Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
Litteraturinfo |
Tentamenssal |
Viktigt meddelande |
Tentamensnamn |
||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 12, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-03-21 | 11:00 - 12:00 | G-salen (hörsal), Arrhenius hus F, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML |
Föreläsning Introduktion |
Grund F-3 Alla | Petter Sandgren |
OBS! INSTÄLLT pga Sjukdom Kursintroduktion Skolan i samhället |
|||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Kunskap och vetenskap | Föreläsning | Niklas Möller | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2023-03-22 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Kunskap och vetenskap | Föreläsning | Niklas Möller | ||||||||||||||||||||
Fre | 2023-03-24 | 10:00 - 12:00 |
D255, Södra huset D, Vån 2 D307, Södra huset D, Vån 3 E397, Södra huset E, Vån 3 |
Karta
Karta Karta |
UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Kunskap och vetenskap | Seminarium |
Grupp 1: D255, Grupp 2: D307, Grupp 3: E397 |
||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
D263, Södra huset D, Vån 2 D271, Södra huset D, Vån 2 D320, Södra huset D, Vån 3 |
Karta
Karta |
UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Kunskap och vetenskap | Seminarium |
Grupp 4: D263, Grupp 5: D271, Grupp 6: D320 |
||||||||||||||||||||||
v 13, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-03-27 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Kunskap och vetenskap | Föreläsning | Niklas Möller | ||||||||||||||||||||
Tors | 2023-03-30 | 14:00 - 16:00 | Ugglevikssalen, Södra huset E, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Kunskap och vetenskap | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Niklas Möller | Digital salstentamen | exam.timeedit.com | UCG32K Kunskap och vetenskap-1 | |||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | B3 enskilt rum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Kunskap och vetenskap | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Niklas Möller | Digital salstentamen | exam.timeedit.com | UCG32K Kunskap och vetenskap-2 | |||||||||||||||||||
v 14, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-04-04 | 09:00 - 10:00 | Hörsal 10, Södra huset E, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Föreläsning Introduktion |
Grund F-3 Alla | Petter Sandgren | Delkursintroduktion Utbildningens historia | ||||||||||||||||||
10:15 - 11:15 | 2419, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Seminarium | Grund F-3 Grupp 2 | Tobias Dahlkvist | Introduktionsseminarium | ||||||||||||||||||||
10:15 - 11:15 | 2519, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Seminarium | Grund F-3 Grupp 5 | Petter Sandgren | Introduktionsseminarium | ||||||||||||||||||||
10:15 - 11:15 | 1511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Seminarium | Grund F-3 Grupp 4 | Anna Ahlgren | Introduktionsseminarium | ||||||||||||||||||||
11:15 - 12:15 | 2419, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Seminarium | Grund F-3 Grupp 6 | Anki Bengtsson | Introduktionsseminarium | ||||||||||||||||||||
11:15 - 12:15 | 2519, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Seminarium | Grund F-3 Grupp 1 | Petros Gougoulakis | Introduktionsseminarium | ||||||||||||||||||||
11:15 - 12:15 | 1511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Seminarium | Grund F-3 Grupp 3 | Eric Larsson | Introduktionsseminarium | ||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Hörsal 10, Södra huset E, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Föreläsning | Grund F-3 Alla | Daniel Lövheim | Föreläsning 1: Skolformernas historia | ||||||||||||||||||||
Ons | 2023-04-05 | 09:00 - 12:00 | 2419, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 1 | Petros Gougoulakis | Seminarium 1: Skolformernas historia | ||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 2503, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 3 | Eric Larsson | Seminarium 1: Skolformernas historia | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 2403, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 2 | Tobias Dahlkvist | Seminarium 1: Skolformernas historia | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 1503, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 5 | Petter Sandgren | Seminarium 1: Skolformernas historia | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 2511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 4 | Anna Ahlgren | Seminarium 1: Skolformernas historia | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 2411, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 6 | Anki Bengtsson | Seminarium 1: Skolformernas historia | ||||||||||||||||||||
v 15, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-04-11 | 15:00 - 17:00 | Hörsal 10, Södra huset E, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Föreläsning | Grund F-3 Alla | Jonas Gustafsson | Föreläsning 2: Klass, genus & etnicitet | ||||||||||||||||||
