Tid |
Kurs |
Aktivitet |
Lärare, Externa lärare |
Titel, Publik kommentar, URL |
|||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 36 | Mån 2020-08-31 v 36 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | BINP11 | Introduktion, Obligatoriskt | Anna Runemark, Dag Ahrén, Eran Elhaik | Introduction, meet your coordinator | |||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | BINP11 | Föreläsning | Dag Ahrén | Bioinformatics - an overview | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Anna Runemark, Dag Ahrén | Computer set up and introduction | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2020-09-01 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BINP11 | Föreläsning | Dag Ahrén | Nucleic acid and protein sequence databases | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Dag Ahrén | Biological databases | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2020-09-02 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 16:00 | BINP11 | Föreläsning, Obligatoriskt | Anna Runemark, Dag Ahrén, Eran Elhaik | Portfolio, Project structure and Reproducibility | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2020-09-03 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | BINP11 | Föreläsning | Claes von Wachenfeldt | Structural bioinformatics | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Claes von Wachenfeldt | Structural bioinformatics | |||||||||||||||||||||||||
12:30 - 13:15 | BINP11 | Distansundervisning pga. covid-19, Information, Obligatoriskt | Compulsory via Zoom (https://lu-se.zoom.us/j/67837022690) Navigating your way through studies in Sweden: Jep Agrell Important information, Tina Ledje, Lotta Persmark | ||||||||||||||||||||||||||
Fre 2020-09-04 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | BINP11 | Föreläsning | Claes von Wachenfeldt | Sequence analysis (Part I) | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Claes von Wachenfeldt | Practical Sequence analysis (II) | |||||||||||||||||||||||||
v 37 | Mån 2020-09-07 v 37 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | BINP11 | Föreläsning | Torbjörn Säll | Introduction to probability analysis | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Torbjörn Säll | Probability analysis | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2020-09-08 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BINP11 | Föreläsning | Markus Ringnér | Hidden Markov models (HMM) | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Markus Ringnér | Hidden Markov models (HMM) | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2020-09-09 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BINP11 | Föreläsning | Markus Ringnér | Artificial Neural Networks (ANN) | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Markus Ringnér | Artificial Neural Networks (ANN) | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2020-09-10 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | BINP11 | Föreläsning | Claes von Wachenfeldt | Sequence analysis (Part IIb) | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Claes von Wachenfeldt | Practical sequence analysis (II) | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | BINP11 | Information, Obligatoriskt | Lecture: Scientific Writing. Compulsory for new students at the Biology dept. | ||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:00 | BINP11 | Information, Obligatoriskt | Lecture on Cheating and Plagiarism. Compulsory for new students at the Biology dept. | ||||||||||||||||||||||||||
Fre 2020-09-11 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | BINP11 | Föreläsning | Claes von Wachenfeldt | Sequence analysis (Part III) | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Claes von Wachenfeldt | Practical sequence analysis (III). Group assignments | |||||||||||||||||||||||||
v 38 | Mån 2020-09-14 v 38 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BINP11 | Föreläsning | Claes von Wachenfeldt | Bacterial genome analysis | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Claes von Wachenfeldt | Genome analysis | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2020-09-15 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:15 | BINP11 | Föreläsning, Obligatoriskt | Helena Persson | Next-generation sequencing (NGS) application | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Helena Persson | Next-generation sequencing (NGS) application | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Extra time to complete exercises. | ||||||||||||||||||||||||||
Ons 2020-09-16 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Extra time to complete exercises. | ||||||||||||||||||||||||||
Tors 2020-09-17 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BINP11 | Föreläsning, Obligatoriskt | Staffan Bensch | Phylogenetic analysis (I and II) | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | BINP11 | Information, Obligatoriskt | Library information: Searching and handling sources. Compulsory for new students at the Biology dept. | ||||||||||||||||||||||||||
Fre 2020-09-18 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | BINP11 | Föreläsning, Obligatoriskt | Staffan Bensch | Phylogenetic analysis (III) | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | BINP11 | Obligatoriskt, Seminarium | Staffan Bensch | Phylogenetic analysis (III) | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Hanna Sigeman | Phylogenetic analysis using MEGA | |||||||||||||||||||||||||
v 39 | Mån 2020-09-21 v 39 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Staffan Bensch | Project: Phylogenetics | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Staffan Bensch | Project: Phylogenetics | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2020-09-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Staffan Bensch | Project: Phylogenetics, presentations | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2020-09-23 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BINP11 | Föreläsning | Mikael Pontarp | Eukaryotic genome analysis (I) | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BINP11 | Laboration, Obligatoriskt | Mikael Pontarp | Gene annotation methods | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2020-09-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BINP11 | Föreläsning | Mikael Pontarp | Eukaryotic genome analysis (II) | |||||||||||||||||||||||||