v 36
Måndag 3/9
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, Introduktion, LUX:C214, Marie Lindstedt Cronberg, Obl. Introduktionsmöte, Välfärdsstaten
14:00
13:15
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, Introduktion, LUX:C214, Anna Wallette, Obl. Introduktionsmöte, Välfärdsstaten
14:00
13:15
v 36
Tisdag 4/9
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:B352, Dick Harrison, Obl. Seminarium Tidig mdeltid
15:00
13:15
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:B240, Emma Severinsson, obl. sem. Vad är välfärd?, Välfärdsstaten
17:00
15:15
v 36
Onsdag 5/9
v 36
Torsdag 6/9
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:B240, Dick Harrison, Obl. Seminarium Tidig mdeltid
10:00
08:15
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:B339, Emma Severinsson, Obl. Litteraturseminarium 1, Välfärdsstaten
15:00
13:15
v 36
Fredag 7/9
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:B339, Dick Harrison, Obl. Seminarium Tidig mdeltid
12:00
10:15
v 36
Lördag 8/9
v 36
Söndag 9/9
v 37
Måndag 10/9
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:B352, Emma Severinsson, Obl. sem. Källövning 1, Välfärdsstaten
15:00
13:15
v 37
Tisdag 11/9
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:A233, Dick Harrison
15:00
13:15
v 37
Onsdag 12/9
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:B352, Dick Harrison, Obl. Seminarium Tidig medeltid
12:00
10:15
v 37
Torsdag 13/9
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:B240, Emma Severinsson, Välfärden och hemmen, Välfärdsstaten
12:00
10:15
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:B352, Dick Harrison, Obl. Seminarium Tidig medeltid
15:00
13:15
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:C214, Emma Severinsson, Litteraturseminarium 2, Välfärdsstaten
17:00
15:15
v 37
Fredag 14/9
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:C214, Emma Severinsson, obl. sem. Källövning 2, Välfärdsstaten
16:00
13:15
v 37
Lördag 15/9
v 37
Söndag 16/9
v 38
Måndag 17/9
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:B240, Dick Harrison, Obl. Seminarium Tidig medeltid
12:00
10:15
v 38
Tisdag 18/9
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:C214, Dick Harrison, Obl. Seminarium Tidig medeltid
15:00
13:15
v 38
Onsdag 19/9
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:B339, Dick Harrison, Obl. Seminarium Tidig medeltid
12:00
10:15
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:B339, Emma Severinsson, Välfärdsstaten, obl. sem. Välfärd för vem?
15:00
13:15
v 38
Torsdag 20/9
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:C214, Dick Harrison, Obl. Seminarium Tidig medeltid
15:00
13:15
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:C214, Emma Severinsson, Välfärdsstaten, obl. sem. Litteraturseminarium 3
17:00
15:15
v 38
Fredag 21/9
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:C214, Emma Severinsson, obl. Källövning 3, Välfärdsstaten
15:00
13:15
v 38
Lördag 22/9
v 38
Söndag 23/9
v 39
Måndag 24/9
v 39
Tisdag 25/9
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Seminarium, LUX:B339, Emma Severinsson, Litteraturseminarium 4, Olika bilder av välfärdsstaten
11:45
10:15
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, Hemtentamen, LUX:B339, Emma Severinsson, hemtentamen publiceras, Välfärdsstaten
12:00
11:45
v 39
Onsdag 26/9
v 39
Torsdag 27/9
v 39
Fredag 28/9
v 39
Lördag 29/9
v 39
Söndag 30/9
v 40
Måndag 1/10
v 40
Tisdag 2/10
v 40
Onsdag 3/10
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, Introduktion, Seminarium, LUX:B336, Johan Östling, Obligatorisk Introduktion
12:00
10:15
v 40
Torsdag 4/10
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, Seminarium, LUX:B240, Johan Östling, Obl. Sem. Inomvetenskaplig recension
12:00
10:15
v 40
Fredag 5/10
v 40
Lördag 6/10
v 40
Söndag 7/10
v 41
Måndag 8/10
v 41
Tisdag 9/10
v 41
Onsdag 10/10
v 41
Torsdag 11/10
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:B240, Johan Östling, Populärvetenskaplig artikel. Obl. sem.
