Schema
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Programtillfälle, Programtillfälle, Kurstillfälle, Kurstillfälle |
Grupp |
Aktivitet |
Provkod |
Ämne |
Kommentarer |
|||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 34, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-08-19 | 18:00 - 22:00 | YGSKP, HT22-08127, 1NA95K, HT23-P6531 | Sjökapten 4-årigt program, åk 3 | Omtentamen | 1NA95K Vakthållning tentamen | Bryggrutiner | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-08-20 | 15:00 - 17:00 | 1F715K, VT24-11682 | Fartygsbefälskurs kl VII dist januari | Omtentamen | Sambandstjänst | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | YGSKP, HT23-09942, 1NA77K, HT24-P8501 | Sjökapten 4-årigt program, åk 3 | Omtentamen | 1NA77K Meteorologi, 1NA77K Oceanografi | Meteorologi o oceanografi | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | YGSKP, HT23-09942, 1NA90K, VT24-P8104 | Sjökapten 4-årigt program, åk 2 | Omtentamen | 1NA90K Salatentamen | Terrester navigation och nautiska instrument | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-08-21 | 18:00 - 22:00 | YGSIP, HT22-08143, 1ER17I, VT24-P7991, 1ER17U, VT24-0566U | Sjöingenjör, åk 2, SO1 | Omtentamen | 1ER17I Tentamen, 1ER17U Tentamen | Mät och reglerteknik | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | YGSKP, HT22-08127, 1TP71K, HT23-P6547 | Sjökapten 4-årigt program, åk 3 | Omtentamen | 1TP71K Tentamen | Lasthantering; lastberäkning, lastrumsklimat | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-08-22 | 08:00 - 10:00 | OFFIC, HT23-0573U, 1F715U, VT24-0575U | OP SjöKriV 23-26 | Tentamen | Sjöfartsskydd | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | YGSKP, HT20-03803, 1NA83K, VT24-P7999 | Sjökapten 4-årigt program, åk 4 | Omtentamen | 1NA83K Skriftlig tentamen | Transportekonomi | Omtentamen är öppen kl.8-18. | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | YGSKP, HT20-03803, 1NA95K, HT24-P8781 | Sjökapten 4-årigt program, åk 3 | Omtentamen | 1NA95K Maritim kommunikation tentamen | Bryggrutiner | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | YGSIP, HT22-08143, 1ER24T, VT24-P7976, 1ER24U, VT24-0557U | Sjöingenjör, åk 2, SO1 | Omtentamen | 1ER24T Tentamen, 1ER24U Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | YGSIP, HT22-08143, 1FT23I, VT24-P7981, 1FT23U, VT24-0560U | Sjöingenjör, åk 3, SO2 | Omtentamen | 1FT23I Förbränningsmotorer, tentamen, 1FT23U Förbränningsmotorer, tentamen | Förbränningsmotorer | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-08-23 | 08:00 - 10:00 | OFFIC, HT23-0573U, 1TP70U, VT24-0587U | OP SjöKriV 23-26 | Tentamen | Lasthantering; olika godsslag och farligt gods | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | YGSIP, HT22-08143, 1SÄ36S, VT24-P7989 | Sjöingenjör, åk 2, Sjöingenjör, åk 4 | Omtentamen | 1SÄ36S Enskild skriftlig salstentamen | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | YGSKP, HT20-03803, 1NA91K, HT24-11966 | Sjökapten 4-årigt program, åk 2 | Omtentamen | 1NA91K Stabilitet | Stabilitet | ||||||||||||||||||||||||
v 35, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-08-26 | 08:00 - 12:00 | YGSKP, HT20-03803, 1TP70K, VT24-P7984 | Sjökapten 4-årigt program, åk 2 | Omtentamen | 1TP70K Tentamen | Lasthantering; olika godsslag och farligt gods | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | YGSKP, HT23-09942, 1TP72K, HT24-P8571 | Sjökapten 4-årigt program, åk 3 | Omtentamen | 1TP72K Tentamen | Lasthantering; bulklaster | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | 1M703I, HT23-10220, 1F715K, VT24-11682 | Fartygsbefälskurs kl VII dist januari | Omtentamen | Skeppsteknik, Skeppsteknik och framdrift | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | YGSIP, HT20-03805, 1SÄ52S, VT24-P7975 | Sjöingenjör, åk 4 | Omtentamen | 1SÄ52S Brandskydd skriftlig tentamen | Brand och sjukvård för maskinbefäl | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-08-27 | 08:00 - 12:00 | YGSKP, HT20-03803, 1NA94K, VT24-11731 | Sjökapten 4-årigt program, åk 3 | Omtentamen | 1NA94K Distansberäkningar | Astro nav, tidvatten och distansberäkning | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | 1F715K, VT24-11682 | Fartygsbefälskurs kl VII dist januari | Omtentamen | Nautiska instrument | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | YGSIP, HT20-03805, 1SÄ52S, VT24-P7975 | Sjöingenjör, åk 4 | Omtentamen | 1SÄ52S Sjukvård skriftlig tentamen | Brand och sjukvård för maskinbefäl | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | YGSIP, HT22-08143, 1TI14T, VT24-P7982, 1TI14U, VT24-0561U | Sjöingenjör, åk 2, SO1 | Omtentamen | 1TI14T Enskild salstentamen, 1TI14U Enskild salstentamen | Hållfasthetslära, materialteknik och maskinelement | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | YGSKP, HT20-03803, 1NA79K, VT24-P7994 | Sjökapten 4-årigt program, åk 4 | Omtentamen | 1NA79K Skeppsteknik | Skeppsteknik; krängning och läckstabilitet | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | YGSKP, HT20-03803, 1NA92K, VT24-P8115 | Sjökapten 4-årigt program, åk 2 | Omtentamen | 1NA92K Sjövägsregler (tentamen samt praktisk examination i simulator) | Radar, ARPA och sjövägsregler | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-08-28 | 08:00 - 12:00 | YGSKP, HT20-03803, 1NA94K, HT23-11694 | Sjökapten 4-årigt program, åk 3 | Omtentamen | 1NA94K Astronomisk navigation | Astro nav, tidvatten och distansberäkning | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | 1F710K, HT23-10218 | Omtentamen | Bryggtjänst | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | YGSKP, HT23-09942, 1NA92K, VT24-P8115 | Sjökapten 4-årigt program, åk 2 | Omtentamen | 1NA92K Radar och manuell plotting (tentamen samt praktisk examination i simul... | Radar, ARPA och sjövägsregler | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-08-29 | 08:00 - 12:00 | YGSKP, HT22-08127, 1NA94K, VT24-11731 | Sjökapten 4-årigt program, åk 3 | Omtentamen | 1NA94K Tidvatten | Astro nav, tidvatten och distansberäkning | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | YGSKP, HT23-09942, 1NA92K, VT24-P8115 | Sjökapten 4-årigt program, åk 2 | Omtentamen | 1NA92K ARPA och radarnavigation (tentamen samt praktisk examination i simulator) | Radar, ARPA och sjövägsregler | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-08-30 | 18:00 - 22:00 | YGSKP, HT20-03803, 1NA93K, VT24-P7987 | Sjökapten 4-årigt program, åk 2 | Omtentamen | 1NA93K Salstentamen | Maritim Engelska | ||||||||||||||||||||||
v 38, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-16 | 18:00 - 22:00 | 1ER03T, VT24-P6846 | Drift- o underhållsteknik åk 2, Sjöingenjör, åk 2 | Omtentamen | 1ER03T Tentamen | Elteknik | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-09-18 | 18:00 - 22:00 | YGSIP, HT23-09941, 1FT10I, VT24-P6847, 1FT10U, VT24-0568U | Drift- o underhållsteknik åk 2, Sjöingenjör, åk 2, SO1 | Omtentamen | 1FT10I Termodynamik, Prov, 1FT10U Termodynamik, Prov | Termodynamik | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-09-19 | 18:00 - 22:00 | 1TI08T, VT24-P7997 | Drift- o underhållsteknik åk 2, Sjöingenjör, åk 2 | Omtentamen | 1TI08T Tentamen | Tillämpad matematik I | ||||||||||||||||||||||
