Denna sida kommer att avvecklas den 31 januari 2024 .
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Program |
Grupp |
Lärare |
Kommentar, Kommentar |
Karta |
|||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 51 | Fre 2023-12-22 v 51 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakognosi | A6 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Termin 4,, SSK, Ohälsa och främjande av hälsa II | SSKt4 | Basgrupp H-M, Basgrupp A-F | Sluttentamen T4, Digital tentamen i Inspera | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Termin 4,, SSK, Ohälsa och främjande av hälsa II | SSKt4 | Basgrupp N, Basgrupp G | Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | ||||||||||||||||||||||||
Sön 2023-12-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
00:00 - 00:00 | Julafton | ||||||||||||||||||||||||||||
v 52 | Mån 2023-12-25 v 52 | ||||||||||||||||||||||||||||
00:00 - 00:00 | Juldagen | ||||||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-12-26 | |||||||||||||||||||||||||||||
00:00 - 00:00 | Annandag jul | ||||||||||||||||||||||||||||
Sön 2023-12-31 | |||||||||||||||||||||||||||||
00:00 - 00:00 | Nyårsafton | ||||||||||||||||||||||||||||
v 1 | Mån 2024-01-01 v 1 | ||||||||||||||||||||||||||||
00:00 - 00:00 | Nyårsdagen | ||||||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-01-02 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kostvetenskap A: Nutrition | Makro- och mikronutrienter, se Ladok för lokal och tid | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Introduktion till psykologi, Psykologi A, Psykologi A för beteendevetenskapligt kandidatprogram | PPt1 | Socialpsykologi, Examination, E-tenta i sal: Råbyvägen 95, sal 3. Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. | ||||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-01-03 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Akvatisk miljöanalys | W2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Engelska för grundlärare, årskurs F-3 | Planerat omprov: 2024-02-17 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Flervariabelanalys | gylärma1_v, K2, X2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Mjukvarutestning | IT4, MasComScie, MasSciCom1, MastersIn1-2 | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Engelska B1/T2 samläsning HT23 | Planerat omprov: 2024-02-24. | |||||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-01-04 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Högspänningsteknik | E5 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till dataanalys | IT4, MasDataAn1, MasFinMa2, MasStatMat1 | Karta , Karta , Karta , Karta , Karta | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Ledarskap för ingenjörer | BI3, MI3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Multivariata metoder | KandMa3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Ordinära differentialekvationer I | gylärarfy3, KandFy3, KandfyAs3, KandKe3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Specialpedagogik, grundlärare 4-6, Specialpedagogik, grundlärare F-3 | GRH4, GRL4 | Anna Johansson | *Anmälan och info i Ladok | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Statskunskap A: Internationell politik HT23 | 4h, se ladok i början av delkursen, Anmälan läggs upp i början av kursen/delkursen. Anmälan till tenta sker via www.student.ladok.se senast 12 dagar före tenta Resultat via https://exam.uu.se/ | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Svenska II i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 | GRL3 | Jonas Johansson | Delkurs 2 del A. *Anmälan och info i Ladok | Karta | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Svenska II i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 | GRL3 | Jonas Johansson | Delkurs 2 del A. *Anmälan och info i Ladok | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Säkra datorsystem I | IT4, KandDv3, MasComScie, MastersIn1, STS4.IT | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | IT-säkerhet | Campus är låst, du kommer in med ditt Campuskor, Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | ||||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-01-05 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Analytisk talteori | MasMat1-2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Beräkningsvetenskap för dataanalys | ES3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Beräkningsvetenskap för naturvetenskapliga tillämpningar | MasBioinf.B1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Avancerad vetenskaplig forskning och metodologi, Biomedicinsk forskningsmetodik | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Datorarkitektur I | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektromagnetism I | ES2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Grafteori | gylärarfy3, IT4, KandMa2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kraftelektronik II | E4, MasEF1, MasEnTe1, MasFE1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kvantfysik F | F3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kvantmekanik | F4.T.fk, MaFyKs, MaFyKä, MaFyMa, MaFyMat, MasKvaTek1 | Erin O'Sullivan, Jan Rusz | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Linjär algebra II | F2, IT2, KandDv3, W2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Linjär algebra och geometri I | I1, K1, KandKe1, STS1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Markvetenskap för miljö och vatten | W3 | Anna Lindahl, Gunnel Alvenäs, Mats Larsbo | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Materialtillverkning I | K4.M, Q4 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | Medicinsk cellbiologi | LäkT1 | Digital salstenta BMC, B1:3., Anmälan gärs i Ladok. | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Medicinsk mikrobiologi | LäkT4 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Metod B HT23 | Tenta 