By default you see all mandatory and elective courses within the program. Use the button "Filter" to filter on courses. Via the button "Customize" you can also select a non graphical view.
w39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 26/9 
C003321A, Spatial Ecology
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dries Bonte
11:30
08:30
I002692A, Bos- en natuurbeleid
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Myriam Dumortier
11:30
08:30
C003329A, Physiological Regulation in Plants
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten, Thomas Depaepe
13:00
10:00
C003314A, Paleobiology
lecture
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Thijs Vandenbroucke
13:00
10:00
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
14:30
13:00
C003080A, Programmeren GR01, C003080B, Programmeren GR03, C003080C, Programming GR01, C003301A, Computational Biosciences GR01, C003804A, Programming and Algorithms GR01
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 3.3 - Konrad Zuse, S9, Campus Sterre, Lokaal 1.1 Grace Hopper, S5, Campus Sterre
17:30
14:30
I002674A, Productinnovatie in de levensmiddelenindustrie
seminar: coached exercises
Leslokaal 0.1, Dienstgebouw - Blok A - D - E, Campus Rommelaere
Kim Moens, Mieke Uyttendaele, Tineke De Vriendt
17:30
15:00
w39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 27/9 
I002777A, Human Nutrition
online seminar
John Van Camp
11:30
08:30
excursie zie Ufora wk1 of later
C003331A, Functional Abiotic Interactions
excursion
Bart Braeckman, Dominique Van Der Straeten
12:30
08:30
lesschema zie Ufora
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C002774A, Microbial Ecology
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems
11:30
10:00
C003310A, Taxonomy and Systematics
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe
13:00
10:00
K001339A, Duurzaamheidsdenken
lecture
Lokaal 1.13, T2, Campus Ufo
Erik Paredis, Thomas Block
12:45
11:30
C003323A, Ecosystem Functioning
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe, Tom Moens
16:00
13:00
C003940A, Geschiedenis en filosofie van de wetenschappen: fysica en sterrenkunde, C004009A, Geschiedenis en filosofie van de wetenschappen
lecture
Leslokaal 3.1, S1, Campus Sterre
Johan Braeckman
16:00
13:00
I002777A, Human Nutrition
online lecture
John Van Camp
16:00
13:00
excursie
C003329A, Physiological Regulation in Plants
practicum
Dominique Van Der Straeten, Thomas Depaepe
excursie wijngaard Sint-Pietersabdij Gent
18:00
14:00
I002674A, Productinnovatie in de levensmiddelenindustrie
seminar: coached exercises
Leslokaal 0.1, Dienstgebouw - Blok A - D - E, Campus Rommelaere
Kim Moens, Mieke Uyttendaele, Tineke De Vriendt
17:30
14:30
I002691A, Natuurbehoud
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Lander Baeten
les tot 20u
20:00
17:00
w39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 28/9 
C002774A, Microbial Ecology
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Elie Verleyen
10:00
08:30
C003316A, Microevolution and Speciation
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
11:30
08:30
E076930A, Financiële en kostprijsrapportering in ondernemingen
lecture
Lokaal 3.2 - Jos Van Acker, Hoveniersberg, Campus Tweekerken
Mario Dekeyser
13:00
08:30
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
16:00
13:00
C003321A, Spatial Ecology GR01
seminar: coached exercises
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dries Bonte
17:30
13:00
I002789A, Microbial Ecology and Environmental Sanitation
lecture
Auditorium E5, Blok E, Campus Coupure
Bart De Gusseme, Tom Defoirdt
17:30
13:00
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Laure De Cock
18:00
13:30
w39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 29/9 
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
lecture
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Nico Van de Weghe
11:30
09:00
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C003331A, Functional Abiotic Interactions
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Bart Braeckman
hoorcolleges prof. Braeckman
13:00
10:00
A000025A, Marketing, D000013A, Marketing, F000768A, Marketing management
lecture
Auditorium 3 Suzanne Lilar, Blandijn, Campus Boekentoren
Maggie Geuens
13:00
10:00
C001584A, Paleobiology of Micro-organisms, C002779A, Paleobiology of Micro-organisms
lecture
Leslokaal 0.1, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye, Thomas Wong Hearing
16:00
13:00
C003323A, Ecosystem Functioning
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe, Tom Moens
17:30
13:00
introductory course C003312 Int.research proj.biodiversity
C003311A, Phylogenetics
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
14:30
13:30
C003311A, Phylogenetics
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
16:00
14:30
C002865A, Bioethics, C002865B, Bioethics, I001944A, Bio-ethics
lecture
Auditorium 6, Ledeganck, Campus Ledeganck
Farah Focquaert, Jasper Debrabander
17:30
14:30
C003311A, Phylogenetics
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
17:30
16:00
C001584A, Paleobiology of Micro-organisms, C002779A, Paleobiology of Micro-organisms
practicum
Leslokaal 0.1, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye, Thomas Wong Hearing
19:00
16:30
w39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 30/9 
C003322A, Ecosystem Dynamics
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
11:30
08:30
E078061A, Introduction to Environmental Risk Assessment, I002606A, Environmental Risk Assessment
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
11:30
08:30
E630095A, Cocreatie
seminar
KWE.A.2.504, Gebouw A, Campus Kortrijk
Jan Detand, Jelle Saldien
11:45
08:30
zelfstandig werk prof.Braeckman
C003331A, Functional Abiotic Interactions
self-reliant study activities
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Bart Braeckman
13:00
10:00
E084580A, Duurzame steden
lecture
Leslokaal 1.3, Plateau - Rozier, Campus Boekentoren
Michiel Dehaene, Thomas Block
13:00
10:00
E076450A, Leer ondernemen
lecture
Auditorium 5 Jeanne Wiemer, Blandijn, Campus Boekentoren
Jacob Vermeire, Yannick Dillen
13:00
11:30
C003301A, Computational Biosciences, C003804A, Programming and Algorithms
lecture
Auditorium 4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Peter Dawyndt
16:00
13:00
E065460A, Rational Use of Materials
lecture
Auditorium A - Metallurgie, Metallurgie, Campus Ardoyen
Tom Depover
17:30
13:00
C003322A, Ecosystem Dynamics GR01
seminar
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
17:30
16:00
w39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Saturday 1/10 
to be agreed upon:contact prof.
C002770A, Fysiologie van insecten
lecture
Dirk de Graaf
08:30
08:00
to be agreed upon check Ufora
C004101A, Bio-inspired Project
seminar
08:30
08:00

w40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 3/10 
C003321A, Spatial Ecology
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dries Bonte
11:30
08:30
I002692A, Bos- en natuurbeleid
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Myriam Dumortier
11:30
08:30
C003329A, Physiological Regulation in Plants
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten, Thomas Depaepe
13:00
10:00
C003314A, Paleobiology GR01
practicum
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Thijs Vandenbroucke
13:00
10:00
C002774A, Microbial Ecology
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems
13:00
11:30
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
14:30
13:00
C004046A, Marine Food Web Ecology GR01, C004081A, Biodiversity of Aquatic Food Webs: from Algae to Marine Mammals GR01
lecture
Leslokaal 3.1, S8, Campus Sterre
Marleen De Troch
17:00
14:30
C003080A, Programmeren GR01, C003080B, Programmeren GR03, C003080C, Programming GR01, C003301A, Computational Biosciences GR01, C003804A, Programming and Algorithms GR01
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 3.3 - Konrad Zuse, S9, Campus Sterre, Lokaal 1.1 Grace Hopper, S5, Campus Sterre
17:30
14:30
C004102A, Praktische vaardigheden in academisch biologisch onderwijs
lecture
Practicumzaal 7.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
David Vander Haeghen, Dominique Adriaens
19:00
18:00
w40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 4/10 
C003874A, Marine Ecology
lecture
Leslokaal 0.1, S8, Campus Sterre
Ann Vanreusel
10:00
08:30
I002777A, Human Nutrition
online seminar
John Van Camp
11:30
08:30
lesschema zie Ufora
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C002774A, Microbial Ecology
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems
11:30
10:00
C003310A, Taxonomy and Systematics
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe
13:00
10:00
K001339A, Duurzaamheidsdenken
lecture
Lokaal 1.13, T2, Campus Ufo
Erik Paredis, Thomas Block
12:45
11:30
C003323A, Ecosystem Functioning
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe, Tom Moens
16:00
13:00
C003940A, Geschiedenis en filosofie van de wetenschappen: fysica en sterrenkunde, C004009A, Geschiedenis en filosofie van de wetenschappen
lecture
Leslokaal 3.1, S1, Campus Sterre
Johan Braeckman
16:00
13:00
I002777A, Human Nutrition
online lecture
John Van Camp
16:00
13:00
C003314A, Paleobiology
lecture
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Thijs Vandenbroucke
17:30
14:30
I002674A, Productinnovatie in de levensmiddelenindustrie
seminar: coached exercises
Leslokaal 0.1, Dienstgebouw - Blok A - D - E, Campus Rommelaere
Kim Moens, Mieke Uyttendaele, Tineke De Vriendt
17:30
14:30
I002700A, Clean Technology, I002702A, Clean Technology: Assessment Methods
lecture
Auditorium E2, Blok E, Campus Coupure
Erasmo Cadena Martinez, Pieter Nachtergaele, Sophie Huysveld
19:00
16:00
I002691A, Natuurbehoud
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Lander Baeten
20:00
17:00
w40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 5/10 
C003316A, Microevolution and Speciation
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
11:30
08:30
E076930A, Financiële en kostprijsrapportering in ondernemingen
lecture
Lokaal 3.2 - Jos Van Acker, Hoveniersberg, Campus Tweekerken
Mario Dekeyser
13:00
08:30
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
16:00
13:00
C003321A, Spatial Ecology GR01
seminar: coached exercises
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dries Bonte
17:30
13:00
I002789A, Microbial Ecology and Environmental Sanitation
lecture
Auditorium E5, Blok E, Campus Coupure
Bart De Gusseme, Tom Defoirdt
17:30
13:00
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Laure De Cock
18:00
13:30
C003316A, Microevolution and Speciation GR01
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 0.5, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
