Denna sida kommer att avvecklas den 31 januari 2024 .
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Program |
Lokal |
Moment |
Lärare |
Kommentar, Kommentar |
Karta |
||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 45 | Lör 2023-11-11 v 45 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Samhällsorienterade ämnen för grundlärare 4-6, Samhällsorienterade ämnen för grundlärare 4-6, samläsning HT23 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, Tentamen, E-tenta | Anmälan aktiveras i sep. när exakt tid/plats är bekräftad., Tenta på 4h. Samhällskunskap. Anmälan till tenta sker via www.student.ladok.se senast 12 dagar före tenta Resultat via https://exam.uu.se/ Du med funktionsnedsättning, kontaktar Anna Reuterhäll 14 dagar före tenta | |||||||||||||||||||||||||
v 46 | Mån 2023-11-13 v 46 | ||||||||||||||||||||||||||||
07:45 - 17:00 | Biologi 1 | Basar | Tentamen | Jannika Andersson Chronholm | Omfattar Genetik och evolution | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Demokratins Problem HT23 | Mer information i Studium | Hemtenta, Omtentamen, E-tenta, Tentamen | Inspera; exam.uu.se, Sign up 12 days prior, via www.student.ladok.se Result via https://exam.uu.se/ | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Public Health in Humanitarian Action | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | Public health in humanitarian actions, Exam | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-11-14 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Psykologi B, Psykologi med inriktning mot arbetsliv B, Socialpsykologi | PPt2 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Forskningsmetod Vetenskapsteori (tillhörande Socialpsykologi), E-tenta i sal: Anmälan i Ladok senast 12 dagar innan tentamensdatum. | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2023-11-15 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | KUB Biomedicinsk laboratorievetenskap, samläsning HT23 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Statistical Preliminaries | Tentamen | Bergsbrunnagatan 15, hall 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Toxikologi, säkerhetsvärdering och farmakovigilans | R3 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Klinisk anatomi med embryologi | LäkT2 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Vetenskapsteori och forskningsmetodik, förskollärare | FSK6 | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Jörgen Mattlar | *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2023-11-16 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | Fysiologi | LäkT3 | Tentamen, E-tenta | Digital salstenta - Råbyvägen 95, Sal 3, Anmälan görs via Ladok. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Läkemedelsterapi i Sverige | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Tentamen kl. 8-13, Råbyvägen 95, sal 3 | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-11-17 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Aktiemarknadsrätt | Tentamen, E-tenta | TENTAMEN, E-tentamen via Inspera Plats: Bergsbrunnagatan 15, Sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Biofysikalisk kemi med matematik | A2 | För tid och plats se Ladok | Obligatorisk, Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Geofysiska metoder med tillämpningar | KandGeo2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare 4-6 | För tid och plats se Ladok, Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | Tentamen, E-tenta | Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare 4-6 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | Kemitentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Samhällsvetenskaplig grundkurs | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | För plats och info - se Ladok. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Statistik och dataanalys för biomedicin | Tentamen, papperstenta | BMC, B1:3, Obligatorisk anmälan i Ladok | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Ekonomisk geologi | MasGeo2 | Stuffen El221, Geocentrum | Tentamen | Erik Jonsson | Karta | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Gruvbrytningens utmaningar | SINReM2 | Halland Fm114,Geocentrum | Tentamen | Raymond Durrheim | Karta | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Försöksdjursvetenskap, Teoretisk försöksdjursvetenskap | Biomed3 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | E-tentamen | ||||||||||||||||||||||||
Lör 2023-11-18 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Latin A | Tentamen | Latinsk formlära och syntax 2, Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
v 47 | Mån 2023-11-20 v 47 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektromagnetism | gylärarfy2, KandFy2 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till molekylärbiologi, Introduktion till molekylärbiologi, genetik och evolution | MasBioFys1_F, MasBioinf.D1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Matematik III, grundlärare 4-6 | GRH6 | EDU Tenta, Tentamen, papperstenta | Lars Madej | *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Mikrobiologi | MasBio | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | Exam-1 | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Livets och dödens etik (HT 23), Praktisk filosofi A (HT 23) | Tentamen, E-tenta | Karl Ekendahl | Endast KOSA-studenter, Salstentamen (e-tenta): Bergsbrunnagatan 15, sal 2 OBS! Anmälan krävs. Anmäl dig senast 12 dagar före i Ladok för studenter. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Metaetik och värdeteori (HT 23), Praktisk filosofi A (HT 23) | Tentamen, E-tenta | Olle Risberg | Ej KOSA-studenter, Salstentamen (e-tenta): Bergsbrunnagatan 15, sal 2 OBS! Anmälan krävs. Anmäl dig senast 12 dagar före i Ladok för studenter. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Vetenskapliga grunder och akademiska färdigheter i företagsekonomi | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | Tentamen, E-tenta | Fredrik Sjöstrand | Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | |||||||||||||||||||||||
Tis 2023-11-21 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakokinetik och farmakodynamik | A4 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Papperstentamen den 21 november kl 8-13. Bergsbrunnagatan 15, sal 2. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Metod B HT23 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, Tentamen, E-tenta | Tenta 4h. Tid och plats anges via Ladok. , Anmälan via Ladok, 12 dagar före tenta. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Människa och miljö I | PPt7 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Freddie Lymeus | E-tenta i sal: Bergsbrunnagatan 15, sal 1., Anmälan i Ladok senast 12 dagar innan tentamensdatum. | |||||||||||||||||||||||
Ons 2023-11-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Makromolekylers struktur och funktion | MasBio, MasBioTek1 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | Exam 1 | ||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Djurens struktur och funktion | KandBio3 | Grupprum 2, EBC, Grupprum 3, EBC, Grupprum 4, EBC | Seminarium, Tentamen | Graham E Budd, Henning Blom, Mikael Thollesson | Examination seminar | Karta , Karta , Karta | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Djurens struktur och funktion | KandBio3 | Grupprum 2, EBC, Grupprum 3, EBC, Grupprum 4, EBC | Seminarium, Tentamen | Graham E Budd, Henning Blom, Mikael Thollesson, Paco Cardenas | Examination seminar | Karta , Karta , Karta | ||||||||||||||||||||||
Tors 2023-11-23 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Humaniora som perspektiv och analys | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | Debatt och demokrati. Anmälan och plats i Ladok | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Introduktion till vattenteknik | MasVattTek1 | Tentamen | F4 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Marknadsrätt och marknadsstrategier | Tentamen, E-tenta | Tentamen, E-tenta i sal | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Galenisk farmaci I | A5 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Dinosauriernas tidsålder | Tentamen | Michael Streng | ||||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-11-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Kostvetenskap A: Nutrition | För tid och plats se Ladok | Obligatorisk, Tentamen, papperstenta | Salstenta Kemi, se Ladok för lokal och tid | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Matematik för språkteknologer | MPLT1 | Tentamen | Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Arbete och organisation, samläsning HT2023, Sociologi med inriktning mot arbetsliv, organisation och personal A | Tentamen, E-tenta | Michael Allvin | Arbetssociologi, Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med dina inloggningsuppgifter till ditt studentkonto, användarnamn och lösenord A | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 08:15 | Svenska 2, gymnasielärare | Tentamen | Preliminär dag och tid, Obs! Se alltid i Ladok för aktuell dag och tid. | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Tillämpad ekosystemekologi | MasBio | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | |||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Biokemi | Biomed1 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | För tid och plats se Ladok | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Klinisk fysiologi | Tentamen, papperstenta | Andrei Malinovschi | Tentamen Klinisk Fysiologi, Lokal: Bergsbrunnagatan 15, sal 2 OBS: OBLIGATORISK ANMÄLAN VIA LADOK! | |||||||||||||||||||||||||
v 48 | Mån 2023-11-27 v 48 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 09:30 | Evidensbaserade kliniska farmaceutiska metoder | För tid och plats se Ladok | Obligatorisk, Tentamen | Tentamen 1 (Heltidsstudenter), Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Farmakoterapi, samläsning HT2023 | A6, R4 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | För tid och plats se Ladok. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Modellering av akvatiska ekosystem | W5.2 | Dalarna Datorsal Gm218,Geocentrum, Uppland Datorsal Fm217,Geocentrum | Obligatorisk, Tentamen | Karta , Karta | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Kvalitetsteknik, Processledning och ledningssystem | IUI1, KandLedarskap1 | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | Tentamen, papperstenta | Swaminathan Ramanathan | Come 30 minutes before the exam starts. Bring your identification and your anonymity code you got when you registered for the exam in Ladok. | Karta | ||||||||||||||||||||||
Tis 2023-11-28 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Forskningsmetoder kring läkemedelsanvändning | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Hemtentamen via Inspera | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fysiologi | KandBio2 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Livscykelanalys av biologiska läkemedel | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Björn Wettermark | Björn answers questions during the exam | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Läkemedelsanalys | A7 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Läkemedelsformulering | A8, K4.L, R5 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Göran Frenning | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Neurofarmakologi | A8 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Psykologi B, Psykologi med inriktning mot arbetsliv B, Socialpsykologi | PPt2 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Socialpsykologi, E-tenta i sal: Anmälan i Ladok senast 12 dagar innan tentamensdatum. Omtentamen 2024-01-27. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Tillämpad apoteksfarmaci med författningar | Tentamen | Omtentamen i författningar, Besök Ladok för mer information och exakt tid | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Toxikologi, Toxikologi för civilingenjörsstudenter | K5.L | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Verksamhetsförlagd utbildning, inklusive farmaceutiska författningar | Tentamen | Besök Ladok för mer information och exakt tid | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Musikteori 1, Musikvetenskap A | F1, 2-0043, Engelska parken | Tentamen | Erik Bergwall, Per-Henning Olsson | Satslära, harmonisk analys och gehör: Tentamen | Karta | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | F1, 2-0043, Engelska parken | Tentamen | Reservtid för tentamen | Karta | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Introduktion till psykologi, Psykologi A, Psykologi A för beteendevetenskapligt kandidatprogram | PPt1 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Karin Brocki | Utvecklingspsykologi, Examination, E-tenta i sal: Bergsbrunnagatan 15, sal 2. Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. Omtentamen 2024-01-20. | |||||||||||||||||||||||
