v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 16/1 
Upprop, schema, samt genomgång av FSR.
OBLIGATORISKT
TERMIN 1
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
FÖRELÄSNING
1D T9 Hörsal B
Peyman Kelk
13:00
10:00
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Självstudier
17:00
13:15
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 17/1 
Genomgång av schema och
förväntade studieresultat.
Information om odontologiska
programmen
Tandläkarens olika roller i samhället
Forskning inom mediciniska fakulteten
Vad är vetenskap
Information om Canvas
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Föreläsning
BIO.E.203 - Aula Biologica
Peyman Kelk
12:00
08:15
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Självstudier
17:00
13:15
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 18/1 
Introduktion medicinsk terminologi
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Föreläsning
Hörsal MIT.A.121
Peyman Kelk
12:00
10:15
Medicinska bibliotekets
Undervisningsrum

13:00-14:00 grupp 1
14:00-15:00 grupp 2
15:00-16:00 grupp 3
16:00-17:00 grupp 4
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Se kommentar
17:00
13:00
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 19/1 
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Självstudier
12:00
08:15
Klinisk anatomi
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Farhan Khalid Shah
16:00
13:15
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 20/1 
Gemensam visning av Sectra, ClinicalKey-student och Visible body human anatomy atlas
Zoom-länk:
https://umu.zoom.us/j/65003734996
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Sectra
Peyman Kelk
12:00
10:00
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Självstudier
17:00
13:15
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 21/1 
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 22/1 

v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 23/1 
Studiehandboken
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Dirk Prüss
12:00
10:15
Fotografering
Rum 537 på 5tr
TERMIN 1
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Se kommentar
Peyman Kelk
16:00
12:00
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 24/1 
Tandläkaryrkets komplexitet
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Farhan Khalid Shah
15:00
13:15
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 25/1 
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Självstudier
12:00
08:00
Lyckas bättre med dina studier!
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Föreläsning
BIO.E.203 - Aula Biologica
17:00
14:15
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 26/1 
Folkets hus & megazone
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Se kommentar
Peyman Kelk
17:00
08:00
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 27/1 
Digital hemtentamen
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Tentamen
Peyman Kelk
11:00
09:00
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 28/1 
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 29/1 

v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 30/1 
Upprop, information
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal SAM.A.280
Thomas Boren
10:00
09:00
Föreläsning, Introduktion-Kemiska egenskaper hos saliv och emalj


https://play.umu.se/media/t/0_9viqln8v
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal SAM.A.280
Thomas Boren
12:00
10:15
Introduktion till allmän kemi.
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal SAM.A.280
Josy ter Beek
15:00
13:15
Storheter & beräkningar
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal SAM.A.280
Josy ter Beek
16:00
15:15
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 31/1 
Första tillfälle räkneövningar
Fokus på fråga 1-9

NAT.D.220 Grupp 1+2
NAT.D.270 Grupp 3+4
NAT.D.280 Grupp 5-6
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Räkneövning
NAT.D.220
NAT.D.270
NAT.D.280
Cyrielle Bader
Johan Olofsson Edlund
Josy ter Beek
Kasturika Shankar
Ololade Folajimi Awoyomi
Sepideh Farmand Azadeh
12:00
08:30
Kemiska ekvationer och kemisk jämvikt & Isomeri
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal SAM.A.280
Josy ter Beek
15:00
13:15
Frågestund räkneövning 1-9 och föreläsningar
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal SAM.A.280
Josy ter Beek
16:00
15:15
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 1/2 
Föreläsning, Introduktion Gruppstudier samt studie av Case 1
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Thomas Boren
12:00
08:15
Syra, bas och buffertar
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal SAM.A.280
Josy ter Beek
16:00
13:00
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2/2 
Löslighet & löslighetsprodukt
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
KBE303-Stora hörsalen
Josy ter Beek
10:00
09:00
Introduktion till labben Salivens kemiska egenskaper
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
KBE303-Stora hörsalen
Anna Lena Chabes
12:00
10:15
Föreläsning, Termodynamik och kinetik


https://play.umu.se/media/t/0_jdkorjc0
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal SAM.A.280
Jurgen Schleucher
14:00
13:15
Säkerhetsföreskrifter på labb

https://play.umu.se/media/t/0_zad8fmce

Läs föreskrifterna och fyll även i försäkran på Canvas
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
UmU Play
15:00
14:15
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 3/2 
Andra tillfälle räkneövningar
Fokus på fråga 10-19

