Tid |
P, Status |
Kurs |
Ext bokare |
Grp |
Lokal |
Bokare |
Moment |
Info |
Egen text |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 21 | Tis 21/5 v 21 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Bekräftad | PS090A P4123 HT2023 Östersund NML, Psykologi AV, Examensarbete | osd G3213, 60 pl | PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Inlämning | Uppsats-seminarium | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:30 | Bekräftad | Autism Jämtland Härjedalen | osd F214, Aula, 360 pl | Bokad av Anette Kontaktperson Ann-Kristine Pettersson 070-652 51 66 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | osd G1323, 8 pl | Ernkvist Caroline | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | osd G2314, 6 pl | Gustafsson Marcus | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | osd G3232, Biblioteket 3 pl | Lundkvist Maria | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | Bekräftad | osd G3365, 6 pl | Vikström AnnaKlara | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | osd K246, Grupprum 12 pl | Landgren Johanna | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Bekräftad | JO089G I2340 VT2024 Flexibel Sundsvall DST, Journalistik GR (B), Den grävande journalistikens metoder | Zoom, - | KKI, Institutionen för Kommunikation, Kvalitetsteknik och Inform | Egna studier | Line by line faktakoll. Ordnas inom respektive team PÅ003, jour60 distans | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Bekräftad | PE068G T4020 VT2024 Flexibel Östersund DST, Pedagogik GR(C), Lärande genom handledning och reflektion | Zoom | Camilla Månsson-Waldehagen, Sara Dahlqvist, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Examination | Examination | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 16:00 | Bekräftad | RH041A V7020 VT2024 Flexibel Sundsvall/Östersund DST, Rehabiliteringsvetenskap AV, Forskningsmetodik | Zoom | John Selander, Stig Vinberg, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Examination | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | Bekräftad | OM180A V7580 VT2024 Flexibel Sundsvall/Östersund DST, Omvårdnad AV, Omvårdnad inom neonatologi, barn- och ungdomspsykiatri samt barnhabilitering | Zoom | Lena Junehag, Susan Reijer, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Examination | Examination 3 OM180A Individuella seminarier. Zoomlänk finns i Moodle | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | Bekräftad | osd G2243, Biblioteket, 3 pl | Åkesson Ellen | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | Bekräftad | osd G2244, Biblioteket, 3 pl | Mårdberg Tova | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 15:30 | Bekräftad | osd G3230, Biblioteket 3 pl | Gustafsson Forsström Felix | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | Bekräftad | osd G3236, Biblioteket 3 pl | Norlén Fanny | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | Bekräftad | osd Q224, 8 pl | Johansson Alexandra | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Bekräftad | PS096A P4052 VT2024 Östersund NML, Psykologi AV, Evidensbaserad psykologisk behandling och psykoterapi 2 | osd G3217, 30 pl, ALC | Andreas Larsson, PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Examination | Tre grupper, en grupp per dag Praktisk examination. Obligatoriskt | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Bekräftad | RH070G V7080 VT2024 Flexibel Sundsvall/Östersund DST, Rehabiliteringsvetenskap GR (B), Tillämpade studier | Zoom | Jens Ljungdahl, Louise Dovrén, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Seminarium | Kamratgranskning | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:30 | Bekräftad | osd G2245, Biblioteket, 3 pl | Lundman Alice | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Bekräftad | osd G2316, 10 pl | Holst Assar | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Bekräftad | osd G2317, 10 pl | Qvarngård Emma | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Bekräftad | osd G2320, 6 pl | Bergh Sanna | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Bekräftad | osd G3205, Biblioteket 10 pl | Berggren Kristina | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:30 | Bekräftad | osd G3237, Biblioteket 3 pl | Åstrand Frej | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Bekräftad | osd K245, 6 pl | Göncü Derya Dilan | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Bekräftad | osd P2311, 10 pl | Blomgren Vera | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Bekräftad | osd Q215, 4 pl | Runsten Anneli | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 | Bekräftad | osd G2315, 6 pl | Bellqvist Rebecca | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 18:00 | Bekräftad | osd G2318, 10 pl | Gallardo Eva | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 18:00 | Bekräftad | osd G2363, 18 pl | Geberzahn Pia | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 | Bekräftad | osd G3239, Biblioteket 6 pl | Friberg Nellie | ||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 16:30 | Bekräftad | osd G3229, Biblioteket 3 pl | Makambana Merveille | ||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 17:30 | Bekräftad | osd G3235, Biblioteket 3 pl | Mahoro Jeaninne | ||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 16:30 | Bekräftad | osd Q278, Projektrum, 12 pl | Thulin Hannes | ||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 17:00 | Bekräftad | osd G3208, 3 pl | Jerling Lovisa | ||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 18:00 | Bekräftad | osd G3234, Biblioteket 3 pl | Olofsson Engla | ||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 16:00 | Bekräftad | osd Q216, 4 pl | Mäkinen Anton | ||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 18:00 | Bekräftad | osd Q231, 4 pl | Khan Michelle | ||||||||||||||||||||||||||
11:30 - 16:00 | Bekräftad | osd Q219, 10 pl | Eriksson Linnea | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:30 | Bekräftad | osd G1320, 8 pl | Östlund Blom Mickaela | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 19:00 | Bekräftad | osd G2246, Biblioteket, 3 pl | Kifle Hermona | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:30 | Bekräftad | osd G3207, 3 pl | Wildemarian Dawit | ||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 15:30 | Bekräftad | osd G1321, 16 pl | Ernqvist Milica | ||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 17:00 | Bekräftad | osd G1322, 16 pl | Abdulla Rang | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Bekräftad | SH026G M2622 VT2024 Sundsvall DST, SH026G M4140 VT2024 Östersund DST, Samhällskunskap GR (B), 31-60 | Zoom | Glenn Svedin, HSV, Institutionen för humaniora och samhällsvetenskap | Föreläsning | Obligatoriskt | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Bekräftad | osd G2319, 6 pl | Mattsson Erika | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Bekräftad | osd G2322, 6 pl | Westlin Ingrid | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Bekräftad | osd G2323, 10 pl | Eriksson Sandra | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Bekräftad | osd Q230, 4 pl | Sigurðardóttir Eva | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Bekräftad | osd Q283d, 6 pl | Wall Jungbjer Oscar | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Bekräftad | osd Q319b, Drivhuset, Konferensrum, 20 pl | Susanne Lindström | ÄK och Branschråd | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Bekräftad | osd Q340, Konferensrum,18 pl | Anna Longueville | ||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Bekräftad | HI069G M4220 VT2024 Östersund NML, HI074G M4230 VT2024 Östersund NML, Historia GR (A), för ämneslärare i gymnasieskolan, Historia GR (A) | osd F217, 40 pl | Håkan Gunneriusson, HSV, Institutionen för humaniora och samhällsvetenskap | Föreläsning | Hybridkrigföring | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Bekräftad | MX011G B4240 VT2024 Östersund NML, MX011G B4510 VT2024 Flexibel Östersund DST, Miljövetenskap GR (C), Från vision till genomförande | Zoom | Anna Longueville, Oskar Englund, Paul Van den brink, NDH, Institutionen för Naturvetenskap, Design och Hållbar Utveck | Handledning | Project work: group supervision, see instructions and book time on Moodle, Zoom only! | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 17:00 | Bekräftad | MX040G B4200 VT2024 Flexibel Östersund DST, MX040G B4210 VT2024 Östersund NML, Miljövetenskap GR (B), CSR, miljöledning, och ekologisk ekonomi | Zoom | Anna Longueville, Erik Grönlund, John Lind, NDH, Institutionen för Naturvetenskap, Design och Hållbar Utveck | Redovisning | Miljöledning (välkommen även till campus Q340!) | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Bekräftad | NA022G L2220 VT2024 Sundsvall NML, NA022G L4930 VT2024 Östersund NML, Nationalekonomi GR (A), Makroekonomi | osd G1352, 72 pl, svl M108, Lubbesalen, 120 pl | Soleiman Limaei, EJT, Institutionen för ekonomi, geografi, juridik och turism | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Bekräftad | PE231G T2150 VT2024 Östersund DST, Pedagogik GR (A), Förskolepedagogik I och utbildningsvetenskaplig kärna I | osd G1351, 60 pl | Teresa Elkin Postila, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Föreläsning | Barnets mänskliga rättigheter- barnkonventionen | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Bekräftad | PE232G T4140 VT2024 Östersund DST, SA087G P4350 VT2024 Östersund NML, Pedagogik GR (A), Förskolepedagogik III samt utbildningsvetenskaplig kärna II, Socialt arbete GR (A), Socionomers arbetsuppgifter och professionsroller | 1 | osd O211, 42 pl, ALC | Gunilla Egonsdotter, Linda Murstedt, PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Lektion | Lektion