Schema
v 3
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 15/1
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Introduktionsmöte, LUX:B237, Björn Fritz, Cecilia Hildeman Sjölin, Upprop
14:00
13:15
v 3
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 16/1
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B251, Björn Fritz, Att Tolka Bilder 1
12:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 1 i C213, Joacims seminariegrupp 1 i C215.
14:00
13:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 2 i C213, Joacims seminariegrupp 2 i C215.
15:00
14:15
v 3
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 17/1
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B152, Björn Fritz, Att Tolka Bilder 2
12:00
10:15
v 3
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 18/1
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Björn Fritz, Att Tolka Bilder 3
15:00
13:15
v 3
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 19/1
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Självstudier, Tid för att arbeta med veckans inlämningsuppgift på egen hand!
15:45
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Inlämning, Björn Fritz, Deadline för första inlämningsuppgiften, via Live@Lund
16:00
15:45
v 3
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 20/1
v 3
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 21/1
v 4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 22/1
v 4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 23/1
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Björn Fritz, Att Tolka Bilder 4
12:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 1 i C213, Joacims seminariegrupp 1 i C215.
14:00
13:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 2 i C213, Joacims seminariegrupp 2 i C215.
15:00
14:15
v 4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 24/1
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Björn Fritz, Formalism
12:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Grupparbete, Björn Fritz
13:00
12:15
v 4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 25/1
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Björn Fritz, Exempel på formalism
12:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Grupparbete, Björn Fritz
13:00
12:15
v 4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 26/1
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Självstudier, Tid för att arbeta med veckans inlämningsuppgift på egen hand!
15:45
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Inlämning, Björn Fritz, Deadline för andra inlämningsuppgiften, via Live@Lund
16:00
15:45
v 4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 27/1
v 4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 28/1
v 5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 29/1
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:C214, Björn Fritz, Konstens sociala sammanhang
12:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Föreläsning/Seminarium, LUX:B237, Björn Fritz, Akademiskt skrivande, Introduktion till studieverkstadens mook
14:00
13:15
v 5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 30/1
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B251, Björn Fritz, Exempel på läsningar
12:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Grupparbete, Björn Fritz
13:00
12:15
v 5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 31/1
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Björn Fritz, Psykoanalys som tolkningsmodell
12:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 1 i C213, Joacims seminariegrupp 1 i C215.
14:00
13:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 2 i C213, Joacims seminariegrupp 2 i C215.
15:00
14:15
v 5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 1/2
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Björn Fritz, Exempel på läsningar
12:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Grupparbete, Björn Fritz
13:00
12:15
v 5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2/2
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Självstudier, Tid för att arbeta med veckans inlämningsuppgift på egen hand!
15:45
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Inlämning, Björn Fritz, Deadline för tredje inlämningsuppgiften, via Live@Lund
16:00
15:45
v 5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 3/2
v 5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 4/2
v 6
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 5/2
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Björn Fritz, Epistemologi
12:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 1 i C213, Joacims seminariegrupp 1 i C215.
14:00
13:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 2 i C213, Joacims seminariegrupp 2 i C215.
15:00
14:15
v 6
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 6/2
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Björn Fritz, Exempel på läsningar
12:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Grupparbete, Björn Fritz
13:00
12:15
v 6
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 7/2
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Björn Fritz, Att skriva med teori
12:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Grupparbete, Björn Fritz
14:00
12:15
v 6
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 8/2
v 6
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 9/2
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Redovisning, LUX:B152, Björn Fritz, Redovisningar gr 1-3
12:00
09:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Redovisning, LUX:B237, Björn Fritz, Redovisningar gr 4-6
16:00
13:15
v 6
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 10/2
v 6
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 11/2
v 7
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 12/2
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Självstudier
15:45
10:15
v 7
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 13/2
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Björn Fritz, Intro och formanalys
12:00
10:15
v 7
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 14/2
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Björn Fritz, Semiotik
12:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 1 i C213, Joacims seminariegrupp 1 i C215.
14:00
13:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 2 i C213, Joacims seminariegrupp 2 i C215.
15:00
14:15
v 7
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 15/2
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Teorikurs, KOVA23, Inlämning, Björn Fritz, Deadline för den fjärde inlämningsuppgiften, via Live@Lund
16:00
15:45
v 7
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 16/2
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Björn Fritz, Cecilia Hildeman Sjölin, Om tentamen, Vi går igenom kursens bägge tentor; den ena är muntlig och den andra skriftlig och det är två olika uppgifter. Objekt för analys i den muntliga grupptentan delas ut.
11:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Grupparbete, LUX:B237, LUX:B352, LUX:C426, Björn Fritz, Cecilia Hildeman Sjölin, Objektsstudier; Bill Viola C214, Rosefeldt B237, spelgrupp i C215, samt LUXkonst, skissernas museum och Alhelgonakyrkan
14:00
11:00
v 7
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 17/2
v 7
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 18/2
v 8
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 19/2
v 8
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 20/2
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Seminarium, LUX:C214, Björn Fritz, Roland Barthes, Camera Lucida, Du ska ha läst texten och förberett dig på att delta i seminarium i storgrupp!
12:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 1 i C213, Joacims seminariegrupp 1 i C215.
14:00
13:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 2 i C213, Joacims seminariegrupp 2 i C215.
15:00
14:15
v 8
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 21/2
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Föreläsning/Övning, LUX:C214, Björn Fritz, Kvantitativ innehållsanalys
12:00
09:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Grupparbete, LUX:B338, LUX:B353, LUX:B365-366, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Cecilia Hildeman Sjölin, Diskussion kring objektet, teorier och metoder för tolkning. Jag har bokat grupprum: Viola: B338, Spel B353, Rosefeldt: B365, Skissernas: B366, Allhelgonakyrkan: C213, LUXkonst: C215
15:00
12:00
v 8
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 22/2
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Björn Fritz, Diskursanalys, OBS tiden!
13:00
11:15
v 8
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 23/2
v 8
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 24/2
v 8
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 25/2
v 9
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 26/2
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 1 i C213, Joacims seminariegrupp 1 i C215.
11:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 2 i C213, Joacims seminariegrupp 2 i C215.
12:00
11:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Föreläsning/Seminarium, LUX:B237, Björn Fritz, Akademiskt skrivande II, Dina erfarenheter av studieverkstadens mook.
14:00
13:15
v 9
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 27/2
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Cecilia Hildeman Sjölin, Design: Forty/Sparke
12:00
10:15
v 9
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 28/2
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Björn Fritz, Genre- o narrationsanalys
12:00
10:15
v 9
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 1/3
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Björn Fritz, Feminismer
12:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Grupparbete, LUX:B237, LUX:B251, LUX:C215, Björn Fritz, Cecilia Hildeman Sjölin, Tid för studier av objekt igen, nu i ljuset av de diskussioner ni hade förra veckan kring teorier och metoder för tolkning och analys; Bill Viola C214, Rosefelt B237, spelgrupp i AC215, samt LUX, skissernas museum och Alhelgonakyrkan
15:00
13:15
v 9
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2/3
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Föreläsning/Seminarium, LUX:C214, Cecilia Hildeman Sjölin, W Benjamin, Grupperna 1-3. Du ska ha läst och förberett dig för att disskutera Benjamins text till denna lektion.
11:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Föreläsning/Seminarium, LUX:C214, Cecilia Hildeman Sjölin, W Benjamin, Grupperna 4-6. Du ska ha läst och förberett dig för att disskutera Benjamins text till denna lektion.
12:00
11:15
v 9
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 3/3
v 9
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 4/3
v 10
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 5/3
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Cecilia Hildeman Sjölin, Arkitektur: Colomina
12:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 1 i C213, Joacims seminariegrupp 1 i C215.
14:00
13:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 2 i C213, Joacims seminariegrupp 2 i C215.
15:00
14:15
v 10
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 6/3
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Björn Fritz, Institutioner, Bennet/Kemp/Bordieu
12:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Grupparbete, LUX:B338, LUX:B353, LUX:B365-366, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Cecilia Hildeman Sjölin, Avslutande arbete med tolkning och analys av ert objekt.
15:00
13:15
v 10
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 7/3
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Föreläsning, LUX:B237, Björn Fritz, Att skriva om konsthistoria/ Andrej Pop
12:00
11:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Grupparbete, LUX:B338, LUX:B353, LUX:B365-366, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Cecilia Hildeman Sjölin, Förbered er presentation inför fredagen, vem gör vad och på vilket sätt. Repetera er presentation.
15:00
13:15
v 10
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 8/3
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 1 i C213, Joacims seminariegrupp 1 i C215.
14:00
13:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 2 i C213, Joacims seminariegrupp 2 i C215.
15:00
14:15
v 10
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 9/3
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Redovisning, LUX:C214, Björn Fritz, Cecilia Hildeman Sjölin, Redovisning grupp 1, 2 och 3., OBS! Vi börjar prick kl 09.00
Momentet är tenterande!
