Seminarieprogram HT24
Seminarieprogram HT 2024
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 12/8
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 13/8
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 14/8
ORT
Uppstart, genomgång av seminarieprogrammet, forskningsrapportering
SH
Sem.rum v 2
17:00
13:00
PRO
Uppstart, genomgång av seminarieprogrammet
AE
ötdl, Malin Olsson Malm
ötdl, Malin Olsson Malm
Sem.rum v 3
17:00
13:00
PAROD
Eget arbete
ANG
Sem.rum v 1
17:00
13:00
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 15/8
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 16/8
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 17/8
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 18/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 19/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 20/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 21/8
ORT
Proffit kap 10
SH
Sem.rum v 2
12:00
10:00
PRO
Komposit, cement och bonding. Hur väljer man? Gör man rätt och vad kan gå fel.
Ötdl, Niklas Landin
ötdl, Malin Olsson Malm
ötdl, Malin Olsson Malm
Sem.rum v 3
17:00
13:00
PAROD
Uppstart, genomgång av seminarieprogrammet, kunskapsredovisning
ANG
Sem.rum v 1
17:00
13:00
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 22/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 23/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 24/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 25/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 26/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 27/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 28/8
ORT
Fallpresentation, ERT + SA (2 fall var)
SH
Sem.rum v 2
17:00
13:00
PRO
ST- tdl i Uppsala visar fall
AE
ötdl, Malin Olsson Malm
ötdl, Malin Olsson Malm
Sem.rum v 3
17:00
13:00
PAROD
Att läsa en vetenskaplig artikel
ANG
Sem.rum v 1
17:00
13:00
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 29/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 30/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 31/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 1/9
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2/9
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 3/9
Ensk ST
3-5/9 JUST Sällsynta diagnoser och syndrom
Jönköping
17:00
08:00
Enskilda ST
3+5-6/9 Panoramaröntgen- behörighetsgrundande kurs i samarbete med Folktandvårdens Sörmland AB. OBS! Anmälan i Utbildningsportalen
Karin Ekströmer
Eskilstuna
17:00
08:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 4/9
ORT
4-6/9 SOF Visby
SH
Visby
17:00
08:00
PRO
Jennie JUST-kurs Sällsynta diagnoser och syndrom, Jönköping. De som gått kurs har litteratur.
AE
ötdl, Malin Olsson Malm
ötdl, Malin Olsson Malm
Sem.rum v 3
17:00
13:00
PAROD
Fallpresentation Hussam Arjah
ANG
Sem.rum v 1
17:00
13:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 5/9
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 6/9
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 7/9
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 8/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 9/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 10/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 11/9
ORT
Proffit kap 12+13
SH
Sem.rum v 2
12:00
10:00
PRO
ST-tdl i Uppsala visar fall
AE
ötdl, Malin Olsson Malm
ötdl, Malin Olsson Malm
Sem.rum v 3
17:00
13:00
PAROD
Furkationsinvolvering- kap Lindhe+ current lit
ANG
Sem.rum v 1
17:00
13:00
ORT
AIII Rond+ Litteraturseminarium
SH
Sem.rum v 2
17:00
15:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 12/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 13/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 14/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 15/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 16/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 17/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 18/9
Ensk ST
Handledarutbildning SÖ1
Dag 1: 18/9 Dag 2: 16/10
Dag 1: 18/9 Dag 2: 16/10
Medskap , Margareta Andersson
City konferenscenter, Klostergatan 23
16:30
08:30
PAR
18-19/9 Ledarskaps- och handledarutbildning SÖ1+SÖ3. Del 1
City konferenscenter, Klostergatan 23
17:00
08:30
ORT
Fallpresentation ERT+SA (2 fall var)
SH
Sem.rum v 2
17:00
13:00
PRO
Genomgång fall Claudia
AE
ötdl, Malin Olsson Malm
ötdl, Malin Olsson Malm
Sem.rum v 3
17:00
13:00
PAROD
18-19/9 Handledar- och ledarskapsutbildning SÖ1+SÖ3
ANG
Sem.rum v 1
17:00
13:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 19/9
Ensk ST
Ledarskapsutbildning för ST-tdl SÖ3 Dag 1: 19/9 Dag 2: 17/10
Medskap , Margareta Andersson
City konferenscenter, Klostergatan 23
16:30
08:30
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 20/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 21/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 22/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 23/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 24/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 25/9
ORT
PRO
PRO
Preprotetisk ortodonti samseminarium
AE
Ötdl, Emil Östlund
Ötdl, Niklas Landin
Ötdl, Emil Östlund
Ötdl, Niklas Landin
Sem.rum v 3
17:00
13:00
PAROD
Periimplantit: kirurgisk och ickekirurgisk behandling- Lindhe kap
