Tid |
Kurs |
Titel, Publik kommentar, URL |
|||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 4 | Mån 20 Jan. v 4 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | BIOB10 | Introduktion Obligatoriskt | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BIOB10 | Protister vs cyanobakterier vs cp evolution | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | BIOB10 | Mikroskopering och demonstration. Avd 1 | |||||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | BIOB10 | Mikroskopering och demonstration. Avd 2 | |||||||||||||||||||||||||||
Tis 21 Jan. | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BIOB10 | Porifera – Cnidaria – Ctenophora (Kap. 6, 7, 8) | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | BIOB10 | Lophotrochozoa: Mollusca, och andra (Kap. 10) | |||||||||||||||||||||||||||
Ons 22 Jan. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:00 | BIOB10 | Visning av Muséet. Arkivcentrum Syd | |||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:15 | BIOB10 | Lophotrochozoa: Platyhelminthes, Annelida (Kap. 9+11). Lokal: Arkivcentrum Syd | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BIOB10 | LAB Svampdjur – nässeldjur – annelida (Grupp 1+2). Arkivcentrum Syd | |||||||||||||||||||||||||||
Tors 23 Jan. | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | BIOB10 | Lophotrochozoa: Mollusca, och andra (Kap. 10) | |||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 13:15 | BIOB10 | Grupp 1: LAB Dissektion daggmask | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | BIOB10 | Information om utbytesstudier (på svenska). Tina Ledje. Lokal: Receptorn (D205) i biologihuset. | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | BIOB10 | Grupp 2: LAB Dissektion daggmask | |||||||||||||||||||||||||||
Fre 24 Jan. | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | BIOB10 | Ecdysozoa: Nematoda, Arthropoda 1 (Kap. 12+13) | |||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 13:15 | BIOB10 | Grupp 2: LAB Dissektion bläckfisk | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | BIOB10 | Grupp 1: LAB Dissektion bläckfisk | |||||||||||||||||||||||||||
v 5 | Mån 27 Jan. v 5 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | BIOB10 | Ecdysozoa: Arthropoda 2 (Kap. 13) | |||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 13:15 | BIOB10 | Grupp 1: LAB Arthropoder I | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | BIOB10 | Grupp 2: LAB Arthropoder I | |||||||||||||||||||||||||||
Tis 28 Jan. | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | BIOB10 | Deuterostomier: Echinodermata – Hemichordata (Kap. 14) | |||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 13:15 | BIOB10 | Grupp 2: LAB Arthropoder II | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | BIOB10 | Grupp 1: LAB Arthropoder II | |||||||||||||||||||||||||||
Ons 29 Jan. | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | BIOB10 | Sammanfattning invertebratsystematik | |||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 13:15 | BIOB10 | Grupp 1: LAB Dissektion kackerlacka + Deuterostomia 1 | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | BIOB10 | Grupp 2: LAB Dissektion kackerlacka + Deuterostomia 1 | |||||||||||||||||||||||||||
Tors 30 Jan. | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BIOB10 | Chordata (Kap. 15) | |||||||||||||||||||||||||||
Fre 31 Jan. | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BIOB10 | Fiskar (Kap. 16) | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | BIOB10 | SEMINAR 1:”Your inner Fish” (Grupp 1+2) | |||||||||||||||||||||||||||
v 6 | Mån 3 Feb. v 6 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOB10 | Groddjur och Kräldjur (Kap. 17+18) | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | BIOB10 | SEMINAR 2:”Your inner Reptile” (Grupp 1+2) | |||||||||||||||||||||||||||
Tis 4 Feb. | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BIOB10 | Fåglar (Kap. 19) | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | BIOB10 | SEMINAR 3:”Your inner Monkey” (Grupp 1+2) | |||||||||||||||||||||||||||
Ons 5 Feb. | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BIOB10 | Däggdjur (Kap. 20) | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BIOB10 | Grupp 1: LAB Deuterostomia 2: Kranier | |||||||||||||||||||||||||||
Tors 6 Feb. | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOB10 | Grupp 2: LAB Deuterostomia 2: Kranier | |||||||||||||||||||||||||||
Fre 7 Feb. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | BIOB10 | Svampar 1 evolution, basala fyla (F) | |||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:30 | BIOB10 | Mikroskopering och demonstration. avd. 2 | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | BIOB10 | Mikroskopering och demonstration. avd. 1 | |||||||||||||||||||||||||||
v 7 | Mån 10 Feb. v 7 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | BIOB10 | Svampar 2 Ascomycota/ Basidiomycota | |||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:30 | BIOB10 | Mikroskopering och demonstration. avd. 1 | |||||||||||||||||||||||||||