Ons 2023-11-29 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | Komparativ inkomstbeskattning | A1106.1, Trädgårdsg. 1 | Tentamen | Katia Cejie | Make-up presentations for those who have been in contact with Katia | Karta | |||||||||||||||||||||||
Tors 2023-11-30 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Barn- och ungdomsvetenskap A | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Sara Backman Prytz | D3 *Anmälan och info i Ladok | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Industriell ekonomi II: organisering, produktion och marknad | I2 | Tentamen | Produktion | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Litteraturvetenskap A | A3: Från renässans till realism (1600-1880), Tentamen, E-tenta | Salstentamen, Bergsbrunnagatan 15, sal 1 Anmälan i Ladok krävs. | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Rörelse, kost och hälsa i förskolan | FSK3 | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Emilia Tallroth | *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Statskunskap A: Förvaltningspolitik HT23 | Tentamen, Tentamen, E-tenta | 4h, se ladok i början av delkursen , Anmälan läggs upp i början av kursen/delkursen. Anmälan till tenta sker via www.student.ladok.se senast 12 dagar före tenta Resultat via https://exam.uu.se/ | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Rörelse, kost och hälsa i förskolan, Utbildningens framväxt och villkor, grundlärare 4-6, Utbildningens framväxt och villkor, grundlärare F-3 | FSK3, GRH1, GRL1 | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Emilia Tallroth, Erika Sandström | *Anmälan och info i Ladok, 4PE209 kl. 8-12 4PE217, 4PE218 kl. 8-13 Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Utbildningens framväxt och villkor, grundlärare 4-6, Utbildningens framväxt och villkor, grundlärare F-3 | GRH1, GRL1 | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Erika Sandström | *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Matematik III, grundlärare F-3, Utbildningens framväxt och villkor, förskollärare | FSK1 | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | EDU Tenta, Omtentamen, E-tenta, Tentamen, E-tenta | David Sjögren | *Anmälan och info i Ladok, Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Matematik III, grundlärare F-3 | GRL6 | EDU Tenta, Tentamen, papperstenta | Johan Prytz | *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Utbildningens framväxt och villkor, förskollärare | FSK1 | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | David Sjögren | *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-12-01 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:15 - 17:00 | Matematik 3c | Basar | Tentamen | Oscar Grånäs, Patrik Thunström | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Arkeologi A, Stammar, stater, marknader och städer | Se kommentar | Tentamen, E-tenta | Alexander Andreeff Högfeldt, Karin Ojala | ARK A3 Stammar, stater, Uppsala tentamen. Obligtorisk anmälan i Ladok. Kontrollera tid och plats i TimeEdit. Studenter med NAIS_intyg ska meddela respektive studieadministration i god tid. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Arkeologi A, Arkeologi och antik historia I, Samhällsorienterande ämnen för F-3, Stammar, stater, marknader och städer | GRL7 | Se kommentar, Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | Tentamen, E-tenta, Tentamen, papperstenta | Anmälan i Ladok., ARK A- A3 Stammar och stater E-tenta 5AR604 - Papperstenta 5RT614 E-tenta Kom ihåg att ta med legitimation, anonymitetskod och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. | Karta | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Arkeologi och antik historia I | Se kommentar | Tentamen, papperstenta | Sami Uljas | AAH I Moment 3, Salstentamen. Information och obligatorisk anmälan i Ladok. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Antikens kultur och samhällsliv A, Det äldsta Rom: Från Romulus till Caesar | Se kommentar | Tentamen, E-tenta | Patrik Klingborg | AKS A3 Det äldsta Rom, Se Ladok för tid och plats, obligatorisk anmälan. Vid NAIS-intyg kontakta info@arkeologi.uu.se minst 15 dagar innan tentamen. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Dietetik och klinisk nutrition I: Pediatrik och geriatrik | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | Tentamen Geriatrik | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Ekonomisk historia A: Global omvandling och globalisering 1700-2000 | Tentamen, E-tenta | Anmäl i Ladok minst 12 dagar innan! | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 09:00 | Global Sustainable Development HT23 | Studium | Hemtenta, Tentamen, Utlämning | Take home exam: Out | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Introduktion till makroekonomi för lantmätare | För tid och plats se Ladok | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Projektledning, samförståndsförhandling och medling | Tentamen, E-tenta | Plats :Råbyvägen 95, sal 3 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Samhällskunskap AB: Juridik | För tid och plats se Ladok | Tentamen, Tentamen, E-tenta | SALSSKRIVNING, 4 TIMMAR, Anmälan via www.student.ladok.se senast 12 dagar före tenta Resultat via https://exam.uu.se/ | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Samhällsorienterande ämnen för F-3 | GRL7 | Tentamen, E-tenta | Historia och Religion *Anmälan och info i Ladok, Råbyvägen 95, sal 1, kl. 08:00-12:00 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Egyptens religion - gudar, myter och livet i döden, Egyptologi A | Se kommentar | Tentamen, papperstenta | Josefin Percival | EGY A3 Egyptian religion, SE ladok för tid och plats, obligatorisk anmälan. Vid NAIS-intyg kontakta info@arkeologi.uu.se minst 15 dagar innan tentamen. | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Egyptologi C | Se kommentar | Tentamen, papperstenta | Luigi Prada | EGY C3 International perspective, Se Ladok för tid och plats, obligatorisk anmälan.Vid NAIS-intyg kontakta info@arkeologi.uu.se minst 15 dagar innan tentamen. | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Introduktionskurs i religionsvetenskap campus HT23 (5RT000 o 5RG701) | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Dk 3: Bibeln och Koranen, Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
Lör 2023-12-02 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Strategi- och samtidsfrågor | Tentamen, E-tenta | Re-exam, Sign up for re-exam in Ladok | ||||||||||||||||||||||||||
v 49 | Mån 2023-12-04 v 49 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Digital elektronik | E2, EI2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Grundkurs i företagsfinansiering | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | Tentamen, papperstenta | Anmälan i Ladok, Kom ihåg att ta med legitimation samt din anonymitetskod du fick när du anmälde dig till tentan i Ladok. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Grundläggande psykoterapiutbildning för ST-läkare i psykiatri, termin 1 (uppdragsutbildning) | Tentamen | E-tenta i sal: Bergsbrunnagatan 15, sal 2. Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | Historia A, samläsning, HT2023 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | Moment IV. Anmälan i Ladok. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Metod | Tentamen, Tentamen, E-tenta | 4h. Part 1 08:00 — 12:00, Sign up 12 days prior, via www.student.ladok.se Exact time/place will be announced in Ladok. This is an E-exam, on venue on site. Bring ID/passport. You need to login with StudentID and Password A | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Psykologi II. Kommunikation och samtal | SG3 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Erik Rautalinko | E-tenta i sal: Bergsbrunnagatan 15, sal 1., Anmälan i Ladok senast 12 dagar innan tentamensdatum. Omtentamen 2024-01-27. | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Våld i nära relation | Tentamen, E-tenta | Anmälan i Ladok, Kom ihåg att ta med dina inloggningsuppgifter till ditt studentkonto, användarnamn och lösenord A | ||||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-12-05 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Geografi B | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | För plats och info - se Ladok. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Metabolism och endokrinologi | LäkT2 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Del 1 | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Psykiatri och psykopatologi, Psykiatri, psykopatologi I | PPt3-4 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | E-tenta i sal: BMC, B1:3., Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. Omtentamen 2024-02-24. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Psykologiska mätmetoder med mätteori | För tid och plats se Ladok | Obligatorisk, Tentamen | E-examination. Location: BMC, B1:3., Registration in Ladok no later than 12 days before exam. Please bring your student log-in A to be able to access the exam. Retake exam 2024-02-10. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Redovisning | Tentamen, E-tenta | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Samhällsorienterade ämnen för grundlärare 4-6, Samhällsorienterade ämnen för grundlärare 4-6, samläsning HT23 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | För plats och info - se Ladok. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Sensorik och produktutveckling | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Sociala villkor och sociala problem I, Socialt arbete med våld i nära relation - olika perspektiv, Socialt arbete med våld i nära relation - samläsning | SocT1, SocT3 | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | Omtentamen, E-tenta, Tentamen, E-tenta | Anmälan i Ladok, Lokal i Uppsala: Råbyvågen 95, sal 1 & 3. Visby Tentasalen. Kom ihåg att ta med dina inloggningsuppgifter till ditt studentkonto, användarnamn och lösenord A | Karta | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Välfärdsstater i jämförande perspektiv | För tid och plats se Ladok | Tentamen, Tentamen, E-tenta | Sign up 12 days prior to exam on Ladok., This is an E-exam, on venue on site. Bring ID/passport. You need to login to the exam program with StudentID and Password A. exam.uu.se | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Latin A | 7-0042, Engelska parken | Tentamen | Carl Erixon | Senrepublikansk prosa 1 | Karta | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Finansiering | Tentamen, E-tenta | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Handelsrättslig översiktskurs | Tentamen, E-tenta | Tentamen del 1, E-tenta skrivs i tentamenssal. | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Samhällskunskap C: Samhällskunskapsdidaktik | GY28 | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Malin Tväråna | *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Global Sustainable Development HT23 | Hemtenta, Inlämning, Tentamen | Take home exam: In, | ||||||||||||||||||||||||||
