Tid |
Kurskod |
Kursnamn |
Grupp |
Plats |
Person |
Aktivitet |
Schematitel |
||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 22 | Tors 2024-05-30 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | EX0897 | Självständigt arbete i Miljövetenskap, A2E | Are | Seminarium | Master Thesis seminars | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-05-31 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | EX0897 | Självständigt arbete i Miljövetenskap, A2E | Are | Seminarium | Master Thesis seminars | ||||||||||||||||||||||||
v 24 | Mån 2024-06-10 v 24 | ||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Are | Sarah Hedenskog | Intern aktivitet | ||||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-06-11 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 |
Are Audhumbla Datorsal Hugin Datorsal Munin Dvalin Foajé Grupprum 01-12 Ratatosk Särimner |
Elin Jansson | Intern aktivitet | ||||||||||||||||||||||||||
v 36 | Mån 2024-09-02 v 36 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 08:45 |
TU0028 VM0125 |
Veterinärmedicinsk propedeutik | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
08:55 - 09:40 |
TU0028 VM0125 |
Veterinärmedicinsk propedeutik | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 10:45 |
TU0028 VM0125 |
Veterinärmedicinsk propedeutik | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
10:55 - 11:40 |
TU0028 VM0125 |
Veterinärmedicinsk propedeutik | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 13:45 |
TU0028 VM0125 |
Veterinärmedicinsk propedeutik | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:55 - 14:40 |
TU0028 VM0125 |
Veterinärmedicinsk propedeutik | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:30 |
TU0028 VM0125 |
Veterinärmedicinsk propedeutik | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-09-03 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | DO0127 | Vårdhygien | Are | Todd Alsing Johansson | Föreläsning | Städning i smådjurskliniken, riskbaserade hygienrutiner | |||||||||||||||||||||||
12:55 - 15:00 | BI1440 | Genetik, cellbiologi och mikrobiologi | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-09-04 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:55 - 11:00 | BI1440 | Genetik, cellbiologi och mikrobiologi | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-09-05 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | MX0115 | Introduktionskurs till miljökommunikation-Samhälle , socialt samspel och kommunikativa färdigheter | Are | Camilo Calderon | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-09-06 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 12:00 | DO0129 | Djuromvårdnadens grunder | Are |
Hanna Fischer Hanna Lundkvist |
Resurstid | Resurstid | |||||||||||||||||||||||
v 37 | Mån 2024-09-09 v 37 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 12:00 | DO0129 | Djuromvårdnadens grunder | Are | Maria Andersson | Föreläsning | Etologi grunder och exotiska smådjur | |||||||||||||||||||||||
12:45 - 16:00 | DO0129 | Djuromvårdnadens grunder | Are | Lisa Lundin | Föreläsning | Etologi fortsättning | |||||||||||||||||||||||
Tis 2024-09-10 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:05 | BI1440 | Genetik, cellbiologi och mikrobiologi | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-09-11 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:55 - 11:00 | BI1440 | Genetik, cellbiologi och mikrobiologi | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-09-12 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 |
BI1427 LB0125 |
Introduktionskurs - biologi och miljövetenskap Introduktionskurs - Växtodlingsprogrammet |
Are |
Karin Ullven Ola Lundin |
Seminarium | Reflektion fältdag odlingslandskapet | |||||||||||||||||||||||
12:45 - 16:00 | DO0129 | Djuromvårdnadens grunder | Are | Hanna Fischer | Föreläsning | Hantering exotiska smådjur på klinik med Ylva Brissman | |||||||||||||||||||||||
v 38 | Mån 2024-09-16 v 38 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | BI1440 | Genetik, cellbiologi och mikrobiologi | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-09-17 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | BI1427 | Introduktionskurs - biologi och miljövetenskap | Are | Karin Eklöf | Föreläsning | Metaller och Organiska miljögifter | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | BI1427 | Introduktionskurs - biologi och miljövetenskap | Are | Karin Eklöf | Föreläsning | Östersjön | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | LB0133 | Lantbruksvetenskap 2 - tvärvetenskapliga perspektiv |
Are Dvalin |
Workshop | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-09-19 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | DO0127 | Vårdhygien | Are | Louise Lundén | Föreläsning | Reservtid | |||||||||||||||||||||||
Fre 2024-09-20 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:55 - 15:00 | BI1440 | Genetik, cellbiologi och mikrobiologi | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
v 39 | Ons 2024-09-25 v 39 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 08:45 |
TU0028 VM0125 |
Veterinärmedicinsk propedeutik | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
08:55 - 09:40 |
TU0028 VM0125 |
Veterinärmedicinsk propedeutik | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 10:45 |
