Schema
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 15/1
HISA24, Historia: Grundkurs, HISA24, Introduktionsmöte, LUX:C126 hörsal, Anna Wallette, Mikael Ottosson, Introduktion
11:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Föreläsning 1: Vad är historia?
12:00
11:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Föreläsning 2: Vad gör en historiker?
15:00
13:15
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 16/1
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Föreläsning 3: Källor och källkritik
10:00
08:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.3, Information, Helene Johanson Otterström, Biblioteksinformation: Grupp 3
10:45
10:15
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 17/1
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24, Föreläsning, Information, LUX:C126 hörsal, Anna Wallette, Studieinformation/studievägledare
12:00
10:15
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 18/1
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.1, Seminarium, LUX:A233, LUX:B165, LUX:B167-168, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Seminarium 1 grupp 1
10:00
08:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.2, Information, Helene Johanson Otterström, Biblioteksinformation: Grupp 2
10:00
09:30
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.1, Information, Helene Johanson Otterström, Biblioteksinformation: Grupp 1
10:45
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.2, Seminarium, LUX:A233, LUX:B165, LUX:B167-168, Andreas Marklund, Seminarium 1 grupp 2
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.3, Seminarium, LUX:A233, LUX:B165, LUX:B167-168, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Seminarium 1 grupp 3
15:00
13:15
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 19/1
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 20/1
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 21/1
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 22/1
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.3, Seminarium, LUX:A233, LUX:B165, LUX:B167-168, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Seminarium 2 grupp 3: metod 1
10:00
08:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.1, Seminarium, LUX:A233, LUX:B165, LUX:B167-168, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Seminarium 2 grupp 1: metod 1
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.2, Seminarium, LUX:A233, LUX:B165, LUX:B167-168, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Seminarium 2 grupp 2: metod 1
15:00
13:15
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 23/1
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.1, Studiebesök, Arkivcentrum Syd, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Arkivintroduktion: Grupp 1
12:00
10:15
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 24/1
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24, SI-övning, LUX:A232, LUX:B353, LUX:C215, Ellen, Tess, Sofia
12:00
11:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.2, Studiebesök, Arkivcentrum Syd, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Arkivintroduktion: Grupp 2
15:00
13:15
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 25/1
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.3, Studiebesök, Arkivcentrum Syd, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Arkivintroduktion: Grupp 3
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Föreläsning 4: Problem och verktyg
17:00
15:15
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 26/1
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.2, Seminarium, LUX:A233, LUX:B165, LUX:B167-168, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Seminarium 3 grupp 2: metod 2
10:00
08:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.3, Seminarium, LUX:A233, LUX:B165, LUX:B167, LUX:B239, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Seminarium 3 grupp 3: metod 2
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.1, Seminarium, LUX:A233, LUX:B165, LUX:B167-168, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Seminarium 3 grupp 1: metod 2
15:00
13:15
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 27/1
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 28/1
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 29/1
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 30/1
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.1, Seminarium, LUX:A233, LUX:B165, LUX:B167-168, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Seminarium 4 grupp 1: Perspektiv på historia
10:00
08:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.2, Seminarium, LUX:A233, LUX:B165, LUX:B167-168, Andreas Marklund, Seminarium 4 grupp 2: Perspektiv på historia
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.3, Seminarium, LUX:A233, LUX:B165, LUX:B167-168, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Seminarium 4 grupp 3: Perspektiv på historia
15:00
13:15
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 31/1
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 1/2
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Föreläsning 5: Historiografi
15:00
13:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24, SI-övning, LUX:A232, LUX:B366, LUX:C215, Ellen, Tess, Sofia
16:00
15:15
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2/2
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 3/2
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 4/2
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 5/2
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.2, Seminarium, LUX:A233, LUX:B165, LUX:B167-168, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Seminarium 5 grupp 2: Artikelanalys
10:00
08:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.3, Seminarium, LUX:A233, LUX:B165, LUX:B167-168, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Seminarium 5 grupp 3: Artikelanalys
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24.1, Seminarium, LUX:A233, LUX:B165, LUX:B167-168, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Seminarium 5 grupp 1: Artikelanalys
15:00
13:15
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 6/2
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24, SI-övning, LUX:B232, LUX:B239-240, Ellen, Tess, Sofia. SI-möte flyttat från 7 febr.
