 | Jonas Nordell | Seminarium 1 - Upphovsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta |
SV7086 SV7096 |
42042, V24, 100%, DAG, NML 42052, V24, 100%, DAG, NML |
Kvantitativa metoder | Kvantitativ metod | Pär Nyman | Lecture 12: Other techniques for casual inference | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FIPF11 | 10936, V24, 100%, DAG, NML | Den praktiska filosofins historia | Elisabeth Furberg | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta |
ABAGO2 ABMGF7 ABMGO2 |
28001, V24, 100%, DAG, NML 28006, V24, 100%, DAG, NML 28009, V24, 100%, DAG, NML |
Mellanösterns litteratur | Alla | Astrid Ottosson al Bitar | L4 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | ENGE02 | 19668, V24, 100%, DAG, NML | Litteratur och kultur 1832-nutid | Eng II gr1 | Irina Rasmussen | The Realist Novel | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 1 | Marianne Levin | Seminarium 1 - Upphovsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 6 | Isa Böttiger | Seminarium 1 - Upphovsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 4 | Jonas Nordell | Seminarium 1 - Upphovsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 2 | Marianne Levin | Seminarium 1 - Upphovsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 12 | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta |
HV461S UM3106 |
17326, V24, 100%, DAG, NML 17327, V24, 100%, DAG, NML 17344, V24, 100%, DAG, NML |
De samhällsorienterande ämnenas didaktik Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling |
Föreläsning och seminarium om klimatförädninrgar och lösningar med Alasadir Skelton och Niklas Haring, Göteborgs universitet | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 16 | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU676A | 29031, V24, 100%, DAG, NML | Amanda Johansson Köves | Anhöriginvandring | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | GU2001 | 37000, V24, 100%, DAG, NML | Projektarbete: Miljö och utveckling | Global II Alla |
Aysem Mert Helena Berglund |
||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta |
JU629A JU629G |
29029, V24, 100%, DAG, NML 29263, V24, 100%, DAG, NML |
Jaan Paju | Seminarium 15: EU-rättslig metod | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 5 | Jonas Nordell | Seminarium 1 - Upphovsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta |
Studentrådet vid Institutionen för Asien- och Mell Sarina Johansson |
||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | GV5011 | 01032, V24, 50%, KV, NML | Genusvetenskapliga kulturstudier | Elin Bengtsson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | PEG102 | 34984, V24, 25%, KV, NML | Obligatorisk närvaro |
Jeanna Wennerberg Stefan Ekecrantz |
|||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-08 | 08:00 - 10:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 1 | Daniel Sveen | 8:42 ABL | |||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU211L |
29246, V24, 100%, DAG, NML 29256, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 2 | Axel Holmgren | Seminarium 11: Ansvarsfrihetsgrunder II | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU211L |
29246, V24, 100%, DAG, NML 29256, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 1 | Marie Kagrell | Seminarium 11: Ansvarsfrihetsgrunder II | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 2 | Alexandra Park Larsson | 8:42 ABL | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | RHG001 | 01047, V24, 100%, DAG, NML | Europas förkristna religioner | Olof Sundqvist | Germansk religion | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 3 | Anders Lagerstedt | 8:42 ABL | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU211L |
29246, V24, 100%, DAG, NML 29256, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 4 | Axel Holmgren | Seminarium 11: Ansvarsfrihetsgrunder II | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU211L |
29246, V24, 100%, DAG, NML 29256, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 3 | Marie Kagrell | Seminarium 11: Ansvarsfrihetsgrunder II | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta |
SA2002 SA2021 |
37630, V24, 100%, DAG, NML 37634, V24, 100%, DAG, NML |
Genus och sexualitet | Grupp 3 | Andrew Johnson | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 4 | Alexander Unnersjö | 8:42 ABL | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 5 | Alexandra Park Larsson | 8:42 ABL | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | NS2101 | 21003, V24, 100%, DAG, NML | Retorik 2 | Obligatorisk närvaro | Alla grupper | Gunilla Almström Persson | Föreläsning 2 | ||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU735A | 29023, V24, 100%, DAG, NML | Åsa Örnberg | Kommunerna och RF | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta |
SOA100 SOC100 |
38489, V24, 100%, DAG, NML 38522, V24, 100%, DAG, NML |
Sociologi som vetenskap: Kunskapssyn och etik |
SOA100 Grupp 2 SOC100 Alla |
Grupp 2 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | 2LG082 | ||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
SOA100 SOB100 |
38496, V24, 100%, DAG, NML 38522, V24, 100%, DAG, NML |
Sociologi som vetenskap: Kunskapssyn och etik |
SOA100 Grupp 1 SOB100 Alla |
Grupp 1 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | SOA100 | 38522, V24, 100%, DAG, NML | Sociologi som vetenskap: Kunskapssyn och etik | SOA100 Grupp 3 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC6902 |
33013, V24, 50%, DAG, NML 33148, V23, 50%, DAG, NML |
Gabriella Lockwall | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 6 | Alexander Unnersjö | 8:42 ABL | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU211L |
29246, V24, 100%, DAG, NML 29256, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 6 | Axel Holmgren | Seminarium 11: Ansvarsfrihetsgrunder II | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FR030B | 07013, V24, 100%, DAG, NML |
Fransk grammatik och ordkunskap 3 Skriftlig produktion 2 |
Fra förb DAG | Malin Roitman | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | SOA100 | 38522, V24, 100%, DAG, NML | Sociologi som vetenskap: Kunskapssyn och etik | SOA100 Grupp 4 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU211L |
29246, V24, 100%, DAG, NML 29256, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 5 | Marie Kagrell | Seminarium 11: Ansvarsfrihetsgrunder II | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta |
JU50AA JU50BB |
29015, V24, 100%, DAG, NML 29032, V24, 100%, DAG, NML |
Sideek Seyad | Special protection? Women | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 7 | Anders Lagerstedt | 8:42 ABL | |||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta |
Studentrådet vid Institutionen för Asien- och Mellanösternstudier. Sarina Johansson |
||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta |
Studentrådet vid Institutionen för Asien- och Mell Oscar Tindvall |
