Nu +12 månader   D4110 (ERG), 20 Anpassa Prenumerera
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 14/9 
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 15/9 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Susanne Olsson
Personalmöte
APT religionshistoria
14:00
13:00
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Peter Jackson Rova
Högre seminarium
16:00
14:00
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 16/9 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Högre seminarium
15:00
13:00
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 17/9 
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 18/9 
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 19/9 
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 20/9 

v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 21/9 
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 22/9 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Magnus Öhlander
Möte
Generell diskussion
och ansökningstänk
11:00
09:00
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 23/9 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Högre seminarium
15:00
13:00
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 24/9 
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 25/9 
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 26/9 
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 27/9 

v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 28/9 
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 29/9 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Peter Jackson Rova
Högre seminarium
16:00
14:00
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 30/9 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Högre seminarium
15:00
13:00
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 1/10 
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 2/10 
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 3/10 
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 4/10 

v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 5/10 
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 6/10 
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 7/10 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Högre seminarium
15:00
13:00
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 8/10 
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 9/10 
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 10/10 
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 11/10 

v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 12/10 
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 13/10 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Susanne Olsson
Personalmöte
APT religionshistoria
14:00
13:00
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Peter Jackson Rova
Högre seminarium
16:00
14:00
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 14/10 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Sarah Holst Kjaer
Personalmöte
APT Etno
10:00
09:00
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Högre seminarium
15:00
13:00
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 15/10 
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 16/10 
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 17/10 
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 18/10 

v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 19/10 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Magnus Öhlander
Möte
Pitchworkshop
11:00
09:00
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 20/10 
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 21/10 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Högre seminarium
15:00
13:00
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Andrea Dankic
Möte
Årsmöte
Forum för feministisk forskning
20:00
18:00
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 22/10 
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 23/10 
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 24/10 
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 25/10 

v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 26/10 
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 27/10 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Peter Jackson Rova
Högre seminarium
16:00
14:00
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 28/10 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Högre seminarium
15:00
13:00
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 29/10 
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 30/10 
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 31/10 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
Alla helgons dag
19:00
09:00
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 1/11 

v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 2/11 
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 3/11 
ETA810
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Susanne Waldén
Introduktion
Seminarium
Litteratursökning, relevansprövning. Arbetsplanering. Läs kursbeskrivningen inför introduktionen!
12:00
10:00
GV7102
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Seminarium
Webbaserat
Seminarium 1
16:00
13:00
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 4/11 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Högre seminarium
15:00
13:00
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 5/11 
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 6/11 
GV2001
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Emma Von Essen
Genusforskningens metoder
Seminarium
Kvantitativ metod
10:00
08:00
GV2001
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Emma Von Essen
Genusforskningens metoder
Seminarium
Kvantitativ metod
12:00
10:00
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 7/11 
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 8/11 

v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 9/11 
ETG301
ETG930
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Markus Idvall
Examensarbete
Handledning
12:00
10:00
ETG301
ETG930
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Elin Nystrand von Unge
Examensarbete
Handledning
15:00
13:00
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 10/11 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Susanne Olsson
Personalmöte
APT religionshistoria
14:00
13:00
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Peter Jackson Rova
Högre seminarium
16:00
14:00
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 11/11 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Sarah Holst Kjaer
Personalmöte
APT Etno
10:00
09:00
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Högre seminarium
15:00
13:00
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 12/11 
ETG350
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Hanna Jansson
Folklore: Ritual, berättelse och tradition
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Folklore då och nu
12:00
10:00
ETG350
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Hanna Jansson
Folklore: Ritual, berättelse och tradition
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Folklore då och nu
15:00
13:00
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 13/11 
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 14/11 
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 15/11 

v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 16/11 
ETA805
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Mattias Frihammar
Föreläsning
Seminarium
10-11 Seminarium Rituella processer och metaforiska handlingar
11-12 Föreläsning Nation, identifikation och vithet
12:00
10:00
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 17/11 
GV2001
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Fanny Ambjörnsson
Genusforskningens metoder
Seminarium
Seminarium
Etnografi
12:00
10:00
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 18/11 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Högre seminarium
15:00
13:00
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 19/11 
ETG350
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Hanna Jansson
Folklore: Ritual, berättelse och tradition
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Performance
12:00
10:00
ETG350
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Hanna Jansson
Folklore: Ritual, berättelse och tradition
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Performance
15:00
13:00
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 20/11 
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 21/11 
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 22/11 