4h. Tid och plats anges via Ladok. , Anmälan via Ladok, 12 dagar före tenta. | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Molekylärbiologiska system | X4.1-2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Mätteknik | Q2 | Karta , Karta | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Optimeringsmetoder | F4.B, F4.Is.st, I3, IT4, MasBildMask1, MasComScie, MasDataAn1, MasSciCom1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Programmeringsteknik I | F1, gylärarfy1, KandFy1, KandMa1, MatemI, Q1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Programmeringsteori | MasComScie | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Sannolikhetsteori och martingaler | MasFinMa1, MasStatMat1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Tillämpad fysik för molekylär bioteknik | X3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Turkisk språkhistoria | Bergsbrunnagatan 15, sal 2 | |||||||||||||||||||||||||||
Lör 2024-01-06 | |||||||||||||||||||||||||||||
00:00 - 00:00 | Trettondedag jul | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Lärande och utveckling, gymnasielärare | GY23 | Robert Thorp | *Anmälan och info i Ladok | |||||||||||||||||||||||||
v 2 | Mån 2024-01-08 v 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Algebra I | gylärarfy2, gylärarma1, gylärma1_v, IT1, KandDv1, KandMa1, MatemI | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Algoritmer och datastrukturer II | gylärare Data åk 2, IT4, KandDv3, MasBildMask1, MasComScie, X4.3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Analytisk kemi med mätvärdesbehandling och kemometri | K2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Astrofysik I | KandFy3 | Anish Amarsi, Miora Andriantsaralaza | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Biokemi med molekylärbiologi | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Biomedicinsk teknik - biomaterial och design | MasKeBn2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektroteknikens grunder II: Kretsteori | E1, EI1 | Kompletteringstillfälle | Karta , Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Fysiologi och molekylär cellbiologi | K3.L | E-tentamen, Plats: BMC, B1:3. Anmälan görs i Ladok. OBS! Kom ihåg att du på skrivdagen ska använda ditt UU-studentkonto för inloggning i Inspera samt ha med dig giltig ID-handling. | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Förnybar energiteknik och samhälle | MasKeKFE2, MasMatVet2_E | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Generatordesign | E5, ES5, MasFE2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Industriell ekonomi | MTI3, X2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Inferensteori I | KandMa2, MasBildMask1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Inferensteori II | KandMa3, MasBildMask1, MasDataAn1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till biokemi | MasBioFys1_F | Insperatenta | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till vattenteknik | MasVattTek1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Juridisk översiktskurs | Lokal Råbybvägen, 95 sal 3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kemi, material och bränsle för reaktortillämpningar | KKI1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Kommersiell kontraktsrätt | Tentamen, Inspera, Råbyvägen 95, sal 2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kvalitativ och kvantitativ metod i industriell teknik I | MasILI1, MasIndAnalys2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Macroeconomic Theory HT2023, Makroekonomisk teori | 217, Master T1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Materialanalys för batterier | MasBtEl1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Materialkemi | K3.M, KandKe3, Q3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Medicinsk fysik och teknik | MTI2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Nanovetenskap | MasKvaTek1, MasMatVet2_K | Biplab Sanyal, Björgvin Hjörvarsson, Venkata Kamalakar Mutta | Karta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Organisk kemi III | MasKeBn1, MasKeKb1, MasKeOk1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Sensorer i elektriska fordon | MasEF2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Signalbehandling | E4, F4.Is, IT5 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Signaler och transformer | IT3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Statistik och prediktion inom läkemedelsområdet | A4 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Terminskurs 5: Associationsrätt och skatterätt | E-TENTAMEN, PLats: Bergsbrunnagatan 15, Sal 1 oh 2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Tunnfilmsteknik I | K4.M, MasMatTek1, Q4 | |||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Grundläggande analytisk farmaceutisk kemi | A2 | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Geografiska informationssystem för ingenjörer | ES4 | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Fackspråklig kurs i engelska för jurister och ekonomer | Planerat omprov: 2024-02-16 | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Latinsk språkhistoria | Danmarksgatan 30, sektion 1 | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Nationalekonomi B: Finansiell ekonomi | 217, B_kurspaket | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Swahili A, Swahilitexter, Swahilitexter ht 2023 - samläsning | Danmarksgatan 30, sektion 1 | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Termin 3,, SSK, Ohälsa och främjande av hälsa I | SSKt3 | Basgrupp A-F, Basgrupp H-M | Sluttentamen T3, Tid meddelas senare | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Termin 3,, SSK, Ohälsa och främjande av hälsa I | SSKt3 | Basgrupp G, Basgrupp N | Sluttentamen T3, Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Terminskurs 6: Förvaltningsrätt och