Ons 2023-12-06 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Ekonomisk historia A: Politik, kriser och konjunkturer | Tentamen, E-tenta | Anmäl i Ladok minst 12 dagar innan! | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fysiologi | A3 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till matematikstudier, ämneslärare | gylärarma1, gylärma1_v | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Molekylärbiologi och genetik | KandBio1 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Programvaruteknisk baskurs, Svenska II i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 | GRL3 | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | EDU Tenta, Omtentamen, Pappers-tenta, Tentamen, E-tenta | Helena Skogström | Anmälan och info i Ladok, Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Svenska II i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 | GRL3 | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Helena Skogström | Delkurs 1. *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Ryska: introduktionskurs | Svedeliussalen, 4235, Gamla Torget 6 | Delkurs 2, Tentamen | Anastasia Makarova | Karta | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Företagsekonomi och företagandets historia, Svenska II i grundskolans årskurser 4-6 | GRH3 | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | EDU Tenta, Omtentamen, Pappers-tenta, Tentamen, E-tenta | Olle Nordberg | Tentamen delkurs 1. *Anmälan och info i Ladok, 2FE919 14-17 Papperstenta 4PE041 14-18 E-tenta Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Svenska II i grundskolans årskurser 4-6 | GRH3 | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Olle Nordberg | Tentamen delkurs 1. *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | F1, 2-0043, Engelska parken | Tentamen | Reservtid för tentamen | Karta | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2023-12-07 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Allmän och organisk farmaceutisk kemi | R1 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Kostvetenskap B: Dietetikens grunder | Diet | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Förvaltningsrättslig översiktskurs | Tentamen, E-tenta | Tentamen del I, E-tenta skrivs i sal | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Basic Swedish 1 | B23, Campus Gotland | Tentamen | Andreas Thor | Karta | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 20:00 | Tillvalsspråk: Turkietturkiska 1, Turkiska 1/grundkurs ht 2023 - samläsning, Turkiska språk 1, Turkiska: grundkurs | Tentamen | Birsel Karakoç | Turkietturkisk satslära, Muntlig tentamen | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-12-08 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Fortsättningskurs i religionsvetenskap campus DK 1-5 HT23 (5RT008 o 5RG702) | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Dk 5: Teologi- och filosofihistoria, Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Geografiska informationssystem (GIS) i samhällsplaneringen | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | För plats och info - se Ladok. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Metod och projektarbete | Tentamen, E-tenta | Anmälan i Ladok, Kom ihåg att ta med dina inloggningsuppgifter till ditt studentkonto, användarnamn och lösenord A | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare 4-6 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | FYSIKTENTAMEN 5 timmar FYSIKTENTAMEN 5 timmar | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Byggnadsvetenskap | B27, Campus Gotland | Tentamen, papperstenta | Magnus Wessberg | 20 stud. | Karta | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Reflektionsseismologi | MaFyGe2 | Dk235, Geocentrum | Tentamen | Ayse Kaslilar Sisman | Karta | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Breddningskurs i indiskt tillvalspråk: hindi 1, Hindi A, Hindi A ht 2023 - samläsning, Introduktion till hindi | Tentamen | Hindigrammatik samt munt. och skrift. språkfärdighet III, Onlinetenta | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Hindi 3, Hindi 3: Moderna hinditexter och Sanskrit ht 2023 - samläsning, Hindi C | Mer information i Studium | Tentamen | Heinz Werner Wessler | Delkurs 2: Hinditext och grammatik , Onlinetenta | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 20:00 | Tillvalsspråk: Turkietturkiska 1, Turkiska 1/grundkurs ht 2023 - samläsning, Turkiska språk 1, Turkiska: grundkurs | Tentamen | Birsel Karakoç | Turkietturkisk satslära, Muntlig tentamen | |||||||||||||||||||||||||
Lör 2023-12-09 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Företags- och fastighetsvärdering | Tentamen, E-tenta | Omtenta, E-tenta i sal | ||||||||||||||||||||||||||
v 50 | Mån 2023-12-11 v 50 | ||||||||||||||||||||||||||||
07:45 - 17:00 | Kemi 1 | Basar | Tentamen | Anders Sandell | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Digitalisering | IUI2 | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | Tentamen, papperstenta | Anders Randler | Karta | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Statskunskap A: Svensk och jämförande politik HT23 | Omtentamen, E-tenta, Tentamen | 4h, se ladok , Anmälan till tenta sker via www.student.ladok.se senast 12 dagar före tenta Resultat via https://exam.uu.se/ | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | Ryska: introduktionskurs | 7-0015, Engelska parken | Delkurs 2, Tentamen | Anastasia Makarova | Karta | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Ryska: introduktionskurs | 7-0015, Engelska parken | Delkurs 2, Tentamen | Anastasia Makarova | Karta | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 17:15 | Termin 3,, SSK, Ohälsa och främjande av hälsa I | SSKt3 | Tentamen | Hemtentamen i grupp:, Infektioner hos barn samt sexuell, reproduktiv och gynekologisk hälsa/ohälsa | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | F1, 2-0043, Engelska parken | Tentamen | Reservtid för tentamen | Karta | |||||||||||||||||||||||||
17:15 - 18:00 | Kinas historia och kultur, Kinas historia och kultur (avancerad nivå), Kinas historia och kultur ht 2023 - samläsning, Kinesiska A | Tentamen | Quiz-tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
17:15 - 20:00 | Naturvård och biologisk mångfald | Lärosal 4, 18:01019, EBC | Tentamen, papperstenta | Gustaf Granath | Skriftlig tentamen | Karta | |||||||||||||||||||||||
17:15 - 20:00 | Tillvalsspråk: Turkietturkiska 1, Turkiska 1/grundkurs ht 2023 - samläsning, Turkiska språk 1, Turkiska: grundkurs | Tentamen | Birsel Karakoç | Turkietturkisk satslära, Muntlig tentamen | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-12-12 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Nationalekonomi B: Utvecklingsekonomi | 217, B_kurspaket | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Samhällskunskap AB: Sociologi | Tentamen, E-tenta | Anmälan i Ladok, Kom ihåg att ta med dina inloggningsuppgifter till ditt studentkonto, användarnamn och lösenord A | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | 7-0015, Engelska parken | Tentamen | Charlotte Lindgren | Karta | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Introduktion till psykologi, Psykologi A, Psykologi A för beteendevetenskapligt kandidatprogram | PPt1 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Personlighetspsykologi, Examination, E-tenta i sal: Bergsbrunnagatan 15, sal 2. Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 20:00 | Tillvalsspråk: Turkietturkiska 1, Turkiska 1/grundkurs ht 2023 - samläsning, Turkiska språk 1, Turkiska: grundkurs | Tentamen | Birsel Karakoç | Turkietturkisk satslära, Muntlig tentamen | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2023-12-13 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Avancerad masspektrometri | MasKeAk-EACH 2, MasKeAk2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Fysiologi | R2 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | Plats: Bergsbrunnagatan 15, Sal 1. Anmälan görs i Ladok. OBS! Kom ihåg att du på skrivdagen ska använda ditt UU-studentkonto för inloggning i Inspera samt ha med dig giltig ID-handling. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Hem- och konsumentkunskap, grundkurs för lärare i grundskolan | Tentamen | Omtenta Näringslära, Se ladok för anmälan, tid och plats. | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Lingvistik A, Sociolingvistik, SOCIOLINGVISTIK HT23 | SVP1 | Tentamen | Daniel Skog | Sociolingvistik | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 20:00 | Tillvalsspråk: Turkietturkiska 1, Turkiska 1/grundkurs ht 2023 - samläsning, Turkiska språk 1, Turkiska: grundkurs | Tentamen | Birsel Karakoç | Turkietturkisk satslära, Muntlig tentamen | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2023-12-14 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Biologi A - mönster och processer | Tentamen, papperstenta | Genetik | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 15:00 | Biovetenskap | KandBio1, KandGeo1.Sam | Lärosal 2, 15:01025, EBC, Lärosal 3, 15:01004, EBC | Tentamen, E-tenta | Tobias Jakobsson | Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Databaser 1 | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | Tentamen, papperstenta | Kom ihåg att ta med legitimation samt din anonymitetskod du fick när du anmälde dig till tentan i Ladok. Kom 30 min innan tentan börjar. På helgen är Campus låst, du kommer in med ditt Campuskort. | Karta | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-12-15 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Arvsrätt | Tentamen, E-tenta | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakokinetik och farmakodynamik | R3 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | International Investment Law | Tentamen | Steffen Hindelang | Råbyvägen 95, sal 3 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Produktutveckling och design I | MI2 | Tentamen | Henrik Hermansson | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | RNA - struktur, funktion och biologi | MasBio | C8:317,BMC, För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | Karta | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Allmän förvaltningsrätt | Tentamen | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Osteologi A | B23, Campus Gotland | Tentamen, papperstenta | Karta | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Arameiska/syriska A, Arameiska/syriska: breddningskurs i semitiskt tillvalsspråk, Syrisk grundkurs, Syrisk grundkurs ht 2023 - samläsning | Tentamen | Syrisk grundkurs, Danmarksgatan 30, sektion 1 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Engelska A1/T1 samläsning HT23 | För tid och plats se Ladok | Språkvetenskap, Tentamen | Omprov planerat till 2024-01-27 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Latin C | INSTÄLLD, Tentamen | Språk- och kulturhistoria med textläsning , Danmarksgatan30, sektion 1 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Termin 2,, SSK, Hälsa och förebyggande av ohälsa II | SSKt2 | Mer information i Studium | Obligatorisk, Tentamen, E-tenta | Farmakologi, Digital tentamen i Inspera | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Termin 2,, SSK, Hälsa och förebyggande av ohälsa II | SSKt2 | Mer information i Studium, Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | Obligatorisk, Tentamen, E-tenta | Farmakologi, Digital tentamen i Inspera. Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | |||||||||||||||||||||||
Lör 2023-12-16 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Kinesiska A | Tentamen | Textkurs 2, Danmarksgatan 30, sektion 1 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Kvalitetssäkring i systemutveckling, Organisation II: Organisationen och omvärlden | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | Omtentamen, Pappers-tenta, Tentamen, E-tenta | Maritha Dahlin | Anmälan i Ladok., 2FE996 9-12 2IS224 9-13 Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. På helgen är Campus låst, du kommer in med ditt Campuskort. | Karta | |||||||||||||||||||||||