12:00
09:00
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Redovisning, LUX:C214, Björn Fritz, Cecilia Hildeman Sjölin, Redovisning grupp 4, 5 och 6., OBS! Vi börjar prick kl 13.00
Momentet är tenterande!
16:00
13:00
v 10
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 10/3
v 10
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 11/3
v 11
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 12/3
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 1 i C213, Joacims seminariegrupp 1 i C215.
11:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Seminarium, LUX:C213, LUX:C215, Björn Fritz, Joacim Sprung, Björn seminariegrupp 2 i C213, Joacims seminariegrupp 2 i C215.
12:00
11:15
v 11
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 13/3
v 11
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 14/3
v 11
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 15/3
v 11
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 16/3
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Metodkurs, KOVA23, Inlämning, Cecilia Hildeman Sjölin, Deadline för inlämning av den skriftliga tentadelen på denna delkurs.
16:00
15:45
v 11
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 17/3
v 11
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 18/3
v 12
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 19/3
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell läskurs och informationssökning, KOVA23, Föreläsning/Seminarium, LUX:B237, Anna Johansson, Cecilia Hildeman Sjölin, Ludwig Qvarnström, Ylva Haidenthaller
12:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, KOVA23, SI-övning, LUX:C337, Mentor: Sigrid Nilsson
14:00
12:00
v 12
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 20/3
v 12
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 21/3
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell läskurs och informationssökning, KOVA23, Föreläsning/Övning, LUX:C216 Mac-sal, Cathrin Viltefjäll
14:30
13:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell läskurs och informationssökning, KOVA23, Föreläsning/Övning, LUX:C216 Mac-sal, Cathrin Viltefjäll, Informationssökning med bibliotekarie. Grupperna 4-6
16:00
14:45
v 12
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 22/3
v 12
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 23/3
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell läskurs och informationssökning, KOVA23, Föreläsning/Övning, LUX:C216 Mac-sal, Cathrin Viltefjäll, Ludwig Qvarnström, Ylva Haidenthaller, Eget arbete med informationssökning: du ska ta fram en ltteraturlista om ca 600 sidor text som rör ditt uppsatsarbete. Datorsalen är bokad åt er; bibiotekarie och lärare kommer att titta in för att svara på frågor under dagen.
15:00
10:00
v 12
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 24/3
v 12
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 25/3
v 13
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 26/3
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell läskurs och informationssökning, KOVA23, Redovisning, LUX:C426, Ylva Haidenthaller
13:00
10:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Konstvetenskapliga grundtexter, seminarieserie, KOVA23, Inlämning, Björn Fritz, Joacim Sprung, Deadline för inlämning av kompletterande text för de som har missade seminarier i "konstvetenskapliga grundtexter" att ta igen.
16:00
15:45
v 13
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 27/3
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell läskurs och informationssökning, KOVA23, Redovisning, LUX:C327, LUX:C337, LUX:C426, LUX:C436, Anna Johansson, Cecilia Hildeman Sjölin, Ludwig Qvarnström, Redovisning av litteraturlistor. CHS:C337, YH:C426, LQ:C436
12:00
09:15
v 13
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 28/3
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell läskurs och informationssökning, KOVA23, Seminarium, LUX:C436, Björn Fritz, Läskursen
12:00
09:15
v 13
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 29/3
v 13
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 30/3
v 13
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 31/3
v 13
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 1/4
v 14
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2/4
v 14
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 3/4
v 14
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 4/4
v 14
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 5/4
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell läskurs och informationssökning, KOVA23, Redovisning, LUX:C327, LUX:C337, LUX:C426, LUX:C436, Anna Johansson, Cecilia Hildeman Sjölin, Ludwig Qvarnström, Ylva Haidenthaller, Muntlig redovisning av inlästa texter på den egna litteraturlistan. CHS:C337, YH:C426, LQ:C436
12:00
09:15
v 14
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 6/4
v 14
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 7/4
v 14
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 8/4
v 15
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 9/4
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, KOVA23, SI-övning, LUX:C327
14:00
12:00
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell läskurs och informationssökning, KOVA23, Inlämning, Anna Johansson, Cecilia Hildeman Sjölin, Ludwig Qvarnström, Ylva Haidenthaller, Inlämning av litteraturlistor med kommentarer (du ska ha läst litteraturen du valt!). Inlämning via Live@Lund
16:00
15:45
v 15
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 10/4
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell skriftlig uppgift, KOVA23, Handledning, LUX:C436, Cecilia Hildeman Sjölin, Handledning Cecilias grupp
12:30
10:15
v 15
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 11/4
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell skriftlig uppgift, KOVA23, Handledning, LUX:C213, LUX:C215, LUX:C327, LUX:C337, Anna Johansson, Ludwig Qvarnström, Ylva Haidenthaller
13:00
10:15
v 15
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 12/4
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Exkursion med fältarbete, KOVA23, Exkursion, Joacim Sprung, Ludwig Qvarnström, Ylva Haidenthaller, Prel. Berlin
18:00
06:00
v 15
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 13/4
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Exkursion med fältarbete, KOVA23, Exkursion, Joacim Sprung, Ludwig Qvarnström, Ylva Haidenthaller, Prel. Berlin
18:00
10:00
v 15
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 14/4
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Exkursion med fältarbete, KOVA23, Exkursion, Joacim Sprung, Ludwig Qvarnström, Ylva Haidenthaller, Prel. Berlin
18:00
10:00
v 15
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 15/4
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Exkursion med fältarbete, KOVA23, Exkursion, Joacim Sprung, Ludwig Qvarnström, Ylva Haidenthaller, Prel. Berlin
18:00
10:00
v 16
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 16/4
v 16
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 17/4
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, KOVA23, SI-övning, LUX:C426, Mentor: Sigrid Nilsson
15:00
13:00
v 16
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 18/4
v 16
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 19/4
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Exkursion med fältarbete, KOVA23, Inlämning, Deadline för inlämning av berlindagbok.
