Subscribe
 
Go to previous month
Jan  
Go to next month

w1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 30/12 
w1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 31/12 
w1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 1/1 
w1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 2/1 
w1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 3/1 
w1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 4/1 
w1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 5/1 

w2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 6/1 
w2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 7/1 
w2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 8/1 
w2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 9/1 
w2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 10/1 
w2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 11/1 
w2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 12/1 

w3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 13/1 
w3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 14/1 
w3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 15/1 
w3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 16/1 
w3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 17/1 
w3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 18/1 
w3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 19/1 

w4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 20/1 
BIOB10, Compulsory, Introduction, Hörsal Röda rummet, Nils Cronberg, Introduktion Obligatoriskt
10:00
09:00
BIOB10, Lecture, Hörsal Röda rummet, Nils Cronberg, Protister vs cyanobakterier vs cp evolution
12:00
10:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Späckhuggaren (A182), Groa Valgerdur Ingimundardottir, Pierre Tichit, Mikroskopering och demonstration. Avd 1
14:30
13:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Späckhuggaren (A182), Groa Valgerdur Ingimundardottir, Pierre Tichit, Mikroskopering och demonstration. Avd 2
16:00
14:30
w4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 21/1 
BIOB10, Lecture, Hörsal Röda rummet, Marcus Stensmyr, Porifera – Cnidaria – Ctenophora (Kap. 6, 7, 8)
12:00
10:00
BIOB10, Lecture, Hörsal Röda rummet, Marcus Stensmyr, Lophotrochozoa: Mollusca, och andra (Kap. 10)
15:00
13:00
w4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 22/1 
BIOB10, Compulsory, Study visit, Visning av Muséet. Arkivcentrum Syd
10:00
08:30
BIOB10, Compulsory, Lecture, Marcus Stensmyr, Lophotrochozoa: Platyhelminthes, Annelida (Kap. 9+11). Lokal: Arkivcentrum Syd
12:15
10:15
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Ann-Kathrin Ziegler, Linus Hedh, Pierre Tichit, LAB Svampdjur – nässeldjur – annelida (Grupp 1+2). Arkivcentrum Syd
16:00
13:00
w4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 23/1 
BIOB10, Lecture, Hörsal (A213), Marcus Stensmyr, Lophotrochozoa: Mollusca, och andra (Kap. 10)
11:00
09:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Späckhuggaren (A182), Valhajen (A184), Atticus Pinzon-Rodriguez, Pierre Tichit, Grupp 1: LAB Dissektion daggmask
13:15
11:15
BIOB10, Information, Information om utbytesstudier (på svenska). Tina Ledje. Lokal: Receptorn (D205) i biologihuset.
14:30
13:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Späckhuggaren (A182), Valhajen (A184), Atticus Pinzon-Rodriguez, Linus Hedh, Grupp 2: LAB Dissektion daggmask
16:00
14:00
w4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 24/1 
BIOB10, Lecture, Hörsal (A213), Marcus Stensmyr, Ecdysozoa: Nematoda, Arthropoda 1 (Kap. 12+13)
11:00
09:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Späckhuggaren (A182), Valhajen (A184), Atticus Pinzon-Rodriguez, Pierre Tichit, Grupp 2: LAB Dissektion bläckfisk
13:15
11:15
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Späckhuggaren (A182), Valhajen (A184), Atticus Pinzon-Rodriguez, Linus Hedh, Grupp 1: LAB Dissektion bläckfisk
16:00
14:00
w4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 25/1 
w4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 26/1 

