About schedules• All schedules might be subject to changes. Therefore, it is always best to subscribe, or to bookmark them in your web browser. Do not download schedules as files. About exam seat allocation• Find your assigned seat by clicking on the link under the column Allocated seat (exam). For exams scheduled in several rooms, click on any of the links. The link is also found in the calendar subscription. | |||||||||||||||||||||||||||||
Time |
Room, building, floor |
Map |
Course |
Module |
Teaching activity |
Teacher |
Information |
Exam room |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
w3, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-01-17 | 11:00 - 12:00 | via Zoom | FITF30, FITF3L | Introduktion, Upprop, Webbaserat | Mattias Högström, Sama Agahi, Åsa Maria Wikforss | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Föreläsning, Webbaserat, Övning | Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||||
Tue | 2022-01-18 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Föreläsning, Webbaserat | Peter Pagin | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
Wed | 2022-01-19 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | FIEP1G, FITF20, FITF30, FITF3L | Kunskapsteori | Föreläsning, Webbaserat | Mikael Janvid | ||||||||||||||||||||||
Thu | 2022-01-20 | 10:00 - 13:00 | Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Föreläsning, Webbaserat, Övning | Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:15 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Alexander Lind | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2022-01-21 | 10:00 - 12:30 | FITF20, FITF30, FITF3L, FIVE10 | Vetenskapsfilosofi I | INSTÄLLT | Siska De Baerdemaeker | Inställd föreläsning pga sjukdom. Nytt tillfälle schemaläggs och meddelas när Siska är frisk. | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Webbaserat, Övning | Leo Marklund | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
w4, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-01-24 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | FITF30, FITF3L | Litteraturseminarium | Seminarium, Webbaserat | Sören Häggqvist | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Föreläsning, Webbaserat, Övning | Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:15 | via Zoom | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Mikael Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2022-01-25 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Föreläsning, Webbaserat | Peter Pagin | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
Wed | 2022-01-26 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | FIEP1G, FITF20, FITF30, FITF3L | Kunskapsteori | Föreläsning, Webbaserat | Mikael Janvid | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Zoom | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Övning | Jesper Olsson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Thu | 2022-01-27 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Föreläsning, Webbaserat | Peter Pagin | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Alexander Lind | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | INSTÄLLT | Sebastian Enqvist | |||||||||||||||||||||||||
Fri | 2022-01-28 | 10:00 - 11:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Webbaserat, Övning | Leo Marklund | SI-möte | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:30 | via Zoom | FITF20, FITF30, FITF3L, FIVE10 | Vetenskapsfilosofi I | Föreläsning, Webbaserat | Siska De Baerdemaeker | ||||||||||||||||||||||||
w5, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-01-31 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | FIEP1G, FITF20, FITF30, FITF3L | Kunskapsteori | Föreläsning, Webbaserat | Mikael Janvid | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Zoom | FITF30, FITF3L | Examensarbete | Handledning | Åsa Maria Wikforss | Om uppsatsskrivandet. Handledare tilldelas. | |||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:15 | via Zoom | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Mikael Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2022-02-01 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Föreläsning, Webbaserat | Peter Pagin | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
Wed | 2022-02-02 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | FIEP1G, FITF20, FITF30, FITF3L | Kunskapsteori | Föreläsning, Webbaserat | Mikael Janvid | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | via Zoom | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Övning | Jesper Olsson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Thu | 2022-02-03 | 11:00 - 12:00 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Alexander Lind | SI-möte | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | INSTÄLLT | Sebastian Enqvist | |||||||||||||||||||||||||
Fri | 2022-02-04 | 10:00 - 11:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Webbaserat, Övning | Leo Marklund | SI-möte | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:30 | via Zoom | FITF20, FITF30, FITF3L, FIVE10 | Vetenskapsfilosofi I | Föreläsning, Webbaserat | Siska De Baerdemaeker | ||||||||||||||||||||||||
w6, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-02-07 | 10:00 - 12:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Map | FITF30, FITF3L | Litteraturseminarium | Seminarium | Sören Häggqvist | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Föreläsning, Webbaserat, Övning | Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:15 | via Zoom | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Mikael Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2022-02-08 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Föreläsning, Webbaserat | Peter Pagin | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
Wed | 2022-02-09 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | FIEP1G, FITF20, FITF30, FITF3L | Kunskapsteori | Föreläsning | Mikael Janvid | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | via Zoom | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Övning | Jesper Olsson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:30 | via Zoom | FITF20, FITF30, FITF3L, FIVE10 | Vetenskapsfilosofi I | Föreläsning, Webbaserat | Siska De Baerdemaeker | ||||||||||||||||||||||||