10:00
09:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Anna Wallette, Helene Johanson Otterström, Studieverkstad hemtenta
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Andreas Marklund, Martin Ericsson, Föreläsning 6: Sanning och hederlighet
15:00
13:15
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 7/2
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24, Seminarium, LUX:A233, Andreas Marklund, Martin Ericsson,
10:00
09:15
HISA24, Historia: Grundkurs, HISA24, Grupparbete, LUX:B168
11:00
10:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 8/2
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 9/2
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 10/2
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 11/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 12/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 13/2
HISA24, Historia: Grundkurs, Historia som vetenskap, HISA24, Inlämning, Online, 17:00 - deadline för inlämning av hemtentamen
17:00
16:45
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 14/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 15/2
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Föreläsning, LUX:B251, Dick Harrison, Föreläsning 1,
10:00
08:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Information, LUX:B251, Anna Wallette, Claes Lindskog, Studieteknik: lässtrategier
12:00
10:15
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 16/2
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Dick Harrison, Föreläsning 2,
10:00
08:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, SI-övning, LUX:B240, LUX:B353, LUX:C213, Ellen, Tess, Sofia
14:00
13:15
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 17/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 18/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 19/2
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Föreläsning, Online, Dick Harrison, Föreläsning 3, förinspelad
09:00
08:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 20/2
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Föreläsning, Online, Dick Harrison, Föreläsning 4 , förinspelad
09:00
08:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 21/2
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar delkurs 2, HISA24.1, Grupparbete, Övning, LUX:B129, LUX:B338, LUX:B365, Magnus Borg, Gruppövning 1 - grupp 1
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, SI-övning, LUX:A233, LUX:C213, LUX:C215, Ellen, Tess, Sofia
13:00
12:15
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 22/2
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar delkurs 2, HISA24.2, Grupparbete, Övning, LUX:B338, LUX:B365, LUX:C214, Magnus Borg, Gruppövning 1, grupp 2
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar delkurs 2, HISA24.3, Grupparbete, Övning, LUX:B336, LUX:B338, LUX:B365, Magnus Borg, Gruppövning 1, grupp 3
15:00
13:15
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 23/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 24/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 25/2
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 26/2
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Dick Harrison, Föreläsning 5
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Dick Harrison, Föreläsning 6
15:00
13:15
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 27/2
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Föreläsning, LUX:B251, Dick Harrison, Föreläsning 7
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Information, LUX:C126 hörsal, Anna Wallette, Tentamensverkstad. Att skriva salstentamen
15:00
13:15
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 28/2
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, SI-övning, LUX:A233, LUX:C213, LUX:C215, Ellen, Tess, Sofia
10:00
09:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Föreläsning, LUX:B251, Dick Harrison, Föreläsning 8
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Föreläsning, LUX:B152, Dick Harrison, Föreläsning 9
15:00
13:15
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 29/2
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar delkurs 2, HISA24.1, Seminarium, LUX:B232, LUX:B265, LUX:C214, Dick Harrison, Seminarium 2, grupp 1
10:00
08:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar delkurs 2, HISA24.2, Seminarium, LUX:B232, LUX:B239, LUX:C214, Dick Harrison, Seminarium 2, grupp 2
12:00
10:15
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 1/3
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2/3
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 3/3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 4/3
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Dick Harrison, Föreläsning 10
10:00
08:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Föreläsning, LUX:B251, Dick Harrison, Föreläsning 11
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar delkurs 2, HISA24.3, Seminarium, LUX:B338, LUX:B353, LUX:C214, Dick Harrison, Seminarium 2, grupp 3, OBS! NYTT DATUM, NY TID OCH LOKALER!
15:00
13:15
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 5/3
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Dick Harrison, Föreläsning 12
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Föreläsning, LUX:B251, Dick Harrison, Föreläsning 13
15:00
13:15
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 6/3
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, SI-övning, LUX:C213-215, Ellen, Tess, Sofia
10:00
09:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Föreläsning, LUX:B251, Dick Harrison, Föreläsning 14
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Föreläsning, LUX:B251, Dick Harrison, Föreläsning 15
15:00
13:15
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 7/3
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar delkurs 2, HISA24.1, Seminarium, LUX:B232, LUX:B239, LUX:C214, Dick Harrison, Seminarium 3, grupp 1
10:00
08:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar delkurs 2, HISA24.2, Seminarium, LUX:B232, LUX:B239, LUX:C214, Dick Harrison, Seminarium 3, grupp 2
12:00
10:15
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 8/3
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar delkurs 2, HISA24.3, Seminarium, LUX:B129, LUX:B338, LUX:B365, Dick Harrison, Seminarium 3, grupp 3
12:00
10:15
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 9/3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 10/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 11/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 12/3
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, SI-övning, LUX:A232, LUX:B353, LUX:C213, Ellen, Tess, Sofia
13:00
11:15
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 13/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 14/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 15/3
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Tentamen, Vic:2C-D, Dick Harrison
19:00
14:00
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 16/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 17/3
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 18/3
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 19/3
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, Föreläsning, LUX:B152, Elisabeth Geevers, Emilie Wellfelt, Brita Planck, Föreläsning 1, introduktion, OBS!NY TID OCH LOKAL!