SAM.A.343 Grupp 1+5
SAM.A.333 Grupp 3+6
SAM.A.317 Grupp 2+4
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Räkneövning
SAM.A.317
SAM.A.333
SAM.A.343
Andreas Berner
Johan Olofsson Edlund
Josy ter Beek
Kasturika Shankar
Ololade Folajimi Awoyomi
Sepideh Farmand Azadeh
12:00
08:30
Frågestund för räkneövningarna 10-19 och föreläsningar
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Frågestund
Hörsal SAM.A.280
Josy ter Beek
14:00
13:00
Frågestund
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Frågestund
Hörsal SAM.A.280
Jurgen Schleucher
15:00
14:15
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 4/2 
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 5/2 

v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 6/2 
Laboration: Salivens kemiska egenskaper
Grupp 1-10

OBS! Skriv ut labbhandledningen innan
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Laboration
6L J0 Vita labbet
Anna Lena Chabes
Elin Larsson
12:00
08:15
Laboration: Salivens kemiska egenskaper
Grupp 11-20

OBS! Skriv ut labbhandledningen innan
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Laboration
6L J0 Vita labbet
Anna Lena Chabes
Elin Larsson
16:30
12:45
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 7/2 
Laboration: Salivens kemiska egenskaper
Grupp 21-30

OBS! Skriv ut labbhandledningen innan
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Laboration
6L J0 Vita labbet
Anna Lena Chabes
Elin Larsson
12:00
08:15
Laboration: Salivens kemiska egenskaper
Grupp 31-40

OBS! Skriv ut labbhandledningen innan
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Laboration
6L J0 Vita labbet
Anna Lena Chabes
Elin Larsson
16:30
12:45
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 8/2 
Tredje tillfälle räkneövningar
Fokus på fråga 20-30

NAT.D.220 Grupp 1+2
NAT.D.270 Grupp 3+4
NAT.D.280 Grupp 5-6
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Räkneövning
NAT.D.220
NAT.D.270
NAT.D.280
Andreas Berner
Gianluca Debiasi Anders
Johan Olofsson Edlund
Josy ter Beek
Ololade Folajimi Awoyomi
12:00
08:30
Frågestund Räkneövningarna 20-30 och föreläsningar
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Frågestund
Hörsal SAM.A.230
Josy ter Beek
14:00
13:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 9/2 
Föreläsning, Introduktion- Livets kemi
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
KBE303-Stora hörsalen
Josy ter Beek
10:00
08:15
Föreläsning, Aminosyror


https://play.umu.se/media/t/0_hrs5iea2
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Jurgen Schleucher
12:00
10:15
Genomgång av Minicase-1 (Munhålans kemi), Grupp 4-6
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
NAT.D.400
Josy ter Beek
16:00
13:15
Genomgång av Minicase-1 (Munhålans kemi), Grupp 1-3
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
Hörsal NAT.D.480
Thomas Boren
16:00
13:15
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 10/2 
Föreläsning, Introduktion– Cellens struktur och organisation


https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_5ycpd4oi/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Richard Lundmark
10:00
08:15
Föreläsning, Proteinstruktur


https://play.umu.se/media/t/0_5dc8kscd
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Jurgen Schleucher
15:00
13:15
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 11/2 
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 12/2 

v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 13/2 
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
08:00
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 14/2 
Föreläsning, Proteinveckning