15:00
13:15
v 41
Fredag 12/10
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, Inlämning, Johan Östling, Inlämning recension
09:15
09:00
v 41
Lördag 13/10
v 41
Söndag 14/10
v 42
Måndag 15/10
v 42
Tisdag 16/10
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, Seminarium, LUX:B339, Johan Östling, Responsgrupper recension:
gr.1 9:15-10
gr.2, 10:15-11
gr.3, 11:15-12
12:00
09:15
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, Seminarium, LUX:B339, Johan Östling, Responsgrupper recension:
gr.4, 13:15-14
gr.5, 14:15-15
15:00
13:15
v 42
Onsdag 17/10
v 42
Torsdag 18/10
v 42
Fredag 19/10
v 42
Lördag 20/10
v 42
Söndag 21/10
v 43
Måndag 22/10
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, Inlämning, Johan Östling, Inlämning 9:00 populärvetenskaplig artikel
09:15
09:00
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, Seminarium, LUX:B240, Johan Östling, obl. sem. lärobokstext.
15:00
13:15
v 43
Tisdag 23/10
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, Grupparbete, LUX:B165, LUX:B167-168, LUX:B239, LUX:B365, Johan Östling
12:00
09:15
v 43
Onsdag 24/10
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, Grupparbete, LUX:B165-168, LUX:B365, Johan Östling
12:00
09:15
v 43
Torsdag 25/10
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, Seminarium, LUX:C215, Johan Östling, Responsgrupp 1: 14:15-15
Responsgrupp 2: 15:15-16
16:00
14:15
v 43
Fredag 26/10
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Seminarium, LUX:C215, Johan Östling, Responsgrupp 3: 13:15-14.
Responsgrupp 4: 14:15-15.
15:00
13:15
v 43
Lördag 27/10
v 43
Söndag 28/10
v 44
Måndag 29/10
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, Grupparbete, LUX:B165-168, LUX:B365, Johan Östling
12:00
09:15
v 44
Tisdag 30/10
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, Grupparbete, LUX:B165-168, LUX:B365, Johan Östling
12:00
09:15
v 44
Onsdag 31/10
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, Inlämning, Johan Östling, Inlämning lärobokstext
09:15
09:00
v 44
Torsdag 1/11
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, Seminarium, LUX:C214, Johan Östling, Redovsisning av lärobokskapitel
12:00
09:15
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, Seminarium, LUX:B240, Johan Östling, Redovsisning av lärobokskapitel
14:00
13:15
v 44
Fredag 2/11
v 44
Lördag 3/11
v 44
Söndag 4/11
v 45
Måndag 5/11
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, Seminarium, LUX:A232, LUX:B352, LUX:C213, Wiebke Kolbe, Obl. Introduktionsseminarium
12:00
10:15
v 45
Tisdag 6/11
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, Obligatoriskt, Studiebesök, Wiebke Kolbe, Studiebesök på Arkivcentrum Syd, Porfyrvägen 20. Buss nr 5 mot Gastelyckan, hållplats Arkivcentrum Syd. Vi samlas i foajén kl. 9.55 och får en visning genom arkiven. Obligatoriskt moment.
12:00
10:00
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Biblioteksundervisning, Obligatoriskt, LUX:C216 Mac-sal, Johanna Tagesson, Litteratursökning
15:00
13:15
v 45
Onsdag 7/11
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, Obligatoriskt, Studiebesök, Wiebke Kolbe, Studiebesök på UB, Bromansalen. Vi samlas i UB:s entréhall kl. 10.10 och får en visning av UB:s vardagstryck, handskrifter och mikrofilmavdelning. Obligatoriskt moment.
