This page will be discontinued on 31 January 2024. Please refer to the new page for schedule view entries. | |||||||||||||||||||||||||||||
Time |
Course |
Room |
Reason |
Teacher |
Comment |
Room |
Equipment, Customer |
||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2024-01-30 08:00 - 17:00 | Software Development Methods | B51 | Workshop | Millan Lundgren | Map | Informatik och media | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | E36, Almedalsbiblioteket | Map | Studentbokning | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Innovations for Energy Transition |
E45 Flundran Myren Rauken Änget |
Compulsory Seminar |
Simon Davidsson Kurland | Innovation day |
Map
Map Map Map Map |
Geovetenskaper inst | ||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | Leadership in Preschool | C10 | Seminar | Christer Rödin | Seminarium 4: Konflikthantering | Map |
Institutionen för pedagogik, didaktik och utbildningssociologi. Tidigare Institutionen för pedagogik, didaktik och utbildningsstudier. |
||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | Leadership in Primary School, Years 4-6 |
Betty Pettersson-salen, 14:031, Blåsenhus E44 |
Lecture Videolecture |
Andreas Andersson | Att hantera konflikter och mobbning |
Map
Map |
Institutionen för pedagogik, didaktik och utbildningssociologi. Tidigare Institutionen för pedagogik, didaktik och utbildningsstudier. |
||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | Legal Studies - Basic Year | E41 |
Lecture Videolecture |
Skadeståndsrätt IV Föreläsare: Håkan Andersson |
Map | Juridiska inst | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | Mathematics II for the Teacher Education Programme, Preschool Class and Primary School, Years 1-3 | C11 | Workshop | Anna Kahlbom | Prep-matte 2 algebra | Map |
Institutionen för pedagogik, didaktik och utbildningssociologi. Tidigare Institutionen för pedagogik, didaktik och utbildningsstudier. |
||||||||||||||||||||||
08:15 - 11:00 | Ohälsa och främjanda av hälsa I |
B11 B14 |
Compulsory Group work Seminar |
Birgitta Jakobsson Larsson | Omvårdnad vid neurologiska sjukdomar |
Map
Map |
Institutionen för folkhälso- och vårdvetenskap | ||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | E32, Almedalsbiblioteket | G T2 John co | Map | Studentbokning | |||||||||||||||||||||||||
08:15 - 16:00 | E48 | Group work | Map | Studentbokningar via receptionen, Gotland | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:30 | Backsippan | Linda Sara | Map | Studentbokning | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:00 | C13 | Julius Van Beek Group 5 | Map | Studentbokning | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | C15 | plugg | Map | Studentbokning | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E30 | Group work | Map | Studentbokningar via receptionen, Gotland | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:30 | E34, Almedalsbiblioteket | Map | Studentbokning | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Heden | Studentbokning | |||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | ARK C1 - Aktuell arkeologi VT24 |
2-0024, Engelska parken B24 |
Lecture |
Carl-Gösta Ojala Sophie Bergerbrant |
ARK C1 |
Map
Map |
Arkeologi o antik historia | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Basic Marketing 1 | E22 | Lecture | James Sallis | Kapital 10-11 | Map | Företagsekonomiska inst | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Expression with 3D Characters and Animation for Games 1 | F20 | Lecture | Camilla von Paykull | Map | Speldesign | |||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Omvårdnad och folkhälsa med inriktning mot vuxna och äldre inom distriktssköterskans område 3FV383 VT2024 |
A1:111a, BMC B43 |
Compulsory Videoseminar Uppstartsstöd |
Lena Kilander | Minnet demenssjukdomar |
Map
Map |
Institutionen för folkhälso- och vårdvetenskap | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Principles of Conservation and Heritage Values | B22 | Lecture | Mattias Legnér | Map | Konstvetenskapliga inst | |||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Scientific Methods in Conservation | B27 |
Compulsory Lecture |
Magnus Wessberg | Map | Konstvetenskapliga inst | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | C13 | Map | Studentbokning | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D23 | Group work | Grp Jessika | Map | Studentbokningar via receptionen, Gotland | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | E36, Almedalsbiblioteket | Map | Studentbokning | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E37, Almedalsbiblioteket | Destination gotland | Map | Studentbokning | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Calculus for Engineers | D22 | Lecture | Anders Randler | Map | Matematiska institutionen | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Critical Making | G41 | Seminar | Sabine Harrer | Speldesign | ||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Curriculum Theory and Didactical Perspectives on Education for Preschool Teachers | C10 | Seminar | Christer Rödin |
Historiskt perspektiv på svensk förskola: Pedagogiska programmet – Lpfö |
Map |
Institutionen för pedagogik, didaktik och utbildningssociologi. Tidigare Institutionen för pedagogik, didaktik och utbildningsstudier. |
||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Data Analytics | B26 | Lecture | Mats Jadeskär | Map | Informatik och media | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Linear Algebra, Trigonometry and Geometry | E31 | Lecture | Mikael Fridenfalk | Map | Speldesign | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Mathematics II for the Teacher Education Programme, Preschool Class and Primary School, Years 1-3 |
C12 Zootissalen, 01:01006, EBC |
Lecture Videolecture |
Annette Skoglund | Algebra 4 |
Map
Map |
Institutionen för pedagogik, didaktik och utbildningssociologi. Tidigare Institutionen för pedagogik, didaktik och utbildningsstudier. |
