Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumerera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Undervisningstyp |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 12, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-03-21 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | John Fitzpatrick | Etologi – Introduktion | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BL4019 | Självstudier | Alla | Eftermiddagsuppgift | |||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-03-22 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | John Fitzpatrick | Hur mäta beteenden? | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BL4019 | Självstudier | Alla | Eftermiddagsuppgift | |||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-03-23 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | John Fitzpatrick | Sociala beteenden | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BL4019 | Självstudier | Alla | Eftermiddagsuppgift | |||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-03-24 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | Niclas Kolm | Beteendemekanismer | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BL4019 | Självstudier | Alla | Eftermiddagsuppgift | |||||||||||||||||||||||||
v 13, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-03-27 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | John Fitzpatrick | Parningssystem & sexuell selektion | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BL4019 | Självstudier | Alla | Eftermiddagsuppgift | |||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-03-28 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | John Fitzpatrick | Beteendevariation | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BL4019 | Självstudier | Alla | Eftermiddagsuppgift | |||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-03-29 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | Kenneth Ekvall | Predator-bytesdjursinteraktioner | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | Kenneth Ekvall | forts. Predator- bytesdjursinteraktioner, Information om beteendestudier | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-03-30 | 09:15 - 12:00 | BL4019 | Övning | Alla | John Fitzpatrick | Beteendestudier | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BL4019 | Övning | Alla | John Fitzpatrick | Beteendestudier | ||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-03-31 | 09:15 - 12:00 | E306, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | BL4019 | Redovisning, Övning | Alla | John Fitzpatrick | Analys av data och presentation av uppgift på beteendestudier | ||||||||||||||||||||
v 14, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-04-03 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | Niklas Janz | Introduktion till ekologi + kursinformation | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | Niklas Janz | Vetenskapligt skrivande - Introduktion till skrivuppgiften | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-04-04 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | Niklas Janz | Evolutionär ekologi (kap 2-5, 6,8,9) | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Seminarium | Alla | Francisco Jardim de Almada Nascimento | Diskussion: Vad är ekologi? | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-04-06 | 13:00 - 14:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2, P224, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Dugga | Alla | Niklas Janz | Quiz 1 (kap 2-5) | ||||||||||||||||||||
v 15, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-04-11 | 09:00 - 2023-04-14 18:00 | BL4019 | Alla | Påsk/Easter | ||||||||||||||||||||||||
v 16, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-04-17 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | Niklas Janz | Livshistorieteori (kap 7) | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | Niklas Janz | Fältkurs: Vetenskaplighet och experimentplanering | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-04-19 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | Johan Ehrlén | Demografi (kap 10) | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Alla | Francisco Jardim de Almada Nascimento | Hjälp R och Excel installation | |||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-04-21 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Övning | Alla | Niklas Janz | Kursboksövning (Organismer och utbredning - version A) kap 6-10 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2, P224, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Dugga | Alla | Niklas Janz | Quiz 2 kap 6-10 | ||||||||||||||||||||||
v 17, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-04-24 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | Niklas Janz | Artinteraktioner (kap 13-16) | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E306, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | BL4019 | Datalabb | Alla | David Åhlén, Francisco Jardim de Almada Nascimento, Samyuktha Rajan | Fältkurs: Statistik 1 | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-04-26 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | Karin Norén | Populationsdynamik (kap 11, 12) | ||||||||||||||||||||
22:45 - 23:00 | BL4019 | Inlämning | Alla | Skrivuppgift: Inlämning för lärarfeedback | |||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-04-28 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Övning | Alla | Francisco Jardim de Almada Nascimento | Kursboksövning (Populationsdynamik och interaktioner version B) kap 11-16 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2, Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta , Karta | BL4019 | Dugga | Alla | Francisco Jardim de Almada Nascimento | Quiz 3 kap 11-16 | ||||||||||||||||||||||
14:15 - 15:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Information | Grupp 1 | Anna Brødsgaard Shoshan, Ditte Marie Christiansen, Francisco Jardim de Almada Nascimento, Malin Hasselgren | Gr 1 Utdelning av fältuppgifter | ||||||||||||||||||||||
