Tentamen
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 22 | Mån 2024-05-27 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Big data i biovetenskap, Bioinformatik Övr, Masterprogram i bioinformatik, åk 1, Molekylär bioteknik, åk 4, Grupp 3 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektroniska och atomistiska simuleringsmetoder för material, Gemensam UGA, alla bokningar för grundutbildningen Kemi Ångström på detta projekt., Kemiteknik, åk 4, Grupp M1, Kemiteknik, åk 4, Grupp M4, Masterprogram i batteriteknik och energilagring, åk 1, Masterprogram i materialvetenskap, åk1 spår energirelaterade material, Teknisk fysik med materialvetenskap, åk 4 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Industriell ekonomi, år 4, Masterprogram i industriell analys, åk 1, Masterprogrammet i Industriell Ledning och Innovat, åk 1, Modellering och optimering av logistiska system, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Masterprogram i additiv tillverkning, åk 1, Strukturoptimering för additiv tillverkning II, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Flervariabelanalys, allmän kurs, Kandidatprogram i Kemi Åk 2, System i teknik och samhälle, åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kandidatprogrammet i Matematik Åk 2, Regressionsanalys, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Civilingenjörsprogrammet i Elektroteknik, åk 2, Energisystem, åk 1, Flervariabelanalys, Gymnasielärare i Matematik Åk 1, Teknisk fysik 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Gemensam UGA, alla bokningar för grundutbildningen Kemi Ångström på detta projekt., Grundläggande materialkemi, Teknisk fysik med materialvetenskap, åk 1 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Civilingenjörsprogrammet i Elektroteknik, åk 1, Elektroingenjörsprogrammet, åk1, Elektroteknikens grunder III: Fältteori, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Civilingenjörsprogrammet i Elektroteknik, åk 4, Elektriska framdrivningssystem, Masterprogrammet i Förnybar Elgenerering, åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Energisystem, åk 4, Masterprogrammet i inbyggda system År 1, Reglerteknik II, Teknisk fysik 4, hållbar energiteknik, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Derivator och integraler, Kandidatprogrammet i Geovetenskap Åk 1, inrikning Geo, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | För tid och plats se Ladok, Gymnasielärare i Fysik Åk 1, Kandidatprogram i Fysik Åk1, Matematisk statistik KF, Rostom Getsadze, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Biokemi I, Kandidatprogrammet i biologi, åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektriska transmissionssystem, Elektroingenjörsprogrammet, åk 2, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Grundvatten- och ytvattenmodellering, Masterprogram i vattenteknik, åk 1, Masterprogrammet i Geovetenskap, åk 1, Undervisningslokal Campus Uppsala | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | 103130, Ångström, Masterprogram i biofysik (Fysik), Masterprogram i materialteknik, åk 1, Molekylär bioteknik, åk 4, Grupp 1, Molekylär bioteknik, åk 4, Grupp 2, Molekylär bioteknik, åk 4, Grupp 4, Muntlig examination, Nanoteknik för industriella tillämpningar inom life science, Natalia Ferraz, Teknisk fysik med materialvetenskap, åk 4, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Apotekarprogrammet, termin 4, Kinetik Apotekarprogram, Mer information i Studium, Statistik och prediktion inom läkemedelsområdet | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Christian Rohner, Masterprogram i dataanalys, åk 1, Säkerhet och integritet, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Båthsalen Dm226,Geocentrum, Jordens potentialfält, Kandidatprogrammen i Fysik inriktning geofysik, Karol Wiktor Sierszen, Masterprogrammet i Fysik inriktning geofysik, Undervisningslokal Campus Uppsala | ||||||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-05-28 | |||||||||||||||||||||||||||||
06:00 - 09:00 | Faunistik, vertebrater, Gemensamt Orient/Miljökurser, Per Alström | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Farmakologi, För tid och plats se Ladok, Läkarprogrammet, Läkarprogrammet termin 3 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Biomarkörer, identifiering och validering, Masterprogram i Molekylär medicin år 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | För tid och plats se Ladok, Grundutbildning, Metod B VT24, Omtentamen, E-tenta, Tentamen, E-tenta | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Termin 1, Terminskurs 1: Grundläggande juridisk metod, statsrätt och konstitutionell EU-rätt | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Maskinelement, Maskiningenjörsprogrammet, åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Gemensam UGA, alla bokningar för grundutbildningen Kemi Ångström på