Thu | 2022-02-10 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Föreläsning, Webbaserat | Peter Pagin | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Föreläsning, Webbaserat, Övning | Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||||
16:15 - 17:15 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Alexander Lind | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2022-02-11 | 10:00 - 11:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Webbaserat, Övning | Leo Marklund | SI-möte | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:30 | via Zoom | FITF20, FITF30, FITF3L, FIVE10 | Vetenskapsfilosofi I | Föreläsning, Webbaserat | Siska De Baerdemaeker | ||||||||||||||||||||||||
w7, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-02-14 | 10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIEP1G, FITF20, FITF30, FITF3L | Kunskapsteori | Föreläsning | Mikael Janvid | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D700, Södra huset D, Vån 7 | Map | FITF30, FITF3L | Examensarbete | Arbetsseminarium | Åsa Maria Wikforss | Synopsis färdigt. | ||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:15 | via Zoom | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Mikael Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2022-02-15 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Map | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Föreläsning | Peter Pagin | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
Wed | 2022-02-16 | 10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIEP1G, FITF20, FITF30, FITF3L | Kunskapsteori | Föreläsning | Mikael Janvid | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Övning | Jesper Olsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Föreläsning, Webbaserat, Övning | Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||||
Thu | 2022-02-17 | 11:00 - 12:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Alexander Lind | Si-möte | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Föreläsning, Webbaserat, Övning | Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||||
Fri | 2022-02-18 | 10:00 - 12:30 | Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3 | Map | FITF20, FITF30, FITF3L, FIVE10 | Vetenskapsfilosofi I | Föreläsning | Siska De Baerdemaeker | |||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Webbaserat, Övning | Leo Marklund | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
w8, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-02-21 | 10:00 - 12:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Map | FITF30, FITF3L | Litteraturseminarium | Seminarium | Sören Häggqvist | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Föreläsning, Webbaserat, Övning | Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:15 | via Zoom | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Mikael Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2022-02-22 | 10:00 - 12:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Map | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Föreläsning | Peter Pagin | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
Wed | 2022-02-23 | 10:00 - 12:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Map | FIEP1G, FITF20, FITF30, FITF3L | Kunskapsteori | Föreläsning | Mikael Janvid | |||||||||||||||||||||
Thu | 2022-02-24 | 10:00 - 12:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Map | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Föreläsning | Peter Pagin | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Föreläsning, Webbaserat, Övning | Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||||
Fri | 2022-02-25 | 10:00 - 12:30 | E319, Södra huset E, Vån 3 | Map | FITF20, FITF30, FITF3L, FIVE10 | Vetenskapsfilosofi I | Föreläsning | Siska De Baerdemaeker | |||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Webbaserat, Övning | Leo Marklund | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | via Zoom | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Alexander Lind | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
w9, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-02-28 | 13:00 - 15:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Föreläsning, Webbaserat, Övning | Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:15 | via Zoom | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Mikael Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2022-03-01 | 10:00 - 12:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Map | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Föreläsning | Peter Pagin | |||||||||||||||||||||
Wed | 2022-03-02 | 10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIEP1G, FITF20, FITF30, FITF3L | Kunskapsteori | Föreläsning | Mikael Janvid | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Övning | Jesper Olsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
Thu | 2022-03-03 | 10:00 - 12:00 | D231, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Alexander Lind | SI-möte | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Föreläsning, Webbaserat, Övning | Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||||
Fri | 2022-03-04 | 10:00 - 12:30 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Map | FITF20, FITF30, FITF3L, FIVE10 | Vetenskapsfilosofi I | Föreläsning | Siska De Baerdemaeker | |||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Webbaserat, Övning | Leo Marklund | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
w10, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-03-07 | 10:00 - 12:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Map | FITF30, FITF3L | Litteraturseminarium | Seminarium | Sören Häggqvist | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Föreläsning, Webbaserat, Övning | Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:15 | via Zoom | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Mikael Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2022-03-08 | 10:00 - 12:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Map | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Föreläsning | Peter Pagin | |||||||||||||||||||||