https://play.umu.se/media/t/0_uecb8eh2
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal SAM.A.280
Jurgen Schleucher
10:00
08:15
Enzymer del 1/2

https://play.umu.se/media/t/0_q0d5lvm0

https://play.umu.se/media/t/0_82iu4rz5

https://play.umu.se/media/t/0_zf9p6kam
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
UmU Play
Josy ter Beek
13:00
10:15
Enzymer del 2/2

https://play.umu.se/media/t/0_99duzobb

https://play.umu.se/media/t/0_2ix9q6oj

https://play.umu.se/media/t/0_3d6on2yh
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
UmU Play
Josy ter Beek
16:00
13:00
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 15/2 
Frågestund
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Frågestund
Hörsal NAT.D.320
Jurgen Schleucher
10:00
08:15
Föreläsning Enzymer
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Josy ter Beek
12:00
10:15
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
13:00
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 16/2 
Frågestund Enzymer
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Frågestund
Hörsal NAT.D.320
Josy ter Beek
12:00
10:15
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 17/2 
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
12:00
08:00
Avbildning med röntgen - från svart till vitt

Kl 08.00-10.00 / Grupp 1-2
Kl 10.00-12.00 / Grupp 3-4

7 TR, by 1A, Oral Diagnostisk Radiologi
OBLIGATORISKT.
TERMIN 1
Professionell utveckling
3ME062
SEMINARIUM
Eva Levring Jäghagen
12:00
08:00
Genomgång av Minicase-2 (Livets kemi), Grupp 4-6
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
NAT.D.210
Jurgen Schleucher
16:00
13:15
Genomgång av Minicase-2 (Livets kemi), Grupp 1-3
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
NAT.A1.332
Josy ter Beek
16:00
13:15
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 18/2 
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 19/2 

v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 20/2 
Introduktion, mål, information och arbetsbeskrivning.
OBLIGATORISKT.
TERMIN 1
Professionell utveckling
3ME062
FÖRELÄSNING
1D T9 Hörsal B
09:00
08:00
Föreläsning, Introduktion- Centrala Dogmat

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_dsidwwpa/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
UmU Play
Stefan Björklund
10:00
09:15
Föreläsning, Replikation

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_2t6otozy/0_aj7d7lsa
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
UmU Play
Stefan Björklund
12:00
10:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
13:00
Förberedelse inför intervjuer
OBLIGATORISKT.
TERMIN 1
Professionell utveckling
3ME062
Se kommentar
Christina Storm Mienna
17:00
13:00
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 21/2 
Introduktion till tandläkarutbildningen
Medicinsk biokemi och cellbiologi
Morfologi
Professionell utveckling
3BM009
3BK014
3BM005
3ME062
HÄLSA PÅ CAMPUS
12:00
08:00
Frågestund Centrala dogmat, Replikation
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Frågestund
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Stefan Björklund
10:00
08:15
DNA reparation

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_tfgmt4eg/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
UmU Play
Stefan Björklund
12:00
10:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
13:00
Genomförande av intervjuer
OBLIGATORISKT.
TERMIN 1
Professionell utveckling
3ME062
Se kommentar
Christina Storm Mienna
17:00
13:00
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 22/2 
Frågestund, DNA reparation
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Frågestund
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Stefan Björklund
10:00
08:15
Föreläsning, Transkription 1, film ett och två i länken

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_14786t6u/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
UmU Play
Stefan Björklund
12:00
10:15
ODONTOLOGISKA FÖRENINGEN STORMÖTE 12-13
TERMIN 1
Introduktion till tandläkarutbildningen
Medicinsk biokemi och cellbiologi
Morfologi
Professionell utveckling
3BM009
3BK014
3BM005
3ME062
Se kommentar
13:00
12:00
Föreläsning, Transkription 2, film tre och fyra i länken

