Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumerera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Delkurs |
Undervisningstyp |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
JO1068, JO1070, JO7020-7022, MK1034, MK3014, MK7030, MK7033-7034, MK7036 | |||||||||||||||||||||||||||||
v 13 | Onsdag 2019-03-27 v 13 | ||||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Gästföreläsning | ‘Crisis’ as a Populist Imaginary? Discursive Shifts in Media and Politics. Welcome to the open lecture with Bonnier professor Michal Krzyzanowski. | |||||||||||||||||||||||||
MK3014 | |||||||||||||||||||||||||||||
v 4 | Tisdag 2019-01-22 v 4 | ||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Introduktion | Alla | Birgitta Fiedler, Emelie Jamieson, Kristina Jerner Widestedt, Sven Ross | Kursintroduktion | ||||||||||||||||||||||
Torsdag 2019-01-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Föreläsning | Alla | Sven Ross | Föreläsning 1: Positivismen, Popper och medieforskningens huvudfåra | ||||||||||||||||||||||
v 5 | Måndag 2019-01-28 v 5 | ||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Stora Redaktionen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Introduktion | Alla | Petrus Dahlbeck | Introduktion till JMK:s datasystem och policy - Endast för de som ej gått på JMK nyligen | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Föreläsning | Alla | Sven Ross | Föreläsning 2: Paradigm, konstruktionism och kritisk realism | ||||||||||||||||||||||
Tisdag 2019-01-29 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Föreläsning | Alla | Sven Ross | Föreläsning 3: Kritisk forskning - kritisk teori och feministisk vetenskapsteori | ||||||||||||||||||||||
Torsdag 2019-01-31 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Föreläsning | Alla | Sven Ross | Föreläsning 4: Tolkande perspektiv - Hermeneutik, strukturalism, poststrukturalism och postmodernism | ||||||||||||||||||||||
v 6 | Tisdag 2019-02-05 v 6 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp A | Sven Ross | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp B | Sven Ross | |||||||||||||||||||||||
Onsdag 2019-02-06 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp C | Sven Ross | |||||||||||||||||||||||
v 7 | Måndag 2019-02-11 v 7 | ||||||||||||||||||||||||||||
11:45 - 12:00 | Vetenskaplighet, teori och metod | Inlämning | Alla | Inlämning: Hemtentamen (Vetenskapsteori) | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Föreläsning, Introduktion | Grupp A | Anja Hirdman | Introducerande föreläsning: Representation | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Föreläsning, Introduktion | Grupp B | Ulf Jonas Folke Jonsson | Introducerande föreläsning: Strategisk kommunikation och marknadskommunikation | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Föreläsning, Introduktion | Grupp C | Jörgen Behrendtz | Introducerande föreläsning: Vardagens mediering | ||||||||||||||||||||||
Onsdag 2019-02-13 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:45 - 10:00 | JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Inlämning | Alla | Deadline: val av teorispecialisering | |||||||||||||||||||||||
Torsdag 2019-02-14 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Datorsalen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Information | Alla | Agnes Gerner | Litteratursökning i databaser | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Introduktion | Alla | Sven Ross | Introduktion till Uppsatskursen | ||||||||||||||||||||||
v 8 | Måndag 2019-02-18 v 8 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp B | Ulf Jonas Folke Jonsson | Strategisk kommunikation och marknadskommunikation | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Sal3, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp C | Jörgen Behrendtz | Vardagens mediering | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Sal1, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp A | Anja Hirdman | Representationer | ||||||||||||||||||||||
Tisdag 2019-02-19 | |||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:30 | JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Seminarium | Alla | Sven Ross | Rådgivning om uppsats-PM | ||||||||||||||||||||||
v 9 | Onsdag 2019-02-27 v 9 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:45 - 10:00 | Vetenskaplighet, teori och metod | Inlämning | Alla | Inlämning: Teoripapers | |||||||||||||||||||||||||
Fredag 2019-03-01 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal3, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp C | Jörgen Behrendtz | Slutseminarium: Vardagens mediering | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal1, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp A | Anja Hirdman | Slutseminarium: Representationer | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp B | Ulf Jonas Folke Jonsson | Slutseminarium: Strategisk kommunikation och marknadskommunikation | ||||||||||||||||||||||
