***** Alla bokningar/scheman är preliminära tills två veckor innan kursstart. // All bookings/schedules are provisional until two weeks before the course starts.****
56
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Måndag 2/9
1B364 Fröding 117 pl, Anna Josse Eklund, Elisabeth Kling, Helena Simonsson, OMG003, 44396, Kl 09.00-13.00
Kursintroduktion
13:00
08:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Tisdag 3/9
1B364 Fröding 117 pl, Anders Sidenblad, OMG003, 44396, 08.30-12.00
Föreläsning: Omvårdnad vid symtom och tecken på ohälsa utifrån medicinska sjukdomstillstånd
16:00
12:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Onsdag 4/9
1B364 Fröding 117 pl, Anders Sidenblad, Karin Sandberg, Malin Roxenstål, OMG003, 44396, 08.30-12.00
Forts Föreläsning: Omvårdnad vid symtom och tecken på ohälsa utifrån medicinska sjukdomstillstånd
13.00-15.00
Föreläsning Läkemedelsräkning II
Spädning
15:00
08:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Torsdag 5/9
1B364 Fröding 117 pl, Staffan Nolhage, OMG003, 44396, Kl 08.30- 12.00
Föreläsning -
Omvårdnad vid symtom och tecken på ohälsa utifrån nefrologiska sjukdomstillstånd
12:00
08:15
1B364 Fröding 117 pl, Staffan Nolhage, OMG003, 44396
15:00
13:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Fredag 6/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Måndag 9/9
1B364 Fröding 117 pl, Carina Skantz, Ingela Karlsson, Inger James, OMG003, 44396, Kl 08.30 – 11.00
Föreläsning. 11.15-12.00 Information Kursansvariga.13.00-14.30
Föreläsning. 14.45-15.45
Information om behörighetskrav samt information valfria kurser
16:00
08:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Tisdag 10/9
1B364 Fröding 117 pl, Helena Simonsson, OMG003, 44396, 10.30-12.00
Föreläsning;Smärta som symtom och tecken
12:00
10:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Onsdag 11/9
1D317 18 pl, 1D321 18 pl, Karin Sandberg, Malin Roxenstål, OMG003, 44396, KL 13.00-14.30
Worskshop Läkemedelsräkinng grupp1
Obligatorisk
KL 15.00-16.30
Worskshop Läkemedelsräkinng grupp1
obligatorisk
17:00
10:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Torsdag 12/9
1B364 Fröding 117 pl, Anders Sidenblad, Susanne Tornhamre, OMG003, 44396, Kl 10.30-12.00
Handledning. KL 13.00-16.30
Föreläsning.
17:00
10:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Fredag 13/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Måndag 16/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Tisdag 17/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Onsdag 18/9
KTC 1D212, KTC 1D220, Elisabeth Kling, Helena Simonsson, OMG003, 44396, FT 10 & 11, för gruppindelning och exakt tid se separat schema
16:30
08:30
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Torsdag 19/9
KTC 1D212, KTC 1D220, Elisabeth Kling, Helena Simonsson, OMG003, 44396, FT 10 & 11, för gruppindelning och exakt tid se separat schema
16:30
08:30
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Fredag 20/9
KTC 1D212, KTC 1D220, Elisabeth Kling, Helena Simonsson, OMG003, 44396, FT 10 & 11, för gruppindelning och exakt tid se separat schema
16:30
08:30
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Måndag 23/9
1D230 16 pl, 1D262 16 pl, Helena Simonsson, OMG003, 44396, KL 08.30-17.00
Muntlig individuell tentamen
Omvårdnad vid symtom och tecken på medicinska sjukdomstillstånd
17:00
08:15
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Tisdag 24/9
1D230 16 pl, 1D262 16 pl, OMG003, 44396, KL 08.30-17.00
Muntlig individuell tentamen
Omvårdnad vid symtom och tecken på medicinska sjukdomstillstånd
17:00
08:15
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Onsdag 25/9
1D230 16 pl, 1D262 16 pl, OMG003, 44396, KL 08.30-17.00
Muntlig individuell tentamen
Omvårdnad vid symtom och tecken på medicinska sjukdomstillstånd
17:00
08:15
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Torsdag 26/9
1B364 Fröding 117 pl, Ann-Kristin Tångö, Elisabeth Kling, Emma Eriksson, Helena Simonsson, Susanne Tornhamre, OMG003, 44396, Kl 08.30-09.30 Introduktion. 10.00-11.30 Föreläsning. Kl 12.30-16.30 Föreläsning.