||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 8 | Stina Bratt | 8:42 ABL | |||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | HI1353 | 12877, V24, 50%, KV, NML | Världens och Sveriges historia: modern tid | HI1353 alla grupper | Nils Edling | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLRIOI SLRYS1 |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25161, V24, 25%, KV, NML 25168, V24, 100%, BLA, NML |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Mattias Ågren | Ryssland och omvärlden | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FIPF11 | 10930, H23, 50%, KV, NML | Den praktiska filosofins historia | Meradjuddin Khan Oidermaa | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-05-10 | 09:00 - 11:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC38003 | FO003, V24, % | David Schönholzer | Lecture 12 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 7 | Linnea Harnesk | Seminarium 2 - Patenträtt VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
JU50AA JU50BB |
29015, V24, 100%, DAG, NML 29032, V24, 100%, DAG, NML |
Ylva Lennartsson Hartmann | Sexual Orientation & Gender Identity | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | SA1002 | 37629, V24, 100%, DAG, NML | Politik, konflikt och transnationalism | Aina Backman | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 |
D207, Södra huset D, Vån 2 D215, Södra huset D, Vån 2 D289, Södra huset D, Vån 2 |
Karta |
UM7107 US170G |
17309, V24, 100%, DAG, NML 17328, V24, 100%, DAG, NML |
Vetenskapsteori och forskningsmetodik |
Grupp 4: D207 (Love), Grupp 5: D215 (Sophia), Grupp 6: D289 (Malcolm) |
|||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FR030B | 07013, V24, 100%, DAG, NML |
Fransk grammatik och ordkunskap 3 Skriftlig produktion 2 |
Fra förb DAG | Malin Roitman | Examination : Présentation département | |||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 8 | Linnea Harnesk | Seminarium 2 - Patenträtt VT24 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
D215, Södra huset D, Vån 2 D220, Södra huset D, Vån 2 D289, Södra huset D, Vån 2 |
Karta |
UM7107 US170G |
17309, V24, 100%, DAG, NML 17328, V24, 100%, DAG, NML |
Vetenskapsteori och forskningsmetodik |
Grupp 1: D215 (Love), Grupp 2: D220 (Sophia), Grupp 3: D289 (Malcolm) |
|||||||||||||||||||||||
v 20, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-13 | 08:00 - 10:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 5 | Erik Sinander | Seminarium 1 - Internationell processrätt | ||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | AT1060 | 45198, V24, 100%, DAG, NML | Arbetsmarknadsekonomi 2: Ekonomisk politik och arbetslöshet | Alla | Karin Margret Edmark | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 03 | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 13 | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 07 | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 05 | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 6 | Erik Sinander | Seminarium 1 - Internationell processrätt | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | GU6001 | 37001, V24, 100%, DAG, NML | Examensarbete | Molly Sundberg | Vi pratar om programmet: Avslutande dialog med studierektor. | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta |
SV100L SV100U SVS010 SVS014 |
42017, V24, 100%, DAG, NML 42029, V24, 100%, DAG, NML 42030, V24, 100%, DAG, NML 42104, V24, 100%, DAG, NML |
Internationell politik | IP Grupp05 | Merrick Tabor | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | ENGE02 | 19668, V24, 100%, DAG, NML | Litteratur och kultur 1832-nutid | Eng II gr1 | Irina Rasmussen | Modernism | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta | FIPF11 | 10936, V24, 100%, DAG, NML | Den praktiska filosofins historia | Elisabeth Furberg | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta |
ABAGO2 ABMGF7 ABMGO2 |
28001, V24, 100%, DAG, NML 28006, V24, 100%, DAG, NML 28009, V24, 100%, DAG, NML |
Mellanösterns litteratur | Alla | Astrid Ottosson al Bitar | L5 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | AT1060 | 45198, V24, 100%, DAG, NML | Arbetsmarknadsekonomi 2: Ekonomisk politik och arbetslöshet | Alla | Karin Margret Edmark | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | SVE004 | 42000, V24, 100%, DAG, NML | Internationell säkerhet | IS Group02 | Graham Hobbs | Seminar 2. Security and theories of IR | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU664A | 29028, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Jérôme Monsenego | Gränsöverskidande koncernflöden inom EU | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 06 | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | USSV2D |
17369, V24, 100%, DAG, NML 17371, V24, 100%, DAG, NML |
Skönlitteratur i skolämnet svenska som andraspråk | Katarina Rejman | Seminarium 4 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 7 | Erik Sinander | Seminarium 1 - Internationell processrätt | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FR030B | 07013, V24, 100%, DAG, NML |
Fransk grammatik och ordkunskap 3 Skriftlig produktion 2 |
Fra förb DAG | Malin Roitman | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 04 | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 02 | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | GV5008 | 01043, V24, 100%, DAG, NML | Normkritisk pedagogik 2 | Alla | Malena Gustavsson | Etnicitet i skolan | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta |
SV100L SV100U SVS010 SVS014 |
42017, V24, 100%, DAG, NML 42029, V24, 100%, DAG, NML 42030, V24, 100%, DAG, NML 42104, V24, 100%, DAG, NML |
Internationell politik | IP Grupp07 | Andreas Gottardis | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | SOB220 | 38498, V24, 100%, DAG, NML | Databearbetning och rapportskrivning | SOB220 Alla | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta |
SV002X SV004X SVE002 SVS002 |
42005, V24, 100%, DAG, NML 42006, V24, 100%, DAG, NML 42032, V24, 100%, DAG, NML 42034, V24, 100%, DAG, NML |
War and democracy in global politics |
Krig & dem War and Democracy |
Hans Agné | This seminar will be held in English for both the English and Swedish groups. | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU671F | 29019, V24, 100%, DAG, NML | Jérôme Monsenego | EU:skatterättsliga och internationella skattefrågor | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 8 | Erik Sinander | Seminarium 1 - Internationell processrätt | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-14 | 08:00 - 10:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 10 | Måns Svennem Lundberg | Seminarium 2 - Patenträtt VT24 | ||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 3 | Jonas Nordell | Seminarium 2 - Patenträtt VT24 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 1 | Daniel Sveen | Emissioner | |||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 2 | Alexandra Park Larsson | Emissioner | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | NSN240 | 21462, V24, 100%, DAG, NML |