ANG
Sem.rum v 1
17:00
13:00
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 26/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 27/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 28/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 29/9
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 30/9
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 1/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2/10
ORT
Proffit kap 7
SH
Sem.rum v 2
12:00
10:00
PAROD
Fallpresentationer gemensamt alla ST-tdl Parod nationellt
ANG
Sem.rum v 1
17:00
13:00
PED
ORT
PRO
ORT
PRO
Motiverande samtal
SH
ötdl, Annika Gustafsson
ötdl, Annika Gustafsson
Föreläsningssal kv
17:00
13:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 3/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 4/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 5/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 6/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 7/10
Ensk ST
7-10/10 JUST Barnpsykologi och barnpsykiatri, Gränna
Jönköping
17:00
08:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 8/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 9/10
ORT
Fallpresentation ERT+SA (2 fall var)
SH
Sem.rum v 2
17:00
13:00
PRO
Litteratur
AE
ötdl, Malin Olsson Malm
ötdl, Malin Olsson Malm
Sem.rum v 3
17:00
13:00
PAROD
Mikrobiologi: Lindhe kap. Jaubeck, Keystone-review (22941505), mikrobiomartiekl(24303924)
ANG
Sem.rum v 1
17:00
13:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 10/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 11/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 12/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 13/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 14/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 15/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 16/10
Ensk ST
Handledarutbildning SÖ1
Dag 2
Dag 2
Medskap , Margareta Andersson
City konferenscenter, Klostergatan 23
16:30
08:30
PAROD
16-17/10 Ledarskaps- opch handledarutbildning, SÖ1+SÖ3
Del 2
Del 2
City konferenscenter, Klostergatan 23
16:45
08:30
PRO
Jennie visar fall
AE
ötdl, Malin Olsson Malm
ötdl, Malin Olsson Malm
Sem.rum v 3
17:00
13:00
ORT
AIII Rond+ Litteratur
SH
Sem.rum v 2
17:00
15:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 17/10
Ensk ST
Ledarskapsutbildning för ST-tdl, SÖ3
Dag 2
Dag 2
Medskap , Margareta Andersson
City konferenscenter, Klostergatan 23
16:30
08:30
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 18/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 19/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 20/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 21/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 22/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 23/10
PED
ORT
PAROD
PRO
END
RTG
CT ATV
ORT
PAROD
PRO
END
RTG
CT ATV
BOTA möte
AE
ötdl, Malin Olsson Malm
ötdl, Malin Olsson Malm
Föreläsningssal kv
17:00
13:00
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 24/10
PRO
Examination ST-tdl Claudia Sobrinho. Extern examinator ötdl, odont dr Maria Kassapidou.
INTERN DEL
INTERN DEL
AE
ötdl, Malin Olsson Malm
ötdl, Malin Olsson Malm
Sem.rum v 1
12:00
08:30
PRO
Examination ST-tdl Claudia Sobrinho. Extern examinator ötdl, odont dr Maria Kassapidou.
OFFENTLIG DEL
OFFENTLIG DEL
AE
ötdl, Malin Olsson Malm
ötdl, Malin Olsson Malm
Föreläsningssal kv
15:00
13:15
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 25/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 26/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 27/10
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 28/10
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 29/10
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 30/10
ORT
Egen tid
_
17:00
13:00
PRO
Egen tid
-
17:00
13:00
PAR
Egen tid
---
17:00
13:00
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 31/10
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 1/11
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2/11
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 3/11
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 4/11
Ensk ST
4-5/11 JUST Juvenil protetik
Jönköping
17:00
08:00
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 5/11
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 6/11
ORT
Eruptionsstörningar
SH
Sem.rum v 2
17:00
13:00
PRO
Zaid visar fall
AE
ötdl, Malin Olsson Malm
ötdl, Malin Olsson Malm
Sem.rum v 3
17:00
13:00
PAROD
Undersökning implantat. Lindhe Kap
ANG
Sem.rum v 1
17:00
13:00
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 7/11
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 8/11
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 9/11
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 10/11
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 11/11
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 12/11
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 13/11
ORT
Proffit kap 8
SH
Utb.lok V 1
12:00
10:00
ORT
Fallpresentation ERT+SE (2 fall var)
SH
Sem.rum v 2
17:00
13:00
PAROD
PRO
PRO
Karies utredning icke-invasiv behandling, beteendemedicinska behandlingar som kariesprofylax.