v 39, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-23 | 18:00 - 22:00 | YGSIP, HT23-09941, 1FT14I, VT24-P6845 | Sjöingenjör, åk 2, SO1 | Omtentamen | 1FT14I Maritim förbränningsteknik, Tentamen, 1FT14U Maritim förbränningsteknik, Prov, 1FT14U Maritim förbränningsteknik, Tentamen | Maritim förbränningsteknik | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-09-24 | 18:00 - 22:00 | YGDRU, HT23-09904, YGSIP, HT23-09941, 1TI09T, VT24-P7998 | Drift- o underhållsteknik åk 2, Sjöingenjör, åk 2 | Omtentamen | 1TI09T Tentamen | Tillämpad Matematik 2 | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-09-25 | 18:00 - 22:00 | YGDRU, HT23-09904, YGSIP, HT23-09941, 1ER43T, VT24-P7973 | Drift- o underhållsteknik åk 2, Sjöingenjör, åk 2 | Omtentamen | 1ER43T Salstentamen | Analog- och kraftelektronik | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-09-27 | 13:00 - 14:00 | 1F715K, HT24-12386 | Fartygsbefälskurs klass VII distans | Tentamen | Navigation | |||||||||||||||||||||||
v 41, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-10-11 | 08:00 - 12:00 | YGSKP, HT23-09942, 1NA94K, HT24-P8502 | Sjökapten 4-årigt program, åk 2 | Tentamen | 1NA94K Astronomisk navigation | Astro nav, tidvatten och distansberäkning | ||||||||||||||||||||||
v 42, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-10-14 | 15:00 - 17:00 | 1F715K, VT24-11682 | Fartygsbefälskurs kl VII dist januari | Tentamen | Lasthanteringsoperationer | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-10-15 | 08:00 - 10:00 | 1F710U, HT24-0617U | Fartygsbefälskurs klass VII Klart Skepp | Tentamen | Radar | Tentamen för K Stark | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-16 | 15:00 - 17:00 | 1F715K, VT24-11682 | Fartygsbefälskurs kl VII dist januari | Tentamen | ARPA | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-10-17 | 15:00 - 17:00 | 1F715K, VT24-11682 | Fartygsbefälskurs kl VII dist januari | Tentamen | Miljö, regelverk, säkerhet | |||||||||||||||||||||||
v 43, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-10-24 | 13:00 - 16:00 | 1F715K, HT24-12386 | Fartygsbefälskurs klass VII distans | Tentamen | Navigation | |||||||||||||||||||||||
v 44, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-10-28 | 15:00 - 17:00 | 1M704I, HT24-12684, 1M704U, HT24-0618U | MBVII distans, MBVII uppdrag | Tentamen | Elteknik | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-30 | 13:00 - 17:00 | YGSIP, HT24-G0188, YGSKP, HT24-G0189, 1GS10S, HT24-P8494, 1GS20S, HT24-P8495 | Sjöingenjör åk 1, Sjökapten 4-årigt program, åk 1 | Tentamen | Ev tentamen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | 1F715K, HT24-12386 | Fartygsbefälskurs klass VII distans | Tentamen | Navigation | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | SOFFI, HT22-0571U, YGDRU, HT23-09904, YGSIP, HT23-09941, 1FT18T, HT24-P8290, 1FT18U, HT24-0596U | Drift- o underhållsteknik åk 2, Sjöingenjör, åk 2, SO2 | Tentamen | 1FT18T Salstentamen | Kylteknik och klimatteknik | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-10-31 | 08:00 - 10:00 | 1F710U, HT24-0617U | Fartygsbefälskurs klass VII Klart Skepp | Tentamen | Nautiska instrument | Tentamen för R Fredriksson | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | 1M704I, HT24-12684, 1M704U, HT24-0618U | MBVII distans, MBVII uppdrag | Tentamen | Grundläggande fysik och termodynamik | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | 1F715K, HT24-12386 | Fartygsbefälskurs klass VII distans | Tentamen | Radar | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | 1F715K, VT24-11682 | Fartygsbefälskurs kl VII dist januari | Omtentamen | Radar | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-11-01 | 08:00 - 13:00 | YGSIP, HT20-03805, 1FT20I, HT24-P8291, 1FT20U, HT24-0597U | Sjöingenjör, åk 4, SO2 | Tentamen | Skeppsteknik och