17:30
14:30
w40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 6/10 
inleidingsles
C003874A, Marine Ecology
lecture
Leslokaal 0.2, S4, Campus Sterre
Ann Vanreusel, Carl Van Colen
10:00
08:30
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
lecture
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Nico Van de Weghe
11:30
09:00
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C003331A, Functional Abiotic Interactions
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Bart Braeckman
hoorcolleges prof. Braeckman
13:00
10:00
A000025A, Marketing, D000013A, Marketing, F000768A, Marketing management
lecture
Auditorium 3 Suzanne Lilar, Blandijn, Campus Boekentoren
Maggie Geuens
13:00
10:00
C001584A, Paleobiology of Micro-organisms, C002779A, Paleobiology of Micro-organisms
lecture
Leslokaal 0.1, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye, Thomas Wong Hearing
16:00
13:00
C003323A, Ecosystem Functioning
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe, Tom Moens
17:30
13:00
C003311A, Phylogenetics
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
16:00
14:30
C002865A, Bioethics, C002865B, Bioethics, I001944A, Bio-ethics
lecture
Auditorium 6, Ledeganck, Campus Ledeganck
Farah Focquaert, Jasper Debrabander
17:30
14:30
C003311A, Phylogenetics
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
17:30
16:00
C001584A, Paleobiology of Micro-organisms, C002779A, Paleobiology of Micro-organisms
practicum
Leslokaal 0.1, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye, Thomas Wong Hearing
19:00
16:30
introductory course
C004008A, Laboratory Animal Science, C004385A, Laboratory Animal Science
online lecture
Auditorium 9, Ledeganck, Campus Ledeganck
Charlotte Scott, Diederik Strubbe, Katleen Hermans
19:00
17:30
w40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 7/10 
C003322A, Ecosystem Dynamics
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
11:30
08:30
E078061A, Introduction to Environmental Risk Assessment, I002606A, Environmental Risk Assessment
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
11:30
08:30
E630095A, Cocreatie
group work
KWE.C.2.103, Gebouw C, Campus Kortrijk
Jan Detand, Jelle Saldien
11:45
08:30
zelfstandig werk prof.Braeckman
C003331A, Functional Abiotic Interactions
self-reliant study activities
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Bart Braeckman
13:00
10:00
E084580A, Duurzame steden
lecture
Leslokaal 1.3, Plateau - Rozier, Campus Boekentoren
Michiel Dehaene, Thomas Block
13:00
10:00
E076450A, Leer ondernemen
lecture
Auditorium 5 Jeanne Wiemer, Blandijn, Campus Boekentoren
Jacob Vermeire, Yannick Dillen
13:00
11:30
C003301A, Computational Biosciences, C003804A, Programming and Algorithms
lecture
Auditorium 4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Peter Dawyndt
16:00
13:00
E065460A, Rational Use of Materials
lecture
Auditorium A - Metallurgie, Metallurgie, Campus Ardoyen
Tom Depover
17:30
13:00
C003322A, Ecosystem Dynamics GR01
seminar
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
17:30
16:00
w40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Saturday 8/10 
to be agreed upon:contact prof.
C002770A, Fysiologie van insecten
lecture
Dirk de Graaf
08:30
08:00

w41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 10/10 
C003321A, Spatial Ecology
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dries Bonte
11:30
08:30
I002692A, Bos- en natuurbeleid
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Myriam Dumortier
11:30
08:30
C003329A, Physiological Regulation in Plants
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten, Thomas Depaepe
13:00
10:00
C003314A, Paleobiology
lecture
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Thijs Vandenbroucke
13:00
10:00
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
14:30
13:00
infomoment
C002777A, Mycologie: Basidiomyceten
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Annemieke Verbeken
14:30
13:00
C003080A, Programmeren GR01, C003080B, Programmeren GR03, C003080C, Programming GR01, C003301A, Computational Biosciences GR01, C003804A, Programming and Algorithms GR01
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 3.3 - Konrad Zuse, S9, Campus Sterre, Lokaal 1.1 Grace Hopper, S5, Campus Sterre
17:30
14:30
I002170A, Environmental Inventory Techniques
lecture
Leslokaal A1.2, Blok A, Campus Coupure
Kim Calders
17:30
14:30
w41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 11/10 
I002777A, Human Nutrition
online seminar
John Van Camp
11:30
08:30
lesschema zie Ufora
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C002774A, Microbial Ecology
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems
11:30
10:00
C003310A, Taxonomy and Systematics
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe
13:00
10:00
K001339A, Duurzaamheidsdenken
lecture
Lokaal 1.13, T2, Campus Ufo
Erik Paredis, Thomas Block
12:45
11:30
C003323A, Ecosystem Functioning
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe, Tom Moens
16:00
13:00
C003940A, Geschiedenis en filosofie van de wetenschappen: fysica en sterrenkunde, C004009A, Geschiedenis en filosofie van de wetenschappen
lecture
Leslokaal 3.1, S1, Campus Sterre
Johan Braeckman
16:00
13:00
I002777A, Human Nutrition
online lecture
John Van Camp
16:00
13:00
C003314A, Paleobiology GR01
practicum
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Thijs Vandenbroucke
17:30
14:30
I002674A, Productinnovatie in de levensmiddelenindustrie
seminar: coached exercises
Leslokaal 0.1, Dienstgebouw - Blok A - D - E, Campus Rommelaere
Kim Moens, Mieke Uyttendaele, Tineke De Vriendt
17:30
14:30
I002700A, Clean Technology, I002702A, Clean Technology: Assessment Methods
lecture
Auditorium 3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Erasmo Cadena Martinez, Pieter Nachtergaele, Sophie Huysveld
17:30
16:00
practical "salon du champignon"
C002777A, Mycologie: Basidiomyceten
lecture
Practicumzaal 2.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Annemieke Verbeken, Danny Haelewaters
20:00
16:00
I002691A, Natuurbehoud
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Lander Baeten
20:00
17:00
w41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 12/10 
C003874A, Marine Ecology
lecture
Leslokaal 0.1, S12, Campus Sterre
Ulrike Braeckman
10:00
08:30
C003316A, Microevolution and Speciation
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
11:30
08:30
E076930A, Financiële en kostprijsrapportering in ondernemingen
lecture
Lokaal 3.2 - Jos Van Acker, Hoveniersberg, Campus Tweekerken
Mario Dekeyser
13:00
08:30
C002774A, Microbial Ecology
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems
11:30
10:00
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
16:00
13:00
C003321A, Spatial Ecology GR01
seminar: coached exercises
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dries Bonte
17:30
13:00
I002789A, Microbial Ecology and Environmental Sanitation
lecture
Auditorium E5, Blok E, Campus Coupure
Bart De Gusseme, Tom Defoirdt
17:30
13:00
E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Nico Van de Weghe
18:00
13:30
C003316A, Microevolution and Speciation GR01
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 0.5, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
17:30
14:30
w41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 13/10 
I002606A, Environmental Risk Assessment
practicum
Practicumzaal F0.1, Blok F, Campus Coupure, Practicumzaal F0.2, Blok F, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Violaine Verougstraete
13:00
08:30
E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
lecture
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Nico Van de Weghe
11:30
09:00
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C003331A, Functional Abiotic Interactions
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Bart Braeckman
hoorcolleges prof. Braeckman
13:00
10:00
A000025A, Marketing, D000013A, Marketing, F000768A, Marketing management
lecture
Auditorium 3 Suzanne Lilar, Blandijn, Campus Boekentoren
Maggie Geuens
13:00
10:00
C001584A, Paleobiology of Micro-organisms, C002779A, Paleobiology of Micro-organisms
lecture
Leslokaal 0.1, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye, Thomas Wong Hearing
16:00
13:00
I002606A, Environmental Risk Assessment
practicum
Practicumzaal F0.1, Blok F, Campus Coupure, Practicumzaal F0.2, Blok F, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
Practicum in groepen
16:00
13:00
C003323A, Ecosystem Functioning
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe, Tom Moens
17:30
13:00
C003311A, Phylogenetics
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
16:00
14:30
C002865A, Bioethics, C002865B, Bioethics, I001944A, Bio-ethics
lecture
Auditorium 6, Ledeganck, Campus Ledeganck
Farah Focquaert, Jasper Debrabander
17:30
14:30
C003311A, Phylogenetics
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
17:30
16:00
I002606A, Environmental Risk Assessment
practicum
Practicumzaal F0.1, Blok F, Campus Coupure, Practicumzaal F0.2, Blok F, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
19:00
16:00
C001584A, Paleobiology of Micro-organisms, C002779A, Paleobiology of Micro-organisms
practicum
Leslokaal 0.1, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye, Thomas Wong Hearing
19:00
16:30
w41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 14/10 
C003322A, Ecosystem Dynamics
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
11:30
08:30
E078061A, Introduction to Environmental Risk Assessment, I002606A, Environmental Risk Assessment
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
11:30
08:30
zelfstandig werk prof.Braeckman
C003331A, Functional Abiotic Interactions
self-reliant study activities
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Bart Braeckman
13:00
10:00
E084580A, Duurzame steden
lecture
Leslokaal 1.3, Plateau - Rozier, Campus Boekentoren
Michiel Dehaene, Thomas Block
13:00
10:00
E076450A, Leer ondernemen
lecture
Auditorium 5 Jeanne Wiemer, Blandijn, Campus Boekentoren
Jacob Vermeire, Yannick Dillen
13:00
11:30
C003301A, Computational Biosciences, C003804A, Programming and Algorithms
lecture
Auditorium 4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Peter Dawyndt
16:00
13:00
I002457A, Vegetatiekunde
lecture
Leslokaal 0.1, Bosbouw, Campus Gontrode
Lander Baeten
16:00
13:00
E065460A, Rational Use of Materials
lecture
Auditorium A - Metallurgie, Metallurgie, Campus Ardoyen
Tom Depover
17:30
13:00
C003322A, Ecosystem Dynamics GR01
seminar
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
17:30
16:00
w41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Saturday 15/10 
to be agreed upon:contact prof.