tillsammans med Miuns socionomstudenter och förskollärarstudenter om anmälningsplikten och orosanmälningar. Frågor kan ställas till Gunilla Egonsdotter eller Linda Murstedt | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:45 | Bekräftad | PE236G T4010 VT2024 Östersund DST, Pedagogik GR (C), Förskolepedagogik VI, del 1 och 2 samt verksamhetsförlagd utbildning IV | 4, 5, 6 | osd G1350, 40 pl | Sibylle Menzel-Kühne, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Grupparbete | Förberedelsetid inför examination Förberedelser inför examination/ inspirationsworkshop med barn på campus. Sibylle M Kühne finns tillgänglig för alla arbetslag Sibylle M Kühne samordnar | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Bekräftad | PS185G P4980 VT2024 Östersund NML, Psykologi GR (C), Utredningsmetodik - individ och grupp | A | osd G1353, 40 pl | Niklas Fröst, PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Seminarium | Fallseminarium- obligatoriskt enligt schema | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Bekräftad | TR075G L4880 VT2024 Flexibel Östersund DST, Turismvetenskap GR (B), Projektledning inom turism II | Zoom | EJT, Institutionen för ekonomi, geografi, juridik och turism | Föreläsning | Föreläsning 5. Sammanfattning och diskussion | |||||||||||||||||||||||
13:30 - 16:30 | Bekräftad | PE235G T2210 VT2024 Sundsvall DST, Pedagogik GR (B), verksamhetsförlagd utbildning III samt utbildningsvetenskaplig kärna III | Zoom | Ulrika Wessel, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Examination | Examinerande opponeringsseminarium. | |||||||||||||||||||||||
13:30 - 16:30 | Bekräftad | PE236G T4010 VT2024 Östersund DST, Pedagogik GR (C), Förskolepedagogik VI, del 1 och 2 samt verksamhetsförlagd utbildning IV | 1, 2, 3 | osd Q171, 40 pl, osd Q176, 42 pl | Anna Rosén, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Examination | Fri reglerad. Vi börjar i sal Q171 | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | Bekräftad | KV032G H4160 VT2024 Flexibel Östersund DST, Kvalitetsteknik GR (A), Ledarskap för kvalitetsutveckling | Zoom | Christer Hedlund, Louise Östberg, KKI, Institutionen för Kommunikation, Kvalitetsteknik och Inform | Lektion | Office hour/ lärarledd tid Frågestund inför tentan | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:30 | Bekräftad | osd Q233, 40 pl | Matthias Fuchs, EJT, Institutionen för ekonomi, geografi, juridik och turism | Föreläsning | forskarutbildningskurs TUR001F | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Bekräftad | osd G3206, 3 pl | Molander Moa | ||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Bekräftad | MA148G K2790 VT2024 Sundsvall NML, Matematik GR (B), Matematisk statistik med ämnesdidaktik | Zoom | Helena Johansson, IMD, Institutionen för Ingenjörsvetenskap, Matematik och Ämnesdi | Seminarium | Examination | |||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Bekräftad | PE231G T2150 VT2024 Östersund DST, Pedagogik GR (A), Förskolepedagogik I och utbildningsvetenskaplig kärna I | osd G3216, 40 pl | Teresa Elkin Postila, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Workshop | Värdegrundskonflikter i förskolans verksamhet | |||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Bekräftad | osd P2517, Bävern, Konferensrum 20 pl | Håkan Gunneriusson, HSV, Institutionen för humaniora och samhällsvetenskap | Möte | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:30 | Bekräftad | osd G3205, Biblioteket 10 pl | Palm Lina | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | Bekräftad | ST001G L7130 VT2024 Flexibel Sundsvall/Östersund DST, Statistik GR (A), Grundkurs | Zoom | Prerna Kumar, EJT, Institutionen för ekonomi, geografi, juridik och turism | Frågestund | Zoomlänk finns i Moodle | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:30 | Bekräftad | osd G1350, 40 pl | |||||||||||||||||||||||||||
Ons 22/5 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:00 - 14:30 | Bekräftad | osd G2314, 6 pl, osd G2315, 6 pl, osd G2316, 10 pl, osd G2317, 10 pl, osd G2318, 10 pl, osd G2319, 6 pl, osd G2320, 6 pl, osd G2322, 6 pl, osd G2323, 10 pl | STUA, Avdelningen för studieadministration | Salstentamen - Östersund | |||||||||||||||||||||||||
07:00 - 13:30 | Bekräftad | osd G3351, 70 pl, osd G3355, 70 pl | STUA, Avdelningen för studieadministration | Salstentamen - Östersund | |||||||||||||||||||||||||