Wed | 2022-03-09 | 10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIEP1G, FITF20, FITF30, FITF3L | Kunskapsteori | Föreläsning | Mikael Janvid | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Övning | Jesper Olsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
Thu | 2022-03-10 | 13:00 - 15:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Föreläsning, Webbaserat, Övning | Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:15 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Alexander Lind | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
16:15 - 17:15 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Alexander Lind | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2022-03-11 | 10:00 - 12:30 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Map | FITF20, FITF30, FITF3L, FIVE10 | Vetenskapsfilosofi I | Föreläsning | Siska De Baerdemaeker | |||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | via Zoom | FIML11, FITF20, FITF30 | Metalogik 1, Metalogik I | Webbaserat, Övning | Leo Marklund | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | F3154 (Caserummet), Södra huset F, Vån 3 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F3154 (Caserummet), Södra huset F, Vån 3 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
w11, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-03-14 | 13:00 - 15:00 | D700, Södra huset D, Vån 7 | Map | FITF30, FITF3L | Examensarbete | Arbetsseminarium | Åsa Maria Wikforss | Första utkast. | ||||||||||||||||||||
15:15 - 16:15 | via Zoom | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Mikael Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2022-03-15 | 13:00 - 14:00 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Övning | Jesper Olsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||
Wed | 2022-03-16 | 14:00 - 18:00 | Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 | Map | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Peter Pagin | Digital salstentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||
w12, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-03-21 | 10:00 - 12:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Map | FITF30, FITF3L | Litteraturseminarium | Seminarium | Sören Häggqvist | |||||||||||||||||||||
15:15 - 16:15 | via Zoom | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Övning | Mikael Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2022-03-22 | 14:00 - 18:00 | Ugglevikssalen, Södra huset E, Vån 5 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Valentin Goranko | Papperstentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Valentin Goranko | Papperstentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||||
Wed | 2022-03-23 | 10:00 - 12:00 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Map | FITE10, FITF20, FITF30, FITF3L | Tema från den teoretiska filosofins historia | Föreläsning | Sylvain Roudaut | |||||||||||||||||||||
Thu | 2022-03-24 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Föreläsning, Webbaserat | Anandi Hattiangadi | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | via Zoom | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Övning | Hanna Sonidsson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Fri | 2022-03-25 | 10:00 - 12:00 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Map | FITE10, FITF20, FITF30, FITF3L | Tema från den teoretiska filosofins historia | Föreläsning | Sylvain Roudaut | |||||||||||||||||||||
w13, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-03-28 | 10:00 - 12:00 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Övning | Leo Marklund | SI-möte | ||||||||||||||||||||
15:15 - 16:15 | via Zoom | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Övning | Mikael Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2022-03-29 | 10:00 - 12:00 | D320, Södra huset D, Vån 3 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Föreläsning | Anandi Hattiangadi | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Övning | Hanna Sonidsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
Wed | 2022-03-30 | 10:00 - 12:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FITE10, FITF20, FITF30, FITF3L | Tema från den teoretiska filosofins historia | Föreläsning | Sylvain Roudaut | |||||||||||||||||||||
Thu | 2022-03-31 | 10:00 - 12:00 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Map | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Föreläsning | Anders Schoubye | |||||||||||||||||||||
Fri | 2022-04-01 | 10:00 - 12:00 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Map | FITE10, FITF20, FITF30, FITF3L | Tema från den teoretiska filosofins historia | Föreläsning | Sylvain Roudaut | |||||||||||||||||||||
w14, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-04-04 | 10:00 - 12:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Map | FITF30, FITF3L | Litteraturseminarium | Seminarium | Sören Häggqvist | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D231, Södra huset D, Vån 2 | Map | FITE10, FITF20, FITF30, FITF3L | Tema från den teoretiska filosofins historia | Föreläsning | Sylvain Roudaut | |||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:15 | via Zoom | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Övning | Mikael Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2022-04-05 | 13:00 - 15:30 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Map | FILVE2, FITF20, FITF30, FITF3L | Vetenskapsfilosofi II | Föreläsning | Richard Dawid | |||||||||||||||||||||
Wed | 2022-04-06 | 10:00 - 12:00 | D231, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Föreläsning | Anders Schoubye | |||||||||||||||||||||