16:00
15:45
v 16
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 20/4
v 16
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 21/4
v 16
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 22/4
v 17
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 23/4
v 17
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 24/4
v 17
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 25/4
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell skriftlig uppgift, KOVA23, Handledning, LUX:A127, LUX:C213, LUX:C327, LUX:C337, Anna Johansson, Cecilia Hildeman Sjölin, Ludwig Qvarnström, Ylva Haidenthaller
16:00
13:15
v 17
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 26/4
v 17
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 27/4
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, KOVA23, SI-övning, LUX:C426, Mentor: Sigrid Nilsson
13:00
12:00
v 17
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 28/4
v 17
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 29/4
v 18
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 30/4
v 18
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 1/5
v 18
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2/5
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell skriftlig uppgift, KOVA23, Handledning, LUX:C213, LUX:C215, Cecilia Hildeman Sjölin, Ludwig Qvarnström
16:00
13:15
v 18
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 3/5
v 18
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 4/5
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, KOVA23, SI-övning, LUX:C426, Mentor: Sigrid Nilsson
13:00
12:00
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell skriftlig uppgift, KOVA23, Handledning, LUX:C213, Anna Johansson, Annas Grupp
16:00
13:15
v 18
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 5/5
v 18
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 6/5
v 19
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 7/5
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell skriftlig uppgift, KOVA23, Handledning, LUX:C426, Ylva Haidenthaller
13:00
10:15
v 19
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 8/5
v 19
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 9/5
v 19
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 10/5
v 19
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 11/5
v 19
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 12/5
v 19
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 13/5
v 20
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 14/5
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, KOVA23, SI-övning, LUX:C426, Mentor: Sigrid Nilsson
14:00
12:00
v 20
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 15/5
v 20
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 16/5
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell skriftlig uppgift, KOVA23, Handledning, LUX:B365, LUX:C213, LUX:C215, LUX:C337, Anna Johansson, Cecilia Hildeman Sjölin, Ludwig Qvarnström, Ylva Haidenthaller
16:00
13:15
v 20
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 17/5
v 20
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 18/5
v 20
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 19/5
v 20
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 20/5
v 21
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 21/5
v 21
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 22/5
v 21
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 23/5
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell skriftlig uppgift, KOVA23, Handledning, LUX:C337, Ludwig Qvarnström
12:00
09:15
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell skriftlig uppgift, KOVA23, Handledning, LUX:C213, LUX:C215, LUX:C327, LUX:C337, Anna Johansson, Cecilia Hildeman Sjölin, Ludwig Qvarnström, Ylva Haidenthaller
16:00
13:15
v 21
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 24/5
v 21
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 25/5
v 21
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 26/5
v 21
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 27/5
v 22
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 28/5
v 22
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 29/5
v 22
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 30/5
v 22
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 31/5
v 22
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 1/6
KOVA23, Konsthistoria och visuella studier: Fortsättningskurs, Individuell skriftlig uppgift, KOVA23, Inlämning, Anna Johansson, Cecilia Hildeman Sjölin, Ludwig Qvarnström, Ylva Haidenthaller, Deadline för inlämning av uppsats.
16:00
15:45
v 22
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2/6
v 22
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 3/6