TU0028 VM0125 |
Veterinärmedicinsk propedeutik | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
10:55 - 11:40 |
TU0028 VM0125 |
Veterinärmedicinsk propedeutik | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-09-26 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 08:45 |
TU0028 VM0125 |
Veterinärmedicinsk propedeutik | Are |
Föreläsning Obligatorisk |
|||||||||||||||||||||||||
08:55 - 09:40 |
TU0028 VM0125 |
Veterinärmedicinsk propedeutik | Are |
Föreläsning Obligatorisk |
|||||||||||||||||||||||||
10:00 - 10:45 |
TU0028 VM0125 |
Veterinärmedicinsk propedeutik | Are |
Föreläsning Obligatorisk |
|||||||||||||||||||||||||
10:55 - 11:40 |
TU0028 VM0125 |
Veterinärmedicinsk propedeutik | Are |
Föreläsning Obligatorisk |
|||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 |
DO0132 HV0214 |
Djuromvårdnad - ett vetenskapligt perspektiv Husdjursvetenskap - vetenskapligt perspektiv |
Are | Patrik Baard | Föreläsning | Ethics in science with focus on Animal Science | |||||||||||||||||||||||
Fre 2024-09-27 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:05 - 12:00 | DO0127 | Vårdhygien | Are | Louise Lundén | Föreläsning | Reservtid | |||||||||||||||||||||||
v 40 | Mån 2024-09-30 v 40 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | VM0131 | Klinisk veterinärmedicin | Köttbesiktning | Are | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-10-01 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | LV0117 | Grundkurs - Livsmedelsvetenskap | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | LV0117 | Grundkurs - Livsmedelsvetenskap | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-10-02 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Kursintroduktion | Introduktion till kursen | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Biokemi och Cellbiologi – Översikt | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-10-03 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:50 - 12:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 | Are | Inger Lilliehöök | Föreläsning | Föreläsning klinisk kemi: Hematologi inkl hematologiinstrument | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Grupparbete och gruppkontraktet + studieteknik | ||||||||||||||||||||||||
v 41 | Mån 2024-10-07 v 41 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:50 - 12:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 | Are | Sanna Gille | Föreläsning | Föreläsning: Digestionsorganens sjukdomar smådjur | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Biokemi/Cellbiologi: Cellen och dess organeller | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-10-08 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:50 - 12:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 | Are |
Anna Hillström Inger Lilliehöök |
Föreläsning | Föreläsning klinisk kemi: Kvalitetssäkring och hemostas | |||||||||||||||||||||||
14:15 - 17:00 | VM0137 | Infektionsbiologi | Are | Sara Wernersson | Mikroskopering | Mikroskopering ARE | |||||||||||||||||||||||
Ons 2024-10-09 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:50 - 12:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 | Are | Christina Larsson | Föreläsning | Föreläsning: DSS roll vid röntgen | |||||||||||||||||||||||
Tors 2024-10-10 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | LK0419 | Studio - Landskapsplanering | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | VM0137 | Infektionsbiologi | Are | Sara Wernersson | Mikroskopering | Mikroskopering ARE | |||||||||||||||||||||||
Fre 2024-10-11 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Frågestund | Biokemi frågestund | ||||||||||||||||||||||||
v 42 | Mån 2024-10-14 v 42 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:50 - 12:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 | Are | Sanna Truelsen Lindåse | Föreläsning | Föreläsning: Endokrina sjukdomar häst | |||||||||||||||||||||||
Tis 2024-10-15 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:55 - 12:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 | Are |
Emma Strage Sanna Gille |
Föreläsning | Föreläsning: Endokrina sjukdomar och endokrinologisk diagnostik | |||||||||||||||||||||||
Ons 2024-10-16 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | VM0137 | Infektionsbiologi | Are |
Magnus Åbrink Sara Wernersson |
Quiz Seminarium |
||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-10-17 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi | Grupp 1-9 | Are | Lena Holm | Mikroskopering | Demo epitel och mikroskopering | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi | Grupp 10-18 | Are | Lena Holm | Mikroskopering | Demo epitel och mikroskopering | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Vävnadshistologi | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-10-18 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Eva Sandberg | Föreläsning | Neurofysiologi I | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 | Are | Sanna Gille | Föreläsning | Föreläsning: Klinisk nutrition allergi + hud samt urinorgan | |||||||||||||||||||||||
v 43 | Mån 2024-10-21 v 43 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 |
BI1408 HV0193 |
Zoosystematik och anatomi Etologi och anatomi |
