Nu - Hel vecka   Antikens kultur och samhällsliv, 10810, +3 Institution (4) Anpassa Prenumerera
Tid    Kurs Lokal Lärare Delkurs Undervisningstyp Information Litteraturinfo
v 21, 2019 
20/5 09:00 - 17:00 AR2000 Jan Apel Grundläggande fältkurs Fältarbete i Jordbro
09:00 - 17:00 AR5000 Avancerad fältkurs Fältarbete i Jordbro
09:00 - 16:00 ARL842 Lena Holmquist, Sven Isaksson Fältarbete
10:00 - 12:00 AN1200 435. Wallenberg Ann-Louise Schallin Romersk kejsartid och senantiken Kejsartidens religion från Augustus till Theodosius I Renshaw, kap. 2
10:00 - 15:00 ARO610 Laszlo Bartosiewicz Tafonomi I Introduktion till brända och kremerade ben
10:00 - 15:00 ARO844 Laborativ undervisning
10:00 - 11:30 231. Wallenberg Gunilla Eriksson Handledning Markus F, med KL
18:00 - 20:00 AN1207, AN4207 435. Wallenberg Lena Sjögren Receptionen av antika myter GN: Morford s. 713-791 AN: Morford s. 713-791
Ti21/5 09:00 - 17:00 AR2000 Jan Apel Grundläggande fältkurs Fältarbete i Jordbro
09:00 - 17:00 AR5000 Avancerad fältkurs Fältarbete i Jordbro
09:00 - 16:00 ARL842 Lena Holmquist, Sven Isaksson Fältarbete
10:00 - 12:00 AN1200 Ann-Louise Schallin Romersk kejsartid och senantiken Medelhavsmuseet
10:00 - 15:00 ARO610 Laszlo Bartosiewicz Tafonomi I Laborativ undervisning, brända ben
10:00 - 15:00 ARO844 Laborativ undervisning
11:30 - 12:00 439a. Wallenberg Anna-Lena Löfberg Möte Anna-Lena, CEK
13:00 - 15:00 435. Wallenberg Lena Sjögren Föreläsning
18:00 - 20:00 AN1219 435. Wallenberg Lena Sjögren Järnåldern på Kreta och ”de hundra poleis” Prent, s. 650-664; Whitley, s. 273-293
On22/5 09:00 - 17:00 AR2000 Jan Apel Grundläggande fältkurs Fältarbete i Jordbro
09:00 - 17:00 AR5000 Avancerad fältkurs Fältarbete i Jordbro
09:00 - 16:00 ARL842 Lena Holmquist, Sven Isaksson Fältarbete
09:00 - 10:00 439a. Wallenberg Maria Wojnar-Johansson Möte TA-möte
10:00 - 12:00 AN1200 435. Wallenberg Ann-Louise Schallin Romersk kejsartid och senantiken Romarrikets fall: synen på senantiken Potter, kap. VII
10:00 - 15:00 AN3210 Lena Sjögren Examensarbete Individuell handledning, 10-15
10:00 - 15:00 ARO610, ARO844 111. Wallenberg Laszlo Bartosiewicz Tafonomi I Fiskars osteologi
13:00 - 15:00 AN1200 435. Wallenberg Ann-Louise Schallin Romersk kejsartid och senantiken Arvet från antiken. (Seminarium med redovisningar)
13:00 - 14:00 334. Wallenberg Anders Andrén Möte
15:00 - 17:00 334. Wallenberg Forskningsseminarium
To23/5 09:00 - 17:00 AR2000 Jan Apel Grundläggande fältkurs Fältarbete i Jordbro
09:00 - 17:00 AR5000 Avancerad fältkurs Fältarbete i Jordbro
09:00 - 16:00 ARL842 Lena Holmquist, Sven Isaksson Fältarbete
10:00 - 12:00 AN4311 435. Wallenberg Seminarium om forskarseminarier och läsårets kurser
10:00 - 15:00 ARO610 Laszlo Bartosiewicz Tafonomi I Läsdag
10:00 - 15:00 ARO844 Analys, brända ben
10:00 - 13:00 111. Wallenberg
18:00 - 20:00 ARL313 Lärare Göran Alm Sal U31 Projektarbete. Frivilligt
Fr24/5 09:00 - 10:00 AN2200 Skriftlig uppgift Inlämning av råmanus 2, senast kl. 10 i Athena
09:00 - 17:00 AR2000 Jan Apel Grundläggande fältkurs Fältarbete i Jordbro
09:00 - 17:00 AR5000 Avancerad fältkurs Fältarbete i Jordbro
09:00 - 16:00 ARL842 Lena Holmquist, Sven Isaksson Fältarbete
10:00 - 12:00 AN1200 435. Wallenberg Ann-Louise Schallin Romersk kejsartid och senantiken Repetition historia Grupp 1
10:00 - 15:00 ARO610 Laszlo Bartosiewicz Tafonomi I Etikseminarium i fält, bekräftas senare. Kan flyttas
10:00 - 15:00 ARO844 Analys, brända ben
12:00 - 14:00 AN1200 435. Wallenberg Ann-Louise Schallin Romersk kejsartid och senantiken Repetition historia Grupp 2
13:00 - 14:00 439a. Wallenberg Vendela Kempe Lagerholm Möte ATLAS gruppmöte
15:00 - 16:00 ARA933 Inlämning av färdiga uppsatser för betygssättning