Eng/1-0062
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | _Seminarium, GU Anslag, Historia C, samläsning,, Lovisa Olsson | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Högre Seminarium, Lokalbokning, Mattias Martinson, TimeEdit: Fo/utb fo nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/1-1060
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | GU Anslag, Jonas Lindström, Möte | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/1-2060
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 11:45 | Möte, Stina Fallberg Sundmark, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Högre Seminarium, TimeEdit: Fo/utb fo nivå, Urban Claesson | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/1-2073
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | GU Anslag, Möte | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/16-0042
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Emma Åberg, Fonetik och muntlig kommunikation, FONETIK OCH MUNTLIG KOMMUNIKATION-DAG VT24, GU. Övergripande anslag, Lektion, Svenska som andraspråk A, Svenska som andraspråk A, gymnasielärare | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | 08 GU romanska språk, Franska A1, Franska A1, Franska A1, Franska A1 + A3, samläsning VT 2024, Franska A3, Franskspråkig litteratur I, Houda Landolsi | ||||||||||||||||||||||||||||
18:15 - 20:00 | 08 GU romanska språk, Dan Nosell, Italienska A, Text med muntlig o skriftlig språkfärdighet 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/16-0043
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Behörighetsgivande utbildning i svenska för studerande med utländsk förutbildning (steg 2), GU. BUS (TISUS), Lektion, Linnéa Idling Vilmunen, Svenska för utbytesstudenter (steg 2) | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:15 | 08 GU romanska språk, SI-möte, Spanska A, Spanska A, Spanska A, Spanska A + A3, samläsning VT 2024, Spanska A3 | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/16-0054
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 13:00 | _Seminarium, Björn Furuhagen, GU Anslag, Historia A, samläsning,, Uppstartsstöd | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Charlotta Busing, GU. Övergripande anslag, Lektion, Vetenskapligt skrivande för studerande med svenska som andraspråk eller svenska som främmande språk | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/16-0067
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Studentbokning, TimeEdit: Univ förvaltn o gem funktioner | ||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Studentbokning, TimeEdit: Univ förvaltn o gem funktioner | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/16-1058
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | _Seminarium, GU. Övergripande anslag, Olle Nordberg, Svenska 3, gymnasielärare | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Behörighetsgivande utbildning i svenska för studerande med utländsk förutbildning (steg 3), GU. BUS (TISUS), Lektion, Magdalena Eberger | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Danska och norska, GRANNSPRÅKEN I NORDEN V24, GU. Övergripande anslag, Lektion, Lise Horneman Hansen, Nordiska språk A | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/16-1059
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Seminarium, Engelska för gymnasiet T4, GU gemensamt, Litteratur, Stuart Robertson | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | _Seminarium, Angela Hoffman, GU gemensamt, Literacy och skrivande i världen | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/16-2036
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Alex Fälting, GU. Övergripande anslag, Möte | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/16-2040
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Möte, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Anna Lindström, Fo. Övergripande anslag, Möte | ||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Anna Sahlée, Fo. Övergripande anslag, Gustav Bockgård, Johanna Jacobsson, Johanna McElwee, Marco Bianchi, Möte, Natalia Ganuza, Stina Laursen | ||||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Konferens, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/16-2041
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | C-SEMINARIET VT24, GU. Övergripande anslag, Gustav Bockgård, Lektion, Svenska som andraspråk C, Svenska som andraspråk C med ämnesdidaktiskt självständigt arbete, Svenska som andraspråk C, gymnasielärare, Svenska språket/nordiska språk C | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | _Seminarium, Fo. Övergripande anslag, Sonja Entzenberg | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:30 | Möte, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
16:45 - 18:45 | Henrik Williams, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå, Övrigt | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/16-2043
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Behörighetsgivande utbildning i svenska för studerande med utländsk förutbildning (steg 1), GU. BUS (TISUS), Lektion, Sandra Uitto, Svenska för utbytesstudenter (steg 1) | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/16-2044
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | _Seminarium, GU. Övergripande anslag, Sonja Entzenberg, Svenska 3, gymnasielärare | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, Fredrik Wahlberg, Maskininlärning inom språkteknologi, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/16-3061