w5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 27/1 
BIOB10, Lecture, Hörsal Röda rummet, Marcus Stensmyr, Ecdysozoa: Arthropoda 2 (Kap. 13)
11:00
09:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Späckhuggaren (A182), Valhajen (A184), Atticus Pinzon-Rodriguez, Pierre Tichit, Grupp 1: LAB Arthropoder I
13:15
11:15
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Späckhuggaren (A182), Valhajen (A184), Atticus Pinzon-Rodriguez, Pierre Tichit, Grupp 2: LAB Arthropoder I
16:00
14:00
w5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 28/1 
BIOB10, Lecture, Hörsal (A213), Marcus Stensmyr, Deuterostomier: Echinodermata – Hemichordata (Kap. 14)
11:00
09:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Späckhuggaren (A182), Valhajen (A184), Ann-Kathrin Ziegler, Pierre Tichit, Grupp 2: LAB Arthropoder II
13:15
11:15
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Späckhuggaren (A182), Valhajen (A184), Ann-Kathrin Ziegler, Pierre Tichit, Grupp 1: LAB Arthropoder II
16:00
14:00
w5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 29/1 
BIOB10, Compulsory, Lecture, Hörsal Röda rummet, Marcus Stensmyr, Sammanfattning invertebratsystematik
11:00
09:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Späckhuggaren (A182), Valhajen (A184), Atticus Pinzon-Rodriguez, Linus Hedh, Grupp 1: LAB Dissektion kackerlacka + Deuterostomia 1
13:15
11:15
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Späckhuggaren (A182), Valhajen (A184), Ann-Kathrin Ziegler, Linus Hedh, Grupp 2: LAB Dissektion kackerlacka + Deuterostomia 1
16:00
14:00
w5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 30/1 
BIOB10, Lecture, Hörsal Blå hallen, Rachel Muheim, Chordata (Kap. 15)
12:00
10:00
w5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 31/1 
BIOB10, Lecture, Hörsal Blå hallen, Rachel Muheim, Fiskar (Kap. 16)
12:00
10:00
BIOB10, Compulsory, Group seminar, Hörsal (A213), N. Abducens (B147), N. Facialis (B148), N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145), Ann-Kathrin Ziegler, Linus Hedh, SEMINAR 1:”Your inner Fish” (Grupp 1+2)
15:00
13:00
w5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 1/2 
w5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 2/2 

w6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 3/2 
BIOB10, Lecture, Hörsal (A213), Rachel Muheim, Groddjur och Kräldjur (Kap. 17+18)
12:00
09:00
BIOB10, Compulsory, Group seminar, Hörsal (A213), N. Abducens (B147), N. Facialis (B148), N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145), Atticus Pinzon-Rodriguez, Linus Hedh, SEMINAR 2:”Your inner Reptile” (Grupp 1+2)
15:00
13:00
w6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 4/2 
BIOB10, Lecture, Hörsal (A213), Rachel Muheim, Fåglar (Kap. 19)
12:00
10:00
BIOB10, Compulsory, Group seminar, Hörsal (A213), N. Abducens (B147), N. Facialis (B148), N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145), Linus Hedh, Pierre Tichit, SEMINAR 3:”Your inner Monkey” (Grupp 1+2)
15:00
13:00
w6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 5/2 
BIOB10, Lecture, Hörsal (A213), Rachel Muheim, Däggdjur (Kap. 20)
12:00
10:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Späckhuggaren (A182), Valhajen (A184), Ann-Kathrin Ziegler, Atticus Pinzon-Rodriguez, Grupp 1: LAB Deuterostomia 2: Kranier
16:00
13:00
w6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 6/2 
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Späckhuggaren (A182), Valhajen (A184), Ann-Kathrin Ziegler, Atticus Pinzon-Rodriguez, Grupp 2: LAB Deuterostomia 2: Kranier
12:00
09:00
w6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 7/2 
BIOB10, Lecture, Hörsal Blå hallen, Nils Cronberg, Svampar 1 evolution, basala fyla (F)
10:30
08:30
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Heden (G110), Groa Valgerdur Ingimundardottir, Mikroskopering och demonstration. avd. 2
12:30
11:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Heden (G110), Groa Valgerdur Ingimundardottir, Mikroskopering och demonstration. avd. 1
14:30
13:00
w6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 8/2 
w6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 9/2 

w7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 10/2 
BIOB10, Lecture, Hörsal (A213), Nils Cronberg, Svampar 2 Ascomycota/ Basidiomycota
10:30
08:30
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Heden (G110), Groa Valgerdur Ingimundardottir, Mikroskopering och demonstration. avd. 1
12:30
11:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Heden (G110), Groa Valgerdur Ingimundardottir, Mikroskopering och demonstration. avd. 2
14:30
13:00
w7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 11/2 
BIOB10, Lecture, Hörsal Röda rummet, Nils Cronberg, Rödalger + Heterokontophyta m fl
10:30
08:30
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Heden (G110), Groa Valgerdur Ingimundardottir, Mikroskopering och demonstration. avd. 2
12:30
11:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Heden (G110), Groa Valgerdur Ingimundardottir, Mikroskopering och demonstration. avd. 1
14:30
13:00
w7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 12/2 
BIOB10, Lecture, Hörsal Blå hallen, Nils Cronberg, Chlorophyta och den gröna linjen
10:30
08:30
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Heden (G110), Mikroskopering och demonstration. avd. 1
12:30
11:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Heden (G110), Mikroskopering och demonstration. avd. 2
14:30
13:00
w7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 13/2 
BIOB10, Lecture, Hörsal Röda rummet, Nils Cronberg, Mossor, Bryophyta
10:30
08:30
BIOB10, Compulsory, Group work, N. Abducens (B147), N. Facialis (B148), N. Olfactorius (B105), N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145), N. Vestibulocochlearis (B149), Nils Cronberg, Gruppdiskussion svampar/alger
12:30
11:00
w7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 14/2 
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Heden (G110), Groa Valgerdur Ingimundardottir, Mikroskopering och demonstration. avd. 1
10:00
08:30
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Heden (G110), Groa Valgerdur Ingimundardottir, Mikroskopering och demonstration. avd. 2
12:00
10:30
BIOB10, Examination preparation, Inläsning
17:00
13:00
w7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 15/2 
w7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 16/2 