detta projekt., Kemisk termodynamik, Kemiteknik, åk 2, Miljö- och vattenteknik, åk 2, Molekylär bioteknik, åk 2, Teknisk fysik med materialvetenskap, åk 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Envariabelanalys, Gymnasielärare Matematik Åk1, antagna vårtermin, Industriell ekonomi, år 1, Informationsteknologi, åk 1, Kandidatprogram i Kemi Åk 1, Kemiteknik, åk 1, Medicinsk teknik, Åk 1, Miljö- och vattenteknik, åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kemiteknik, åk 4, Grupp M2, Masterprogram i materialteknik, åk 1, Optiska material, Teknisk fysik med materialvetenskap, åk 4, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Industriell ekonomi, år 2, Reglerteknik I, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Informationsteknologi, åk 2, Kandidatprogram i Datavetenskap Åk 2 dvk, Sannolikhet och statistik DV, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Beräkningsvetenskap för dataanalys, Civilingenjörsprogrammet i Elektroteknik, åk 4, Kandidatprogram i Fysik inriktning astronomi Åk 2, Kandidatprogram i Fysik Åk 2, System i teknik och samhälle, åk 2, Teknisk fysik 2, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kandidatprogrammet i Matematik Åk 3, Statistisk riskanalys, System i teknik och samhälle, åk 4, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektromagnetisk kompatibilitet, Teknisk fysik 4, hårdvara för inbyggda system, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Master Scientific Computing Year 1, Masterprogram i dataanalys, åk 1, Tillämpad linjär algebra för dataanalys, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Energisystem, åk 2, Strömningsmekanik för energirelaterade tillämpningar, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Infrastruktur för eldrift, Masterprogrammet i elektriska framdrivningssystem, åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Gemensam UGA, alla bokningar för grundutbildningen Kemi Ångström på detta projekt., Kvantkemiska beräkningsmetoder för molekyler och material, Masterprogram i kemi, Teoretisk kemi och beräkningskemi, åk 1 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | För tid och plats se Ladok, Gravitation och kosmologi, Masterprogrammet i Fysik inriktning kvantfält och strängar, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fördjupningskurs i matematik och matematikdidaktik, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Gemensam UGA, alla bokningar för grundutbildningen Kemi Ångström på detta projekt., Geokemi, Kandidatprogrammet i Geovetenskap Åk 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fysioterapeutprogrammet, termin 3, Fysioterapi prog, För tid och plats se Ladok, Neuroanatomi samt smärt- och stressfysiologi, Obligatorisk | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | För tid och plats se Ladok, Grundutbildning, Omtentamen, E-tenta, Välfärdsstater i jämförande perspektiv | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | F1, 2-0043, Engelska parken, Musikteori 1, Musikvetenskap A, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | F1, 2-0043, Engelska parken, Musikteori 1, Musikvetenskap A, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | För tid och plats se Ladok, Nationalekonomi B: Finansiell ekonomi, Utbildning Grundnivå | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Kinesiska B, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-05-29 | |||||||||||||||||||||||||||||
06:00 - 09:00 | Faunistik, vertebrater, Gemensamt Orient/Miljökurser, Per Alström | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Anatomi, fysiologi, cellbiologi med histologi, Biomedicinska analytikerprogrammet år 1, BMA, För tid och plats se Ladok | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Civilingenjörsprogrammet i Elektroteknik, åk 4, Gymnasierlärarprogrammet med inriktning Teknik med inriktning Datateknik, Åk 1, Kandidatprogrammet i Matematik Åk 2, Programmeringsteknik II, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Energisystem, åk 4, Mätteknik för energisystem, Mättekniklab, 81101, Ångström, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Allmän fastighetsrätt, Lantmäteriprogrammet | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Termin 3, Terminskurs 3: Civilrätt | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Antimikrobiotika, resistens, epidemiologi och evolution, För tid och plats se Ladok, Master i infektionsbiologi 110 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fysik 2, Johan Larsson, Tekniskt naturvetenskapligt basår, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Masterprogram i biofysik (Fysik), Molekylär bioteknik, åk 4, Grupp 1, Molekylär och statistisk mekanik, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Gemensam UGA, alla bokningar för grundutbildningen Kemi Ångström på detta projekt., Kemiteknik, åk 4, Grupp M3, Masterprogram i kemi, bio och