Schema
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2/9
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, ILHA20, Föreläsning, LUX:C337
12:00
10:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 3/9
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 4/9
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 5/9
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, ILHA20, Föreläsning, LUX:B365
12:00
10:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 6/9
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 7/9
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 8/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 9/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 10/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 11/9
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, ILHA20, Föreläsning, LUX:C337
12:00
10:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 12/9
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, ILHA20, Föreläsning, LUX:B365
12:00
10:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 13/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 14/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 15/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 16/9
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, ILHA20, Föreläsning, LUX:C213
12:00
10:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 17/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 18/9
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, ILHA20, Föreläsning, LUX:B365
12:00
10:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 19/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 20/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 21/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 22/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 23/9
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, ILHA20, Föreläsning, LUX:C337
12:00
10:00
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 24/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 25/9
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, ILHA20, Föreläsning, LUX:B365
12:00
10:00
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 26/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 27/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 28/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 29/9
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 30/9
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, ILHA20, Föreläsning, LUX:B365
12:00
10:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 1/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2/10
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, ILHA20, Föreläsning, LUX:C213
12:00
10:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 3/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 4/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 5/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 6/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 7/10
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Debatter i svensk idéhistorisk forskning, ILHA20, Föreläsning, LUX:C215, Charlotte Christensen-Nugues, Reformationsdebatten 1527-1528
15:00
13:15
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 8/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 9/10
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Debatter i svensk idéhistorisk forskning, ILHA20, Seminarium, LUX:B265, Charlotte Christensen-Nugues, Reformationsdebatten 1527-1528
12:00
10:15
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 10/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 11/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 12/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 13/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 14/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 15/10
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Debatter i svensk idéhistorisk forskning, ILHA20, Föreläsning, LUX:B339, Matthew Norris, Forskning i 1600-talets Sverige – vetenskap eller fantasi
15:00
13:15
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 16/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 17/10
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Debatter i svensk idéhistorisk forskning, ILHA20, Seminarium, LUX:C337, Matthew Norris, Forskning i 1600-talets Sverige – vetenskap eller fantasi
15:00
13:15
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 18/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 19/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 20/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 21/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 22/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 23/10
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Debatter i svensk idéhistorisk forskning, ILHA20, Seminarium, LUX:C337, Gunnar Broberg, Hjortbergtavlan
15:00
13:15
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, ILHA20, Introduktionsmöte, LUX:C337, Charlotte Christensen-Nugues, Introduktion till uppsatsen
16:00
15:00
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 24/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 25/10
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Debatter i svensk idéhistorisk forskning, ILHA20, Seminarium, LUX:C337, Gunnar Broberg, Hjortbergtavlan, OBS!!! ändrad tid
15:00
13:15
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 26/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 27/10
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 28/10
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Debatter i svensk idéhistorisk forskning, ILHA20, Föreläsning, LUX:A127, Ingrid Dunér, Historiebruk – exemplet Maoismen i Sverige
15:00
13:15
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 29/10
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Debatter i svensk idéhistorisk forskning, ILHA20, Seminarium, LUX:C337, Historiebruk – exemplet Maoismen i Sverige
15:00
13:15
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 30/10
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 31/10
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 1/11
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Debatter i svensk idéhistorisk forskning, ILHA20, Seminarium, LUX:C215, Charlotte Christensen-Nugues
16:00
13:15
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2/11
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 3/11
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 4/11
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Klassiker i historieskrivningen, ILHA20, Seminarium, LUX:C436, Thomas Kaiserfeld
15:00
13:00
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, ILHA20, Inlämning, Inlämning av ämnesval, Lämna in ditt ämnesval via Live@Lund
16:00
15:30
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 5/11
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 6/11
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Klassiker i historieskrivningen, ILHA20, Seminarium, LUX:C327, Thomas Kaiserfeld
15:00
13:00
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 7/11
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, ILHA20, Handledning, Charlotte Christensen-Nugues, David Dunér, Enskild handledning, Kontakta resp. handledare för lämplig tid
12:00
10:00
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, ILHA20, Biblioteksundervisning, Samling i entrén till UB, Britta Wallin, Håkan Håkansson, UB-visning, Obligatorisk
15:00
13:15
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 8/11
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Klassiker i historieskrivningen, ILHA20, Seminarium, LUX:C436, Thomas Kaiserfeld
15:00
13:00
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 9/11
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 10/11
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 11/11
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Klassiker i historieskrivningen, ILHA20, Föreläsning, LUX:C436, Thomas Kaiserfeld
15:00
13:00
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Klassiker i historieskrivningen, ILHA20, Föreläsning, LUX:C436, Victoria Höög
17:00
15:00
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 12/11
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 13/11
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Klassiker i historieskrivningen, ILHA20, Seminarium, LUX:C436, Thomas Kaiserfeld
15:00
13:00
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Klassiker i historieskrivningen, ILHA20, Seminarium, LUX:C337, Victoria Höög
17:00
15:00
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 14/11
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 15/11
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Klassiker i historieskrivningen, ILHA20, Föreläsning, LUX:C436, Thomas Kaiserfeld
15:00
13:00
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 16/11
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 17/11
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 18/11
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Klassiker i historieskrivningen, ILHA20, Seminarium, LUX:C436, Thomas Kaiserfeld
15:00
13:00
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 19/11
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, ILHA20, Studiebesök, Arkivcentrum syd, Porfyrvägen 20, Anna Ketola, Arkivvisning, Obligatorisk!