w8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 17/2 
BIOB10, Lecture, Hörsal Blå hallen, Mikael Hedrén, Ormbunksväxter
10:30
08:30
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Heden (G110), Groa Valgerdur Ingimundardottir, Mikroskopering och demonstration. avd. 1
12:30
11:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Heden (G110), Groa Valgerdur Ingimundardottir, Mikroskopering och demonstration. avd. 2
14:30
13:00
w8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 18/2 
BIOB10, Lecture, Hörsal Röda rummet, Mikael Hedrén, Gymnospermer
10:30
08:30
BIOB10, Lecture, Hörsal Röda rummet, Mikael Hedrén, Angiospermer 1: fylogeni och diversitet
12:00
10:30
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Heden (G110), Groa Valgerdur Ingimundardottir, Mikroskopering och materialstudier avd 2
14:30
13:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Heden (G110), Groa Valgerdur Ingimundardottir, Mikroskopering och materialstudier avd 1
16:30
15:00
w8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 19/2 
BIOB10, Examination preparation, Inläsning avd 1
12:00
09:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, David Stuart, Josefin Winberg, Start långtidsförsök växtfysiologi. Lokal: Växthus, Hus A. avd 2
11:30
10:00
BIOB10, Examination preparation, Inläsning avd 2
16:00
13:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, David Stuart, Josefin Winberg, Start långtidsförsök växtfysiologi. Lokal: Växthus, Hus A. avd 1
15:00
13:30
w8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 20/2 
BIOB10, Lecture, Hörsal Röda rummet, Stefan Andersson, Angiospermer 2: reproduktion
10:00
08:30
BIOB10, Lecture, Hörsal Röda rummet, Stefan Andersson, Angiospermer 3: evolutionära processer
12:00
10:30
w8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 21/2 
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Heden (G110), Groa Valgerdur Ingimundardottir, Preparatförhör avd 1
10:30
09:00
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Heden (G110), Groa Valgerdur Ingimundardottir, Preparatförhör avd 2
12:00
10:30
BIOB10, Compulsory, Group work, Krypt - Masklaven (T105a), Krypt - Renlaven (T108), Ris - Hjortronet (T104), Ris - Kråkbäret (T107), Ris - Lingonet (T105), Ris - Ripbäret (T106), Nils Cronberg, Gruppdiskussion Mossor/Ormb./Gymn. avd 1+2
14:30
13:00
BIOB10, Compulsory, Group work, Krypt - Masklaven (T105a), Krypt - Renlaven (T108), Ris - Hjortronet (T104), Ris - Kråkbäret (T107), Ris - Lingonet (T105), Ris - Ripbäret (T106), Nils Cronberg, Gruppdiskussion angiospermer avd 1+2
16:00
14:30
w8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 22/2 
w8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 23/2 

w9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 24/2 
BIOB10, Examination preparation, Inläsning
16:00
09:00
w9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 25/2 
BIOB10, Examination, Green Room (A261b), Späckhuggaren (A182), Tentamen systematik
13:00
09:00
w9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 26/2 
BIOB10, Lecture, Hörsal Blå hallen, Allan Rasmusson, Introduktion till växtfysiologi
10:00
09:00
BIOB10, Lecture, Hörsal Blå hallen, Allan Rasmusson, Vattentransport; fysiologi och anatomi
12:00
10:00
BIOB10, Compulsory, Group work, N. Abducens (B147), N. Facialis (B148), N. Olfactorius (B105), N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145), N. Vestibulocochlearis (B149), Vattentransport; fysiologi och anatomi
14:30
13:00
BIOB10, Compulsory, Lecture, Hörsal (A213), Allan Rasmusson, vatten/genomgång frågor
15:30
14:30
w9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 27/2 
BIOB10, Compulsory, Lecture, Hörsal (A213), Allan Rasmusson, Kolmetabolism: bladanatomi och fotosyntes
11:00
09:00
BIOB10, Compulsory, Group work, Hörsal (A213), Mats Hansson, Stefan Andersson, Poster: intro, val av ämne
12:00
11:00
w9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 28/2 
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Green Room (A261b), Lab-Cellen (A268), David Stuart, Josefin Winberg, Lab: vattentransport; fysiologi och anatomi Avd 2
17:00
08:30
BIOB10, Examination preparation, Inläsning, Avd 1
17:00
08:30
w9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 29/2 
w9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 1/3 