v 51 | Mån 2023-12-18 v 51 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fysik 1b1 | Basar | Tentamen | Johan Larsson | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Hälsoekonomi | 217, Master T3 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Lagstiftning om förvaltning av naturresurser och skydd av biologisk mångfald | Tentamen | EXAM DAY!, Bergsbrunnagatan 15, hall 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kvalitetssäkring och regulatoriska krav vid utveckling och tillverkning av läkemedel, Läkemedel - kvalitetssäkring och regulatoriska krav | A5, K5.L, R5 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Mikrobiologi | MasBio | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | Staffan Svärd | Exam-2 | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Skatteavtal och internprissättning | Tentamen, E-tenta | Extra exam, US STUDENTS ONLY, LOCATION: Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | A204, Ekonomikum | Tentamen | Helena Bouveng | Karta | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | Tillvalsspråk: Turkietturkiska 1, Turkiska 1/grundkurs ht 2023 - samläsning, Turkiska språk 1, Turkiska: grundkurs | Mer information i Studium | Tentamen | Nejla Orta, Zekeriya Kazanci | Elem. muntliga och skriftliga färdigheter i turkietturkiska, Muntlig tentamen | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-12-19 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Akkadiska ht 2023 - samläsning, Akkadiska med grammatik och kilskrift: breddningskurs i semitiskt tillvalsspråk, Assyriologi A | Tentamen | Akkadiska, Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Vetenskapsteori och forskningsmetodik, grundlärare 4-6, Vetenskapsteori och forskningsmetodik, grundlärare F-3 | GRH5, GRL5 | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Ida Bergvall | *Anmälan och info i Ladok, Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Vetenskapsteori och forskningsmetodik, grundlärare 4-6, Vetenskapsteori och forskningsmetodik, grundlärare F-3 | GRH5, GRL5 | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Ida Bergvall | *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Kinesiska C | Via Zoom | Tentamen | Xinzheng Wan | Praktisk språkfärdighet III, Muntlig tentamen | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Turkiska 3: Klassiska texter och språkfärdighet ht 2023 - samläsning, Turkiska språk 3, Turkiska språk 3B | OPturkT3 | Mer information i Studium | Tentamen | Zekeriya Kazanci | Avancerade muntlige och skriftlige färdigh. i turkietturkiska, Hemtenta | |||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Engelska för grundlärare, årskurs F-3 | Språklabb 7-0050, Engelska parken | Språkstruktur, Tentamen, Uttal | Per Otterstedt | Karta | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | F1, 2-0043, Engelska parken | Tentamen | Reservtid för tentamen | Karta | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:00 | Engelska för grundlärare, årskurs 4-6 | Språklabb 7-0050, Engelska parken | Språkstruktur, Tentamen, Uttal | Per Otterstedt | Karta | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | Tillvalsspråk: Turkietturkiska 1, Turkiska 1/grundkurs ht 2023 - samläsning, Turkiska språk 1, Turkiska: grundkurs | Mer information i Studium | Tentamen | Nejla Orta, Zekeriya Kazanci | Elem. muntliga och skriftliga färdigheter i turkietturkiska, Muntlig tentamen | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2023-12-20 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Affärsstrategier och det rättsliga sammanhanget | Tentamen, E-tenta | Exam | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Arabiska 3, Arabiska C, Moderna arabiska texter ht 2023 - samläsning, Moderna arabiska texter med grammatik och språkfärdighet | OParabT3 | Tentamen | Moderna arabiska texter, Råbyvägen 95, sal 2 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Ekotoxikologi | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Exam, for information visit Ladok | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Internationell företagsstrategi | FEK_Incoming_B | Tentamen, E-tenta | Exam, 4 hour written exam in an exam hall. Råbyvägen 95, sal 3 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Introduktionskurs i religionsvetenskap campus HT23 (5RT000 o 5RG701) | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Dk 4: Livsåskådningar, Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | Mikrobiologi och immunologi | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Virology exam | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Populations- och samhällsekologi | KandBio3, MasBio | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Samhällsorienterande ämnen för F-3 | Tentamen, Tentamen, E-tenta | Geografi/Samhällskunskap, Tentaanmälan via Ladok, öppnar i nov Råbyvägen 95, sal 3, kl. 8-13 | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Turkiska 3: Klassiska texter och språkfärdighet ht 2023 - samläsning, Turkiska språk 3, Turkiska språk 3B | OPturkT3 | Mer information i Studium | Tentamen | Zekeriya Kazanci | Avancerade muntlige och skriftlige färdigh. i turkietturkiska, Hemtenta | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:00 | Engelska för grundlärare, årskurs F-3 | Språklabb 7-0050, Engelska parken | Språkstruktur, Tentamen, Uttal | Per Otterstedt | Karta | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Kemi, material och bränsle för reaktortillämpningar | KKI1 | 90106, Ångström | Tentamen | Mattias Klintenberg | Extra tentamenstillfälle | Karta | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | Tillvalsspråk: Turkietturkiska 1, Turkiska 1/grundkurs ht 2023 - samläsning, Turkiska språk 1, Turkiska: grundkurs | Mer information i Studium | Tentamen | Nejla Orta, Zekeriya Kazanci | Elem. muntliga och skriftliga färdigheter i turkietturkiska, Muntlig tentamen | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2023-12-21 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Avancerad neurobiologi med hjärnans sjukdomar | För tid och plats se Ladok | Tentamen | MCQ examination, For time and place, please see Ladok. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EU criminal law | Se kommentar | Tentamen | Maria Bergström | Exam, Bergsbrunnagatan 15, sal 2 | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakognosi | A6 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Grundkurs i företagsfinansiering | B25, Campus Gotland, B27, Campus Gotland | Tentamen, papperstenta | Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Psykoterapi med teoretisk fördjupning II | PPt8 | För tid och plats se Ladok | Obligatorisk, Tentamen | E-tenta i sal: Bergsbrunnagatan 15, sal 2., Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. Omtentamen 2024-02-24. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Teorier om företagande och ledning | Fek_Master.FOL_MA | Tentamen, E-tenta | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Termin 3,, SSK, Ohälsa och främjande av hälsa I | SSKt3 | Mer information i Studium | Obligatorisk, Tentamen, E-tenta | Vetenskaplig metod och statistik, Tid meddelas senare | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Termin 3,, SSK, Ohälsa och främjande av hälsa I | SSKt3 | Mer information i Studium, Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | Obligatorisk, Tentamen, E-tenta | Anmälan i Ladok., T3 E-tenta 8-12 Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Naturvård | KandBio3 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | Home examination/hemtenta | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-12-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakognosi | A6 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Termin 4,, SSK, Ohälsa och främjande av hälsa II | SSKt4 | Mer information i Studium | Obligatorisk, Tentamen, E-tenta | Sluttentamen T4, Digital tentamen i Inspera | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Termin 4,, SSK, Ohälsa och främjande av hälsa II | SSKt4 | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | Obligatorisk, Tentamen, E-tenta | Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | |||||||||||||||||||||||
Sön 2023-12-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
00:00 - 00:00 | Julafton | ||||||||||||||||||||||||||||
v 52 | Mån 2023-12-25 v 52 | ||||||||||||||||||||||||||||
00:00 - 00:00 | Juldagen | ||||||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-12-26 | |||||||||||||||||||||||||||||
00:00 - 00:00 | Annandag jul | ||||||||||||||||||||||||||||
Sön 2023-12-31 | |||||||||||||||||||||||||||||
00:00 - 00:00 | Nyårsafton | ||||||||||||||||||||||||||||
v 1 | Mån 2024-01-01 v 1 | ||||||||||||||||||||||||||||
00:00 - 00:00 | Nyårsdagen | ||||||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-01-02 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kostvetenskap A: Nutrition | För tid och plats se Ladok | Obligatorisk, Tentamen, E-tenta | Makro- och mikronutrienter, se Ladok för lokal och tid | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Introduktion till psykologi, Psykologi A, Psykologi A för beteendevetenskapligt kandidatprogram | PPt1 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Socialpsykologi, Examination, E-tenta i sal: Råbyvägen 95, sal 3. Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-01-03 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Akvatisk miljöanalys | W2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Engelska för grundlärare, årskurs F-3 | För tid och plats se Ladok | Produktion, Tentamen | Planerat omprov: 2024-02-17 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Flervariabelanalys | gylärma1_v, K2, X2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Mjukvarutestning | IT4, MasComScie, MasSciCom1, MastersIn1-2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Engelska B1/T2 samläsning HT23 | För tid och plats se Ladok | Språkstruktur, Språkvetenskap, Tentamen | Planerat omprov: 2024-02-24. | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-01-04 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Högspänningsteknik | E5 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till dataanalys | IT4, MasDataAn1, MasFinMa2, MasStatMat1 | 4102, Datorsal, Ångström, 4103, Datorsal, Ångström, 4104, Datorsal, Ångström, 6K1101, Datorsal, Ångström, 6K1107, Datorsal, Ångström | Tentamen | Karta , Karta , Karta , Karta , Karta | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Ledarskap för ingenjörer | BI3, MI3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Multivariata metoder | KandMa3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Ordinära differentialekvationer I | gylärarfy3, KandFy3, KandfyAs3, KandKe3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Specialpedagogik, grundlärare 4-6, Specialpedagogik, grundlärare F-3 | GRH4, GRL4 | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Anna Johansson | *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Statskunskap A: Internationell politik HT23 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, Tentamen, E-tenta | 4h, se ladok i början av delkursen, Anmälan läggs upp i början av kursen/delkursen. Anmälan till tenta sker via www.student.ladok.se senast 12 dagar före tenta Resultat via https://exam.uu.se/ | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Svenska II i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 | GRL3 | B22, Campus Gotland | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Jonas Johansson | Delkurs 2 del A. *Anmälan och info i Ladok | Karta | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Svenska II i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 | GRL3 | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Jonas Johansson | Delkurs 2 del A. *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Säkra datorsystem I | IT4, KandDv3, MasComScie, MastersIn1, STS4.IT | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | IT-säkerhet | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | Tentamen, E-tenta | Campus är låst, du kommer in med ditt Campuskor, Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-01-05 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Analytisk talteori | MasMat1-2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Beräkningsvetenskap för dataanalys | ES3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Beräkningsvetenskap för naturvetenskapliga tillämpningar | MasBioinf.B1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Avancerad vetenskaplig forskning och metodologi, Biomedicinsk forskningsmetodik | För tid och plats se Ladok | Obligatorisk, Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Datorarkitektur I | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektromagnetism I | ES2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Grafteori | gylärarfy3, IT4, KandMa2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kraftelektronik II | E4, MasEF1, MasEnTe1, MasFE1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kvantfysik F | F3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kvantmekanik | F4.T.fk, MaFyKs, MaFyKä, MaFyMa, MaFyMat, MasKvaTek1 | Tentamen | Erin O'Sullivan, Jan Rusz | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Linjär algebra II | F2, IT2, KandDv3, W2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Linjär algebra och geometri I | I1, K1, KandKe1, STS1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Markvetenskap för miljö och vatten | W3 | Tentasal 2, Undervisningshuset, SLU | Tentamen | Anna Lindahl, Gunnel Alvenäs, Mats Larsbo | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Materialtillverkning I | K4.M, Q4 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | Medicinsk cellbiologi | LäkT1 | Tentamen, E-tenta | Digital salstenta BMC, B1:3., Anmälan gärs i Ladok. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Medicinsk mikrobiologi | LäkT4 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Metod B HT23 | För tid och plats se Ladok | Omtentamen, E-tenta, Tentamen, Tentamen, E-tenta | Tenta 4h. Tid och plats anges via Ladok. , Anmälan via Ladok, 12 dagar före tenta. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Molekylärbiologiska system | X4.1-2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Mätteknik | Q2 | 6K1107, Datorsal, Ångström, Mättekniklab, 81101, Ångström | Tentamen | Karta , Karta | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Optimeringsmetoder | F4.B, F4.Is.st, I3, IT4, MasBildMask1, MasComScie, MasDataAn1, MasSciCom1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Programmeringsteknik I | F1, gylärarfy1, KandFy1, KandMa1, MatemI, Q1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Programmeringsteori | MasComScie | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Sannolikhetsteori och martingaler | MasFinMa1, MasStatMat1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Tillämpad fysik för molekylär bioteknik | X3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Turkisk språkhistoria | Tentamen | Bergsbrunnagatan 15, sal 2 | ||||||||||||||||||||||||||
Lör 2024-01-06 | |||||||||||||||||||||||||||||
00:00 - 00:00 | Trettondedag jul | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Lärande och utveckling, gymnasielärare | GY23 | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Robert Thorp | *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
v 2 | Mån 2024-01-08 v 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Algebra I | gylärarfy2, gylärarma1, gylärma1_v, IT1, KandDv1, KandMa1, MatemI | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Algoritmer och datastrukturer II | gylärare Data åk 2, IT4, KandDv3, MasBildMask1, MasComScie, X4.3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Analytisk kemi med mätvärdesbehandling och kemometri | K2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Astrofysik I | KandFy3 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Anish Amarsi, Miora Andriantsaralaza | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Biokemi med molekylärbiologi | För tid och plats se Ladok | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Biomedicinsk teknik - biomaterial och design | MasKeBn2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektroteknikens grunder II: Kretsteori | E1, EI1 | 7K1105, Ångström, 7K1109, Ångström, 7K1113, Ångström | Laboration, Tentamen | Kompletteringstillfälle | Karta , Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Fysiologi och molekylär cellbiologi | K3.L | Tentamen | E-tentamen, Plats: BMC, B1:3. Anmälan görs i Ladok. OBS! Kom ihåg att du på skrivdagen ska använda ditt UU-studentkonto för inloggning i Inspera samt ha med dig giltig ID-handling. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Förnybar energiteknik och samhälle | MasKeKFE2, MasMatVet2_E | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Generatordesign | E5, ES5, MasFE2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Industriell ekonomi | MTI3, X2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Inferensteori I | KandMa2, MasBildMask1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Inferensteori II | KandMa3, MasBildMask1, MasDataAn1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till biokemi | MasBioFys1_F | Tentamen | Insperatenta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till vattenteknik | MasVattTek1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Juridisk översiktskurs | Tentamen, E-tenta | Lokal Råbybvägen, 95 sal 3 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kemi, material och bränsle för reaktortillämpningar | KKI1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Kommersiell kontraktsrätt | Tentamen, E-tenta | Tentamen, Inspera, Råbyvägen 95, sal 2 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kvalitativ och kvantitativ metod i industriell teknik I | MasILI1, MasIndAnalys2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Macroeconomic Theory HT2023, Makroekonomisk teori | 217, Master T1 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Materialanalys för batterier | MasBtEl1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Materialkemi | K3.M, KandKe3, Q3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Medicinsk fysik och teknik | MTI2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Nanovetenskap | MasKvaTek1, MasMatVet2_K | 80115, Ångström | Tentamen | Biplab Sanyal, Björgvin Hjörvarsson, Venkata Kamalakar Mutta | Karta | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Organisk kemi III | MasKeBn1, MasKeKb1, MasKeOk1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Sensorer i elektriska fordon | MasEF2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Signalbehandling | E4, F4.Is, IT5 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Signaler och transformer | IT3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Statistik och prediktion inom läkemedelsområdet | A4 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Terminskurs 5: Associationsrätt och skatterätt | Tentamen, E-tenta | E-TENTAMEN, PLats: Bergsbrunnagatan 15, Sal 1 oh 2 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Tunnfilmsteknik I | K4.M, MasMatTek1, Q4 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Grundläggande analytisk farmaceutisk kemi | A2 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Geografiska informationssystem för ingenjörer | ES4 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Fackspråklig kurs i engelska för jurister och ekonomer | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Planerat omprov: 2024-02-16 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Latinsk språkhistoria | Tentamen | Danmarksgatan 30, sektion 1 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Nationalekonomi B: Finansiell ekonomi | 217, B_kurspaket | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Swahili A, Swahilitexter, Swahilitexter ht 2023 - samläsning | Tentamen | Danmarksgatan 30, sektion 1 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Termin 3,, SSK, Ohälsa och främjande av hälsa I | SSKt3 | Mer information i Studium | Obligatorisk, Tentamen, E-tenta | Sluttentamen T3, Tid meddelas senare | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Termin 3,, SSK, Ohälsa och främjande av hälsa I | SSKt3 | Mer information i Studium, Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | Obligatorisk, Tentamen, E-tenta | Sluttentamen T3, Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Terminskurs 6: Förvaltningsrätt och internationell rätt | Tentamen, E-tenta | Lokal Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Psykoterapi med teoretisk fördjupning I | PPt7 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Nils Gasslander | E-tenta i sal: BMC, B1:3, Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Praktisk engelska: grundläggande grammatik | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | Planerat omprov: 2024-02-16 | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-01-09 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Analys av kategoriska data | KandMa3, MasStatMat1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Arbetsrätt II | Tentamen, E-tenta | Lilas Berengian | Ordinarie tentamen, För anmälan och mer information se Ladok | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Byggnadsfysik | BI2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Energisystemens biogeokemiska förutsättningar | ES2 | Tentasal 2, Undervisningshuset, SLU | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Energiteknik | MI2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakokinetik | För tid och plats se Ladok, Mer information i Studium | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Farmakokinetik och farmakodynamik för biologiska läkemedel | För tid och plats se Ladok | Obligatorisk, Tentamen | Irena Loryan | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fysikalisk kemi, Fysikalisk kemi I | KandKe2, W2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Geometri och analys I | gylärarfy1, KandFy1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Industriell ekonomi IV: företaget och omvärlden | I3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till bioinformatik | MasBioinf1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kemisk bindning med beräkningskemi | MasKeAk1, MasKeBn1, MasKeFk1, MasKeKb1, MasKeKFE1, MasKeToBk1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Klinisk medicin III | LäkT7.Njurmed, Urologi | Njurmedicin, Obligatorisk, Tentamen | Troligtvis OSCE-prov på KTC | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Kommersiell avtals- och processrätt | Tentamen, E-tenta | Salstenta i Inspera, Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kärnfysik | F4.T.fk, KandFy3, KandfyAs3, MaFyEn, MasKvaTek1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Lärande och utveckling, ämneslärare | ÄK1 | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Nicolas Manuguerra | *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Material för hållbar utveckling | K5.M | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Moderna metoder för organisk syntes | MasKeKb2, MasKeOk2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Neuroanatomi samt smärt- och stressfysiologi | SG3 | För tid och plats se Ladok | Obligatorisk, Tentamen | Neuroanatomi, Deltentamen | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Polymerteknologi | MasAddTillv1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Politisk filosofi (HT 23), Praktisk filosofi A (HT 23) | Tentamen, E-tenta | Karl Ekendahl | Salstentamen (e-tenta): Råbyvägen 95, sal 2. Glöm inte att ta med lösenord A. OBS! Anmälan krävs. Anmäl dig senast 12 dagar före i Ladok för studenter. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Psykoterapi med teoretisk fördjupning III | PPt9 | För tid och plats se Ladok | Obligatorisk, Tentamen | E-tenta i sal: Råbyvägen 95, sal 3., Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. Omtentamen 2024-02-24. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Reglerteknik I | E3, F3, X4.1 | Tentamen | Del A & B | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Sjukvårdsfarmaci | R5 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | Anmälan i Ladok 10-28 december. Sen anmälan accepteras inte. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Skatteavtal och internprissättning | Tentamen | LOCATION: BMC, B1:3 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Statistisk maskininlärning | IT4, MasBildMask1, MasComScie, MasDataAn1, MasFinMa1, MasVattTek2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Säkerhetsanalyser inom energisektorn | ES5 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Terminskurs 3: Civilrätt | Tentamen, E-tenta | Sal: Bergsbrunnagatan 15 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Tillämpad mekanik II | F2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Transformmetoder | E2, EI2, ES3, I2, Q2, STS2, W3, X3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Vetenskaplig visualisering | F4.B.tb, IT4, MasComScie, MasSciCom1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Välfärdsstater i jämförande perspektiv | För tid och plats se Ladok | Omtentamen, E-tenta, Tentamen | Sign up 12 days prior to exam on Ladok., This is an E-exam, on venue on site. Bring ID/passport. You need to login to the exam program with StudentID and Password A. exam.uu.se | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Engelska för grundlärare, årskurs 4-6, Engelska för grundlärare, årskurs F-3 | För tid och plats se Ladok | Språkstruktur, Tentamen | Planerat omprov: 2024-02-24 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | English C1/Investigating the Structure of English Then and Now HT2023 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Planerat omprov: 2024-02-16. | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Företagande, avtal och ansvar | Tentamen, E-tenta | E-tenta i sal, Skrivtid 3 timmar | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Persiska A, Persiska A ht 2023 - samläsning, Tillvalsspråk: Persiska 1 | Tentamen | Persiska texter, Danmarksgatan 30, sektion 1 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Metafysik (HT 23), Praktisk filosofi A (HT 23), Teoretisk filosofi A (HT 23) | Tentamen, E-tenta | Matti Eklund | Salstentamen (e-tenta): Råbyvägen 95, sal 2. Glöm inte att ta med lösenord A. OBS! Anmälan krävs. Anmäl dig senast 12 dagar före i Ladok för studenter. | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Arbete och organisation, samläsning HT2023, Sociologi med inriktning mot arbetsliv, organisation och personal A | Tentamen, E-tenta | Michael Allvin | Organisationsteori, Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med dina inloggningsuppgifter till ditt studentkonto, användarnamn och lösenord A | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Terminskurs 2: Civilrätt | Tentamen, E-tenta | Tentamen Inspera, Bergsbrunnagatan 15, sal 1 och 2 | ||||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | Assyriologi A, Främre Orientens äldre kulturer: Arkeologi och konst, Främre Orientens äldre kulturer: Arkeologi och konst ht 2023 - samläsning | Tentamen | Främre Orientens äldre kulturer: Arkeologi och konst , Hemtentamen. Inlämning kl.17.00 | ||||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-01-10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Balochiska B | Tentamen | Grammatik och texter. Danmarksgatan 30, sektion 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Batterier, samhället och hållbar utveckling | MasBtEl2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Bygg- och anläggningsteknik | Tentamen, papperstenta | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Databasteknik II | I4, IT4, MasComScie, MasDataAn1, MasIndAnalys1-2, MasSciCom1, STS4.IT, X4.3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Envariabelanalys | ES1, F1, gylärarma1, MatemI, Q1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Arabiska C, Främre Orientens och arabvärldens historia, Turkiska språk 3B | OParabT3, OPhindT3, OPpersT3, OPturkT3 | Tentamen | Främre orientens och arabvärldens historia, Danmarksgatan 30, sektion 1 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Funktionslära för ingenjörer | BI1, MI1 | Tentamen, Tentamen, papperstenta | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Hydrokemi | MasGeo1 | Tentamen | Roger Herbert | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Industriell organisk kemi | KandKe3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Energi och system, Inledande programmering med Java | ENTRANS 1 | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | Tentamen, E-tenta, Tentamen, papperstenta | 1GV164 Paperexam 08:00-13:00 2IS233 E-exam 08:00-13:00 Come 30 minutes before the exam starts. Bring your identification and your anonymity code you got when you registered for the exam in Ladok. | Karta | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till bildanalys | MasBildMask1, MasComScie | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till elektromobilitet | MasBtEl1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kemisk bindning i molekyler och material | MasMatVet1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Klimatvariationer | MaFyMe2 | Tentamen, papperstenta | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Kurdiska A, Kurdiska A (introduktion till sydkurdiska) ht 2023 - samläsning, Tillvalsspråk: Kurdiska 1 (sorani) | Tentamen | Muntlig och skriftlig språkfärdighet , Danmarksgatan 30, sektion 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kärnkraftsäkerhet | KKI1 | Tentamen | 1 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Latinsk grammatik | Tentamen | Danmarksgatan 30, sektion 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Lingvistik II | LogopedT2 | Tentamen | Danmarksgatan 30, sektion 1 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Metod II | Tentamen, E-tenta | Methods II E-exam, In examination hall. Bergsbrunnagatan 15, Hall/sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Mikro- och nanoteknik I | F4.T.fk, K4.M, MasKvaTek1, MasMatTek1, Q4 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Miljöteknik | MI3, MTI3 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Nanomaterialens fysik och kemi | Q3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Parallella algoritmer och datastrukturer | IT4, MasComScie, MastersIn2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Processteknisk modellering | K5.L, X4.2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Programmering av enkapseldatorer | F4.Is.his, IT4, MastersIn1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Psykologi B, Utvecklingspsykologi | PPt2 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Karin Brocki | E-tenta i sal: 4 timmar, Utvecklingspsykologi. Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. Omtentamen 2024-03-09. | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Sociologi och socialpsykologi A | Tentamen, E-tenta | Identitet och kultur, Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med dina inloggningsuppgifter till ditt studentkonto, användarnamn och lösenord A | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Strålning i atmosfären | MaFyMe1 | Halland Fm114,Geocentrum | Tentamen | Lichuan Wu | Karta | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Terminskurs 4: Straffrätt och processrätt | Tentamen, E-tenta | Sal: Bergsbrunnagatan 15, sal 2 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Vattenkraft - teknik och system, Vattenkraft och reglerkraft | E4, ES4, MasEnTe1-2, MasFE1-2, MasVattTek1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Vågor och optik | gylärarfy2, KandFy2, KandfyAs2, KandfyGe2, KandfyMe2 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Yt- och kolloidkemi | KandKe3, MasKeAk1, MasKeBn1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Global geofysik, Jordens fysik och dynamik | MaFyGe | Dk235, Geocentrum | Tentamen | Karta | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 10:30 | Gender and Economic Development HT23 | För tid och plats se Ladok | Hemtenta, Tentamen, Utlämning | Home Examination (Inspera) , Sign up 12 days prior, via www.student.ladok.se Result via https://exam.uu.se/ | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Ryska: introduktionskurs | Sammanträdesrummet, 4229, Gamla Torget 6 | Tentamen | Anastasia Makarova | Omprov | Karta | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | 16-2040, Lilla seminarierummet | Tentamen, E-tenta | Linnéa Fröberg Idling | Speciallösning med Basic-tenta | Karta | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Ekonomisk geografi | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | För tid och plats, se Ladok. | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Geografi B, Miljö och riskanalys, samläsning HT23 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | För tid och plats, se Ladok. | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Hälso- och sjukvårdens styrning och organisation | Mer information i Studium | Obligatorisk, Tentamen, E-tenta | Tentamen, Digital tentamen i sal | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Juridiskt grundår, Terminskurs 1: Grundläggande juridisk metod, statsrätt och konstitutionell EU-rätt | Tentamen, E-tenta | Bergsbrunnagatan 15, sal 1 och sal 2 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Juridiskt grundår | B22, Campus Gotland, Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | Tentamen, E-tenta | T1, Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. Salsindelning är meddelad via Epost. | Karta , Karta | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Kulturvårdens fält, Termin 2,, SSK, Hälsa och förebyggande av ohälsa II | B23, Campus Gotland | Obligatorisk, Omdugga, Tentamen, E-tenta | Sluttentamen T2, Sluttentamen T2 SSK 14-18 E-tenta 5KV766 Omdugga papper 14-17 Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Geografi A, Naturgeografi, Naturgeografi, samläsning HT23 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | För tid och plats, se Ladok.s | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Samhällskunskap AB: Kulturgeografi | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | För tid och plats, se Ladok. | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Termin 2,, SSK, Hälsa och förebyggande av ohälsa II | SSKt2 | Mer information i Studium | Obligatorisk, Tentamen, E-tenta | Sluttentamen T2, Digital tentamen i Inspera | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Urban- och socialgeografi, Urban- och socialgeografi, samläsning HT23 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | För tid och plats, se Ladok. | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Vetenskapliga metoder i företagsekonomi | Fek_Master | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | Exam | ||||||||||||||||||||||||