C002770A, Fysiologie van insecten
lecture
Dirk de Graaf
08:30
08:00
Hacketon Co-Ghent STAM
E630095A, Cocreatie
seminar
Jan Detand, Jelle Saldien
Hacketon Co-Ghent STAM
19:00
09:00

w42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 17/10 
C003321A, Spatial Ecology
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dries Bonte
11:30
08:30
I002692A, Bos- en natuurbeleid
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Myriam Dumortier
11:30
08:30
C003329A, Physiological Regulation in Plants
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten, Thomas Depaepe
13:00
10:00
C003314A, Paleobiology GR01
practicum
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Thijs Vandenbroucke
13:00
10:00
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
14:30
13:00
C004046A, Marine Food Web Ecology GR01, C004081A, Biodiversity of Aquatic Food Webs: from Algae to Marine Mammals GR01
lecture
Leslokaal 3.1, S8, Campus Sterre
Marleen De Troch
17:00
14:30
C003080A, Programmeren GR01, C003080B, Programmeren GR03, C003080C, Programming GR01, C003301A, Computational Biosciences GR01, C003804A, Programming and Algorithms GR01
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 3.3 - Konrad Zuse, S9, Campus Sterre, Lokaal 1.1 Grace Hopper, S5, Campus Sterre
17:30
14:30
I002170A, Environmental Inventory Techniques
lecture
Leslokaal A1.2, Blok A, Campus Coupure
Kim Calders
17:30
14:30
C004102A, Praktische vaardigheden in academisch biologisch onderwijs
lecture
Practicumzaal 7.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
David Vander Haeghen, Dominique Adriaens
19:00
18:00
w42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 18/10 
C002774A, Microbial Ecology
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Wim Vyverman
10:00
08:30
I002777A, Human Nutrition
online seminar
John Van Camp
11:30
08:30
lesschema zie Ufora
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C003310A, Taxonomy and Systematics
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe
13:00
10:00
K001339A, Duurzaamheidsdenken
lecture
Lokaal 1.13, T2, Campus Ufo
Erik Paredis, Thomas Block
12:45
11:30
C003323A, Ecosystem Functioning
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe, Tom Moens
16:00
13:00
C003940A, Geschiedenis en filosofie van de wetenschappen: fysica en sterrenkunde, C004009A, Geschiedenis en filosofie van de wetenschappen
lecture
Leslokaal 3.1, S1, Campus Sterre
Johan Braeckman
16:00
13:00
I002777A, Human Nutrition
online lecture
John Van Camp
16:00
13:00
I002700A, Clean Technology, I002702A, Clean Technology: Assessment Methods
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 0.5, Ledeganck, Campus Ledeganck, Leslokaal 1.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Erasmo Cadena Martinez, Pieter Nachtergaele, Sophie Huysveld
19:00
13:00
C003314A, Paleobiology GR01
practicum
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Thijs Vandenbroucke
17:30
14:30
I002674A, Productinnovatie in de levensmiddelenindustrie
seminar: coached exercises
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Kim Moens, Mieke Uyttendaele, Tineke De Vriendt
17:30
14:30
I002691A, Natuurbehoud
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Lander Baeten
20:00
17:00
w42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 19/10 
C002774A, Microbial Ecology
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Wim Vyverman
10:00
08:30
C003316A, Microevolution and Speciation
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
11:30
08:30
E076930A, Financiële en kostprijsrapportering in ondernemingen
lecture
Lokaal 3.2 - Jos Van Acker, Hoveniersberg, Campus Tweekerken
Mario Dekeyser
13:00
08:30
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
16:00
13:00
C003321A, Spatial Ecology GR01
seminar: coached exercises
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dries Bonte
17:30
13:00
I002789A, Microbial Ecology and Environmental Sanitation
lecture
Auditorium E5, Blok E, Campus Coupure
Bart De Gusseme, Tom Defoirdt
17:30
13:00
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Laure De Cock
18:00
13:30
C003316A, Microevolution and Speciation GR01
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 0.5, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
17:30
14:30
w42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 20/10 
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
lecture
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Nico Van de Weghe
11:30
09:00
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C003331A, Functional Abiotic Interactions
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Bart Braeckman
hoorcolleges prof. Braeckman
13:00
10:00
A000025A, Marketing, D000013A, Marketing, F000768A, Marketing management
lecture
Auditorium 3 Suzanne Lilar, Blandijn, Campus Boekentoren
Maggie Geuens
13:00
10:00
I002606A, Environmental Risk Assessment
seminar: practical PC room classes
PC-lokaal -1.2, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
16:00
13:00
C003323A, Ecosystem Functioning
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe, Tom Moens
17:30
13:00
C003311A, Phylogenetics
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
16:00
14:30
C002865A, Bioethics, C002865B, Bioethics, I001944A, Bio-ethics
lecture
Auditorium 6, Ledeganck, Campus Ledeganck
Farah Focquaert, Jasper Debrabander
17:30
14:30
C003311A, Phylogenetics
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
17:30
16:00
practical "salon du champignon"
C002777A, Mycologie: Basidiomyceten
lecture
Practicumzaal 2.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Annemieke Verbeken, Danny Haelewaters
20:00
16:00
w42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 21/10 
C003322A, Ecosystem Dynamics
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
11:30
08:30
E078061A, Introduction to Environmental Risk Assessment, I002606A, Environmental Risk Assessment
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
11:30
08:30
E630095A, Cocreatie
group work
KWE.C.1.102, Gebouw C, Campus Kortrijk, KWE.C.1.103, Gebouw C, Campus Kortrijk, KWE.C.2.103, Gebouw C, Campus Kortrijk
Jan Detand, Jelle Saldien
18:00
08:30
zelfstandig werk prof.Braeckman
C003331A, Functional Abiotic Interactions
self-reliant study activities
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Bart Braeckman
13:00
10:00
E084580A, Duurzame steden
lecture
Leslokaal 1.3, Plateau - Rozier, Campus Boekentoren
Michiel Dehaene, Thomas Block
13:00
10:00
E076450A, Leer ondernemen
lecture
Auditorium 5 Jeanne Wiemer, Blandijn, Campus Boekentoren
Jacob Vermeire, Yannick Dillen
13:00
11:30
C003301A, Computational Biosciences, C003804A, Programming and Algorithms
lecture
Auditorium 4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Peter Dawyndt
16:00
13:00
I002457A, Vegetatiekunde
lecture
Leslokaal 0.1, Bosbouw, Campus Gontrode
Lander Baeten
16:00
13:00
E065460A, Rational Use of Materials
lecture
Auditorium A - Metallurgie, Metallurgie, Campus Ardoyen
Tom Depover
17:30
13:00
C003322A, Ecosystem Dynamics GR01
seminar
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
17:30
16:00
w42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Saturday 22/10 
to be agreed upon:contact prof.