07:30 - 12:30 | Bekräftad | osd G1320, 8 pl | Ward Julia | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Bekräftad | FÖ085G L4350 VT2024 Östersund NML, Företagsekonomi GR (B), Strategisk ledning | osd G2355, 70 pl | Karolin Sjöö, EJT, Institutionen för ekonomi, geografi, juridik och turism | Seminarium | Seminariebehandling av PM del III Strategi i praktiken | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Bekräftad | HI069G M4220 VT2024 Östersund NML, HI074G M4230 VT2024 Östersund NML, Historia GR (A), för ämneslärare i gymnasieskolan, Historia GR (A) | osd G3351, 70 pl | Håkan Gunneriusson, HSV, Institutionen för humaniora och samhällsvetenskap | Inspera salstentamen - Östersund | PM-uppgift | 5 tim | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Bekräftad | KE005X J2510 VT2024 Sundsvall NML, Kemi BE, Baskurs 2 i kemi | osd G3351, 70 pl | Malin Undin, NDH, Institutionen för Naturvetenskap, Design och Hållbar Utveck | Salstentamen - Östersund | 5 tim, del 2 sam | sam | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Bekräftad | PS090A P4123 HT2023 Östersund NML, Psykologi AV, Examensarbete | osd G3213, 60 pl | PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Inlämning | Uppsats-seminarium | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Bekräftad | SO103G M4051 HT2023 Östersund NML, Sociologi GR (A), Risker och kriser i samhället | osd G3351, 70 pl | Olov Hemmingsson, HSV, Institutionen för humaniora och samhällsvetenskap | Inspera salstentamen - Östersund | dk 2, Sociologisk metod. 3 tim | 3 tim | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:30 | Bekräftad | osd G1323, 8 pl | Mattsson Erika | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Bekräftad | osd G3207, 3 pl | Kittel Jonna Katharina | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Bekräftad | osd G3351, 70 pl | STUA, Avdelningen för studieadministration | Salstentamen - Östersund | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | osd P2311, 10 pl | Ernqvist Milica | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | osd Q219, 10 pl | Beck-Friis Lundholm Carl | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | osd Q220, 10 pl | Olsson Caroline | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Bekräftad | PE068G T4020 VT2024 Flexibel Östersund DST, Pedagogik GR(C), Lärande genom handledning och reflektion | Zoom | Camilla Månsson-Waldehagen, Sara Dahlqvist, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Examination | Examination | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | Bekräftad | PE231G T2150 VT2024 Östersund DST, Pedagogik GR (A), Förskolepedagogik I och utbildningsvetenskaplig kärna I | osd G1351, 60 pl | Gästföreläsare, Teresa Elkin Postila, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Gästföreläsning | Film i förskolan Gästföreläsare Anna Vidmark, | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:30 | Bekräftad | PE236G T4010 VT2024 Östersund DST, Pedagogik GR (C), Förskolepedagogik VI, del 1 och 2 samt verksamhetsförlagd utbildning IV | 4, 5, 6 | osd G1350, 40 pl | Marie Lundgren, Sibylle Menzel-Kühne, Ulrika Wessel, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Examination | Inspirationsdag Förskola | ||||||||||||||||||||||
08:15 - 16:00 | Bekräftad | RH041A V7020 VT2024 Flexibel Sundsvall/Östersund DST, Rehabiliteringsvetenskap AV, Forskningsmetodik | Zoom | John Selander, Stig Vinberg, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Examination | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | Bekräftad | OM077G V2180 VT2024 Sundsvall NML, OM077G V4070 VT2024 Östersund NML, OM093G V2350 VT2024 Sundsvall NML, OM093G V4360 VT2024 Östersund NML, Omvårdnad GR (C), Vetenskaplig metod, Omvårdnad GR (C), Vetenskaplig metod | Zoom | Ann Ekdahl, David Haage, Jörgen Medin, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Frågestund | Frågestund inför examination 3 alternativt Fördjupande seminarium i kval/kvantmetod inför tentan Zoomlänk finns i Moodle | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 13:00 | Bekräftad | osd G1321, 16 pl | Meskauskaite Urte | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | Bekräftad | osd G1322, 16 pl | Forss Åsa | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | Bekräftad | osd G3206, 3 pl | Heidenborn Karolina | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 15:30 | Bekräftad | osd G3230, Biblioteket 3 pl | Fjellström Hanna | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | Bekräftad | osd G3234, Biblioteket 3 pl | Brodd Karl | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | Bekräftad | osd G3239, Biblioteket 6 pl | Rosenholm Nevall Amanda | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | Bekräftad | osd K246, Grupprum 12 pl | Andersson Linda | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Bekräftad | PE235G T2210 VT2024 Sundsvall DST, Pedagogik GR (B), verksamhetsförlagd utbildning III samt utbildningsvetenskaplig kärna III | Zoom | Helena Brander-Bergström, Karin Larsson-Hult, Linda Murstedt, Maria Bergqvist, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Examination | Individuell examinerande presentation av utvecklingsarbete. Utvärdering | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:30 | Bekräftad | osd G2363, 18 pl | Olausson Elin |
Ändrad den senaste timmen.