17:00
15:15
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 20/3
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, Föreläsning, SOL:L207, Elisabeth Geevers, Emilie Wellfelt, Brita Planck, Föreläsning 2, OBS! NY TID OCH LOKAL!
15:00
13:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, SI-övning, LUX:B338, LUX:C213, LUX:C215, Ellen, Tess, Sofia
16:00
15:15
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 21/3
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 3, HISA24.1, Seminarium, LUX:B338, LUX:B365, LUX:C214, Elisabeth Geevers, Seminarium 1, grupp 1
10:00
08:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 3, HISA24.2, Seminarium, LUX:B338, LUX:B365, LUX:C214, Elisabeth Geevers, Seminarium 1, grupp 2
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 3, HISA24.3, Seminarium, LUX:C213-215, Elisabeth Geevers, Seminarium 1, grupp 3
15:00
13:15
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 22/3
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, Föreläsning, LUX:B251, Elisabeth Geevers, Emilie Wellfelt, Brita Planck , Föreläsning 3
12:00
10:15
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 23/3
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 24/3
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 25/3
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, Föreläsning, LUX:B251, Elisabeth Geevers, Emilie Wellfelt, Brita Planck , Föreläsning 4
12:00
10:15
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 26/3
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, Föreläsning, LUX:B251, Elisabeth Geevers, Emilie Wellfelt, Brita Planck , Föreläsning 5
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, SI-övning, LUX:C213-215, Ellen, Tess, Sofia
13:00
12:15
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 27/3
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 3, HISA24.1, Seminarium, LUX:B338, LUX:B365, LUX:C214, Elisabeth Geevers, Seminarium 2, grupp 1
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 3, HISA24.2, Seminarium, LUX:B338, LUX:B365, LUX:C214, Elisabeth Geevers, Seminarium 2, grupp 2
15:00
13:15
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 28/3
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 29/3
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 30/3
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 31/3
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 1/4
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2/4
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Tentamensgenomgång, LUX:C126 hörsal, Dick Harrison
13:00
12:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 3, HISA24.3, Seminarium, LUX:B338, LUX:B365, LUX:C214, Elisabeth Geevers, Seminarium 2, grupp 3
15:00
13:15
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 3/4
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, SI-övning, LUX:A232, LUX:C214-215, Ellen, Tess, Sofia
10:00
09:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, Föreläsning, LUX:B152, Elisabeth Geevers, Emilie Wellfelt, Brita Planck , Föreläsning 6
12:00
10:15
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 4/4
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, Föreläsning, LUX:B251, Elisabeth Geevers, Brita Planck , Föreläsning 7
10:00
08:15
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 5/4
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 6/4
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 7/4
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 8/4
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 9/4
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, Föreläsning, LUX:B152, Elisabeth Geevers, Emilie Wellfelt, Brita Planck , Föreläsning 8
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, SI-övning, LUX:B365-366, LUX:C214, Ellen, Tess, Sofia
13:00
12:15
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 10/4
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 3, HISA24.1, Seminarium, LUX:B232, LUX:B265, LUX:C214, Elisabeth Geevers, Seminarium 3, grupp 1
10:00
08:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 3, HISA24.2, Seminarium, LUX:B129, LUX:B338, LUX:B365, Elisabeth Geevers, Seminarium 3, grupp 2
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 3, HISA24.3, Seminarium, LUX:B338, LUX:B365, LUX:C214, Elisabeth Geevers, Seminarium 3, grupp 3
15:00
13:15
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 11/4
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Elisabeth Geevers, Emilie Wellfelt, Brita Planck , Föreläsning 9
12:00
10:15
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 12/4
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Elisabeth Geevers, Emilie Wellfelt, Brita Planck , Föreläsning 10
15:00
13:15
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 13/4
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 14/4
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 15/4
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Elisabeth Geevers, Emilie Wellfelt, Brita Planck , Föreläsning 11
10:00
08:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, SI-övning, LUX:B338, LUX:B353, LUX:C213, Ellen, Tess, Sofia
11:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, HISA34, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, HISA34, Seminarium, LUX:B265, Elisabeth Geevers, Emilie Wellfelt, Brita Planck , uppsamlingsseminarium
12:00
10:15
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 16/4
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 17/4
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Omtentamen, LUX:B336
13:00
08:00
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, SI-övning, LUX:A232, SI utan Ellen, Tess, Sofia.
