Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumerera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Moment |
Undervisningstyp |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 35, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-08-28 | 10:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Introduktion, Upprop | Hitesh Vijay Motwani, Jana Weiss | Roll call and course information L1, Introduction 1-- Highlights | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Föreläsning | Jana Weiss | L2, Introduction 2 -- Concepts and definitions, and nomenclature | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-08-29 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Föreläsning | Jana Weiss | L3, Introduction 3 -- The Stockholm Convention | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Föreläsning | Jana Weiss | L4, Organic pollutants 1 | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-08-30 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Föreläsning | Jana Weiss | L5, Organic pollutants 2 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Laboration | Josefin Engelhardt, May Britt Rian, Shahla Namazkar | Lab and safety information | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-08-31 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Föreläsning | Hitesh Vijay Motwani | L6, Chemical transformations in environment | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Föreläsning | Hitesh Vijay Motwani | L7, Toxicological insights/ADME | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-09-01 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Föreläsning | Hitesh Vijay Motwani | |||||||||||||||||||||
v 36, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-09-04 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Föreläsning | Dennis Lindqvist | L9, Physical and chemical properties | ||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-09-05 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Föreläsning | Jana Weiss | L10, Analysis of organic environmental pollutants 1 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Laboration | Josefin Engelhardt, May Britt Rian, Shahla Namazkar | Examination of safety | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-09-06 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Föreläsning | Jana Weiss | L11, Analysis of organic environmental pollutants 2 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Föreläsning | Jonathan Martin | L12, Bioaccumulation/ Case study | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-09-07 | 09:00 - 12:00 | KZ4007 | Organisk kemi | Laboration | Grupp 1 | Josefin Engelhardt, May Britt Rian | Group 1, Lab 2a: Chemical Analysis - Fish muscle | |||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | KZ4007 | Organisk kemi | Laboration | Grupp 1 | Josefin Engelhardt, May Britt Rian | Group 1, Lab 2a: Chemical Analysis - Fish muscle | |||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-09-08 | 09:00 - 12:00 | KZ4007 | Organisk kemi | Laboration | Grupp 2 | Josefin Engelhardt, May Britt Rian | Group 2, Lab 2a: Chemical Analysis - Fish muscle | |||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | KZ4007 | Organisk kemi | Laboration | Grupp 2 | Josefin Engelhardt, May Britt Rian | Group 2, Lab 2a: Chemical Analysis - Fish muscle | |||||||||||||||||||||||
v 37, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-09-11 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Laboration | May Britt Rian, Shahla Namazkar | Lab 3: Chemical properties - Photolysis | ||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Laboration | May Britt Rian, Shahla Namazkar | Lab 3: Chemical properties - Photolysis | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-09-12 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Laboration | Josefin Engelhardt, May Britt Rian | Lab 2b: Chemical Analysis - Quantification | ||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Laboration | Josefin Engelhardt, May Britt Rian | Lab 2b: Chemical Analysis - Quantification | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-09-13 | 09:00 - 12:00 | KZ4007 | Organisk kemi | Laboration | Grupp 1 | Dennis Lindqvist, Shahla Namazkar | Group 1, Lab 1: Chemical properties - Separation | |||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | KZ4007 | Organisk kemi | Laboration | Grupp 1 | Dennis Lindqvist, Shahla Namazkar | Group 1, Lab 1: Chemical properties - Separation | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-09-14 | 09:00 - 12:00 | KZ4007 | Organisk kemi | Laboration | Grupp 2 | Dennis Lindqvist, Shahla Namazkar | Group 2, Lab 1: Chemical properties - Separation | |||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | KZ4007 | Organisk kemi | Laboration | Grupp 2 | Dennis Lindqvist, Shahla Namazkar | Group 2, Lab 1: Chemical properties - Separation | |||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-09-15 | 10:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Föreläsning | Margareta Törnqvist | L13, Risk Assessment | ||||||||||||||||||||