nanomaterial, åk 1, Masterprogram i materialvetenskap, åk1 spår mjuka material, Mjuka ytor och kolloidala system, Teknisk fysik med materialvetenskap, åk 4 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kvalitetsteknik, Maskiningenjörsprogrammet, åk 2, Medicinsk teknik, Åk 2, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Industriella optimeringsmetoder, Masterprogram i industriell analys, åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Flervariabelanalys M, Kandidatprogrammet i Matematik Åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Biomedicinsk avbildningsteknik, Masterprogram i kvantteknologi, åk 1, Teknisk fysik 4, fysik och kvantteknologi, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Gemensam UGA, alla bokningar för grundutbildningen Kemi Ångström på detta projekt., Kandidatprogram i Kemi Åk 2, Teoretisk kemi | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Avancerad datorarkitektur, Informationsteknologi, åk 4, Masterprogram i datavetenskap, Masterprogrammet i inbyggda system År 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Civilingenjörsprogrammet i Elektroteknik, åk 2, Elektroingenjörsprogrammet, åk 2, Signaler och system, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Avancerad elektrokemi, Gemensam UGA, alla bokningar för grundutbildningen Kemi Ångström på detta projekt., Kemiteknik, åk 4, Grupp M1, Masterprogram i kemi, Fysikalisk kemi, åk 1, Masterprogram i kemi, Kemi för förnyelsebar energi, åk 1 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fördjupning i meteorologi och klimat, Miljö- och vattenteknik, åk 4, Grupp 2, Undervisningslokal Campus Uppsala | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 10:30 | För tid och plats se Ladok, Gender and Economic Development VT24, Grundutbildning, Hemtenta, Utlämning | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Företagande, avtal och ansvar, TimeEdit: Utb.grund/avanc nivå Handelsrätt | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | För tid och plats se Ladok, Samhällsorienterade ämnen för grundlärare 4-6, Samhällsorienterade ämnen för grundlärare 4-6, samläsning VT24 | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | 101146, Ångström, Civilingenjörsprogrammet i Elektroteknik, åk 4, Energisystem, åk 4, Masterprogrammet i Fysik inriktning energifysik, Masterprogrammet i Förnybar Elgenerering, åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå, Vågkraft - teknik och system | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Termin 5, Terminskurs 5: Associationsrätt och skatterätt | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:00 | Engelska för grundlärare, årskurs 4-6, Engelska för grundlärare, årskurs F-3, GU gemensamt, Per Otterstedt, Språkstruktur, Uttal, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
16:15 - 20:30 | B10:1, BMC, Biokemiska mekanismer för genreglering, Cellbiol Apot | ||||||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-05-30 | |||||||||||||||||||||||||||||
06:00 - 09:00 | Faunistik, vertebrater, Gemensamt Orient/Miljökurser, Per Alström | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Kalkylering, Kalkylering, Kalkylering, samläsning VT2024, TimeEdit: Utb.grund/avanc nivå FEK | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Energisystem, åk 2, Institutionen för Energi och teknik, SLU, Systemanalys med energitillämpningar | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | Allmän kemi och kemiska energikällor, Energisystem, åk 1, Institutionen för kemi, SLU, Tentasal 2, Undervisningshuset, SLU | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Byggingenjörsprogrammet, åk1, Byggnadsmekanik, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektroingenjörsprogrammet, åk1, Maskiningenjörsprogrammet, åk 1, Medicinsk teknik, Åk 1, Mekanik HI, Tentamen, papperstenta, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Cellbiologi, Gemensamt Civing IBG, Molekylär bioteknik, åk 1 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Civilingenjörsprogrammet i Elektroteknik, åk 1, Industriell ekonomi, år 2, Miljö- och vattenteknik, åk 1, Molekylär bioteknik, åk 2, Sannolikhet och statistik, Teknisk fysik med materialvetenskap, åk 2, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Genomanalys, Masterprogram i bioinformatik, åk 1, Molekylär bioteknik, åk 4, Grupp 3, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Gemensam UGA, alla bokningar för grundutbildningen Kemi Ångström på detta projekt., Kemiteknik, åk 4, Grupp M4, Masterprogram i batteriteknik och energilagring, åk 1, Återuppladdningsbara batterier | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Gemensam UGA, alla bokningar för grundutbildningen Kemi Ångström på detta projekt., Masterprogrammet i Tillämpad Bioteknik, åk 2, Molekylär bioteknik, åk 4, Grupp 2, Proteinbioteknologi | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Industriell