Are | Anna Wistedt | Föreläsning | Föreläsning: Respiration, cirkulationsorgan, lymfoida organ | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi | grupp 10-18 | Are |
Muhmmad Omar Hmeadi Sara Wernersson |
Mikroskopering | Mikroskopering bindväv, brosk och ben | ||||||||||||||||||||||
Tis 2024-10-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi | Grupp 1-9 | Are |
Muhmmad Omar Hmeadi Sara Wernersson |
Mikroskopering | Mikroskopering bindväv brosk och ben | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Sinnen + Smärta | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-10-23 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:55 - 12:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 | Are | Sanna Gille | Föreläsning | Föreläsning: Sjukdomar i rörelseapparaten smådjur | |||||||||||||||||||||||
Tors 2024-10-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi |
Are Dvalin |
Sara Wernersson | Mikroskopering | Digital mikroskopering - Blod och blodbildning | |||||||||||||||||||||||
Fre 2024-10-25 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Extrapass | ||||||||||||||||||||||||
v 44 | Mån 2024-10-28 v 44 | ||||||||||||||||||||||||||||
07:55 - 12:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 | Are |
Anja Pedersen Jennie Redander Karolina Enlund |
Föreläsning | Föreläsningar odontologi | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 | Are |
Anja Pedersen Jennie Redander Karolina Enlund |
Föreläsning | Föreläsningar odontologi | |||||||||||||||||||||||
Tis 2024-10-29 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi | Grupp 1-9 | Are | Lena Holm | Mikroskopering | Demo och mikroskopering muskel och nerv | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 | Are |
Anja Pedersen Jennie Redander Karolina Enlund |
Föreläsning | Föreläsningar odontologi | |||||||||||||||||||||||
Ons 2024-10-30 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi | Grupp 10-18 | Are | Lena Holm | Mikroskopering | Demo och mikroskopering muskel och nerv | ||||||||||||||||||||||
Tors 2024-10-31 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:50 - 12:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 | Are | Emma Falk | Genomgång | Genomgång RTG tema 3 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Gångarter och komparativ anatomi | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-11-01 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi |
Grupp 1-9 Grupp 1 Grupp 2-9 |
Are |
Lena Holm Muhmmad Omar Hmeadi Sara Wernersson |
Frågestund Mikroskopering |
Mikroskopering och frågestund | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi | Grupp 10-18 | Are |
Lena Holm Muhmmad Omar Hmeadi Sara Wernersson |
Frågestund Mikroskopering |
Mikroskopering och frågestund | ||||||||||||||||||||||
v 45 | Mån 2024-11-04 v 45 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | NA0182 | Mikroekonomi I med matematik | Are | Sarah Säll | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-11-05 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:00 |
HV0197 HV0217 |
Forskningsmetoder och projekt inklusive försöksdjurskunskap Besättningsutredning inklusive försöksdjursvetenskap |
Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | MV0192 | Markvetenskap för miljö och vatten | Are | Anna Lindahl | Föreläsning | Markens porsystem | |||||||||||||||||||||||
Ons 2024-11-06 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 |
HV0197 HV0217 |
Forskningsmetoder och projekt inklusive försöksdjurskunskap Besättningsutredning inklusive försöksdjursvetenskap |
Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-11-07 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | ST0058 | Statistik för ekonomer | Are | Annica de Groote |
Föreläsning Projekt |
Projekt föreläsning | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | NA0182 | Mikroekonomi I med matematik | Are | Sarah Säll | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-11-08 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Cirkulation II | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | NA0182 | Mikroekonomi I med matematik | Are | Sarah Säll | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
v 46 | Mån 2024-11-11 v 46 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Respiration | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Bukhålans organ | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-11-12 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | VM0122 | Djurskydd, författningskunskap och epizootologi | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-11-13 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | VM0122 | Djurskydd, författningskunskap och epizootologi | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 00:00 |
Are Audhumbla Foajé Grupprum 04-05 Ratatosk Särimner |
VMF studentkårsbokning | VMF Näringslivsdag | ||||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-11-14 | |||||||||||||||||||||||||||||
00:00 - 20:00 |
Are Audhumbla Foajé Grupprum 04-05 Ratatosk Särimner |
VMF studentkårsbokning | VMF Näringslivsdag | ||||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-11-15 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Reproduktion (honligt) | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | NA0182 | Mikroekonomi I med matematik | Are | Sarah Säll | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