16:15 - 19:00 | Växter och djur i närmiljön för grundlärare F-6 | Avslutning, Tentamen, Zoom-undervisning | Elisabeth Långström, Ronny Alexandersson | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Kosmiska katastrofer | Tentamen | Erik Zackrisson | Via studium | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-01-11 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Additiv tillverkning i medicinska tillämpningar | MasAddTillv2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Algebraiska strukturer | KandMa3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:30 | Anatomi och fysiologi | MTI1 | Tentamen | Skriftlig salstentamen Dag 1, Samlad anmälan för dag 1 & 2 görs i Ladok. Kom ihåg att ha med giltig ID-handling till tentasalen båda dagarna. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Avfallshantering | W4.2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Biokemisk teknik | K3.L | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Databasteknik I | IT3, MasBildMask1, MasBioinf.B1, MasDataAn1, MasIndAnalys1, STS3.IT, X3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Dimensionering av konstruktioner | BI2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Ekonomisk utveckling i tid och rum | STS2 | Tentamen, E-tenta | Anmäl i Ladok minst 12 dagar innan! | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektroteknikens grunder II: Kretsteori | E1, EI1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Energisystemfysik | gylärarfy3, STS3.E | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Enskilda avlopp och resursåtervinning | W4.1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Envariabelanalys M | KandMa1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Enzymologi och bioorganisk katalys | MasKeBk1-2, MasKeKb1-2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Evolutionära mönster | För tid och plats se Ladok | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Extemporetillverkning av läkemedel HT2023 | R5 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | Ann-Sofie Persson | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmaceutisk biokemi och molekylär cellbiologi | R1 | För tid och plats se Ladok | Obligatorisk, Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmaceutisk cellbiologi | A1 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Deltentamen 2 | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fasta tillståndets fysik F | F3, MasKvaTek1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fourieranalys | KandFy2, KandMa2, MasBildMask1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fysiologi | KandBio2 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Galenisk farmaci II | A7 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Geovetenskap - planeten jorden | KandGeo1.Geo | Tentamen | Exogena processer + Kvartär geologi | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Geovetenskapens analysmetoder | MasGeo1 | Mer information i Studium | Tentamen | Peter Lazor | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Grundläggande kemi | W1, X1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Integrationsteori | MasMat1-2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till beräkningsvetenskap | K2, Q2, X2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till molekylärbiologi, Introduktion till molekylärbiologi, genetik och evolution | MasBioFys1_F, MasBioinf.D1 | Tentamen | For time and location, refer to the registration in Ladok | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kemisk apparatteknik | K3.M | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Kön och utbildning | MastUS, MastUtb | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Ida Lidegran | *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Metallpulvertillverkning | MasAddTillv1 | 6K1107, Datorsal, Ångström | Tentamen | Karta | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Mikrobiella eukaryoters diversitet och evolution | KandBio3 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Miljökemi med ämnesdidaktik | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Molekylära material | K5.M, MasKeBn2, MasMatVet2_M | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:30 | Människokroppens struktur och funktion | E30, Campus Gotland | Tentamen, papperstenta | Skriftlig salstentamen Dag 1, Anmälan görs i Ladok. Kom i god tid (30 min innan tentan) och ha med dig giltig ID-handling samt anonymitetskoden du fick vid anmälan till tentan. | Karta | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:30 | Människokroppens struktur och funktion / Biologiskt basblock | RSSK1, SSKt1 | Tentamen, papperstenta | Skriftlig salstentamen Dag 1, Samlad anmälan för dag 1 & 2 görs i Ladok. Kom ihåg att ha med giltig ID-handling till tentasalen båda dagarna. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Neuroanatomi samt smärt- och stressfysiologi | SG3 | För tid och plats se Ladok | Obligatorisk, Tentamen | Smärt- och stressfysiologi, Deltentamen | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Organisk kemi I | K1, KandKe1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Pedagogik med inriktning mot vuxna och arbetsliv A, Piva A delkurs 3-4 och Planering, analys och utvärdering av utbildning Ht23 (samläsning 4PE176 o 4PE233), Planering, analys och utvärdering av utbildning | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Esther Hauer | D4 *Anmälan och info i Ladok | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Programkonstruktion och datastrukturer | IT1, KandDv1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Proteinvetenskap | KandKe3, MasKeBk1, MasKeBn1, MasKeKb1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Realtidssystem, Realtidssystem I | IT4, MasComScie, MastersIn1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Robotteknologi | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Snöfysik och hydrologi | MasGeo2 | Tentamen | Rickard Pettersson | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Svenska II i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 | GRL3 | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Kimberly Norrman, Maria Wennerström Wohrne | Delkurs 2 del B. *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Svenska III för grundlärare Fk-3 | GRL6 | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Charlotte Engblom, Pia Cederholm | *Anmälan och info i Ladok, Omtenta planerad till lördag 24 februari. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Tillämpade finita elementmetoder | F4.B.tb, MaFyMat, MasSciCom1, MasStatMat1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Algebra och vektorgeometri, Samhällsorienterande ämnen för F-3, Svenska II i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3, Vindresursbedömning | GRL3, IUI1, MagVkp | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | EDU Tenta, Omtentamen, E-tenta, Tentamen, E-tenta, Tentamen, papperstenta | Kimberly Norrman, Maria Wennström | Tentaanmälan via Ladok, 4PE042 kl. 8-12 E-exam 1MA008 kl. 8-13 Paperexam 5RT614 kl. 8-13 E-exam 1GV186 kl. 8-13 Paperexam Bring your identification and your your student account and password A. Arrive at the hall 30 min before the exam starts | Karta | ||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | Projekt i elektroteknik, Projekt i inbyggda system | E5, F5.Is | 12630, Ångström, | Muntlig examination, Tentamen | Karta | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Produktutveckling och design I | MI2 | 4102, Datorsal, Ångström, 4103, Datorsal, Ångström, 4104, Datorsal, Ångström, 6K1101, Datorsal, Ångström | Tentamen | Henrik Hermansson | Karta , Karta , Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 17:00 | Projekt i elektroteknik, Projekt i inbyggda system | E5, F5.Is | 12630, Ångström, | Muntlig examination, Tentamen | Karta | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Barn- och ungdomsvetenskap A | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Karin Litsner, Olga Abreu Fernandes | D4 *Anmälan och info i Ladok | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Ekonomistyrning | Tentamen, E-tenta | E-tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Patologi och klinisk genetik | BMA2 | Tentamen, E-tenta | Tentamen, e-tenta, Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Svenska III för grundlärare 4-6 | GRL6 | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Annika Hillbom | *Anmälan och info i Ladok, Omtenta planerad till lördag 24 februari. | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Svenska som andraspråk och flerspråkighet i förskolan | FSK5 | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Véronique Simon | *Anmälan och info i Ladok, Anmälan i Ladok. ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Svenska som andraspråk och flerspråkighet i förskolan | FSK5 | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Véronique Simon | *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-01-12 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:30 | Anatomi och fysiologi | MTI1 | Tentamen | Skriftlig salstentamen Dag 2, Kom ihåg att ha med giltig ID-handling till tentasalen båda dagarna. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Beskattningsrätt | Tentamen, E-tenta | E-tenta skrivs i tentamenssal | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Beslutsfattande - individen och organisationen | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | Tentamen, papperstenta | Anna-Carin Nordvall | Anmälan i Ladok, Kom ihåg att ta med legitimation samt din anonymitetskod du fick när du anmälde dig till tentan i Ladok. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Datoriserad bildanalys I | F4.B.ai, IT4, MasSciCom1, Q4, X4 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Dietetik och klinisk nutrition I: Pediatrik och geriatrik | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | Tentamen Pediatrik | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Eldrift av flygplan, drönare och helikoptrar | MasEF2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektriska drivlinor, Elektriska framdrivningssystem | EI3, MasEF1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektriska maskiner | MI3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektromagnetism II | E4, F2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakologi | LäkT3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakologi I | R2 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fasta tillståndets fysik I | K4.M, Q3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Finansiella derivat | MasFinMa1, MasSciCom1, MasStatMat2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Flervariabelanalys för dataanalys | MasBildMask1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Forensisk genetik och medicin | För tid och plats se Ladok | Obligatorisk, Tentamen, E-tenta | Tentamen, Please note that you have to register for the exam in Ladok at least 12 days in advance to be able to participate. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Framtidsperspektiv inom cellkemi | MasBtEl2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Fysiologi och anatomi I | SG1 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | Plats: BMC, B1:3. Anmälan görs i Ladok. OBS! Kom ihåg att du på skrivdagen ska använda ditt UU-studentkonto för inloggning i Inspera samt ha med dig giltig ID-handling. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 2024-01-13 08:00 | Fördjupad patofysiologi med molekylär medicin 1 | Tentamen, E-tenta | Per Holmfeldt | Webbtenta 2, Skrivningstid 08.00 12/1 - 16.00 13/1. Anmälan till tentan görs i Ladok. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Galenisk och fysikalisk farmaci I | R3 | För tid och plats se Ladok | Obligatorisk, Tentamen, E-tenta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Geoteknik och byggnadsgeologi | KandGeo3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Geovetenskap - planeten jorden | KandGeo1.Geo | Tentamen | Atmosfären + Hydrosfären | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | GIS och fjärranalys | KandGeo2 | Dalarna Datorsal Gm218,Geocentrum, Uppland Datorsal Fm217,Geocentrum | Tentamen | Rickard Pettersson | Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Klinisk medicin III | LäkT7.Hud och Reuma | Se kommentar | Obligatorisk, Tentamen | Ev tentamen, Se Ladok | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Klinisk psykologi med kognitiv beteendeterapeutisk inriktning I | För tid och plats se Ladok | Tentamen | E-tenta i sal: , Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kompilatorteknik I | IT4, KandDv3, MasComScie, MastersIn1-2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Koordinations- och metallorganisk kemi | MasKeKb2, MasKeOk2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kärnkraftsäkerhet | KKI1 | Tentamen | 2 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Läkemedelsmissbruk och beroendelära | K5.L | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Macroeconomics I | Tentamen | Danmarksgatan 30, section 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Makroekonomi - tillväxt, konjunkturer och ekonomisk politik | För tid och plats se Ladok | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Material för hållbarhet | MasMatVet1 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Metabolism och endokrinologi | LäkT2 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Metod | Tentamen, Tentamen, E-tenta | 4h, Part 2: 08:00 — 12:00 , Sign up 12 days prior, via www.student.ladok.se Exact time/place will be announced in Ladok. This is an E-exam, on venue on site. Bring ID/passport. You need to login with StudentID and Password A | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Molekylära system för