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | 11 GU tyska, Sebastian Cöllen, Tysk språkvetenskap - aktuella aspekter, Tyska D1 + D2 + D5, samläsning VT 2024, Tyska D2, Tyska D2, Tyska D5 med ämnesdidaktiskt självständigt arbete, Tyska D: Temakurs i tysk språkvetenskap - aktuella aspekter, Tyska D: Temakurs i tysk språkvetenskap - aktuella aspekter, Tyska D: Temakurs i tysk språkvetenskap - aktuella aspekter, samläsning VT 2023 | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/16-3062
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 08 GU romanska språk, Igor Venieri, Italienska D1, Litteraturvetenskaplig teori och metod | ||||||||||||||||||||||||||||
12:15 - 14:00 | 08 GU romanska språk, Akademiskt skrivande, Igor Venieri, Italienska D1 | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-0022
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, Cecilia Wassen, Fortsättningskurs i religionsvetenskap, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | _Föreläsning, Cecilia Wassen, Fortsättningskurs i religionsvetenskap, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Gerd V.M. Haverling, Möte, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-0023
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Examensarbete i socialt arbete, Examensarbete i socialt arbete, Examensarbete i socialt arbete - samläsning, Handledning, Institutionen för socialt arbete Grundutbildning, Johan Fagerberg | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | _Seminarium, Grundutbildning, Lapo Lappin, Medvetandefilosofi (VT 24), Teoretisk filosofi A (VT 24) | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-0024
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, Anna Petronella Foultier, Estetik A (VT 24), Estetik och filosofi: Är konsten död? (VT 24), Grundutbildning | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-0025
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 11 GU tyska, Kerstin Schustereder, Muntlig språkfärdighet, Tyska B1, Tyska B1, Tyska B1, Tyska B1 50% + 100%, samläsning VT 2024 | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 11 GU tyska, Marko Pajevic, Skönlitteratur II, Tyska C1, Tyska C1, Tyska C1, Tyska C1 50% + 100% + C5, samläsning VT 2024, Tyska C5 med ämnesdidaktiskt självständigt arbete | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-0026
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 11 GU tyska, Marko Pajevic, Tysk litteratur och kultur efter 2000, Tyska D1 + D2 + D5, samläsning VT 2024, Tyska D2, Tyska D2, Tyska D: Tyskspråkig litteratur och kultur efter 2000, Tyska D: Tyskspråkig litteratur och kultur efter 2000, Tyska D: Tyskspråkig litteratur och kultur efter 2000, samläsning VT 2024 | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 11 GU tyska, Kerstin Schustereder, Kultur och samhälle i det tyskspråkiga Europa, Realia, Tyska B1, Tyska B1, Tyska B1, Tyska B1 + B4: Realia + Kult och samh, samläsning VT 2024, Tyska B1 50% + 100%, samläsning VT 2024 | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-0027
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | _Föreläsning, Advanced Management, Lars Löfquist, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Studentbokning, TimeEdit: Univ förvaltn o gem funktioner | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-0028
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, _Seminarium, Maria Essunger, Specialkurs i kristen teologi, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
12:15 - 15:00 | _Seminarium, Persiska B, Persiska B: Persiska texter VT2024 – samläsning, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå, Zahra Etebari Shekarsaraei | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-0043
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, Musikvetenskap A, Musikvetenskap B, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå, Tobias Plebuch | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:30 | Extern bokning, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-0076
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Seminarium, B4: Samtida litteratur, Karl Berglund, Litteraturvetenskap, Litteraturvetenskap B | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Behörighetsgivande utbildning i svenska för studerande med utländsk förutbildning (steg 1), Cecilia Gisslandi, GU. BUS (TISUS), Lektion, Svenska för utbytesstudenter (steg 1) | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-1022
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Seminarium, Exploring Identities: Stories We Tell Ourselves (SPR 24), Grundutbildning, Lucie Craft, Teoretisk filosofi A (VT 24) | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-1023
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Seminarium, Grundutbildning, Lapo Lappin, Medvetandefilosofi (VT 24), Teoretisk filosofi A (VT 24) | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-1024
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, Andreas Melldahl, Grundutbildningen Sociologiska institutionen, Samhällskunskap AB: Sociologi | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Det moderna Sverige, GU Anslag, Workshop | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-1025