internationell rätt | Lokal Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | |||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Psykoterapi med teoretisk fördjupning I | PPt7 | KBT | Nils Gasslander | E-tenta i sal: BMC, B1:3, Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Praktisk engelska: grundläggande grammatik | Planerat omprov: 2024-02-16 | |||||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-01-09 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Analys av kategoriska data | KandMa3, MasStatMat1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Arbetsrätt II | Lilas Berengian | Ordinarie tentamen, För anmälan och mer information se Ladok | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Byggnadsfysik | BI2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Energisystemens biogeokemiska förutsättningar | ES2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Energiteknik | MI2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakokinetik | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Farmakokinetik och farmakodynamik för biologiska läkemedel | Irena Loryan | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fysikalisk kemi, Fysikalisk kemi I | KandKe2, W2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Geometri och analys I | gylärarfy1, KandFy1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Industriell ekonomi IV: företaget och omvärlden | I3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till bioinformatik | MasBioinf1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kemisk bindning med beräkningskemi | MasKeAk1, MasKeBn1, MasKeFk1, MasKeKb1, MasKeKFE1, MasKeToBk1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Klinisk medicin III | LäkT7.Njurmed, Urologi | Grupp 4-6 | Troligtvis OSCE-prov på KTC | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Kommersiell avtals- och processrätt | Salstenta i Inspera, Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kärnfysik | F4.T.fk, KandFy3, KandfyAs3, MaFyEn, MasKvaTek1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Lärande och utveckling, ämneslärare | ÄK1 | Nicolas Manuguerra | *Anmälan och info i Ladok | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Material för hållbar utveckling | K5.M | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Moderna metoder för organisk syntes | MasKeKb2, MasKeOk2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Neuroanatomi samt smärt- och stressfysiologi | SG3 | Neuroanatomi, Deltentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Polymerteknologi | MasAddTillv1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Politisk filosofi (HT 23), Praktisk filosofi A (HT 23) | Karl Ekendahl | Salstentamen (e-tenta): Råbyvägen 95, sal 2. Glöm inte att ta med lösenord A. OBS! Anmälan krävs. Anmäl dig senast 12 dagar före i Ladok för studenter. | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Psykoterapi med teoretisk fördjupning III | PPt9 | KBT | E-tenta i sal: Råbyvägen 95, sal 3., Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. Omtentamen 2024-02-24. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Reglerteknik I | E3, F3, X4.1 | Del A & B | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Sjukvårdsfarmaci | R5 | Anmälan i Ladok 10-28 december. Sen anmälan accepteras inte. | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Skatteavtal och internprissättning | LOCATION: BMC, B1:3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Statistisk maskininlärning | IT4, MasBildMask1, MasComScie, MasDataAn1, MasFinMa1, MasVattTek2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Säkerhetsanalyser inom energisektorn | ES5 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Terminskurs 3: Civilrätt | Sal: Bergsbrunnagatan 15 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Tillämpad mekanik II | F2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Transformmetoder | E2, EI2, ES3, I2, Q2, STS2, W3, X3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Vetenskaplig visualisering | F4.B.tb, IT4, MasComScie, MasSciCom1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Välfärdsstater i jämförande perspektiv | Sign up 12 days prior to exam on Ladok., This is an E-exam, on venue on site. Bring ID/passport. You need to login to the exam program with StudentID and Password A. exam.uu.se | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Engelska för grundlärare, årskurs 4-6, Engelska för grundlärare, årskurs F-3 | Planerat omprov: 2024-02-24 | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | English C1/Investigating the Structure of English Then and Now HT2023 | Planerat omprov: 2024-02-16. | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Företagande, avtal och ansvar | E-tenta i sal, Skrivtid 3 timmar | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Persiska A, Persiska A ht 2023 - samläsning, Tillvalsspråk: Persiska 1 | Persiska texter, Danmarksgatan 30, sektion 1 | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Metafysik (HT 23), Praktisk filosofi A (HT 23), Teoretisk filosofi A (HT 23) | Matti Eklund | Salstentamen (e-tenta): Råbyvägen 95, sal 2. Glöm inte att ta med lösenord A. OBS! Anmälan krävs. Anmäl dig senast 12 dagar före i Ladok för studenter. | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Arbete och organisation, samläsning HT2023, Sociologi med inriktning mot arbetsliv, organisation och personal A | Michael Allvin | Organisationsteori, Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med dina inloggningsuppgifter till ditt studentkonto, användarnamn och lösenord A | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Terminskurs 2: Civilrätt | Tentamen Inspera, Bergsbrunnagatan 15, sal 1 och 2 | |||||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | Assyriologi A, Främre Orientens äldre kulturer: Arkeologi och konst, Främre