w10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 2/3 
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Green Room (A261b), Lab-Cellen (A268), David Stuart, Josefin Winberg, Lab: vattentransport; fysiologi och anatomi Avd 1
17:00
08:30
BIOB10, Examination preparation, Inläsning, Avd 2
17:00
08:30
w10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 3/3 
BIOB10, Lecture, Hörsal (A213), Allan Rasmusson, Kolmetabolism: Transport och användning
12:00
10:00
BIOB10, Compulsory, Group work, N. Oculomotorius (B108), N. Olfactorius (B105), N. Opticus (B106), Gruppövning Avd. 2
14:00
13:00
BIOB10, Compulsory, Group work, Green Room (A261b), Allan Rasmusson, Fotosyntesspel Avd. 1
14:00
13:00
BIOB10, Compulsory, Group work, N. Oculomotorius (B108), N. Olfactorius (B105), N. Opticus (B106), Gruppövning Avd. 1
15:00
14:00
BIOB10, Compulsory, Group work, Green Room (A261b), Allan Rasmusson, Fotosyntesspel Avd. 2
15:00
14:00
BIOB10, Compulsory, Lecture, Hörsal (A213), Allan Rasmusson, Kolmetabolism, genomgång/frågor
16:00
15:00
w10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 4/3 
BIOB10, Lecture, Hörsal (A213), Allan Rasmusson, Mineralämnen och kväveassimilation
11:00
09:00
BIOB10, Compulsory, Group work, Krypt - Masklaven (T105a), Krypt - Renlaven (T108), Ris - Hjortronet (T104), Ris - Kråkbäret (T107), Ris - Lingonet (T105), Ris - Ripbäret (T106), Mineralämnen och kväveass
12:00
11:00
BIOB10, Examination review, Hörsal (A213), Tentavisning systematik
12:00
11:00
BIOB10, Compulsory, Lecture, Hörsal (A213), Allan Rasmusson, Mineralämnen och kväveass, genomg., frågor
14:00
13:00
w10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 5/3 
BIOB10, Lecture, Hörsal (A213), Carin Jarl-Sunesson, Växternas hormoner o signallering
12:00
10:00
BIOB10, Compulsory, Examination preparation, N. Abducens (B147), N. Facialis (B148), N. Olfactorius (B105), N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145), N. Vestibulocochlearis (B149), läsa artiklar, förbereda presentation (övrig tid)
17:00
13:00
w10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 6/3 
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Green Room (A261b), Lab-Cellen (A268), David Stuart, Josefin Winberg, Kolmetabolism och anatomi Avd 2
17:00
08:30
BIOB10, Compulsory, Group work, Poster: Avd 1
17:00
08:30
w10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 7/3 
w10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 8/3 

w11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 9/3 
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, Green Room (A261b), Lab-Cellen (A268), David Stuart, Josefin Winberg, Kolmetabolism och anatomi Avd 1
17:00
08:30
BIOB10, Compulsory, Group work, Poster, Avd 2
17:00
08:30
w11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 10/3 
BIOB10, Compulsory, Group work, Hörsal (A213), Carin Jarl-Sunesson, Presentation o diskussion artiklar
10:00
09:00
BIOB10, Lecture, Hörsal (A213), Carin Jarl-Sunesson, Signallering, forts och respons
12:00
10:30
BIOB10, Compulsory, Group work, N. Abducens (B147), N. Facialis (B148), N. Olfactorius (B105), N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145), N. Vestibulocochlearis (B149), Växternas hormoner, signallering, respons
14:00
13:00
BIOB10, Laboratory session, Green Room (A261b), David Stuart, Josefin Winberg, Extratid, lab/mikroskopering
15:30
14:00
w11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 11/3 
BIOB10, Compulsory, Lecture, Hörsal Röda rummet, Carin Jarl-Sunesson, Genomgång/frågor
10:00
09:00
BIOB10, Lecture, Hörsal Röda rummet, Carin Jarl-Sunesson, interaktioner och bioteknik
12:00
10:00
BIOB10, Compulsory, Group work, N. Abducens (B147), N. Facialis (B148), N. Olfactorius (B105), N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145), N. Vestibulocochlearis (B149), interaktioner och bioteknik
14:00
13:00
BIOB10, Laboratory session, Rapportskrivning
17:00
14:00
w11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 12/3 
BIOB10, Compulsory, Lecture, Hörsal (A213), Carin Jarl-Sunesson, interaktioner och bioteknik, genomgång o frågor
10:00
09:00
BIOB10, Compulsory, Lecture, Hörsal (A213), Mats Hansson, Nils Borlaugh - den gröna revolutionen
12:00
10:00
BIOB10, Deadline, Laboratory session, Deadline labrapport - kolmetabolism
17:00
16:45
w11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 13/3 
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, David Stuart, Josefin Winberg, Avslutning Långtidsförsök (Avd. 1+2). Lokal: Kursväxthus, Hus A
12:00
10:00
BIOB10, Laboratory session, Förberedelse Genomgång Långtidsförsök
17:00
13:00
w11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 14/3 
w11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 15/3 