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | _Seminarium, Grundutbildningen Sociologiska institutionen, Metod och analys II, Minoo Alinia, Socialpsykologi B, Sociologi B, Sociologi med inriktning mot arbetsliv, organisation och personal B | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Seminarium, Grundutbildningen Sociologiska institutionen, Metod och analys II, Minoo Alinia, Socialpsykologi B, Sociologi B, Sociologi med inriktning mot arbetsliv, organisation och personal B | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | _Seminarium, Grundutbildningen Sociologiska institutionen, Metod och analys II, Minoo Alinia, Socialpsykologi B, Sociologi B, Sociologi med inriktning mot arbetsliv, organisation och personal B | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | _Seminarium, Grundutbildningen Sociologiska institutionen, Metod och analys II, Minoo Alinia, Socialpsykologi B, Sociologi B, Sociologi med inriktning mot arbetsliv, organisation och personal B | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-1026
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:30 | Grundutbildningen Sociologiska institutionen, Möte | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-1077
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | GRANNSPRÅKEN I NORDEN V24, GU. Övergripande anslag, Lektion, Lise Horneman Hansen, Svenska 2, gymnasielärare | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | _Seminarium, Alice Junman, Grundutbildningen Sociologiska institutionen, Sociologi och socialpsykologi A | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | _Seminarium, Alice Junman, Grundutbildningen Sociologiska institutionen, Sociologi och socialpsykologi A | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-2033
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | _Föreläsning, Grundutbildning campus Uppsala, Luigi Prada, Religion i det forntida Egypten | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-3034
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 15:00 | Antikens kultur och samhällsliv B, Grundutbildning campus Uppsala, Handledning, Patrik Klingborg | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-K1022
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | _Seminarium, B3: Stil och berättande, Mirey Gorgis, Otto Fischer, Retorik, Retorik B | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-K1023
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, Inga-Lill Aronsson, Musei- och kulturarvsvetenskap, år 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | _Seminarium, Exploring Identities: Stories We Tell Ourselves (SPR 24), Grundutbildning, Lucie Craft, Teoretisk filosofi A (VT 24) | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-K1024
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Cecilia Gisslandi, GU. Övergripande anslag, Lektion, Muntlig kommunikation i akademiska sammanhang för studerande med svenska som andraspråk eller svenska som främmande språk | ||||||||||||||||||||||||||||
12:15 - 14:00 | _Föreläsning, Grundutbildning, Henrik Rydéhn, Metaetik och värdeteori (VT 24), Praktisk filosofi A (VT 24) | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 17:00 | _Seminarium, Björn Furuhagen, GU Anslag, Historia A, samläsning, | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-K1028
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Seminarium, Alice Junman, Grundutbildningen Sociologiska institutionen, Sociologi och socialpsykologi A | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | _Seminarium, Grundutbildningen Sociologiska institutionen, Sociala villkor och sociala problem II, Susanne Urban | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | _Seminarium, Grundutbildningen Sociologiska institutionen, Sociala villkor och sociala problem II, Susanne Urban | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/2-K1072
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Christine Mackay Tircomnicu, GU gemensamt, kurs | ||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Studentbokning, TimeEdit: Univ förvaltn o gem funktioner | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/21-0011
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | _Föreläsning, Arbete och organisation VT24, Grundutbildningen Sociologiska institutionen, Organisationsteori I, Organisationsteori I, Psykologprogrammet, termin 7, Roujman Shahbazian, Sociologi med inriktning mot arbetsliv, organisation och personal A, Sociologi med inriktning mot arbetsliv, organisation och personal A | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/22-0008
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, Konstvetenskap A: Konst, arkitektur och visuell kultur, Oskar Nordell, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 13:30 | Roger Åhrberg, TimeEdit: Univ förvaltn o gem funktioner, Visning av lokal | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 14:30 | Josefin Hagström, TimeEdit: Univ förvaltn o gem funktioner, Visning av lokal | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/22-0031
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | _Föreläsning, Anna Lindström, GU. Övergripande anslag, Sociolingvistik, SOCIOLINGVISTIK VT24 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, Introduktion till religionsvetenskap på avancerad nivå, Introduktionskurs i religionsvetenskap campus VT24 (5RT000 o 5RG701), Thomas Ekstrand, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | _Föreläsning, Johanna Romare, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå, Väpnade konflikter och mänskliga rättigheter | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | _Föreläsning, Arkeologi och antik historia II, samläsning VT2024, B24, Campus Gotland, Grundutbildning campus Uppsala, Helene Martinsson-Wallin, Michael Lindblom | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/22-1006