v 38, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-09-20 | 10:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Organisk kemi | Tentamen | Exam organic part | |||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-09-21 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Atmosfärskemi | Laboration | Dominic Wyndham Alfred Heslin-Rees, Peter Tunved, Radovan Krejci | Intro to lab exercise | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Atmosfärskemi | Laboration | Dominic Wyndham Alfred Heslin-Rees | Lab exercise | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-09-22 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Atmosfärskemi | Föreläsning | Radovan Krejci | L1, Atmospheric composition and evolution | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Atmosfärskemi | Föreläsning | Peter Tunved | L2, Aerosol chemistry and physics | ||||||||||||||||||||||
v 39, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-09-25 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Atmosfärskemi | Föreläsning | Radovan Krejci | L3, Gas phase chemistry | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Atmosfärskemi | Labbövningar | Dominic Wyndham Alfred Heslin-Rees | Lab exercise | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-09-26 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Atmosfärskemi | Föreläsning | Radovan Krejci | L4, Clouds & precipitation | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Atmosfärskemi | Labbövningar | Dominic Wyndham Alfred Heslin-Rees | Lab exercise | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-09-27 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Atmosfärskemi | Föreläsning | Peter Tunved | L5, Air quality and air pollution | ||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-09-28 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Atmosfärskemi | Föreläsning | Peter Tunved | L6, Stratospheric ozone | ||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-09-29 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Atmosfärskemi | Föreläsning | Radovan Krejci | L7, Climate change | ||||||||||||||||||||
v 40, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-10-02 | 09:00 - 16:00 | KZ4007 | Atmosfärskemi | Självstudier | Lab report/individual studies | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-10-03 | 09:00 - 16:00 | KZ4007 | Atmosfärskemi | Självstudier | Lab report/individual studies | |||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-10-04 | 09:00 - 16:00 | KZ4007 | Atmosfärskemi | Självstudier | Lab report/individual studies | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-10-05 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Oorganisk kemi | Föreläsning | Lars Eriksson | L1, Intro + carbon dioxide | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Oorganisk kemi | Räkneövning | Lars Eriksson | Calculation exercise 1 | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-10-06 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Oorganisk kemi | Föreläsning | Lars Eriksson | L2, Redox and solubility | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Oorganisk kemi | Räkneövning | Lars Eriksson | Calculation exercise 2 | ||||||||||||||||||||||
v 41, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-10-09 | 09:00 - 16:00 | KZ4007 | Oorganisk kemi | Exkursion | Lars Eriksson | Excursion 1, Water sampling | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-10-10 | 10:00 - 12:00 | KZ4007 | Oorganisk kemi | Laboration | Josefin Engelhardt, Lars Eriksson, Shahla Namazkar | Lab 1 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | KZ4007 | Oorganisk kemi | Laboration | Josefin Engelhardt, Lars Eriksson, Shahla Namazkar | Lab 1 | ||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-10-12 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Oorganisk kemi | Föreläsning | Lars Eriksson | L3, Pourbaix | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Oorganisk kemi | Räkneövning | Lars Eriksson | Calculation exercise 3 | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-10-13 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Oorganisk kemi | Föreläsning | Lars Eriksson | L4, Waste water | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Oorganisk kemi | Föreläsning | Lars Eriksson | Calculation exercise 4 | ||||||||||||||||||||||
v 42, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-10-16 | 09:00 - 16:00 | KZ4007 | Oorganisk kemi | Exkursion | Lars Eriksson | Excursion 2, Waste water | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-10-17 | 10:00 - 12:00 | KZ4007 | Oorganisk kemi | Laboration | Josefin Engelhardt, Lars Eriksson, Shahla Namazkar | Lab 2 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | KZ4007 | Oorganisk kemi | Laboration | Josefin Engelhardt, Lars Eriksson, Shahla Namazkar | Lab 2 | ||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-10-19 | 09:00 - 12:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Oorganisk kemi | Föreläsning | Lars Eriksson | L5, Heavy metals | ||||||||||||||||||||
v 43, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-10-24 | 09:00 - 12:00 | KZ4007 | Oorganisk kemi | Självstudier | Preparation for seminars | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Oorganisk kemi | Seminarium | Lars Eriksson | Seminar (lab follow up) | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-10-27 | 09:00 - 14:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Atmosfärskemi, Oorganisk kemi | Tentamen | Exam atmospheric + inorganic parts Rooms B233 and Y10 Geovetenskapens hus Y, Floor 1 | |||||||||||||||||||||
v 49, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-12-06 | 09:00 - 13:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | Karta | KZ4007 | Omtentamen |
Kurskod | Namn |
KZ4007 | Introduktion till miljökemi, GN |