Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
Litteraturinfo |
|||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 39, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-09-23 | 08:00 - 10:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Karta |
UM7111 UM711U |
64206, H19, 100%, DAG, NML 64257, H19, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik med läroplansteori | Föreläsning | Alla grupper UM7111 | Veronica Jatko Kraft | Intro till Läroplansteori | Wahlström (2016) Läroplansteori och didaktik (Kapitel 1 - 2) | |||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM54UU | Kerstin Larsson | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM54UU | Anna Almqvist | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2301 | 64226, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 | Torbjörn Tambour | Talanalys | |||||||||||||||||||||
08:30 - 12:30 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Handledning | Zeynep Ünsal | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2301 | 64226, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 | Anna-Karin Nordin | Procent | |||||||||||||||||||||
08:30 - 09:30 | P472, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Maria Backteman Zetterlund | Genomgång mnd presentation | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | P242, Arrhenius hus P | Karta | UM2204 | 64239, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM2204 | Mona Hverven |
Introduktion Del 2 samt litteraturseminarium mattebild [Athena; under Del 2] |
|||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Studio C, KTHB | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 2.UM3106 | Sandra Tibbelin | Elektriska kopplingar | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 1 | Utematte | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 |
UM3106 UMT310 |
64228, H19, 100%, DAG, NML 64248, H19, 100%, DAG, NML |
Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106 | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Studiebesök | Grupp 4 UM3112 | Studiebesök på naturhistoriska riksmuseet | ||||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:00 | Sal 410, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML |
Grupp 3-4 Grupp E |
Maria Pemsel | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 3 UM3112 | Odling, valfri plats | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:30 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta |
UM3312 UM7111 |
64200, H19, 100%, DAG, NML 64206, H19, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik med läroplansteori | Seminarium | Alla grupper UM7111 | Lisa Österling |
Introduktionspass inför din första VFUkurs, VFU-portföljen kursmål mm Inför VFU 1 |
||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Alla grupper UM54UU | |||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | P242, Arrhenius hus P | Karta | UM2204 | 64239, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM2204 | Anna Nilsson |
Introduktion Del 2 samt litteraturseminarium mattebild [Athena; under Del 2] |
|||||||||||||||||||||
12:00 - 13:30 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Magdalena Harnesk | Lokalbokningsmöte | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 | Mona Hverven | Problemlösning | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 UM3112 | Anna Carin Nyberg |
Allemansrätt Delar av passet sker ute Utomhusdidaktik |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM54UU | Anna Almqvist | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | Sal 410, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML |
Grupp 4 Grupp F |
Maria Pemsel | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2301 | 64226, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 | Anna-Karin Nordin | Procent | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | P242, Arrhenius hus P | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM54UU | Kerstin Larsson | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Grupparbete | Grupp 2.UM3106 | ||||||||||||||||||||||||
13:30 - 16:00 | Sal 610_, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | UM2204 | 64240, H19, 100%, DAG, NML |
Alla Grupper Grupp A |
Torben Freytag |
Mattebildgrupp A [Athena; under Del 2] |
|||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:30 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Veronica Flodin | |||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Forskningsseminarium | Iben Maj Christiansen | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-09-24 | 08:30 - 10:30 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM2301 | 64226, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 | Anna-Karin Nordin | Procent | |||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 | Elisabeth Rystedt | Litteraturseminarium | |||||||||||||||||||||
08:30 - 15:00 | E249, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3107 | 64195, H19, 50%, DAG, NML | Seminarium | Karin Kihlblom Landtblom | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 | Mona Hverven | Problemlösning | |||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2301 | 64226, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 | Torbjörn Tambour | Talanalys | |||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Sara Engström | TA kompetensutvecklingsdag | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Studio C, KTHB | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 2.UM3106 | Henni Söderberg | Material för eget konstruktionsarbete. Mekanismer. | |||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 |
UM3106 UMT310 |
64228, H19, 100%, DAG, NML 64248, H19, 100%, DAG, NML |
Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106 | ||||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:00 | Sal 610_, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | UM2204 | 64240, H19, 100%, DAG, NML |