stabilitet | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | 1F710U, HT24-0617U | Fartygsbefälskurs klass VII Klart Skepp | Tentamen | ARPA | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | 1F715K, HT24-12386 | Fartygsbefälskurs klass VII distans | Tentamen | Sjövägsregler | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | 1F715K, VT24-11682 | Fartygsbefälskurs kl VII dist januari | Omtentamen | Sjövägsregler | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | 1M704I, HT24-12684, 1M704U, HT24-0618U | MBVII distans, MBVII uppdrag | Tentamen | Underhållsteknik | |||||||||||||||||||||||||
v 45, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-11-04 | 08:00 - 12:00 | YGSIP, HT21-05948, YGSKP, HT23-09942, 1SÄ64S, HT24-P8532 | Sjöingenjör, åk 4, Sjökapten 4-årigt program, åk 2 | Tentamen | 1SÄ64S Grundläggande maritim juridik | Grundläggande Maritim Juridik | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | YGSKP, HT24-G0189, 1MM10K, HT24-P8497 | Sjökapten 4-årigt program, åk 1 | Tentamen | 1MM10K Matematik | Tillämpad matematik och mekanik | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | YGDRU, HT23-09904, YGSIP, HT23-09941, 1FT16T, HT24-P8288, 1FT16U, HT24-0594U | Drift- o underhållsteknik åk 2, Sjöingenjör, åk 2, SO2 | Tentamen | 1FT16T Ånga och värmeöverföring, tentamen, 1FT16U Ånga och värmeöverföring, tentamen | Ånga och värmeöverföring | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-11-05 | 08:00 - 11:00 | YGSKP, HT20-03803, 1SÄ61K, HT24-P8531 | Sjökapten 4-årigt program, åk 3 | Tentamen | 1SÄ61K Tentamen | Sjukvård för fartygsbefäl | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | YGSKP, HT24-G0189, 1MM10K, HT24-P8497 | Sjökapten 4-årigt program, åk 1 | Tentamen | 1MM10K Mekanik | Tillämpad matematik och mekanik | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-11-06 | 08:00 - 13:00 | YGDRU, HT24-G0170, YGSIP, HT24-G0188, 1FT17I, HT24-P8289, 1FT17U, HT24-0595U | Drift- o underhållsteknik åk1, Sjöingenjör åk 1, SO1 | Tentamen | 1FT17I Skriftlig tentamen, 1FT17U Skriftlig tentamen | Pneumatik och Hydraulik | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | YGSKP, HT23-09942, 1NA94K, HT24-P8502 | Sjökapten 4-årigt program, åk 2 | Tentamen | 1NA94K Distansberäkningar | Astro nav, tidvatten och distansberäkning | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-11-07 | 14:00 - 18:00 | YGDRU, HT24-G0170, 1DU23D, HT24-P8280 | Drift- o underhållsteknik åk1 | Tentamen | 1DU23D Tekniska system, tentamen | Tekniska system | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | YGSIP, HT24-G0188, 1FT03I, HT24-P8286, 1FT03U, HT24-0601U | Sjöingenjör åk 1, SO1 | Tentamen | 1FT03I Tentamen, 1FT03U Tentamen | Fartygssystem och komponenter | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | YGSKP, HT23-09942, 1TP71K, HT24-P8562 | Sjökapten 4-årigt program, åk 2 | Tentamen | 1TP71K Tentamen | Lasthantering; lastberäkning, lastrumsklimat | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:30 | Fortbild, 1 | Kurs Medical Care refresh | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-11-08 | 08:00 - 13:00 | 1TI04U, HT24-0602U | SO1 | Tentamen | 1TI04U Matematik Derivata | Tillämpad matematik I | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | YGSIP, HT21-05948, YGSKP, HT22-08127, 1SÄ92S, HT24-P8533 | Sjöingenjör, åk 4, Sjökapten 4-årigt program, åk 3 | Tentamen | 1SÄ92S Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
v 50, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-12-11 | 08:00 - 12:00 | YGSKP, HT22-08127, 1NA94K, HT24-P8502 | Sjökapten 4-årigt program, åk 2 | Tentamen | 1NA94K Tidvatten | Astro nav, tidvatten och distansberäkning |