Ons | 2023-04-12 | 09:00 - 12:00 | 2419, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 3 | Eric Larsson | Seminarium 2: Klass, genus & etnicitet | ||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 2519, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 4 | Anna Ahlgren | Seminarium 2: Klass, genus & etnicitet | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 1511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 6 | Anki Bengtsson | Seminarium 2: Klass, genus & etnicitet | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 2503, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 2 | Tobias Dahlkvist | Seminarium 2: Klass, genus & etnicitet | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 2511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 1 | Petros Gougoulakis | Seminarium 2: Klass, genus & etnicitet | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 2411, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 5 | Petter Sandgren | Seminarium 2: Klass, genus & etnicitet | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Föreläsning | Grund F-3 Alla | Johanna Ringarp |
Föreläsning 3: Skolans styrning OBS! Inspelad föreläsning. Bör ses innan seminarium 3. |
||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-04-13 | 09:00 - 12:00 | 2519, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 5 | Petter Sandgren | Seminarium 3: Skolans styrning | ||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 2503, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 3 | Eric Larsson | Seminarium 3: Skolans styrning | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 2511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 4 | Anna Ahlgren | Seminarium 3: Skolans styrning | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 1511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 1 | Petros Gougoulakis | Seminarium 3: Skolans styrning | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 2511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 6 | Anki Bengtsson | Seminarium 3: Skolans styrning | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 2403, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 2 | Tobias Dahlkvist | Seminarium 3: Skolans styrning | ||||||||||||||||||||
Fre | 2023-04-14 | 10:00 - 12:00 | G-salen (hörsal), Arrhenius hus F, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Föreläsning | Grund F-3 Alla | Shamal Kaveh | Akribi, om formalia och referenshantering inför hemtenta. | ||||||||||||||||||
v 16, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-04-18 | 13:00 - 15:00 | G-salen (hörsal), Arrhenius hus F, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Föreläsning | Grund F-3 Alla | Larissa Mickwitz |
Föreläsning 4: Lärarprofessionen OBS! Webbaserat via Zoom |
||||||||||||||||||
Ons | 2023-04-19 | 09:00 - 12:00 |
2519, Frescativägen 54, Vån 5 via Zoom Webbaserad undervisning |
Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 3 | Eric Larsson |
Seminarium 4: Lärarprofessionen OBS! Webbaserat via Zoom |
||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
2503, Frescativägen 54, Vån 5 via Zoom Webbaserad undervisning |
Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 5 | Petter Sandgren |
Seminarium 4: Lärarprofessionen OBS! Webbaserat via Zoom |
||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
2411, Frescativägen 54, Vån 4 via Zoom Webbaserad undervisning |
Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 1 | Petros Gougoulakis |
Seminarium 4: Lärarprofessionen OBS! Webbaserat via Zoom |
||||||||||||||||||||
12:30 - 13:00 | via Athena | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Juridik och etik i skolans värld |
Obligatorisk närvaro Aktivitet |
Obligatorisk anmälan till seminariegrupper juridik öppnar kl 12.30 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
2419, Frescativägen 54, Vån 4 via Zoom Webbaserad undervisning |
Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 4 | Anna Ahlgren |
Seminarium 4: Lärarprofessionen OBS! Webbaserat via Zoom |
||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
2503, Frescativägen 54, Vån 5 via Zoom Webbaserad undervisning |
Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 6 | Anki Bengtsson |
Seminarium 4: Lärarprofessionen OBS! Webbaserat via Zoom |
||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
2511, Frescativägen 54, Vån 5 via Zoom Webbaserad undervisning |
Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 2 | Tobias Dahlkvist |
Seminarium 4: Lärarprofessionen OBS! Webbaserat via Zoom |
||||||||||||||||||||
Tors | 2023-04-20 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 2, Södra huset A, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Föreläsning | Grund F-3 Alla | Shamal Kaveh | Föreläsning 5: Utvärdering och skolans marknadisering | ||||||||||||||||||