v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 23/11 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Magnus Öhlander
Möte
Utkastworkshop I
12:00
09:00
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 24/11 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Peter Jackson Rova
Högre seminarium
16:00
14:00
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 25/11 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Högre seminarium
15:00
13:00
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 26/11 
ETG350
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Hanna Jansson
Folklore: Ritual, berättelse och tradition
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Ritual och tradition
12:00
10:00
ETG350
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Hanna Jansson
Folklore: Ritual, berättelse och tradition
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Ritual och tradition
15:00
13:00
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 27/11 
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 28/11 
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 29/11 

v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 30/11 
ETA805
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Elin Franzén
Föreläsning
Seminarium
10-11 Seminarium Nation, identifikation och vithet
11-12 Föreläsning Tillvaron träder fram: fenomenologiska undersökningar.
12:00
10:00
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 1/12 
ETA804
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Hanna Jansson
Föreläsning
Seminarium
Nätetnografi
15:00
13:00
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 2/12 
GV7103
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Seminarium
12:00
10:00
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Högre seminarium
15:00
13:00
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 3/12 
ETG210
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Lars Kaijser
Skriftlig uppgift
Föreläsning
Introduktion
12:00
10:00
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 4/12 
ETG210
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Andrea Dankic
Skriftlig uppgift
Handledning
15:00
13:00
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 5/12 
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 6/12 

v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 7/12 
GV3002
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Examensarbete
Seminarium
Omseminarium delkurs 2
(kompensation för missade seminarier)
12:00
10:00
ETG100
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Ida Hughes Tidlund
Kulturanalys och samtidsperspektiv .
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Etnologins tillämpningar: Granskning av ett vetenskapligt arbete
15:00
13:00
ETG100
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Lenita Kefala
Kulturanalys och samtidsperspektiv .
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Etnologins tillämpningar: Granskning av ett vetenskapligt arbete
17:00
15:00
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 8/12 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Susanne Olsson
Personalmöte
APT religionshistoria
14:00
13:00
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Peter Jackson Rova
Högre seminarium
16:00
14:00
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 9/12 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Sarah Holst Kjaer
Personalmöte
APT Etno
10:00
09:00
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Högre seminarium
15:00
13:00
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 10/12 
ETG100
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Kalle Ström
Kulturanalys och samtidsperspektiv .
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Strukturalistisk analys
12:00
10:00
ETG100
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Ida Hughes Tidlund
Kulturanalys och samtidsperspektiv .
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Strukturalistisk analys
15:00
13:00
ETG100
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Ida Hughes Tidlund
Kulturanalys och samtidsperspektiv .
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Strukturalistisk analys
17:00
15:00
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 11/12 
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 12/12 
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 13/12 

v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 14/12 
ETA805
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Seminarium
10-12 Seminarium Stad, identitet, norm
12:00
10:00
ETG210
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Andrea Dankic
Skriftlig uppgift
Handledning
15:00
13:00
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 15/12 
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 16/12 
GV7103
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Seminarium
12:00
10:00
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Högre seminarium
15:00
13:00
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 17/12 
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 18/12 
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 19/12 
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 20/12 

v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 21/12 
ETG210
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Andrea Dankic
Skriftlig uppgift
Handledning
15:00
13:00
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 22/12 
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 23/12 
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 24/12 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
JUL
00:00
09:45
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 25/12 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
JUL
00:00
00:00
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 26/12 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
JUL
19:00
00:00
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 27/12 

v 53 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 28/12 
v 53 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 29/12 
v 53 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 30/12 
v 53 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 31/12 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
Nyårsafton
22:00
08:45
v 53 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 1/1 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
Nyårsdagen
22:00
09:00
v 53 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 2/1 
v 53 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 3/1 