Orientens äldre kulturer: Arkeologi och konst ht 2023 - samläsning | Främre Orientens äldre kulturer: Arkeologi och konst , Hemtentamen. Inlämning kl.17.00 | |||||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-01-10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Balochiska B | Grammatik och texter. Danmarksgatan 30, sektion 1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Batterier, samhället och hållbar utveckling | MasBtEl2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Bygg- och anläggningsteknik | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Databasteknik II | I4, IT4, MasComScie, MasDataAn1, MasIndAnalys1-2, MasSciCom1, STS4.IT, X4.3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Envariabelanalys | ES1, F1, gylärarma1, MatemI, Q1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Arabiska C, Främre Orientens och arabvärldens historia, Turkiska språk 3B | OParabT3, OPhindT3, OPpersT3, OPturkT3 | Främre orientens och arabvärldens historia, Danmarksgatan 30, sektion 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Funktionslära för ingenjörer | BI1, MI1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Hydrokemi | MasGeo1 | Roger Herbert | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Industriell organisk kemi | KandKe3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Energi och system, Inledande programmering med Java | ENTRANS 1 | 1GV164 Paperexam 08:00-13:00 2IS233 E-exam 08:00-13:00 Come 30 minutes before the exam starts. Bring your identification and your anonymity code you got when you registered for the exam in Ladok. | Karta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till bildanalys | MasBildMask1, MasComScie | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till elektromobilitet | MasBtEl1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kemisk bindning i molekyler och material | MasMatVet1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Klimatvariationer | MaFyMe2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Kurdiska A, Kurdiska A (introduktion till sydkurdiska) ht 2023 - samläsning, Tillvalsspråk: Kurdiska 1 (sorani) | Muntlig och skriftlig språkfärdighet , Danmarksgatan 30, sektion 1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kärnkraftsäkerhet | KKI1 | 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Latinsk grammatik | Danmarksgatan 30, sektion 1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Lingvistik II | LogopedT2 | Danmarksgatan 30, sektion 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Metod II | Methods II E-exam, In examination hall. Bergsbrunnagatan 15, Hall/sal 1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Mikro- och nanoteknik I | F4.T.fk, K4.M, MasKvaTek1, MasMatTek1, Q4 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Miljöteknik | MI3, MTI3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Nanomaterialens fysik och kemi | Q3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Parallella algoritmer och datastrukturer | IT4, MasComScie, MastersIn2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Processteknisk modellering | K5.L, X4.2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Programmering av enkapseldatorer | F4.Is.his, IT4, MastersIn1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Psykologi B, Utvecklingspsykologi | PPt2 | Karin Brocki | E-tenta i sal: 4 timmar, Utvecklingspsykologi. Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. Omtentamen 2024-03-09. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Sociologi och socialpsykologi A | Identitet och kultur, Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med dina inloggningsuppgifter till ditt studentkonto, användarnamn och lösenord A | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Strålning i atmosfären | MaFyMe1 | Lichuan Wu | Karta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Terminskurs 4: Straffrätt och processrätt | Sal: Bergsbrunnagatan 15, sal 2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Vattenkraft - teknik och system, Vattenkraft och reglerkraft | E4, ES4, MasEnTe1-2, MasFE1-2, MasVattTek1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Vågor och optik | gylärarfy2, KandFy2, KandfyAs2, KandfyGe2, KandfyMe2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Yt- och kolloidkemi | KandKe3, MasKeAk1, MasKeBn1 | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Global geofysik, Jordens fysik och dynamik | MaFyGe | Karta | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 10:30 | Gender and Economic Development HT23 | Home Examination (Inspera) , Sign up 12 days prior, via www.student.ladok.se Result via https://exam.uu.se/ | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Ryska: introduktionskurs | Anastasia Makarova | Omprov | Karta | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | Linnéa Idling Vilmunen | Speciallösning med Basic-tenta | Karta | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Ekonomisk geografi | För tid och plats, se Ladok. | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Geografi B, Miljö och riskanalys, samläsning HT23 | För tid och plats, se Ladok. | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Hälso- och sjukvårdens styrning och organisation | Tentamen, Digital tentamen i sal | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Juridiskt grundår, Terminskurs 1: Grundläggande juridisk metod, statsrätt och konstitutionell EU-rätt | Bergsbrunnagatan 15, sal 1 och sal 2 | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Juridiskt grundår | T1, Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. Salsindelning är meddelad via Epost. | Karta , Karta | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Kulturvårdens fält, Termin 2,, SSK, Hälsa och förebyggande av ohälsa II | , Basgrupp G, Basgrupp N | Sluttentamen T2, Sluttentamen T2 SSK 14-18 E-tenta 5KV766 Omdugga papper 14-17 Anmälan i Ladok. Kom ihåg att ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Geografi A, Naturgeografi, Naturgeografi, samläsning HT23 | För tid och plats, se Ladok.s | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Samhällskunskap AB: Kulturgeografi | För tid och plats, se Ladok. | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Termin 2,, SSK, Hälsa och förebyggande av ohälsa II | SSKt2 | Basgrupp H-M, Basgrupp A-F | Sluttentamen T2, Digital tentamen i Inspera | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Urban- och socialgeografi, Urban- och socialgeografi, samläsning HT23 | För tid och plats, se Ladok. | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Vetenskapliga metoder i företagsekonomi | Fek_Master | Exam | ||||||||||||||||||||||||||
