Tid |
P, Status |
Kurs |
Program |
Ext bokare |
Lokal |
Bokare |
Moment |
Info |
Egen text |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 19 | Ons 2024-05-08 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
07:00 - 14:30 | Bekräftad | osd G2314, 6 pl, osd G2315, 6 pl, osd G2316, 10 pl, osd G2317, 10 pl, osd G2318, 10 pl, osd G2319, 6 pl, osd G2320, 6 pl, osd G2322, 6 pl, osd G2323, 10 pl | STUA, Avdelningen för studieadministration | Salstentamen - Östersund | |||||||||||||||||||||||||
07:00 - 13:30 | Bekräftad | osd G2351, 70 pl, osd G3351, 70 pl, osd G3355, 70 pl | STUA, Avdelningen för studieadministration | Salstentamen - Östersund | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Bekräftad | KE004X J4040 VT2024 Östersund NML, Kemi BE, Baskurs 1 i kemi | TBASX HT2023 Östersund NML, Basår/behörighetsgivande utbildning | osd G3355, 70 pl | Sara Norström, NDH, Institutionen för Naturvetenskap, Design och Hållbar Utveck | Salstentamen - Östersund | sam | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Bekräftad | MV035G V4220 VT2024 Östersund NML, Medicinsk vetenskap GR (A), Anatomi och fysiologi | VSSKG VT2024 Östersund NML, Sjuksköterskeutbildning | osd G3351, 70 pl, osd G3355, 70 pl | HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Inspera salstentamen - Östersund | 3+3 hp | SAM, 5 tim | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Bekräftad | OM088G V4290 VT2024 Östersund NML, Omvårdnad GR (B), Information och undervisning i omvårdnad | VSSKG HT2022 Östersund NML, Sjuksköterskeutbildning | osd G3355, 70 pl | Cecilia Andersson, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Inspera salstentamen - Östersund | Omtentamen del 1, Sam | 5 tim | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Bekräftad | PS077G P4991 HT2021 Östersund NML, PS181G P4493 HT2022 Östersund NML, Psykologi GR (A), Idrottspsykologi II, 15 hp, Psykologi GR (A), Idrottspsykologi II, 15 hp | VIDRG HT2020 Östersund NML, Idrottsvetenskapligt program | osd G3355, 70 pl | Lina Eriksson, PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Inspera salstentamen - Östersund | Moment 3 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Bekräftad | PS172G P4760 VT2024 Östersund NML, Psykologi GR (A), Tillämpad idrottspsykologi | VIDRG HT2022 Östersund NML, Idrottsvetenskapligt program | osd G3355, 70 pl | Britta Lindman, PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Inspera salstentamen - Östersund | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Bekräftad | osd G1321, 16 pl | Tellström Ida | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | osd G3207, 3 pl | Mohammad Jewan | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Bekräftad | osd G3208, 3 pl | Nordlöf Frida | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | osd G3229, Biblioteket 3 pl | Lundkvist Maria | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:30 | Bekräftad | osd G3234, Biblioteket 3 pl | Raimondo Nicolas | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Bekräftad | osd G3351, 70 pl | STUA, Avdelningen för studieadministration | Salstentamen - Östersund | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Bekräftad | osd G3355, 70 pl | STUA, Avdelningen för studieadministration | Salstentamen - Östersund | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | osd K246, Grupprum 12 pl | Andersson Linda | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | osd Q278, Projektrum, 12 pl | Mohammadi Ocean | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | Bekräftad | PE235G T2210 VT2024 Sundsvall DST, Pedagogik GR (B), verksamhetsförlagd utbildning III samt utbildningsvetenskaplig kärna III | ULFÖG VT2022 Sundsvall DST, Lärarutbildning - Förskollärare | Zoom | Ulrika Wessel, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Litteraturseminarium | Litteraturbearbetning inför tentamen. Förbered dig genom att läsa boken av Rubenstein Reich mfl | ||||||||||||||||||||||