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_14786t6u/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
UmU Play
Stefan Björklund
15:00
13:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
15:00
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 23/2 
Frågestund Transkription 1 och 2
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Frågestund
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Stefan Björklund
10:00
08:15
Genreglering

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_p8zbt60g/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
UmU Play
Stefan Björklund
12:00
10:15
Föreläsning, Translation, film ett i länken
https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_qnbboqgc/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
UmU Play
Stefan Björklund
15:00
13:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
15:00
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 24/2 
Föreläsning, Post-translationella modifieringar, film två i länken

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_qnbboqgc/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Stefan Björklund
10:00
08:15
Föreläsning, Molekylärbiologiska metoder
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Josy ter Beek
11:30
10:15
Molekylärbiologiska metoder frågestund

Extramaterial

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_6ngvh8h9/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Josy ter Beek
12:00
11:30
Frågestund Genreglering, Translation, PTM
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Frågestund
BIO.E.203 - Aula Biologica
Stefan Björklund
15:00
13:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
15:00
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 25/2 
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 26/2 

v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 27/2 
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
12:00
10:00
Genomgång av Minicase-3 (Centrala dogmat), Grupp 1, 3, 4
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
NAT.D.400
Stefan Björklund
16:00
13:15
Genomgång av Minicase-3 (Centrala dogmat), Grupp 2, 5, 6
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
NAT.A1.332
Josy ter Beek
16:00
13:15
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 28/2 
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Digital tentamen Inspera
ÖP Skrivsal 3
Anna Sjöström
12:00
08:00
Dugga 1

Östra paviljongen
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Se kommentar
12:00
08:00
Genomförande av intervjuer
OBLIGATORISKT.
TERMIN 1
Professionell utveckling
3ME062
Se kommentar
Christina Storm Mienna
17:00
13:00
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 1/3 
Föreläsning, Introduktion- Cellens membraner

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_vawml6in/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Richard Lundmark
10:00
08:15
Föreläsning, Lipider 1+2

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_19e4hqj0/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Thomas Boren
12:00
10:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
13:00
Sammanställning av intervjumaterial
OBLIGATORISKT.
TERMIN 1
Professionell utveckling
3ME062
Se kommentar
Christina Storm Mienna
17:00
13:00
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2/3 
Föreläsning, Lipider 3+4

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_19e4hqj0/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Thomas Boren
10:00
08:15
Föreläsning, Kolhydrater

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_j3k4ctz6/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Thomas Boren
12:00
10:15
Frågestund 1
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Frågestund
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Thomas Boren
14:30
13:15
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 3/3 
Föreläsning, Kolhydrater

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_2rnjvnzi/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Thomas Boren
10:00
08:15
Frågestund 2
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Frågestund
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Thomas Boren
12:00
11:00
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
13:00
Sammanställning av intervjumaterial
OBLIGATORISKT.
TERMIN 1
Professionell utveckling
3ME062
Se kommentar
Christina Storm Mienna
17:00
13:00
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 4/3 
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 5/3 

v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 6/3 
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
12:00
08:15
Genomgång av Minicase-4 (Membran), Grupp 2, 5, 6
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
NAT.D.400
Thomas Boren
16:00
13:15
Genomgång av Minicase-4 (Membran), Grupp 1, 3, 4
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
NAT.A1.332
Richard Lundmark
16:00
13:15
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 7/3 
Fakultetsgemensamma dagen
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Se kommentar
16:00
08:00
FAKULTETSGEMENSAMMA DAGEN
TERMIN 1
Professionell utveckling
3ME062
Se kommentar
17:00
08:00
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 8/3 
Föreläsning: Digestion och nutrition

https://play.umu.se/media/t/0_h9icx9o8
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Thomas Boren
10:00
08:15
Frågestund 2
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Frågestund
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Thomas Boren
11:00
10:15
Föreläsning, Blodkoagulation och Fibrinolys/sårläkning