17:00
08:15
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Fredag 27/9
1B364 Fröding 117 pl, Ann-Kristin Tångö, Emma Eriksson, OMG003, 44396,
Kl 08.30-12.00
Föreläsning - Omvårdnad vid symtom och tecken på ohälsa utifrån kirurgiska sjukdomstillstånd
12:00
08:15
1A307 Transformum, Karin Sandberg, Malin Roxenstål, OMG003, 44396, Kl 13.00-15.00
Workshop
läklemedelsberäkning
15:00
12:15
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Måndag 30/9
1B364 Fröding 117 pl, Anette Granlund, Emma Eriksson, Helena Simonsson, OMG003, 44396, 08.30-12.30
Föreläsning -
Pre-och postoperativ vård
Transfusionsmedicin
Kl 13.30-16.30
Föreläsning -Omvårdnadsprocessen, Omvårdnadsbedömning och dokumentation av symtom och tecken
17:00
08:15
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Tisdag 1/10
1B364 Fröding 117 pl, Cecilia Olsson, Helena Simonsson, OMG003, 44396, 10.15 – 12.00
Föreläsning - Vätskebalans KL 13.00-16.00
Föreläsning - Symtomteori, patientens upplevelser och sjuksköterskans observationer - introduktion examinationsuppgift
17:00
10:15
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Onsdag 2/10
1B364 Fröding 117 pl, Anette Granlund, Emma Eriksson, OMG003, 44396, Kl 08.30-12.00 Föreläsning - Fortsättning Omvårdnadsprocessen, Omvårdnadsbedömning och dokumentation av symtom och tecken
15:00
08:15
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Torsdag 3/10
1B364 Fröding 117 pl, Ann-Kristin Tångö, Elisabeth Kling, Emma Eriksson, Karin Ekholm, OMG003, 44396, Kl 08.30-12.00
Handledning - Information. Kl 13.00 – 14.30 Introduktion till VFU
15:00
08:15
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Fredag 4/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Måndag 7/10
Salstentamen, OMG003, 44396, Kl 08.15-11.15
Individuell salstentamen Läkemedelsräkning
15:15
08:15
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Tisdag 8/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Onsdag 9/10
KTC 1D212, KTC 1D220, OMG003, 44396, FT 12 & S-HLR För gruppindelning och exakt tid se separat schema
16:30
08:30
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Torsdag 10/10
KTC 1D212, KTC 1D220, OMG003, 44396, FT 12 & S-HLR För gruppindelning och exakt tid se separat schema
16:30
08:30
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Fredag 11/10
KTC 1D212, KTC 1D220, OMG003, 44396, FT 12 & S-HLR För gruppindelning och exakt tid se separat schema
16:30
08:30
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Måndag 14/10
1D230 16 pl, 1D262 16 pl, OMG003, 44396, KL 08.30-17.00
Muntlig individuell tentamen Omvårdnad vid symtom och tecken på kirurgiska och ortopediska sjukdomstillstånd Schema anslås på Canvas
17:00
08:15
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Tisdag 15/10
1D230 16 pl, 1D262 16 pl, OMG003, 44396, KL 08.30-17.00
Muntlig individuell tentamen Omvårdnad vid symtom och tecken på kirurgiska och ortopediska sjukdomstillstånd Schema anslås på Canvas
17:00
08:15
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Onsdag 16/10
1D230 16 pl, 1D262 16 pl, OMG003, 44396, KL 08.30-17.00
Muntlig individuell tentamen Omvårdnad vid symtom och tecken på kirurgiska och ortopediska sjukdomstillstånd Schema anslås på Canvas
17:00
08:15
1D315 43 pl, Anette Granlund, Emma Eriksson, OMG003, 44396, Examinationsseminarium Dokumentation –
Omvårdnad vid symtom och tecken på kirurgiska och ortopediska sjukdomstillstånd
Grupp C Kl 08.30-10.00
Grupp D kl 10.30-12.00
Grupp B kl 13.00-14.30
Grupp J kl 15.00-16.30
17:00
08:15
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Torsdag 17/10
1D230 16 pl, 1D262 16 pl, OMG003, 44396, KL 08.30-17.00
Muntlig individuell tentamen Omvårdnad vid symtom och tecken på kirurgiska och ortopediska sjukdomstillstånd Schema anslås på Canvas
17:00
08:15
1D315 43 pl, Anette Granlund, Emma Eriksson, OMG003, 44396, Examinationsseminarium Dokumentation –
Omvårdnad vid symtom och tecken på kirurgiska och ortopediska sjukdomstillstånd
Grupp H Kl 08.30-10.00
Grupp I kl 10.30-12.00
Grupp G kl 13.00-14.30
Grupp K kl 15.00-16.30
17:00
08:15
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Fredag 18/10
1D315 43 pl, Anette Granlund, Emma Eriksson, OMG003, 44396, Examinationsseminarium Dokumentation –
Omvårdnad vid symtom och tecken på kirurgiska och ortopediska sjukdomstillstånd
Grupp F Kl 08.30-10.00
Grupp E kl 10.30-12.00
Grupp A kl 13.00-14.30
Grupp L kl 15.00-16.30
17:00
08:15
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Måndag 21/10
1D340 41 pl, Anna Hollsten, Elenor Jakobsson, OMG003, 44396, Kl 08.30-17.00
Föreläsning
17:00
08:15
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Tisdag 22/10
1D340 41 pl, Anna Hollsten, Elenor Jakobsson, OMG003, 44396, Kl 08.30-17.00
Föreläsning