Alla Grupper Grupp B |
Torben Freytag |
Mattebildgrupp B [Athena; under Del 2] |
|||||||||||||||||||||||
10:00 - 17:00 |
E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E P243, Arrhenius hus P P244, Arrhenius hus P P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 P464, Arrhenius hus P, Vån 4 P465, Arrhenius hus P, Vån 4 |
Karta
Karta |
Möte | Sara Engström | Inspirationsdag för T/A inom lärarutbildning | ||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta |
UM7111 UM711U |
64206, H19, 100%, DAG, NML 64257, H19, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik med läroplansteori |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grupp NV-a.UM7111 | Jakob von Gyllenpalm |
Chiappetta, Chapter 5: Teaching science Chiappetta, Chapter 11: Discussion, demonstration, and lecture (På svenska: Wickman, Kommunikativa genre, Skolverket, Vardagsspråk och naturvetenskapligt språk.) |
||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 | Elisabeth Rystedt | Litteraturseminarium | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2301 | 64226, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 | Torbjörn Tambour | Talanalys | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | P242, Arrhenius hus P | Karta |
UM7111 UM711U |
64206, H19, 100%, DAG, NML 64257, H19, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik med läroplansteori |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grupp NV-b.UM7111 | Jesus Piqueras Blasco |
Chiappetta, Chapter 5: Teaching science Chiappetta, Chapter 11: Discussion, demonstration, and lecture (På svenska: Wickman, Kommunikativa genre, Skolverket, Vardagsspråk och naturvetenskapligt språk.) |
||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 | Mona Hverven | Problemlösning | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 UM3112 | Charlotta Billing |
Delar av passet sker ute Kraft och rörelse |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | Sal 610_, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | UM2204 | 64240, H19, 100%, DAG, NML |
Alla Grupper Grupp C |
Torben Freytag |
Mattebild för grupp C Athena; under Del 2] |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | P472, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Handledning | Iben Maj Christiansen | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Grupparbete | Grupp 2.UM3106 | ||||||||||||||||||||||||
13:45 - 16:45 | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 2 | Utematte | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta |
UM7111 UM711U |
64206, H19, 100%, DAG, NML 64257, H19, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik med läroplansteori | Obligatorisk närvaro | Grupp MA-a.UM7111 | Veronica Jatko Kraft | Matematik som skolämne | Skott mfl (2010) Matematik för lärare (kapitel 13) | |||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | P242, Arrhenius hus P | Karta |
UM7111 UM711U |
64206, H19, 100%, DAG, NML 64257, H19, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik med läroplansteori |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grupp MA-b.UM7111 | Lisa Österling |
Lisa är sjuk (idag 24/9) , MaB gruppen är tillsammans med Ma a gruppen i E250 - E248/Mvh Veronica Matematik som skolämne |
Skott mfl (2010) Matematik för lärare (kapitel 13) | |||||||||||||||||||
15:15 - 17:15 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2301 | 64226, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 | Anna-Karin Nordin | Procent | |||||||||||||||||||||
Ons | 2019-09-25 | 08:30 - 12:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 UM3112 | Charlotta Billing |
OBS! Passet är mellan kl 9 och 12 delar av passet sker ute Sortering |
|||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Workshop | Grupp 1 | Eva Rosenqvist | Material, litteratur. Sortering | |||||||||||||||||||||
08:30 - 12:45 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta |
Kurs Seminarium |
Kerstin Pettersson | Självständigt arbete grundnivå, period AD | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | P242, Arrhenius hus P | Karta | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 | Mona Hverven | Problemlösning | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Studio C, KTHB | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Redovisning | Grupp 2.UM3106 | Henni Söderberg | Redovisning av grupparbetet | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 3 | Utematte | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 |
UM3106 UMT310 |
64228, H19, 100%, DAG, NML 64248, H19, 100%, DAG, NML |
Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106 | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 |
UM7111 UM711U |
64206, H19, 100%, DAG, NML 64257, H19, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik med läroplansteori |
Obligatorisk närvaro Studiebesök |
Besök på en skola i Stockholmsområdet, en av dagarna 25 - 26 september. Skolbesök |
||||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:45 | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Alla grupper UM54UU | Utomhusseminarium | ||||||||||||||||||||||||
09:30 - 15:00 | Ewa Wiklund | Behöver 6 st. | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3 | Karta | UM2204 | 64239, H19, 100%, DAG, NML | Föreläsning | Alla Grupper | Eva Norén |
Matematik och flerspråkighet [Athena; under Del 2] |