Maria Holmgren CT-tdl, Cecilia Matsson thyg
Maria Holmgren CT-tdl, Cecilia Matsson thyg
AE
ötdl, Malin Olsson Malm
ötdl, Malin Olsson Malm
Föreläsningssal kv
17:00
13:00
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 14/11
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 15/11
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 16/11
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 17/11
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 18/11
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 19/11
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 20/11
ORT
Proffit kap 9
SH
Utb.lok V 1
12:00
10:00
PRO
Litteratur
AE
ötdl, Malin Olsson Malm
ötdl, Malin Olsson Malm
Sem.rum v 3
15:00
13:00
PAROD
Inflammation- current lit
ANG
Sem.rum v 1
17:00
13:00
ORT
AIII Rond+ Litteraturseminarium
SH
Sem.rum v 2
17:00
15:00
PRO
Möte KKK på USÖ, Nikoo Bazsefidpay
AE
USÖ
17:00
15:30
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 21/11
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 22/11
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 23/11
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 24/11
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 25/11
Ensk ST
25-27/11 Samhällsodontologi, mångfald och jämlikhet. SÖ2,6.
Digitalt. (Examination 22/1 2025 digitalt)
Digitalt. (Examination 22/1 2025 digitalt)
_
17:00
08:00
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 26/11
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 27/11
ORT
Fallpresentation ERT+SA (2 fall var)
SH
Sem.rum v 2
17:00
13:00
PRO
ST redovisar seminarieuppgift
AE
ötdl, Malin Olsson Malm
ötdl, Malin Olsson Malm
Sem.rum v 3
17:00
13:00
PAROD
Aktuellt om reg.kirurgi/ current lit
ANG
Sem.rum v 1
17:00
13:00
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 28/11
END
Examination ST-tdl Sara Olsson. Extern examinator ötdl, docent, universitetslektor Malin Brundin.
INTERN DEL
INTERN DEL
FF
Sem.rum v 1
12:00
08:30
END
Examination ST-tdl Sara Olsson. Extern examinator ötdl, docent, universitetslektor Malin Brundin.
OFFENTLIG DEL
OFFENTLIG DEL
FF
Föreläsningssal kv
15:00
13:15
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 29/11
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 30/11
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 1/12
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2/12
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 3/12
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 4/12
ORT
PRO
PRO
Trauma m Georgios Tsilingaridis
Lokal Vinön, H-huset USÖ
Lokal Vinön, H-huset USÖ
SH
Georgios Tsilingaridis, Karolinska Institutet
Georgios Tsilingaridis, Karolinska Institutet
USÖ
17:00
09:00
PAROD
Fallpresentationer
ANG
Sem.rum v 1
17:00
13:00
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 5/12
Ensk ST
5-6/12 Tandvårdens etik. SÖ5. Digitalt
-
17:00
08:00
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 6/12
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 7/12
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 8/12
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 9/12
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 10/12
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 11/12
PRO
Anomalikirurgi, ötdl Payam Ceghafi
AE
ötdl, Malin Olsson Malm
ötdl, Malin Olsson Malm
Sem.rum v 3
17:00
13:00
PAROD
Fallpresentationer
ANG
Sem.rum v 1
17:00
13:00
ORT
SARME och näsandning
SH
Anders Magnusson, Jönköping
Anders Magnusson, Jönköping
Sem.rum v 2
17:00
13:00
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 12/12
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 13/12
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 14/12
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 15/12
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 16/12
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 17/12
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 18/12
ORT
Inlämning terminsrapport
13.00-15.00 AIII Rond
15.00-17.00 Litteraturseminarium
13.00-15.00 AIII Rond
15.00-17.00 Litteraturseminarium
SH
Sem.rum v 2
17:00
13:00
PRO
Terminsförhör
AE
ötdl, Malin Olsson Malm
ötdl, Malin Olsson Malm
Sem.rum v 3
17:00
13:00
PAROD
Kunskapsredovisning
ANG
Sem.rum v 1
17:00
13:00
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 19/12
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 20/12
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 21/12
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 22/12
Här är terminen slut.
Signatur (schema) | Namn |
AE | Alf Eliasson |
ANG | Alessandra Neves Guimaeres |
FF | Fredrik Frisk |
SH | Stina Hansson |
Förkortning | Namn |
CT ATV | CT Allmäntandvård |
END | Endodonti |
Ensk ST | Berörda ST |
Enskilda ST | Enskilda ST |
ORT | Ortodonti |
PAR | Parod |
PAROD | Parodontologi |
PED | Pedodonti |
Förkortning | Namn |
PRO | Protetik |
RTG | Röntgen |
Kortnamn | Namn |
- | - |
--- | ---- |
Föreläsningssal kv | Föreläsningssal, källarplan |
Sem.rum v 1 | Seminarierum våning 1 |
Sem.rum v 2 | Seminarierum våning 2 |
Sem.rum v 3 | Seminarierum våning 3 |
Utb.lok V 1 | Utbildningslokal våning 1 |
_ | _ |