08:15 - 09:30 | Bekräftad | osd P2218, Konferensrum10 pl | Helena Bäck | Handledarmöte SA095G | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | Bekräftad | osd G1320, 8 pl | Heidenborn Karolina | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | Bekräftad | osd G2243, Biblioteket, 3 pl | Filén Elin | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | Bekräftad | osd G2245, Biblioteket, 3 pl | Karlsson Isabell | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 11:00 | Bekräftad | osd G2246, Biblioteket, 3 pl | Nilsson Linnea | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | Bekräftad | osd P2311, 10 pl | Lundman Alice | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | Bekräftad | osd Q283d, 6 pl | Olsson Caroline | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | Bekräftad | PE232G T2180 VT2024 Sundsvall DST, PE232G T4140 VT2024 Östersund DST, Pedagogik GR (A), Förskolepedagogik III samt utbildningsvetenskaplig kärna II | ULFÖG VT2023 Sundsvall DST, ULFÖG VT2023 Östersund DST, Lärarutbildning - Förskollärare | Zoom | Sibylle Menzel-Kühne, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Frågestund | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Bekräftad | osd G1322, 16 pl | Andersson Moa | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Bekräftad | osd G2244, Biblioteket, 3 pl | Wallin Claudia | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Bekräftad | osd G3205, Biblioteket 10 pl | Meskauskaite Gerda | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Bekräftad | osd G3230, Biblioteket 3 pl | Lindesjö Strömberg Elin | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Bekräftad | osd G3232, Biblioteket 3 pl | Eriksson Mikael | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Bekräftad | osd G3235, Biblioteket 3 pl | Gustafsson Forsström Felix | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Bekräftad | osd G3236, Biblioteket 3 pl | Berglund Love | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Bekräftad | osd G3239, Biblioteket 6 pl | Ledström Johanna | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Bekräftad | osd G3365, 6 pl | Sånnemark Elisabeth | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Bekräftad | osd Q216, 4 pl | Svensson Maja | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Bekräftad | osd Q219, 10 pl | Östlund Blom Mickaela | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Bekräftad | osd Q230, 4 pl | Högberg Elias | ||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 17:00 | Bekräftad | FÖ116G L4870 VT2024 Östersund NML, Företagsekonomi GR (C), Företagsekonomisk praktik | SEKOG HT2021 Östersund NML, Ekonomprogram | Zoom | Kave Edin, EJT, Institutionen för ekonomi, geografi, juridik och turism | Seminarium | Seminar II Obligatoriskt | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Bekräftad | MX042G B4920 VT2024 Flexibel Östersund DST, MX042G B4950 VT2024 Östersund NML, MX042G B4X20 VT2024 Östersund NML, MÖ030G H4200 VT2024 Flexibel Östersund DST, MÖ030G H4210 VT2024 Östersund NML, Miljövetenskap GR (B), Vetenskapligt skrivande, projektkurs, Miljöteknik GR (B), Vetenskapligt skrivande, projektkurs | NEKOG HT2023 Östersund DST, NEKOG HT2023 Östersund NML, NEKOG HT2023 Östersund NML, TEKOG HT2023 Östersund DST, TEKOG HT2023 Östersund NML, Ekoteknik, Ekoingenjör | osd Q233, 40 pl | Jenny Zimmerman, Sharon Maes, NDH, Institutionen för Naturvetenskap, Design och Hållbar Utveck | Seminarium | Seminar: Discussion - : Upload draft in Moodle BEFORE seminar Workshop: Oral presentation | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Bekräftad | PS097A P4062 VT2024 Östersund NML, Psykologi AV, Evidensbaserad psykologisk