v 47 | Mån 2024-11-18 v 47 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Tänder hund, katt och häst | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Digestion (omnivorer och karnivorer) | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-11-19 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Digestion (växtätare, häst + små växtätare) | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Lever | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | TN0367 | Introduktion till energisystem | Are | Cecilia Sundberg | Workshop | Skrivverkstad | |||||||||||||||||||||||
Ons 2024-11-20 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi | Grupp 1-9 | Are |
Liya Wang Tomas Bohn Pessatti |
Övning | Proteinstruktur | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi | Grupp 10-18 | Are |
Liya Wang Tomas Bohn Pessatti |
Övning | Proteinstruktur | ||||||||||||||||||||||
Tors 2024-11-21 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 09:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 | Are |
Hanna Fischer Hanna Lundkvist Louise Lundén Sanna Gille |
Introduktion Obligatorisk |
Introduktion till omvårdnadsseminarium del 1 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Syra/Bas | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Övning | Övning: Njurmodell. Grupp 8-14 | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:30 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Övning | Övning: Njurmodell. Grupp 1-7 | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-11-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 12:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 | Are | Sanna Gille |
Fall Genomgång |
Genomgång foderfall | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | NA0182 | Mikroekonomi I med matematik | Are | Sarah Säll | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
v 48 | Mån 2024-11-25 v 48 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 09:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 | Are |
Hanna Fischer Hanna Lundkvist Louise Lundén Sanna Gille |
Introduktion Obligatorisk |
Introduktion till omvårdnadsseminarium del 2 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Vätskebalans | ||||||||||||||||||||||||
13:45 - 16:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 | Are |
Hanna Fischer Hanna Lundkvist Louise Lundén Sanna Gille |
Genomgång Obligatorisk |
Avslutning omvårdnadsseminarium del 2 | |||||||||||||||||||||||
Tis 2024-11-26 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Föreläsning | Stress och smärta | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-11-27 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | VM0122 | Djurskydd, författningskunskap och epizootologi | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-11-28 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | VM0122 | Djurskydd, författningskunskap och epizootologi | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-11-29 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | DO0107 | Djurens anatomi och fysiologi | Are | Frågestund | Frågestund | ||||||||||||||||||||||||
v 49 | Mån 2024-12-02 v 49 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | VM0122 | Djurskydd, författningskunskap och epizootologi | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-12-03 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | VM0122 | Djurskydd, författningskunskap och epizootologi | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-12-04 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | DO0128 | Näringsfysiologi och fodervetenskap | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 10:45 | DO0113 | Epidemiologi, biostatistik och vetenskaplig metodik i djuromvårdnad | Are | Ann Hammarberg | Kursintroduktion | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | DO0113 | Epidemiologi, biostatistik och vetenskaplig metodik i djuromvårdnad | Are | Klara Smedberg | Introduktion | Introduktion till projektarbete och kritskt tänkande | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | DO0113 | Epidemiologi, biostatistik och vetenskaplig metodik i djuromvårdnad | Are | Johanna Penell | Föreläsning | Epidemiologi I | |||||||||||||||||||||||
Tors 2024-12-05 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 13:00 | HV0204 | Husdjurens fysiologi och histologi | Are |
Lena Holm Malin Connysson |
Tentamen | Histologitentamen | |||||||||||||||||||||||
Fre 2024-12-06 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | VM0122 | Djurskydd, författningskunskap och epizootologi | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
v 50 | Mån 2024-12-09 v 50 | ||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | DO0113 | Epidemiologi, biostatistik och vetenskaplig metodik i djuromvårdnad | Are | Katrin Lindroth | Föreläsning | Biostatistik I | |||||||||||||||||||||||
Tis 2024-12-10 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0113 | Epidemiologi, biostatistik och vetenskaplig metodik i djuromvårdnad | Are | Katrin Lindroth | Föreläsning | Biostatistik II | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | TN0367 | Introduktion till energisystem | Are | Cecilia Sundberg | Workshop | Skrivverkstad | |||||||||||||||||||||||