v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 4/1 
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 5/1 
GV2001
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Genusvetenskapligt arbete
Seminarium
Diskussion råmanus
15:00
13:00
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 6/1 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
Trettondedagen
22:00
08:45
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 7/1 
ETG100
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Ulla Johansson Brück
Kulturanalys och samtidsperspektiv .
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Föremålsanalys
12:00
10:00
ETG100
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Ulla Johansson Brück
Kulturanalys och samtidsperspektiv .
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Föremålsanalys
15:00
13:00
ETG100
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Ulla Johansson Brück
Kulturanalys och samtidsperspektiv .
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Föremålsanalys
17:00
15:00
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 8/1 
ETG610
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Andrea Dankic
Mångfaldens representationer
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Musik, scenkonst, makt och representation
12:00
10:00
ETG610
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Andrea Dankic
Mångfaldens representationer
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Musik, scenkonst, makt och representation
15:00
13:00
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 9/1 
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 10/1 

v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 11/1 
GV7102
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Seminarium
Textseminarium
15:00
09:00
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 12/1 
RHG002-003
RKVG12-14
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Examensarbete
Självständigt arbete
Skriftlig uppgift
Uppsatsventilering
17:00
09:00
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 13/1 
ETG210
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Andrea Dankic
Skriftlig uppgift
Uppsatsventilering
16:00
09:00
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 14/1 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Magnus Öhlander
Möte
Utkastworkshop II
12:00
09:00
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 15/1 
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 16/1 
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 17/1 

v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 18/1 
ETG210
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Etnologiska problemområden
Föreläsning
Introduktionsföreläsning
12:00
10:00
RKVA01
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Olof Sundqvist
Peter Jackson Rova
Introduktion
15:00
13:00
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 19/1 
ETA816
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Mattias Frihammar
Kulturarvsprocesser och minnespolitik
Introduction: Cultural heritage processes in Europe - background, context, memory and history
11:00
10:00
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 20/1 
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Anna Cavallin
Introduktion till genusvetenskapen
Kulturstudier
Stat, politik och organisation
Seminarium
Uppsamingsseminarium
12:00
10:00
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 21/1 
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 22/1 
ETG210
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Hanna Jansson
Etnologiska problemområden
Seminarium
Narrativ och ritual
12:00
10:00
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Tinnerholm Ljungberg
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Christina Alnevall
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
15:15
14:00
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 23/1 
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 24/1 

v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 25/1 
ETG301
ETG930
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Teori och Metod
Föreläsning
Föreläsning
Genus och queer
12:00
10:00
ETG301
ETG930
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Lisa Wiklund Moreira
Examensarbete
Introduktion
Kurshäftet, delkurs examensarbete
15:00
13:00
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 26/1 
ETA816
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Mattias Frihammar
Kulturarvsprocesser och minnespolitik
10-11 Seminar: “Perspective on industrial memories. Materiality, identity politics, experience ”
11-12 Lecture: "Material and cultural traces of modernity"
12:00
10:00
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 27/1 
GV3002
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Examensarbete
Seminarium
Övning med exempeluppsas
12:00
09:00
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 28/1 
GV2001
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Malena Gustavsson
Introduktion till feministisk teori
Seminarium
12:00
10:00
ETG620
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Tinnerholm Ljungberg
Mångfald och politik
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Det svenska politiska systemet
16:00
13:00
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 29/1 
ETG210
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Kalle Ström
Etnologiska problemområden
Seminarium
Interaktionism
12:00
10:00
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Tinnerholm Ljungberg
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Christina Alnevall
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
15:15
14:00
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 30/1 
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 31/1 

v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 1/2 
RKVA01
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Olof Sundqvist
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Seminarium
Litteraturseminarium 1: Finns religion(er)?
16:00
13:00
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 2/2 
GV3002
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Hillevi Ganetz
Klassiska teman i genusteori
Seminarium
Fransk feminism 1
12:00
10:00
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 3/2 
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 4/2 
GV3002
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Examensarbete
Seminarium
Diskussion av uppsatsämnen
12:00
10:00
RKVA01
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Frederik Wallenstein
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Seminarium
Didaktikseminarium 1
15:00
13:00
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 5/2 
ETG210
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Lisa Wiklund Moreira
Etnologiska problemområden
Seminarium
Kapital, habitus och fält
12:00
10:00
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Tinnerholm Ljungberg
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Christina Alnevall
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
15:15
14:00
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 6/2 
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 7/2 