ekonomi, år 1, Mekanik, System i teknik och samhälle, åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Teknisk fysik 1, Tillämpad mekanik I, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fysikens matematiska metoder, För tid och plats se Ladok, Teknisk fysik 2, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kvantinformation, Masterprogram i kvantteknologi, åk 1, Teknisk fysik 4, fysik och kvantteknologi, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Biokemi II, Kandidatprogram i Kemi Åk 2, Kandidatprogrammet i biologi, åk 3, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kandidatprogrammet i Matematik Åk 3, Masterprogram i matematik, åk 1, Partiella differentialekvationer med finansiella tillämpningar, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kemiteknik, åk 4, Grupp M2, Kemiteknik, åk 4, Grupp M5, Magnetiska material, Masterprogram i materialteknik, åk 1, Teknisk fysik med materialvetenskap, åk 4, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Analytisk miljökemi, Miljö- och vattenteknik, åk 2, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Grundvatten- och ytvattenmodellering, Masterprogram i vattenteknik, åk 1, Masterprogrammet i Geovetenskap, åk 1, Undervisningslokal Campus Uppsala | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Masterprogram i kemi, Biokemi, åk 1, Masterprogram i kemi, Kemisk biologi, åk 1, Molekylär igenkänning i biologiska system, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kriminalteknisk kemi, Masterprogram i kemi, Analytisk kemi, åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | För tid och plats se Ladok, Gymnasielärare i Fysik Åk3, Kandidatprogram i Fysik inriktning astronomi Åk 2, Kandidatprogram i Fysik Åk 2, Kandidatprogrammet i Fysik inriktning Geofysik, Kandidatprogrammet i Fysik inriktning meteorologi, Matthias Weiszflog, Termodynamik, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kandidatprogrammet i biologi, åk 1, Organisk kemi I, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Tillämpningar av trådlösa inbyggda system, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kandidatprogrammet i Geovetenskap Åk 1, inrikning Geo, Landskapsutveckling, Undervisningslokal Campus Uppsala | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Geovetenskap - planeten jorden, Kandidatprogrammet i Geovetenskap Åk 1, inrikning Sam, Undervisningslokal Campus Uppsala | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Cellbiol Recept, Farmaceutisk biokemi och molekylär cellbiologi, För tid och plats se Ladok, Obligatorisk, Receptarieprogrammet, termin 1 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Apotekarprogrammet, termin 1, Cellbiol Apot, Farmaceutisk cellbiologi, För tid och plats se Ladok | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Geomorfologi och jordens ytprocesser, Masterprogrammet i Geovetenskap, åk 1, Undervisningslokal Campus Uppsala | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fysioterapeutprogrammet, termin 3, Fysioterapi prog, För tid och plats se Ladok, Neuroanatomi samt smärt- och stressfysiologi, Obligatorisk | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Apotekarprogrammet, termin 7, För tid och plats se Ladok, Galenisk farmaci Apot, Galenisk farmaci II | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Extemporetillverkning av läkemedel VT2024, För tid och plats se Ladok, Galenisk farmaci Recept, Mer information i Studium, Receptarieprogrammet, termin 5 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:00 | Engelska för grundlärare, årskurs 4-6, GU gemensamt, Per Otterstedt, Språklabb 7-0050, Engelska parken, Språkstruktur, Uttal | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 11:00 | Engelska för grundlärare, årskurs 4-6, GU gemensamt, Per Otterstedt, Språklabb 7-0050, Engelska parken, Språkstruktur, Uttal | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:00 | Engelska för grundlärare, årskurs 4-6, GU gemensamt, Per Otterstedt, Språklabb 7-0050, Engelska parken, Språkstruktur, Uttal | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Fortsättningskurs i religionsvetenskap, För tid och plats se Ladok, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Lingvistik A, Språkvetarprogrammet, åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå, Världens språk, Världens språk VT2024 - samläsning | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 15:00 | Engelska för grundlärare, årskurs 4-6, GU gemensamt, Per Otterstedt, Språklabb 7-0050, Engelska parken, Språkstruktur, Uttal | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Faunistik, vertebrater, Gemensamt Orient/Miljökurser, Lärosal 4, 18:01019, EBC, Per Alström | ||||||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-05-31 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Byggingenjörsprogrammet, åk2, Geoteknik, Norrland I