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_23xp8kfq/

Ni ska lösa frågorna som hör till avsnittet efter föreläsningen, ni hittar dessa i Canvas
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
UmU Play
Anders Hofer
15:00
13:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
15:00
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 9/3 
Genomgång av frågor
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Frågestund
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Anders Hofer
10:00
09:00
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
10:00
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 10/3 
Introduktion till avsnitt 5

https://play.umu.se/media/t/0_qh1nqums
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Anna Lena Chabes
Paulina Wanrooij
09:15
09:00
Föreläsning, Introduktion- Metabolism

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_1g8l1mpb/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Anna Lena Chabes
12:00
09:15
Föreläsning, Mitokondrien

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_tw8vtfy6/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Paulina Wanrooij
15:00
13:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
15:00
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 11/3 
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 12/3 

v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 13/3 
Föreläsning, Glykolys/Glukoneogenes

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_vsl07bfz/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Anna Lena Chabes
12:00
09:15
Tal- och sväljningsfunktion vid gomspalt och snarkning
TERMIN 1
Professionell utveckling
3ME062
SEMINARIUM
3A B9 Hörsal 933
Eva Levring Jäghagen
15:00
13:00
Varför finns vi och vad gör vi?
TERMIN 1
Professionell utveckling
3ME062
FÖRELÄSNING
3A B9 Hörsal 933
17:00
15:00
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 14/3 
Föreläsning Glykogenomsättning


https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_vjj7xsqj/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Anna Lena Chabes
12:00
09:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
13:00
Inlämning av skriftliga rapporter senast 17.00 16/3
christina.storm.mienna@umu.se

Förberedelser inför muntlig presentation
OBLIGATORISKT.
TERMIN 1
Professionell utveckling
3ME062
Se kommentar
Christina Storm Mienna
17:00
13:00
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 15/3 
Föreläsning, Biologisk oxidation


Part 1: https://play.umu.se/media/t/0_daafcyri

Part 2: https://play.umu.se/media/t/0_t0objyec
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Paulina Wanrooij
12:00
09:15
Frågestund Glykolys, Glukoneogenes, Glykogenomsättning
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Frågestund
Hörsal NAT.D.320
Anna Lena Chabes
15:00
13:15
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 16/3 
Föreläsning, Lipidomsättning

Part 1: https://play.umu.se/media/t/0_dj31zug0

Part 2: https://play.umu.se/media/t/0_5zabzse6
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Paulina Wanrooij
11:00
08:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
13:00
Inlämning av skriftliga rapporter senast 17.00 idag
christina.storm.mienna@umu.se

Förberedelser inför muntlig presentation
OBLIGATORISKT.
TERMIN 1
Professionell utveckling
3ME062
Se kommentar
Christina Storm Mienna
17:00
13:00
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 17/3 
Föreläsning, Aminosyraomsättning

Part 1: https://play.umu.se/media/t/0_nf5qrit6

Part 2: https://play.umu.se/media/t/0_ucyr9fq0
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Paulina Wanrooij
10:00
08:15
Frågestund
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Frågestund
Hörsal NAT.D.320
Paulina Wanrooij
11:00
10:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
13:00
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 18/3 
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 19/3 

v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 20/3 
Föreläsning, Metabolreglering


Part 1: https://play.umu.se/media/t/0_kjp8sq26

Part 2: https://play.umu.se/media/t/0_oyatp0x5
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Paulina Wanrooij
10:00
08:15
Självstudier

Kompletteringstillfälle laboration: Salivens kemiska egenskaper Onlinelaborationen är tillgänglig endast under själva laborationsdagen

https://www.bnp.education/ph/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
12:45
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 21/3 
Föreläsning, Metabolreglering


Part 1: https://play.umu.se/media/t/0_xszjrtf7

Part 2: https://play.umu.se/media/t/0_x2kjx3yg
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Paulina Wanrooij
10:00
08:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
10:00
Presentation av sammanställda intervjuer.
OBLIGATORISKT.
TERMIN 1
Professionell utveckling
3ME062
EXAMINATION
1D T9 Hörsal B
Christina Storm Mienna
16:00
13:00
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 22/3 
Föreläsning, Nukleotidmetabolism