Textanalys och multimodalitet ... |
NSN240 Grupp 2 | Theres Bellander | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 11 | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 7 | Alexander Källström | Seminarium 3 - Varumärkesrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU729A | 29038, V24, 100%, DAG, NML | Claes Lernestedt | Case I | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 9 | Måns Svennem Lundberg | Seminarium 2 - Patenträtt VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | HA22FF | 29233, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Mattias Appelberg | Kvalificerade andelar | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 4 | Jonas Nordell | Seminarium 2 - Patenträtt VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | 2LG082 | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FIPF11 | 10936, V24, 100%, DAG, NML | Den praktiska filosofins historia | Elisabeth Furberg | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 3 | Anders Lagerstedt | Emissioner | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | ENGE02 | 19668, V24, 100%, DAG, NML | Litteratur och kultur 1832-nutid | Eng II gr1 | Irina Rasmussen | Modernism | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 6 | Isa Böttiger | Seminarium 2 - Patenträtt VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU664A | 29028, V24, 100%, DAG, NML | Jérôme Monsenego | Statsstöd och skatter | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 8 | Alexander Källström | Seminarium 3 - Varumärkesrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 12 | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 6 | Alexander Unnersjö | Emissioner | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FR030B | 07013, V24, 100%, DAG, NML |
Fransk grammatik och ordkunskap 3 Skriftlig produktion 2 |
Fra förb DAG | Malin Roitman | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 16 | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU664A | 29028, V24, 100%, DAG, NML | Jérôme Monsenego | Pillar 1: beskattnngen av den digitala ekonomin | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | NS2101 | 21003, V24, 100%, DAG, NML | Retorik 2 | Obligatorisk närvaro | Alla grupper | Gunilla Almström Persson | Seminarium 2 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 7 | Anders Lagerstedt | Emissioner | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 5 | Jonas Nordell | Seminarium 2 - Patenträtt VT24 | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta |
Rainbows Joshua Sackett |
||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 8 | Stina Bratt | Emissioner | |||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FITF10 | 10920, H23, 50%, KV, NML | Den teoretiska filosofins historia del 2 | Staffan Carlshamre | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-15 | 08:00 - 10:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU211L |
29246, V24, 100%, DAG, NML 29256, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 2 | Erik Svensson | Seminarium 12: Kriminalpolitik II | ||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
JU629A JU629G |
29029, V24, 100%, DAG, NML 29263, V24, 100%, DAG, NML |
Filippo Valguarnera |
Miniseminarium B OBSERVERA NY TID OCH DATUM |
|||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU211L |
29246, V24, 100%, DAG, NML 29256, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 1 | Axel Holmgren | Seminarium 12: Kriminalpolitik II | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 1 | Lydia Lundstedt | Seminarium 2 - internationell avtalsrätt | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU211L |
29246, V24, 100%, DAG, NML 29256, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 4 | Erik Svensson | Seminarium 12: Kriminalpolitik II | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU671F | 29019, V24, 100%, DAG, NML | Björn Lundqvist | Introduktion | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU211L |
29246, V24, 100%, DAG, NML 29256, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 3 | Axel Holmgren | Seminarium 12: Kriminalpolitik II | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | CHSO2V | 17288, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 1 | Maja Torres Madzar | Stadieplanering 3 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | EC38005 | FO004, V24, % | Sara Casella | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 2 | Lydia Lundstedt | Seminarium 2 - internationell avtalsrätt | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta |
SV7086 SV7096 |
42042, V24, 100%, DAG, NML 42052, V24, 100%, DAG, NML |
Kvantitativa metoder | Kvantitativ metod | Pär Nyman | Lecture 13: Writing a quantitative thesis | |||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta |
Vänsterns studentförbund Lova Marcusdotter |
||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 3 | Lydia Lundstedt | Seminarium 2 - internationell avtalsrätt | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
EC2405 EC2408 EC7413 |
33011, V24, 100%, DAG, NML 33022, V24, 100%, DAG, NML OM033, V24, 100%, DAG, NML |
Ekonometri 3b: Tidsseriedata - Grupp 1 Empiriska metoder i nationalek. IIb Gr1 |
Fredrik Håkan Sigurd Runelöv | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU211L |
29246, V24, 100%, DAG, NML 29256, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 6 | Erik Svensson | Seminarium 12: Kriminalpolitik II | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | CHSO2V | 17288, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 2 | Maja Torres Madzar | Stadieplanering 3 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | NS0222 | 21007, V24, 100%, DAG, NML | Grammatik | Alla grupper | Sten Magnus Petri | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 7 | Alexander Källström | Seminarium 4 - Marknadsföringsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
JU50AA JU50BB |
29015, V24, 100%, DAG, NML 29032, V24, 100%, DAG, NML |
Sideek Seyad | Pre-exam discussion | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta |
Studentrådet för Asien- och Mellanösternstudier Sarina Johansson |
||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 4 | Lydia Lundstedt | Seminarium 2 - internationell avtalsrätt | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
EC2405 EC2408 EC7413 |
33011, V24, 100%, DAG, NML 33022, V24, 100%, DAG, NML OM033, V24, 100%, DAG, NML |
Ekonometri 3b: Tidsseriedata - Grupp 2 Empiriska metoder i nationalek. IIb Gr2 |
Fredrik Håkan Sigurd Runelöv | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
Marxistiska Studenter Karl Kjellin |
||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | FIPF11 | 10930, H23, 50%, KV, NML | Den praktiska filosofins historia | Meradjuddin Khan Oidermaa | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | NS0333 | 21412, H23, 50%, KV, NML |
Språket i akademisk miljö Kväll/helg |