C002770A, Fysiologie van insecten
lecture
Dirk de Graaf
08:30
08:00

w43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 24/10 
C003321A, Spatial Ecology
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dries Bonte
11:30
08:30
I002692A, Bos- en natuurbeleid
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Myriam Dumortier
11:30
08:30
C003329A, Physiological Regulation in Plants
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten, Thomas Depaepe
13:00
10:00
C003314A, Paleobiology GR01
practicum
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Thijs Vandenbroucke
13:00
10:00
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
14:30
13:00
C002777A, Mycologie: Basidiomyceten
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Annemieke Verbeken
14:30
13:00
C003080A, Programmeren GR01, C003080B, Programmeren GR03, C003080C, Programming GR01, C003301A, Computational Biosciences GR01, C003804A, Programming and Algorithms GR01
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 3.3 - Konrad Zuse, S9, Campus Sterre, Lokaal 1.1 Grace Hopper, S5, Campus Sterre
17:30
14:30
I002170A, Environmental Inventory Techniques
seminar: practical PC room classes
Leslokaal A1.2, Blok A, Campus Coupure
Kim Calders
17:30
14:30
practical "salon du champignon"
C002777A, Mycologie: Basidiomyceten
lecture
Practicumzaal 2.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Annemieke Verbeken, Danny Haelewaters
20:00
16:00
w43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 25/10 
C003874A, Marine Ecology
lecture
Leslokaal 0.1, S8, Campus Sterre
Ann Vanreusel, Carl Van Colen
10:00
08:30
I002777A, Human Nutrition
online seminar
John Van Camp
11:30
08:30
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C002774A, Microbial Ecology
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Annemieke Verbeken
11:30
10:00
C003314A, Paleobiology
lecture
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Thijs Vandenbroucke
13:00
10:00
K001339A, Duurzaamheidsdenken
lecture
Lokaal 1.13, T2, Campus Ufo
Erik Paredis, Thomas Block
12:45
11:30
C003323A, Ecosystem Functioning
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe, Tom Moens
16:00
13:00
C003940A, Geschiedenis en filosofie van de wetenschappen: fysica en sterrenkunde, C004009A, Geschiedenis en filosofie van de wetenschappen
lecture
Leslokaal 3.1, S1, Campus Sterre
Johan Braeckman
16:00
13:00
I002777A, Human Nutrition
online lecture
John Van Camp
16:00
13:00
I002700A, Clean Technology, I002702A, Clean Technology: Assessment Methods
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 0.5, Ledeganck, Campus Ledeganck, Leslokaal 1.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Erasmo Cadena Martinez, Pieter Nachtergaele, Sophie Huysveld
19:00
13:00
I002674A, Productinnovatie in de levensmiddelenindustrie
seminar: coached exercises
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Kim Moens, Mieke Uyttendaele, Tineke De Vriendt
17:30
14:30
I002691A, Natuurbehoud
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Lander Baeten
20:00
17:00
w43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 26/10 
C002774A, Microbial Ecology
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Annemieke Verbeken
10:00
08:30
C003316A, Microevolution and Speciation
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
11:30
08:30
E076930A, Financiële en kostprijsrapportering in ondernemingen
lecture
Lokaal 3.2 - Jos Van Acker, Hoveniersberg, Campus Tweekerken
Mario Dekeyser
13:00
08:30
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
14:30
13:00
C003310A, Taxonomy and Systematics
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe
16:00
13:00
I002789A, Microbial Ecology and Environmental Sanitation
lecture
Auditorium E5, Blok E, Campus Coupure
Bart De Gusseme, Tom Defoirdt
17:30
13:00
C003321A, Spatial Ecology GR01
seminar: coached exercises
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dries Bonte
17:30
13:00
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Laure De Cock
18:00
13:30
w43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 27/10 
C003874A, Marine Ecology
lecture
Leslokaal 3.2, S8, Campus Sterre
Ann Vanreusel, Carl Van Colen
10:00
08:30
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
lecture
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Nico Van de Weghe
11:30
09:00
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C003331A, Functional Abiotic Interactions
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems
hoorcolleges prof.Willems
13:00
10:00
A000025A, Marketing, D000013A, Marketing, F000768A, Marketing management
lecture
Auditorium 3 Suzanne Lilar, Blandijn, Campus Boekentoren
Maggie Geuens
13:00
10:00
I002606A, Environmental Risk Assessment
seminar: practical PC room classes
PC-lokaal -1.2, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
16:00
13:00
C003323A, Ecosystem Functioning
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe, Tom Moens
17:30
13:00
C003311A, Phylogenetics
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
16:00
14:30
C002865A, Bioethics, C002865B, Bioethics, I001944A, Bio-ethics
lecture
Auditorium 6, Ledeganck, Campus Ledeganck
Farah Focquaert, Jasper Debrabander
17:30
14:30
C003311A, Phylogenetics
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
17:30
16:00
w43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 28/10 
E630095A, Cocreatie
seminar
Leslokaal 3.6, Dunant 2, Campus Dunant
Jan Detand, Jelle Saldien
11:00
08:30
C003322A, Ecosystem Dynamics
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
11:30
08:30
E078061A, Introduction to Environmental Risk Assessment, I002606A, Environmental Risk Assessment
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
11:30
08:30
E084580A, Duurzame steden
lecture
Leslokaal 1.3, Plateau - Rozier, Campus Boekentoren
Michiel Dehaene, Thomas Block
13:00
10:00
C003331A, Functional Abiotic Interactions
microteaching
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems
13:00
11:30
E076450A, Leer ondernemen
lecture
Auditorium 5 Jeanne Wiemer, Blandijn, Campus Boekentoren
Jacob Vermeire, Yannick Dillen
13:00
11:30
C003301A, Computational Biosciences, C003804A, Programming and Algorithms
lecture
Auditorium 4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Peter Dawyndt
16:00
13:00
I002457A, Vegetatiekunde
lecture
Leslokaal 0.1, Bosbouw, Campus Gontrode
Lander Baeten
16:00
13:00
E065460A, Rational Use of Materials
lecture
Auditorium A - Metallurgie, Metallurgie, Campus Ardoyen
Tom Depover
17:30
13:00
C003322A, Ecosystem Dynamics GR01
seminar
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
17:30
16:00
w43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Saturday 29/10 
to be agreed upon:contact prof.
C002770A, Fysiologie van insecten
lecture
Dirk de Graaf
08:30
08:00

w44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 31/10 
C003321A, Spatial Ecology
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dries Bonte
11:30
08:30
I002692A, Bos- en natuurbeleid
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Myriam Dumortier
11:30
08:30
C003329A, Physiological Regulation in Plants
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten, Thomas Depaepe
13:00
10:00
C003314A, Paleobiology
lecture
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye
13:00
10:00
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
14:30
13:00
C003080A, Programmeren GR01, C003080B, Programmeren GR03, C003080C, Programming GR01, C003301A, Computational Biosciences GR01, C003804A, Programming and Algorithms GR01
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 3.3 - Konrad Zuse, S9, Campus Sterre, Lokaal 1.1 Grace Hopper, S5, Campus Sterre
17:30
14:30
I002170A, Environmental Inventory Techniques
lecture
Leslokaal A1.2, Blok A, Campus Coupure
Kim Calders
17:30
14:30
w44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 1/11 
w44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 2/11 
w44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 3/11 
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
lecture
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Nico Van de Weghe
11:30
09:00
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C003331A, Functional Abiotic Interactions
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems
hoorcolleges prof.Willems
13:00
10:00
A000025A, Marketing, D000013A, Marketing, F000768A, Marketing management
lecture
Auditorium 3 Suzanne Lilar, Blandijn, Campus Boekentoren
Maggie Geuens
13:00
10:00
I002606A, Environmental Risk Assessment
seminar: practical PC room classes
PC-lokaal -1.2, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
16:00
13:00
C003311A, Phylogenetics
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
16:00
14:30
C002865A, Bioethics, C002865B, Bioethics, I001944A, Bio-ethics
lecture
Auditorium 6, Ledeganck, Campus Ledeganck
Farah Focquaert, Jasper Debrabander
17:30
14:30
C003311A, Phylogenetics
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
17:30
16:00
w44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 4/11 
C003322A, Ecosystem Dynamics
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
11:30
08:30
E078061A, Introduction to Environmental Risk Assessment, I002606A, Environmental Risk Assessment
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
11:30
08:30
E630095A, Cocreatie
group work
Jan Detand, Jelle Saldien
Online
11:45
08:30
E084580A, Duurzame steden
lecture
Leslokaal 1.3, Plateau - Rozier, Campus Boekentoren
Michiel Dehaene, Thomas Block
13:00
10:00
C003331A, Functional Abiotic Interactions
microteaching
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems
13:00
11:30
E076450A, Leer ondernemen
lecture
Auditorium 5 Jeanne Wiemer, Blandijn, Campus Boekentoren
Jacob Vermeire, Yannick Dillen
13:00
11:30
C003301A, Computational Biosciences, C003804A, Programming and Algorithms
lecture
Auditorium 4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Peter Dawyndt
16:00
13:00
I002457A, Vegetatiekunde
lecture
Leslokaal 0.1, Bosbouw, Campus Gontrode
Lander Baeten
16:00
13:00
E065460A, Rational Use of Materials
lecture
Auditorium A - Metallurgie, Metallurgie, Campus Ardoyen
Tom Depover
17:30
13:00
C003322A, Ecosystem Dynamics GR01
seminar
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
17:30
16:00
w44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Saturday 5/11 
to be agreed upon:contact prof.
C002770A, Fysiologie van insecten
lecture
Dirk de Graaf
08:30
08:00

w45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 7/11 
C003321A, Spatial Ecology
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dries Bonte
11:30
08:30
I002692A, Bos- en natuurbeleid
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Myriam Dumortier
11:30
08:30
E076930A, Financiële en kostprijsrapportering in ondernemingen
lecture
Lokaal 2.2, Hoveniersberg, Campus Tweekerken
Mario Dekeyser, Sophie Maussen
13:00
08:30
C003329A, Physiological Regulation in Plants
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten, Thomas Depaepe
13:00
10:00
C003314A, Paleobiology
lecture
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye
13:00
10:00
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
14:30
13:00
C003080B, Programmeren GR03, C003301A, Computational Biosciences GR01, C003804A, Programming and Algorithms GR01
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 3.3 - Konrad Zuse, S9, Campus Sterre, Leslokaal 3.4, S9, Campus Sterre, Lokaal 1.1 Grace Hopper, S5, Campus Sterre, PC-klas 1.2 Galenus, K3, Campus UZ Gent
17:30
14:30
I002170A, Environmental Inventory Techniques
lecture
Leslokaal A1.2, Blok A, Campus Coupure
Kim Calders
17:30
14:30
practical "salon du champignon"
C002777A, Mycologie: Basidiomyceten
lecture
Practicumzaal 2.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Annemieke Verbeken, Danny Haelewaters
20:00
16:00
w45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 8/11 
C003874A, Marine Ecology
lecture
Leslokaal 0.1, S8, Campus Sterre
Ann Vanreusel, Carl Van Colen
10:00
08:30
C002774A, Microbial Ecology
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Elie Verleyen
10:00
08:30
I002777A, Human Nutrition
seminar
Leslokaal A0.1, Blok A, Campus Coupure
John Van Camp
11:30
08:30
lesschema zie Ufora
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C002774A, Microbial Ecology
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems
11:30
10:00
C003314A, Paleobiology GR01
practicum
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye
13:00
10:00
C003323A, Ecosystem Functioning
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe, Tom Moens
16:00
13:00
C004083A, History and Philosophy of Biology
lecture
Leslokaal 3.1, S1, Campus Sterre
Johan Braeckman
16:00
13:00
I002777A, Human Nutrition
online lecture
John Van Camp
16:00
13:00
I002674A, Productinnovatie in de levensmiddelenindustrie
seminar: coached exercises
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Kim Moens, Mieke Uyttendaele, Tineke De Vriendt
17:30
14:30
I002691A, Natuurbehoud
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Lander Baeten
20:00
17:00
w45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 9/11 
C003316A, Microevolution and Speciation
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
11:30
08:30
C003310A, Taxonomy and Systematics
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe
16:00
13:00
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
16:00
13:00
I002789A, Microbial Ecology and Environmental Sanitation
lecture
Auditorium E5, Blok E, Campus Coupure
Bart De Gusseme, Tom Defoirdt
17:30
13:00
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Laure De Cock
18:00
13:30
inhaallessen
C003321A, Spatial Ecology GR01
seminar: coached exercises
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dries Bonte
16:00
14:30
C004385A, Laboratory Animal Science
seminar: coached exercises
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Charlotte Scott, Diederik Strubbe
17:30
14:30
w45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 10/11 
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
lecture
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Nico Van de Weghe
11:30
09:00
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C003331A, Functional Abiotic Interactions
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems
hoorcolleges prof.Willems
13:00
10:00
A000025A, Marketing, D000013A, Marketing, F000768A, Marketing management
lecture
Auditorium 3 Suzanne Lilar, Blandijn, Campus Boekentoren
Maggie Geuens
13:00
10:00
I002606A, Environmental Risk Assessment
seminar: practical PC room classes
PC-lokaal -1.2, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
16:00
13:00
C003311A, Phylogenetics
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
16:00
14:30
C002865A, Bioethics, C002865B, Bioethics, I001944A, Bio-ethics
lecture
Auditorium 6, Ledeganck, Campus Ledeganck
Farah Focquaert, Jasper Debrabander
17:30
14:30
C003311A, Phylogenetics
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
17:30
16:00
w45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 11/11 
w45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Saturday 12/11 
to be agreed upon:contact prof.