v 10 | Måndag 2019-03-04 v 10 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Föreläsning, Introduktion | Grupp A | Elitsa Ivanova | Introducerande föreläsning: Kvalitativa innehållsanalytiska metoder | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Föreläsning, Introduktion | Grupp B | Sven Ross | Introducerande föreläsning: Kvantitativa metoder | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Föreläsning, Introduktion | Grupp C | Ekaterina Kalinina | Introducerande föreläsning: Etnografi och kvalitativa intervjuer | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Sal1, Garnisonen, Vån 4, Sal3, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Seminarium | Alla | Sven Ross | Rådgivning om uppsats-PM | ||||||||||||||||||||||
Tisdag 2019-03-05 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal3, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp C | Ekaterina Kalinina | Etnografi och kvalitativa intervjuer | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal1, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp A | Elitsa Ivanova | Kvalitativa innehållsanalytiska metoder | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp B | Sven Ross | Kvantitativa metoder | ||||||||||||||||||||||
Torsdag 2019-03-07 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:45 - 10:00 | Vetenskaplighet, teori och metod | Inlämning | Alla | Deadline: val av metodspecialisering | |||||||||||||||||||||||||
Fredag 2019-03-08 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:45 - 14:00 | Vetenskaplighet, teori och metod | Inlämning | Grupp B | Sven Ross | Uppladdning av utkast till frågeformulär/kodschema (gäller endast Kvantitativa metoder) | ||||||||||||||||||||||||
v 11 | Tisdag 2019-03-12 v 11 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal3, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp C | Ekaterina Kalinina | Mellanseminarium: Entografi och kvalitativa intervjuer | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal1, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp A | Elitsa Ivanova | Mellanseminarium: Kvalitativa innehållsanalytiska metoder | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp B | Sven Ross | Mellanseminarium: Kvantitativa metoder | ||||||||||||||||||||||
Onsdag 2019-03-13 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:45 - 15:00 | Examensarbete | Inlämning | Alla | Deadline: Uppsats-PM | |||||||||||||||||||||||||
Torsdag 2019-03-14 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:30 | Datorsalen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp B | Sven Ross | SPSS-genomgång (Kvantitativa metoder) | ||||||||||||||||||||||
v 12 | Måndag 2019-03-18 v 12 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Datorsalen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp B | Sven Ross | SPSS: extrapass | ||||||||||||||||||||||
Onsdag 2019-03-20 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:45 - 10:00 | Vetenskaplighet, teori och metod | Inlämning | Alla | Inlämning: Metodpapers | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 | Examensarbete | Övrigt | Alla | Handledarfördelning och schema för PM-seminarier publiceras | |||||||||||||||||||||||||
v 13 | Måndag 2019-03-25 v 13 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp B | Sven Ross | Slutseminarium: Kvantitativa metoder | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal3, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp C | Ekaterina Kalinina | Slutseminarium: Etnografi och kvalitativa intervjuer | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal1, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp A | Elitsa Ivanova | Slutseminarium: Kvalitativa innehållsanalytiska metoder - Grupp 1 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal1, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Vetenskaplighet, teori och metod | Seminarium | Grupp A | Elitsa Ivanova | Slutseminarium: Kvalitativa innehållsanalytiska metoder - Grupp 2 | ||||||||||||||||||||||
Tisdag 2019-03-26 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarierum 2 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: KS | Kristina Stenström | Handledning med Kristina Stenström | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarierum 1 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: JJ | Ulf Jonas Folke Jonsson | Handledning med Jonas Jonsson | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Seminarierum 1 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: JS | Jörgen Behrendtz | Handledning med Jörgen Skågeby | ||||||||||||||||||||||
Onsdag 2019-03-27 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | Seminarierum 2 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: SR | Sven Ross | Handledning med Sven Ross | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | Seminarierum 1 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: RF | Rodrigo Ferrada Stoehrel | Handledning med Rodrigo Ferrada Stoehrel | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Seminarierum 2 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: TR | Torbjörn Rolandsson | Handledning med Torbjörn Rolandsson | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Seminarierum 1 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: KW | Kristina Jerner Widestedt | Handledning med Kristina Widestedt | ||||||||||||||||||||||