|||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Workshop | Grupp 2 | Eva Rosenqvist | Material, litteratur. Sortering | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | Anna Nilsson | ||||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 1 | Matematiklärarbok | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 4 | Utematte | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | De Geersalen, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | UCG32K | 34545, H19, 100%, DAG, NML | Föreläsning | Grund 4-6 Alla | Kristina Norhammar | Föreläsning i studieteknik | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Ola Palm | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | P472, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Susanne Ekström | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Veronica Flodin | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 2.UM3106 | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Lärarmöte | Elisabeth Rystedt | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:30 | MND Kalendariet | Sara Engström | Arbetsenhet (AE) | ||||||||||||||||||||||||||
13:30 - 15:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Lärarmöte | Kerstin Larsson | AE 4-6 | ||||||||||||||||||||||||
13:45 - 15:00 | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Alla grupper UM54UU | Studentarbetslag: planera inför utedagen. Grupparbetet följs upp 7 oktober. | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Handledning | Jesus Piqueras Blasco | Självständigt arbete ämneslärare | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 2 | Matematiklärarbok | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Forskningsseminarium | Karim Hamza | Nätverket för komparativ didaktik och professionell utveckling | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2301 | 64226, H19, 100%, DAG, NML | Räknestuga | Alla Grupper | Studenträknestuga | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-09-26 | 08:30 - 10:30 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Workshop | Grupp 4 | Eva Rosenqvist | Material, litteratur. Sortering | |||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2204 | 64239, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM2204 | Kerstin Åkerlöf Hartog |
[Athena; under planeringen Geometriska begrepp] Objekt i tre dimensioner |
|||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 | Elisabeth Rystedt | Symbolutveckling | |||||||||||||||||||||
09:00 - 09:30 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Maria Andrée | NV-seminarium | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Studio C, KTHB |
UM3106 UMT310 |
64228, H19, 100%, DAG, NML 64248, H19, 100%, DAG, NML |
Teknik och teknikdidaktik | Redovisning | Grupp 1.UM3106 | Henni Söderberg | Redovisning av grupparbetet | |||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 2.UM3106 | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 |
UM7111 UM711U |
64206, H19, 100%, DAG, NML 64257, H19, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik med läroplansteori |
Obligatorisk närvaro Studiebesök |
Besök på en skola i Stockholmsområdet, en av dagarna 25 - 26 september. Skolbesök |
||||||||||||||||||||||||
09:30 - 15:30 | E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UL2NAT_ | Undervisning | Veronica Flodin | CeUL | |||||||||||||||||||||||
09:30 - 11:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | MND Kalendariet | Maria Andrée | Paulo Lima Junior, presents his methodology of sociological portraits for conducting interviews. We also discuss an article by Bernard Lahire related to this. | ||||||||||||||||||||||||
09:30 - 15:00 | Ewa Wiklund | Behöver 6 st. | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | MND Kalendariet | Eva Norén | Gosia Marschalls 50% doktorandseminarium. Läsare är Laura Tuohilampi från Hesingfors universitet och Lovisa Sumpter. | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Forskningsseminarium | Anna Pansell | SoCaMe | ||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Workshop | Grupp 3 | Eva Rosenqvist | Material, litteratur. Sortering | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 | Mona Hverven | Litteraturseminarium | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2204 | 64239, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM2204 | Kerstin Åkerlöf Hartog |
[Athena; under planeringen Geometriska begrepp] Objekt i tre dimensioner |
|||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | P242, Arrhenius hus P | Karta | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 | Elisabeth Rystedt | Symbolutveckling | |||||||||||||||||||||
12:00 - 12:30 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Seminarium | Eva Norén | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Föreläsning | Alla grupper UM54UU | Anna Carin Nyberg | Utomhusdidaktik | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:30 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 UM3112 | Zeynep Ünsal | Luft och tryck | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Susanne Ekström | Programråd för ÄL | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:30 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Auli Arvola Orlander | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
UM3106 UMT310 |
64228, H19, 100%, DAG, NML 64248, H19, 100%, DAG, NML |
Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106 | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:30 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta |
Forskningsseminarium MND Kalendariet |
Anna Pansell | MERS. Steve Watson. | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Lärarmöte | Eva Rosenqvist | |||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:15 | P472, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Lärarmöte | Anna Ålund | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM7022 | 64187, H19, 25%, BLA, NML | Seminarium | Paola Ximena Valero Duenas | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Handledning | Iben Maj Christiansen | |||||||||||||||||||||||||
15:15 - 18:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM8028 | 64194, H19, 50%, KV, ITD | Seminarium |
