***** Alla bokningar/scheman är preliminära tills två veckor innan kursstart. // All bookings/schedules are provisional until two weeks before the course starts.**** Tid 08:00 - 17:00
55
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal/Plats |
Lärare |
Kurs/Grupp |
Information |
|||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 36 | Mån 2 Sep. v 36 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 13:00 | 1B364 Fröding 117 pl | Anna Josse Eklund, Elisabeth Kling, Helena Simonsson | 44396 | Kl 09.00-13.00 Kursintroduktion | |||||||||||||||||||||||||
Tis 3 Sep. | |||||||||||||||||||||||||||||
12:15 - 16:00 | 1B364 Fröding 117 pl | Anders Sidenblad | 44396 | 08.30-12.00 Föreläsning: Omvårdnad vid symtom och tecken på ohälsa utifrån medicinska sjukdomstillstånd | |||||||||||||||||||||||||
Ons 4 Sep. | |||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 1B364 Fröding 117 pl | Anders Sidenblad, Karin Sandberg, Malin Roxenstål | 44396 | 08.30-12.00 Forts Föreläsning: Omvårdnad vid symtom och tecken på ohälsa utifrån medicinska sjukdomstillstånd 13.00-15.00 Föreläsning Läkemedelsräkning II Spädning | |||||||||||||||||||||||||
Tors 5 Sep. | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 1B364 Fröding 117 pl | Staffan Nolhage | 44396 | Kl 08.30- 12.00 Föreläsning - Omvårdnad vid symtom och tecken på ohälsa utifrån nefrologiska sjukdomstillstånd | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 1B364 Fröding 117 pl | Staffan Nolhage | 44396 | ||||||||||||||||||||||||||
v 37 | Mån 9 Sep. v 37 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 16:00 | 1B364 Fröding 117 pl | Carina Skantz, Ingela Karlsson, Inger James | 44396 | Kl 08.30 – 11.00 Föreläsning. 11.15-12.00 Information Kursansvariga.13.00-14.30 Föreläsning. 14.45-15.45 Information om behörighetskrav samt information valfria kurser | |||||||||||||||||||||||||
Ons 11 Sep. | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 17:00 | 1D317 18 pl, 1D321 18 pl | Karin Sandberg, Malin Roxenstål | 44396 | KL 13.00-14.30 Worskshop Läkemedelsräkinng grupp1 Obligatorisk KL 15.00-16.30 Worskshop Läkemedelsräkinng grupp1 obligatorisk | |||||||||||||||||||||||||
Tors 12 Sep. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1B364 Fröding 117 pl | Anders Sidenblad, Susanne Tornhamre | 44396 | Kl 10.30-12.00 Handledning. KL 13.00-16.30 Föreläsning. | |||||||||||||||||||||||||
Fre 13 Sep. | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | 11D257 Agardh 120 pl | Anders Sidenblad | 44396 | ||||||||||||||||||||||||||
v 38 | Ons 18 Sep. v 38 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | KTC 1D212, KTC 1D220 | Elisabeth Kling, Helena Simonsson | 44396 | FT 10 & 11, för gruppindelning och exakt tid se separat schema | |||||||||||||||||||||||||
Tors 19 Sep. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | KTC 1D212, KTC 1D220 | Elisabeth Kling, Helena Simonsson | 44396 | FT 10 & 11, för gruppindelning och exakt tid se separat schema | |||||||||||||||||||||||||
Fre 20 Sep. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | KTC 1D212, KTC 1D220 | Elisabeth Kling, Helena Simonsson | 44396 | FT 10 & 11, för gruppindelning och exakt tid se separat schema | |||||||||||||||||||||||||
v 39 | Mån 23 Sep. v 39 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D230 16 pl, 1D262 16 pl | Helena Simonsson | 44396 | KL 08.30-17.00 Muntlig individuell tentamen Omvårdnad vid symtom och tecken på medicinska sjukdomstillstånd | |||||||||||||||||||||||||
Tis 24 Sep. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D230 16 pl, 1D262 16 pl | 44396 | KL 08.30-17.00 Muntlig individuell tentamen Omvårdnad vid symtom och tecken på medicinska sjukdomstillstånd | ||||||||||||||||||||||||||
Ons 25 Sep. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D230 16 pl, 1D262 16 pl | 44396 | KL 08.30-17.00 Muntlig individuell tentamen Omvårdnad vid symtom och tecken på medicinska sjukdomstillstånd | ||||||||||||||||||||||||||
Tors 26 Sep. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1B364 Fröding 117 pl | Ann-Kristin Tångö, Elisabeth Kling, Emma Eriksson, Helena Simonsson, Susanne Tornhamre | 44396 | Kl 08.30-09.30 Introduktion. 10.00-11.30 Föreläsning. Kl 12.30-16.30 Föreläsning. | |||||||||||||||||||||||||
Fre 27 Sep. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | 1B364 Fröding 117 pl | Ann-Kristin Tångö, Emma Eriksson | 44396 | Kl 08.30-12.00 Föreläsning - Omvårdnad vid symtom och tecken på ohälsa utifrån kirurgiska sjukdomstillstånd | |||||||||||||||||||||||||