Torsdag 2019-03-28 | |||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Sal3, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: EI | Elitsa Ivanova | Handledning med Elitsa Ivanova | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Seminarierum 2 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: MW | Michael Westerlund | Handledning med Michael Westerlund | ||||||||||||||||||||||
13:30 - 14:30 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: MC | Miyase Christensen | Handledning med Miyase Christensen | ||||||||||||||||||||||
Fredag 2019-03-29 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | Sal3, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: EC | Elizabeth Castaldo Lundén | Handledning med Elizabeth Castaldo Lundén | ||||||||||||||||||||||
v 14 | Onsdag 2019-04-03 v 14 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarierum 2 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: KS | Kristina Stenström | Handledning med Kristina Stenström | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Handledning | Handledning: JS | Jörgen Behrendtz | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Seminarierum 2 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: RF | Rodrigo Ferrada Stoehrel | Handledning med Rodrigo Ferrada Stoehrel | ||||||||||||||||||||||
Torsdag 2019-04-04 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sal3, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Frågestund | Handledning: EI | Elitsa Ivanova | Frågestund med Elitsa Ivanova | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Seminarierum 2 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: SR | Sven Ross | Handledning med Sven Ross | ||||||||||||||||||||||
Fredag 2019-04-05 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Seminarierum 2 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: TR | Torbjörn Rolandsson | Handledning med Torbjörn Rolandsson | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Seminarierum 1 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: EC | Elizabeth Castaldo Lundén | |||||||||||||||||||||||
v 15 | Torsdag 2019-04-11 v 15 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Seminarium | Sven Ross | Uppsamlingseminarium | |||||||||||||||||||||||
v 16 | Onsdag 2019-04-17 v 16 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Seminarierum 2 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning enskild | Handledning: EI | Elitsa Ivanova | Individuell handledning med Elitsa Ivanova | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Seminarierum 1 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: TR | Torbjörn Rolandsson | Handledning med Torbjörn Rolandsson | ||||||||||||||||||||||
09:45 - 11:45 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: KS | Kristina Stenström | Handledning med Kristina Stenström | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 15:00 | Seminarierum 3, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning enskild | Handledning: SR | Sven Ross | Individuell handledning med Sven Ross | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: KS | Kristina Stenström | Handledning med Kristina Stenström | ||||||||||||||||||||||
Torsdag 2019-04-18 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Seminarierum 2 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: RF | Rodrigo Ferrada Stoehrel | Handledning med Rodrigo Ferrada Stoehrel | ||||||||||||||||||||||
v 17 | Tisdag 2019-04-23 v 17 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Seminarium | Handledning: JJ | Ulf Jonas Folke Jonsson | |||||||||||||||||||||||
Onsdag 2019-04-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 15:00 | Seminarierum 1 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning enskild | Handledning: SR | Sven Ross | Individuell handledning med Sven Ross | ||||||||||||||||||||||
v 18 | Måndag 2019-04-29 v 18 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Datorsalen, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: SR | Sven Ross | Handledning med Sven Ross (SPSS) | ||||||||||||||||||||||
Torsdag 2019-05-02 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarierum 1 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: KS | Kristina Stenström | Handledning med Kristina Stenström | ||||||||||||||||||||||
12:30 - 15:30 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: EI | Elitsa Ivanova | |||||||||||||||||||||||
Fredag 2019-05-03 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal3, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: EC | Elizabeth Castaldo Lundén | Mittseminarium | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Seminarierum 2 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: RF | Rodrigo Ferrada Stoehrel | Handledning med Rodrigo Ferrada Stoehrel | ||||||||||||||||||||||