||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Philosophy of Science and Research Methods | B13 | Workshop | workshop Information search and references | Map | Företagsekonomiska inst | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Project Management with Agile Methods 2 | B15 | Lecture | Michael Hiessboeck | Lecture Playtesting | Map | Speldesign | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Public Space | E35 | Lecture | Tom Mels | Pragmatiska lösningar och förhandlingsplanering | Map | Kulturgeografiska inst | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Qualitative and Quantitative Methods | D24 | Lecture | Cecilia de Bernardi | Map | Samhällsbyggnad och industriell teknik | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | C11 | Gotland Originals Grupp 4 | Map | Studentbokning | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | C11 | Map | Studentbokning | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | E34, Almedalsbiblioteket | Working on Thesis | Map | Studentbokning | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | E35 | Group work | Map | Studentbokningar via receptionen, Gotland | |||||||||||||||||||||||||
12:15 - 14:00 |
Leadership in Preschool Class and Primary School, Years 1-3 Leadership in Primary School, Years 4-6 |
B14 | Seminar | Emma Wallin | Situationsanpassat ledarskap och strukturerad undervisning | Map |
Institutionen för pedagogik, didaktik och utbildningssociologi. Tidigare Institutionen för pedagogik, didaktik och utbildningsstudier. |
||||||||||||||||||||||
12:30 - 15:00 | B22 | Group work | Map | Studentbokningar via receptionen, Gotland | |||||||||||||||||||||||||
12:30 - 15:30 | E32, Almedalsbiblioteket | Tentaplugg | Map | Studentbokning | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B25 | Group work | Map | Studentbokningar via receptionen, Gotland | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Backsippan | Linda Sara | Map | Studentbokning | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | C13 | Map | Studentbokning | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C15 | Map | Studentbokning | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E37, Almedalsbiblioteket | Destination gotland | Map | Studentbokning | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Heden | Studentbokning | |||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | AI Programming 1 | G41 | Workshop | Filippo Crocchini | Speldesign | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Cultural Heritage as a Driver for Regional Development | B27 | Lecture | Christer Gustafsson | Map | Konstvetenskapliga inst | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Data Analytics | B26 | Seminar | Mats Jadeskär | Map | Informatik och media | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Early Literacy and Communication in Preschool | C10 | Seminar | Christer Rödin | Samtal, genrer och språkutveckling, seminarium | Map |
Institutionen för pedagogik, didaktik och utbildningssociologi. Tidigare Institutionen för pedagogik, didaktik och utbildningsstudier. |
||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Environmental and Governmental Law for Planners | B11 | Lecture | Gunilla Högberg Björck | Map | Kulturgeografiska inst | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Expression and 2D Graphics for Games 2 | B23 | Lecture | Mika Edström | Map | Speldesign | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Project Course: Feasibility Study of a Wind Power Project | E30 | Presentation | Mia Ljungblom | Group contracts | Map | Geovetenskaper inst | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Project Management with Agile Methods | F14 | Lecture | Don Geyer |
Room F-14 Project 1 Check-in and Mentoring – 13:40 Group 1 - Don 14:00 Group 2 - Don 14:20 Group 3 - Don 14:40 Group 4 - Don 13:15 Group 5 - Pelle 13:40 Group 6 - Pelle 14:05 Group 7 - Pelle |
Map | Speldesign | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Project Management with Agile Methods 2 | B15 | Lecture | Michael Hiessboeck | Workshop Playtesting Project 1 | Map | Speldesign | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Qualitative and Quantitative Methods | D24 | Workshop | Cecilia de Bernardi | Map | Samhällsbyggnad och industriell teknik | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Statistical Quality Control | D22 | Lesson | Anders Randler | L3 | Map | Samhällsbyggnad och industriell teknik | ||||||||||||||||||||||
13:30 - 15:00 | Osteology B | B13 | Lecture | Sabine Sten | Map | Arkeologi o antik historia | |||||||||||||||||||||||
13:30 - 16:00 | D23 | Group work | Grp Ben | Map | Studentbokningar via receptionen, Gotland | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | C11 | Basgrupp B | Map | Studentbokning | |||||||||||||||||||||||||
14:30 - 17:30 | E36, Almedalsbiblioteket |
Tim's Great Adventure ...to become funny! He became so clumsy that everywhere he went...he put a smile on people's face! |
Map | Studentbokning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | B11 | Group work | Map | Studentbokningar via receptionen, Gotland | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | B14 | Group work | Map | Studentbokningar via receptionen, Gotland | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:45 | C15 | Map | Studentbokning | ||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Arkeologi och antik historia II, samläsning VT2024 |
22-0031, Engelska parken B24 |
Lecture Uppstartsstöd |
Gunnel Ekroth Jakob Andersson Sami Uljas |
AAH II |
Map
Map |
Arkeologi o antik historia | ||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:00 | Cultural Heritage as a Driver for Regional Development | B27 | Introduction | Christer Gustafsson | Map | Konstvetenskapliga inst | |||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Introduction to Interactive Storytelling | F14 | Lecture | Ernest Adams | Map | Speldesign | |||||||||||||||||||||||
15:30 - 18:00 | E32, Almedalsbiblioteket | Studierum | Map | Studentbokning | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 19:30 | F20 | Group work | Grp Danilo | Map | Studentbokningar via receptionen, Gotland | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | Rauken | Chia | Map | Studentbokning | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | Änget | Map | Studentbokning |