16:15 - 19:00 | Växter och djur i närmiljön för grundlärare F-6 | Elisabeth Långström, Ronny Alexandersson | |||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Kosmiska katastrofer | Erik Zackrisson | Via studium | ||||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-01-11 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Additiv tillverkning i medicinska tillämpningar | MasAddTillv2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Algebraiska strukturer | KandMa3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:30 | Anatomi och fysiologi | MTI1 | Skriftlig salstentamen Dag 1, Samlad anmälan för dag 1 & 2 görs i Ladok. Kom ihåg att ha med giltig ID-handling till tentasalen båda dagarna. | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Avfallshantering | W4.2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Biokemisk teknik | K3.L | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Databasteknik I | IT3, MasBildMask1, MasBioinf.B1, MasDataAn1, MasIndAnalys1, STS3.IT, X3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Dimensionering av konstruktioner | BI2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Ekonomisk utveckling i tid och rum | STS2 | Anmäl i Ladok minst 12 dagar innan! | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektroteknikens grunder II: Kretsteori | E1, EI1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Energisystemfysik | gylärarfy3, STS3.E | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Enskilda avlopp och resursåtervinning | W4.1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Envariabelanalys M | KandMa1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Enzymologi och bioorganisk katalys | MasKeBk1-2, MasKeKb1-2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Evolutionära mönster | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Extemporetillverkning av läkemedel HT2023 | R5 | Ann-Sofie Persson | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmaceutisk biokemi och molekylär cellbiologi | R1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmaceutisk cellbiologi | A1 | Deltentamen 2 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fasta tillståndets fysik F | F3, MasKvaTek1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fourieranalys | KandFy2, KandMa2, MasBildMask1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fysiologi | KandBio2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Galenisk farmaci II | A7 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Geovetenskap - planeten jorden | KandGeo1.Geo | Exogena processer + Kvartär geologi | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Geovetenskapens analysmetoder | MasGeo1 | Peter Lazor | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Grundläggande kemi | W1, X1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Integrationsteori | MasMat1-2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till beräkningsvetenskap | K2, Q2, X2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till molekylärbiologi, Introduktion till molekylärbiologi, genetik och evolution | MasBioFys1_F, MasBioinf.D1 | For time and location, refer to the registration in Ladok | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kemisk apparatteknik | K3.M | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Kön och utbildning | MastUS, MastUtb | Ida Lidegran | *Anmälan och info i Ladok | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Metallpulvertillverkning | MasAddTillv1 | Karta | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Mikrobiella eukaryoters diversitet och evolution | KandBio3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Miljökemi med ämnesdidaktik | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Molekylära material | K5.M, MasKeBn2, MasMatVet2_M | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:30 | Människokroppens struktur och funktion | Skriftlig salstentamen Dag 1, Anmälan görs i Ladok. Kom i god tid (30 min innan tentan) och ha med dig giltig ID-handling samt anonymitetskoden du fick vid anmälan till tentan. | Karta | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:30 | Människokroppens struktur och funktion / Biologiskt basblock | RSSK1, SSKt1 | Skriftlig salstentamen Dag 1, Samlad anmälan för dag 1 & 2 görs i Ladok. Kom ihåg att ha med giltig ID-handling till tentasalen båda dagarna. | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Neuroanatomi samt smärt- och stressfysiologi | SG3 | Smärt- och stressfysiologi, Deltentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Organisk kemi I | K1, KandKe1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Pedagogik med inriktning mot vuxna och arbetsliv A, Piva A delkurs 3-4 och Planering, analys och utvärdering av utbildning Ht23 (samläsning 4PE176 o 4PE233), Planering, analys och utvärdering av utbildning | Esther Hauer | D4 *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Programkonstruktion och datastrukturer | IT1, KandDv1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Proteinvetenskap | KandKe3, MasKeBk1, MasKeBn1, MasKeKb1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Realtidssystem, Realtidssystem I | IT4, MasComScie, MastersIn1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Robotteknologi | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Snöfysik och hydrologi | MasGeo2 | Rickard Pettersson | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Svenska II i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 | GRL3 | Kimberly Norrman, Maria Wennerström Wohrne | Delkurs 2 del B. *Anmälan och info i Ladok | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Svenska III för grundlärare Fk-3 | GRL6 | Charlotte Engblom, Pia Cederholm | *Anmälan och info i Ladok, Omtenta planerad till lördag 24 februari. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Tillämpade finita elementmetoder | F4.B.tb, MaFyMat, MasSciCom1, MasStatMat1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Algebra och vektorgeometri, Samhällsorienterande ämnen för F-3, Svenska II i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3, Vindresursbedömning | GRL3, IUI1, MagVkp | Kimberly Norrman, Maria Wennström | Tentaanmälan via Ladok, 4PE042 kl. 8-12 E-exam 1MA008 kl. 8-13 Paperexam 5RT614 kl. 8-13 E-exam 1GV186 kl. 8-13 Paperexam Bring your identification and your your student account and password A. Arrive at the hall 30 min before the exam starts | Karta | ||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | Projekt i elektroteknik, Projekt i inbyggda system | E5, F5.Is | Karta | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Produktutveckling och design I | MI2 | Henrik Hermansson | Karta , Karta , Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 17:00 | Projekt i elektroteknik, Projekt i inbyggda system | E5, F5.Is | Karta | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Barn- och ungdomsvetenskap A | Karin Litsner, Olga Abreu Fernandes | D4 *Anmälan och info i Ladok | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Ekonomistyrning | E-tentamen | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Patologi och klinisk genetik | BMA2 | Tentamen, e-tenta, Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Svenska III för grundlärare 4-6 | GRL6 | Annika Hillbom | *Anmälan och info i Ladok, Omtenta planerad till lördag 24 februari. | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Svenska som andraspråk och flerspråkighet i förskolan | FSK5 | Véronique Simon | *Anmälan och info i Ladok, Anmälan i Ladok. ta med legitimation och dina inloggninguppgifter till ditt studententkonto, användarnamn och lösenord A. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Svenska som andraspråk och flerspråkighet i förskolan | FSK5 | Véronique Simon | *Anmälan och info i Ladok | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-01-12 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:30 | Anatomi och fysiologi | MTI1 | Skriftlig salstentamen Dag 2, Kom ihåg att ha med giltig ID-handling till tentasalen båda dagarna. | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Beskattningsrätt | E-tenta skrivs i tentamenssal | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Beslutsfattande - individen och organisationen | Anna-Carin Nordvall | Anmälan i Ladok, Kom ihåg att ta med legitimation samt din anonymitetskod du fick när du anmälde dig till tentan i Ladok. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Datoriserad bildanalys I | F4.B.ai, IT4, MasSciCom1, Q4, X4 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Dietetik och klinisk nutrition I: Pediatrik och geriatrik | Tentamen Pediatrik | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Eldrift av flygplan, drönare och helikoptrar | MasEF2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektriska drivlinor, Elektriska framdrivningssystem | EI3, MasEF1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektriska maskiner | MI3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektromagnetism II | E4, F2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakologi | LäkT3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakologi I | R2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fasta tillståndets fysik I | K4.M, Q3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Finansiella derivat | MasFinMa1, MasSciCom1, MasStatMat2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Flervariabelanalys för dataanalys | MasBildMask1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Forensisk genetik och medicin | Tentamen, Please note that you have to register for the exam in Ladok at least 12 days in advance to be able to participate. | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Framtidsperspektiv inom cellkemi | MasBtEl2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Fysiologi och anatomi I | SG1 | Plats: BMC, B1:3. Anmälan görs i Ladok. OBS! Kom ihåg att du på skrivdagen ska använda ditt UU-studentkonto för inloggning i Inspera samt ha med dig giltig ID-handling. | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 2024-01-13 08:00 | Fördjupad patofysiologi med molekylär medicin 1 | Per Holmfeldt | Webbtenta 2, Skrivningstid 08.00 12/1 - 16.00 13/1. Anmälan till tentan görs i Ladok. | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Galenisk och fysikalisk farmaci I | R3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Geoteknik och byggnadsgeologi | KandGeo3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Geovetenskap - planeten jorden | KandGeo1.Geo | Atmosfären + Hydrosfären | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | GIS och fjärranalys | KandGeo2 | Rickard Pettersson | Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Klinisk medicin III | LäkT7.Hud och Reuma | Grupp 7-9 | Ev tentamen, Se Ladok | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Klinisk psykologi med kognitiv beteendeterapeutisk inriktning I | E-tenta i sal: , Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kompilatorteknik I | IT4, KandDv3, MasComScie, MastersIn1-2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Koordinations- och metallorganisk kemi | MasKeKb2, MasKeOk2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kärnkraftsäkerhet | KKI1 | 2 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Läkemedelsmissbruk och beroendelära | K5.L | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Macroeconomics I | Danmarksgatan 30, section 1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Makroekonomi - tillväxt, konjunkturer och ekonomisk politik | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Material för hållbarhet | MasMatVet1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Metabolism och endokrinologi | LäkT2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Metod | 4h, Part 2: 08:00 — 12:00 , Sign up 12 days prior, via www.student.ladok.se Exact time/place will be announced in Ladok. This is an E-exam, on venue on site. Bring ID/passport. You need to login with StudentID and Password A | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Molekylära system för förnybar energiomvandling | MasKeKFE2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:30 | Människokroppens struktur och funktion, Programmering med Python | IUI2 | 3MC127 8-11.30 Dag 2 1TG322 8-11 Come 30 minutes before the exam starts. Bring your identification and your anonymity code you got when you registered for the exam in Ladok. | Karta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:30 | Människokroppens struktur och funktion / Biologiskt basblock | RSSK1, SSKt1 | Skriftlig salstentamen Dag 2 , Kom ihåg att ha med giltig ID-handling båda dagarna | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Naturresurser och miljö | KandGeo3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | NMR-spektroskopi I | KandKe3, MasKeAk1, MasKeBn1, MasKeKb1, MasKeOk1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Solenergi - teknik och system, Solvärmetekniker | ES5, F4.T.he, MaFyEn, MasEnTe1-2, MasFE2, MasKvaTek2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Statistik och dataanalysmetoder | MasGeo1, MasVattTek1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Statistisk design och analys | E-examination. Location: Råbyvägen 95, sal 3., Registration in Ladok no later than 12 days before exam. Please bring your student log-in A to be able to access the exam. Retake exam 2024-02-24 . | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Statistisk mekanik | F4.T.fk, KandFy3, MasKvaTek1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Statistisk termodynamik - teori och simuleringsmetoder | MasKeFk2, MasKeToBk2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Teknisk termodynamik | E3, ES2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Teoretisk kemi - profilkurs | MasKeToBk1 | Lokal: Å12131 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Termodynamiska principer | KandKe2 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Tillämpad analog elektronik | F4.Is | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Tillämpad systemanalys | W3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Ytkarakterisering | MasMatTek1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Djurens struktur och funktion | KandBio3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Klinisk medicin 1 | LäkT5 | Ev tentamen - ännu ej bekräftat | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Mikroorganismers liv och interaktioner | KandBio1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | Projekt i elektroteknik, Projekt i inbyggda system | E5, F5.Is | Karta | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 | Datorstödd konstruktion | MI1 | Henrik Hermansson | CAD | Karta , Karta , Karta | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Frontsystemens uppbyggnad och dynamik | MaFyMe1 | Del 1 - On-line | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Energimarknadsanalys | ES4 | Cecilia Sundberg finns tillgänglig för frågor | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Termokemisk omvandling | ES3 | För skrivlokal, se: https://cloud.timeedit.net/slu/web/stud1/ri1Y3XYQQ3wZ36Qv750Q6245y5Y77Z.html | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Vårdvetenskaplig teori och metod | Hemtentamen, Digital tentamen i Inspera. | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Vårdvetenskaplig teori och metod, samläsning HT2023 | Elisabeth Jobs | Hemtentamen i Inspera | ||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 17:00 | Projekt i elektroteknik, Projekt i inbyggda system | E5, F5.Is | Karta | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Arabiska A | A4, Fyrishov, hall E. | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Avancerad nyegyptiska | Sami Uljas | Advanced Late Egyptian, Se Ladok för tid och plats, obligatorisk anmälan. Vid NAIS-intyg kontakta info@arkeologi.uu.se minst 15 dagar innan tentamen. | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Fortsättningskurs i religionsvetenskap | dk 6: Tolkning och reception av bibliska texter | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Frontsystemens uppbyggnad och dynamik | MaFyMe1 | Del 2 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Frågor inom mikroekonomi | 217, Master T1 | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Förvaltningsrättslig översiktskurs | Tentamen del II, E-tenta skrivs i sal | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Grekiska A, Grekiska I | Grekiska I, Danmarksgatan 30, sektion 1 | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Handelsrättslig översiktskurs | Tentamen del 2, E-tenta skrivs i tentamenssal | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Latin C | Latinsk poesi, Danmarksgatan 30, sektion 1 | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Lingvistik