Tid |
Kurs |
Delkurs |
Grupp |
Aktivitet |
Lokal, Platskommentar |
Lärare, Externa lärare |
Titel, Publik kommentar, URL |
||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 35 | Tors Aug. 29 v 35 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | GEOA82, GEOB21, GEOB24-25, GEOB32-33, GEOC07-08, GEOM08-09, GEOM11-12, GEON06, GEON08, GEOP06 | Geofysiska undersökningar, skriftlig tentamen, Georesurser i ett miljöperspektiv, tentamen, Georesurser, skriftlig tentamen, Glaciation och deglaciation, skriftlig tentamen, Grundläggande geologi, tentamen, Hydrogeologi och byggnadsgeologi, skriftlig tentamen, Jordens klimat, Livets utveckling, Mark, vegetation och fauna, skriftlig tentamen, Mineralogi och magm/metamorf petrologi, skriftlig tentamen, Sedimentologi, skriftlig tentamen, Sedimentär petrologi och geologi, skriftlig tentamen, Strukturgeologi, skriftlig tentamen, Teori och studiebesök, skriftlig tentamen, Teori, geofysiska metoder och borrning, skriftlig tentamen | Uppsamlingsprov | Baltica (237), Rodinia (243), Trilobiten (Sal 244) | |||||||||||||||||||||||||
v 3 | Tors Jan. 16 v 3 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | GEOB33, GEOM09, GEON06 | Skriftlig tentamen, Strukturgeologi, skriftlig tentamen, Tentamen | Omtentamen med föranmälan, Tentamen, Uppsamlingsprov | Rodinia (243), Trilobiten (Sal 244) | Uppsamlingstentamen, Föranmälan krävs för GEOB33 och GEOM09, se länk, https://www.geologi.lu.se/utbildning/grund-avancerad-utbildning/studentinformation/uppsamlings-och-omtentor | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | GEOB33 | Skriftlig tentamen, Strukturgeologi, skriftlig tentamen, Tentamen | Omtentamen med föranmälan, Uppsamlingsprov | Rodinia (243), Trilobiten (Sal 244) | Uppsamlingstentamen, Föranmälan krävs för GEOB33 och GEOM09, se länk, https://www.geologi.lu.se/utbildning/grund-avancerad-utbildning/studentinformation/uppsamlings-och-omtentor | ||||||||||||||||||||||||
v 13 | Mån Mars 24 v 13 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | GEOB33 | Introduktion | Baltica (237) | Helena Alexanderson, Sanna Alwmark | Introduktion | ||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | GEOB33 | Föreläsning | Baltica (237) | Helena Alexanderson | Föreläsning 1, Fluiddynamik | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | GEOB33 | Självstudier | Självstudier, Förberedelser Övning Sedimenttransport 1+2 | ||||||||||||||||||||||||||
Tis Mars 25 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:45 | GEOB33 | GEOB33.1 | Övning | Gyttjan (149) | Helena Alexanderson | Övning 1 Grupp 1a, Sedimenttransport 1 | |||||||||||||||||||||||
11:15 - 13:45 | GEOB33 | GEOB33.1 | Övning | Gyttjan (149) | Helena Alexanderson, Zoran Peric | Övning 1 Grupp 1b, Sedimenttransport 1 | |||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:45 | GEOB33 | GEOB33.2 | Övning | Gyttjan (149) | Helena Alexanderson | Övning 1 Grupp 2a, Sedimenttransport 1 | |||||||||||||||||||||||
Ons Mars 26 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | GEOB33 | Föreläsning | Baltica (237) | Helena Alexanderson | Föreläsning 2, Stratigrafi och litofacies | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:45 | GEOB33 | GEOB33.2 | Övning | Gyttjan (149) | Helena Alexanderson | Övning 1 Grupp 2b, Sedimenttransport 1 | |||||||||||||||||||||||
Tors Mars 27 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:00 | GEOB33 | Övning | Cirrocumulus (Sal 218) | Övning 3, Självstudier Sedimentstrukturer | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | GEOB33 | Självstudier | Självstudier, Förberedelse Övning 4, 5 | ||||||||||||||||||||||||||
Fre Mars 28 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | GEOB33 | Självstudier | Självstudier, Förberedelse Övning 6, 7 | ||||||||||||||||||||||||||
v 14 | Mån Mars 31 v 14 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | GEOB33 | Självstudier | Självstudier, Förberedelse Seminarium 1, Föreläsning 7 | ||||||||||||||||||||||||||
Tis Apr. 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | GEOB33 | Föreläsning | Baltica (237) | Mikael Calner | Föreläsning 3, Floder | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:00 | GEOB33 | GEOB33.1 | Övning | Baltica (237) | Tomas Naeraa | Övning 4 Grupp 1, Mäta med kompass | |||||||||||||||||||||||