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_75tatqyr/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
KBE303-Stora hörsalen
Anna Lena Chabes
12:00
09:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
13:00
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 23/3 
Frågestund
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Frågestund
KBE303-Stora hörsalen
Anna Lena Chabes
Paulina Wanrooij
10:00
08:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
10:00
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 24/3 
Genomgång av Minicase-5 (Metabolism) Grupp 1
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
NAT.A2.340
Paulina Wanrooij
09:15
08:15
Genomgång av Minicase-5 (Metabolism) Grupp 4
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
NAT.A2.326
Anna Lena Chabes
09:15
08:15
Genomgång av Minicase-5 (Metabolism) Grupp 2
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
NAT.A2.340
Paulina Wanrooij
10:30
09:30
Genomgång av Minicase-5 (Metabolism) Grupp 5
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
NAT.A2.326
Anna Lena Chabes
10:30
09:30
Genomgång av Minicase-5 (Metabolism) Grupp 3
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
NAT.A2.340
Paulina Wanrooij
11:45
10:45
Genomgång av Minicase-5 (Metabolism) Grupp 6
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
NAT.A2.326
Anna Lena Chabes
11:45
10:45
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
13:00
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 25/3 
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 26/3 

v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 27/3 
Föreläsning, Cytoskelett - mikrotubuli

https://play.umu.se/media/t/0_m8kvrltt

https://play.umu.se/media/t/0_3uhsn7jm
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Per-Arne Oldenborg
10:00
08:15
Föreläsning, Cytoskelett - intermediära filament och aktinfilament

https://play.umu.se/media/t/0_spebpjzk

https://play.umu.se/media/t/0_qlps6k6m

https://play.umu.se/media/t/0_38st00fp
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Per-Arne Oldenborg
12:00
10:15
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Digital tentamen Inspera
ÖP Skrivsal 4
Anna Sjöström
17:00
13:00
Dugga 2
Östra Paviljongen
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Se kommentar
17:00
13:00
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 28/3 
Föreläsning, Membrantransport, cellers excitabilitet
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Sara af Bjerkén
12:00
10:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
13:00
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 29/3 
Föreläsning, Sortering och trafik av proteiner och lipider

https://play.umu.se/media/t/0_ft3khw7v
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Richard Lundmark
09:45
08:15
Föreläsning, Exocytos

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_jj1crpnp/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Richard Lundmark
11:00
10:00
Föreläsning, Endocytos

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_uu2b316y/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Richard Lundmark
12:00
11:00
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
13:00
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 30/3 
Avbildning med röntgen - från svart till vitt

Kl 08.00-10.00 / Grupp 5-6
Kl 10.00-12.00 / Grupp 7-8

7 TR, by 1A, Oral Diagnostisk Radiologi
OBLIGATORISKT.
TERMIN 1
Professionell utveckling
3ME062
SEMINARIUM
Eva Levring Jäghagen
12:00
08:00
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
08:15
Vaccinering enligt vaccinationsprogrammet, dos 1
Backen HC
Studenter med efternamn A-F.
Studenter med efternmn
Introduktion till tandläkarutbildningen
Medicinsk biokemi och cellbiologi
Morfologi
Professionell utveckling
3BM009
3BK014
3BM005
3ME062
Se kommentar
Daniel Kostic
16:00
13:00
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 31/3 
Genomgång av Minicase-6 (Cytoskelettet), Grupp 1, 5, 6
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
Hörsal NAT.D.470
Sara af Bjerkén
12:00
10:00
Genomgång av Minicase-6 (Cytoskelettet), Grupp 2, 3, 4
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
Hörsal NAT.D.470
Sara af Bjerkén
15:00
13:00
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
15:00
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 1/4 
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2/4 

v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 3/4 
Introduktion– Cellens kommunikation, liv och död

https://play.umu.se/media/t/0_q9ofqwnq
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal SAM.A.280
Roine El-Habta
10:00
08:15
Föreläsning, Föreläsning, Metoder för att studera celler