12:15 - 15:00 | 1A307 Transformum | Karin Sandberg, Malin Roxenstål | 44396 | Kl 13.00-15.00 Workshop läklemedelsberäkning | |||||||||||||||||||||||||
v 40 | Mån 30 Sep. v 40 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1B364 Fröding 117 pl | Anette Granlund, Emma Eriksson, Helena Simonsson | 44396 | 08.30-12.30 Föreläsning - Pre-och postoperativ vård Transfusionsmedicin Kl 13.30-16.30 Föreläsning -Omvårdnadsprocessen, Omvårdnadsbedömning och dokumentation av symtom och tecken | |||||||||||||||||||||||||
Tis 1 Okt. | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 17:00 | 1B364 Fröding 117 pl | Cecilia Olsson, Helena Simonsson | 44396 | 10.15 – 12.00 Föreläsning - Vätskebalans KL 13.00-16.00 Föreläsning - Symtomteori, patientens upplevelser och sjuksköterskans observationer - introduktion examinationsuppgift | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2 Okt. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 15:00 | 1B364 Fröding 117 pl | Anette Granlund, Emma Eriksson | 44396 | Kl 08.30-12.00 Föreläsning - Fortsättning Omvårdnadsprocessen, Omvårdnadsbedömning och dokumentation av symtom och tecken | |||||||||||||||||||||||||
Tors 3 Okt. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 15:00 | 1B364 Fröding 117 pl | Ann-Kristin Tångö, Elisabeth Kling, Emma Eriksson, Karin Ekholm | 44396 | Kl 08.30-12.00 Handledning - Information. Kl 13.00 – 14.30 Introduktion till VFU | |||||||||||||||||||||||||
v 41 | Mån 7 Okt. v 41 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 15:15 | Salstentamen | 44396 | Kl 08.15-11.15 Individuell salstentamen Läkemedelsräkning | ||||||||||||||||||||||||||
Ons 9 Okt. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | KTC 1D212, KTC 1D220 | 44396 | FT 12 & S-HLR För gruppindelning och exakt tid se separat schema | ||||||||||||||||||||||||||
Tors 10 Okt. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | KTC 1D212, KTC 1D220 | 44396 | FT 12 & S-HLR För gruppindelning och exakt tid se separat schema | ||||||||||||||||||||||||||
Fre 11 Okt. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | KTC 1D212, KTC 1D220 | 44396 | FT 12 & S-HLR För gruppindelning och exakt tid se separat schema | ||||||||||||||||||||||||||
v 42 | Mån 14 Okt. v 42 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D230 16 pl, 1D262 16 pl | 44396 | KL 08.30-17.00 Muntlig individuell tentamen Omvårdnad vid symtom och tecken på kirurgiska och ortopediska sjukdomstillstånd Schema anslås på Canvas | ||||||||||||||||||||||||||
Tis 15 Okt. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D230 16 pl, 1D262 16 pl | 44396 | KL 08.30-17.00 Muntlig individuell tentamen Omvårdnad vid symtom och tecken på kirurgiska och ortopediska sjukdomstillstånd Schema anslås på Canvas | ||||||||||||||||||||||||||
Ons 16 Okt. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D230 16 pl, 1D262 16 pl | 44396 | KL 08.30-17.00 Muntlig individuell tentamen Omvårdnad vid symtom och tecken på kirurgiska och ortopediska sjukdomstillstånd Schema anslås på Canvas | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D315 43 pl | Anette Granlund, Emma Eriksson | 44396 | Examinationsseminarium Dokumentation – Omvårdnad vid symtom och tecken på kirurgiska och ortopediska sjukdomstillstånd Grupp C Kl 08.30-10.00 Grupp D kl 10.30-12.00 Grupp B kl 13.00-14.30 Grupp J kl 15.00-16.30 | |||||||||||||||||||||||||
Tors 17 Okt. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D230 16 pl, 1D262 16 pl | 44396 | KL 08.30-17.00 Muntlig individuell tentamen Omvårdnad vid symtom och tecken på kirurgiska och ortopediska sjukdomstillstånd Schema anslås på Canvas | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D315 43 pl | Anette Granlund, Emma Eriksson | 44396 | Examinationsseminarium Dokumentation – Omvårdnad vid symtom och tecken på kirurgiska och ortopediska sjukdomstillstånd Grupp H Kl 08.30-10.00 Grupp I kl 10.30-12.00 Grupp G kl 13.00-14.30 Grupp K kl 15.00-16.30 | |||||||||||||||||||||||||
Fre 18 Okt. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D315 43 pl | Anette Granlund, Emma Eriksson | 44396 | Examinationsseminarium Dokumentation – Omvårdnad vid symtom och tecken på kirurgiska och ortopediska sjukdomstillstånd Grupp F Kl 08.30-10.00 Grupp E kl 10.30-12.00 Grupp A kl 13.00-14.30 Grupp L kl 15.00-16.30 | |||||||||||||||||||||||||