12:00
10:15
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Biblioteksundervisning, Obligatoriskt, LUX:C216 Mac-sal, Johanna Tagesson, Digitalt källmaterial
15:00
13:15
v 45
Torsdag 8/11
v 45
Fredag 9/11
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, Seminarium, LUX:A232, LUX:B352, Wiebke Kolbe, Obl. Exempeluppsatser
15:00
13:15
v 45
Lördag 10/11
v 45
Söndag 11/11
v 46
Måndag 12/11
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, Seminarium, LUX:B240, Wiebke Kolbe, Obl. Handskriftsläsning
12:00
10:15
v 46
Tisdag 13/11
v 46
Onsdag 14/11
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, Seminarium, LUX:A232, LUX:B339, LUX:C213, Wiebke Kolbe, Obl. Källkritik
12:00
10:15
v 46
Torsdag 15/11
v 46
Fredag 16/11
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, Seminarium, LUX:A232, LUX:B129, LUX:B166, Wiebke Kolbe, Obl. Kvantitativ analys
12:00
10:15
v 46
Lördag 17/11
v 46
Söndag 18/11
v 47
Måndag 19/11
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, Seminarium, LUX:A232, LUX:B166, LUX:B352, Wiebke Kolbe, Obl. Hermeneutisk metod
12:00
10:15
v 47
Tisdag 20/11
v 47
Onsdag 21/11
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, Seminarium, LUX:B336, LUX:B353, LUX:B366, Wiebke Kolbe, Obl. Diskursanalys
15:00
13:15
v 47
Torsdag 22/11
v 47
Fredag 23/11
v 47
Lördag 24/11
v 47
Söndag 25/11
v 48
Måndag 26/11
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, Seminarium, LUX:A232, LUX:B166, LUX:B240, Wiebke Kolbe, obl. Historiebruk
15:00
13:15
v 48
Tisdag 27/11
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, Seminarium, LUX:B339, Wiebke Kolbe, obl. PM-seminarier
12:00
10:15
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, Seminarium, LUX:B152, Wiebke Kolbe, obl. PM-seminarier
15:00
13:15
v 48
Onsdag 28/11
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, Seminarium, LUX:A232, LUX:B166, LUX:B336, Wiebke Kolbe, Obl. Muntlig historia
12:00
10:15
v 48
Torsdag 29/11
v 48
Fredag 30/11
v 48
Lördag 1/12
v 48
Söndag 2/12
v 49
Måndag 3/12
v 49
Tisdag 4/12
v 49
Onsdag 5/12
v 49
Torsdag 6/12
v 49
Fredag 7/12
v 49
Lördag 8/12
v 49
Söndag 9/12
v 50
Måndag 10/12
v 50
Tisdag 11/12
v 50
Onsdag 12/12
v 50
Torsdag 13/12
v 50
Fredag 14/12
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, Seminarium, LUX:A232, Wiebke Kolbe, Grupphandledning gr 1, 10:15-12
12:00
10:15
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, Seminarium, LUX:A232, Wiebke Kolbe, Grupphandledning gr 2, 13:15-15
15:00
13:15
v 50
Lördag 15/12
v 50
Söndag 16/12
v 51
Måndag 17/12
v 51
Tisdag 18/12
v 51
Onsdag 19/12
v 51