Gm118, Geocentrum, Undervisningslokal Campus Uppsala | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Energisystem, åk 4, Institutionen för Energi och teknik, SLU, Logistik | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Fysiologi och anatomi I, Fysioterapeutprogrammet, fysioterapeutprogrammet, termin 1, För tid och plats se Ladok, Markus Sjöblom | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | A6:003, BMC, Bioinformatik, Carl-Johan Rubin, Master i med. forskning 110, Matthew Webster, Obligatorisk | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | För tid och plats se Ladok, Makroekonomi - tillväxt, konjunkturer och ekonomisk politik, Utbildning Grundnivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Industriell marknadsföring, Maskiningenjörsprogrammet, åk 2, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Gemensam UGA, alla bokningar för grundutbildningen Kemi Ångström på detta projekt., Kandidatprogram i Kemi Åk 1, Kandidatprogrammet i Geovetenskap Åk 2, Kemiteknik, åk 1, Oorganisk kemi I | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Additiv tillverkning i metalliska och keramiska material, Kemiteknik, åk 4, Grupp M5, Masterprogram i additiv tillverkning, åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Medicinsk sensorteknik, Medicinsk teknik, Åk 2, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Gymnasielärare Matematik Åk2, Kandidatprogram i Datavetenskap Åk1 dvk, Kandidatprogrammet i Matematik Åk 1, Logik och bevisteknik I, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Civilingenjörsprogrammet i Elektroteknik, åk 4, Digital kommunikation, Teknisk fysik 4, systemteknik, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | För tid och plats se Ladok, Mekanik II, Teknisk fysik med materialvetenskap, åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | 6K1101, Datorsal, Ångström, 6K1107, Datorsal, Ångström, CAD med FEM, Elektroingenjörsprogrammet, åk 2, Teknisk fysik med materialvetenskap, åk 4, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Gemensam UGA, alla bokningar för grundutbildningen Kemi Ångström på detta projekt., Kandidatprogram i Kemi Åk 2, Kemiteknik, åk 2, Polymerkemi | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Eldrift av tyngre fordon: lastbilar, bussar och arbetsmaskiner, Masterprogrammet i elektriska framdrivningssystem, åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Gemensam UGA, alla bokningar för grundutbildningen Kemi Ångström på detta projekt., Katalys, Masterprogram i kemi, Fysikalisk kemi, åk 1, Masterprogram i kemi, Kemi för förnyelsebar energi, åk 1, Masterprogram i kemi, Teoretisk kemi och beräkningskemi, åk 1, Masterprogram i materialvetenskap, åk1 spår energirelaterade material | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fysikalisk-organisk kemi, Gemensam UGA, alla bokningar för grundutbildningen Kemi Ångström på detta projekt., Masterprogram i kemi, Organisk kemi, åk 1 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kandidatprogrammet i Matematik Åk 2, Mängdlära, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakologi I, Farmakologi Recept, För tid och plats se Ladok, Receptarieprogrammet, termin 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Geovetenskap - planeten jorden, Kandidatprogrammet i Geovetenskap Åk 1, inrikning Sam, Undervisningslokal Campus Uppsala | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Klinisk medicin 1, LP IMV GU, Läkarprogrammet termin 5 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | För tid och plats se Ladok, Läkarprogrammet, Läkarprogrammet termin 2, Metabolism och endokrinologi | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Apotekarprogrammet, termin 3, Farmakologi, Farmakologi Apot, För tid och plats se Ladok | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Biomedicinarprogrammet, Biomedicinprogrammet, åk 2, Fysiologi, För tid och plats se Ladok | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Datorbaserad farmaceutisk modellering, DDMP Master Biologiska LM, För tid och plats se Ladok, Obligatorisk | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | 101125, Ångström, Acceleratorer och detektorer, Magnus Wolke, Masterprogrammet i Fysik inriktning kärn och partikelfysik, Muntlig examination, Teknisk fysik 4, fysik och kvantteknologi, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:00 | Engelska för grundlärare, årskurs F-3, GU gemensamt, Per Otterstedt, Språklabb 7-0050, Engelska parken, Språkstruktur, Uttal | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 11:00 | Engelska för grundlärare, årskurs F-3, GU gemensamt, Per Otterstedt, Språklabb 7-0050, Engelska parken, Språkstruktur, Uttal | ||||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Engelska för grundlärare, årskurs F-3, GU gemensamt, Per Otterstedt, Språklabb 7-0050, Engelska parken, Språkstruktur, Uttal | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:00 | Engelska för grundlärare, årskurs F-3, GU gemensamt, Per Otterstedt, Språklabb 7-0050, Engelska parken, Språkstruktur, Uttal | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | För tid och plats se Ladok, Nationalekonomi B: Makroteori, Utbildning Grundnivå | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Arabiska B, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Grekisk språkhistoria, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | För tid och plats se Ladok, Nya testamentet med studier i grekiska | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 15:00 | Engelska för grundlärare, årskurs F-3, GU gemensamt, Per Otterstedt, Språklabb 7-0050, Engelska parken, Språkstruktur, Uttal | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:00 | Engelska för grundlärare, årskurs F-3, GU gemensamt, Per Otterstedt, Språklabb 7-0050, Engelska parken, Språkstruktur, Uttal | ||||||||||||||||||||||||||||
16:30 - 17:00 | För tid och plats se Ladok, Gender and Economic Development VT24, Grundutbildning, Hemtenta, Inlämning | ||||||||||||||||||||||||||||
Lör 2024-06-01 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Kurdiska B, Tillvalsspråk: Kurdiska 2 (kurmanji), TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | Gemensamt T6, Klinisk medicin 2, Läkarprogrammet termin 6, Se kommentar | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | För tid och plats se Ladok, Klinisk medicin III, LP IMV GU, Läkarprogrammet termin 7 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Axel Hahlin, Emelie Siderud, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå, Upptäckter i vårt planetsystem | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Apotekarprogrammet, termin 8, För tid och plats se Ladok, Klinikorienterad farmaci, Obligatorisk, Terapi Apotekarprogrammet | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Läkemedel i det svenska samhället, Samhällsfarmaci Kompl.utb | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Forskningsförberedande kurs med fokus på nya läkemedelsmål, För tid och plats se Ladok, Obligatorisk, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Farmakoepidemiologi och hälsoekonomi med statistik | ||||||||||||||||||||||||||||
Omtentamen
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 22 | Mån 2024-05-27 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Birsel Karakoç, Tillvalsspråk: Turkietturkiska 2, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå, Turkiska 2 + fortsättningskurs - grammatik och språkfärdighet VT2024, Turkiska språk 2, Turkiska: fortsättningskurs, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-05-28 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 20:00 | Nejla Orta, Tillvalsspråk: Turkietturkiska 2, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå, Turkiska 2 + fortsättningskurs - grammatik och språkfärdighet VT2024, Turkiska språk 2, Turkiska: fortsättningskurs, Via Zoom, Zekeriya Kazanci | ||||||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-05-29 | |||||||||||||||||||||||||||||
00:00 - 23:00 | Religion i debatten: aktuella frågor i samhälle och medier, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Hist fil kurser, Idéhistoria A, Petter Hellström | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | DSK 3FV323 Förskrivn farmako, Eva Carin Brander Gustafsson, Farmakologi och sjukdomslära/förskrivningsrätt VT24, Jenny Fagerström Johansson, Muntlig examination, Specialistutbildning till distriktssjuksköterska, termin 2, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-05-30 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 20:00 | Nejla Orta, Tillvalsspråk: Turkietturkiska 2, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå, Turkiska 2 + fortsättningskurs - grammatik och språkfärdighet VT2024, Turkiska språk 2, Turkiska: fortsättningskurs, Via Zoom, Zekeriya Kazanci | ||||||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-05-31 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 17:00 | Byggingenjörsprogrammet, åk2, Geoteknik, Micro Dm134, Geocentrum, Muntlig examination, Undervisningslokal Campus Uppsala | ||||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | Kina idag VT2024, Kina idag: ekonomi, politik, samhälle och kultur, Kina idag: ekonomi, politik, samhälle och kultur (avancerad nivå), Kinesiska B, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
TimeEdit: Utb grund/avanc nivå