17:00
08:15
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Onsdag 23/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Torsdag 24/10
Canvas, OMG003, 44396, Kl 12.00
Inlämning disposition via canvas
12:00
11:45
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Fredag 25/10
1D340 41 pl, Anna Hollsten, Elenor Jakobsson, OMG003, 44396, Kl 08.30-17.00
Seminarium
17:00
08:15
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Måndag 25/11
1B364 Fröding 117 pl, Anna Josse Eklund, Elisabeth Kling, Helena Simonsson, OMG003, 44396, Kl 08.30-10.00
Muntlig utvärdering VFU, Uppstart teori
10:00
08:15
1A307 Transformum, Karin Sandberg, Malin Roxenstål, OMG003, 44396, Kl 10.30-12.00
Workshop Läkemedelsräkning
12:00
10:15
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Tisdag 26/11
1B364 Fröding 117 pl, Anette Granlund, Emma Eriksson, OMG003, 44396, Kl 08.30-12.00
Uppstart och genomgång av dokumentationsuppgift
Föreläsning
Omvårdnadsdiagnostik och omvårdnadsplanering
12:00
08:15
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Onsdag 27/11
1B364 Fröding 117 pl, Anette Granlund, Emma Eriksson, OMG003, 44396, Kl 08.30-12.00
Forts Föreläsning
Omvårdnadsdiagnostik och omvårdnadsplanering
12:00
08:15
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Torsdag 28/11
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Fredag 29/11
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Måndag 2/12
Canvas, OMG003, 44396, KL 23.59
Examinationsuppgift i grupp Dokumentation –
Omvårdnad vid symtom och tecken på medicinska sjukdomstillstånd
inlämning via Canvas
00:00
23:45
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Tisdag 3/12
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Onsdag 4/12
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Torsdag 5/12
1D340 41 pl, Anette Granlund, Emma Eriksson, OMG003, 44396, Examinationsseminarium
Dokumentation-
Omvårdnad vid symtom och
tecken på medicinska
sjukdomstillstånd
Grupp I Kl 08.30-10.00
Grupp A kl 10.30-12.00
Grupp L kl 13.00-14.30
15:00
08:15
v 49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Fredag 6/12
1D340 41 pl, Anette Granlund, Emma Eriksson, OMG003, 44396, Examinationsseminarium
Dokumentation-
Omvårdnad vid symtom och
tecken på medicinska
sjukdomstillstånd
Grupp E Kl 08.30-10.00
Grupp B kl 10.30-12.00
Grupp D kl 13.00-14.30
15:00
08:15
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Måndag 9/12
1D340 41 pl, Anette Granlund, Emma Eriksson, OMG003, 44396, Examinationsseminarium
Dokumentation-
Omvårdnad vid symtom och
tecken på medicinska
sjukdomstillstånd
Grupp C Kl 08.30-10.00
Grupp J kl 10.30-12.00
Grupp F kl 13.00-14.30
15:00
08:15
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Tisdag 10/12
1D340 41 pl, Anette Granlund, Emma Eriksson, OMG003, 44396, Dokumentation-
Omvårdnad vid symtom och
tecken på medicinska
sjukdomstillstånd
15:00
08:15
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Onsdag 11/12
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Torsdag 12/12
1D230 16 pl, 1D262 16 pl, Elisabeth Kling, Helena Simonsson, OMG003, 44396, Omtentamen muntlig examination
17:00
08:15
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Fredag 13/12
1D230 16 pl, 1D262 16 pl, Elisabeth Kling, Helena Simonsson, OMG003, 44396, Omtentamen muntlig examination
17:00
08:15
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Måndag 16/12
1D340 41 pl, Anna Hollsten, Elenor Jakobsson, OMG003, 44396, Kl 08.30-17.00
Föreläsning
17:00
08:15
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Tisdag 17/12
1D340 41 pl, Anna Hollsten, Elenor Jakobsson, OMG003, 44396, Kl 08.30-17.00
Föreläsning
17:00
08:15
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Onsdag 18/12
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Torsdag 19/12
Canvas, OMG003, 44396, Kl 12.00
Inlämning disposition via canvas
12:00
11:45
v 51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Fredag 20/12
1D340 41 pl, Anna Hollsten, Elenor Jakobsson, OMG003, 44396, Kl 08.30-17.00
Seminarium
17:00
08:15
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Måndag 20/1
1D340 41 pl, Anna Hollsten, Elenor Jakobsson, OMG003, 44396, Kl 08.30-17.00
Föreläsning
17:00
08:15
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Tisdag 21/1
1D340 41 pl, Anna Hollsten, Elenor Jakobsson, OMG003, 44396, Kl 08.30-17.00
Föreläsning
17:00
08:15
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Onsdag 22/1
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Torsdag 23/1
Canvas, OMG003, 44396, Kl 12.00
Inlämning disposition via canvas
12:00
11:45
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Fredag 24/1
1D340 41 pl, Anna Hollsten, Elenor Jakobsson, OMG003, 44396, Kl 08.30-17.00
Seminarium
17:00
08:15