v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 8/2 
ETG210
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Etnologiska problemområden
Föreläsning
Fenomenologi
12:00
10:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 9/2 
ETA816
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Kulturarvsprocesser och minnespolitik
Without teachers. Film: Aftermath
12:00
10:00
ETA814
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Jenny Lönnroth
Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld
Lecture and Seminar: Transnationalism and Diaspora
15:00
13:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 10/2 
RHG001
RKVG11
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Sten G T Skånby
Introduktion till religionshistorien: teori och metod I
Seminarium
Seminarieuppgift 2: Se Athena. Hemtentafrågorna delas ut.
12:00
10:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 11/2 
ETG301
ETG930
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Elin Nystrand von Unge
Examensarbete
Handledning
12:00
10:00
ETG301
ETG930
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Teori och Metod
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Fördjupningsseminarium
15:00
13:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 12/2 
ETG210
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Etnologiska problemområden
Seminarium
Fenomenologi
12:00
10:00
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Tinnerholm Ljungberg
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Christina Alnevall
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
15:15
14:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 13/2 
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 14/2 

v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 15/2 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Magnus Öhlander
Möte
Utkastworkshop III
12:00
09:00
ETG301
ETG930
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Teori och Metod
Föreläsning
Föreläsning
Kulturhistoria och kulturarv
15:00
13:00
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 16/2 
ETA816
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Mattias Frihammar
Kulturarvsprocesser och minnespolitik
10-11 Seminar: On war and difficult memories in Europe.
11-12 Lecture: Nostalgia, vintage and retro:
12:00
10:00
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 17/2 
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 18/2 
RKVG13
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Henrik Johnsén
Kristendomens historia
Föreläsning
Introduktion
Tidig kristendom I
12:00
10:00
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 19/2 
ETG210
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Metod
Föreläsning
Observera och beskriva
12:00
10:00
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Tinnerholm Ljungberg
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Christina Alnevall
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
15:15
14:00
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 20/2 
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 21/2 

v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 22/2 
RKVA01
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Egil Asprem
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Seminarium
Literaturseminarium 4: "Religion" i huvudet: evolution, kognition och kultur
16:00
13:00
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 23/2 
ETA816
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Mattias Frihammar
Kulturarvsprocesser och minnespolitik
10-11 Seminar: Nostalgia, vintage and retro
11-12 Lecture: Cultural heritage between light and darkness
12:00
10:00
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 24/2 
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 25/2 
RKVA01
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Frederik Wallenstein
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Seminarium
Didaktikseminarium 3
16:00
13:00
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 26/2 
GV3002
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Christina Alnevall
Klassiska teman i genusteori
Seminarium
"Den andra" i genus- och etnicitetsteori 1
12:00
10:00
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Tinnerholm Ljungberg
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Christina Alnevall
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
15:15
14:00
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 27/2 
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 28/2 

v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 1/3 
RKVG13
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Henrik Johnsén
Kristendomens historia
Föreläsning
Ortodox och österländsk kristendom;
Europas och Nordens kristnande
12:00
10:00
RKVA01
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Olof Sundqvist
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Seminarium
Litteraturseminarium 5: Rit,
myt och sanning
15:00
13:00
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 2/3 
ETG301
ETG930
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Hanna Jansson
Litteraturkurs
Föreläsning
Seminarium
Vetenskapligt skrivande och forskningsetik
14:00
12:00
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 3/3 
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 4/3 
ETG210
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Metod
Seminarium
Arkiv
12:00
10:00
RKVG13
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Henrik Johnsén
Kristendomens historia
Föreläsning
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Reformationstiden
(obligatorisk närvaro seminarium)
15:00
13:00
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 5/3 
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Tinnerholm Ljungberg
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Christina Alnevall
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
15:15
14:00
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 6/3 
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 7/3 

v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 8/3 
RKVA01
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Erik af Edholm
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Seminarium
Genomgång av Richard Kings Orientalism and Religion.
12:00
10:00
ETG631
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Aida Jobarteh
Att arbeta med mångfald
Seminarium
Att arbeta med mångfald – Caseworkshop II
15:00
13:00
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 9/3 
ETG301
ETG930
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Hanna Jansson
Litteraturkurs
Föreläsning
Seminarium
Under seminariet diskuterar vi era tankar och funderingar kring de texter som ni arbetar med under delkursen.
12:00
10:00
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 10/3 
ETG620
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Paul Lappalainen
Mångfald och juridik
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Tillämpning av diskrimineringslagen – två rättsfall i Arbetsdomstolen angående trakasserier
12:00
10:00
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 11/3 
ETG210
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Metod
Seminarium
Intervjua och transkribera
12:00
10:00
RKVG13
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Henrik Johnsén
Kristendomens historia
Föreläsning
1900-talet till idag:
Svensk kristendom; Kristendom i Afrika, Sydmamerika och Asien
15:00
13:00
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 12/3 
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Tinnerholm Ljungberg
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Christina Alnevall
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
15:15
14:00
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 13/3 
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 14/3 

