Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumerera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Delkurs |
Undervisningstyp |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 4, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2020-01-21 | 11:30 - 12:00 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Introduktion | Alla | Lars-Ove Westerberg, Peter Kinlund | Kursintroduktion | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Föreläsning | Alla | Peter Kinlund | Kvalitativa metoder | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-01-22 | 10:00 - 11:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Föreläsning | Alla | Peter Kinlund | Kvalitativa metoder, intro till uppgift | |||||||||||||||||||
Torsdag | 2020-01-23 | 09:00 - 16:00 | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Handledning | Alla | Peter Kinlund | Efter överenskommelse | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2020-01-24 | 09:00 - 16:00 | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Handledning | Alla | Peter Kinlund | Efter överenskommelse | |||||||||||||||||||||
v 5, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2020-01-28 | 10:00 - 11:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Föreläsning | Alla | Juta Kawalerowicz | Kvantitativa metoder, intro 1 | |||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-01-29 | 09:00 - 11:45 | U31, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Övning | 1 | Sandra Fischer | Fjärranalys | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | U31, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Övning | 2 | Sandra Fischer | Fjärranalys | |||||||||||||||||||||
Torsdag | 2020-01-30 | 13:00 - 14:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Introduktion | Alla | Juta Kawalerowicz | Kvantitativa metoder | |||||||||||||||||||
Fredag | 2020-01-31 | 09:00 - 11:45 | U35, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Projektarbete | A | Juta Kawalerowicz | Kvantitativa metoder, handledning | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | U35, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Projektarbete | B | Juta Kawalerowicz | Kvantitativa metoder, handledning | |||||||||||||||||||||
v 6, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2020-02-03 | 09:00 - 11:45 | U35, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Projektarbete | C | Juta Kawalerowicz | Kvantitativa metoder, handledning | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | U35, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Projektarbete | D | Juta Kawalerowicz | Kvantitativa metoder, handledning | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-02-05 | 09:00 - 11:45 | U35, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Projektarbete | A-D | Juta Kawalerowicz | Kvantitativa metoder, handledning | |||||||||||||||||||
Torsdag | 2020-02-06 | 09:00 - 10:15 | U37, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Seminarium | A | Juta Kawalerowicz | Kvantitativa metoder, presentation | |||||||||||||||||||
10:30 - 11:45 | U37, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Seminarium | B | Juta Kawalerowicz | Kvantitativa metoder, presentation | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | U37, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Seminarium | C | Juta Kawalerowicz | Kvantitativa metoder, presentation | |||||||||||||||||||||
14:30 - 15:45 | U37, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Seminarium | D | Juta Kawalerowicz | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2020-02-07 | 09:00 - 11:45 | U35, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Övning | Alla | Mesele Gebresilassie, Vasiliki Tsoumari | GIS-lab 1: Tematiska kartor | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | U35, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Övning | Alla | Mesele Gebresilassie, Vasiliki Tsoumari | GIS-lab 2: Historiska landskap | |||||||||||||||||||||
v 7, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2020-02-10 | 09:00 - 11:45 | U35, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Övning | Alla | Mesele Gebresilassie, Vasiliki Tsoumari | GIS-lab 3: Multikriterieanalys | |||||||||||||||||||
13:00 - 13:15 | U35, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Övning | Alla | Stefan Ene | Intro till projektarbete | |||||||||||||||||||||
13:15 - 15:45 | U35, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Övning | Alla | Mesele Gebresilassie, Vasiliki Tsoumari | GIS-lab 4: Lokalisering | |||||||||||||||||||||
Tisdag | 2020-02-11 | 09:00 - 17:00 | U35, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Projektarbete | Alla | Mesele Gebresilassie, Vasiliki Tsoumari | Handledning efter överenskommelse | |||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-02-12 | 09:00 - 17:00 | U35, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Projektarbete | Alla | Mesele Gebresilassie, Vasiliki Tsoumari | Handledning efter överenskommelse | |||||||||||||||||||
