Schema
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 29/8
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, Introduktion, LUX:B251, Charlotte Christensen-Nugues, Kristiina Savin, Matthew Norris
15:00
13:15
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 30/8
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237, Frits Gåvertsson, Försokratikerna
15:00
13:15
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 31/8
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237, Frits Gåvertsson, Platon
15:00
13:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, SI-övning, LUX:B129, SI-ledare: Vera Svahn och Joen Törnkvist
16:00
15:00
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 1/9
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2/9
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 3/9
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 4/9
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 5/9
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Föreläsning, LUX:B251, Frits Gåvertsson, Aristoteles
15:00
13:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 6/9
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Föreläsning, LUX:C121 hörsal, Frits Gåvertsson
15:00
13:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, SI-övning, LUX:C337, SI-ledare: Joen Törnkvist
16:00
15:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 7/9
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, LUX:A127, SI-ledare: Vera Svahn
12:00
11:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 8/9
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 9/9
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Seminarium, LUX:B240, Ingrid Dunér, Klassiker, Grupp 1
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Seminarium, LUX:B240, Ingrid Dunér, Klassiker, Grupp 2
17:00
15:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 10/9
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 11/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 12/9
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237, David Dunér, Antik naturfilosofi
15:00
13:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 13/9
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Föreläsning, LUX:C126 hörsal, Charlotte Christensen-Nugues, islamsk vetenskap och filosofi
15:00
13:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, SI-övning, LUX:B339, SI-ledare: Joen Törnkvist
16:30
15:30
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 14/9
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237, Charlotte Christensen-Nugues, 1100-talets renässans
15:00
13:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, LUX:C215, SI-ledare: Vera Svahn
16:00
15:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 15/9
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Föreläsning, LUX:B152, Charlotte Christensen-Nugues, 1100-talets renässans
17:00
15:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 16/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 17/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 18/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 19/9
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Föreläsning, LUX:B251, Charlotte Christensen-Nugues, Högskolastiken
15:00
13:15
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 20/9
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, SI-övning, LUX:B152, SI-ledare: Vera Svahn
14:00
13:00
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, SI-övning, LUX:B152, SI-ledare: Joen Törnkvist
15:00
14:00
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Föreläsning, LUX:B251, Charlotte Christensen-Nugues, Senmedeltiden
17:00
15:15
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 21/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 22/9
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Seminarium, LUX:B352, Bruno Hamnell, Källtext
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Seminarium, LUX:B339, Bruno Hamnell, Källtext
17:00
15:15
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 23/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 24/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 25/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 26/9
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, SI-övning, LUX:B129, SI-ledare: Vera Svahn och Joen Törnkvist
15:00
13:00
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 27/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 28/9
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Hemtentamen
15:00
09:00
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 29/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 30/9
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Föreläsning, LUX:C126 hörsal
15:00
13:15
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 1/10
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 3/10
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Föreläsning, LUX:C121 hörsal
15:00
13:15
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 4/10
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, LUX:C337, SI-ledare: Joen Törnkvist
10:00
09:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 5/10
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, LUX:C337, SI-ledare: Vera Svahn
12:30
11:30
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237
15:00
13:15
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 6/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 7/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 8/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 9/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 10/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 11/10
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, Information, LUX:B237, Charlotte Christensen-Nugues, Henrik Brissman, Information om fortsättningskursen
10:15
09:30
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Föreläsning, LUX:B251
12:00
10:15
ABMM07, ABM: Verksamhetsförlagd kurs, BBHR02, Bokhistoria: Paleografi, ETNA14, Etnologi med kulturanalytisk inriktning, grundkurs, ETNB08, Etnologi: Hälsa, makt och kultur, ETNK02, Etnologi med kulturanalytisk inriktning, kandidatkurs, FBMA04, Förlags- och bokmarknadskunskap: Grund- och fortsättningskurs, ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, ILHB10, Idé- och lärdomshistoria: Känslornas idéhistoria, ILHK02, Idé- och lärdomshistoria: Kandidatkurs, IMSA11, Intermediala studier: Grundkurs, IMSA40, Intermediala kulturstudier, KOVA14, Konsthistoria och visuella studier: Västerlandets konsthistoria - grundkurs, KOVK03, Konsthistoria och visuella studier: Kandidatkurs, ABMM07, BBHR02, ETNA14, ETNB08, ETNK02, FBMA04, ILHA10, ILHA20, ILHB10, ILHK02, IMSA11, IMSA40, KOVA14, KOVK03, Aktivitet, Information, LUX:C212 Lynnéum, Anna Burstedt, Arbetsmarknadsdag