C002770A, Fysiologie van insecten
lecture
Dirk de Graaf
08:30
08:00

w46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 14/11 
C003321A, Spatial Ecology
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dries Bonte
11:30
08:30
I002692A, Bos- en natuurbeleid
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Myriam Dumortier
11:30
08:30
E076930A, Financiële en kostprijsrapportering in ondernemingen
lecture
Lokaal 2.2, Hoveniersberg, Campus Tweekerken
Mario Dekeyser, Sophie Maussen
13:00
08:30
C003329A, Physiological Regulation in Plants
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten, Thomas Depaepe
13:00
10:00
C003314A, Paleobiology
lecture
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye
13:00
10:00
C002774A, Microbial Ecology
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Annemieke Verbeken
13:00
11:30
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
14:30
13:00
C004046A, Marine Food Web Ecology GR01, C004081A, Biodiversity of Aquatic Food Webs: from Algae to Marine Mammals GR01
lecture
Leslokaal 3.1, S8, Campus Sterre
Marleen De Troch
17:00
14:30
C003080A, Programmeren GR01, C003080B, Programmeren GR03, C003080C, Programming GR01, C003301A, Computational Biosciences GR01, C003804A, Programming and Algorithms GR01
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 3.3 - Konrad Zuse, S9, Campus Sterre, Lokaal 1.1 Grace Hopper, S5, Campus Sterre
17:30
14:30
I002170A, Environmental Inventory Techniques
lecture
Leslokaal A1.2, Blok A, Campus Coupure
Kim Calders
17:30
14:30
practical "salon du champignon"
C002777A, Mycologie: Basidiomyceten
lecture
Practicumzaal 2.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Annemieke Verbeken, Danny Haelewaters
20:00
16:00
w46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 15/11 
C003874A, Marine Ecology
lecture
Leslokaal 0.1, S8, Campus Sterre
Ann Vanreusel, Carl Van Colen
10:00
08:30
I002777A, Human Nutrition
seminar
Leslokaal A0.1, Blok A, Campus Coupure
John Van Camp
11:30
08:30
lesschema zie Ufora
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C002774A, Microbial Ecology
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Annemieke Verbeken
11:30
10:00
C003310A, Taxonomy and Systematics
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe
13:00
10:00
K001339A, Duurzaamheidsdenken
lecture
Lokaal 1.13, T2, Campus Ufo
Erik Paredis, Thomas Block
12:45
11:30
C003323A, Ecosystem Functioning
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe, Tom Moens
16:00
13:00
C004083A, History and Philosophy of Biology
lecture
Leslokaal 3.1, S1, Campus Sterre
Johan Braeckman
16:00
13:00
I002777A, Human Nutrition
online lecture
John Van Camp
16:00
13:00
I002674A, Productinnovatie in de levensmiddelenindustrie
seminar: coached exercises
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Kim Moens, Mieke Uyttendaele, Tineke De Vriendt
17:30
14:30
practical "salon du champignon"
C002777A, Mycologie: Basidiomyceten
lecture
Practicumzaal 2.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Annemieke Verbeken, Danny Haelewaters
20:00
16:00
I002691A, Natuurbehoud
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Lander Baeten
20:00
17:00
w46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 16/11 
C003316A, Microevolution and Speciation
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
11:30
08:30
I002789A, Microbial Ecology and Environmental Sanitation
practicum
Leslokaal F0.1, Blok F, Campus Coupure, Practicumzaal F0.1, Blok F, Campus Coupure, Practicumzaal F0.2, Blok F, Campus Coupure
Bart De Gusseme, Tom Defoirdt
13:30
13:00
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
16:00
13:00
I002789A, Microbial Ecology and Environmental Sanitation
practicum
Practicumzaal F0.1, Blok F, Campus Coupure, Practicumzaal F0.2, Blok F, Campus Coupure
Bart De Gusseme, Tom Defoirdt
17:30
13:30
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Laure De Cock
18:00
13:30
inhaallessen
C003321A, Spatial Ecology GR01
seminar: coached exercises
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dries Bonte
16:00
14:30
w46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 17/11 
fieldwork : see Ufora
C003874A, Marine Ecology
fieldwork
Ann Vanreusel
17:00
08:30
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
lecture
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Nico Van de Weghe
11:30
09:00
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C003331A, Functional Abiotic Interactions
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems
hoorcolleges prof.Willems
13:00
10:00
A000025A, Marketing, D000013A, Marketing, F000768A, Marketing management
lecture
Auditorium 3 Suzanne Lilar, Blandijn, Campus Boekentoren
Maggie Geuens
13:00
10:00
I002606A, Environmental Risk Assessment
seminar: practical PC room classes
PC-lokaal -1.2, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
16:00
13:00
C003311A, Phylogenetics
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
16:00
14:30
C002865A, Bioethics, C002865B, Bioethics
lecture
Auditorium 6, Ledeganck, Campus Ledeganck
Farah Focquaert, Jasper Debrabander
17:30
14:30
C003311A, Phylogenetics
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
17:30
16:00
w46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 18/11 
C003322A, Ecosystem Dynamics
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
11:30
08:30
I002457A, Vegetatiekunde
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Lander Baeten
11:30
08:30
I002606A, Environmental Risk Assessment
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
11:30
08:30
E630095A, Cocreatie
group work
KWE.C.2.103, Gebouw C, Campus Kortrijk
Jan Detand, Jelle Saldien
11:45
08:30
E084580A, Duurzame steden
lecture
Leslokaal 1.3, Plateau - Rozier, Campus Boekentoren
Michiel Dehaene, Thomas Block
13:00
10:00
C003331A, Functional Abiotic Interactions
microteaching
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems
13:00
11:30
E076450A, Leer ondernemen
lecture
Auditorium 5 Jeanne Wiemer, Blandijn, Campus Boekentoren
Jacob Vermeire, Yannick Dillen
13:00
11:30
I002457A, Vegetatiekunde
guided self-study
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Lander Baeten
lokaal beschikbaar voor zelfstudie studenten vegetatiekunde
13:00
11:30
C003301A, Computational Biosciences, C003804A, Programming and Algorithms
lecture
Auditorium 4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Peter Dawyndt
16:00
13:00
I002457A, Vegetatiekunde
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Lander Baeten
16:00
13:00
E065460A, Rational Use of Materials
lecture
Auditorium A - Metallurgie, Metallurgie, Campus Ardoyen
Tom Depover
17:30
13:00
C003322A, Ecosystem Dynamics GR01
seminar
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
17:30
16:00
w46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Saturday 19/11 
to be agreed upon:contact prof.