Torsdag 20/12
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, Seminarium, LUX:A232, Wiebke Kolbe, Grupphandledning gr 1, 10:15-12
12:00
10:15
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, Seminarium, LUX:A232, Wiebke Kolbe, Grupphandledning gr 2, 13:15-15
15:00
13:15
v 51
Fredag 21/12
v 51
Lördag 22/12
v 51
Söndag 23/12
v 52
Måndag 24/12
v 52
Tisdag 25/12
v 52
Onsdag 26/12
v 52
Torsdag 27/12
v 52
Fredag 28/12
v 52
Lördag 29/12
v 52
Söndag 30/12
v 1
Måndag 31/12
v 1
Tisdag 1/1
v 1
Onsdag 2/1
v 1
Torsdag 3/1
v 1
Fredag 4/1
v 1
Lördag 5/1
v 1
Söndag 6/1
v 2
Måndag 7/1
v 2
Tisdag 8/1
v 2
Onsdag 9/1
v 2
Torsdag 10/1
v 2
Fredag 11/1
v 2
Lördag 12/1
v 2
Söndag 13/1
v 3
Måndag 14/1
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, Seminarium, LUX:B339, Wiebke Kolbe, Obl. Uppsatsseminarium
12:00
08:15
v 3
Tisdag 15/1
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, Seminarium, LUX:C214, Wiebke Kolbe, Obl. Uppsatsseminarium
12:00
08:15
v 3
Onsdag 16/1
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, Seminarium, LUX:C214, Wiebke Kolbe, Obl. Uppsatsseminarium
12:00
08:15
v 3
Torsdag 17/1
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, Seminarium, LUX:C214, Wiebke Kolbe, Obl. Uppsatsseminarium
12:00
08:15
v 3
Fredag 18/1
HISA25, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, Seminarium, LUX:B352, Wiebke Kolbe, Obl. Uppsatsseminarium
12:00
08:15
v 3
Lördag 19/1
v 3
Söndag 20/1
v 4
Måndag 21/1
v 4
Tisdag 22/1
v 4
Onsdag 23/1
v 4
Torsdag 24/1
v 4
Fredag 25/1
v 4
Lördag 26/1
v 4
Söndag 27/1
v 5
Måndag 28/1
v 5
Tisdag 29/1
v 5
Onsdag 30/1
v 5
Torsdag 31/1
v 5
Fredag 1/2
v 5
Lördag 2/2
v 5
Söndag 3/2
v 6
Måndag 4/2
v 6
Tisdag 5/2
v 6
Onsdag 6/2
v 6
Torsdag 7/2
v 6
Fredag 8/2
v 6
Lördag 9/2
v 6
Söndag 10/2
v 7
Måndag 11/2
v 7
Tisdag 12/2
v 7
Onsdag 13/2
v 7
Torsdag 14/2
v 7
Fredag 15/2
v 7
Lördag 16/2
v 7
Söndag 17/2
v 8
Måndag 18/2
v 8
Tisdag 19/2
v 8
Onsdag 20/2
v 8
Torsdag 21/2
v 8
Fredag 22/2
v 8
Lördag 23/2
v 8
Söndag 24/2
v 9
Måndag 25/2
v 9
Tisdag 26/2
v 9
Onsdag 27/2
v 9
Torsdag 28/2
v 9
Fredag 1/3
v 9
Lördag 2/3
v 9
Söndag 3/3
v 10
Måndag 4/3
v 10
Tisdag 5/3
v 10
Onsdag 6/3
v 10
Torsdag 7/3
v 10
Fredag 8/3
v 10
Lördag 9/3
v 10
Söndag 10/3
v 11
Måndag 11/3
v 11
Tisdag 12/3
v 11
Onsdag 13/3
v 11
Torsdag 14/3
v 11
Fredag 15/3
v 11
Lördag 16/3
v 11
Söndag 17/3
v 12
Måndag 18/3
v 12
Tisdag 19/3
v 12
Onsdag 20/3
v 12
Torsdag 21/3
v 12
Fredag 22/3
v 12
Lördag 23/3
v 12
Söndag 24/3
v 13
Måndag 25/3
v 13
Tisdag 26/3
v 13
Onsdag 27/3
v 13
Torsdag 28/3
v 13
Fredag 29/3
v 13
Lördag 30/3
v 13
Söndag 31/3
v 14