17:00
14:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 12/10
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, LUX:C337, SI-ledare: Joen Törnkvist
16:00
15:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 13/10
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, LUX:C337, SI-ledare: Vera Svahn
13:00
12:00
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Föreläsning, LUX:B336
17:00
15:15
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 14/10
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Seminarium, LUX:B240
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Seminarium, LUX:B240
15:00
13:15
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 15/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 16/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 17/10
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237
15:00
13:15
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 18/10
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Föreläsning, LUX:C126 hörsal
17:00
15:15
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 19/10
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Seminarium, LUX:B240
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Seminarium, LUX:B339
15:00
13:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, LUX:A233, SI-ledare: Joen Törnkvist
16:00
15:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 20/10
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, LUX:B240, SI-ledare: Vera Svahn
16:00
15:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 21/10
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Omtillfälle hemtentamen
15:00
09:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 22/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 23/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 24/10
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237
15:00
13:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Projektarbete, ILHA10, Introduktionsmöte, LUX:B237, Kristiina Savin
16:00
15:15
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 25/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 26/10
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, LUX:B240, SI-ledare: Joen Törnkvist
15:00
13:00
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 27/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 28/10
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Hemtentamen
15:00
09:00
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 29/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 30/10
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 31/10
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237, Matthew Norris, Upplysning och romantik
15:00
13:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Projektarbete, ILHA10, Biblioteksundervisning, LUX:B152, Per Carleheden
16:00
15:15
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 1/11
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2/11
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, LUX:B251, Frits Gåvertsson, Empirism och rationalism
15:00
13:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10.1, SI-övning, LUX:C337, SI-ledare: Joen Törnkvist
16:30
15:30
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 3/11
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 4/11
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10.2, SI-övning, LUX:B353, SI-ledare: Vera Svahn
12:00
11:00
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237, Jonas Hansson, Kvinnan i debatten
15:00
13:15
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 5/11
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 6/11
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 7/11
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 8/11
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, LUX:B152, Victoria Höög, Politik och samhällskritik
17:00
15:15
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 9/11
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237, Jonas Hansson, Exotism och nationalism
12:00
10:15
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 10/11
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10.1, SI-övning, LUX:C215, SI-ledare: Joen Törnkvist
12:00
11:00
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, LUX:B251, Jonas Hansson, Religionskritik
15:00
13:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10.2, SI-övning, LUX:B251, SI-ledare: Vera Svahn
16:00
15:00
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 11/11
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 12/11
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 13/11
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 14/11
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10.1, SI-övning, LUX:B366, SI-ledare: Joen Törnkvist
12:00
11:00
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237, Jimmy Jönsson, Naturens ordning
15:00
13:15
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 15/11
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Projektarbete, ILHA10, Inlämning, Canvas, Kristiina Savin, Inlämning av ämnesförslag för projektarbete senast kl 11.00
11:00
10:15
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 16/11
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237, Jonas Hansson, Från Kant till Hegel
15:00
13:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10.2, SI-övning, LUX:B237, SI-ledare: Vera Svahn
16:00
15:00
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 17/11
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Seminarium, LUX:B339, David Bowling
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10.1, SI-övning, LUX:C215, SI-ledare: Joen Törnkvist
14:15
13:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Seminarium, LUX:B339, David Bowling, Källtext
17:00
15:15
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 18/11
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Omtillfälle hemtentamen
15:00
09:00
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 19/11
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 20/11
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 21/11
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Projektarbete, ILHA10, Seminarium, LUX:B239, LUX:C213, Kristiina Savin, Grupp A och Grupp B
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237, Jimmy Jönsson, Darwin
15:00
13:15
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 22/11
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 23/11
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Projektarbete, ILHA10, Seminarium, LUX:B232, LUX:B239, Kristiina Savin, Grupp C och Grupp D