Alla grupper | Jonas Kauppi | Obligatorisk uppgift 6 | |||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-16 | 08:00 - 10:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 10 | Måns Svennem Lundberg | Seminarium 3 - Varumärkesrätt VT24 | ||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU211L |
29246, V24, 100%, DAG, NML 29256, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 2 | Emelie Kankaanpää Thell | Seminarium 13: Påföljd | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU211L |
29246, V24, 100%, DAG, NML 29256, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 1 | Axel Holmgren | Seminarium 13: Påföljd | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 7 | Alexander Källström | Seminarium 5 - Design VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 9 | Måns Svennem Lundberg | Seminarium 3 - Varumärkesrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU211L |
29246, V24, 100%, DAG, NML 29256, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 4 | Emelie Kankaanpää Thell | Seminarium 13: Påföljd | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 6 | Isa Böttiger | Seminarium 3 - Varumärkesrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU671F | 29019, V24, 100%, DAG, NML | Pernilla Norman | Art 101 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU211L |
29246, V24, 100%, DAG, NML 29256, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 3 | Axel Holmgren | Seminarium 13: Påföljd | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 1 | Marianne Levin | Seminarium 3 - Varumärkesrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU664A | 29028, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Alexandra Johansson | Gränsöverskridande omorganisationer i koncernstrukturen | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 3 | Jonas Nordell | Seminarium 3 - Varumärkesrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta |
ABAGO2 ABMGF7 ABMGO2 |
28001, V24, 100%, DAG, NML 28006, V24, 100%, DAG, NML 28009, V24, 100%, DAG, NML |
Mellanösterns litteratur | Alla | Astrid Ottosson al Bitar | L6 | |||||||||||||||||||||
10:30 - 12:30 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | HA22FF | 29233, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Caroline Nordklint | Oriktig uppgift (processanalys) | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 8 | Alexander Källström | Seminarium 4 - Marknadsföringsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 2 | Marianne Levin | Seminarium 3 - Varumärkesrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 4 | Jonas Nordell | Seminarium 3 - Varumärkesrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU211L |
29246, V24, 100%, DAG, NML 29256, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 6 | Emelie Kankaanpää Thell | Seminarium 13: Påföljd | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FR030B | 07013, V24, 100%, DAG, NML |
Fransk grammatik och ordkunskap 3 Skriftlig produktion 2 |
Fra förb DAG | Malin Roitman | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:30 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | informationsmöte om utbytesstudier via Juridicum 1 | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 5 | Jonas Nordell | Seminarium 3 - Varumärkesrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-05-17 | 08:00 - 10:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 1 | Daniel Sveen | Kapitalskydd | |||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 7 | Erik Sinander | Seminarium 2 - internationell avtalsrätt | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 10 | Måns Svennem Lundberg | Seminarium 4 - Marknadsföringsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 2 | Alexandra Park Larsson | Kapitalskydd | |||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 7 | Alexander Källström | Seminarium 6 - Sanktioner och process VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 3 | Anders Lagerstedt | Kapitalskydd | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 1 | Marianne Levin | Seminarium 4 - Marknadsföringsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU397A-B |
29033, V24, 100%, DAG, NML 29051, V24, 100%, DAG, NML |
ALLA | Gunlög Åkerstedt Lindell | Retorik | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 3 | Jonas Nordell | Seminarium 4 - Marknadsföringsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 8 | Erik Sinander | Seminarium 2 - internationell avtalsrätt | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | SA1002 | 37629, V24, 100%, DAG, NML | Politik, konflikt och transnationalism | Aina Backman | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 9 | Måns Svennem Lundberg | Seminarium 4 - Marknadsföringsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 6 | Isa Böttiger | Seminarium 4 - Marknadsföringsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 4 | Alexander Unnersjö | Kapitalskydd | |||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 8 | Alexander Källström | Seminarium 5 - Design VT24 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 2 | Marianne Levin | Seminarium 4 - Marknadsföringsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 4 | Jonas Nordell | Seminarium 4 - Marknadsföringsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 8 | Daria Kozlowska Rautiainen | Seminarium 6 - Arbitration vs Access to Courts | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 6 | Alexander Unnersjö | Kapitalskydd | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU397A-B |
29033, V24, 100%, DAG, NML 29051, V24, 100%, DAG, NML |
ALLA | Gunlög Åkerstedt Lindell | Retorik | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 5 | Erik Sinander | Seminarium 2 - internationell avtalsrätt | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 7 | Anders Lagerstedt | Kapitalskydd | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU397A-B |
29033, V24, 100%, DAG, NML 29051, V24, 100%, DAG, NML |
ALLA | Gunlög Åkerstedt Lindell | Retorik | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 5 | Jonas Nordell | Seminarium 4 - Marknadsföringsrätt VT24 | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 6 | Erik Sinander | Seminarium 2 - internationell avtalsrätt | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 8 | Stina Bratt | Kapitalskydd | |||||||||||||||||||||
v 21, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-20 | 08:00 - 10:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 5 | Erik Sinander | Seminarium 3 - Internationell skadeståndsrätt | ||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 8 | Linnea Harnesk | Seminarium 6 - Sanktioner och process VT24 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 2 | Alexandra Park Larsson | Tvångslikvidation | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 05 | Seminarium 4 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 01 | Seminarium 4 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 07 | Seminarium 4 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 09 | Seminarium 4 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Rasmus Rosquist | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
