Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 41, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-10-07 | 09:00 - 12:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2.UM3106 |
Charlotta Billing Sofie Stenlund |
Värme | |||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Studiebesök | Grupp 3 UM3112 | Naturhistoriska riksmuseét: Extramuralt lärande. Samling vid huvudentrén. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:15 | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Alla grupper UM54UU | Studentarbetslag: planera inför utedagen. Grupparbetet följs upp senare under dagen | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Handledning | Elisabeth Nygren | |||||||||||||||||||||||||
10:45 - 16:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM54UU | Anna Nilsson | ||||||||||||||||||||||
10:45 - 16:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM54UU | Elisabeth Rystedt | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | UMK212MA | VFU-information | Alla grupper UMK212 | Veronica Jatko Kraft | Sal på KTH | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta |
UM3106 UMT310 |
64228, H19, 100%, DAG, NML 64248, H19, 100%, DAG, NML |
Seminarium | Grupp 1.UM3106 |
Charlotta Billing Sofie Stenlund |
Värme | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | MND Kalendariet | Anna Carin Nyberg | Arbetsmiljöberedningen (AB) | ||||||||||||||||||||||||
13:30 - 14:30 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Karim Hamza | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E | Karta | Seminarium | Per Anderhag | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-10-08 | 08:00 - 17:00 | MND Kalendariet | Sara Engström | Områdesöverskridande lärarutbildningsberedning "BLUS", tid kommer senare | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 UM3112 | Zeynep Ünsal | Det naturvetenskapliga språket | |||||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2.UM3106 | Anna Carin Nyberg |
Liv i vatten utforskande arbetssätt Livscykler (utomhus stor del av seminariet, kläder efter väder) Utomhusdidaktik |
|||||||||||||||||||||
08:30 - 15:00 | E249, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3107 | 64195, H19, 50%, DAG, NML | Seminarium | Karin Kihlblom Landtblom | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Alla grupper UM54UU | Färdigställ planeringen inför utedagen. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta |
UM3106 UMT310 |
64228, H19, 100%, DAG, NML 64248, H19, 100%, DAG, NML |
Seminarium | Grupp 1.UM3106 | Charlotta Billing | Kraft och rörelse | |||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | P472, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Sara Engström | Ekonomiavstämning | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E | Karta | Möte | Kerstin Pettersson | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 UM3112 | Ewa Wiklund | Redovisning av odlingsförsöket OBS vi startar kl 12 om salen ej är bokad och håller på till 15 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:15 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM6002-6003 | Seminarium | Paola Ximena Valero Duenas | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | UMK310_ | Seminarium | UMK310 Grupp 1 | Carl-Johan Rundgren | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UMK310_ | Seminarium | UMK310 Grupp 2 | Carl-Johan Rundgren | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 UM3112 | Cecilia Caiman | Lärande för hållbar utveckling | |||||||||||||||||||||
Ons | 2019-10-09 | 08:30 - 12:00 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 UM3112 | Ola Palm | Astronomididaktik | |||||||||||||||||||
08:30 - 12:30 | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Alla grupper UM54UU | Utomhus | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing | Kraft och rörelse | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta |
UM3106 UMT310 |
64228, H19, 100%, DAG, NML 64248, H19, 100%, DAG, NML |
Seminarium | Grupp 1.UM3106 | Thomas Krigsman | Styrdokument, Odling | |||||||||||||||||||||
09:30 - 11:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Helena Sternhoff | UA möte | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 UM3112 | Zeynep Ünsal | Tvåspråkighet | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM54UU | Anna Nilsson | Reflektion och uppföljning av utomhusundervisningen | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM54UU | Anette De Ron | Reflektion och uppföljning av utomhusundervisningen | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | MND Kalendariet | Sara Engström | Avdelningsmöte administrationen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Utbildningsmöte | Veronica Flodin | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Auli Arvola Orlander | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 |
UM3106 UMT310 |
64228, H19, 100%, DAG, NML 64248, H19, 100%, DAG, NML |
Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106 | Planering av odlingsförsök | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:30 | MND Kalendariet | Sara Engström | Verksamhetsförlagd utbildning (VFU) | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:30 | MND Kalendariet | Sara Engström | Verksamhetsförlagd utbildning (VFU) | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-10-10 | 08:30 - 12:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 UM3112 | Ewa Wiklund | Vattnets faser | |||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta |
UM3106 UMT310 |
64228, H19, 100%, DAG, NML 64248, H19, 100%, DAG, NML |
Seminarium | Grupp 1.UM3106 | Anna Carin Nyberg |
Liv i vatten utforskande arbetssätt Anpassningar (utomhus stor del av seminariet, kläder efter väder) Utomhusdidaktik |
|||||||||||||||||||||