behandling och psykoterapi 4 | SPYGA HT2019 Östersund NML, Psykologprogrammet | osd G3216, 40 pl | Malin Krook, PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Seminarium | Compassionfokuserad Terapi OBLIGATORISK | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Bekräftad | SA049A P4850 VT2024 Östersund NML, Socialt arbete AV, Teoretiska perspektiv på det sociala arbetets praxis | SSOCG VT2021 Östersund NML, Socionomutbildning | osd G1352, 72 pl | Angelika Kaffrell-Lindahl, PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Föreläsning | Genomgång av dokument Klimatkris och social rättvisa II | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Bekräftad | SA091G P4400 VT2024 Östersund NML, Socialt arbete GR (B), Socialt arbete i en föränderlig värld | SSOCG HT2022 Östersund NML, Socionomutbildning | osd Q221, 84 pl | Wanjiku Kaime, PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Föreläsning | Prostitution and trafficking | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 15:00 | Bekräftad | TR057G L4960 VT2024 Östersund NML, TR057G L4970 VT2024 Flexibel Östersund DST, Turismvetenskap GR (B), Strategiska faktorer för destinationsutveckling | STUDG HT2022 Östersund NML, Turism och destinationsutveckling | Zoom | Anke Peters, EJT, Institutionen för ekonomi, geografi, juridik och turism | Handledning | via Zoom enligt överenskommelse | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Bekräftad | OM107G V2150 VT2024 Sundsvall DST, Omvårdnad GR (B), Socialpsykiatri | VPSHG HT2023 Sundsvall DST, Programmet för psykisk hälsa/ohälsa - särskild komplicerad problematik | Zoom | Gästföreläsare, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Gästföreläsning | Socialförsäkring, försörjning, sysselsättning Lina Bergqvist, Arbetsförmedlingen | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Bekräftad | RH068G V7060 VT2024 Flexibel Sundsvall/Östersund DST, Rehabiliteringsvetenskap GR (B), Etiska perspektiv på hälsa och rehabilitering i arbetslivet | VREAG HT2023 Flexibel Östersund DST, Programmet för Hälsa och Rehabilitering i arbetslivet | Zoom | Erika Wall, Jens Ljungdahl, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Workshop | (frivillig) | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Bekräftad | osd B312, Styrelserummet, 22 pl | Annika Jonsson, Monique Pfaltz | Ämneskollegium psykologi | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 17:00 | Bekräftad | osd G1321, 16 pl | Härlin Mattias | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 17:00 | Bekräftad | osd G1323, 8 pl | Eriksson Moa | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 18:00 | Bekräftad | osd G2363, 18 pl | Geberzahn Pia | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 18:00 | Bekräftad | osd G3231, Biblioteket 3 pl | Mohamud Abdullahi Malleyka | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 17:30 | Bekräftad | osd G3237, Biblioteket 3 pl | Andersson Lukas | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Bekräftad | osd K243, Konferensrum 16 pl | Sofie Almqvist | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Bekräftad | osd P2517, Bävern, Konferensrum 20 pl | Maria Ström, Sabine Gruber | ÄK SOA | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 16:30 | Bekräftad | osd Q220, 10 pl | Johansson Tilde | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 17:00 | Bekräftad | osd Q340, Konferensrum,18 pl | Lars-Erik Rännar | Kurs - föreståndare brandfarlig vara | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 11:00 | Bekräftad | DT140G F2312 VT2024 Flexibel Sundsvall DST, Datateknik GR (B), Självständigt arbete | TWEUG HT2022 Flexibel Sundsvall DST, Webbutveckling | Zoom | Jan-Erik Jonsson, Lars Lundin, Malin Larsson, Mikael Hasselmalm, DET, Institutionen för Data- och Elektroteknik | Uppföljning | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Bekräftad | FH032G V2080 VT2024 Flexibel Sundsvall DST, Folkhälsovetenskap GR (B), Socialepidemiologi | VFOHG VT2022 Flexibel Sundsvall DST, Fristående kurs GR DST, Folkhälsovetenskapliga programmet | Zoom | Koustuv Dalal, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Handledning | Handledning kring statistiska metoder | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Bekräftad | FÖ085G L4350 VT2024 Östersund NML, Företagsekonomi GR (B), Strategisk ledning | SEKOA HT2022 Östersund NML, SEKOG HT2022 Östersund NML, Ekonomprogram, Civilekonomprogrammet | osd O213, 75 pl | Karolin Sjöö, EJT, Institutionen för ekonomi, geografi, juridik och turism | Föreläsning | Whittington et al. Part III Strategy in action (kap. 13–17) | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Bekräftad | HI069G M4220 VT2024 Östersund NML, HI074G M4230 VT2024 Östersund NML, Historia GR (A), för ämneslärare i gymnasieskolan, Historia GR (A) | ULGYG HT2022 Östersund NML SAHI, Fristående kurs GR NML, Lärarutbildning - Ämneslärare med inriktning mot arbete i gymnasieskolan | osd F217, 40 pl | Håkan Gunneriusson, HSV, Institutionen för humaniora och samhällsvetenskap | Föreläsning | Andra världskriget Östfronten | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Bekräftad | JU016G L4262 VT2024 Östersund NML, Juridik GR (A), Juridik med inriktning mot arbetsrätt | SPARG HT2022 Östersund NML, Personal- och arbetslivsprogrammet | osd O214, 42 pl | Eva Lindahl-Toftegaard, EJT, Institutionen för ekonomi, geografi, juridik och turism | Föreläsning | Arbetsmiljö | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Bekräftad | KG033G L4322 VT2024 Östersund NML, Kulturgeografi GR (A), Mobilitet, tillgänglighet och hållbarhet | STUDG HT2023 Östersund NML, Fristående kurs GR NML, Turism och destinationsutveckling | osd G1350, 40 pl | Emma Landby, EJT, Institutionen för ekonomi, geografi, juridik och turism | Övning | Studenter som läser på campus. Duval, kap. 8 (se kompendium). Obligatoriskt moment. | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Bekräftad | LI058G M2370 VT2024 Sundsvall DST, Litteraturvetenskap GR (A), Barnlitteratur för grundlärare förskoleklass och åk 1-3 | ULFGG HT2022 Sundsvall DST, Lärarutbildning - Grundlärare med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 | Zoom | Anna-Karin Jonasson, HSV, Institutionen för humaniora och samhällsvetenskap | Föreläsning | Tematiskt arbete. Föreläsning och workshop | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Bekräftad | MT034A J2581 HT2023 Sundsvall NML, MT087G G4100 VT2024 Östersund NML, Maskinteknik AV, Mekanisk design, Maskinteknik GR (A), Tillverkningsmetoder | TDESA HT2020 Sundsvall NML, THMTG HT2023 Östersund NML, THPUG HT2023 Östersund NML, Civilingenjör i teknisk design, Sportteknologi - högskoleingenjör produktutveckling, Additiv tillverkning - högskoleingenjör maskinteknik | osd Q176, 42 pl | Mikael Bäckström, IMD, Institutionen för Ingenjörsvetenskap, Matematik och Ämnesdi | Föreläsning | Reservtid Teamsuppkoppling för MT034A | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Bekräftad | MT082G G4080 VT2024 Östersund NML, MT083G G4090 VT2024 Östersund NML, Maskinteknik GR (A), Tillämpad mätteknik, sportteknologi, Maskinteknik GR (A), Tillämpad mätteknik | THMTG HT2022 Östersund NML, THPUG HT2022 Östersund NML, Sportteknologi - högskoleingenjör produktutveckling, Additiv tillverkning - högskoleingenjör maskinteknik | osd Q183, 38 pl | David Kamb, Magnus Ahnesjö, IMD, Institutionen för Ingenjörsvetenskap, Matematik och Ämnesdi | Föreläsning | Räknestuga | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 11:30 | Bekräftad | MX026G B4540 VT2024 Östersund NML, MX028G B4550 VT2024 Östersund NML, MX029G B4560 VT2024 Östersund NML, MX037G B4520 