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Studentbokning, TimeEdit: Univ förvaltn o gem funktioner | ||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Studentbokning, TimeEdit: Univ förvaltn o gem funktioner | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/22-1007
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Studentbokning, TimeEdit: Univ förvaltn o gem funktioner | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/22-1009
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | _Föreläsning, _Seminarium, Fortsättningskurs i religionsvetenskap för blivande ämneslärare, Malin Löfstedt, Obligatorisk, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/22-1017
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Johan Eriksson, Möte, Teknikhjälp, TimeEdit: Fo/utb fo nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | _Seminarium, GU Anslag, Historia C, samläsning,, Mikael Byström | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/22-2038
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 11:15 | FO - Allmänt, Möte, Sofia Oreland | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | Mikael Larsson, Möte, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/3-0012
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Studentbokning, TimeEdit: Univ förvaltn o gem funktioner | ||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Studentbokning, TimeEdit: Univ förvaltn o gem funktioner | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | _Föreläsning, Arabiska B, Paul Katsivelis, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/3-1012
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
13:30 - 14:30 | Grundutbildningen Sociologiska institutionen, Ilkka Henrik Mäkinen, Möte | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/3-2012
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:00 | _Föreläsning, Egyptologi B, Grundutbildning campus Uppsala, Sami Uljas | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | _Föreläsning, Grundutbildning campus Uppsala, Introduktion till koptiska, Sami Uljas | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/3-2028
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 13:00 | _Föreläsning, Antro grund o avancerad nivå, Claudia Merli, Kulturantropologi A | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | _Föreläsning, Att göra etnologi och folkloristik: migration och urbanitet, Etno grund och avancerad nivå, Etnologi A, Ingeborg Svensson | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/4-2007
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, Arkivvetenskap, år 1, Reine Rydén, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | _Föreläsning, Inga-Lill Aronsson, Musei- och kulturarvsvetenskap, år 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/6-0022
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, A4: Politisk retorik, Johan Sehlberg, Retorik, Retorik A | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | _Seminarium, B4: Samtida litteratur, Karl Berglund, Litteraturvetenskap, Litteraturvetenskap B | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/6-1023
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, Christine Johansson, Engelska B1/T2 samläsning VT24, GU gemensamt, Språkstruktur, Språkvetenskap, Uppstartsstöd | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/6-K1031
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Seminarium, Grundutbildningen Sociologiska institutionen, Sociala villkor och sociala problem II, Susanne Urban | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | Hist fil kurser, Idéhistoria A, Makt och frigörelse, Per Wisselgren | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/7-0015
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 08 GU romanska språk, Franska B1, Franska B1, Franska B1, Franska B1 50% + 100%, samläsning VT 2024, Franska C3, Franska C3 med ämnesdidaktiskt självständigt arbete, Franska D3, Franska D3 med ämnesdidaktiskt självständigt arbete, Franska, Språkvetenskap I, samläsning VT 2024, Houda Landolsi, Språkvetenskap I | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 7-0016, Engelska parken, 7-0043, Engelska parken, 7-K1029, Engelska parken, _Föreläsning, _Seminarium, Antro grund o avancerad nivå, Charlotta Widmark, Kulturantropologi B, Vladislava Vladimirova | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | GU. Övergripande anslag, Möte | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/7-0016
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, John Huisman, Lingvistik B, Semantik och pragmatik VT2024, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 7-0015, Engelska parken, 7-0043, Engelska parken, 7-K1029, Engelska parken, _Föreläsning, _Seminarium, Antro grund o avancerad nivå, Charlotta Widmark, Kulturantropologi B, Vladislava Vladimirova | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/7-0017
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | GU. Övergripande anslag, Lektion, Sofia Thorén, Språkanalys och bedömning, SPRÅKANALYS OCH BEDÖMNING VT24, Svenska som andraspråk B, Svenska som andraspråk B, gymnasielärare | ||||||||||||||||||||||||||||