A, Världens språk, Världens språk ht 2023 - samläsning | SVP1 | Världens språk, Fyrishov, hall E | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Matematik I för grundlärarprogrammet med inriktning mot Fk-3 | GRL1 | Anna Kahlbom, Synnöve Carlsson | *Anmälan och info i Ladok | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Analys och utveckling av logistiska system, Matematik I för grundlärarprogrammet med inriktning mot Fk-3, Matematik I för grundlärarprogrammet med inriktning mot årskurs 4-6 | GRH1, GRL1, IUI3 | Anna Kahlbom, Björn Samuelsson, Ida Bergvall, Synnöve Carlsson | *Anmälan och info i Ladok, 4PE010 kl. 14-18 4PE011 kl. 14-19 Kom ihåg att ta med legitimation samt din anonymitetskod du fick när du anmälde dig till tentan i Ladok. Kom 30 min innan tentan börjar. | Karta | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Matematik I för grundlärarprogrammet med inriktning mot årskurs 4-6 | GRH1 | Ida Bergvall | *Anmälan och info i Ladok | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Nationalekonomi B: Makroteori | 217, B_kurspaket | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Redovisningsteori | Fek_Master.ROF | Exam , For more information and sign up, see Ladok. | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Retorik A | Salstentamen, Lokal: Råbyvägen 95, sal 3 Anmälan i Ladok krävs. | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Samhällsorienterade ämnen för grundlärare 4-6, Samhällsorienterade ämnen för grundlärare 4-6, samläsning HT23 | Dk 4: Religion | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Speciell förvaltningsrätt - socialrätt | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Tillämpad makroekonomi | 217, Master T3 | |||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Psykologisk forskningsmetod II | PPt8 | E-tenta i sal: Råbyvägen 95, sal 2., Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamnesdatum. Omtentamen 2024-03-02. | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Psykologisk utredningsmetod | Johan Waara | E-tenta i sal: Råbyvägen 95, sal 2., Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. Omtentamen 2024-03-16. | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | Autism och relaterade funktionsvariationer | E-examination. Location: BMC, B1:3., Registration in Ladok no later than 12 days before exam. Please bring your student log-in A to be able to access the exam. Date for Retake exam: 2024-03-02. | |||||||||||||||||||||||||||
16:30 - 17:00 | Gender and Economic Development HT23 | ||||||||||||||||||||||||||||
Lör 2024-01-13 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Anatomi | Biomed1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Bioinformatiska analyser I | Katarzyna Zaremba | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakologi | A3 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Fördjupad patofysiologi med molekylär medicin 1 | Per Holmfeldt | Webbtenta 2 fortsatt, Skrivningstid 08.00 12/1 - 16.00 13/1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Introduktionskurs i sydkurdiska (sorani), Kurdiska A, Kurdiska A (introduktion till sydkurdiska) ht 2023 - samläsning, Tillvalsspråk: Kurdiska 1 (sorani) | Grammatik och texter, sorani, Danmarksgatan 30, sektion 1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Kalkylering | OBS! Obligatorisk tentamensanmälan via Ladok senast 12 dagar innan tentamen. | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Klinikorienterad farmaci | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | Klinisk medicin II | Basgrupp E1-2, Basgrupp L, Basgrupp K1-2, Basgrupp C-D, Basgrupp I-J, Basgrupp A, Basgrupp B1-2, Basgrupp H1-2, Basgrupp F-G | Skriftlig tentamen Klinisk medicin II, Se tentamensanmälan LADOK | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Latin A | Senrepublikansk prosa, Danmarksgatan 30, sektion 1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Läkemedel i det svenska samhället | Se detaljer om tid och plats i anmälan i Ladok | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Neurobiologi | Biomed2 | E-tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Svårigheter i och bedömning av barns och elevers språk-, skriv-, och läsutveckling, Svårigheter i och bedömning av barns och elevers språk... (4PE162, 8PE084) 7,5 hp, samläsning HT23 | SLP3 | Nils Kirsten | *Anmälan och info i Ladok | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Turkisk språkhistoria | Danmarksgatan 30, sektion 1 | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | Virologi och fördjupad immunologi | För anmälan, tid och plats se Ladok | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Handelsrättslig översiktskurs | Omtentamen del 1, E-tenta skrivs i tentamenssal | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Ledarskap och grupprocesser, Psykologi med inriktning mot arbetsliv B | PPt3 | Erik Rautalinko | E-tenta i sal: Råbyvägen 95, sal 3., Tentamen Grupprocesser. Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. Omtentamen 2024-03-09. | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Fredrik Sundström, Lena Henriksson | Generiska kompetenser | Karta | ||||||||||||||||||||||||||
Sön 2024-01-14 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakoepidemiologi och hälsoekonomi med statistik | R4 | Björn svarar på frågor på tentan. | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Globalisering, migration och socialt arbete | SocT1 | Anmälan i Ladok, Kom ihåg att ta med dina inloggningsuppgifter till ditt studentkonto, användarnamn och lösenord A | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Introduktion till psykologi, Psykologi A, Psykologi A för beteendevetenskapligt kandidatprogram | PPt1 | Psykologi och hälsa, Examination, E-tenta i sal: Bergsbrunnagatan 15, sal 2. Anmälan i Ladok senast 12 dagar före tentamensdatum. |