12:00 - 15:30 | GE4001, GE4017-4018 | Information | Alla | Arbetsmarknadsdag, Aula Magna | |||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2020-02-13 | 09:00 - 17:00 | U35, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Projektarbete | Alla | Mesele Gebresilassie, Vasiliki Tsoumari | Handledning efter överenskommelse | |||||||||||||||||||
Fredag | 2020-02-14 | 09:00 - 17:00 | U35, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Projektarbete | Alla | Mesele Gebresilassie, Vasiliki Tsoumari | Handledning efter överenskommelse | |||||||||||||||||||
v 8, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2020-02-17 | 09:00 - 17:00 | U35, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Projektarbete | Alla | Mesele Gebresilassie, Vasiliki Tsoumari | Handledning efter överenskommelse | |||||||||||||||||||
Tisdag | 2020-02-18 | 09:00 - 17:00 | U35, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Projektarbete | Alla | Stefan Ene | Förberedelser för presentation | |||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-02-19 | 09:00 - 13:00 | Ahlmannsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | GE4001, GE4017-4018 | Geografisk metodik II | Seminarium | Alla | Stefan Ene | Slutseminarium | ||||||||||||||||||||
Torsdag | 2020-02-20 | 09:00 - 10:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Introduktion | Alla | Peter Kinlund, Sophie Trygger | Praktisk info + introduktion till projektarbete och seminarieuppgift | |||||||||||||||||||
11:00 - 11:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Föreläsning | Alla | Peter Kinlund | Kaukasien som exempel | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Föreläsning | Alla | Kategorisering och gränsdragning, aspekter och exempel (obl. videoföreläsning) | ||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2020-02-21 | 09:00 - 18:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Självstudier | Alla | Eget arbete | ||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Inlämning | Alla | 17:00 Inlämning förslag på region, Athena | ||||||||||||||||||||||||
v 9, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2020-02-24 | 09:00 - 18:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Självstudier | Alla | Eget arbete | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2020-02-25 | 09:00 - 18:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Självstudier | Alla | Eget arbete | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-02-26 | 09:00 - 18:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Självstudier | Alla | Eget arbete | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2020-02-27 | 09:00 - 18:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Självstudier | Alla | Eget arbete | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2020-02-28 | 09:00 - 18:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Självstudier | Alla | Eget arbete | ||||||||||||||||||||||
v 10, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2020-03-02 | 09:00 - 15:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Handledning | Alla | Lars-Ove Westerberg, Peter Kinlund, Sophie Trygger | Individuell handledning enl. ö.k., se Delkursbeskrivningen | |||||||||||||||||||||
Tisdag | 2020-03-03 | 09:00 - 10:30 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Seminarium | A | Urban Nordin | Regionen över tid och rum | |||||||||||||||||||
10:45 - 12:15 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Seminarium | B | Urban Nordin | Regionen över tid och rum | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Seminarium | C | Urban Nordin | Regionen över tid och rum | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-03-04 | 09:00 - 18:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Självstudier | Alla | Eget arbete | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2020-03-05 | 09:00 - 18:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Självstudier | Alla | Eget arbete | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2020-03-06 | 09:00 - 18:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Självstudier | Alla | Eget arbete | ||||||||||||||||||||||
v 11, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2020-03-09 | 09:00 - 11:45 | Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4018 | Regionalgeografisk analys | Föreläsning, Seminarium | Alla | Lars-Ove Westerberg | Marklära | |||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4018 | Regionalgeografisk analys | Föreläsning, Seminarium | Alla | Lars-Ove Westerberg | Marklära | |||||||||||||||||||||
Tisdag | 2020-03-10 | 09:00 - 11:45 | Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4018 | Regionalgeografisk analys | Övning | Alla | Lars-Ove Westerberg | Övning: marklära | |||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | GE4001, GE4018 | Regionalgeografisk analys | Självstudier | Alla | Eget arbete | ||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-03-11 | 09:00 - 18:00 | GE4001, GE4018 | Regionalgeografisk analys | Självstudier | Alla | Eget arbete | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2020-03-12 | 16:45 - 17:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Inlämning | Alla | 17:00 Inlämning utkast rapport, Athena, se Delkursbeskrivningen | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2020-03-13 | 09:00 - 10:45 | Ahlmannsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | GE4001, GE4018 | Regionalgeografisk analys | Föreläsning, Seminarium | Alla | Sophie Trygger | Biogeografi | ||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | GE4001, GE4018 | Regionalgeografisk analys | Övning | 1 | Sophie Trygger | Biogeografi, Edvard Anderssons växthus, Bergianska | |||||||||||||||||||||||
