Schema
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2019-09-02
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, AKSA21, Introduktion, Obligatoriskt, LUX:B339, Henrik Gerding, Introdutktionsmöte
15:00
13:15
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Exkursion, Susanne Berndt Ersöz, Historiska museet
16:00
15:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2019-09-03
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, ARKA21, Arkeologi: Grundkurs, ARKH21, Historisk arkeologi: Grundkurs, HOSA21, Historisk osteologi: Arkeozoologi, AKSA21, ARKA21, ARKH21, HOSA21, Information, Obligatoriskt, LUX:C126 hörsal, Agneta Ormes, Fredrik Ekengren, Studieinformation (obligatoriskt). OBS 09.00 prick!
10:00
09:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2019-09-04
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Föreläsning/Seminarium, LUX:A125-126, Henrik Gerding, Antikvetenskap: Källor och källmaterial
12:00
10:15
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, AKSK04, Antikens kultur och samhällsliv: Kandidatkurs, ARKA21, Arkeologi: Grundkurs, ARKH04, Historisk arkeologi: Kandidatkurs, ARKH21, Historisk arkeologi: Grundkurs, ARKK04, Arkeologi: Kandidatkurs, ARKN11, Arkeologi och antikens historia: Arkeologisk teori och materiell kultur, ARKN15, Arkeologi och antikens historia: Fältarkeologi i teori och praktik, HOSA21, Historisk osteologi: Arkeozoologi, HOSK04, Historisk osteologi: Kandidatkurs, AKSA21, AKSK04, ARKA21, ARKH04, ARKH21, ARKK04, ARKN11, ARKN15, HOSA21, HOSK04, Introduktion, LUX:C212 Lynnéum, Fredrik Ekengren, Kick-off Fall semester/höstterminen 2019
18:00
16:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2019-09-05
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B352, Susanne Berndt Ersöz, En bakgrund till Medelhavets arkeologi
12:00
10:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2019-09-06
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B240, Henrik Gerding, Introduktion till antik kronologi
12:00
10:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2019-09-07
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2019-09-08
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2019-09-09
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2019-09-10
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Susanne Berndt Ersöz, Egypten, Främre Orienten och Mindre Asien
12:00
10:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2019-09-11
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Susanne Berndt Ersöz, Egeisk bronsålder 1
12:00
10:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2019-09-12
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2019-09-13
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Susanne Berndt Ersöz, Egeisk bronsålder 2
12:00
10:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2019-09-14
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2019-09-15
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2019-09-16
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B240, Henrik Gerding, Grekiskt samhälle i arkaisk tid
15:00
13:15
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2019-09-17
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2019-09-18
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B352, Henrik Gerding, Kolonisation i öst och väst
12:00
10:15
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, AKSA21, Gästföreläsning, B352, Gästföreläsning om Gösta Säflund, en av Sveriges framstående antikvetare
15:00
13:15
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2019-09-19
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:A233, Henrik Gerding, Den athenska demokratin
12:00
10:15
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, AKSA21, Mentorsträff, LUX:A125, Mentorsträff Filip Johnstone
15:00
13:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2019-09-20
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2019-09-21
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2019-09-22
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2019-09-23
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Henrik Gerding, Greker och Perser
12:00
10:15
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2019-09-24
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2019-09-25
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B240, Henrik Gerding, Grekiskt samhälle i klassisk tid
12:00
10:15
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2019-09-26
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2019-09-27
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Susanne Berndt Ersöz, Grekisk konst
12:00
10:15
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2019-09-28
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2019-09-29
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2019-09-30
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2019-10-01
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:C214, Susanne Berndt Ersöz, Grekisk religion
12:00
10:15
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2019-10-02
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B240, Henrik Gerding, Grekisk arkitektur
12:00
10:15
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2019-10-03
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Exkursion, Henrik Gerding, Matrialstudier Gastelyckan
15:00
10:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2019-10-04
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B352, Henrik Gerding, Athens topografi
12:00
10:15
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2019-10-05
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2019-10-06
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2019-10-07
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Grupparbete, LUX:B166-168
12:00
10:00
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, AKSK04, Antikens kultur och samhällsliv: Kandidatkurs, ARKA21, Arkeologi: Grundkurs, ARKH04, Historisk arkeologi: Kandidatkurs, ARKH21, Historisk arkeologi: Grundkurs, ARKK04, Arkeologi: Kandidatkurs, ARKN11, Arkeologi och antikens historia: Arkeologisk teori och materiell kultur, ARKN15, Arkeologi och antikens historia: Fältarkeologi i teori och praktik, HOSA21, Historisk osteologi: Arkeozoologi, HOSK04, Historisk osteologi: Kandidatkurs, AKSA21, AKSK04, ARKA21, ARKH04, ARKH21, ARKK04, ARKN11, ARKN15, HOSA21, Information, LUX:B129, Fredrik Ekengren, Information om kurser VT 2020, Information om kurser VT 2020/ Information about the spring semester 2020