15:00
13:00
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 20/11
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Klassiker i historieskrivningen, ILHA20, Föreläsning, LUX:C436, Thomas Kaiserfeld
15:00
13:00
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 21/11
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, ILHA20, Handledning, Charlotte Christensen-Nugues, Enskild handledning, Kontakta resp. handledare för lämplig tid
15:00
13:00
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 22/11
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Klassiker i historieskrivningen, ILHA20, Seminarium, LUX:C436, Thomas Kaiserfeld
15:00
13:00
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 23/11
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 24/11
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 25/11
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Klassiker i historieskrivningen, ILHA20, Föreläsning, LUX:C436, Thomas Kaiserfeld
15:00
13:00
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 26/11
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, ILHA20, Föreläsning, LUX:C337, Per Stobaeus, Paleografi, Obligatorisk
12:00
10:15
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 27/11
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, ILHA20, Gästföreläsning, LUX:C215, Maria Källqvist, Skrivarverkstad, workshop
akademiskt skrivande
12:00
09:00
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Klassiker i historieskrivningen, ILHA20, Seminarium, LUX:C436, Thomas Kaiserfeld
15:00
13:00
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 28/11
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 29/11
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, ILHA20, Inlämning, Inlämning av uppsatsutkast, Utkastet (ca 3 s.) lämnas in via Live@Lund
16:00
15:30
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 30/11
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 1/12
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2/12
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 3/12
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 4/12
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Klassiker i historieskrivningen, ILHA20, Slutseminarium, LUX:C436, Thomas Kaiserfeld
13:00
10:00
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 5/12
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, ILHA20, Handledning, LUX:C215, Charlotte Christensen-Nugues, Grupphandledning, Till grupphandledningen ska ni ha läst alla era kurskamraters utkast och vara beredda att ge råd och kommentarer. Obligatorisk!
16:00
13:15
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 6/12
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 7/12
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 8/12
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 16/12
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 17/12
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Klassiker i historieskrivningen, ILHA20, Slutseminarium, LUX:C317, Thomas Kaiserfeld
15:00
13:00
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 18/12
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 19/12
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, ILHA20, Handledning, David Dunér, Enskild handledning, Davids grupp
12:00
10:00
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, ILHA20, Handledning, Charlotte Christensen-Nugues, Enskild handledning, Kontakta resp. handledare för lämplig tid
15:00
13:00
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 20/12
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 21/12
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 22/12
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 30/12
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 31/12
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 1/1
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2/1
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 3/1
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, ILHA20, Inlämning, Inlämning av råmanus, Råmanus skickas per mail till resp handledare
16:00
15:30
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 4/1
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 5/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 6/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 7/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 8/1
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, ILHA20, Handledning, Charlotte Christensen-Nugues, Enskild handledning, Obligatorisk!
För er som har David som handledare sker denna handledning per mail.
15:00
13:00
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 9/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 10/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 11/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 12/1
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 13/1
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 14/1
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, ILHA20, Inlämning, Inlämning av färdigt manus, Färdigt manus lämnas in via Live@Lund
16:00
15:30
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 15/1
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 16/1
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 17/1
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, ILHA20, Slutseminarium, LUX:B265, Charlotte Christensen-Nugues
16:00
13:15
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 18/1
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 19/1
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 10/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 11/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 12/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 13/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 14/2
ILHA20, Idé- och lärdomshistoria: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, ILHA20, Slutseminarium, LUX:B165, Charlotte Christensen-Nugues, David Dunér, Extra slutseminarium
15:00
13:15
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 15/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 16/2