13:30 - 15:30 | GE4001, GE4018 | Regionalgeografisk analys | Övning | 2 | Sophie Trygger | Biogeografi, Edvard Anderssons växthus, Bergianska | |||||||||||||||||||||||
v 12, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2020-03-16 | 09:00 - 15:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Handledning | Alla | Lars-Ove Westerberg, Peter Kinlund, Sophie Trygger | Individuell handledning enl. ö.k., se Delkursbeskrivningen | |||||||||||||||||||||
09:00 - 18:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Självstudier | Alla | Eget arbete | ||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2020-03-17 | 09:00 - 18:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Självstudier | Alla | Eget arbete | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-03-18 | 09:00 - 18:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Självstudier | Alla | Eget arbete | ||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Inlämning | Alla | 16:00 Inlämning PPT inför redovisning, Athena | ||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2020-03-19 | 09:00 - 14:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Seminarium | Alla | Sophie Trygger | Redovisningar | |||||||||||||||||||
09:00 - 14:45 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Seminarium | Alla | Peter Kinlund | Redovisningar | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:45 | Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Seminarium | Alla | Lars-Ove Westerberg | Redovisningar | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2020-03-20 | 09:00 - 18:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Självstudier | Alla | Eget arbete | ||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | GE4001, GE4017-4018 | Regionalgeografisk analys | Inlämning | Alla | 18:00 Slutinlämning projektrapport, Athena | ||||||||||||||||||||||||
v 13, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2020-03-23 | 10:00 - 10:45 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Introduktion | Lars-Ove Westerberg | Upprop, introduktion, kursmål, organisation. Obligatoriskt. | ||||||||||||||||||||
11:00 - 11:45 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Föreläsning | Johan Berg | Introduktionsföreläsning. Obligatoriskt. | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Föreläsning | Lars-Ove Westerberg | Markanvändning | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2020-03-24 | 09:00 - 10:45 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Föreläsning | Johan Berg | Jordbruket genom tiderna | ||||||||||||||||||||
11:00 - 11:45 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Föreläsning | Anders Wästfelt | Det moderna jordbruket | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Föreläsning | Lars-Ove Westerberg | Skogsbruket genom tiderna | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-03-25 | 09:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Självstudier | Inläsning tentamen | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2020-03-26 | 10:00 - 11:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Föreläsning | Lars-Ove Westerberg | Bergsbruk och täktverksamhet | ||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Självstudier | Inläsning tentamen | |||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2020-03-27 | 09:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Självstudier | Inläsning tentamen | |||||||||||||||||||||||
v 14, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2020-03-30 | 10:00 - 11:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Seminarium | Annika Dahlberg | Skyddade områden och allemansrätten | ||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001 | Resurser och landskap del 1 | Seminarium | Elisabeth Sturesson, Peter Kinlund | Information om fortsatta studier - valbara kurser och utlandsstudier | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Självstudier | Inläsning tentamen | |||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2020-03-31 | 10:00 - 11:45 | Ahlmannsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Föreläsning | Stefano Manzoni | Vattenresurser | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Ahlmannsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Föreläsning | Maricela De la Torre Castro | Marina resurser | |||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-04-01 | 09:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Självstudier | Inläsning tentamen; seminariearbete | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2020-04-02 | 10:00 - 11:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Föreläsning | Johan Berg, Lars-Ove Westerberg | Resiliens & Politisk ekologi | ||||||||||||||||||||