SV100L SV100U SVS010 SVS014 |
42017, V24, 100%, DAG, NML 42029, V24, 100%, DAG, NML 42030, V24, 100%, DAG, NML 42104, V24, 100%, DAG, NML |
Internationell politik | IP Grupp04 | Andreas Gottardis | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 6 | Erik Sinander | Seminarium 3 - Internationell skadeståndsrätt | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta |
ABAGO2 ABMGF7 ABMGO2 |
28001, V24, 100%, DAG, NML 28006, V24, 100%, DAG, NML 28009, V24, 100%, DAG, NML |
Mellanösterns litteratur | Alla | Astrid Ottosson al Bitar | L7 | |||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 2 | Daria Kozlowska Rautiainen | Seminarium 6 - Arbitration vs Access to Courts | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 04 | Seminarium 4 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 3 | Lydia Lundstedt | Seminarium 3 - internationell skadeståndsrätt | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | GV5008 | 01043, V24, 100%, DAG, NML | Normkritisk pedagogik 2 | Alla | Ina Hallström | Kropp och funktionsförmåga | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 7 | Erik Sinander | Seminarium 3 - Internationell skadeståndsrätt | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 08 | Seminarium 4 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 06 | Seminarium 4 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 5 | Alexandra Park Larsson | Tvångslikvidation | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU729A | 29038, V24, 100%, DAG, NML | Claes Lernestedt | Case II | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta |
SV100L SV100U SVS010 SVS014 |
42017, V24, 100%, DAG, NML 42029, V24, 100%, DAG, NML 42030, V24, 100%, DAG, NML 42104, V24, 100%, DAG, NML |
Internationell politik | IP Grupp07 | Andreas Gottardis | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
HI1011 HI1211 HI1411 HIL13U HIÄ101 |
12849, V24, 100%, DAG, NML 12850, V24, 100%, DAG, NML 12852, V24, 100%, DAG, NML 12869, V24, 100%, DAG, NML 12874, V24, 100%, DAG, NML |
Världens och Sveriges historia: modern tid | Grupp A6 | Sune Bechmann Pedersen | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 4 | Lydia Lundstedt | Seminarium 3 - internationell skadeståndsrätt | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 8 | Erik Sinander | Seminarium 3 - Internationell skadeståndsrätt | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-21 | 08:00 - 10:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 6 | Jaan Paju | Seminarium 7 - Rättsstaten | ||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 1 | Daniel Sveen | Tvångslikvidation | |||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 10 | Måns Svennem Lundberg | Seminarium 5 - Design VT24 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta |
HI4000 HI4100 HIÄ300-301 |
12855, V24, 100%, DAG, NML 12856, V24, 100%, DAG, NML 12881, V24, 100%, DAG, NML 12886, V24, 100%, DAG, NML |
Examensarbete Självständigt arbete Vetenskaplig uppsats |
Grupp C1 | Mattias Tydén | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 11 | Seminarium 4 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 7 | Linnea Harnesk | Seminarium 7 - Immaterialrätten i rörelse VT24 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 15 | Seminarium 4 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 7 | Jaan Paju | Seminarium 7 - Rättsstaten | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | GU2001 | 37000, V24, 100%, DAG, NML | Projektarbete: Miljö och utveckling | Global II Alla | Molly Sundberg | Terminsavslutningsmöte med studierektor. | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 6 | Isa Böttiger | Seminarium 5 - Design VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU664A | 29028, V24, 100%, DAG, NML | Jérôme Monsenego | Förfrarandefrågor i en internationell kontext | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU671F | 29019, V24, 100%, DAG, NML | Pernilla Norman | Offentlig upphandling | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 9 | Måns Svennem Lundberg | Seminarium 5 - Design VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 3 | Anders Lagerstedt | Tvångslikvidation | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 2 | Julia Dahlqvist | Seminarium 7 - Rättsstaten | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | GV1000 | 01030, V24, 100%, DAG, NML | Kulturstudier | Alla | Maria Margareta Österholm | Representationer av kärlek | |||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 8 | Linnea Harnesk | Seminarium 7 - Immaterialrätten i rörelse VT24 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | AKG100 | 40001, V24, 100%, DAG, NML | Kriminalpolitik | Grupp B | Johan Edman | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 14 | Seminarium 4 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 12 | Seminarium 4 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 16 | Seminarium 4 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | FR030B | 07013, V24, 100%, DAG, NML |
Fransk grammatik och ordkunskap 3 Skriftlig produktion 2 |
Fra förb DAG | Malin Roitman | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU664A | 29028, V24, 100%, DAG, NML | Jérôme Monsenego | Genomgång av förra årets tenta och frågestund inför tentan. | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 8 | Jaan Paju | Seminarium 7 - Rättsstaten | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 6 | Alexander Unnersjö | Tvångslikvidation | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 7 | Anders Lagerstedt | Tvångslikvidation | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 3 | Julia Dahlqvist | Seminarium 7 - Rättsstaten | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | AKG100 | 40001, V24, 100%, DAG, NML | Kriminalpolitik | Grupp C | Johan Edman | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 5 | Jonas Nordell | Seminarium 5 - Design VT24 | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 8 | Stina Bratt | Tvångslikvidation | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 5 | Filippo Valguarnera | Seminarium 7 - Rättsstaten | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU671F | 29019, V24, 100%, DAG, NML | Björn Lundqvist | Merger Regulation | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-22 | 08:00 - 10:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 5 | Erik Sinander | Seminarium 4 - Internationell barnrätt | ||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 1 | Mårten Schultz | Seminarium 7 - Rättsstaten | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 01 | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 07 | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 09 | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 03 | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | AKG100 | 40001, V24, 100%, DAG, NML | Kriminalpolitik | Grupp D | Johan Edman | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 05 | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||||