VT2024 Östersund NML, MÖ016G H4450 VT2024 Östersund NML, MÖ017G H4460 VT2024 Östersund NML, MÖ018G H4470 VT2024 Östersund NML, Miljövetenskap GR (B), Praktikkurs, Miljövetenskap GR (B), Praktikkurs, Miljöteknik GR (B), Praktikkurs, Miljöteknik GR (B), Praktikkurs, Miljövetenskap GR (B), Hållbar utveckling - projekt | NEKEG HT2022 Östersund DST, NEKEG HT2022 Östersund NML, NEKOG HT2022 Östersund DST, NEKOG HT2022 Östersund NML, NEKOG HT2022 Östersund NML, TEKOG HT2022 Östersund DST, TEKOG HT2022 Östersund NML, Ekoteknik, Ekoingenjör, Ekoentreprenör för hållbar utveckling | Zoom | Erik Grönlund, NDH, Institutionen för Naturvetenskap, Design och Hållbar Utveck | Seminarium | Supervision and/or presentation | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 11:00 | Bekräftad | OM089G V2300 VT2024 Sundsvall NML, OM089G V4310 VT2024 Östersund NML, Omvårdnad GR (B), Ledarskap och organisation av omvårdnadsarbete | VSSKG VT2023 Sundsvall NML, VSSKG VT2023 Östersund NML, Sjuksköterskeutbildning | Zoom | Gästföreläsare, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Gästföreläsning | Tema patientsäkerhet. Patientnämnden Region Jämtland/Härjedalen och Region Västernorrland. Zoomlänk i Moodle | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Bekräftad | PE262G T2840 VT2024 Sundsvall DST, Pedagogik GR (A), KPU, Ämnesdidaktik I, Ämneslärare med inriktning mot gymnasieskolan | UPEAG VT2024 Sundsvall DST BIOL, UPEAG VT2024 Sundsvall DST ENGA, UPEAG VT2024 Sundsvall DST FYSI, UPEAG VT2024 Sundsvall DST HIST, UPEAG VT2024 Sundsvall DST KEMI, UPEAG VT2024 Sundsvall DST MATE, UPEAG VT2024 Sundsvall DST SAMH, UPEAG VT2024 Sundsvall DST SVEN, Kompletterande pedagogisk utbildning, Ämneslärare med inriktning mot gymnasiet | Zoom | Lena Nyman Ågren, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Föreläsning | Föreläsning och grupparbete. Språk, språkanvändning och likvärdig bedömning | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Bekräftad | PS145G P4960 VT2024 Östersund NML, Psykologi GR (C), Arbets- och organisationspsykologi för psykologprogrammet | SPYGA HT2022 Östersund NML, Psykologprogrammet | osd G1353, 40 pl | Annika Aletind, PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Föreläsning | Kränkande särbehandling | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 15:00 | Bekräftad | PS185G P4980 VT2024 Östersund NML, Psykologi GR (C), Utredningsmetodik - individ och grupp | SPYGA HT2021 Östersund NML, Psykologprogrammet | osd G1351, 60 pl | Lisa Lindström, PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Föreläsning | WISC-V, struktur, administrering och tolkning | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Bekräftad | SA087G P4350 VT2024 Östersund NML, Socialt arbete GR (A), Socionomers arbetsuppgifter och professionsroller | SSOCG HT2023 Östersund NML, Socionomutbildning | osd O212, 75 pl | Anna-Lena Suorra, PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Föreläsning | Empati | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Bekräftad | TR018A L4042 VT2024 Östersund NML, Turismvetenskap AV, Självständigt arbete | STVAA HT2023 Östersund NML, STVAA HT2023 Östersund NML, Magisterprogram i turism | osd P2218, Konferensrum10 pl | Jack Shepherd, EJT, Institutionen för ekonomi, geografi, juridik och turism | Seminarium | Seminar II: Mid-Way Seminar | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 11:45 | Bekräftad | osd Q294, Konferensrum 8 pl | Torjus Urke | Möte med Ladok | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | Bekräftad | IV066G V4130 VT2024 Östersund NML, IV075G V4050 VT2024 Flexibel Östersund DST, Idrottsvetenskap GR (A), Idrottsfysiologi och grundläggande träningslära, Idrottsvetenskap GR (A), Idrottsfysiologi och träningslära - en intoduktion | VIDRG HT2023 Östersund NML, Idrottsvetenskapligt program | osd G3213, 60 pl | Jonas Falgin, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Föreläsning | Styrketräning | ||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | Bekräftad | OM091G V4340 VT2024 Östersund NML, Omvårdnad GR (B), Hälsa och ohälsa III | VSSKG HT2022 Östersund NML, Sjuksköterskeutbildning | osd O211, 42 pl, ALC | Susan Reijer, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Föreläsning | Introduktion i Pediatrisk omvårdnad | ||||||||||||||||||||||
