Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Litteraturinfo |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 19, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-06 | 09:00 - 16:00 | AR2100 | 15105, V24, 100%, DAG, NML | Grundläggande fältkurs | Förberedelser för fältveckan (på egen hand). | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | AR5100 | 15106, V24, 100%, DAG, NML | Avancerad fältkurs | Fältkurs |
André Nordin Fredrik Fahlander Ann Vinberg |
Fältarbete i Jordbro. | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | ARL842 | 15016, V24, 100%, DAG, NML | Prov- och fyndhantering | Sven Isaksson | Fältarbete | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | 435, Wallenberg, Vån 4 | Karta | AN1200 | 15010, V24, 100%, DAG, NML | Romersk kejsartid och senantiken |
Obligatorisk närvaro Föreläsning |
Arja Karivieri | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | 111, Wallenberg, Vån 1 | Karta | ARO610 | 15019, V24, 100%, DAG, NML | Tafonomi I | Jan Storå | Fåglars osteologi, laborativ undervisning (SG) | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | AN3210 | 15077, H23, 50%, DAG, NML | Examensarbete | Handledning enskild | Lena Sjögren | Individuell handledning 3 tider meddelas senare) | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | 231, Wallenberg, Vån 2 | Karta | ARL930 | 15008, V24, 100%, DAG, NML | Seminarium | Gunilla Eriksson | Avstämning. Uppsats till handledare för sista kommentarer inför framläggning. | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | 439, Wallenberg, Vån 4 | Karta | Möte | Andrew Jones | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | 435, Wallenberg, Vån 4 | Karta |
AN1207 AN4207 |
15017, V24, 50%, KV, NML 15018, V24, 50%, KV, NML |
Obligatorisk närvaro Föreläsning Seminarium |
Lena Sjögren | Receptionen av antika myter |
Morford s. 713-791. För avancerad nivå: Morford s. 713-791. |
|||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-07 | 09:00 - 11:00 | 439, Wallenberg, Vån 4 | Karta | Möte | Maria Wojnar-Johansson | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | AR5100 | 15106, V24, 100%, DAG, NML | Avancerad fältkurs | Fältkurs |
André Nordin Fredrik Fahlander Ann Vinberg |
Fältarbete i Jordbro. | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | ARL842 | 15016, V24, 100%, DAG, NML | Prov- och fyndhantering | Sven Isaksson | Fältarbete | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | 111, Wallenberg, Vån 1 | Karta | ARO610 | 15019, V24, 100%, DAG, NML | Tafonomi I | Jan Storå | Fiskars osteologi (JS). | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | 334, Wallenberg, Vån 3 | Karta | AR2100 | 15105, V24, 100%, DAG, NML | Grundläggande fältkurs | Föreläsning | Niklas Eriksson | Föreläsning: | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | 435, Wallenberg, Vån 4 | Karta | Forskningsseminarium | Arja Karivieri | Presentation av masterarbeten | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | 439, Wallenberg, Vån 4 | Karta | Seminarium | Andrew Jones | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | 111, Wallenberg, Vån 1 | Karta | ARL317 | 15006, V24, 50%, KV, NML | Föreläsning | Christina Fredengren | Långsamt våld och nekropolitik – deponeringar av kroppsdelar i våtmarker kring Uppåkra | Fredengren 2018 | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-08 | 09:00 - 11:00 | 439, Wallenberg, Vån 4 | Karta | Möte | Maria Wojnar-Johansson | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | AR2100 | 15105, V24, 100%, DAG, NML | Grundläggande fältkurs | Förberedelser inför fältveckan (på egen hand). | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | AR5100 | 15106, V24, 100%, DAG, NML | Avancerad fältkurs | Fältkurs |
André Nordin Fredrik Fahlander Ann Vinberg |
Fältarbete i Jordbro. | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | ARL842 | 15016, V24, 100%, DAG, NML | Prov- och fyndhantering | Sven Isaksson | Fältarbete | ||||||||||||||||||||||||
09:45 - 10:00 | AN2200 | 15011, V24, 100%, DAG, NML | Skriftlig uppgift | Inlämning | Inlämning Råmanus 1 senast kl.10 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | 435, Wallenberg, Vån 4 | Karta | AN1200 | 15010, V24, 100%, DAG, NML | Romersk kejsartid och senantiken |
Obligatorisk närvaro Föreläsning |
Arja Karivieri | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | 111, Wallenberg, Vån 1 | Karta | ARO610 | 15019, V24, 100%, DAG, NML | Tafonomi I | Jan Storå | 10-12 Föreläsning, etik. | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | 435, Wallenberg, Vån 4 | Karta | AN1200 | 15010, V24, 100%, DAG, NML | Romersk kejsartid och senantiken |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Arja Karivieri | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | 439, Wallenberg, Vån 4 | Karta | Examination | Ann-Louise Schallin | tentamen | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Webbaserad undervisning | AN1200 | 15103, H23, 50%, KV, DST | Romersk kejsartid och senantiken | Föreläsning | Ann-Louise Schallin | Senantiken: historia och konst | Gates, kap 25; Potter, s. 275–300; Tuck, kap. 12; Renshaw 120-134 | |||||||||||||||||||||
18:30 - 20:00 | 435, Wallenberg, Vån 4 | Karta | Föreläsning | Erik Solfeldt | Tid för forntid. | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-09 | 09:00 - 16:00 | ARL842 | 15016, V24, 100%, DAG, NML | Prov- och fyndhantering | Sven Isaksson | Fältarbete | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-05-10 | 09:00 - 16:00 | AR2100 | 15105, V24, 100%, DAG, NML | Grundläggande fältkurs | Förberedelser inför fältveckan (på egen hand). | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | ARL842 | 15016, V24, 100%, DAG, NML | Prov- och fyndhantering | Sven Isaksson | Fältarbete | ||||||||||||||||||||||||
09:45 - 10:00 | AN3210 | 15009, V24, 100%, DAG, NML | Examensarbete | Inlämning | Lena Sjögren |
Inlämning av Råmanus 2 i Athena senast kl.10 |
|||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | ARO610 | 15019, V24, 100%, DAG, NML | Jan Storå | Inläsning, etik | |||||||||||||||||||||||||
Lör | 2024-05-11 | 09:00 - 15:00 | ARL842 | 15016, V24, 100%, DAG, NML | Prov- och fyndhantering | Sven Isaksson | Fältarbete |
Kurskod | Namn |
AN1200 | Antikens kultur och samhällsliv I |
AN1207 | Mytologi |
AN2200 | Antikens kultur och samhällsliv II |
AN3210 | Antikens kultur och samhällsliv - kandidatkurs |
AN4207 | Mytologi |
AR2100 | Arkeologi II |
Kurskod | Namn |
AR5100 | Arkeologiska fält |
ARL317 | Arkeologiska biografier - föremål, individer, platser |
ARL842 | Fältkurs i laborativ arkeologi |
ARL930 | Laborativ arkeologi - masterkurs |
ARO610 | Osteoarkeologi I |