09:30 - 11:30 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 6 | Isa Böttiger | Seminarium 6 - Sanktioner och process VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 1 | Marianne Levin | Seminarium 6 - Sanktioner och process VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 6 | Erik Sinander | Seminarium 4 - Internationell barnrätt | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 3 | Jonas Nordell | Seminarium 6 - Sanktioner och process VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | FIPF11 | 10936, V24, 100%, DAG, NML | Den praktiska filosofins historia | Meradjuddin Khan Oidermaa | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 2 | Marianne Levin | Seminarium 6 - Sanktioner och process VT24 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | AKG100 | 40001, V24, 100%, DAG, NML | Kriminalpolitik | Grupp E | Johan Edman | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 4 | Jonas Nordell | Seminarium 6 - Sanktioner och process VT24 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 06 | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 08 | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 10 | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 04 | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU889K-L |
29224, V24, 100%, DAG, NML 29267, V24, 100%, DAG, NML |
Grupp 4 | Hedvig Lokrantz-Bernitz | Seminarium 7 - Rättsstaten | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 02 | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | AKG100 | 40001, V24, 100%, DAG, NML | Kriminalpolitik | Grupp F | Johan Edman | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 5 | Jonas Nordell | Seminarium 6 - Sanktioner och process VT24 | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta |
Studentrådet vid Institutionen för Asien- och Mellanösternstudier. Sarina Johansson |
||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FIPF11 | 10930, H23, 50%, KV, NML | Den praktiska filosofins historia | Meradjuddin Khan Oidermaa | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-23 | 08:00 - 10:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta |
FEMJUR Jerin Waller |
||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 10 | Måns Svennem Lundberg | Seminarium 6 - Sanktioner och process VT24 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 15 | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 11 | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 13 | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta |
SOA100 SOC100 |
38489, V24, 100%, DAG, NML 38522, V24, 100%, DAG, NML |
Sociologi som vetenskap: Kunskapssyn och etik |
SOA100 Grupp 2 SOC100 Alla |
Grupp 2 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta |
SOA100 SOB100 |
38496, V24, 100%, DAG, NML 38522, V24, 100%, DAG, NML |
Sociologi som vetenskap: Kunskapssyn och etik |
SOA100 Grupp 1 SOB100 Alla |
Grupp 1 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | SA1002 | 37629, V24, 100%, DAG, NML | Politik, konflikt och transnationalism | Aina Backman | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 9 | Måns Svennem Lundberg | Seminarium 6 - Sanktioner och process VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ENGE02 | 19668, V24, 100%, DAG, NML | Litteratur och kultur 1832-nutid | Eng II gr1 | Joakim Wrethed | Contemporary Modern Literature | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 14 | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 16 | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC1211 |
33003, V24, 100%, DAG, NML 33004, V24, 100%, DAG, NML |
Makroteori med tillämpningar grupp 12 | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | SOA100 | 38522, V24, 100%, DAG, NML | Sociologi som vetenskap: Kunskapssyn och etik | SOA100 Grupp 4 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | SOA100 | 38522, V24, 100%, DAG, NML | Sociologi som vetenskap: Kunskapssyn och etik | SOA100 Grupp 3 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU729A | 29038, V24, 100%, DAG, NML | Claes Lernestedt | Case III | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:45 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | Stockholm Colloquium in Philosophy: Michael Devitt (City University of New York) | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
Marxistiska Studenter Karl Kjellin |
||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-05-24 | 08:00 - 10:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 1 | Daniel Sveen | Föreningar | |||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 2 | Alexandra Park Larsson | Föreningar | |||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 10 | Måns Svennem Lundberg | Seminarium 7 - Immaterialrätten i rörelse VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 4 | Alexander Unnersjö | Föreningar | + basgrupp 8B | ||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 1 | Marianne Levin | Seminarium 7 - Immaterialrätten i rörelse VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 3 | Jonas Nordell | Seminarium 7 - Immaterialrätten i rörelse VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 5 | Alexandra Park Larsson | Föreningar | + basgrupp 8C | ||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FIPF11 | 10936, V24, 100%, DAG, NML | Den praktiska filosofins historia | Meradjuddin Khan Oidermaa | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 3 | Anders Lagerstedt | Föreningar | + basgrupp 8A | ||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 9 | Måns Svennem Lundberg | Seminarium 7 - Immaterialrätten i rörelse VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 6 | Isa Böttiger | Seminarium 7 - Immaterialrätten i rörelse VT24 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta |
JU59AA JU59BB |
29012, V24, 100%, DAG, NML 29020, V24, 100%, DAG, NML |
Amerikansk och engelsk affärsrätt | Laura Carlson | Seminar 25 : The path of law and course review | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU671F | 29019, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Jérôme Monsenego | Statsstöd | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 2 | Marianne Levin | Seminarium 7 - Immaterialrätten i rörelse VT24 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 4 | Jonas Nordell | Seminarium 7 - Immaterialrätten i rörelse VT24 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 6 | Alexander Unnersjö | Föreningar | + basgrupp 8D | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU230L | 29255, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 7 | Anders Lagerstedt | Föreningar | + basgrupp 8E | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 3 | Lydia Lundstedt | Seminarium 4 - Internationell barnrätt | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU219L | 29252, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 5 | Jonas Nordell | Seminarium 7 - Immaterialrätten i rörelse VT24 | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 4 | Lydia Lundstedt | Seminarium 4 - Internationell barnrätt | ||||||||||||||||||||||