Thu | 2022-04-07 | 10:00 - 12:00 | F3154 (Caserummet), Södra huset F, Vån 3 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Föreläsning | Anandi Hattiangadi | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Föreläsning | Anders Schoubye | |||||||||||||||||||||||
Fri | 2022-04-08 | 10:00 - 12:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Övning | Jesper Olsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Övning | Hanna Sonidsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | F231, Södra huset F, Vån 2 | Map | FILVE2, FITF20, FITF30, FITF3L | Vetenskapsfilosofi II | Föreläsning | Richard Dawid | |||||||||||||||||||||||
w15, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-04-11 | 10:00 - 12:00 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Map | FITE10, FITF20, FITF30, FITF3L | Tema från den teoretiska filosofins historia | Föreläsning | Sylvain Roudaut | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D700, Södra huset D, Vån 7 | Map | FITF30, FITF3L | Examensarbete | Arbetsseminarium | Åsa Maria Wikforss | Andra utkastet. | ||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:15 | via Zoom | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Övning | Mikael Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Wed | 2022-04-13 | 10:00 - 12:00 | D231, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Föreläsning | Anders Schoubye | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
Thu | 2022-04-14 | 10:00 - 12:00 | E420, Södra huset E, Vån 4 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Föreläsning | Anandi Hattiangadi | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Övning | Leo Marklund | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Övning | Hanna Sonidsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
w16, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2022-04-19 | 10:00 - 12:00 | F220, Södra huset F, Vån 2 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Föreläsning | Anandi Hattiangadi | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | D231, Södra huset D, Vån 2 | Map | FILVE2, FITF20, FITF30, FITF3L | Vetenskapsfilosofi II | Föreläsning | Richard Dawid | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Övning | Hanna Sonidsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
Wed | 2022-04-20 | 10:00 - 12:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FITE10, FITF20, FITF30, FITF3L | Tema från den teoretiska filosofins historia | Föreläsning | Sylvain Roudaut | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Övning | Leo Marklund | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
Thu | 2022-04-21 | 10:00 - 12:00 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Map | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Föreläsning | Anders Schoubye | |||||||||||||||||||||
Fri | 2022-04-22 | 08:00 - 12:00 | Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 | Map | FIPL1G, FITF20, FITF30 | Språkfilosofi I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Peter Pagin | Digital salstentamen, Re examination | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Map | FITE10, FITF20, FITF30, FITF3L | Tema från den teoretiska filosofins historia | Föreläsning | Sylvain Roudaut | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F263, Södra huset F, Vån 2 | Map | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Övning | Jesper Olsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
Sat | 2022-04-23 | 09:00 - 13:00 | Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 | Map | FIKL10, FITF20, FITF30 | Klassisk logik | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Valentin Goranko | Papperstentamen, Re examination | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||
w17, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-04-25 | 13:00 - 15:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FITF30, FITF3L | Litteraturseminarium | Seminarium | Sören Häggqvist | |||||||||||||||||||||
16:15 - 17:15 | via Zoom | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Övning | Mikael Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Wed | 2022-04-27 | 10:00 - 12:00 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Map | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Föreläsning | Anders Schoubye | |||||||||||||||||||||
Thu | 2022-04-28 | 10:00 - 12:00 | F3154 (Caserummet), Södra huset F, Vån 3 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Föreläsning | Anandi Hattiangadi | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Övning | Leo Marklund | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D215, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Övning | Hanna Sonidsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2022-04-29 | 10:00 - 12:00 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Map | FITE10, FITF20, FITF30, FITF3L | Tema från den teoretiska filosofins historia | Föreläsning | Sylvain Roudaut | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | F263, Södra huset F, Vån 2 | Map | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Övning | Jesper Olsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
w18, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-05-02 | 13:00 - 15:00 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Map | FITE10, FITF20, FITF30, FITF3L | Tema från den teoretiska filosofins historia | Föreläsning | Sylvain Roudaut | |||||||||||||||||||||
15:15 - 16:15 | via Zoom | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Övning | Mikael Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2022-05-03 | 10:00 - 12:00 | D215, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Föreläsning | Anandi Hattiangadi | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Övning | Hanna Sonidsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FILVE2, FITF20, FITF30, FITF3L | Vetenskapsfilosofi II | Föreläsning | Richard Dawid | |||||||||||||||||||||||
Wed | 2022-05-04 | 10:00 - 12:00 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Map | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Föreläsning | Anders Schoubye | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | F220, Södra huset F, Vån 2 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