Kerstin Larsson Lovisa Sumpter |
Campusträff inom magister/masterprogrammet | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-09-27 | 08:30 - 10:30 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta |
UM7111 UM711U |
64206, H19, 100%, DAG, NML 64257, H19, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik med läroplansteori |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grupp MA-b.UM7111 | Lisa Österling | Uppföljning av skolbesök |
Wahlström (2016) Läroplansteori och didaktik (kapitel 1 -2) Shimizu(2013) Flera lösningar på ett problem |
|||||||||||||||||
08:30 - 10:45 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM54UU | Anna Almqvist | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta |
UM7111 UM711U |
64206, H19, 100%, DAG, NML 64257, H19, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik med läroplansteori |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grupp MA-a.UM7111 | Veronica Jatko Kraft | Uppföljning av skolbesök |
Wahlström (2016) Läroplansteori och didaktik (kapitel 1 -2) Shimizu(2013) Flera lösningar på ett problem |
|||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 | Elisabeth Rystedt | Symbolutveckling | |||||||||||||||||||||
08:30 - 10:45 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM54UU | Kerstin Larsson | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Undervisning | Veronica Jatko Kraft | KTHs KPU kurs LT1018 | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 |
UM3106 UMT310 |
64228, H19, 100%, DAG, NML 64248, H19, 100%, DAG, NML |
Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106 | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 2.UM3106 | ||||||||||||||||||||||||
09:30 - 15:00 | Ewa Wiklund | Behöver 6 st. | |||||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta |
UM7111 UM711U |
64206, H19, 100%, DAG, NML 64257, H19, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik med läroplansteori |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grupp NV-b.UM7111 | Jesus Piqueras Blasco |
Alsop, A7 Motivating the unmotivated. Chiappetta, Chapter 12: Science, Technology and societal issues. (På svenska: Anderhag, Hur skapas intresse för ett skolämne?, Skolverket: Undervisning utifrån SNI) |
||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta |
UM7111 UM711U |
64206, H19, 100%, DAG, NML 64257, H19, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik med läroplansteori |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grupp NV-a.UM7111 | Jakob von Gyllenpalm |
Alsop, A7 Motivating the unmotivated. Chiappetta, Chapter 12: Science, Technology and societal issues. (På svenska: Anderhag, Hur skapas intresse för ett skolämne?, Skolverket: Undervisning utifrån SNI) |
||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2201 | 64238, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 | Elisabeth Rystedt | Symbolutveckling | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Alla grupper UM54UU | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM54UU | Anna Almqvist | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UMK310_ | Seminarium | UMK310 Grupp 1 | Carl-Johan Rundgren | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E248, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UMK310_ | Seminarium | UMK310 Grupp 2 | Carl-Johan Rundgren | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM54UU | Kerstin Larsson | ||||||||||||||||||||||
13:30 - 21:30 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | Möte | Miriam Huovinen | UM2301 | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta |
UM7111 UM711U |
64206, H19, 100%, DAG, NML 64257, H19, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik med läroplansteori |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grupp MA-fördjupning.UM7111 | Lisa Österling | Skolmatematikens historia | Skott mfl (2010) Matematik för lärare (kapitel 12) | |||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | P242, Arrhenius hus P | Karta |
UM7111 UM711U |
64206, H19, 100%, DAG, NML 64257, H19, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik med läroplansteori |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grupp NV-fördjupning.UM7111 | Jesus Piqueras Blasco | Info kommer senare | ||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | UM2301 | 64226, H19, 100%, DAG, NML | Tentamen | Alla Grupper | Anna Ålund | ||||||||||||||||||||||
16:15 - 23:45 | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Övrigt | Alla grupper UM54UU | Tentamensanmälan stänger för tentamen som går den 4 oktober kl. 9-13 (för särskilt stöd vid tentamen gäller annat datum, se mnd.su.se/stod). |
Kurskod | Namn |
UCG32K | Skolan i samhället |
UL2NAT_ | Universitetslärarutbildning 2 |
UM2201 | Matematik för grundlärare F-3, I: Grundläggande taluppfattning och tals användning |
UM2204 | Matematik II för grundlärare årskurs F-3: Geometri, mätning och taluppfattning |
UM2301 | Matematik för grundlärare årskurs 4-6, I: Taluppfattning och aritmetik |
UM3106 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare årskurs 4-6 |
UM3107 | Matematikämnets didaktik, ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs |
UM3112 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare, F-3, I |
UM3312 | Verksamhetsförlagd utbildning I inom ämneslärarutbildning |
Kurskod | Namn |
UM54UU | Matematik och lärande för årskurs F-6: kurs inom ULV |
UM7022 | Sociala perspektiv i matematikdidaktisk forskning |
UM7111 | Skolan i samhället: matematik, naturvetenskap och teknik |
UM711U | Ämnesdidaktik med läroplansteori, kurs inom ULV-projektet |
UM8028 | Matematikämnets didaktik A |
UMK310_ | Ungdomars utveckling och lärande i naturvetenskap och teknik |
UMT310 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare årskurs 4-6, profil teckenspråkig tvåspråkig undervi |