Tid |
Aktivitet |
Lokal, Platskommentar |
Lärare, Externa lärare |
Titel, Publik kommentar, URL |
|||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 4 | Måndag 2020-01-20 v 4 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Introduktion, Obligatoriskt | Hörsal (A213) | Allan Rasmusson | Introduktion | |||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Obligatoriskt, Övning | KC:R, KC:W-Y | Allan Rasmusson | Planering | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Föreläsning | KC:H-I | Urban Johanson | Genomorganisation | |||||||||||||||||||||||||
Tisdag 2020-01-21 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Föreläsning | Hörsal (A213) | Allan Rasmusson | Transformationsmetoder | |||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Föreläsning, Obligatoriskt | Hörsal (A213) | Urban Johanson | Transformationslab: introduktion | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | Laboration, Obligatoriskt | Lab-Cellen (A268) | Balder Werin, Camille Wernersson | Transformationslab: dag 1 (Avd 1) | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:30 | Laboration, Obligatoriskt | Lab-Cellen (A268) | Balder Werin, Camille Wernersson | Transformationslab: dag 1 (Avd 2) | |||||||||||||||||||||||||
Onsdag 2020-01-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Föreläsning | KC:F | Urban Johanson | Genreglering I | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:00 | Föreläsning, Obligatoriskt | KC:F | Urban Johanson | Plagiat - en snodd titel | |||||||||||||||||||||||||
Torsdag 2020-01-23 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Obligatoriskt, Övning | KC:L, KC:W-Y | Genomorganisation, transformation, genreglering I | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | Information | Information om utbytesstudier (på svenska) Ej del av denna kurs. Tina Ledje. Lokal: Receptorn (D205) i biologihuset. | |||||||||||||||||||||||||||
Fredag 2020-01-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | Frågestund | Green Room (A261b) | Allan Rasmusson, Urban Johanson | Genomorganisation, transformation, genreglering I | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Föreläsning | Green Room (A261b) | Allan Rasmusson | Genreglering II | |||||||||||||||||||||||||
v 5 | Måndag 2020-01-27 v 5 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Föreläsning | Hörsal (A213) | Allan Rasmusson | Organellbiogenes | |||||||||||||||||||||||||
Tisdag 2020-01-28 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Obligatoriskt, Övning | KC:N, KC:W-Y | Genreglering II, Organellbiogenes | ||||||||||||||||||||||||||
Onsdag 2020-01-29 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | Frågestund | Hörsal (A213) | Allan Rasmusson | Genreglering II, Organellbiogenes | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Föreläsning | Hörsal (A213) | Allan Rasmusson | Energiomsättning | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Laboration, Obligatoriskt | Lab-Cellen (A268) | Balder Werin, Camille Wernersson | Transformationslab: dag 2. (Avd 1) Lokaler: A268 och Datasal | |||||||||||||||||||||||||
Torsdag 2020-01-30 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Föreläsning | Hörsal (A213) | Carin Jarl-Sunesson | Cellcykeln | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Laboration, Obligatoriskt | Lab-Cellen (A268) | Balder Werin, Camille Wernersson | Transformationslab: dag 2. (Avd 2) Lokaler: A268 och Datasal | |||||||||||||||||||||||||
Fredag 2020-01-31 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 11:00 | Föreläsning | Hörsal (A213) | Allan Rasmusson | Celldöd och apoptos | |||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Föreläsning, Obligatoriskt | Hörsal (A213) | Allan Rasmusson | Genexpressionslab: introduktion | |||||||||||||||||||||||||
v 6 | Måndag 2020-02-03 v 6 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Laboration, Obligatoriskt | Lab-Cellen (A268) | David Stuart, Huy Cuong Tran, Mengshu Hao | Genexpressionslab: (Avd 1) | |||||||||||||||||||||||||
Tisdag 2020-02-04 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Laboration, Obligatoriskt | Lab-Cellen (A268) | David Stuart, Huy Cuong Tran | Genexpressionslab: (Avd 2) | |||||||||||||||||||||||||
Onsdag 2020-02-05 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Föreläsning | KC:F | Henrik Stålbrand | Fotosyntes | |||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | Inlämning, Laboration, Obligatoriskt | Transformationslab: Inlämning bioinformatikövning. E-post | |||||||||||||||||||||||||||
Torsdag 2020-02-06 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Obligatoriskt, Övning | KC:U, KC:W-Y | Cellcykel, apoptos, energi, fotosyntes | ||||||||||||||||||||||||||
Fredag 2020-02-07 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Frågestund | Hörsal (A213) | Allan Rasmusson, Carin Jarl-Sunesson, Henrik Stålbrand | Cellcykel, apoptos, energi, fotosyntes | |||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Föreläsning, Obligatoriskt | Hörsal (A213) | Torbjörn Säll | Genexpressionslab: introduktion till jämförelse av medelvärde med t-test | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Obligatoriskt, Seminarium | Green Room (A261b) | Allan Rasmusson | Genexpressionslab: Genomgång av resultat | |||||||||||||||||||||||||
v 7 | Måndag 2020-02-10 v 7 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:30 | Inläsning | Inläsning | |||||||||||||||||||||||||||
Tisdag 2020-02-11 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 09:45 | Dugga | KC:H-I | Dugga | ||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Föreläsning | KC:F | Urban Johanson | Cellsignalering I | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Laboration, Obligatoriskt | Lab-Cellen (A268) | Balder Werin, Camille Wernersson | Transformationslab: dag 3 (Avd1) | |||||||||||||||||||||||||
Onsdag 2020-02-12 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Föreläsning | KC:F | Urban Johanson | Cellsignalering II | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Laboration, Obligatoriskt | Lab-Cellen (A268) | Balder Werin, Camille Wernersson | Transformationslab: dag 3 (Avd 2) | |||||||||||||||||||||||||
Torsdag 2020-02-13 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Föreläsning | Green Room (A261b) | Per Fredrik Johansson | Cell junctions | |||||||||||||||||||||||||
Fredag 2020-02-14 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Obligatoriskt, Övning | KC:H, KC:X-Y | Cellsignalering I+II, Cell Junctions | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | Föreläsning | KC:F | Per Fredrik Johansson, Urban Johanson | Cellsignalering I+II, Cell Junctions | |||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | Inlämning, Laboration, Obligatoriskt | L, Genexpressionslab: Inlämning Labrapport. Live@lund | |||||||||||||||||||||||||||