Ons 2024-12-11 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0113 | Epidemiologi, biostatistik och vetenskaplig metodik i djuromvårdnad | Are | Johanna Penell | Föreläsning | Epiemiologi III | |||||||||||||||||||||||
Tors 2024-12-12 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0113 | Epidemiologi, biostatistik och vetenskaplig metodik i djuromvårdnad | Are | Anna Bergh |
Föreläsning Obligatorisk |
Kritiskt tänkande inom alternativmedicin. | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi | Grupp 1-9 | Are |
Liya Wang Viktoria Langwallner |
Genomgång | Labbgenomgång - Biologisk oxiaton | ||||||||||||||||||||||
Fre 2024-12-13 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0113 | Epidemiologi, biostatistik och vetenskaplig metodik i djuromvårdnad | Are | Katrin Lindroth | Föreläsning | Biostatistik III | |||||||||||||||||||||||
v 51 | Mån 2024-12-16 v 51 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | VM0131 | Klinisk veterinärmedicin | Köttbesiktning | Are | Övning | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | NA0182 | Mikroekonomi I med matematik | Are | Sarah Säll | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-12-17 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | VM0131 | Klinisk veterinärmedicin | Köttbesiktning | Are | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0113 | Epidemiologi, biostatistik och vetenskaplig metodik i djuromvårdnad | Are | Johanna Penell | Föreläsning | Epidemiologi 4 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | DO0128 | Näringsfysiologi och fodervetenskap | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-12-18 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | NA0182 | Mikroekonomi I med matematik | Are | Sarah Säll | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-12-19 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | VM0120 | Vetenskapligt förhållningssätt | Are | Föreläsning | Vetenskapligt skrivsätt 2 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | DO0128 | Näringsfysiologi och fodervetenskap | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-12-20 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 09:45 | DO0113 | Epidemiologi, biostatistik och vetenskaplig metodik i djuromvårdnad | Are | Klara Smedberg |
Föreläsning Obligatorisk |
Artificiell intelligens och akademisk integritet | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0113 | Epidemiologi, biostatistik och vetenskaplig metodik i djuromvårdnad | Are | Workshop | Text-workshop: Revidera och referera i vetenskapliga text | ||||||||||||||||||||||||
v 2 | Tis 2025-01-07 v 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | DO0128 | Näringsfysiologi och fodervetenskap | Are | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2025-01-08 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DO0113 | Epidemiologi, biostatistik och vetenskaplig metodik i djuromvårdnad | Are | Föreläsning | Muntlig framställning | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | DO0113 | Epidemiologi, biostatistik och vetenskaplig metodik i djuromvårdnad | Are |
Johanna Penell Katrin Lindroth |
Frågestund | Inför skriftlig tentamen | |||||||||||||||||||||||
v 3 | Tis 2025-01-14 v 3 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | EX1003 | Självständigt arbete i veterinärmedicin, A2E |
Are Dvalin Ratatosk Särimner |
Elisabeth Persson Eva Axner |
Redovisning | Muntlig presentationer | |||||||||||||||||||||||
Ons 2025-01-15 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | EX1003 | Självständigt arbete i veterinärmedicin, A2E |
Are Dvalin Ratatosk Särimner |
Elisabeth Persson Eva Axner |
Redovisning | Muntliga presentationer | |||||||||||||||||||||||
Tors 2025-01-16 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | EX0870 | Självständigt arbete i husdjursvetenskap, A2E | Are | Anna Maria Johansson | Redovisning | Presentations of master theses | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | EX0870 | Självständigt arbete i husdjursvetenskap, A2E | Are | Anna Maria Johansson | Redovisning | Presentations of master theses |
Namn | Id, Hus, Ort, Platser |
Are | C-24752105, VHC hus 5, Uppsala, 120 |
Audhumbla | C-24752526, VHC hus 5, Uppsala, 150 |
Datorsal Hugin | C-24752221, VHC hus 5, Uppsala, 12 |
Datorsal Munin | C-24752222, VHC hus 5, Uppsala, 12 |
Dvalin | C-24752123, VHC hus 5, Uppsala, 60 |
Foajé | C-24752212, VHC hus 5, Uppsala, 30 |
Grupprum 01 | C-24752216, VHC hus 5, Uppsala, 6 |
Grupprum 02 | C-24752233, VHC hus 5, Uppsala, 12 |
Grupprum 03 | C-24752135, VHC hus 5, Uppsala, 10 |
Grupprum 04 | C-24752606, VHC hus 5, Uppsala, 6 |
Grupprum 05 | C-24752607, VHC hus 5, Uppsala, 6 |
Namn | Id, Hus, Ort, Platser |
Grupprum 06 | C-24752608, VHC hus 5, Uppsala, 6 |
Grupprum 07 | C-24752615, VHC hus 5, Uppsala, 6 |
Grupprum 08 | C-24752619, VHC hus 5, Uppsala, 12 |
Grupprum 09 | C-24752620, VHC hus 5, Uppsala, 12 |
Grupprum 10 | C-24752505, VHC hus 5, Uppsala, 12 |
Grupprum 11 | C-24752506, VHC hus 5, Uppsala, 8 |
Grupprum 12 | C-24752507, VHC hus 5, Uppsala, 6 |
Ratatosk | C-24752621, VHC hus 5, Uppsala, 40 |
Särimner | C-24752136, VHC hus 5, Uppsala, 120 |