C002770A, Fysiologie van insecten
lecture
Dirk de Graaf
08:30
08:00

w47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 21/11 
C003321A, Spatial Ecology
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dries Bonte
11:30
08:30
I002692A, Bos- en natuurbeleid
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Myriam Dumortier
11:30
08:30
E076930A, Financiële en kostprijsrapportering in ondernemingen
lecture
Lokaal 2.2, Hoveniersberg, Campus Tweekerken
Mario Dekeyser, Sophie Maussen
13:00
08:30
C003329A, Physiological Regulation in Plants
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten, Thomas Depaepe
13:00
10:00
C003314A, Paleobiology
lecture
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye
13:00
10:00
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
14:30
13:00
C004046A, Marine Food Web Ecology GR01, C004081A, Biodiversity of Aquatic Food Webs: from Algae to Marine Mammals GR01
lecture
Leslokaal 3.1, S8, Campus Sterre
Marleen De Troch
17:00
14:30
C003080A, Programmeren GR01, C003080B, Programmeren GR03, C003080C, Programming GR01, C003301A, Computational Biosciences GR01, C003804A, Programming and Algorithms GR01
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 3.3 - Konrad Zuse, S9, Campus Sterre, Lokaal 1.1 Grace Hopper, S5, Campus Sterre
17:30
14:30
I002170A, Environmental Inventory Techniques
seminar: practical PC room classes
Leslokaal A1.2, Blok A, Campus Coupure
Kim Calders
17:30
14:30
practical "salon du champignon"
C002777A, Mycologie: Basidiomyceten
lecture
Practicumzaal 2.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Annemieke Verbeken, Danny Haelewaters
20:00
16:00
w47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 22/11 
C003874A, Marine Ecology
lecture
Leslokaal 0.1, S8, Campus Sterre
Ann Vanreusel, Carl Van Colen
10:00
08:30
I002777A, Human Nutrition
seminar
Leslokaal A0.1, Blok A, Campus Coupure
John Van Camp
11:30
08:30
lesschema zie Ufora
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C003310A, Taxonomy and Systematics
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe
13:00
10:00
K001339A, Duurzaamheidsdenken
lecture
Lokaal 1.13, T2, Campus Ufo
Erik Paredis, Thomas Block
12:45
11:30
C003323A, Ecosystem Functioning
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe, Tom Moens
16:00
13:00
C004083A, History and Philosophy of Biology
lecture
Leslokaal 3.1, S1, Campus Sterre
Johan Braeckman
16:00
13:00
I002700A, Clean Technology, I002702A, Clean Technology: Assessment Methods
lecture
Auditorium E2, Blok E, Campus Coupure
Erasmo Cadena Martinez, Pieter Nachtergaele, Sophie Huysveld
16:00
13:00
I002777A, Human Nutrition
online lecture
John Van Camp
16:00
13:00
I002674A, Productinnovatie in de levensmiddelenindustrie
seminar: coached exercises
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Kim Moens, Mieke Uyttendaele, Tineke De Vriendt
17:30
14:30
I002691A, Natuurbehoud
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Lander Baeten
20:00
17:00
w47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 23/11 
C002774A, Microbial Ecology
microteaching
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems, Annemieke Verbeken, Elie Verleyen, Wim Vyverman
10:00
08:30
C003316A, Microevolution and Speciation
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
11:30
08:30
I002789A, Microbial Ecology and Environmental Sanitation
practicum
Leslokaal F0.1, Blok F, Campus Coupure, Practicumzaal F0.1, Blok F, Campus Coupure, Practicumzaal F0.2, Blok F, Campus Coupure
Bart De Gusseme, Tom Defoirdt
13:30
13:00
C003310A, Taxonomy and Systematics
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe
16:00
13:00
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
16:00
13:00
I002789A, Microbial Ecology and Environmental Sanitation
practicum
Practicumzaal F0.1, Blok F, Campus Coupure, Practicumzaal F0.2, Blok F, Campus Coupure
Bart De Gusseme, Tom Defoirdt
17:30
13:30
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Laure De Cock
18:00
13:30
w47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 24/11 
C003874A, Marine Ecology
lecture
Leslokaal 3.2, S8, Campus Sterre
Ann Vanreusel, Carl Van Colen
10:00
08:30
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
lecture
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Nico Van de Weghe
11:30
09:00
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C003095A, Plant Environment Interactions, C003331A, Functional Abiotic Interactions
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten
13:00
10:00
A000025A, Marketing, D000013A, Marketing, F000768A, Marketing management
lecture
Auditorium 3 Suzanne Lilar, Blandijn, Campus Boekentoren
Maggie Geuens
13:00
10:00
C002774A, Microbial Ecology
microteaching
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems, Annemieke Verbeken, Elie Verleyen, Wim Vyverman
13:00
11:30
I002606A, Environmental Risk Assessment
seminar: practical PC room classes
Lokaal -1.5 Farmacie, Blok A, Campus Heymans
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
16:00
13:00
C003311A, Phylogenetics
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
16:00
14:30
C002865A, Bioethics, C002865B, Bioethics
lecture
Auditorium 6, Ledeganck, Campus Ledeganck
Farah Focquaert, Jasper Debrabander
17:30
14:30
C003311A, Phylogenetics
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
17:30
16:00
w47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 25/11 
C003322A, Ecosystem Dynamics
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
11:30
08:30
I002457A, Vegetatiekunde
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Lander Baeten
11:30
08:30
I002606A, Environmental Risk Assessment
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
11:30
08:30
E630095A, Cocreatie
seminar
KWE.C.2.103, Gebouw C, Campus Kortrijk
Jan Detand, Jelle Saldien
11:45
08:30
C003331A, Functional Abiotic Interactions
microteaching
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten
11:30
10:00
E084580A, Duurzame steden
lecture
Leslokaal 1.3, Plateau - Rozier, Campus Boekentoren
Michiel Dehaene, Thomas Block
13:00
10:00
E076450A, Leer ondernemen
lecture
Auditorium 5 Jeanne Wiemer, Blandijn, Campus Boekentoren
Jacob Vermeire, Yannick Dillen
13:00
11:30
I002457A, Vegetatiekunde
guided self-study
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Lander Baeten
lokaal beschikbaar voor zelfstudie studenten vegetatiekunde
13:00
11:30
C003301A, Computational Biosciences, C003804A, Programming and Algorithms
lecture
Auditorium 4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Peter Dawyndt
16:00
13:00
I002457A, Vegetatiekunde
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Lander Baeten
16:00
13:00
E065460A, Rational Use of Materials
lecture
Auditorium A - Metallurgie, Metallurgie, Campus Ardoyen
Tom Depover
17:30
13:00
C003322A, Ecosystem Dynamics GR01
seminar
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
17:30
16:00
w47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Saturday 26/11 
to be agreed upon:contact prof.
C002770A, Fysiologie van insecten
lecture
Dirk de Graaf
08:30
08:00

w48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 28/11 
C003321A, Spatial Ecology
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dries Bonte
11:30
08:30
I002692A, Bos- en natuurbeleid
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Myriam Dumortier
11:30
08:30
E076930A, Financiële en kostprijsrapportering in ondernemingen
lecture
Lokaal 2.2, Hoveniersberg, Campus Tweekerken
Mario Dekeyser, Sophie Maussen
13:00
08:30
C003314A, Paleobiology
lecture
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye
11:15
10:00
C003329A, Physiological Regulation in Plants
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten, Thomas Depaepe
13:00
10:00
C003314A, Paleobiology GR01
practicum
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye
13:00
11:30
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
14:30
13:00
C004046A, Marine Food Web Ecology GR01, C004081A, Biodiversity of Aquatic Food Webs: from Algae to Marine Mammals GR01
lecture
Leslokaal 3.1, S8, Campus Sterre
Marleen De Troch
17:00
14:30
C003080A, Programmeren GR01, C003080B, Programmeren GR03, C003080C, Programming GR01, C003301A, Computational Biosciences GR01, C003804A, Programming and Algorithms GR01
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 3.3 - Konrad Zuse, S9, Campus Sterre, Lokaal 1.1 Grace Hopper, S5, Campus Sterre
17:30
14:30
I002170A, Environmental Inventory Techniques
lecture
Leslokaal A1.2, Blok A, Campus Coupure
Kim Calders
17:30
14:30
w48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 29/11 
C003874A, Marine Ecology
lecture
Leslokaal 0.1, S8, Campus Sterre
Ann Vanreusel, Carl Van Colen
10:00
08:30
I002777A, Human Nutrition
seminar
Leslokaal A0.1, Blok A, Campus Coupure
John Van Camp
11:30
08:30
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C003310A, Taxonomy and Systematics
lecture
Vergaderzaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe
13:00
10:00
K001339A, Duurzaamheidsdenken
lecture
Lokaal 1.13, T2, Campus Ufo
Erik Paredis, Thomas Block
12:45
11:30
C003323A, Ecosystem Functioning
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe, Tom Moens
16:00
13:00
C004083A, History and Philosophy of Biology
lecture
Leslokaal 3.1, S1, Campus Sterre
Johan Braeckman
16:00
13:00
I002700A, Clean Technology, I002702A, Clean Technology: Assessment Methods
lecture
Auditorium E2, Blok E, Campus Coupure
Erasmo Cadena Martinez, Pieter Nachtergaele, Sophie Huysveld
16:00
13:00
I002777A, Human Nutrition
online lecture
John Van Camp
16:00
13:00
C003310A, Taxonomy and Systematics
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe
17:30
14:30
I002674A, Productinnovatie in de levensmiddelenindustrie
seminar: coached exercises
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Kim Moens, Mieke Uyttendaele, Tineke De Vriendt
17:30
14:30
I002700A, Clean Technology, I002702A, Clean Technology: Assessment Methods
seminar: coached exercises
Auditorium E2, Blok E, Campus Coupure
Erasmo Cadena Martinez, Pieter Nachtergaele, Sophie Huysveld
19:00
16:00
I002691A, Natuurbehoud
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Lander Baeten
20:00
17:00
w48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 30/11 
C002774A, Microbial Ecology
microteaching
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems, Annemieke Verbeken, Elie Verleyen, Wim Vyverman
10:00
08:30
C003316A, Microevolution and Speciation
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
11:30
08:30
I002789A, Microbial Ecology and Environmental Sanitation
practicum
Leslokaal F0.1, Blok F, Campus Coupure, Practicumzaal F0.1, Blok F, Campus Coupure, Practicumzaal F0.2, Blok F, Campus Coupure
Bart De Gusseme, Tom Defoirdt
13:30
13:00
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
16:00
13:00
I002789A, Microbial Ecology and Environmental Sanitation
practicum
Practicumzaal F0.1, Blok F, Campus Coupure, Practicumzaal F0.2, Blok F, Campus Coupure
Bart De Gusseme, Tom Defoirdt
17:30
13:30
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Laure De Cock
18:00
13:30
C003316A, Microevolution and Speciation GR01
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 0.5, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
17:30
14:30
C004385A, Laboratory Animal Science
seminar: coached exercises
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Charlotte Scott, Diederik Strubbe
17:30
14:30
w48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 1/12 
C003874A, Marine Ecology
lecture
Leslokaal 1.1, S8, Campus Sterre
Ann Vanreusel, Carl Van Colen
10:00
08:30
C003316A, Microevolution and Speciation GR01
seminar: coached exercises
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
11:30
08:30
C001584A, Paleobiology of Micro-organisms, C002779A, Paleobiology of Micro-organisms
lecture
Leslokaal 0.1, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye, Thomas Wong Hearing
13:00
08:30
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
lecture
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Nico Van de Weghe
11:30
09:00
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C003095A, Plant Environment Interactions, C003331A, Functional Abiotic Interactions
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten
13:00
10:00
A000025A, Marketing, D000013A, Marketing, F000768A, Marketing management
lecture
Auditorium 3 Suzanne Lilar, Blandijn, Campus Boekentoren
Maggie Geuens
13:00
10:00
C002774A, Microbial Ecology
microteaching
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems, Annemieke Verbeken, Elie Verleyen, Wim Vyverman
13:00
11:30
I002606A, Environmental Risk Assessment
seminar: practical PC room classes
Lokaal -1.5 Farmacie, Blok A, Campus Heymans
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
16:00
13:00
C003311A, Phylogenetics
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
16:00
14:30
C003311A, Phylogenetics
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
17:30
16:00
w48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 2/12 
C003322A, Ecosystem Dynamics
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
11:30
08:30
I002457A, Vegetatiekunde
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Lander Baeten
11:30
08:30
I002606A, Environmental Risk Assessment
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
11:30
08:30
E630095A, Cocreatie
group work
Jan Detand, Jelle Saldien
Online
11:45
08:30
C003331A, Functional Abiotic Interactions
microteaching
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten
11:30
10:00
E084580A, Duurzame steden
lecture
Leslokaal 1.3, Plateau - Rozier, Campus Boekentoren
Michiel Dehaene, Thomas Block
13:00
10:00
E076450A, Leer ondernemen
lecture
Auditorium 5 Jeanne Wiemer, Blandijn, Campus Boekentoren
Jacob Vermeire, Yannick Dillen
13:00
11:30
I002457A, Vegetatiekunde
guided self-study
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Lander Baeten
lokaal beschikbaar voor zelfstudie studenten vegetatiekunde
13:00
11:30
C003301A, Computational Biosciences, C003804A, Programming and Algorithms
lecture
Auditorium 4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Peter Dawyndt
16:00
13:00
I002457A, Vegetatiekunde
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Lander Baeten
16:00
13:00
E065460A, Rational Use of Materials
lecture
Auditorium A - Metallurgie, Metallurgie, Campus Ardoyen
Tom Depover
17:30
13:00
C003322A, Ecosystem Dynamics GR01
seminar
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
17:30
16:00
w48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Saturday 3/12 
to be agreed upon:contact prof.