12:15 - 14:00 | 08 GU romanska språk, María Teresa Navarrete Navarrete, Nutida litteratur, Spanska B, Spanska B, Spanska B, Spanska B, Spanska B 50% + 100%, samläsning VT 2024, Spanska B, Nutlida litteratur, samläsning VT 2024, Spanska B, spanskspråkig nutida litteratur | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 17:00 | 08 GU romanska språk, Franska B1, Franska B1, Franska B1, Franska B1 50% + 100%, samläsning VT 2024, Franskspråkig litteratur II, Sylviane Robardey-Eppstein | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/7-0042
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Hist fil kurser, Idéhistoria A, Makt och frigörelse, Per Wisselgren | ||||||||||||||||||||||||||||
12:15 - 14:00 | Angela Hoffman, Christer Geisler, Engelska A1/T1 samläsning VT24, Frågestund, GU gemensamt, Språkvetenskap | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/7-0043
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 08 GU romanska språk, María Teresa Navarrete Navarrete, Spanska A, Spanska A, Spanska A, Spanska A + A3, samläsning VT 2024, Spanska A3, Text och litteratur | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 7-0015, Engelska parken, 7-0016, Engelska parken, 7-K1029, Engelska parken, _Föreläsning, _Seminarium, Antro grund o avancerad nivå, Charlotta Widmark, Kulturantropologi B, Vladislava Vladimirova | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/7-1013
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Seminarium, Anna Watz, English C1/T3/English Literature and the Canon, GU gemensamt | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | _Seminarium, English C1/T3/English Literature and the Canon, GU gemensamt, Stuart Robertson | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/7-1020
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Seminarium, Daniel McIntyre, Det engelska språket i förändring II, GU gemensamt, Masterprogram i engelska, Termin 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:15 - 14:00 | _Seminarium, Adam Hjorthén, Engelska för grundlärare, årskurs 4-6, GU gemensamt, Samhälle | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 15:00 | Christer Geisler, Engelska A1/T1 samläsning VT24, GU gemensamt, Språkvetenskap, Tutorials | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | _Seminarium, Daniel McIntyre, GU gemensamt | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/7-K1029
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 7-0015, Engelska parken, 7-0016, Engelska parken, 7-0043, Engelska parken, _Föreläsning, _Seminarium, Antro grund o avancerad nivå, Charlotta Widmark, Kulturantropologi B, Vladislava Vladimirova | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/9-1016
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | Anna Sahlée, GU. Övergripande anslag, Lektion, Svenska som andraspråk för grundlärare 4-6, Svenska som andraspråk för grundlärare 4-6 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, Joakim Enwall, Kinesiska B, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Fackspråk, terminologi och översättning, GU. Övergripande anslag, HSV2M, Lektion, Saga Bendegard | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/9-1017
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | Fornisländska, FORNISLÄNDSKA VT24, GU. Övergripande anslag, Henrik Williams, Lektion, Nordiska språk B | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Seminarium, Per Sundman, Specialkurs i religionsvetenskap II, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | _Seminarium, Adam Hjorthén, GU gemensamt, Minne och kulturarv i USA, USA B1/Memory and Heritage in American Culture VT2024 | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/9-1064
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 09 GU slaviska, Grammatik, Julia Nielsen, Ryska A, Skriftlig språkfärdighet | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Behörighetsgivande utbildning i svenska för studerande med utländsk förutbildning (steg 2), GU. BUS (TISUS), Lektion, Sandra Uitto, Svenska för utbytesstudenter (steg 2) | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/9-1070
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 08 GU romanska språk, Franska A1, Franska A1, Franska A1, Franska A1 + A3, samläsning VT 2024, Franska A3, Grammatik, Maria Thomasfolk, Skriftlig språkfärdighet | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/9-2029
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Möte, Sara Stymne, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | _Föreläsning, Christer Henriksén, Latin B, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/9-2042
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Chomsky, Fredrik Wahlberg, Laboration, Maskininlärning inom språkteknologi, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/9-2043
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Fredrik Wahlberg, Laboration, Maskininlärning inom språkteknologi, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå, Turing | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/9-3042
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Helena Löthman, Möte, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:30 | Möte, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå, Zandra Karlström Staf | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | _Seminarium, Jämförande indoeuropeisk språkforskning B, Oscar Billing, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
Eng/9-3068
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | _Seminarium, Christiane Schaefer, Sanskrit B, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||