13:00 - 13:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001 | Resurser och landskap del 1 | Seminarium | Annika Dahlberg | Presentation praktik | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Självstudier | Inläsning tentamen | |||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2020-04-03 | 09:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Självstudier | Inläsning tentamen | |||||||||||||||||||||||
v 16, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2020-04-14 | 09:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Självstudier | Inläsning tentamen | |||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-04-15 | 09:00 - 13:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 1 | Hemtentamen | Tenta | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2020-04-16 | 10:00 - 10:45 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Föreläsning | Johan Berg, Regina Lindborg | Introduktion fältarbete. Obligatoriskt. | ||||||||||||||||||||
11:00 - 11:45 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Föreläsning | Regina Lindborg | Rapportskrivande. Obligatoriskt. | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Grupparbete | Fältkursförberedelser | |||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2020-04-17 | 09:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Grupparbete | Fältkursförberedelser | |||||||||||||||||||||||
v 17, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2020-04-20 | 11:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Grupparbete | Fältkursförberedelser | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Handledning | Johan Berg, Linn Axelsson, Martina Hättestrand, Regina Lindborg | Handledning enligt överenskommelse | ||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2020-04-21 | 08:00 - 00:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Fältkurs | Johan Berg, Linn Axelsson, Martina Hättestrand, Regina Lindborg | Fältkurs, Gotland (OBL) | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-04-22 | 00:00 - 00:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Fältkurs | Johan Berg, Linn Axelsson, Martina Hättestrand, Regina Lindborg | Fältkurs, Gotland (OBL) | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2020-04-23 | 00:00 - 00:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Fältkurs | Johan Berg, Linn Axelsson, Martina Hättestrand, Regina Lindborg | Fältkurs, Gotland (OBL) | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2020-04-24 | 00:00 - 21:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Fältkurs | Johan Berg, Linn Axelsson, Martina Hättestrand, Regina Lindborg | Fältkurs, Gotland (OBL) | ||||||||||||||||||||||
v 18, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2020-04-27 | 09:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Grupparbete | Arbete med fältrapport | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2020-04-28 | 09:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Grupparbete | Arbete med fältrapport | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Handledning | Johan Berg, Linn Axelsson, Martina Hättestrand, Regina Lindborg | Handledning enligt överenskommelse | ||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-04-29 | 09:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Grupparbete | Arbete med fältrapport | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2020-04-30 | 09:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Grupparbete | Arbete med fältrapport | |||||||||||||||||||||||
v 19, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2020-05-04 | 09:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Grupparbete | Arbete med fältrapport | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2020-05-05 | 09:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Grupparbete | Arbete med fältrapport | |||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-05-06 | 09:00 - 16:45 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Grupparbete | Arbete med fältrapport | |||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Grupparbete, Inlämning | 17:00 Inlämning av prel. version till oppositionsgrupp | |||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2020-05-07 | 09:00 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Grupparbete | Förberedelser inför projektredovisning och opposition | |||||||||||||||||||||||
Fredag | 2020-05-08 | 10:00 - 11:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Seminarium | D | Linn Axelsson | Projektredovisning med opposition | |||||||||||||||||||
10:00 - 11:45 | U37, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Seminarium | A | Johan Berg | Projektredovisning med opposition | |||||||||||||||||||||
10:00 - 11:45 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Seminarium | B | Lars-Ove Westerberg | Projektredovisning med opposition | |||||||||||||||||||||
10:00 - 11:45 | Ahlmannsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Seminarium | C | Martina Hättestrand | Projektredovisning med opposition | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 12:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Seminarium | Lars-Ove Westerberg | Delkursavslutning med muntlig utvärdering | ||||||||||||||||||||||
