Tid |
Kurs |
Grupp |
Aktivitet |
Lärare, Externa lärare |
Titel, Publik kommentar, URL |
||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 40 | Mån 30/9 v 40 | ||||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | GEOB24 | Föreläsning | Mats Rundgren | Fö 11: Senglacial och holocen paleoekologi i Skandinavien: en vetenskapshistorisk översikt | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | GEOB24 | Föreläsning | Mats Rundgren | Fö 12: Vegetationsutveckling under istidscykler och sedan LGM | |||||||||||||||||||||||||
Tis 1/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:00 | GEOB24 | Seminarium | Mats Rundgren | Sem 4: Seppä (2007) | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 11:00 | GEOB24 | Föreläsning | Anne Nielsen | Fö 13: Pollenrepresentativitet | |||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | GEOB24 | GEOB24.2 | Övning | Anne Nielsen | Öv 5: Pollenmodellering Grupp 2 | ||||||||||||||||||||||||
12:15 - 13:00 | GEOB24 | GEOB24.2 | Övning | Öv 5: Pollenmodellering (självstudier) Grupp 2 | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:00 | GEOB24 | GEOB24.1 | Övning | Anne Nielsen | Öv 5: Pollenmodellering Grupp 1 | ||||||||||||||||||||||||
14:15 - 15:00 | GEOB24 | GEOB24.1 | Övning | Öv 5: Pollenmodellering (självstudier) Grupp 1 | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 11:00 | GEOB24 | Seminarium | Mats Rundgren | Sem 5: Stewart & Lister (2001) | |||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | GEOB24 | Föreläsning | Anne Nielsen | Fö 13: Pollenrepresentativitet (forts) | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | GEOB24 | Föreläsning | Anne Nielsen | Fö 14: Mänsklig landskapspåverkan och kultur-landskapshistoria | |||||||||||||||||||||||||
Tors 3/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:00 | GEOB24 | Seminarium | Mats Rundgren | Sem 6: Kullman (2008) | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | GEOB24 | Föreläsning | Mats Rundgren | Fö 15: Mark- och landskapsutveckling | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:15 | GEOB24 | SI-övning | SI-möte | ||||||||||||||||||||||||||
Fre 4/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | GEOB24 | Föreläsning | Mats Rundgren | Fö 16: Hydrologiska förändringar i landskapet | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | GEOB24 | Övning | Mats Rundgren | Öv 6: Historiska kartor och flygbilder | |||||||||||||||||||||||||
v 41 | Mån 7/10 v 41 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | GEOB24 | Exkursion | Anne Nielsen, Mats Rundgren | Exk 2: Landskapshistoria + organogena jordarters bildningsmiljöer | |||||||||||||||||||||||||
Tis 8/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | GEOB24 | Föreläsning | Adam Boethius | Fö 17: Senkvartär faunahistoria | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | GEOB24 | Föreläsning | Adam Boethius | Fö 17: Senkvartär faunahistoria (forts) | |||||||||||||||||||||||||
Ons 9/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 17:00 | GEOB24 | Studiebesök | Mats Rundgren | Studiebesök: Zoologisk Museum, Köpenhamn | |||||||||||||||||||||||||
Tors 10/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | GEOB24 | Frågestund | Adam Boethius, Anne Nielsen, Mats Rundgren | Frågestund: Del 3 | |||||||||||||||||||||||||
Fre 11/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | GEOB24 | Självstudier | Inläsning | ||||||||||||||||||||||||||
v 42 | Mån 14/10 v 42 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | GEOB24 | Tentamen | Tentamen Del 3 | ||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 15:00 | GEOB24 | Introduktion | Anders Scherstén, Helena Alexanderson, Mats Rundgren, Mikael Calner | Introduktion: Del 4 + Exk 3 + rapportskrivning | |||||||||||||||||||||||||
Tis 15/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | GEOB24 | Föreläsning | Mikael Calner | Fö 18: Sveriges sedimentära berggrund | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:00 | GEOB24 | Föreläsning | Mikael Calner | Fö 18: Sveriges sedimentära berggrund (forts) | |||||||||||||||||||||||||
14:15 - 17:00 | GEOB24 | Självstudier | Förberedelser: Sem 7 | ||||||||||||||||||||||||||
Ons 16/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | GEOB24 | Föreläsning | Anders Scherstén | Fö 19: Baltiska sköldens presvekonorvegiska utveckling | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | GEOB24 | Föreläsning | Charlotte Möller | Fö 20: Svekonorvegiska provinsen | |||||||||||||||||||||||||
Tors 17/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | GEOB24 | Föreläsning | Anders Scherstén | Fö 21: Svekonorvegiska provinsen (forts) | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | GEOB24 | Övning | Öv 7: Virtuell Sverige-exkursion | ||||||||||||||||||||||||||
Fre 18/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | GEOB24 | Seminarium | Helena Alexanderson | Sem 7: Sveriges jordartsområden | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | GEOB24 | Föreläsning | Charlotte Möller | Fö 22: Kaledoniderna | |||||||||||||||||||||||||
v 43 | Mån 21/10 v 43 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:00 | GEOB24 | Handledning | Anders Scherstén, Helena Alexanderson, Mats Rundgren, Mikael Calner | Handledarträffar inför Exk 3 och rapportskrivning | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 16:00 | GEOB24 | Förberedelse | Förberedelser: Exk 3 (INLÄMNING AV KARTOR 16.00) | ||||||||||||||||||||||||||
Tis 22/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 16:00 | GEOB24 | Förberedelse | Förberedelser: Exk 3 | ||||||||||||||||||||||||||
Ons 23/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | GEOB24 | Exkursion | Anders Scherstén, Helena Alexanderson, Mats Rundgren, Mikael Calner | Exk 3: SV Sverige (23-28/10, även lördag-söndag) | |||||||||||||||||||||||||
Tors 24/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | GEOB24 | Exkursion | Anders Scherstén, Helena Alexanderson, Mats Rundgren, Mikael Calner | Exk 3: SV Sverige (23-28/10, även lördag-söndag) | |||||||||||||||||||||||||
Fre 25/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | GEOB24 | Exkursion | Anders Scherstén, Helena Alexanderson, Mats Rundgren, Mikael Calner | Exk 3: SV Sverige (23-28/10, även lördag-söndag) | |||||||||||||||||||||||||
Lör 26/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | GEOB24 | Exkursion | Anders Scherstén, Helena Alexanderson, Mats Rundgren, Mikael Calner | Exk 3: SV Sverige (23-28/10, även lördag-söndag) | |||||||||||||||||||||||||