13:00
12:15
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Henrik Gerding, Källstudier: Topografi
15:00
13:15
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2019-10-08
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Grupparbete, LUX:A232, LUX:B239, LUX:B338
17:00
09:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2019-10-09
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:B339, Henrik Gerding, Källstudier: Topografi
12:00
09:15
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Grupparbete, LUX:B166-168
15:00
13:00
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, AKSA21, Mentorsträff, LUX:A125, Mentorsträff Filip Johnstone
17:00
15:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2019-10-10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2019-10-11
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Grupparbete, LUX:B166-168, LUX:C216 Mac-sal
12:00
09:00
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Seminarium, LUX:B339, Henrik Gerding, Källstudier: Topografi
16:00
14:15
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2019-10-12
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2019-10-13
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2019-10-14
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Föreläsning/Seminarium, Obligatoriskt, LUX:B352, Henrik Gerding, Grekiskt drama: Bacchanterna
15:00
13:15
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2019-10-15
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2019-10-16
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B240, Henrik Gerding, Makedonien och Alexander
12:00
10:15
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2019-10-17
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, AKSA21, Mentorsträff, LUX:A126
14:00
13:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2019-10-18
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Exkursion, Susanne Berndt Ersöz, Exkursion till Glyptoteket
16:00
10:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2019-10-19
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2019-10-20
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2019-10-21
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2019-10-22
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2019-10-23
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, AKSA21, Mentorsträff, LUX:C215, Mentorsträff Filip Johnstone
14:00
12:00
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2019-10-24
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2019-10-25
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 900-300 f.Kr., AKSA21, Tentamen, LUX:B237
13:00
09:00
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2019-10-26
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2019-10-27
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2019-10-28
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2019-10-29
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B352, Susanne Berndt Ersöz, Etruskerna
15:00
13:15
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2019-10-30
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, AKSA21, Mentorsträff, LUX:A126, Mentorsträff Filip Johnstone
13:00
12:00
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Susanne Berndt Ersöz, Det tidiga Rom
15:00
13:15
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2019-10-31
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2019-11-01
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:C214, Susanne Berndt Ersöz, Tidig och mellanrepublik
12:00
10:15
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2019-11-02
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2019-11-03
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2019-11-04
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B352, Susanne Berndt Ersöz, Arvet efter Alexander
15:00
13:15
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2019-11-05
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2019-11-06
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B352, Lovisa Brännstedt, Rom och den hellenistiska världen
12:00
10:15
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, AKSA21, Mentorsträff, LUX:A127, Mentorsträff Filip Johnstone
13:00
12:00
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2019-11-07
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2019-11-08
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2019-11-09
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2019-11-10
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2019-11-11
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B240, Lovisa Brännstedt, Senrepubliken 1
12:00
10:15
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Lovisa Brännstedt, Senrepubliken 2
15:00
13:15
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2019-11-12
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2019-11-13
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Lovisa Brännstedt, Augustus
12:00
10:15
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, AKSA21, Mentorsträff, LUX:A127, Mentorsträff Filip Johnstone
13:00
12:00
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2019-11-14
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2019-11-15
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B240, Susanne Berndt Ersöz, Hellenistisk och Romersk konst
12:00
10:15
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2019-11-16
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2019-11-17
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2019-11-18
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Susanne Berndt Ersöz, Romersk religion
15:00
13:15
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2019-11-19
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2019-11-20
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B352, Lovisa Brännstedt, Latinet: Språk och litteratur
12:00
10:15