Lör | 2024-05-25 | 09:00 - 18:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta |
Marxistiska Studenter Karl Kjellin |
||||||||||||||||||||||||
Sön | 2024-05-26 | 09:00 - 18:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta |
Marxistiska Studenter Karl Kjellin |
||||||||||||||||||||||||
v 22, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-27 | 08:00 - 10:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 5 | Erik Sinander | Seminarium 5 - Internationell ekonomisk familjerätt | ||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 1 | Lydia Lundstedt | Seminarium 5 - Internationell ekonomisk familjerätt | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 6 | Erik Sinander | Seminarium 5 - Internationell ekonomisk familjerätt | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 2 | Lydia Lundstedt | Seminarium 5 - Internationell ekonomisk familjerätt | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta |
JU59AA JU59BB |
29012, V24, 100%, DAG, NML 29020, V24, 100%, DAG, NML |
Amerikansk och engelsk affärsrätt | Laura Carlson | Spare booking | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta |
SV7086 SV7096 |
42042, V24, 100%, DAG, NML 42052, V24, 100%, DAG, NML |
Kvantitativa metoder | Kvantitativ metod | Pär Nyman | Lecture 14: Course review | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU671F | 29019, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Björn Lundqvist | Avslutning | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 3 | Lydia Lundstedt | Seminarium 5 - Internationell ekonomisk familjerätt | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 7 | Erik Sinander | Seminarium 5 - Internationell ekonomisk familjerätt | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta | UM7107 | 17328, V24, 100%, DAG, NML | Utveckling av undervisning | Grupp 2 | Johanna Mufic | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
F420, Södra huset F, Vån 4 F497, Södra huset F, Vån 4 |
Karta | FIBE11 | 10934, V24, 100%, DAG, NML | Filosofi, etik och policy | Antoinette Scherz | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 4 | Lydia Lundstedt | Seminarium 5 - Internationell ekonomisk familjerätt | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU223L | 29254, V24, 100%, DAG, NML | Grupp 8 | Erik Sinander | Seminarium 5 - Internationell ekonomisk familjerätt | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-28 | 09:00 - 12:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | UM7107 | 17328, V24, 100%, DAG, NML | Utveckling av undervisning | Grupp 1 | Isak Benyamine | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:30 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta |
EC2405 EC2408 EC7413 |
33011, V24, 100%, DAG, NML 33022, V24, 100%, DAG, NML OM033, V24, 100%, DAG, NML |
Ekonometri 3b: Tidsseriedata - Grupp 1 Empiriska metoder i nationalek. IIb Gr1 |
Fredrik Håkan Sigurd Runelöv Pär Gunnar Victor Stockhammar |
|||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | AT1060 | 45198, V24, 100%, DAG, NML | Arbetsmarknadsekonomi 2: Ekonomisk politik och arbetslöshet | Karin Margret Edmark | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta |
FIFY10 FITF21 FITF30 FITF3L |
10000, V24, 100%, DAG, NML 10001, V24, 100%, DAG, NML 10002, V24, 100%, DAG, NML 10007, V24, 50%, DAG, NML |
Fysikens filosofi | Richard Dawid | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta |
SV7086 SV7096 |
42042, V24, 100%, DAG, NML 42052, V24, 100%, DAG, NML |
Kvalitativa metoder | Grupp 2 Kvalitativ metod | Aysem Mert | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:30 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta |
EC2405 EC2408 EC7413 |
33011, V24, 100%, DAG, NML 33022, V24, 100%, DAG, NML OM033, V24, 100%, DAG, NML |
Ekonometri 3b: Tidsseriedata - Grupp 2 Empiriska metoder i nationalek. IIb Gr2 |
Fredrik Håkan Sigurd Runelöv Pär Gunnar Victor Stockhammar |
|||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-29 | 09:00 - 12:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta |
HVUKV3 HVUVK3 US170H US170Ä |
17002, V24, 50%, DAG, NML 17003, V24, 50%, DAG, NML 17191, V24, 50%, DAG, NML 17192, V24, 50%, DAG, NML 17315, V24, 50%, DAG, NML 17316, V24, 50%, DAG, NML 17360, V24, 50%, DAG, NML 17361, V24, 50%, DAG, NML |
Utvecklingsarbete | Grupp 3 | Jan Pettersson | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JKA223 | 28030, V24, 75%, DAG, NML | Grammatik II | Alla | Gunnar Jinmei Linder | Tentamensgenomgång | |||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta |
Studentrådet vid Institutionen för Asien- och Mellanösternstudier. Sarina Johansson |
||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:30 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta |
SLPOL4 SLRM71-73 SLRYS4 SLTJE4 SLTM71-73 |
25173, V24, 100%, BLA, NML 25202, V24, 50%, BLA, NML 25203, V24, 50%, BLA, NML 25204, V24, 100%, BLA, NML |
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel | Författarmöte: Ljudmila Petrusjevskaja | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-30 | 09:00 - 12:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta |
SOA100 SOB100 |
38496, V24, 100%, DAG, NML 38522, V24, 100%, DAG, NML |
Sociologi som vetenskap: Kunskapssyn och etik |
SOA100 Grupp 1 SOB100 Alla |
Grupp 1 | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta |
SOA100 SOC100 |
38489, V24, 100%, DAG, NML 38522, V24, 100%, DAG, NML |
Sociologi som vetenskap: Kunskapssyn och etik |
SOA100 Grupp 2 SOC100 Alla |
Grupp 2 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU107H | 29239, V24, 100%, DAG, NML | Obligatorisk närvaro | Grupp 20 | Richard Hager | Fastighetsrätt | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JKA223 | 28030, V24, 75%, DAG, NML | Grammatik II | Gunnar Jinmei Linder | Frivillig repetition inför omtentamen. | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | SOA100 | 38522, V24, 100%, DAG, NML | Sociologi som vetenskap: Kunskapssyn och etik | SOA100 Grupp 3 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | NS4102 | 21127, V24, 100%, DAG, NML | Kommunikationsplanering | Obligatorisk närvaro | Alla grupper |
Daniel Brånn Suzanne Rosendahl |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | SOA100 | 38522, V24, 100%, DAG, NML | Sociologi som vetenskap: Kunskapssyn och etik | SOA100 Grupp 4 | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-05-31 | 09:00 - 12:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | HV461S |
17327, V24, 100%, DAG, NML 17344, V24, 100%, DAG, NML |
De samhällsorienterande ämnenas didaktik | Cecilia Lundholm | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | USVU1G |