förnybar energiomvandling | MasKeKFE2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:30 | Människokroppens struktur och funktion, Programmering med Python | IUI2 | B24, Campus Gotland | Tentamen, papperstenta | 3MC127 8-11.30 Dag 2 1TG322 8-11 Come 30 minutes before the exam starts. Bring your identification and your anonymity code you got when you registered for the exam in Ladok. | Karta | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:30 | Människokroppens struktur och funktion / Biologiskt basblock | RSSK1, SSKt1 | Tentamen, papperstenta | Skriftlig salstentamen Dag 2 , Kom ihåg att ha med giltig ID-handling båda dagarna | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Naturresurser och miljö | KandGeo3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | NMR-spektroskopi I | KandKe3, MasKeAk1, MasKeBn1, MasKeKb1, MasKeOk1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Solenergi - teknik och system, Solvärmetekniker | ES5, F4.T.he, MaFyEn, MasEnTe1-2, MasFE2, MasKvaTek2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Statistik och dataanalysmetoder | MasGeo1, MasVattTek1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Statistisk design och analys | För tid och plats se Ladok | Tentamen | E-examination. Location: Råbyvägen 95, sal 3., Registration in Ladok no later than 12 days before exam. Please bring your student log-in A to be able to access the exam. Retake exam 2024-02-24 . | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Statistisk mekanik | F4.T.fk, KandFy3, MasKvaTek1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Statistisk termodynamik - teori och simuleringsmetoder | MasKeFk2, MasKeToBk2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Teknisk termodynamik | E3, ES2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Teoretisk kemi - profilkurs | MasKeToBk1 | Se kommentar | Muntlig examination, Tentamen | Lokal: Å12131 | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Termodynamiska principer | KandKe2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Tillämpad analog elektronik | F4.Is | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Tillämpad systemanalys | W3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Ytkarakterisering | MasMatTek1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Djurens struktur och funktion | KandBio3 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, E-tenta | |||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Klinisk medicin 1 | LäkT5 | För tid och plats se Ladok | Tentamen, Övrigt | Ev tentamen - ännu ej bekräftat | ||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Mikroorganismers liv och interaktioner | KandBio1 | Tentamen, E-tenta | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | Projekt i elektroteknik, Projekt i inbyggda system | E5, F5.Is | 12630, Ångström, | Muntlig examination, Tentamen | Karta | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 | Datorstödd konstruktion | MI1 | 4102, Datorsal, Ångström, 4103, Datorsal, Ångström, 4104, Datorsal, Ångström | Tentamen | Henrik Hermansson | CAD | Karta , Karta , Karta | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Frontsystemens uppbyggnad och dynamik | MaFyMe1 | Tentamen | Del 1 - On-line | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Energimarknadsanalys | ES4 | Tentamen | Cecilia Sundberg finns tillgänglig för frågor | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Termokemisk omvandling | ES3 | Tentamen | För skrivlokal, se: https://cloud.timeedit.net/slu/web/stud1/ri1Y3XYQQ3wZ36Qv750Q6245y5Y77Z.html | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Vårdvetenskaplig teori och metod | Hemtenta, Tentamen, E-tenta | Hemtentamen, Digital tentamen i Inspera. | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Vårdvetenskaplig teori och metod, samläsning HT2023 | Mer information i Studium | Hemtenta, Tentamen, E-tenta | Elisabeth Jobs | Hemtentamen i Inspera | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 17:00 | Projekt i elektroteknik, Projekt i inbyggda system | E5, F5.Is | 12630, Ångström, | Muntlig examination, Tentamen | Karta | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Arabiska A | Tentamen | A4, Fyrishov, hall E. | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Avancerad nyegyptiska | Tentamen, papperstenta | Sami Uljas | Advanced Late Egyptian, Se Ladok för tid och plats, obligatorisk anmälan. Vid NAIS-intyg kontakta info@arkeologi.uu.se minst 15 dagar innan tentamen. | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Fortsättningskurs i religionsvetenskap | För tid och plats se Ladok | Tentamen | dk 6: Tolkning och reception av bibliska texter | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Frontsystemens uppbyggnad och dynamik | MaFyMe1 | Tentamen | Del 2 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Frågor inom mikroekonomi | 217, Master T1 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Förvaltningsrättslig översiktskurs | Tentamen, E-tenta | Tentamen del II, E-tenta skrivs i sal | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Grekiska A, Grekiska I | Tentamen | Grekiska I, Danmarksgatan 30, sektion 1 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Handelsrättslig översiktskurs | Tentamen, E-tenta | Tentamen del 2, E-tenta skrivs i tentamenssal | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Latin C | Tentamen | Latinsk poesi, Danmarksgatan 30, sektion 1 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Lingvistik A, Världens språk, Världens språk ht 2023 - samläsning | SVP1 | Tentamen | Världens språk, Fyrishov, hall E | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Matematik I för grundlärarprogrammet med inriktning mot Fk-3 | GRL1 | EDU Tenta, Tentamen, papperstenta | Anna Kahlbom, Synnöve Carlsson | *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Analys och utveckling av logistiska system, Matematik I för grundlärarprogrammet med inriktning mot Fk-3, Matematik I för grundlärarprogrammet med inriktning mot årskurs 4-6 | GRH1, GRL1, IUI3 | Tentasal, plan 4, Hus B, Campus Gotland | EDU Tenta, Tentamen, papperstenta | Anna Kahlbom, Björn Samuelsson, Ida Bergvall, Synnöve Carlsson | *Anmälan och info i Ladok, 4PE010 kl. 14-18 4PE011 kl. 14-19 Kom ihåg att ta med legitimation samt din anonymitetskod du fick när du anmälde dig till tentan i Ladok. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Matematik I för grundlärarprogrammet med inriktning mot årskurs 4-6 | GRH1 | EDU Tenta, Tentamen, papperstenta | Ida Bergvall | *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Nationalekonomi B: Makroteori | 217, B_kurspaket | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Redovisningsteori | Fek_Master.ROF | Tentamen, E-tenta | Exam , For more information and sign up, see Ladok. | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Retorik A | A4: Politisk retorik, Tentamen, E-tenta | Salstentamen, Lokal: Råbyvägen 95, sal 3 Anmälan i Ladok krävs. | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Samhällsorienterade ämnen för grundlärare 4-6, Samhällsorienterade ämnen för grundlärare 4-6, samläsning HT23 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Dk 4: Religion | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Speciell förvaltningsrätt - socialrätt | Tentamen | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Tillämpad makroekonomi | 217, Master T3 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Psykologisk forskningsmetod II | PPt8 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | E-tenta i sal: Råbyvägen 95, sal 2., Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamnesdatum. Omtentamen 2024-03-02. | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Psykologisk utredningsmetod | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Johan Waara | E-tenta i sal: Råbyvägen 95, sal 2., Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. Omtentamen 2024-03-16. | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | Autism och relaterade funktionsvariationer | För tid och plats se Ladok | Tentamen | E-examination. Location: BMC, B1:3., Registration in Ladok no later than 12 days before exam. Please bring your student log-in A to be able to access the exam. Date for Retake exam: 2024-03-02. | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 17:00 | Gender and Economic Development HT23 | För tid och plats se Ladok | Hemtenta, Inlämning, Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Lör 2024-01-13 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Anatomi | Biomed1 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Bioinformatiska analyser I | Studium | Tentamen | Katarzyna Zaremba | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakologi | A3 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Fördjupad patofysiologi med molekylär medicin 1 | Tentamen, E-tenta | Per Holmfeldt | Webbtenta 2 fortsatt, Skrivningstid 08.00 12/1 - 16.00 13/1 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Introduktionskurs i sydkurdiska (sorani), Kurdiska A, Kurdiska A (introduktion till sydkurdiska) ht 2023 - samläsning, Tillvalsspråk: Kurdiska 1 (sorani) | Tentamen | Grammatik och texter, sorani, Danmarksgatan 30, sektion 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Kalkylering | Tentamen | OBS! Obligatorisk tentamensanmälan via Ladok senast 12 dagar innan tentamen. | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Klinikorienterad farmaci | För tid och plats se Ladok | Obligatorisk, Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | Klinisk medicin II | Se kommentar | Tentamen, E-tenta | Skriftlig tentamen Klinisk medicin II, Se tentamensanmälan LADOK | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Latin A | Tentamen | Senrepublikansk prosa, Danmarksgatan 30, sektion 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Läkemedel i det svenska samhället | Tentamen, E-tenta | Se detaljer om tid och plats i anmälan i Ladok | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Neurobiologi | Biomed2 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | E-tentamen | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Svårigheter i och bedömning av barns och elevers språk-, skriv-, och läsutveckling, Svårigheter i och bedömning av barns och elevers språk... (4PE162, 8PE084) 7,5 hp, samläsning HT23 | SLP3 | EDU Tenta, Tentamen, E-tenta | Nils Kirsten | *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Turkisk språkhistoria | Tentamen | Danmarksgatan 30, sektion 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | Virologi och fördjupad immunologi | Tentamen, E-tenta | För anmälan, tid och plats se Ladok | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Handelsrättslig översiktskurs | Tentamen, E-tenta | Omtentamen del 1, E-tenta skrivs i tentamenssal | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Ledarskap och grupprocesser, Psykologi med inriktning mot arbetsliv B | PPt3 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Erik Rautalinko | E-tenta i sal: Råbyvägen 95, sal 3., Tentamen Grupprocesser. Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. Omtentamen 2024-03-09. | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Lärosal 2, 15:01025, EBC | Tentamen | Fredrik Sundström, Lena Henriksson | Generiska kompetenser | Karta | ||||||||||||||||||||||||
Sön 2024-01-14 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakoepidemiologi och hälsoekonomi med statistik | R4 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Björn svarar på frågor på tentan. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Globalisering, migration och socialt arbete | SocT1 | Tentamen, E-tenta | Anmälan i Ladok, Kom ihåg att ta med dina inloggningsuppgifter till ditt studentkonto, användarnamn och lösenord A | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Introduktion till psykologi, Psykologi A, Psykologi A för beteendevetenskapligt kandidatprogram | PPt1 | För tid och plats se Ladok | Tentamen | Psykologi och hälsa, Examination, E-tenta i sal: Bergsbrunnagatan 15, sal 2. Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. |