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, AKSA21, Mentorsträff, LUX:A126, Mentorsträff med Filip Johnstone
13:00
12:00
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2019-11-21
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2019-11-22
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B240, Lovisa Brännstedt, Pax Romana
12:00
10:15
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2019-11-23
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2019-11-24
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2019-11-25
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B352, Susanne Berndt Ersöz, Romersk arkitektur
15:00
13:15
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2019-11-26
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Omtentamen, LUX:A127
13:00
09:00
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2019-11-27
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B352, Susanne Berndt Ersöz, Pompeji och romerskt vardagsliv
12:00
10:15
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, AKSA21, Mentorsträff, LUX:A126, Mentorsträff med Filip Johnstone
13:00
12:00
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2019-11-28
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Susanne Berndt Ersöz, Romersk stadsplanering
12:00
10:15
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2019-11-29
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2019-11-30
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2019-12-01
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2019-12-02
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Grupparbete, LUX:B165, LUX:B167-168, Henrik Gerding, Källstudier: Topografi
12:00
10:15
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Henrik Gerding, Källstudier: Topografi
15:00
13:15
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2019-12-03
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Grupparbete, LUX:B165, LUX:B167-168, Källstudier: Topografi
17:00
09:15
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2019-12-04
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Seminarium, LUX:B352, Henrik Gerding, Källstudier: Topografi
12:00
09:15
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Grupparbete, LUX:B165-166, LUX:B232, Källstudier: Topografi
15:00
13:15
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2019-12-05
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Grupparbete, LUX:B165, LUX:B167-168, Källstudier: Topografi
17:00
14:15
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2019-12-06
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Seminarium, LUX:A233, Henrik Gerding, Källstudier: Topografi
15:00
13:15
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2019-12-07
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2019-12-08
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2019-12-09
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Susanne Berndt Ersöz, Upplösning och nyordning
15:00
13:15
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2019-12-10
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2019-12-11
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Susanne Berndt Ersöz, Konstantin och kristendomens införande
12:00
10:15
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, AKSA21, Mentorsträff, LUX:A127, Mentorsträff med Filip Johnstone
14:00
12:00
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2019-12-12
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Exkursion, Susanne Berndt Ersöz, Exkursion till Glyptoteket
16:00
10:00
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2019-12-13
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2019-12-14
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2019-12-15
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2019-12-16
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2019-12-17
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2019-12-18
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, AKSA21, Mentorsträff, LUX:A127, Mentorsträff med Filip Johnstone
13:00
12:00
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2019-12-19
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Tentamen, LUX:B237
13:00
09:00
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2019-12-20
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2019-12-21
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2019-12-22
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2020-01-06
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2020-01-07
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Susanne Berndt Ersöz, Källstudier: Mytologi
15:00
13:15
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2020-01-08
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Susanne Berndt Ersöz, Källstudier: Mytologi
12:00
10:15
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, AKSA21, Mentorsträff, LUX:A127, Mentorsträff med Filip Johnstone
13:00
12:00
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2020-01-09
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2020-01-10
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Susanne Berndt Ersöz, Källstudier: Mytologi
12:00
10:15
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2020-01-11
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2020-01-12
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2020-01-13
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Susanne Berndt Ersöz, Källstudier: Mytologi
15:00
13:15
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2020-01-14
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2020-01-15
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Susanne Berndt Ersöz, Källstudier: Mytologi
12:00
10:15
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2020-01-16
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Medelhavsvärlden 300 f.Kr.-300 e.Kr., AKSA21, Omtentamen, LUX:A127
13:00
09:00
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2020-01-17
AKSA21, Antikens kultur och samhällsliv: Grundkurs, Källstudier kring två valda problem, AKSA21, Föreläsning, LUX:B339, Susanne Berndt Ersöz, Källstudier: Mytologi
12:00
10:15
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2020-01-18
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2020-01-19