Fre | 2023-04-21 | 09:00 - 12:00 | 1511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 1 | Petros Gougoulakis | Seminarium 5: Utvärdering och skolans marknadisering | ||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 2511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 4 | Anna Ahlgren | Seminarium 5: Utvärdering och skolans marknadisering | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 2411, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 3 | Eric Larsson | Seminarium 5: Utvärdering och skolans marknadisering | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 2419, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 5 | Petter Sandgren | Seminarium 5: Utvärdering och skolans marknadisering | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 2519, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 2 | Tobias Dahlkvist | Seminarium 5: Utvärdering och skolans marknadisering | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 2503, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 6 | Anki Bengtsson | Seminarium 5: Utvärdering och skolans marknadisering | ||||||||||||||||||||
v 17, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-04-24 | 13:00 - 15:00 | G-salen (hörsal), Arrhenius hus F, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Föreläsning | Grund F-3 Alla | Ulf Fredriksson | Föreläsning 6: Internationella kunskapsmätningar | ||||||||||||||||||
Tis | 2023-04-25 | 09:00 - 12:00 | 2419, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 1 | Petros Gougoulakis | Seminarium 6: Redovisning | ||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 2519, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 3 | Eric Larsson | Seminarium 6: Redovisning | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 2511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 2 | Tobias Dahlkvist | Seminarium 6: Redovisning | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 2519, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 4 | Anna Ahlgren | Seminarium 6: Redovisning | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 2503, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 5 | Petter Sandgren | Seminarium 6: Redovisning | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 2411, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grund F-3 Grupp 6 | Anki Bengtsson | Seminarium 6: Redovisning | ||||||||||||||||||||
Ons | 2023-04-26 | 14:00 - 16:00 | Brunnsvikssalen, Södra huset A, Vån 5 | Karta | UCG32K |
34388, V22, 100%, DAG, NML 34566, H22, 100%, DAG, NML 34567, H22, 100%, DAG, NML 34681, V23, 100%, DAG, NML 34682, V23, 100%, DAG, NML |
Kunskap och vetenskap | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Niklas Möller |
Digital salstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | UCG32K Kunskap och vetenskap-1 | |||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta | UCG32K |
34388, V22, 100%, DAG, NML 34566, H22, 100%, DAG, NML 34567, H22, 100%, DAG, NML 34681, V23, 100%, DAG, NML 34682, V23, 100%, DAG, NML |
Kunskap och vetenskap | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Niklas Möller |
Digital salstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | UCG32K Kunskap och vetenskap-2 | |||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | UCG32K |
34388, V22, 100%, DAG, NML 34566, H22, 100%, DAG, NML 34567, H22, 100%, DAG, NML 34681, V23, 100%, DAG, NML 34682, V23, 100%, DAG, NML |
Kunskap och vetenskap | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Niklas Möller |
Digital salstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | UCG32K Kunskap och vetenskap-4 | |||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | B3 enskilt rum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | UCG32K |
34388, V22, 100%, DAG, NML 34566, H22, 100%, DAG, NML 34567, H22, 100%, DAG, NML 34681, V23, 100%, DAG, NML 34682, V23, 100%, DAG, NML |
Kunskap och vetenskap | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Niklas Möller |
Digital salstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | UCG32K Kunskap och vetenskap-3 | |||||||||||||||||||
Tors | 2023-04-27 | 12:00 - 12:30 | via Athena | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Juridik och etik i skolans värld |
Obligatorisk närvaro Aktivitet |
Obligatorisk anmälan till seminariegrupper juridik stänger kl. 12.30 | |||||||||||||||||||||
v 18, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2023-05-03 | 17:00 - 18:00 | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Examination Inlämning |
Grund F-3 Alla | Inlämning av examination senast kl. 18.00 (på kursens Athenasajt). | |||||||||||||||||||||
Tors | 2023-05-04 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Juridik och etik i skolans värld |
Obligatorisk närvaro Föreläsning |
Anna Lena Sandström | Lärare& elev, upplaga 4 och studiematerial i tre delar, se Athenasajten. | |||||||||||||||||||
v 19, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-05-08 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Juridik och etik i skolans värld | Föreläsning | Marie Kagrell | Etikföreläsning | |||||||||||||||||||
Ons | 2023-05-10 | 10:00 - 12:00 | via Athena | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Juridik och etik i skolans värld | Inspelning | Maria Refors Legge | Föreläsning om kränkande behandling i skolan | OBS: Inspelad föreläsning. kan ses när som helst. | |||||||||||||||||||
Fre | 2023-05-12 | 10:00 - 12:00 |
via Athena via Zoom |
UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Juridik och etik i skolans värld | Seminarium | Anna Lena Sandström | Se zoomlänk på Athenasajten. | ||||||||||||||||||||
v 20, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-05-16 | 09:00 - 12:00 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Juridik och etik i skolans värld |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Richard Nordqvist | Grupp 1 F-3 juridik | |||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E355, Södra huset E, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Juridik och etik i skolans värld |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Annelie Gunnerstad | Grupp 2 F-3 juridik | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F255, Södra huset F, Vån 2 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Juridik och etik i skolans värld |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Daniel Åhl-Wåhlin | Grupp 3 F-3 juridik | |||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Juridik och etik i skolans värld |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Richard Nordqvist | Grupp 4 F-3 juridik | |||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | E355, Södra huset E, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Juridik och etik i skolans värld |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Annelie Gunnerstad | Grupp 5 F-3 juridik | |||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Juridik och etik i skolans värld |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Richard Nordqvist | Grupp 7 F-3 juridik | |||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | E355, Södra huset E, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Juridik och etik i skolans värld |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Annelie Gunnerstad | Grupp 8 F-3 juridik | |||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | F255, Södra huset F, Vån 2 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Juridik och etik i skolans värld |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Daniel Åhl-Wåhlin | Grupp 9 F-3 juridik | |||||||||||||||||||||
Ons | 2023-05-17 | 09:00 - 12:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Föreläsning |
UCG32KF-3Alla | Aurora Cederholm | |||||||||||||||||||
v 21, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-05-22 | 09:00 - 12:00 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR5 | Gunlög Åkerstedt Lindell | |||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR11 | Lina Holmqvist | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E355, Södra huset E, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR9 | Susanna Melin | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F239, Södra huset F, Vån 2 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR13 | Gunilla Karlqvist | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F255, Södra huset F, Vån 2 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR1 | Nicklas Junker | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D365, Södra huset D, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR7 | Peter Lind | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D373, Södra huset D, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR3 | Aurora Cederholm | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | F279, Södra huset F, Vån 2 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR12 | Lina Holmqvist | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | F255, Södra huset F, Vån 2 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR6 | Gunlög Åkerstedt Lindell | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | F339, Södra huset F, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR10 | Susanna Melin | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D389, Södra huset D, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR8 | Peter Lind | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D365, Södra huset D, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR2 | Nicklas Junker | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D373, Södra huset D, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR4 | Aurora Cederholm | |||||||||||||||||||||
Tis | 2023-05-23 | 09:00 - 12:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Föreläsning |
UCG32KF-3Alla | Aurora Cederholm | |||||||||||||||||||
Tors | 2023-05-25 | 09:00 - 12:00 | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Responsgruppträff |
UCG32KF-3GR1 UCG32KF-3GR11 UCG32KF-3GR13 UCG32KF-3GR3 UCG32KF-3GR5 UCG32KF-3GR7 UCG32KF-3GR9 |
||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Responsgruppträff |
UCG32KF-3GR10 UCG32KF-3GR12 UCG32KF-3GR2 UCG32KF-3GR4 UCG32KF-3GR6 UCG32KF-3GR8 |
||||||||||||||||||||||||