19:45 - 20:00 | GE4001, GE4017 | Resurser och landskap del 2 | Grupparbete, Inlämning | Förberedelser inför projektredovisning och opposition | |||||||||||||||||||||||||
v 20, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2020-05-11 | 10:00 - 11:45 | De Geersalen, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Introduktion | Alla | Qian Zhang | Introduktion | |||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | Y21, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Grupparbete | 1 | Qian Zhang | Globalisering i filmer (Arbete i små grupper) | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | Y22, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Grupparbete | 2 | Qian Zhang | Globalisering i filmer (Arbete i små grupper) | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | GE4001, GE4017 | Globala processer | Grupparbete | 3 | Qian Zhang | Globalisering i filmer (Arbete i små grupper) | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2020-05-12 | 10:00 - 11:45 | William-Olssonsalen, Geovetenskapens hus Y | GE4001, GE4017 | Globala processer | Föreläsning | Alla | Qian Zhang | Globalisering, teori och historia | ||||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-05-13 | 10:00 - 11:45 | William-Olssonsalen, Geovetenskapens hus Y | GE4001, GE4017 | Globala processer | Föreläsning | Alla | Qian Zhang | Ekonomisk och politisk globalisering | ||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | GE4001, GE4017 | Globala processer | Inlämning | 16.00 Uppgiften om globalisering i filmer | |||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2020-05-14 | 15:45 - 16:00 | GE4001, GE4017 | Globala processer | Inlämning | 16:00 Studieguide | |||||||||||||||||||||||
Fredag | 2020-05-15 | 09:00 - 10:30 | U34, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Seminarium | 1 | Qian Zhang | Seminariet 1 (siffror) | |||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | U34, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Seminarium | 2 | Qian Zhang | Seminariet 1 (siffror) | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | U34, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Seminarium | 3 | Qian Zhang | Seminariet 1 (siffror) | |||||||||||||||||||||
v 21, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2020-05-18 | 10:00 - 11:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Föreläsning | Alla | Qian Zhang | Globalisering och jordbruk | |||||||||||||||||||
13:00 - 13:45 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Föreläsning | Alla | Qian Zhang | Introduktion till poster | |||||||||||||||||||||
Tisdag | 2020-05-19 | 10:00 - 11:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Föreläsning | Alla | Qian Zhang | Globalisering och utveckling och hållbarhet | |||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | GE4001, GE4017 | Globala processer | Inlämning | 16:00 Studieguide review | |||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-05-20 | 09:00 - 10:30 | Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Seminarium | 1 | Qian Zhang | Seminariet 2 (spåra varor) | |||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Seminarium | 2 | Qian Zhang | Seminariet 2 (spåra varor) | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Seminarium | 3 | Qian Zhang | Seminariet 2 (spåra varor) | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2020-05-22 | 08:15 - 08:30 | GE4001, GE4017 | Globala processer | Inlämning | Alla | 08.30 Poster tema | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | Y21, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Handledning | Alla | Qian Zhang | Handledning poster tema (frivillig) | |||||||||||||||||||||
v 22, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2020-05-25 | 09:00 - 10:30 | Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Workshop | 1 | Qian Zhang | Workshop (globaliserings påverkan) | |||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Workshop | 2 | Qian Zhang | Workshop (globaliserings påverkan) | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Workshop | 3 | Qian Zhang | Workshop (globaliserings påverkan) | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2020-05-27 | 16:45 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Globala processer | Inlämning | Alla | 17.00 Poster för handledning | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2020-05-28 | 09:00 - 15:00 | Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Handledning | Alla | Qian Zhang | Handledning poster (frivillig) | |||||||||||||||||||
v 23, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2020-06-01 | 14:45 - 15:00 | GE4001, GE4017 | Globala processer | Inlämning | Alla | 15.00 Poster | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2020-06-02 | 09:00 - 15:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE4001, GE4017 | Globala processer | Examination, Seminarium | Alla | Qian Zhang | Poster presentation och examination | |||||||||||||||||||
Fredag | 2020-06-05 | 16:45 - 17:00 | GE4001, GE4017 | Globala processer | Inlämning | Alla | 17:00 PM och Poster rapport |
Kurskod | Namn |
GE4001 | Geografi II |
GE4017 | Geografi IIL med ämnesdidaktik |
GE4018 | Geografi IILAB |