08:30 - 17:00 |
P464, Arrhenius hus P, Vån 4 P465, Arrhenius hus P, Vån 4 P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 P472, Arrhenius hus P, Vån 4 |
Karta | UM2204 | 64239, H19, 100%, DAG, NML | Muntlig examination | Alla Grupper | Mona Hverven | Se särskilt schema i Athena | |||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E | Karta | Handledning | Karin Kihlblom Landtblom | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 09:30 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Maria Andrée | NV-seminarium | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM4055 | 64184, H19, 25%, BLA, DST | Seminarium | Jenny Olander | KRC | ||||||||||||||||||||||
09:30 - 15:30 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UL2NAT_ | Undervisning | Veronica Flodin | CeUL | |||||||||||||||||||||||
09:30 - 11:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | MND Kalendariet | Maria Andrée | Joe Ferguson, Deakin University. | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 2.UM3106 | Thors Hans Hansson | Fysikens bärande idéer | ||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E | Karta | Forskningsseminarium | Per Sund | Besök av forskare från Teachers College, Columbia University. USA | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta |
UM3106 UMT310 |
64228, H19, 100%, DAG, NML 64248, H19, 100%, DAG, NML |
Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106 | Thors Hans Hansson | Fysikens bärande idéer | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2.UM3106 | Thomas Krigsman | Styrdokument Odling | |||||||||||||||||||||
13:15 - 14:30 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Forskningsseminarium | Lovisa Sumpter | MARCU seminarium | ||||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:15 |
UM3106 UMT310 |
64228, H19, 100%, DAG, NML 64248, H19, 100%, DAG, NML |
Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106 | Planering av utomhusaktivitet | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 2.UM3106 |
"att undervisa utomhus" Planering |
||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-10-11 | 08:30 - 10:30 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM54UU | Elisabeth Rystedt | ||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM54UU | Anna Nilsson | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 17:00 | Sal 31, Kräftriket hus 5, Vån 3 | UMU206 | 64042, H18, 50%, DAG, NML | Håkan Granath | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2.UM3106 | Sofie Stenlund | Ljud och ljus | |||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM4055 | 64184, H19, 25%, BLA, DST | Seminarium | Jenny Olander | KRC | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:30 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Doktorandkurs | Maria Andrée | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Forskningsseminarium | Karim Hamza | RiskEdu | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | UM2204 | 64239, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 2 UM2204 | Inför seminariet Beräkningsstrategier/metoder - multiplikation och division | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 UM3112 | Anna Carin Nyberg | Naturskolan i Sollentuna | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | UM2204 | 64239, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 1 UM2204 | Inför seminariet Beräkningsstrategier/metoder - multiplikation och division | ||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2204 | 64239, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM2204 | Anna Ålund |
Bråk - olika representationer [Athena; under planeringen Bråk] |
|||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM54UU | Elisabeth Rystedt | ||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM54UU | Anna Nilsson | ||||||||||||||||||||||
12:30 - 15:30 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Handledning | Zeynep Ünsal | Handledning AD | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2204 | 64239, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM2204 | Anna Ålund |
Bråk - olika representationer [Athena; under planeringen Bråk] |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM54UU | Elisabeth Rystedt | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | UMK310_ | Seminarium | UMK310 Grupp 1 | Carl-Johan Rundgren | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM54UU | Anna Nilsson | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UMK310_ | Seminarium | UMK310 Grupp 2 | Carl-Johan Rundgren | |||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:15 | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 2.UM3106 | Odlingsförsöket |
Kurskod | Namn |
UL2NAT_ | Universitetslärarutbildning 2 |
UM2204 | Matematik II för grundlärare årskurs F-3: Geometri, mätning och taluppfattning |
UM3106 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare årskurs 4-6 |
UM3107 | Matematikämnets didaktik, ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs |
UM3112 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare, F-3, I |
UM4055 | Säkerhet i skolans kemiundervisning |
UM54UU | Matematik och lärande för årskurs F-6: kurs inom ULV |
Kurskod | Namn |
UM6002 | Självständigt arbete inom allmänt utbildningsområde: inriktning mot naturvetenskapsämnenas didaktik |
UM6003 | Självständigt arbete inom allmänt utbildningsområde: inriktning mot matematikämnets didaktik |
UMK212MA | Matematikdidaktik med verksamhetsförlagd utbildning för gymnasiet |
UMK310_ | Ungdomars utveckling och lärande i naturvetenskap och teknik |
UMT310 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare årskurs 4-6, profil teckenspråkig tvåspråkig undervi |
UMU206 | Matematik för lärare, 45 hp (1-45 hp), åk 7-9 - ingår i Lärarlyftet |