Thu | 2022-05-05 | 13:00 - 15:00 | D231, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Föreläsning | Anders Schoubye | |||||||||||||||||||||
Fri | 2022-05-06 | 09:00 - 12:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||
12:45 - 14:45 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Övning | Leo Marklund | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | via Zoom | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Övning | Jesper Olsson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
w19, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-05-09 | 10:00 - 12:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Map | FITF30, FITF3L | Litteraturseminarium | Seminarium | Sören Häggqvist | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D700, Södra huset D, Vån 7 | Map | FITF30, FITF3L | Examensarbete | Arbetsseminarium | Åsa Maria Wikforss | Råmanus färdigt. | ||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:15 | via Zoom | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Övning | Mikael Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2022-05-10 | 13:00 - 15:30 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Map | FILVE2, FITF20, FITF30, FITF3L | Vetenskapsfilosofi II | Föreläsning | Richard Dawid | |||||||||||||||||||||
Wed | 2022-05-11 | 10:00 - 12:00 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Föreläsning | Anders Schoubye | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
Thu | 2022-05-12 | 10:00 - 12:00 | F3154 (Caserummet), Södra huset F, Vån 3 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Föreläsning | Anandi Hattiangadi | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Övning | Hanna Sonidsson | Si-möte | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2022-05-13 | 09:00 - 12:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||
12:45 - 14:45 | D231, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Övning | Leo Marklund | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Map | FILVE2, FITF20, FITF30, FITF3L | Vetenskapsfilosofi II | Föreläsning | Richard Dawid | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | F263, Södra huset F, Vån 2 | Map | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Övning | Jesper Olsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
w20, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-05-16 | 13:00 - 16:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||
16:30 - 17:30 | via Zoom | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Övning | Mikael Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2022-05-17 | 10:00 - 12:00 | F3154 (Caserummet), Södra huset F, Vån 3 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Föreläsning | Anandi Hattiangadi | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | F255, Södra huset F, Vån 2 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Övning | Hanna Sonidsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
Wed | 2022-05-18 | 10:00 - 12:00 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Map | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Föreläsning | Anders Schoubye | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FILVE2, FITF20, FITF30, FITF3L | Vetenskapsfilosofi II | Föreläsning | Richard Dawid | |||||||||||||||||||||||
Thu | 2022-05-19 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Föreläsning | Anandi Hattiangadi | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Övning | Leo Marklund | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko | |||||||||||||||||||||||
Fri | 2022-05-20 | 11:00 - 12:00 | F263, Södra huset F, Vån 2 | Map | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Övning | Jesper Olsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||
w21, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2022-05-23 | 10:00 - 12:00 | F3154 (Caserummet), Södra huset F, Vån 3 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Föreläsning | Anandi Hattiangadi | |||||||||||||||||||||
12:00 - 12:15 | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Hemtentamen | Anandi Hattiangadi | Hemtentan görs synlig på Athena. Deadline för inlämning är den 6 juni, kl 19.59. | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Map | FIPM10, FITF20, FITF30, FITF3L | Medvetandefilosofi | Övning | Hanna Sonidsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
16:30 - 17:30 | via Zoom | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Övning | Mikael Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
Wed | 2022-05-25 | 10:00 - 12:00 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Map | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Föreläsning | Anders Schoubye | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Map | FILVE2, FITF20, FITF30, FITF3L | Vetenskapsfilosofi II | Föreläsning | Richard Dawid | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F239, Södra huset F, Vån 2 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Övning | Leo Marklund | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | F255, Södra huset F, Vån 2 | Map | FIPL20, FITF20, FITF30, FITF3L | Språkfilosofi II | Övning | Jesper Olsson | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
w22, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2022-06-02 | 13:00 - 16:00 | F3154 (Caserummet), Södra huset F, Vån 3 | Map | FIFL11, FITF20, FITF30 | Filosofisk logik I | Föreläsning, Övning | Valentin Goranko |
Course code | Namn |
FIEP1G | Kunskapsteori |
FIFL11 | Filosofisk logik I |
FIKL10 | Klassisk logik |
FILVE2 | Vetenskapsfilosofi II |
FIML11 | Metalogik I |
FIPL1G | Språkfilosofi I |
FIPL20 | Språkfilosofi II |
Course code | Namn |
FIPM10 | Medvetandefilosofi |
FITE10 | Tema från den teoretiska filosofins historia |
FITF20 | Teoretisk filosofi II |
FITF30 | Teoretisk filosofi - kandidatkurs |
FITF3L | Teoretisk filosofi - kandidatkurs, inom Kandidatprogram i logik, filosofi och matematik |
FIVE10 | Vetenskapsfilosofi I |