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237, Bruno Hamnell, Liberalism
15:00
13:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10.2, SI-övning, LUX:B237, SI-ledare: Vera Svahn
16:00
15:00
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10.1, SI-övning, LUX:B240, SI-ledare: Joen Törnkvist
16:15
15:15
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 24/11
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Seminarium, LUX:B240, Bruno Hamnell, Klassiker, Grupp 1
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Seminarium, LUX:B240, Bruno Hamnell, Klassiker, Grupp 2
15:00
13:15
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 25/11
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 26/11
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 27/11
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 28/11
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10.1, SI-övning, LUX:A233, SI-ledare: Joen Törnkvist
15:00
13:00
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 29/11
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 30/11
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Hemtentamen
15:00
09:00
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 1/12
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237, Matthew Norris
15:00
13:15
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2/12
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, Online, Monica Libell, Moralfilosofi
17:00
15:15
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 3/12
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 4/12
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 5/12
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Seminarium, LUX:B240, Adam Furbring, Klassiker, Grupp 1
10:00
08:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Seminarium, LUX:B339, Adam Furbring, Klassiker, Grupp 2
12:00
10:15
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 6/12
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10.1, SI-övning, LUX:C215, SI-ledare: Joen Törnkvist
12:00
11:00
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 7/12
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, Föreläsning, LUX:B251, Jonas Hansson, Massa och myt
15:00
13:15
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 8/12
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10.1, SI-övning, LUX:A127, SI-ledare: Joen Törnkvist
11:00
10:00
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, LUX:B251, Henrik Brissman, Marx
15:00
13:15
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 9/12
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, Online, Monica Libell, Freud och sexologins framväxt
17:00
15:15
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 10/12
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 11/12
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 12/12
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, LUX:B152, Charlotte Christensen-Nugues, Feminism
17:00
15:15
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 13/12
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, LUX:B251, Ingrid Dunér, Rasbiologi
15:00
13:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, LUX:B232, SI-ledare: Vera Svahn och Joen Törnkvist
16:15
15:15
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 14/12
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Seminarium, LUX:B240, Ingrid Dunér, Källtext
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Seminarium, LUX:B240, Ingrid Dunér, Källtext
15:00
13:15
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 15/12
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, LUX:B251, John Hennessey, Modern Colonial Ideology
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10.1, SI-övning, LUX:C215, SI-ledare: Joen Törnkvist
14:00
13:00
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 16/12
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237, Svante Nordin, 1900-talets filosofi
15:00
13:15
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 17/12
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 18/12
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 19/12
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237, Charlotte Christensen-Nugues, Fransk idémiljö efter 1945
15:00
13:15
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 20/12
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10.1, SI-övning, LUX:A127, SI-ledare: Joen Törnkvist
12:00
10:00
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 21/12
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 22/12
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 23/12
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 24/12
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 25/12
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2/1
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 3/1
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 4/1
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 5/1
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 6/1
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Omtillfälle hemtentamen
15:00
09:00
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 7/1
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 8/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 9/1
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, LUX:B237, Matthew Norris, Postmodernism
15:00
13:15
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 10/1
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Projektarbete, ILHA10, Seminarium, LUX:C317, Kristiina Savin
13:00
10:00
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Projektarbete, ILHA10, Seminarium, LUX:C317, LUX:C327, LUX:C426, Adam Furbring, Bruno Hamnell, Sarah Vorminder
16:00
13:00
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 11/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 12/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 13/1
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Hemtentamen
15:00
09:00
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 14/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 15/1
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 20/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 21/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 22/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 23/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 24/2
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, Omtillfälle hemtentamen, Uppsamlingsprov
15:00
09:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 25/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 26/2