17194, V24, 100%, DAG, NML OM199, V24, 100%, DAG, NML |
VFU I | Grupp 3 | Arne Florin | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | UCSY08 | 34035, V24, 100%, DAG, NML | Arbetsliv och arbetsmarknad i förändring | UCSY08 Campus | Staffan Nilsson | Redovisning av fältarbete | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | USVU1G |
17194, V24, 100%, DAG, NML OM199, V24, 100%, DAG, NML |
VFU I | Grupp 1 | Ebba Elvander | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | UCSY08 | 34034, V24, 100%, DAG, DST | Arbetsliv och arbetsmarknad i förändring | Obligatorisk närvaro |
UCSY08 Distans UCSY08 ITD gr A |
Anki Bengtsson | Redovisning av fältarbete | ||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | USVU1G |
17194, V24, 100%, DAG, NML OM199, V24, 100%, DAG, NML |
VFU I | Grupp 2 | Sofia Lindgren Nolan | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | LK7092 | 12791, H23, 100%, DAG, NML | Handledd praktik | Ragni Svensson | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta |
Humanistiska fakultetsrådet, Amanda Kann |
Kurskod | Namn |
2LG082 | Projektarbete & skriftlig framställning |
ABAGO2 | Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier II |
ABMGF7 | Mellanösterns litteratur |
ABMGO2 | Mellanöstern- och Nordafrikastudier II |
AKG100 | Kriminologi I |
AT1060 | Arbetsmarknadskunskap I |
AT2060 | Arbetsmarknadskunskap II |
CHSO2V | Samhällsorienterande ämnen för lärare årskurs F-3, valbar kurs |
EC1211 | Makroteori med tillämpningar |
EC2405 | Empiriska metoder i nationalekonomin 3 |
EC2408 | Empiriska metoder i nationalekonomin IIb |
EC38003 | Ekonometri II |
EC38005 | Makroekonomi II |
EC38018 | Internationell Ekonomi: Fördjupning |
EC6902 | Kandidatuppsats i nationalekonomi |
EC7413 | Ekonometri 3b: Tidsseriedata |
ENGE02 | Engelska II |
FIBE11 | Praktisk filosofi I - företagsekonomi, etik och hållbarhet |
FIFY10 | Fysikens filosofi |
FIPF11 | Praktisk filosofi I |
FITF10 | Teoretisk filosofi I |
FITF21 | Teoretisk filosofi II |
FITF30 | Teoretisk filosofi - kandidatkurs |
FITF3L | Teoretisk filosofi - kandidatkurs, inom Kandidatprogram i logik, filosofi och matematik |
FR030B | Franska, förberedande kurs |
GU2001 | Global utveckling II |
GU6001 | Global utveckling IV |
GV1000 | Genusvetenskap I |
GV5008 | Normkritisk pedagogik |
GV5011 | Genusvetenskapliga kulturstudier |
HA22FF | Grundkurs i handelsrätt: Beskattningsrätt I |
HI1011 | Historia I. Världens historia från antika högkulturer till globaliserade samhällen |
HI1211 | Historia I inom Kandidatprogram i historia, politik och samhälle |
HI1353 | Grundkurs i historia – Historia I, del 2 |
HI1411 | Historia I inom Kandidatprogram i historia |
HI4000 | Historia - kandidatkurs |
HI4100 | Historia - kandidatkurs, med inriktning museer och kulturarv |
HIL13U | Historia I - kurs inom ULV-projektet |
HIÄ101 | Historia I inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan |
HIÄ300 | Historia III inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
HIÄ301 | Historia III inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 med självständigt arbete |
HV461S | Samhällsorienterande ämnen för grundlärarutbildningen årskurs 4-6, Historia, Religionskunskap, Samhällskunskap, Geograf... |
HVUKV3 | Undervisning och utveckling, ämneslärarprogrammet med inriktning mot gymnasieskolan |
HVUVK3 | Undervisning och utveckling, ämneslärarprogrammet med inriktning mot grundskolans årskurs 7-9 |
JKA223 | Japanska II |
JU107H | Examensarbete |
JU208L | Förvaltningsrätt med förvaltningsprocessrätt |
JU211L | Straffrätt |
JU219L | Civilrätt B |
JU223L | Internationell privaträtt |
JU230L | Associationsrätt |
JU397A | Praktisk europaprocess |
JU397B | Praktisk europaprocess |
JU50AA | Mänskliga rättigheter i en global kontext |
JU50BB | Mänskliga rättigheter i en global kontext |
JU59AA | Amerikansk och engelsk affärsrätt |
JU59BB | Amerikansk och engelsk affärsrätt |
JU629A | Juridisk metodlära |
JU629G | Juridisk metodlära för filosofie kandidatexamen i rättsvetenskap |
JU664A | Internationell skatterätt |
JU671F | Intro till finans- och skatterätt, EU:s konkurrensrätt m.m. |
Kurskod | Namn |
JU676A | Migrationsrätt |
JU682A | Specialkurs: Central fastighetsrätt |
JU729A | Straffrättens allmänna del m m |
JU735A | Den nya konstitutionella rätten |
JU889K | Statsrätt |
JU889L | Statsrätt |
LK7092 | Förlagskunskap |
NS0222 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs |
NS0333 | Behörighetsgivande kurs i svenska |
NS2101 | Kommunikatörsprogrammet, kurs 2 |
NS4102 | Kommunikatörsprogrammet, kurs 4 |
NSN240 | Svenska II inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan |
PEA402 | Organisationspedagogik - lärande och ledarskap |
PEG010 | Delaktighet, identitet och makt |
PEG100 | Pedagogik I |
PEG102 | Akademiskt läsande och skrivande |
PEG210 | Pedagogik II med inriktning mot personal, arbete och organisation |
PEG220 | Pedagogik II |
PEGN13 | Vuxenpedagogik och livslångt lärande |
RHG001 | Religionshistoria I |
SA1002 | Socialantropologi I |
SA2002 | Socialantropologi II |
SA2021 | Genus och sexualitet |
SAMBEF | Samhälle och befolk.frågor |
SLKPS1 | Kultur och politik i slaviska länder I |
SLPOL4 | Polska - kandidatkurs |
SLRIOI | Ryssland igår och idag |
SLRM71 | Ryska - magisterkurs |
SLRM72 | Ryska - masterkurs |
SLRM73 | Ryska - masterkurs |
SLRYS1 | Ryska I |
SLRYS4 | Ryska - kandidatkurs |
SLTJE4 | Tjeckiska - kandidatkurs |
SLTM71 | Tjeckiska - magisterkurs |
SLTM72 | Tjeckiska - masterkurs |
SLTM73 | Tjeckiska - masterkurs |
SOA100 | Sociologi I |
SOB100 | Utredningssociologi I |
SOB220 | Tillämpad samhällsanalys |
SOC100 | Sociologi: Arbetsliv och arbetsmarknad I |
SOD241 | Introduktion till ekonomi inom HR |
SV002X | Valbar specialkurs för utbytesstudenter II |
SV004X | Valbar specialkurs för utbytesstudenter IV |
SV100L | Samhällskunskap I inom ämneslärarprogrammet |
SV100U | Statsvetenskap I - ULV |
SV7086 | Statsvetenskapliga metoder |
SV7096 | Metoder inom statsvetenskapen |
SVE002 | Statsvetenskap på engelska II |
SVE004 | Statsvetenskap med inriktning internationell säkerhet och organisation |
SVS002 | Statsvetenskap II |
SVS010 | Statsvetenskap I - kurspaket |
SVS014 | Internationell politik |
UCSY08 | Arbetsliv och arbetsmarknad i förändring |
UM3106 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare årskurs 4-6 |
UM7107 | Undervisning och utveckling för grundlärare åk 4-6 |
US170G | Undervisning och utveckling för förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 |
US170H | Undervisning och utveckling, Ämneslärarprogrammet inriktning mot årskurs 7-9 |
US170Ä | Undervisning och utveckling, Ämneslärarprogrammet inriktning mot gymnasiet |
USSV2D | Svenska som andraspråk II inom Ämneslärarprogrammet, för arbete i åk 7-9, gymnasieskolan och vuxenutbildningen |
USVU1G | Verksamhetsförlagd utbildning I, Grundlärarprogrammet inriktning mot förskoleklass och årskurserna 1-3 |