v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 15/3 
ETA814
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Jenny Lönnroth
Karin Högström
Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld
Seminar on papers (first draft)
Please note!
Seminar group 1 D4110
Seminar group 2 D4120
12:00
09:00
ETG301
ETG930
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Elin Nystrand von Unge
Examensarbete
Handledning
15:00
13:00
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 16/3 
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 17/3 
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 18/3 
ETG301
ETG930
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Lisa Wiklund Moreira
Litteraturkurs
Seminarium
Peer Review av era texter
10:00
08:00
GV2001
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Malena Gustavsson
Introduktion till feministisk teori
Seminarium
12:00
10:00
GV2001
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Malena Gustavsson
Introduktion till feministisk teori
Seminarium
15:00
13:00
GV2001
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Malena Gustavsson
Introduktion till feministisk teori
Seminarium
Omseminarium delkurs 1 (kompensation för frånvaro)
17:00
15:00
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 19/3 
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 20/3 
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 21/3 

v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 22/3 
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 23/3 
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 24/3 
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 25/3 
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 26/3 
ETG301
ETG930
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Lisa Wiklund Moreira
Litteraturkurs
Examinationsseminarium
Muntlig examination av litteraturkursen
15:00
10:00
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 27/3 
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 28/3 

v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 29/3 
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 30/3 
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 31/3 
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 1/4 
GV1000
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Christina Alnevall
Stat, politik och organisation
Seminarium
16:00
14:00
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 2/4 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
PÅSK
00:00
08:00
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 3/4 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
PÅSK
00:00
00:00
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 4/4 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
PÅSK
00:00
00:00

v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 5/4 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
PÅSK
23:00
00:00
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 6/4 
GV2001
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Elin Bengtsson
Genusvetenskapligt arbete
Seminarium
Skrivarworkshop
12:00
10:00
GV2001
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Elin Bengtsson
Genusvetenskapligt arbete
Seminarium
Skrivarworkshop
15:00
13:00
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 7/4 
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 8/4 
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 9/4 
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 10/4 
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 11/4 

v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 12/4 
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 13/4 
RHG001
RKVG11
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Martin Gansten
Syd- och Östasiens religioner
Seminarium
14:00
12:00
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 14/4 
GV2001
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Genusforskningens metoder
Seminarium
12:00
10:00
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 15/4 
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 16/4 
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 17/4 
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 18/4 

v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 19/4 
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 20/4 
ETA809
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Examensarbete
Seminarium
Skrivverkstad
12:00
10:00
ETG600
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Jenny Lönnroth
Mångfald och Globalisering
Seminarium
Mångfald i medier
15:00
13:00
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 21/4 
RHG001
RKVG11
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Willy Pfändtner
Syd- och Östasiens religioner
Seminarium
11:00
09:00
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 22/4 
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 23/4 
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 24/4 
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 25/4 

v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 26/4 
RKVA01
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Emmanouela Grypeou
Examensarbete
Seminarium
Provventilering
15:00
13:00
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 27/4 
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 28/4 
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 29/4 
GV2001
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Cecilia Åse
Genusforskningens metoder
Seminarium
Minnesarbete
15:00
13:00
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 30/4 
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 1/5 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
Första Maj
23:00
08:45
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 2/5 

v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 3/5 
ETG210
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Jenny Lönnroth
Skriftlig uppgift
Föreläsning
Introduktion till kursen
12:00
10:00
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 4/5 
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 5/5 
ETG210
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Lars Kaijser
Skriftlig uppgift
Handledning
12:00
10:00
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 6/5 
ETG100
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Pia Karlsson Minganti
Kulturanalys och samtidsperspektiv .
Seminarium
Etnologins tillämpningar: Granskning av ett vetenskapligt arbete.
12:00
10:00
ETG100
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Pia Karlsson Minganti
Kulturanalys och samtidsperspektiv .
Seminarium
Etnologins tillämpningar: Granskning av ett vetenskapligt arbete.
15:00
13:00
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 7/5 
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 8/5 
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 9/5 