10:30 - 17:00 | Bekräftad | osd G3234, Biblioteket 3 pl | Silfver Amanda | ||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:30 | Bekräftad | osd G2246, Biblioteket, 3 pl | Graveleij Linda | ||||||||||||||||||||||||||
11:30 - 17:00 | Bekräftad | osd G3206, 3 pl | Lagerstedt Danielle | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Bekräftad | IV030A V4450 VT2024 Flexibel Östersund DST, Idrottsvetenskap AV, Den unga idrottaren | VIPAA HT2023 Östersund DST, VIPRA HT2023 Östersund DST, Magisterprogram i idrottsprestation och idrottares hälsa, Masterprogram i idrottsprestation och idrottares hälsa | osd G1350, 40 pl, Zoom | Fredrik Johansson, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Handledning | Supervision 2 "LTAD" | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:30 | Bekräftad | CAMP tekniker | osd Q171, 40 pl | Tony Backlund | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 18:00 | Bekräftad | osd K245, 6 pl | Al Adehesi Rana | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Bekräftad | osd Q215, 4 pl | Eriksson Sandra | ||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 15:30 | Bekräftad | osd Q224, 8 pl | Fundin Stefan | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | Bekräftad | OM077G V2180 VT2024 Sundsvall NML, OM077G V4070 VT2024 Östersund NML, OM093G V2350 VT2024 Sundsvall NML, OM093G V4360 VT2024 Östersund NML, Omvårdnad GR (C), Vetenskaplig metod, Omvårdnad GR (C), Vetenskaplig metod | VSSKG VT2022 Sundsvall NML, VSSKG VT2022 Östersund NML, Sjuksköterskeutbildning | Zoom | Ann Ekdahl, Jörgen Medin, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Frågestund | Frågestund inför inlämning av examination 2 Zoomlänk finns i Moodle | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Bekräftad | OM107G V2150 VT2024 Sundsvall DST, Omvårdnad GR (B), Socialpsykiatri | VPSHG HT2023 Sundsvall DST, Programmet för psykisk hälsa/ohälsa - särskild komplicerad problematik | Zoom | Gästföreläsare, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Gästföreläsning | Försäkrings-kassan; sjukskrivnings- rehab processen Len Flodin | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Bekräftad | RH068G V7060 VT2024 Flexibel Sundsvall/Östersund DST, Rehabiliteringsvetenskap GR (B), Etiska perspektiv på hälsa och rehabilitering i arbetslivet | VREAG HT2023 Flexibel Östersund DST, Programmet för Hälsa och Rehabilitering i arbetslivet | Zoom | Erika Wall, Jens Ljungdahl, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Seminarium | Seminarium 1 (obligatoriskt moment) | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Bekräftad | SH026G M2622 VT2024 Sundsvall DST, Samhällskunskap GR (B), 31-60 | ULGYG HT2023 Sundsvall DST SAHI, ULGYG HT2023 Sundsvall DST SVSA, Fristående kurs GR DST, Lärarutbildning - Ämneslärare med inriktning mot arbete i gymnasieskolan | Zoom | Glenn Svedin, HSV, Institutionen för humaniora och samhällsvetenskap | Seminarium | Obligatoriskt | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Bekräftad | osd B313, Acke Åslund, Konferensrum 16 pl | Maria Torstensson | Verksamhetsdialog KKI | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Bekräftad | osd G1322, 16 pl | Auglend Tania Yu | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Bekräftad | osd G3208, 3 pl | Wiklund Jenny | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Bekräftad | osd G3239, Biblioteket 6 pl | Winblad von Walter Elsa | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Bekräftad | osd G3365, 6 pl | Hammarfjäll Larsson Jennifer | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Bekräftad | osd Q319b, Drivhuset, Konferensrum, 20 pl | Anders Jonsson, Nils Nilsson | Forskar-ÄK | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Bekräftad | BT013G B4780 VT2024 Östersund NML, Byggnadsteknik GR (B), Datorstödd byggritning | TBYHG HT2023 Östersund NML, Byggingenjör Hållbart byggande | osd Q246, 24 pl, datorsal | Kenth Johansson, NDH, Institutionen för Naturvetenskap, Design och Hållbar Utveck | Handledning | Archicad | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Bekräftad | DT024G F2142 VT2024 Sundsvall NML, DT137G F2130 VT2024 Sundsvall NML, DT137G F2140 VT2024 Sundsvall DST, Datateknik GR (A), Datornätverk, Datateknik GR (B), Industriell datakommunikation | TAUMG HT2022 Sundsvall DST, TAUMG HT2022 Sundsvall NML, TDATG HT2023 Sundsvall NML, Datateknik, Automationsingenjör | svl C306, 90 pl, Zoom | Magnus Eriksson, DET, Institutionen för Data- och Elektroteknik | Föreläsning | 11 | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Bekräftad | MT087G G4100 VT2024 Östersund NML, Maskinteknik GR (A), Tillverkningsmetoder | THMTG HT2023 Östersund NML, THPUG HT2023 Östersund NML, Sportteknologi - högskoleingenjör produktutveckling, Additiv tillverkning - högskoleingenjör maskinteknik | osd Q279, 20 pl, datorsal | Judith Waller, IMD, Institutionen för Ingenjörsvetenskap, Matematik och Ämnesdi | Laboration | Lab-val av tillverkningsmetod | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Bekräftad | PE228G T2300 VT2024 Sundsvall DST, Pedagogik GR (A), Grundlärare i fritidshem | ULGFG HT2023 Sundsvall DST, Lärarutbildning - Grundlärare med inriktning mot arbete i fritidshem | Zoom | Staffan Löfquist, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Föreläsning | Kvantitativ metod, enkätkonstruktion och analysverktyg | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:45 | Bekräftad | PE236G T2220 VT2024 Sundsvall DST, Pedagogik GR (C), Förskolepedagogik VI, del 1 och 2 samt verksamhetsförlagd utbildning IV | ULFÖG HT2021 Sundsvall DST, Lärarutbildning - Förskollärare | Zoom | Jessica Wisén, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Examination | Del av examination Lekplatskoll/barnkulturspan där ni anmält er i moodle | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Bekräftad | PE262G T2840 VT2024 Sundsvall DST, Pedagogik GR (A), KPU, Ämnesdidaktik I, Ämneslärare med inriktning mot gymnasieskolan | UPEAG VT2024 Sundsvall DST BIOL, UPEAG VT2024 Sundsvall DST ENGA, UPEAG VT2024 Sundsvall DST FYSI, UPEAG VT2024 Sundsvall DST HIST, UPEAG VT2024 Sundsvall DST KEMI, UPEAG VT2024 Sundsvall DST MATE, UPEAG VT2024 Sundsvall DST SAMH, UPEAG VT2024 Sundsvall DST SVEN, Kompletterande pedagogisk utbildning, Ämneslärare med inriktning mot gymnasiet | Zoom | Lena Nyman Ågren, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Workshop | Bedömningsbegrepp i respektive ämnen | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Bekräftad | PS097A P4062 VT2024 Östersund NML, Psykologi AV, Evidensbaserad psykologisk behandling och psykoterapi 4 | SPYGA HT2019 Östersund NML, Psykologprogrammet | osd G3216, 40 pl | Malin Krook, PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Seminarium | Compassionfokuserad Terapi OBLIGATORISK | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Bekräftad | SO110G M4030 VT2024 Östersund NML, Sociologi GR (C), Inriktning arbete, organisation och samhälle | SPARG HT2023 Östersund NML, Personal- och arbetslivsprogrammet | osd G3213, 60 pl | Fredrik Petersson, HSV, Institutionen för humaniora och samhällsvetenskap | Föreläsning | 5 |