v 43 | Mån 21 Okt. v 43 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D340 41 pl | Anna Hollsten, Elenor Jakobsson | 44396 | Kl 08.30-17.00 Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tis 22 Okt. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D340 41 pl | Anna Hollsten, Elenor Jakobsson | 44396 | Kl 08.30-17.00 Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tors 24 Okt. | |||||||||||||||||||||||||||||
11:45 - 12:00 | Canvas | 44396 | Kl 12.00 Inlämning disposition via canvas | ||||||||||||||||||||||||||
Fre 25 Okt. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D340 41 pl | Anna Hollsten, Elenor Jakobsson | 44396 | Kl 08.30-17.00 Seminarium | |||||||||||||||||||||||||
v 48 | Mån 25 Nov. v 48 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | 1B364 Fröding 117 pl | Anna Josse Eklund, Elisabeth Kling, Helena Simonsson | 44396 | Kl 08.30-10.00 Muntlig utvärdering VFU, Uppstart teori | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 1A307 Transformum | Karin Sandberg, Malin Roxenstål | 44396 | Kl 10.30-12.00 Workshop Läkemedelsräkning | |||||||||||||||||||||||||
Tis 26 Nov. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | 1B364 Fröding 117 pl | Anette Granlund, Emma Eriksson | 44396 | Kl 08.30-12.00 Uppstart och genomgång av dokumentationsuppgift Föreläsning Omvårdnadsdiagnostik och omvårdnadsplanering | |||||||||||||||||||||||||
Ons 27 Nov. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | 1B364 Fröding 117 pl | Anette Granlund, Emma Eriksson | 44396 | Kl 08.30-12.00 Forts Föreläsning Omvårdnadsdiagnostik och omvårdnadsplanering | |||||||||||||||||||||||||
v 49 | Tors 5 Dec. v 49 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 15:00 | 1D340 41 pl | Anette Granlund, Emma Eriksson | 44396 | Examinationsseminarium Dokumentation- Omvårdnad vid symtom och tecken på medicinska sjukdomstillstånd Grupp I Kl 08.30-10.00 Grupp A kl 10.30-12.00 Grupp L kl 13.00-14.30 | |||||||||||||||||||||||||
Fre 6 Dec. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 15:00 | 1D340 41 pl | Anette Granlund, Emma Eriksson | 44396 | Examinationsseminarium Dokumentation- Omvårdnad vid symtom och tecken på medicinska sjukdomstillstånd Grupp E Kl 08.30-10.00 Grupp B kl 10.30-12.00 Grupp D kl 13.00-14.30 | |||||||||||||||||||||||||
v 50 | Mån 9 Dec. v 50 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 15:00 | 1D340 41 pl | Anette Granlund, Emma Eriksson | 44396 | Examinationsseminarium Dokumentation- Omvårdnad vid symtom och tecken på medicinska sjukdomstillstånd Grupp C Kl 08.30-10.00 Grupp J kl 10.30-12.00 Grupp F kl 13.00-14.30 | |||||||||||||||||||||||||
Tis 10 Dec. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 15:00 | 1D340 41 pl | Anette Granlund, Emma Eriksson | 44396 | Dokumentation- Omvårdnad vid symtom och tecken på medicinska sjukdomstillstånd | |||||||||||||||||||||||||
Tors 12 Dec. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D230 16 pl, 1D262 16 pl | Elisabeth Kling, Helena Simonsson | 44396 | Omtentamen muntlig examination | |||||||||||||||||||||||||
Fre 13 Dec. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D230 16 pl, 1D262 16 pl | Elisabeth Kling, Helena Simonsson | 44396 | Omtentamen muntlig examination | |||||||||||||||||||||||||
v 51 | Mån 16 Dec. v 51 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D340 41 pl | Anna Hollsten, Elenor Jakobsson | 44396 | Kl 08.30-17.00 Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tis 17 Dec. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D340 41 pl | Anna Hollsten, Elenor Jakobsson | 44396 | Kl 08.30-17.00 Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tors 19 Dec. | |||||||||||||||||||||||||||||
11:45 - 12:00 | Canvas | 44396 | Kl 12.00 Inlämning disposition via canvas | ||||||||||||||||||||||||||
Fre 20 Dec. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D340 41 pl | Anna Hollsten, Elenor Jakobsson | 44396 | Kl 08.30-17.00 Seminarium | |||||||||||||||||||||||||
v 4 | Mån 20 Jan. v 4 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D340 41 pl | Anna Hollsten, Elenor Jakobsson | 44396 | Kl 08.30-17.00 Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tis 21 Jan. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D340 41 pl | Anna Hollsten, Elenor Jakobsson | 44396 | Kl 08.30-17.00 Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tors 23 Jan. | |||||||||||||||||||||||||||||
11:45 - 12:00 | Canvas | 44396 | Kl 12.00 Inlämning disposition via canvas | ||||||||||||||||||||||||||
Fre 24 Jan. | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 1D340 41 pl | Anna Hollsten, Elenor Jakobsson | 44396 | Kl 08.30-17.00 Seminarium |