C002770A, Fysiologie van insecten
lecture
Dirk de Graaf
08:30
08:00

w49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 5/12 
C003321A, Spatial Ecology
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Carl Van Colen
11:30
08:30
I002692A, Bos- en natuurbeleid
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Myriam Dumortier
11:30
08:30
E076930A, Financiële en kostprijsrapportering in ondernemingen
lecture
Lokaal 2.2, Hoveniersberg, Campus Tweekerken
Mario Dekeyser, Sophie Maussen
13:00
08:30
C003329A, Physiological Regulation in Plants
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten, Thomas Depaepe
13:00
10:00
C003314A, Paleobiology GR01
practicum
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye
13:00
10:00
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
14:30
13:00
C004046A, Marine Food Web Ecology GR01, C004081A, Biodiversity of Aquatic Food Webs: from Algae to Marine Mammals GR01
lecture
Leslokaal 3.1, S8, Campus Sterre
Marleen De Troch
17:00
14:30
C003080A, Programmeren GR01, C003080B, Programmeren GR03, C003080C, Programming GR01, C003301A, Computational Biosciences GR01, C003804A, Programming and Algorithms GR01
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 3.3 - Konrad Zuse, S9, Campus Sterre, Lokaal 1.1 Grace Hopper, S5, Campus Sterre
17:30
14:30
I002170A, Environmental Inventory Techniques
seminar: practical PC room classes
Leslokaal A1.2, Blok A, Campus Coupure
Kim Calders
17:30
14:30
w49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 6/12 
C003874A, Marine Ecology
lecture
Leslokaal 0.1, S8, Campus Sterre
Ann Vanreusel, Carl Van Colen
10:00
08:30
I002777A, Human Nutrition
seminar
Leslokaal A0.1, Blok A, Campus Coupure
John Van Camp
11:30
08:30
lesschema zie Ufora
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C003310A, Taxonomy and Systematics
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe
13:00
10:00
K001339A, Duurzaamheidsdenken
lecture
Lokaal 1.13, T2, Campus Ufo
Erik Paredis, Thomas Block
12:45
11:30
C003323A, Ecosystem Functioning
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe, Tom Moens
16:00
13:00
C004083A, History and Philosophy of Biology
lecture
Leslokaal 3.1, S1, Campus Sterre
Johan Braeckman
16:00
13:00
I002700A, Clean Technology, I002702A, Clean Technology: Assessment Methods
lecture
Auditorium E2, Blok E, Campus Coupure
Erasmo Cadena Martinez, Pieter Nachtergaele, Sophie Huysveld
16:00
13:00
I002777A, Human Nutrition
online lecture
John Van Camp
16:00
13:00
C003329A, Physiological Regulation in Plants GR01
practicum
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten, Thomas Depaepe
17:30
13:00
C003310A, Taxonomy and Systematics
excursion
Koen Sabbe
excursie waarschijnlijk in week 11, zie Ufora
17:30
13:00
I002674A, Productinnovatie in de levensmiddelenindustrie
seminar: coached exercises
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Kim Moens, Mieke Uyttendaele, Tineke De Vriendt
17:30
14:30
I002700A, Clean Technology, I002702A, Clean Technology: Assessment Methods
seminar: coached exercises
Auditorium E2, Blok E, Campus Coupure
Erasmo Cadena Martinez, Pieter Nachtergaele, Sophie Huysveld
19:00
16:00
I002691A, Natuurbehoud
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Lander Baeten
20:00
17:00
w49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 7/12 
C002774A, Microbial Ecology
microteaching
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems, Annemieke Verbeken, Elie Verleyen, Wim Vyverman
10:00
08:30
C003316A, Microevolution and Speciation
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
11:30
08:30
I002789A, Microbial Ecology and Environmental Sanitation
practicum
Leslokaal F0.1, Blok F, Campus Coupure, Practicumzaal F0.1, Blok F, Campus Coupure, Practicumzaal F0.2, Blok F, Campus Coupure
Bart De Gusseme, Tom Defoirdt
13:30
13:00
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
14:30
13:00
I002789A, Microbial Ecology and Environmental Sanitation
practicum
Practicumzaal F0.1, Blok F, Campus Coupure, Practicumzaal F0.2, Blok F, Campus Coupure
Bart De Gusseme, Tom Defoirdt
17:30
13:30
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Laure De Cock
18:00
13:30
C003329A, Physiological Regulation in Plants GR01
seminar: coached exercises
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten, Thomas Depaepe
17:30
14:30
w49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 8/12 
C003874A, Marine Ecology
lecture
Leslokaal 2.1, S8, Campus Sterre
Ann Vanreusel, Carl Van Colen
10:00
08:30
C003316A, Microevolution and Speciation GR01
seminar: coached exercises
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
11:30
08:30
C001584A, Paleobiology of Micro-organisms, C002779A, Paleobiology of Micro-organisms
lecture
Leslokaal 0.1, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye, Thomas Wong Hearing
13:00
08:30
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
lecture
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Nico Van de Weghe
11:30
09:00
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C003095A, Plant Environment Interactions, C003331A, Functional Abiotic Interactions
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten
13:00
10:00
A000025A, Marketing, D000013A, Marketing, F000768A, Marketing management
lecture
Auditorium 3 Suzanne Lilar, Blandijn, Campus Boekentoren
Maggie Geuens
13:00
10:00
C002774A, Microbial Ecology
microteaching
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Anne Willems, Annemieke Verbeken, Elie Verleyen, Wim Vyverman
13:00
11:30
I002606A, Environmental Risk Assessment
seminar: practical PC room classes
PC-lokaal -1.2, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
16:00
13:00
C003311A, Phylogenetics
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
16:00
14:30
C003311A, Phylogenetics
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
17:30
16:00
w49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 9/12 
C003322A, Ecosystem Dynamics
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
11:30
08:30
I002606A, Environmental Risk Assessment
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
11:30
08:30
E630095A, Cocreatie
seminar
KWE.C.2.103, Gebouw C, Campus Kortrijk
Jan Detand, Jelle Saldien
11:45
08:30
C003331A, Functional Abiotic Interactions
microteaching
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten
11:30
10:00
E084580A, Duurzame steden
lecture
Leslokaal 1.3, Plateau - Rozier, Campus Boekentoren
Michiel Dehaene, Thomas Block
13:00
10:00
E076450A, Leer ondernemen
lecture
Auditorium 5 Jeanne Wiemer, Blandijn, Campus Boekentoren
Jacob Vermeire, Yannick Dillen
13:00
11:30
C003301A, Computational Biosciences, C003804A, Programming and Algorithms
lecture
Auditorium 4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Peter Dawyndt
16:00
13:00
E065460A, Rational Use of Materials
lecture
Auditorium A - Metallurgie, Metallurgie, Campus Ardoyen
Tom Depover
17:30
13:00
C003322A, Ecosystem Dynamics GR01
seminar
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
17:30
16:00
w49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Saturday 10/12 
to be agreed upon:contact prof.