Måndag 1/4
v 14
Tisdag 2/4
v 14
Onsdag 3/4
v 14
Torsdag 4/4
v 14
Fredag 5/4
v 14
Lördag 6/4
v 14
Söndag 7/4
v 15
Måndag 8/4
v 15
Tisdag 9/4
v 15
Onsdag 10/4
v 15
Torsdag 11/4
v 15
Fredag 12/4
v 15
Lördag 13/4
v 15
Söndag 14/4
v 16
Måndag 15/4
v 16
Tisdag 16/4
v 16
Onsdag 17/4
v 16
Torsdag 18/4
v 16
Fredag 19/4
v 16
Lördag 20/4
v 16
Söndag 21/4
v 17
Måndag 22/4
v 17
Tisdag 23/4
v 17
Onsdag 24/4
v 17
Torsdag 25/4
v 17
Fredag 26/4
v 17
Lördag 27/4
v 17
Söndag 28/4
v 18
Måndag 29/4
v 18
Tisdag 30/4
v 18
Onsdag 1/5
v 18
Torsdag 2/5
v 18
Fredag 3/5
v 18
Lördag 4/5
v 18
Söndag 5/5
v 19
Måndag 6/5
v 19
Tisdag 7/5
v 19
Onsdag 8/5
v 19
Torsdag 9/5
v 19
Fredag 10/5
v 19
Lördag 11/5
v 19
Söndag 12/5
v 20
Måndag 13/5
v 20
Tisdag 14/5
v 20
Onsdag 15/5
v 20
Torsdag 16/5
v 20
Fredag 17/5
v 20
Lördag 18/5
v 20
Söndag 19/5
v 21
Måndag 20/5
v 21
Tisdag 21/5
v 21
Onsdag 22/5
v 21
Torsdag 23/5
v 21
Fredag 24/5
v 21
Lördag 25/5
v 21
Söndag 26/5
v 22
Måndag 27/5
v 22
Tisdag 28/5
v 22
Onsdag 29/5
v 22
Torsdag 30/5
v 22
Fredag 31/5
v 22
Lördag 1/6
v 22
Söndag 2/6
v 23
Måndag 3/6
v 23
Tisdag 4/6
v 23
Onsdag 5/6
v 23
Torsdag 6/6
v 23
Fredag 7/6
v 23
Lördag 8/6
v 23
Söndag 9/6
v 24
Måndag 10/6
v 24
Tisdag 11/6
v 24
Onsdag 12/6
v 24
Torsdag 13/6
v 24
Fredag 14/6
v 24
Lördag 15/6
v 24
Söndag 16/6
v 25
Måndag 17/6
v 25
Tisdag 18/6
v 25
Onsdag 19/6
v 25
Torsdag 20/6
v 25
Fredag 21/6
v 25
Lördag 22/6
v 25
Söndag 23/6
v 26
Måndag 24/6
v 26
Tisdag 25/6
v 26
Onsdag 26/6
v 26
Torsdag 27/6
v 26
Fredag 28/6
v 26
Lördag 29/6
v 26
Söndag 30/6
v 27
Måndag 1/7
v 27
Tisdag 2/7
v 27
Onsdag 3/7
v 27
Torsdag 4/7
v 27
Fredag 5/7
v 27
Lördag 6/7
v 27
Söndag 7/7
v 28
Måndag 8/7
v 28
Tisdag 9/7
v 28
Onsdag 10/7
v 28
Torsdag 11/7
v 28
Fredag 12/7
v 28
Lördag 13/7
v 28
Söndag 14/7
v 29
Måndag 15/7
v 29
Tisdag 16/7
v 29
Onsdag 17/7
v 29
Torsdag 18/7
v 29
Fredag 19/7
v 29
Lördag 20/7
v 29
Söndag 21/7
v 30
Måndag 22/7
v 30
Tisdag 23/7
v 30
Onsdag 24/7
v 30
Torsdag 25/7
v 30
Fredag 26/7
v 30
Lördag 27/7
v 30
Söndag 28/7
v 31
Måndag 29/7
v 31
Tisdag 30/7
v 31
Onsdag 31/7
v 31
Torsdag 1/8
v 31
Fredag 2/8
v 31
Lördag 3/8
v 31
Söndag 4/8
v 32
Måndag 5/8
v 32
Tisdag 6/8
v 32
Onsdag 7/8
v 32
Torsdag 8/8
v 32
Fredag 9/8
v 32
Lördag 10/8
v 32
Söndag 11/8
v 33
Måndag 12/8
v 33
Tisdag 13/8
v 33
Onsdag 14/8
v 33
Torsdag 15/8
v 33
Fredag 16/8
v 33
Lördag 17/8
v 33
Söndag 18/8
v 34
Måndag 19/8
v 34
Tisdag 20/8
v 34
Onsdag 21/8
v 34
Torsdag 22/8
v 34
Fredag 23/8
v 34
Lördag 24/8
v 34
Söndag 25/8
v 35
Måndag 26/8
v 35
Tisdag 27/8
v 35
Onsdag 28/8
v 35
Torsdag 29/8
v 35
Fredag 30/8
v 35
Lördag 31/8