Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 22 | Tis 2024-05-28 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Elisabet Cortes | PALM | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 |
C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E |
Karta
Karta |
LIT406 TTA236 |
20049, V24, 25%, DAG, NML 21052, V24, 100%, BLA, NML |
Omexamination | Teckenspråk och tolkning II - helgrupp | Magnus Ryttervik | ||||||||||||||||||||||
Ons 2024-05-29 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Elisabet Cortes | PALM | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 09:00 | E279, Språkbubblan, Södra huset E, Vån 2 | Karta | För- och eftertid | ||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 09:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Karta | Vakttid | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Karta | 2LG072 | Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:30 | E279, Språkbubblan, Södra huset E, Vån 2 | Karta | Examination | Omtentamen Talkommunikation: Talperception och talutveckling | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 |
C311, Södra huset C, Vån 3 C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 |
Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Omexamination | Teckenspråk i teori och praktik II-alla | Eira Balkstam | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIA749 LIB710 LIB729 LID749 LIF749 LIM070 LIN602 LIN612 LIN622 LIN633 LIN640 LIT330 LIT759 |
20000, V24, 50%, DAG, NML 20010, V24, 50%, DAG, NML 20011, V24, 100%, DAG, NML 20012, V24, 50%, DAG, NML 20014, V24, 50%, DAG, NML 20020, V24, 50%, DAG, NML 20021, V24, 50%, DAG, NML 20023, V24, 50%, DAG, NML 20024, V24, 50%, DAG, NML 20029, V24, 50%, DAG, NML 20042, V24, 50%, DAG, NML 20045, V24, 50%, DAG, NML 20047, V24, 100%, DAG, NML |
Redovisning | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Ingela Holmström | ||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 |
C311, Södra huset C, Vån 3 C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 |
Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Omexamination | Teckenspråk i teori och praktik II-alla | Eira Balkstam | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 13:15 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Karta | Vakttid | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | KÖL-M244, Arrhenius KÖL, Vån 2 | Karta | Föreläsning | Rita Almeida | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Möte | Ingela Holmström | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C311, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Omexamination | Teckenspråk i teori och praktik II-alla | Eira Balkstam | ||||||||||||||||||||||
14:30 - 15:00 | E279, Språkbubblan, Södra huset E, Vån 2 | Karta | För- och eftertid | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Marcin Wlodarczak | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Övrigt | Alexander Näslund | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Beata Megyesi | ||||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-05-30 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Elisabet Cortes | PALM | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 08:15 | via Athena |
LIT150 LIT153 |
20043, V24, 50%, DAG, DST 20046, V24, 50%, DAG, DST |
Examination Inlämning Webbaserat |
|||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E231, Språkparken, Södra huset E, Vån 2 | Karta | 2LG082 | Redovisning | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIA749 LIB710 LIB729 LID749 LIF749 LIM070 LIN602 LIN612 LIN622 LIN633 LIN640 LIT330 LIT759 |
20000, V24, 50%, DAG, NML 20010, V24, 50%, DAG, NML 20011, V24, 100%, DAG, NML 20012, V24, 50%, DAG, NML 20014, V24, 50%, DAG, NML 20020, V24, 50%, DAG, NML 20021, V24, 50%, DAG, NML 20023, V24, 50%, DAG, NML 20024, V24, 50%, DAG, NML 20029, V24, 50%, DAG, NML 20042, V24, 50%, DAG, NML 20045, V24, 50%, DAG, NML 20047, V24, 100%, DAG, NML |
Redovisning | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Marcin Wlodarczak | Möte | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-05-31 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Elisabet Cortes | PALM | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIA749 LIB710 LIB729 LID749 LIF749 LIM070 LIN602 LIN612 LIN622 LIN633 LIN640 LIT330 LIT759 |
20000, V24, 50%, DAG, NML 20010, V24, 50%, DAG, NML 20011, V24, 100%, DAG, NML 20012, V24, 50%, DAG, NML 20014, V24, 50%, DAG, NML 20020, V24, 50%, DAG, NML 20021, V24, 50%, DAG, NML 20023, V24, 50%, DAG, NML 20024, V24, 50%, DAG, NML 20029, V24, 50%, DAG, NML 20042, V24, 50%, DAG, NML 20045, V24, 50%, DAG, NML 20047, V24, 100%, DAG, NML |
Redovisning | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Hatice Zora | Meeting | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Möte | Ingela Holmström | |||||||||||||||||||||||||
13:30 - 16:30 | KÖL-M244, Arrhenius KÖL, Vån 2 | Karta | Amanda Kann | fakultetsrådsmöte | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 15:15 |
LIT419 LITK21 |
20019, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Examination Hemtentamen Inlämning |
Teckenspråk i teori och praktik II-alla | |||||||||||||||||||||||||
v 23 | Mån 2024-06-03 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | KÖL-M244, Arrhenius KÖL, Vån 2 | Karta | Föreläsning | Rita Almeida | MR safety course | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Ingela Holmström | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 20:00 | Pärlan, Albano Hus 1, Vån 6 | Karta | Konferens | Mattias Heldner | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Möte | Ingela Holmström | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | via Zoom | LIN017 | 20033, V24, 25%, KV, DST | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
20:00 - 20:15 | via Athena | LIT009 | 20008, V24, 25%, KV, DST |
Omtentamen Utlämning av tentamen Webbaserat |
Kurskod | Namn |
2LG072 | Talkommunikation |
2LG082 | Projektarbete & skriftlig framställning |
LIA749 | Allmän språkvetenskap - magisterkurs |
LIB710 | Barns språkutveckling - magisterkurs |
LIB729 | Barns språkutveckling - masterkurs |
LID749 | Datorlingvistik - magisterkurs |
LIF749 | Fonetik - magisterkurs |
LIM070 | Typologi och språklig mångfald - masterkurs |
LIN017 | Språk, kultur och tänkande |
LIN602 | Praktik för programstudenter |
LIN612 | Lingvistik: allmän språkvetenskap - kandidatkurs |
LIN622 | Lingvistik: datorlingvistik - kandidatkurs |
LIN633 | Lingvistik: experimentell lingvistik - kandidatkurs |
Kurskod | Namn |
LIN640 | Lingvistik: barns språkutveckling - kandidatkurs |
LIT009 | Att transkribera och annotera teckenspråkstexter |
LIT150 | Teckenspråkslingvistik II |
LIT153 | Teckenspråk i användning |
LIT330 | Teckenspråkslingvistik - kandidatkurs |
LIT404 | Svenskt teckenspråk IV |
LIT406 | Svenskt teckenspråk VI |
LIT419 | Kontrastivt perspektiv på svenskt teckenspråk |
LIT759 | Teckenspråk - magisterkurs |
LITK21 | Teckenspråk i teori och praktik II |
TTA236 | Teckenspråk och tolkning II |