14:00
10:00
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 18/4
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, SI-övning, LUX:B232, SI utan Ellen, Tess, Sofia.
14:00
10:00
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 19/4
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 20/4
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 21/4
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 22/4
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, Tentamen, Skrivsal MA 10
13:00
08:00
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 23/4
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 24/4
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, Föreläsning, LUX:B152, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Introduktion modern tid
12:00
10:15
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 25/4
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, Föreläsning, LUX:B251, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Föreläsning 1
12:00
10:15
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 26/4
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, SI-övning, LUX:B338, LUX:C213, LUX:C215, Ellen, Tess, Sofia
12:00
11:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 4 , HISA24.1, Seminarium, LUX:B338, LUX:B365, LUX:C214, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Gruppövning 1, grupp 1
15:00
13:15
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 27/4
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 28/4
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 29/4
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 30/4
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 1/5
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2/5
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 4 , HISA24.2, Seminarium, LUX:B338, LUX:B365, LUX:C214, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Gruppövning 1, grupp 2
15:00
13:15
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 3/5
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 4 , HISA24.3, Seminarium, LUX:A232, LUX:B232, LUX:B339, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Gruppövning 1, grupp 3
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, Föreläsning, SOL:H104 hörsal, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Föreläsning 2, OBS! NY LOKAL!
15:00
13:15
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 4/5
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 5/5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 6/5
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, Föreläsning, LUX:B152, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Föreläsning 3
12:00
10:15
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 7/5
HISA24, Historia: Grundkurs, HISA24, SI-övning, LUX:B338, LUX:B366, LUX:C215, Ellen, Tess, Sofia
13:00
11:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Föreläsning 4
15:00
13:15
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 8/5
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, Föreläsning, LUX:B251, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Föreläsning 5
12:00
10:15
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 9/5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 10/5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 11/5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 12/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 13/5
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, Föreläsning, LUX:B251, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Föreläsning 6
12:00
10:15
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 14/5
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 4 , HISA24.1, Seminarium, LUX:B232, LUX:B265, LUX:C214, Andreas Marklund, Gruppövning 2, grupp 1
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 4 , HISA24.2, Seminarium, LUX:B232, LUX:B265, LUX:C214, Andreas Marklund, Gruppövning 2, grupp 2
15:00
13:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 4 , HISA24.3, Seminarium, LUX:B168, LUX:B232, LUX:C214, Andreas Marklund, Gruppövning 2, grupp 3
17:00
15:15
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 15/5
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, SI-övning, LUX:B338, LUX:C213, LUX:C215, Ellen, Tess, Sofia
12:00
11:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, Föreläsning, LUX:B251, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Föreläsning 7
15:00
13:15
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 16/5
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, Föreläsning, LUX:B251, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Föreläsning 8
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Föreläsning 9
15:00
13:15
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 17/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 18/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 19/5
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 20/5
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 4 , HISA24.1, Seminarium, LUX:B338, LUX:B365, LUX:C214, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Gruppövning 3, grupp 1
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 4 , HISA24.3, Seminarium, LUX:B338, LUX:B365, LUX:C214, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Gruppövning 3, grupp 3
15:00
13:15
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 21/5
HISA24, Historia: Grundkurs, Gruppövningar, delkurs 4 , HISA24.2, Seminarium, LUX:B129, LUX:B338, LUX:B365, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Gruppövning 3, grupp 2
12:00
10:15
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 22/5
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, Föreläsning, LUX:B152, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Föreläsning 10
12:00
10:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, Föreläsning, LUX:B251, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Föreläsning 11
15:00
13:15
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 23/5
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, Omtentamen, LUX:B129
13:00
08:00
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, SI-övning, LUX:B429, LUX:C213, LUX:C215, Ellen, Tess, Sofia
15:00
14:15
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 24/5
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Föreläsning 12
10:00
08:15
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Föreläsning 13
12:00
10:15
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 25/5
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 26/5
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 27/5
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 28/5
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 29/5
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 30/5
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 31/5
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, Hemtentamen, Inlämning, Andreas Marklund, Odeta Rudling, Deadline 17:00 för digital inlämning av hemtentamen
17:00
16:45
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 1/6
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2/6
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 19/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 20/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 21/8
HISA24, Historia: Grundkurs, Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350, HISA24, Omtentamen, Uppsamlingsprov, LUX:B129
14:00
09:00
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 22/8
HISA24, Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350-1850, HISA24, Omtentamen, Uppsamlingsprov, LUX:B129
14:00
09:00
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 23/8
HISA24, Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850-2000-tal, HISA24, Omhemprov
14:00
09:00
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 24/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 25/8