v 19 | Måndag 2019-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Seminarierum 1 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: TR | Torbjörn Rolandsson | Handledning med Torbjörn Rolandsson | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | Seminarierum 2 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: JS | Jörgen Behrendtz | Handledning med Jörgen Skågeby | ||||||||||||||||||||||
Tisdag 2019-05-07 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Seminarium | Handledning: JJ | Ulf Jonas Folke Jonsson | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 15:00 | Seminarierum 1 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: SR | Sven Ross | Mittseminarium Examensarbete | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Seminarium | Handledning: MC | Miyase Christensen | Mittseminarium | ||||||||||||||||||||||
Onsdag 2019-05-08 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Sal3, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: KW | Kristina Jerner Widestedt | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Seminarierum 2 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: MW | Michael Westerlund | Handledning med Michael Westerlund | ||||||||||||||||||||||
v 20 | Torsdag 2019-05-16 v 20 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sal3, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning enskild | Handledning: JJ | Ulf Jonas Folke Jonsson | Handledning med Jonas Jonsson | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarierum 1 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: KS | Kristina Stenström | Handledning med Kristina Stenström | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | Seminarierum 2 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: SR | Sven Ross | Handledning med Sven Ross | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Seminarierum 1 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: KS | Kristina Stenström | Handledning med Kristina Stenström | ||||||||||||||||||||||
v 21 | Måndag 2019-05-20 v 21 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Seminarierum 2 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: RF | Rodrigo Ferrada Stoehrel | Handledning med Rodrigo Ferrada Stoehrel | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: SR | Sven Ross | Handledning med Sven Ross | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 16:00 | Seminarierum 1 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning enskild | Handledning: EI | Elitsa Ivanova | Individuell handledning med Elitsa Ivanova | ||||||||||||||||||||||
Tisdag 2019-05-21 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | Seminarierum 1 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: SR | Sven Ross | Handledning med Sven Ross | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Seminarierum 1 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: TR | Torbjörn Rolandsson | Handledning med Torbjörn Rolandsson | ||||||||||||||||||||||
Onsdag 2019-05-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Handledning | Handledning: SR | Sven Ross | Handledning med Sven Ross | ||||||||||||||||||||||
14:45 - 15:00 | Examensarbete | Övrigt | Alla | Sven Ross | Deadline: Klartecken om framläggning av uppsats. Handledarna lämnar klartecken till kursansvarige. Studenter med klartecken anmäler sig till slutseminariet. | ||||||||||||||||||||||||
v 22 | Tisdag 2019-05-28 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:45 - 13:00 | Examensarbete | Inlämning | Alla | Uppladdning av uppsats på Athena | |||||||||||||||||||||||||
v 23 | Måndag 2019-06-03 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4, Sal3, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Uppsatsventilering | Alla | Slutseminarier | |||||||||||||||||||||||
Tisdag 2019-06-04 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Sal1, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Uppsatsventilering | Alla | Slutseminarier | |||||||||||||||||||||||
Onsdag 2019-06-05 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4, Sal3, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Uppsatsventilering | Alla | Slutseminarier | |||||||||||||||||||||||
Fredag 2019-06-07 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Sal2, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examensarbete | Uppsatsventilering | Alla | Slutseminarier | |||||||||||||||||||||||
v 24 | Fredag 2019-06-14 v 24 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:45 - 13:00 | Examensarbete | Inlämning | Alla | Deadline: Revidering, arkivex och DiVA-publicering |
Kurskod | Namn |
JO1068 | Journalistik II |
JO1070 | Journalistik IV |
JO7020 | Sociala medier och redaktionellt arbete |
JO7021 | Journalistik och social förändring |
JO7022 | Journalistik - masterkurs |
MK1034 | Medie- och kommunikationsvetenskap I |
Kurskod | Namn |
MK3014 | Medie- och kommunikationsvetenskap - kandidatkurs |
MK7030 | Medie- och kommunikationsvetenskap - masterkurs |
MK7033 | Medier och politik i en globaliserad värld |
MK7034 | Mediearkeologi |
MK7036 | Medier, rättvisa och mänskliga rättigheter |