C002770A, Fysiologie van insecten
lecture
Dirk de Graaf
08:30
08:00

w50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 12/12 
C003321A, Spatial Ecology
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Carl Van Colen
11:30
08:30
I002692A, Bos- en natuurbeleid
lecture
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Myriam Dumortier
11:30
08:30
E076930A, Financiële en kostprijsrapportering in ondernemingen
lecture
Lokaal 2.2, Hoveniersberg, Campus Tweekerken
Mario Dekeyser, Sophie Maussen
13:00
08:30
labwork+data-analysis fieldwork
C003874A, Marine Ecology
seminar: practical PC room classes
Practicumzaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Ann Vanreusel, Carl Van Colen
17:00
08:30
C003329A, Physiological Regulation in Plants
lecture
Leslokaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten, Thomas Depaepe
13:00
10:00
C003314A, Paleobiology GR01
practicum
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye
13:00
10:00
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
14:30
13:00
C004046A, Marine Food Web Ecology GR01, C004081A, Biodiversity of Aquatic Food Webs: from Algae to Marine Mammals GR01
lecture
Leslokaal 3.1, S8, Campus Sterre
Marleen De Troch
17:00
14:30
C003080A, Programmeren GR01, C003080B, Programmeren GR03, C003080C, Programming GR01, C003301A, Computational Biosciences GR01, C003804A, Programming and Algorithms GR01
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 3.3 - Konrad Zuse, S9, Campus Sterre, Lokaal 1.1 Grace Hopper, S5, Campus Sterre
17:30
14:30
I002170A, Environmental Inventory Techniques
seminar: practical PC room classes
Leslokaal A1.2, Blok A, Campus Coupure
Kim Calders
17:30
14:30
w50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 13/12 
C003874A, Marine Ecology
lecture
Leslokaal 0.1, S8, Campus Sterre
Ann Vanreusel, Carl Van Colen
10:00
08:30
I002777A, Human Nutrition
seminar
Leslokaal A1.2, Blok A, Campus Coupure
John Van Camp
11:30
08:30
lesschema zie Ufora
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C003310A, Taxonomy and Systematics
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe
13:00
10:00
labwork+data-analysis fieldwork
C003874A, Marine Ecology
seminar: practical PC room classes
Practicumzaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Ann Vanreusel, Carl Van Colen
17:00
10:00
K001339A, Duurzaamheidsdenken
lecture
Lokaal 1.13, T2, Campus Ufo
Erik Paredis, Thomas Block
12:45
11:30
C003323A, Ecosystem Functioning
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Koen Sabbe, Tom Moens
16:00
13:00
C004083A, History and Philosophy of Biology
lecture
Leslokaal 3.1, S1, Campus Sterre
Johan Braeckman
16:00
13:00
I002700A, Clean Technology, I002702A, Clean Technology: Assessment Methods
lecture
Auditorium E2, Blok E, Campus Coupure
Erasmo Cadena Martinez, Pieter Nachtergaele, Sophie Huysveld
16:00
13:00
I002777A, Human Nutrition
online lecture
John Van Camp
16:00
13:00
C003329A, Physiological Regulation in Plants GR01
practicum
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten, Thomas Depaepe
17:30
13:00
C003310A, Taxonomy and Systematics
lecture
Leslokaal 0.2, S8, Campus Sterre
Koen Sabbe
17:30
14:30
I002674A, Productinnovatie in de levensmiddelenindustrie
seminar: coached exercises
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Kim Moens, Mieke Uyttendaele, Tineke De Vriendt
17:30
14:30
I002691A, Natuurbehoud
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Lander Baeten
20:00
17:00
w50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 14/12 
C003316A, Microevolution and Speciation
lecture
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
11:30
08:30
labwork+data-analysis fieldwork
C003874A, Marine Ecology
seminar: practical PC room classes
Practicumzaal 1.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Ann Vanreusel, Carl Van Colen
17:00
08:30
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
16:00
13:00
I002789A, Microbial Ecology and Environmental Sanitation
lecture
Auditorium E5, Blok E, Campus Coupure
Bart De Gusseme, Tom Defoirdt
17:30
13:00
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Laure De Cock
18:00
13:30
C003329A, Physiological Regulation in Plants GR01
seminar: coached exercises
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten, Thomas Depaepe
17:30
14:30
w50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 15/12 
C003316A, Microevolution and Speciation GR01
seminar: coached exercises
Leslokaal 0.4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Frederik Hendrickx, Olivier De Clerck
11:30
08:30
C001584A, Paleobiology of Micro-organisms, C002779A, Paleobiology of Micro-organisms
lecture
Leslokaal 0.1, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye, Thomas Wong Hearing
13:00
08:30
presentations
C003874A, Marine Ecology
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 0.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Ann Vanreusel, Carl Van Colen
17:00
08:30
C003531A, Geografische informatiesystemen (GIS) GR01, E084760A, Geografische informatiesystemen (partim)
lecture
Leslokaal 2.4, S8, Campus Sterre
Nico Van de Weghe
11:30
09:00
C004103A, Introduction to Biomimicry
lecture
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Liliana D'Alba Altamirano, Matthew Shawkey
11:30
10:00
C003095A, Plant Environment Interactions, C003331A, Functional Abiotic Interactions
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten
13:00
10:00
A000025A, Marketing, D000013A, Marketing, F000768A, Marketing management
lecture
Auditorium 3 Suzanne Lilar, Blandijn, Campus Boekentoren
Maggie Geuens
13:00
10:00
I002606A, Environmental Risk Assessment
seminar: practical PC room classes
PC-lokaal -1.2, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
16:00
13:00
C003311A, Phylogenetics
lecture
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
16:00
14:30
C003311A, Phylogenetics
seminar: practical PC room classes
Leslokaal 1.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Olivier De Clerck
17:30
16:00
w50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 16/12 
C003322A, Ecosystem Dynamics
lecture
Leslokaal 0.2, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
11:30
08:30
I002457A, Vegetatiekunde
lecture
Leslokaal A1.2, Blok A, Campus Coupure
Lander Baeten
11:30
08:30
E630095A, Cocreatie
group work
Jan Detand, Jelle Saldien
Lokaal in Gent
11:45
08:30
I002606A, Environmental Risk Assessment
lecture
Auditorium E4, Blok E, Campus Coupure
Colin Janssen, Jana Asselman, Karel De Schamphelaere, Violaine Verougstraete
presentatiesessie
13:00
08:30
C003331A, Functional Abiotic Interactions
microteaching
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dominique Van Der Straeten
11:30
10:00
E084580A, Duurzame steden
lecture
Leslokaal 1.3, Plateau - Rozier, Campus Boekentoren
Michiel Dehaene, Thomas Block
13:00
10:00
E076450A, Leer ondernemen
lecture
Auditorium 5 Jeanne Wiemer, Blandijn, Campus Boekentoren
Jacob Vermeire, Yannick Dillen
13:00
11:30
C003301A, Computational Biosciences, C003804A, Programming and Algorithms
lecture
Auditorium 4, Ledeganck, Campus Ledeganck
Peter Dawyndt
16:00
13:00
E065460A, Rational Use of Materials
lecture
Auditorium A - Metallurgie, Metallurgie, Campus Ardoyen
Tom Depover
17:30
13:00
C003322A, Ecosystem Dynamics GR01
seminar
Leslokaal 0.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Dirk Verschuren, Elie Verleyen, Wim Vyverman
17:30
16:00
w50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Saturday 17/12 
to be agreed upon:contact prof.
C002770A, Fysiologie van insecten
lecture
Dirk de Graaf
08:30
08:00
C002777A, Mycologie: Basidiomyceten
lecture
Auditorium 6, Ledeganck, Campus Ledeganck, Practicumzaal 2.1, Ledeganck, Campus Ledeganck
Annemieke Verbeken, Danny Haelewaters
17:00
10:00

w51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 19/12 
I002700A, Clean Technology, I002702A, Clean Technology: Assessment Methods
group work
Auditorium E2, Blok E, Campus Coupure
Erasmo Cadena Martinez, Pieter Nachtergaele, Sophie Huysveld
18:00
09:00
INHAALLES
C004411A, Writing Academic Papers
lecture
Leslokaal 1.3, Ledeganck, Campus Ledeganck
Danny Haelewaters
14:30
13:00
inhaalles
C004046A, Marine Food Web Ecology GR01, C004081A, Biodiversity of Aquatic Food Webs: from Algae to Marine Mammals GR01
lecture
Leslokaal 3.1, S8, Campus Sterre
Marleen De Troch
17:00
14:30
C003080A, Programmeren GR01, C003080B, Programmeren GR01, C003080B, Programmeren GR02, C003080B, Programmeren GR03, C003080B, Programmeren GR04, C003080C, Programming GR01, C003301A, Computational Biosciences GR01, C003717A, Programmeren GR01, C003804A, Programming and Algorithms GR01
seminar: practical PC room classes
Auditorium A, Plateau - Rozier, Campus Boekentoren, Auditorium A0, S9, Campus Sterre, Auditorium A1, S9, Campus Sterre
Peter Dawyndt
17:30
14:30
I002170A, Environmental Inventory Techniques
seminar: practical PC room classes
Leslokaal A1.2, Blok A, Campus Coupure
Kim Calders
17:30
14:30
w51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 20/12 
I002700A, Clean Technology, I002702A, Clean Technology: Assessment Methods
group work
Auditorium E2, Blok E, Campus Coupure
Erasmo Cadena Martinez, Pieter Nachtergaele, Sophie Huysveld
18:00
09:00
C003314A, Paleobiology GR01
practicum
Leslokaal 1.4, S8, Campus Sterre
Stephen Louwye
11:15
10:00
C003080A, Programmeren GR01, C003080B, Programmeren GR01, C003080B, Programmeren GR02, C003080B, Programmeren GR03, C003080B, Programmeren GR04, C003080C, Programming GR01, C003301A, Computational Biosciences GR01, C003717A, Programmeren GR01, C003804A, Programming and Algorithms GR01
seminar: practical PC room classes
Auditorium A0, S9, Campus Sterre, Auditorium A1, S9, Campus Sterre
13:00
10:00
I002674A, Productinnovatie in de levensmiddelenindustrie
seminar: coached exercises
Leslokaal C1.1 - Marcel De Boodt, Blok C, Campus Coupure
Kim Moens, Mieke Uyttendaele, Tineke De Vriendt
17:30
14:30
w51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 21/12 
I002789A, Microbial Ecology and Environmental Sanitation
lecture
Auditorium E5, Blok E, Campus Coupure
Bart De Gusseme, Tom Defoirdt
17:30
13:00
w51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 22/12 
w51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 23/12 
w51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Saturday 24/12