v 22, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-05-29 | 09:00 - 12:00 | E355, Södra huset E, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR9 | Yvonne Hedman | |||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F247, Södra huset F, Vån 2 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR3 | Aurora Cederholm | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F271, Södra huset F, Vån 2 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR11 | Lina Holmqvist | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F331, Södra huset F, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR13 | Gunilla Karlqvist | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D480, Södra huset D, Vån 4 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR1 | Nicklas Junker | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D389, Södra huset D, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR7 | Peter Lind | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR2 | Nicklas Junker | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E355, Södra huset E, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR12 | Lina Holmqvist | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | F355, Södra huset F, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR8 | Peter Lind | Nytt klassrum F231 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D480, Södra huset D, Vån 4 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR4 | Aurora Cederholm | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR10 | Peter Lind | F355 | F355 | |||||||||||||||||||||
Ons | 2023-05-31 | 09:00 - 12:00 | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Responsgruppträff |
UCG32KF-3GR1 UCG32KF-3GR11 UCG32KF-3GR13 UCG32KF-3GR3 UCG32KF-3GR5 UCG32KF-3GR7 UCG32KF-3GR9 |
||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Responsgruppträff |
UCG32KF-3GR10 UCG32KF-3GR12 UCG32KF-3GR2 UCG32KF-3GR4 UCG32KF-3GR6 UCG32KF-3GR8 |
||||||||||||||||||||||||
Fre | 2023-06-02 | 09:00 - 12:00 | F279, Södra huset F, Vån 2 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR11 | Lina Holmqvist | |||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR9 | Susanna Melin | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E355, Södra huset E, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR1 | Nicklas Junker | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F363, Södra huset F, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR7 | Peter Lind | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F379, Södra huset F, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR13 | Gunilla Karlqvist | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D389, Södra huset D, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR3 | Aurora Cederholm | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR12 | Lina Holmqvist | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E355, Södra huset E, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR2 | Nicklas Junker | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | F363, Södra huset F, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR10 | Susanna Melin | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D389, Södra huset D, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR4 | Aurora Cederholm | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D365, Södra huset D, Vån 3 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
UCG32KF-3GR8 | Peter Lind | |||||||||||||||||||||
v 23, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-06-08 | 18:00 - 20:00 | Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta | UCG32K |
34388, V22, 100%, DAG, NML 34566, H22, 100%, DAG, NML 34567, H22, 100%, DAG, NML 34681, V23, 100%, DAG, NML 34682, V23, 100%, DAG, NML |
Kunskap och vetenskap | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Niklas Möller |
Digital salstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | UCG32K Kunskap och vetenskap-1 | |||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | B3 grupprum*, Södra huset B, Vån 3 | Karta | UCG32K |
34388, V22, 100%, DAG, NML 34566, H22, 100%, DAG, NML 34567, H22, 100%, DAG, NML 34681, V23, 100%, DAG, NML 34682, V23, 100%, DAG, NML |
Kunskap och vetenskap | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Niklas Möller |
Digital salstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | UCG32K Kunskap och vetenskap-3 | |||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | B3 enskilt rum* , Södra huset B, Vån 3 | Karta | UCG32K |
34388, V22, 100%, DAG, NML 34566, H22, 100%, DAG, NML 34567, H22, 100%, DAG, NML 34681, V23, 100%, DAG, NML 34682, V23, 100%, DAG, NML |
Kunskap och vetenskap | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Niklas Möller |
Digital salstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | UCG32K Kunskap och vetenskap-2 | |||||||||||||||||||
v 24, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2023-06-14 | 17:00 - 18:00 | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället |
Inlämning Omexamination |
Grund F-3 Alla |
Inlämning av OM-examination senast kl. 18:00 (på sidan för omexamination i Athena). OBS! kontakta kursens utbildningsadministratör för att få tillgång till omexaminationsgruppen i Athena. Examinationsperiod 7/6-14/6 |
|||||||||||||||||||||
Tors | 2023-06-15 | 17:00 - 20:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Karta | UCG32K | 34682, V23, 100%, DAG, NML | Framträdande och retorik | Uppsamling | UCG32KF-3Alla | Aurora Cederholm |
Kurskod | Namn |
UCG32K | Skolan i samhället |