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 22 | Mån 2024-05-27 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 09:00 | Deadline, Joakim Enwall, Lena Rydholm, Masteruppsats i kinesiska, Via Zoom, Xinzheng Wan | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, Niklas Edenmyr, Swahili, introduktionskurs, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 16-2044, Engelska parken, _Föreläsning, Fredrik Wahlberg, Maskininlärning inom språkteknologi, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 1 | ||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, Eva Pettersson, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 2, Masteruppsats i språkteknologi | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | 9-3042, Engelska parken, Mats Dahllöf, Möte | ||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | 9-2029, Engelska parken, _Föreläsning, Christer Henriksén | ||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, Eva Pettersson, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 2, Masteruppsats i språkteknologi | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 17:00 | 16-2044, Engelska parken, _Seminarium, John Huisman, Lingvistik B, Semantik och pragmatik VT2024 | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | _Föreläsning, Arabiska B, Paul Katsivelis, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | 9-2029, Engelska parken, _Föreläsning, Christer Henriksén, Latin B | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | 9-3068, Engelska parken, _Seminarium, Sanskrit B | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, Jämförande indoeuropeisk språkforskning B, Oscar Billing | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | Joakim Enwall, Kina idag: ekonomi, politik, samhälle och kultur (avancerad nivå), Lena Rydholm, Redovisning, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Birsel Karakoç, Omtentamen, Tillvalsspråk: Turkietturkiska 2, Turkiska 2 + fortsättningskurs - grammatik och språkfärdighet VT2024, Turkiska språk 2, Turkiska: fortsättningskurs, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
18:15 - 20:00 | _Föreläsning, Hashem Ahmadzadeh, Introduktionskurs i nordkurdiska (kurmanji), Introduktionskurs/Grammatik och språkfärdighet, nordkurdiska VT2024, Kurdiska B, Tillvalsspråk: Kurdiska 2 (kurmanji), Via Zoom, Övning | ||||||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-05-28 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 11:00 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, Eva Pettersson, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 2, Masteruppsats i språkteknologi | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, Anita András, László Károly, Turkic Literatures VT2024 - joint course, Turkiska litteraturer, Turkiska språk 2, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
12:15 - 14:00 | 9-1016, Engelska parken, _Föreläsning, Hashem Ahmadzadeh, Kurdiska B, Tillvalsspråk: Kurdiska 2 (kurmanji), Övning | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, Eva Pettersson, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 2, Masteruppsats i språkteknologi | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Kinesiska B, Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 20:00 | Nejla Orta, Omtentamen, Tillvalsspråk: Turkietturkiska 2, Turkiska 2 + fortsättningskurs - grammatik och språkfärdighet VT2024, Turkiska språk 2, Turkiska: fortsättningskurs, Via Zoom, Zekeriya Kazanci | ||||||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | _Föreläsning, Kinesiska A, Via Zoom, Xinzheng Wan, Övning | ||||||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-05-29 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | 9-2029, Engelska parken, Jenny Rahbek, Johanna Özbay, Möte | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 16-0054, Engelska parken, Ingela Nilsson, Workshop | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | _Seminarium, Joakim Enwall, Kinesiska B, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 11:00 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, Eva Pettersson, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 2, Masteruppsats i språkteknologi | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 16-2044, Engelska parken, _Seminarium, Fredrik Wahlberg, Maskininlärning inom språkteknologi, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 1 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 3-0012, Engelska parken, _Seminarium, Antik grekisk och bysantinsk fiktion, David Westberg | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 9-2029, Engelska parken, _Föreläsning, Christer Henriksén, Latin B | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, Eva Pettersson, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 2, Masteruppsats i språkteknologi | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 16-2044, Engelska parken, _Föreläsning, John Huisman, Lingvistik B, Språk, kultur och tanke, Språk, kultur och tanke VT2024 | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 9-2029, Engelska parken, _Föreläsning, Språkkontakt och språkförändring, Tiago Tresoldi | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | _Seminarium, Chomsky, Fredrik Wahlberg, Maskininlärning inom