v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 30/12
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 31/12
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 1/1
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 2/1
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 3/1
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 4/1
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 5/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 6/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 7/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 8/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 9/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 10/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 11/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 12/1
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 13/1
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 14/1
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 15/1
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 16/1
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 17/1
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 18/1
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 19/1
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 20/1
Introduktion, Obligatoriskt, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Information, hand-outs etc.
09:30
09:00
Föreläsning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Analysis of inheritance I
11:45
10:00
Praktik, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Introduction to the barley-lab
12:00
11:45
Räkneövning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Repetition
15:00
13:00
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 21/1
Föreläsning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Analysis of inheritance II
11:00
09:00
Räkneövning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Problem set
12:30
11:30
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 22/1
Föreläsning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Analysis of genetic markers
11:00
09:00
Räkneövning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Problem set
12:30
11:30
Räkneövning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Problem set repetition
15:00
13:00
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 23/1
Föreläsning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Non-mendelian inheritance
11:00
09:00
Räkneövning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Problem set
12:30
11:30
Information, Information om utbytesstudier (på svenska). Tina Ledje. Lokal: Receptorn (D205) i biologihuset.
14:30
13:00
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 24/1
Föreläsning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Recombination and mapping
12:00
09:00
Räkneövning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Problem set
14:00
13:00
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 25/1
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 26/1
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 27/1
Praktik, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), N. Abducens (B147), N. Facialis (B148), N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145), N. Vestibulocochlearis (B149), Torbjörn Säll, Deductive haplotyping. 12.00 Hand-out of part-exam
12:00
09:00
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 28/1
Föreläsning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Introduction and basic model
10:30
09:00
Räkneövning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Problem set
12:00
11:00
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 29/1
Föreläsning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Similarity between relatives I
10:30
09:00
Räkneövning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Problem set
12:00
11:00
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 30/1
Föreläsning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Similarity between relatives II
10:30
09:00
Räkneövning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Problem set
12:00
11:00
Information, Information about Master´s degree projects. Compulsory for Master´s students in Molecular Biology. Location: Röda rummet, Ecology building
15:00
13:00
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 31/1
Föreläsning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Selection and QTL-mapping
10:30
09:00
Räkneövning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Problem set
12:00
11:00
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 1/2
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 2/2
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 3/2
Praktik, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Regression analysis of stature
12:00
09:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 4/2
Föreläsning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Bengt Olle Bengtsson, Genetic variation
11:00
09:00
Räkneövning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Problem set
12:30
11:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 5/2
Föreläsning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Bengt Olle Bengtsson, Role of mating system
11:00
09:00
Räkneövning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Problem set
12:30
11:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 6/2
Räkneövning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Problem set
10:30
09:00
Praktik, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Introduction Comp. lab
11:30
10:30
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 7/2
Föreläsning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Bengt Olle Bengtsson, Allele frequency change
11:00
09:00
Räkneövning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Problem set
12:30
11:30
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 8/2
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 9/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 10/2
Föreläsning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Bengt Olle Bengtsson, Genes in finite populations
11:00
09:00
Räkneövning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Problem set
12:30
11:30
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 11/2
Föreläsning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Bengt Olle Bengtsson, Inheritance systems
11:00
09:00
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 12/2
Föreläsning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Bengt Olle Bengtsson, Structure and evolution of chromosomes
11:00
09:00
Räkneövning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Torbjörn Säll, Problem set
14:30
13:00
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 13/2
Föreläsning, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Bengt Olle Bengtsson, Structure and evolution of genomes
12:00
09:00
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 14/2
Datorlaboration, Green Room (A261b), Torbjörn Säll, Discussion Computer lab.
12:00
09:00
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 15/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 16/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 17/2
Frågestund, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Bengt Olle Bengtsson, Torbjörn Säll, Teachers available for questions
12:00
09:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 18/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 19/2
Tentamen, Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Receptorn (D205), Exam
13:00
09:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 20/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 21/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 22/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 23/2
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 24/2
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 25/2
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 26/2
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 27/2
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 28/2
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 29/2
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 1/3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 2/3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 3/3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 4/3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 5/3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 6/3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 7/3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 8/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 9/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 10/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 11/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 12/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 13/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 14/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 15/3
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 16/3
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 17/3
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 18/3
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 19/3
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 20/3
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 21/3
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 22/3
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 23/3
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 24/3
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 25/3
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 26/3
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 27/3
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 28/3
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 29/3
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 30/3
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 31/3
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 1/4
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 2/4
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 3/4
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 4/4
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 5/4
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 6/4
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 7/4
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 8/4
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 9/4
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 10/4
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 11/4
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 12/4
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 13/4
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 14/4
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 15/4
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 16/4
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 17/4
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 18/4
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 19/4
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 20/4
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 21/4
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 22/4
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 23/4
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 24/4
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 25/4
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 26/4
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 27/4
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 28/4
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 29/4
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 30/4
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 1/5
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 2/5
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 3/5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 4/5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 5/5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 6/5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 7/5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 8/5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 9/5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 10/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 11/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 12/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 13/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 14/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 15/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 16/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 17/5
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 18/5
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 19/5
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 20/5
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 21/5
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 22/5
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 23/5
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 24/5
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 25/5
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 26/5
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 27/5
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 28/5
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 29/5
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 30/5
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 31/5
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 1/6
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 2/6
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 3/6
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 4/6
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 5/6
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 6/6
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 7/6
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 8/6
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 9/6
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 10/6
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 11/6
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 12/6
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 13/6
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 14/6
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 15/6
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 16/6
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 17/6
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 18/6
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 19/6
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 20/6
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 21/6