Weekly ScheduleSorted by Courses | |||||||||||||||||||||||||||||
Time |
Name, Person |
Room |
Programme |
Course type |
Activity |
Comment |
|||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Algorithmic Fairness, Accountability and Ethics, KSALFAE1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Vedran Sekara | Aud 4 (4A60) | KDS - 1st year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Vedran Sekara | 3A54 | KDS - 1st year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Algorithms and Data Structures, BSALDAS1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 |
Riko Jacob Thore Husfeldt |
2A52 2A54 |
BDS 1st year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Big Data Processes, KBBIDAP1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Michael Anker Petersen Hockenhull Pedro Pereira Alves Ferreira |
Aud 0 (0A27) | DIM - 1st year | Specialisation | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 |
Michael Anker Petersen Hockenhull Pedro Pereira Alves Ferreira |
2A20 4A20 4A22 4A54 |
DIM - 1st year | Specialisation | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Co-design, BACODES1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 |
Camilla Vesterberg Christensen Erik Lars-Frederik Grönvall Thomas Binder |
5A14-16 (group) | BDDIT - 2nd year | Mandatory |
Exercises Lecture |
||||||||||||||||||||||||
DevOps, Software Evolution and Software Maintenance, BSc, BSDSESM1KU, DevOps, software Evolution and Software Maintenance, MSc, KSDSESM1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 |
Helge Pfeiffer Mircea Lungu |
4A14-16 |
CS - 1st year SWU 2nd year SWU 3rd year |
Elective | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Helge Pfeiffer Mircea Lungu |
4A14-16 |
CS - 1st year SWU 2nd year SWU 3rd year |
Elective | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Experimental Design in Practice, KAEXDEP1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 |
Aske Mottelson Mogens Jacobsen |
Aud 0 (0A27) | KDDIT - 1st year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Aske Mottelson Mogens Jacobsen |
2A52 2A54 3A52 |
KDDIT - 1st year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Game World Design, KGGAWOD1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 |
Hans-Joachim Backe Toke Krainert |
2F13 | GAMES - 1st year | Elective |
Exercises Lecture |
||||||||||||||||||||||||
Introduction to Artificial Intelligence, BSc, BSINARI1KU, Introduction to Artificial Intelligence, MSc, KSINARI1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Rune Møller Jensen | Aud 0 (0A27) |
SD - 1st year SWU 2nd year SWU 3rd year |
Elective Specialisation |
Lecture | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Rune Møller Jensen |
3A12-14 3A54 |
SD - 1st year SWU 2nd year SWU 3rd year |
Elective Specialisation |
Exercises | ||||||||||||||||||||||||
IT & Work Design, 2011002U | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Sisse Finken Vasiliki Baka |
2F12 2F14 2F16 |
GBI 1st year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 |
Sisse Finken Vasiliki Baka |
2F12 2F14 2F16 |
GBI 1st year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
IT-enabled Process Improvement, 2012002U | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 |
Emilie Christine Frees Horneman Lene Nielsen Marcelo Daniel Sauro Oliver Krancher Rune Josefsen |
Aud 2 (0A35) | GBI 2nd year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 |
Emilie Christine Frees Horneman Lene Nielsen Marcelo Daniel Sauro Oliver Krancher Rune Josefsen |
2A12-14 | GBI 2nd year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Large Scale Data Analysis, BSLASDA1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Maria Sinziiana Astefanoaei Zoi Kaoudi |
Aud 2 (0A35) | BDS 2nd year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 |
Maria Sinziiana Astefanoaei Zoi Kaoudi |
4A14-16 | BDS 2nd year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Linear Algebra and Probability, KSLIALP1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Rasmus Ejlers Møgelberg | 3A52 | CS - 1st year | Specialisation | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Programming and Data Processing, KBPRDAP1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Baki Cakici | Aud 1 (0A11) | DIM - 1st year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Baki Cakici |
2A18 2A20 4A20 4A22 |
DIM - 1st year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
Reflections on Data Science, BSREDAS1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 |
Anna Rogers Toine Bogers |
4A58 Aud 3 (2A56) |
BDS 3rd year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Anna Rogers Toine Bogers |
4A58 Aud 3 (2A56) |
BDS 3rd year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
User experience og webprogrammering, BSUSEXW1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Anders Schaumann Morten Roed Frederiksen |
Aud 1 (0A11) | SWU 1st year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 |
Anders Schaumann Morten Roed Frederiksen |
2A12-14 3A12-14 |
SWU 1st year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Study Lab | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | _NN | 3A50 (StudyLab) | SWU 1st year | Study Lab | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | _NN | 4A56 | BDS 1st year | Study Lab |