språkteknologi, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 1 | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | 16-0054, Engelska parken, Ingela Nilsson, Workshop | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | 9-3068, Engelska parken, _Seminarium, Christiane Schaefer, Jämförande indoeuropeisk språkforskning D | ||||||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-05-30 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Examination, Niklas Edenmyr, Swahili, introduktionskurs, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 16-0042, Engelska parken, Ingela Nilsson, Workshop | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 9-3068, Engelska parken, _Seminarium, Christiane Schaefer, Jämförande indoeuropeisk språkforskning B, Oscar Billing | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 3-0012, Engelska parken, _Föreläsning, Antik grekisk och bysantinsk poesi, David Westberg | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 16-2044, Engelska parken, _Seminarium, Informationssökning (avancerad nivå), Masterprogram i Språkteknologi, Åk 1, Meriem Beloucif | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 7-0017, Engelska parken, _Seminarium, Erik Elgh, Historisk lingvistik (avancerad nivå), Philipp Rönchen, Tiago Tresoldi | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 16-0042, Engelska parken, _Seminarium, Informationssökning (avancerad nivå), Masterprogram i Språkteknologi, Åk 1, Meriem Beloucif | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 17:00 | 7-0017, Engelska parken, _Seminarium, Erik Elgh, Historisk lingvistik (avancerad nivå), Philipp Rönchen, Tiago Tresoldi | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Lingvistik A, Språkvetarprogrammet, åk 1, Tentamen, Världens språk, Världens språk VT2024 - samläsning | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 20:00 | Nejla Orta, Omtentamen, Tillvalsspråk: Turkietturkiska 2, Turkiska 2 + fortsättningskurs - grammatik och språkfärdighet VT2024, Turkiska språk 2, Turkiska: fortsättningskurs, Via Zoom, Zekeriya Kazanci | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | 3-0012, Engelska parken, _Föreläsning, Grekiska A, Oskar Andersson | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | László Károly, Medelturkisk filologi, Övning | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | _Föreläsning, Heinz Werner Wessler, Introduktion till indisk filosofi, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, Christer Henriksén, Gerd V.M. Haverling | ||||||||||||||||||||||||||||
16:15 - 18:00 | 9-3068, Engelska parken, _Seminarium, Christiane Schaefer | ||||||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-05-31 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | 9-3068, Engelska parken, Johan Ljungberg, Lektion | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Bibelarameiska, Bibelarameiska samläsning VT24, Hebreiska B, Hemtenta, Johan Ljungberg, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 6-0022, Engelska parken, Ingela Nilsson, Workshop | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 14:00 | _Seminarium, Joakim Enwall, Lena Rydholm, Masteruppsats i kinesiska, Via Zoom, Xinzheng Wan | ||||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | 9-2029, Engelska parken, _Seminarium, Fredrik Wahlberg, Mats Dahllöf, Sara Stymne | ||||||||||||||||||||||||||||
12:15 - 14:00 | Muntlig examination, Persiska B, Persiska B: Persiska texter VT2024 – samläsning, Tillvalsspråk: Persiska 2, Via Zoom, Zahra Etebari Shekarsaraei | ||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 13:15 | Arabisk litteratur, Arabisk litteratur VT24, Arabiska B, Deadline | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, Eva Pettersson, Fredrik Wahlberg, Mats Dahllöf, Sara Stymne | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Arabiska B, Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Grekisk språkhistoria, Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | 9-3068, Engelska parken, _Seminarium, Christiane Schaefer, Jämförande indoeuropeisk språkforskning D | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | 9-2029, Engelska parken, _Seminarium, Christiane Schaefer, Indologi D | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, Anju Saxena, Harald Hammarström, Michael Dunn | ||||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | Kina idag VT2024, Kina idag: ekonomi, politik, samhälle och kultur, Kina idag: ekonomi, politik, samhälle och kultur (avancerad nivå), Kinesiska B, Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||||
Lör 2024-06-01 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Kurdiska B, Tentamen, Tillvalsspråk: Kurdiska 2 (kurmanji) | ||||||||||||||||||||||||||||
Sön 2024-06-02 | |||||||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | Bibelhebreisk prosa, Bibelhebreisk prosa samläsning VT24, Hebreiska B, Hemtenta |