14:15 - 15:00 | GEOB33 | GEOB33.2 | Övning | Baltica (237) | Tomas Naeraa | Övning 4 Grupp 2, Mäta med kompass | |||||||||||||||||||||||
Ons Apr. 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 16:30 | GEOB33 | Fältstudier | Helena Alexanderson, Mikael Calner | Fältstudie 1, Fluvial miljö | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 17:00 | GEOB33 | Övning | Gruset (148), Sanden (147) | Helena Alexanderson | Övning 5.1, Kornstorleksanalys - provhantering | ||||||||||||||||||||||||
Tors Apr. 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | GEOB33 | Föreläsning | Baltica (237) | Mikael Calner | Föreläsning 4, Kuster | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | GEOB33 | SI-övning | Baltica (237) | SI-möte | |||||||||||||||||||||||||
Fre Apr. 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 16:30 | GEOB33 | Fältstudier | Helena Alexanderson, Mikael Calner | Fältstudie 2, Kustmiljö | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 17:00 | GEOB33 | Övning | Gruset (148), Sanden (147) | Helena Alexanderson | Övning 5.2, Kornstorleksanalys - provhantering | ||||||||||||||||||||||||
v 15 | Mån Apr. 7 v 15 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | GEOB33 | Föreläsning | Baltica (237) | Mikael Calner | Föreläsning 5, Grundhav | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:00 | GEOB33 | Föreläsning | Baltica (237) | Mikael Calner | Föreläsning 6, Djuphav | ||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | GEOB33 | Övning | Gruset (148), Sanden (147) | Helena Alexanderson, Åsa Wallin | Övning 5.3, Kornstorleksanalys - introduktion | ||||||||||||||||||||||||
Tis Apr. 8 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | GEOB33 | GEOB33.1 | Övning | Gruset (148), Sanden (147) | Zoran Peric, Åsa Wallin | Övning 5.4 Grupp 1, Kornstorleksanalys | |||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:30 | GEOB33 | GEOB33.2 | Seminarium | Atmosfären (Sal 209) | Helena Alexanderson | Seminarium 1 Grupp 2, Sedimentologiska bilder och beskrivningar | |||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:00 | GEOB33 | GEOB33.2 | Övning | Atmosfären (Sal 209) | Helena Alexanderson | Övning 6 Grupp 2, Loggning | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | GEOB33 | GEOB33.1 | Övning | Gruset (148), Sanden (147) | Åsa Wallin | Övning 5.4 Grupp 1, Kornstorleksanalys | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | GEOB33 | GEOB33.2 | Övning | Baltica (237) | Zoran Peric | Övning 7 Grupp 2, Partiklars utseende | |||||||||||||||||||||||
Ons Apr. 9 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | GEOB33 | GEOB33.1 | Övning | Gruset (148), Sanden (147) | Åsa Wallin | Övning 5.5 Grupp 1, Kornstorleksanalys, fortsättning | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | GEOB33 | GEOB33.2 | Självstudier | Självstudier Grupp 2, Förberedelse Fält 3 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 17:00 | GEOB33, GEOC08, GEOL02, GEOM09, GEON09 | Aktivitet | Kemicentrum | Arbetsmarknadsmässa ATLAS, Labour market fair, https://canvas.education.lu.se/courses/12227 | |||||||||||||||||||||||||
Tors Apr. 10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | GEOB33 | GEOB33.2 | Övning | Gruset (148), Sanden (147) | Zoran Peric, Åsa Wallin | Övning 5.4 Grupp 2, Kornstorleksanalys | |||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | GEOB33 | GEOB33.1 | Övning | Cirrocumulus (Sal 218) | Övning 5.6 Grupp 1, Kornstorleksanalys - rapportskrivning | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | GEOB33 | GEOB33.2 | Övning | Gruset (148), Sanden (147) | Åsa Wallin | Övning 5.4 Grupp 2, Kornstorleksanalys | |||||||||||||||||||||||
Fre Apr. 11 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | GEOB33 | GEOB33.2 | Övning | Gruset (148), Sanden (147) | Åsa Wallin | Övning 5.5 Grupp 2, Kornstorleksanalys, fortsättning | |||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | GEOB33 | GEOB33.1 | Seminarium | Baltica (237) | Helena Alexanderson | Seminarium 1 Grupp 1, Sedimentologiska bilder och beskrivningar | |||||||||||||||||||||||