v 18, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-05-02 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | Elias Broman | Samhällsekologi (kap 17-18, 21) | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Datalabb | Alla | David Åhlén, Francisco Jardim de Almada Nascimento, Samyuktha Rajan | Fältkurs: Statistik 2 | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-05-03 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | Francisco Jardim de Almada Nascimento | Bevarande (kap 22) | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Föreläsning | Alla | Francisco Jardim de Almada Nascimento | Ekosystemekologi (kap 19-20) | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-05-05 | 09:15 - 12:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Övning | Alla | Francisco Jardim de Almada Nascimento | Kursboksövning (Samhällen och ekosystem - version C) kap 17-22 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2, P224, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Dugga | Alla | Francisco Jardim de Almada Nascimento | Quiz 4 kap 17-22 | ||||||||||||||||||||||
14:15 - 15:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL4019 | Information | Grupp 2 | David Åhlén, Guadalupe Sepulveda, Niklas Janz, Samyuktha Rajan | Gr 2 Utdelning av fältuppgifter | ||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | BL4019 | Inlämning | Grupp 1 | Gr 1 Inlämning av arbetsplan | |||||||||||||||||||||||||
v 19, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-05-08 | 09:00 - 17:00 | BL4019 | Fältkurs | Grupp 1 | Anna Brødsgaard Shoshan, Francisco Jardim de Almada Nascimento, Jonathon Clifford Winnel, Linnéa Ström | Fältkurs Tovetorp börjar | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-05-09 | 09:00 - 12:00 | BL4019 | Fältkurs | Grupp 1 | Francisco Jardim de Almada Nascimento | |||||||||||||||||||||||
13:30 - 17:00 | BL4019 | Redovisning | Grupp 1 | Francisco Jardim de Almada Nascimento | Tvärredovisning 1 | ||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-05-10 | 09:00 - 17:00 | BL4019 | Fältkurs | Grupp 1 | Anna Brødsgaard Shoshan, Jonathon Clifford Winnel, Linnéa Ström | |||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | BL4019 | Inlämning | Grupp 2 | Inlämning för Peer feedback | |||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-05-11 | 09:00 - 17:00 | BL4019 | Exkursion | Grupp 2 | Kristoffer Hylander | Tyresta | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | BL4019 | Fältkurs | Grupp 1 | Anna Brødsgaard Shoshan, Jonathon Clifford Winnel, Linnéa Ström | |||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-05-12 | 09:00 - 17:00 | BL4019 | Fältkurs | Grupp 1 | Anna Brødsgaard Shoshan, Francisco Jardim de Almada Nascimento, Jonathon Clifford Winnel, Linnéa Ström | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | BL4019 | Grupp 2 | Kompledigt Kristi Himmelsfärd | ||||||||||||||||||||||||||
Lördag | 2023-05-13 | 09:00 - 12:00 | BL4019 | Fältkurs | Grupp 1 | Francisco Jardim de Almada Nascimento | |||||||||||||||||||||||
13:30 - 17:00 | BL4019 | Redovisning | Grupp 1 | Francisco Jardim de Almada Nascimento | Tvärredovisning 2 | ||||||||||||||||||||||||
Söndag | 2023-05-14 | 09:00 - 17:00 | BL4019 | Fältkurs | Grupp 1 | Anna Brødsgaard Shoshan, Jonathon Clifford Winnel, Linnéa Ström | |||||||||||||||||||||||
v 20, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-05-15 | 09:00 - 17:00 | BL4019 | Fältkurs | Grupp 1 | Anna Brødsgaard Shoshan, Jonathon Clifford Winnel, Linnéa Ström | |||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-05-17 | 15:45 - 16:00 | BL4019 | Inlämning | Grupp 2 | Gr 2 Inlämning av arbetsplan | |||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | BL4019 | Inlämning | Grupp 2 | Deadline Peer Feedback | |||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-05-18 | 09:00 - 17:00 | BL4019 | Fältkurs | Grupp 2 | David Åhlén, Guadalupe Sepulveda, Niklas Janz, Samyuktha Rajan | Fältkurs Tovetorp börjar | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-05-19 | 09:00 - 16:00 | D258, Arrhenius hus D, Vån 2, D325, Arrhenius hus D, Vån 3, D358, Arrhenius hus D, Vån 3, D508, Arrhenius hus D, Vån 5 | Karta | BL4019 | Redovisning | Grupp 1 | Francisco Jardim de Almada Nascimento | Muntliga redovisningar fältarbetet | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BL4019 | Fältkurs | Grupp 2 | Niklas Janz | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | BL4019 | Redovisning | Grupp 2 | Niklas Janz | Tvärredovisning 1 | ||||||||||||||||||||||||
Lördag | 2023-05-20 | 09:00 - 17:00 | BL4019 | Fältkurs | Grupp 2 | David Åhlén, Guadalupe Sepulveda, Samyuktha Rajan | |||||||||||||||||||||||
Söndag | 2023-05-21 | 09:00 - 17:00 | BL4019 | Fältkurs | Grupp 2 | David Åhlén, Guadalupe Sepulveda, Samyuktha Rajan | |||||||||||||||||||||||
v 21, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-05-22 | 09:00 - 17:00 | BL4019 | Fältkurs | Grupp 2 | David Åhlén, Guadalupe Sepulveda, Niklas Janz, Samyuktha Rajan | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-05-23 | 09:00 - 12:00 | BL4019 | Fältkurs | Grupp 2 | Niklas Janz | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | BL4019 | Redovisning | Grupp 2 | Niklas Janz | Tvärredovisning 2 | ||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | BL4019 | Inlämning | Grupp 1 | Inlämning för Peer feedback | |||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-05-24 | 09:00 - 17:00 | BL4019 | Exkursion | Grupp 1 | Kristoffer Hylander | Tyresta | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | BL4019 | Fältkurs | Grupp 2 | David Åhlén, Guadalupe Sepulveda, Samyuktha Rajan | |||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-05-25 | 09:00 - 17:00 | BL4019 | Fältkurs | Grupp 2 | David Åhlén, Guadalupe Sepulveda, Samyuktha Rajan | Fältkurs Tovetorp slutar | ||||||||||||||||||||||
v 22, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-05-30 | 09:00 - 16:00 | D258, Arrhenius hus D, Vån 2, D325, Arrhenius hus D, Vån 3, D358, Arrhenius hus D, Vån 3, E314, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta , Karta | BL4019 | Redovisning | Grupp 2 | David Åhlén, Guadalupe Sepulveda, Niklas Janz, Samyuktha Rajan | Muntliga redovisningar fältarbetet | ||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | BL4019 | Inlämning | Grupp 1 | Deadline Peer Feedback | |||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-06-02 | 22:45 - 23:00 | BL4019 | Inlämning | Grupp 1 | Slutinlämning skrivuppgift | |||||||||||||||||||||||
22:45 - 23:00 | BL4019 | Inlämning | Grupp 2 | Slutinlämning skrivuppgift |
Kurskod | Namn |
BL4019 | Ekologi I |