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_49c8k9y0/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal SAM.A.280
UmU Play
Richard Lundmark
12:00
10:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
13:00
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 4/4 
Föreläsning, Cellaktivering, intracellulära signalsystem

https://play.umu.se/media/t/0_fi6vgoi7
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Roine El-Habta
10:00
08:15
Föreläsning, Differentiering

https://play.umu.se/media/t/0_5rjpza9e
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Jonas von Hofsten
12:00
10:15
Kompletteringstillfälle case 5
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
NAT.D.346
Anna Lena Chabes
Paulina Wanrooij
14:00
13:00
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
14:00
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 5/4 
Föreläsning, Cellcykel

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_9riz2vhr/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Anna Lena Chabes
12:00
10:15
Föreläsning, Mitos, Cellcykelreglering och kontrollpunkter, Celldöd-apoptos

https://play.umu.se/playlist/dedicated/0_9riz2vhr/
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Anna Lena Chabes
16:00
13:15
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 6/4 
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 7/4 
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 8/4 
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 9/4 

v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 10/4 
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 11/4 
MBC/PU INLÄSNING
TERMIN 1
Medicinsk biokemi och cellbiologi
Professionell utveckling
3BK014
3ME062
Se kommentar
17:00
08:00
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 12/4 
MBC/PU INLÄSNING
TERMIN 1
Medicinsk biokemi och cellbiologi
Professionell utveckling
3BK014
3ME062
Se kommentar
17:00
08:00
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 13/4 
MBC/PU INLÄSNING
TERMIN 1
Medicinsk biokemi och cellbiologi
Professionell utveckling
3BK014
3ME062
Se kommentar
17:00
08:00
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 14/4 
MBC/PU INLÄSNING
TERMIN 1
Medicinsk biokemi och cellbiologi
Professionell utveckling
3BK014
3ME062
Se kommentar
17:00
08:00
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 15/4 
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 16/4 

v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 17/4 
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
10:00
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 18/4 
Genomgång av Minicase-7 (Cellens liv), Grupp 2, 3, 4
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
Hörsal NAT.D.470
Per-Arne Oldenborg
12:00
10:15
Genomgång av Minicase-7 (Cellens liv), Grupp 1, 5, 6
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Redovisning
KBE301-Lilla hörsalen
Roine El-Habta
12:00
10:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
13:00
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 19/4 
Kompletteringstillfälle Case 1-2
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Se kommentar
NAT.C1.203
11:00
08:15
Självstudier
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Självstudier
17:00
13:00
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 20/4 
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 21/4 
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Digital tentamen Inspera
ÖP Skrivsal 1
Anna Sjöström
14:00
08:00
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Digital tentamen Inspera
ÖP Skrivsal 6
Anna Sjöström
14:00
08:00
Tenta
Östra Paviljongen
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Se kommentar
14:00
08:00
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 22/4 
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 23/4 

v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 24/4 
UPPROP
Ana Virel & Ludmila Novikova
Morfologi
3BM005
Upprop
KBE303-Stora hörsalen
Ana Virel
12:00
11:00
Epitel & Körtelvävnad (H)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
KBE301-Lilla hörsalen
Roine El-Habta
15:15
13:15
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 25/4 
Bindväv, brosk, ben &
fettvävnad (H)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Mikko Lammi
16:00
13:15
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 26/4 
Rörelseapparaten I (A)

Skelett
Morfologi
3BM005
Föreläsning
Hörsal NAT.D.360
Roine El-Habta
16:00
13:15
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 27/4 
Rörelseapparaten II (A)