w12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 16/3 
BIOB10, Compulsory, Laboratory session, David Stuart, Josefin Winberg, Genomgång långtidsförsök (Avd. 1+2). Lab, växthus
12:00
09:00
BIOB10, Compulsory, N. Oculomotorius (B108), N. Opticus (B106), Mats Hansson, Stefan Andersson, Poster: Konsultation (enligt separat schema)
15:00
13:00
w12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 17/3 
BIOB10, Compulsory, Project, Poster: deadline inlämning av postrar senast 17.00
17:00
09:00
w12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 18/3 
BIOB10, Compulsory, Group work, Kulturväxter (Avd. 1). Botan
12:00
09:00
BIOB10, Examination preparation, Inläsning (Avd. 2)
12:00
09:00
BIOB10, Compulsory, Group work, Kulturväxter (Avd. 2). Botan
16:00
13:00
BIOB10, Examination preparation, Inläsning (Avd. 1)
16:00
13:00
w12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 19/3 
BIOB10, Examination preparation, Inläsning
12:00
09:00
w12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 20/3 
BIOB10, Examination, Heden (G110), Ängen (G111), Allan Rasmusson, Tentamen Växtfysiologi
13:00
09:00
w12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 21/3 
w12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 22/3 

w13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 23/3 
BIOB10, Compulsory, Presentation, Mossen Väster (B140), Mossen Öster (B141), Mats Hansson, Stefan Andersson, Redovisning av postrar
12:00
09:00
w13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 24/3 
w13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 25/3 
w13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 26/3 
w13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 27/3 
w13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 28/3 
w13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 29/3 

w14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 30/3 
w14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 31/3 
w14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 1/4 
w14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 2/4 
BIOB10, Retake examination, Omtenta Systematik
17:00
13:00
w14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 3/4 
w14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 4/4 
w14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 5/4 

w15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 6/4 
w15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 7/4 
w15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 8/4 
w15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 9/4 
w15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 10/4 
w15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 11/4 
w15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 12/4 

w16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 13/4 
w16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 14/4 
w16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 15/4 
w16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 16/4 
w16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 17/4 
w16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 18/4 
w16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 19/4 

w17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 20/4 
w17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 21/4 
w17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 22/4 
w17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 23/4 
BIOB10, Retake examination, Allan Rasmusson, Omtenta Växtfysiologi
17:00
13:00
w17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 24/4 
w17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 25/4 
w17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 26/4 

w18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 27/4 
w18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 28/4 
w18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 29/4 
w18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 30/4 
w18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 1/5 
w18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 2/5 
w18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 3/5 

w19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 4/5 
w19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 5/5 
w19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 6/5 
w19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 7/5 
w19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 8/5 
w19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 9/5 
w19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 10/5 

w20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 11/5 
w20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 12/5 
w20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 13/5 
w20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 14/5 
w20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 15/5 
w20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 16/5 
w20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 17/5 

w21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 18/5 
w21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 19/5 
w21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 20/5 
w21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 21/5 
w21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 22/5 
w21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 23/5 
w21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 24/5 

w22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 25/5 
w22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 26/5 
w22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 27/5 
w22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 28/5 
w22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 29/5 
w22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 30/5 
w22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 31/5 

w23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 1/6 
w23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 2/6 
w23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 3/6 
w23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 4/6 
w23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 5/6 
w23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 6/6 
w23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 7/6 

w24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 8/6 
w24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 9/6 
w24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 10/6 
w24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 11/6 
w24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 12/6 
w24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 13/6 
w24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 14/6 

w25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 15/6 
w25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 16/6 
w25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 17/6 
w25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 18/6 
w25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 19/6 
w25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 20/6 
w25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 21/6 
Accessibility statement