v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 10/5 
RHG001
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Emmanouela Grypeou
Europas förkristna religioner
Föreläsning
12:00
09:00
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 11/5 
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 12/5 
ETG100
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Ida Hughes Tidlund
Kulturanalys och samtidsperspektiv .
Seminarium
Strukturalistisk analys
12:00
10:00
ETG100
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Ida Hughes Tidlund
Kulturanalys och samtidsperspektiv .
Seminarium
Strukturalistisk analys
15:00
13:00
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 13/5 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
Kristi Himmelfärdsdag
22:00
09:00
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 14/5 
RHG001
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Europas förkristna religioner
Föreläsning
12:00
09:00
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 15/5 
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 16/5 

v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 17/5 
RHG001
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Europas förkristna religioner
Föreläsning
12:00
09:00
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 18/5 
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 19/5 
RHG001
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Marja-Liisa Keinänen
Europas förkristna religioner
Föreläsning
12:00
09:00
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 20/5 
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 21/5 
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 22/5 
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 23/5 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
22:00
09:00

v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 24/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 25/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 26/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 27/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 28/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 29/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 30/5 

v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 31/5 
ETA808
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Mattias Frihammar
Uppsatsventilering
Tillfälle 4.
16:00
10:00
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 1/6 
ETG210
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Skriftlig uppgift
Uppsatsventilering
16:00
09:00
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 2/6 
ETA809
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Examensarbete
Uppsatsventilering
12:00
09:00
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 3/6 
RHG002-003
RKVG12-14
D4110 (ERG), Södra huset hus D
Uppsatsventilering
16:00
09:00
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 4/6 
ETG301
ETG930
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Elin Nystrand von Unge
Lisa Wiklund Moreira
Examensarbete
Uppsatsventilering
16:00
09:00
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 5/6 
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 6/6 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
Nationaldagen
22:30
08:45

v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 7/6 
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 8/6 
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 9/6 
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 10/6 
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 11/6 
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 12/6 
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 13/6 

v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 14/6 
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 15/6 
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 16/6 
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 17/6 
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 18/6 
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 19/6 
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 20/6 

v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 21/6 
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 22/6 
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 23/6 
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 24/6 
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 25/6 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
Midsommar
00:00
08:45
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 26/6 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
Midsommar
18:00
00:00
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 27/6 

v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 28/6 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 29/6 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 30/6 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 1/7 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 2/7 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 3/7 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 4/7 

v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 5/7 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 6/7 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 7/7 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 8/7 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 9/7 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 10/7 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 11/7 

v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 12/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 13/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 14/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 15/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 16/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 17/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 18/7 

v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 19/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 20/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 21/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 22/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 23/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 24/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 25/7 

v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 26/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 27/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 28/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 29/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 30/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 31/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 1/8 

v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 2/8 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 3/8 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 4/8 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 5/8 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 6/8 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 7/8 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 8/8 

v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 9/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 10/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 11/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 12/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 13/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 14/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 15/8 

v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 16/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 17/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 18/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 19/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 20/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 21/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 22/8 

v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 23/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 24/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 25/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 26/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 27/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 28/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 29/8 

v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 30/8 
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 31/8 
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 1/9 
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 2/9 
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 3/9 
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 4/9 
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 5/9 

v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 6/9 
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 7/9 
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 8/9 
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 9/9 
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 10/9 
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 11/9 
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 12/9 

v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Måndag 13/9 
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Tisdag 14/9 
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Onsdag 15/9 
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Torsdag 16/9 
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Fredag 17/9 
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Lördag 18/9 
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Söndag 19/9 
KurskodNamn
KurskodNamn


 
ETA804
 
ETA805
 
ETA808
 
ETA809
 
ETA814
 
ETA816
 
ETG100
 
ETG210
 
ETG301
 
ETG350
 
ETG610
 
RKVG13
 
RKVG11
 
RKVG12
 
RKVA01
 
RHG003
 
RHG002
 
RHG001
 
GV2001
 
GV1000
 
ETG930
 
GV3002
 
ETG631
 
ETG620