Skelettmuskulatur
Morfologi
3BM005
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
12:00
09:15
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 28/4 
Muskelvävnad (H)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Jonas von Hofsten
11:00
09:15
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 29/4 
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 30/4 

v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 1/5 
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2/5 
Nervsystemet I (A)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
KBE303-Stora hörsalen
Roine El-Habta
12:00
09:15
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 3/5 
Nervsystemet II (A)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
KBE303-Stora hörsalen
Roine El-Habta
12:00
09:15
ODONTOLOGISKA FÖRENINGEN STORMÖTE 12-13
TERMIN 1
Introduktion till tandläkarutbildningen
Medicinsk biokemi och cellbiologi
Morfologi
Professionell utveckling
3BM009
3BK014
3BM005
3ME062
Se kommentar
13:15
12:00
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 4/5 
Nervvävnad (H)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
KBE303-Stora hörsalen
Sara af Bjerkén
12:00
10:15
Endokrina organ (H)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Mikko Lammi
15:00
13:15
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 5/5 
Rörelseapparaten &

Nervsystemet (A)
Modeller

IMB Grupprum 1-9
Morfologi
3BM005
Grupparbete
12:00
09:15
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 6/5 
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 7/5 

v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 8/5 
Cirkulationsorgan (A)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
KBE303-Stora hörsalen
Jingxia Liu
12:00
09:15
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 9/5 
Andningsorgan (A)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
Hörsal NAT.D.360
Jingxia Liu
12:00
09:15
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 10/5 
Andningsorgan (H)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Mikko Lammi
12:00
09:15
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 11/5 
Cirkulationsorgan (H)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
Hörsal NAT.D.360
11:00
09:15
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 12/5 
Matsmältningsorganen (A)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
12:00
09:00
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 13/5 
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 14/5 

v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 15/5 
Blod & Blodbilding (H)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
KBE303-Stora hörsalen
Per-Arne Oldenborg
12:00
10:15
Lymfatiska organ (H)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
KBE303-Stora hörsalen
Per-Arne Oldenborg
15:00
13:15
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 16/5 
Matsmältningsorganen (H)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Per-Arne Oldenborg
12:00
09:15
Cirkulationsorganen &
Andningsorganen (A)
Modeller


IMB Grupprum 1-9
Morfologi
3BM005
Grupparbete
16:00
13:15
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 17/5 
Urin- & Genitalia organ (A)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
KBE303-Stora hörsalen
Ludmila Novikova
12:00
09:15
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 18/5 
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 19/5 
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 20/5 
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 21/5 

v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 22/5 
Urin organ (H)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Ana Virel
10:00
08:15
Genitala organ (H)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Ana Virel
15:00
13:15
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 23/5 
Hud (H)
Morfologi
3BM005
Föreläsning
Hörsal MIT.A.121
Sara af Bjerkén
12:00
10:15
Matsmältningorganen &
Urin & Genitalia (A)
Modeller

IMB Grupprum 1-9
Morfologi
3BM005
Grupparbete
16:00
13:15
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 24/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 25/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 26/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 27/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 28/5 

v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 29/5 
Morfologi
3BM005
Preparattentamen
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Ana Virel
14:00
09:00
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 30/5 
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 31/5 
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 1/6 
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2/6 
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 3/6 
Morfologi
3BM005
Digital tentamen Inspera
Obestämd ÖP-sal
Ana Virel
Ludmila Novikova
12:00
08:00
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 4/6 
 
KurskodKursnamn, Anmälningskod
3BK014Medicinsk biokemi och cellbiologi, 39309vt23
3BK014Medicinsk biokemi och cellbiologi, 39309vt22
3BM005Morfologi, 39408vt23
3BM005Morfologi, 39408vt22
 
KurskodKursnamn, Anmälningskod
3BM009Introduktion till tandläkarutbildningen, 39407vt23
3BM009Introduktion till tandläkarutbildningen, 39407vt22
3ME062Professionell utveckling, 40000vt23


  Ändrad senaste dygnet.