Tid |
Kurs |
Delkurs |
Grupp |
Aktivitet |
Lokal |
Lärare |
Titel, Kommentar |
||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 18 | Tis 2024-04-30 v 18 | ||||||||||||||||||||||||||||
07:45 - 13:15 | Tentamen | SOL:A310 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | MKVA14, Medie- och kommunikationsvetenskap: Grundkurs | Medier i vardagen | MKVA14 | Föreläsning | SOL:H104 hörsal | Emil Stjernholm | Textorienterad publikforskning | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | SVEA11, Svenska: Språklig inriktning - grundkurs, SVEG12, Svenska: Svensk grammatik | Svensk grammatik | SVEA11, SVEG12 | Omtentamen | SOL:H140 | Marit Julien | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | ÄSVD02, Svenska 2 | Ungdomars läsning | ÄSVD02 | Omtentamen | SOL:H140 | Bibi Jonsson | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | ENGA22, Engelska: Fortsättningskurs, ENGB31, Engelska: Språkvetenskaplig analys | Språkvetenskaplig analys | ENGA22.2, HGENG.b | Seminarium | SOL:L201 | Panos Athanasopoulos | Semantikseminarium 3 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | ÄSAD13, Svenska som andraspråk 3 | Analys och bedömning | ÄSAD13 | Grupparbete | SOL:L101a-b | Anna Ransheim | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Möte | SOL:A140a | Cecilia Cassinger | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | Möte | SOL:A158 | Maja Petersson | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | Möte | SOL:H429b | Anders Marklund, Annika Lindskog, Cian Duffy, Fabian Beijer, Kiki Lindell, Monika Class | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sammanträde | SOL:A333 | U Hamburg Besök | ||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | ARKN10, Arkeologi och antikens historia: Digital arkeologi, Virtual Reality i arkeologi | ARKN10 | Laboration | SOL:A035d PC-sal | Carolina Larsson | freelab | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Förberedelse | SOL:B063a/b | Recording stimuli, Recording stimuli for TELEB project (Johan Mårtensson, Maja Rudling) | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Möte | SOL:A158 | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Möte | SOL:B131 F-klubb | Helena Nilsson | Ledningsgruppen | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Studentbokning | SOL:B055 | |||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | LATM11, Latin: Medeltida och nylatinsk prosa och poesi | Medeltida och nylatinsk prosa och poesi | LATM11 | Lektion | SOL:A214 | Cajsa Sjöberg | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | LINA15, Lingvistik: Grundkurs, LINB26, Lingvistik: Språkinlärning och språkbearbetning | Språkinlärning och språkbearbetning: analysuppgift, Språkinlärning och språkbearbetning: hemtentamen | HASPV.aspv, LINA15, LINB26 | Föreläsning | SOL:H135a | Johan Blomberg, Kajsa Gullberg | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | MRSG22, Mänskliga rättigheter: Fortsättningskurs | Mänskliga rättigheter i kontext | MRSG22 | Föreläsning | SOL:A129b | Frida Nilsson | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 13:00 | RYSA10, Ryska: Grundkurs, RYSA14, Textläsning och översättning från ryska till svenska | Textläsning och översättning till svenska: sakprosa, Textläsning och översättning till svenska:sakprosa | RYSA10, RYSA14 | Föreläsning | SOL:H429b | Morris Wikström | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 13:00 | SFSH60, Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-8 | Muntlig färdighet, Nivå 4, Skriftlig färdighet, nivå 4 | SFSH01.2, SFSH60 | Föreläsning | SOL:H339 | Kristoffer Lieng | Grupp B nivå 1-4 | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 13:00 | ÄSAD13, Svenska som andraspråk 3 | Analys och bedömning | ÄSAD13 | Föreläsning | SOL:A313 | Anna Ransheim | |||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | ENGA04, Engelska: Grundkurs, ENGE12, Engelsk litteratur, ENGH12, Engelska: Grundkurs (16-30) | Engelsk litteratur | ENGA04, ENGE12, ENGH12 | Föreläsning | SOL:H104 hörsal | Cian Duffy | Föreläsning 12 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | ENGA04, Engelska: Grundkurs, ENGH11, Engelska: Grundkurs (1-15) (Engelska språket), ENGH12, Engelska: Grundkurs (16-30) | ENGA04, ENGH11-12 | SI-information | SOL:H135a | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | Experiment | SOL:B070a/b studio2 | Kajsa Gullberg | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | Möte | SOL:H205c | |||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | LINN25, Lingvistik: Språkets uppkomst | Språkets uppkomst | HASPV, LINN25 | Föreläsning | SOL:A214 | Jordan Zlatev | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Forskarseminarium | SOL:A158 | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:30 | Möte | SOL:B131 F-klubb | Mia-Marie Hammarlin | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Föreläsning | SOL:A339 | Maria Graziano | ||||||||||||||||||||||||||
16:30 - 18:30 | Möte | SOL:B131 F-klubb | Maria Persson | ||||||||||||||||||||||||||