Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 12, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-03-19 | 13:00 - 14:00 | Webbaserad undervisning | BAL126 | 25128, V24, 100%, BLA, NML | Skönlitteratur och facktext | Undervisning | Lilita Zalkalns | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | F255, Södra huset F, Vån 2 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Grammatik I | Undervisning | Mattias Ågren | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25171, V24, 50%, BLA, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet III | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4 | Karta | SLRYS4 | 25173, V24, 100%, BLA, NML | Muntlig språkfärdighet IV | Seminarium | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | FiBi E5165 (Finska biblioteket), Södra huset E, Vån 5 | Karta | Kursadministrationsmöte |
Annika Johansson Reglindis De Ridder Sara Van Meerbergen |
kursmöte Modern nederländskspråkig litteratur + praktikant. |
||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25171, V24, 50%, BLA, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet III | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E5156, Södra huset E, Vån 5 | Karta | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Grammatik II | Undervisning | Olena Jansson | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:30 | via Zoom | FAA110 | 25135, V24, 50%, BLA, DST | Språkkunskap 1 | Undervisning | Fifr I A grupp 1 | Mikko Bentlin | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:30 | via Zoom |
FAB200 FAB220 FAB602 FAB622 |
25140, V24, 100%, BLA, DST 25141, V24, 50%, KV, DST 25142, V24, 100%, BLA, DST 25144, V24, 50%, BLA, DST |
Variation i finskan | Undervisning | Lasse Vuorsola | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:30 | via Zoom | FAB612 | 25143, V24, 50%, BLA, DST | Språkdidaktik i ett flerspråkighetsperspektiv | Undervisning | Jenni Alisaari | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
SLPL2B SLPM71-73 SLPOL2-4 |
25157, V24, 50%, BLA, DST | Högre seminarium | Maria Zadencka | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:45 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Karta | SLRYS2 | 25170, V24, 100%, BLA, NML | Textanalys och översättning II | Undervisning | Tora Lane | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E5162 Baltiska biblioteket, Södra huset E, Vån 5 | Karta | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Språkfärdighet I | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||
17:00 - 18:30 | via Zoom | FAB120 | 25139, V24, 50%, BLA, DST | Textgenrer och skriftlig kommunikation 2 | Undervisning | Hannele Holmberg | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Uttal och fonetik | Undervisning | Renata Ingbrant | Teori | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25171, V24, 50%, BLA, NML | Akademiskt skrivande | Seminarium | Susanna Witt | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Södra huset E, Vån 5 | Karta | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Introduktion till ukrainska språket I | Undervisning | Olena Jansson | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:00 | E5162 Baltiska biblioteket, Södra huset E, Vån 5 | Karta | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Muntlig språkfärdighet II | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||
18:00 - 19:00 | Webbaserad undervisning | BA1163 | 25122, V24, 50%, BLA, DST | Föreläsning | Lilita Zalkalns | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Webbaserad undervisning | BAL650 | 25207, V24, 25%, BLA, DST |
Föreläsning Seminarium |
Frederik Heinrich Bissinger | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:30 | Webbaserad undervisning | TYA001 | 25177, V24, 50%, KV, DST | Språkkunskap I |
Undervisning Webbaserat |
Nyb1 Tyska, grupp 2, kväll | Sonja Weber | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:30 | Webbaserad undervisning | TYA001 | 25177, V24, 50%, KV, DST | Språkkunskap I |
Undervisning Webbaserat |
Nyb1 Tyska, grupp 3, kväll | Vera Leier | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:30 | Webbaserad undervisning | TYA002 | 25178, V24, 50%, KV, DST | Språkkunskap II |
Undervisning Webbaserat |
Nyb2 Tyska, grupp 2, kväll Nyb2 Tyska, grupp 3, kväll |
Ramona Funke | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:30 | Webbaserad undervisning |
TYA201 TYA20U TYA2IS TYA2VU TYS20C |
25001, V24, 100%, BLA, NML 25004, V24, 100%, BLA, NML 25018, H23, 50%, KV, DST 25179, V24, 50%, KV, DST 25180, V24, 100%, BLA, NML 25191, V24, 25%, KV, DST 25956, V23, 100%, BLA, NML |
Skriftlig språkfärdighet |
Undervisning Webbaserat |
Tyska 2, alla | Anta Kursiša | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:30 | via Zoom | FAA110 | 25135, V24, 50%, BLA, DST | Muntlig och skriftlig språkfärdighet 1 | Undervisning | Fifr I A grupp 1 | Mikko Bentlin | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:30 | via Zoom |
FAB200 FAB220 FAB602 FAB622 |
25140, V24, 100%, BLA, DST 25141, V24, 50%, KV, DST 25142, V24, 100%, BLA, DST 25144, V24, 50%, BLA, DST |
Textforskning med kulturorientering | Undervisning | Jenni Alisaari | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom |
NL1020 NL1100 |
25147, V24, 50%, KV, DST 25148, V24, 100%, BLA, DST |
Modern nederländskspråkig litteratur |
Introduktion Webbaserat |
Annika Johansson Reglindis De Ridder |
+praktikant | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom |
SLKPS1 SLPIOI SLPO1B |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25156, V24, 25%, KV, DST 25159, V24, 50%, BLA, DST |
Polen - historia, kultur och samhälle Polen igår och idag |
Föreläsning | Maria Zadencka | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Introduktion till polska språket I | Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | |||||||||||||||||||||||
19:00 - 20:30 | via Zoom | FAB120 | 25139, V24, 50%, BLA, DST | Textgenrer och skriftlig kommunikation 2 | Undervisning | Hannele Holmberg | |||||||||||||||||||||||
23:30 - 23:45 | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Grammatik och text II | Inlämning | Fredagsprov 3 stänger |
Kurskod | Namn |
BA1163 | Lettisk språkkunskap och språkfärdighet III |
BAL126 | Lettiska II |
BAL650 | Baltiska arvspråk–språkinlärning och språkundervisning |
FAA110 | Finska som främmande språk I A |
FAB120 | Finska I B |
FAB200 | Finska II |
FAB220 | Finska II B |
FAB602 | Finska för modersmålslärare II |
FAB612 | Finska för modersmålslärare I B |
FAB622 | Finska för modersmålslärare II B |
NL1020 | Nederländska I B |
NL1100 | Nederländska I |
SLKPS1 | Kultur och politik i slaviska länder I |
SLPIOI | Polen igår och idag |
SLPL2B | Polska II B |
SLPM71 | Polska - magisterkurs |
SLPM72 | Polska - masterkurs |
SLPM73 | Polska - masterkurs |
SLPO1A | Polska I A |
Kurskod | Namn |
SLPO1B | Polska I B |
SLPOL2 | Polska II |
SLPOL3 | Polska III |
SLPOL4 | Polska - kandidatkurs |
SLRYNB | Ryska för nybörjare B |
SLRYS1 | Ryska I |
SLRYS2 | Ryska II |
SLRYS3 | Ryska III |
SLRYS4 | Ryska - kandidatkurs |
SLUKR1 | Ukrainska I |
SLUKR2 | Ukrainska II |
TYA001 | Tyska, nybörjarkurs I |
TYA002 | Tyska, nybörjarkurs II |
TYA201 | Tyska II |
TYA20U | Tyska II - kurs inom ULV-projektet |
TYA2IS | Tyska II, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
TYA2VU | Tyska II - kurs inom VAL-projektet |
TYS20C | Skriftlig språkfärdighet och akademiskt skrivande |