Matematiska institutionen, 403
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Lokal |
Byggnad |
Lärare |
Delkurs, Moment |
Undervisningstyp, Tentamen |
Studentgrupp |
Information |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 42, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-10-17 | 09:15 - 12:00 | Bayesianska metoder | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Michael Karsten Höhle | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Logik II | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Partiella differentialekvationer | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Typteori | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Guillaume Brunerie | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-10-18 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Maria Deijfen | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Livförsäkringsmatematik I | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Gunnar Andersson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Tobias Rydén | Möte | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Laboration | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Bayesianska metoder | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li, Michael Karsten Höhle | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Alan Sola | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Ilya Smirnov | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
v 43, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-10-21 | 08:30 - 10:15 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Ilya Smirnov | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-10-22 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Räkneövning | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Maria Deijfen | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Livförsäkringsmatematik I | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Gunnar Andersson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Alan Sola | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Avancerad reell analys I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Reduktiva algebraiska grupper | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Wushi Goldring | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-10-24 | 09:15 - 11:00 | Logik II | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Erik Palmgren | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Logik II | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Partiella differentialekvationer | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Typteori | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Guillaume Brunerie | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-10-25 | 09:00 - 14:00 | Matematiska metoder för ekonomer | Ilya Smirnov | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Tobias Rydén | Möte | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Avancerad reell analys I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
v 44, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-10-29 | 09:00 - 14:00 | Matematik II - Linjär algebra | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Reduktiva algebraiska grupper | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Wushi Goldring | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-10-30 | 09:00 - 14:00 | Sannolikhetsteori I | Maria Deijfen | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-10-31 | 09:15 - 11:00 | Logik II | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Erik Palmgren | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Logik II | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Typteori | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Guillaume Brunerie | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-11-01 | 09:00 - 14:00 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys | Peter LeFanu Lumsdaine | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Tobias Rydén | Möte | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Avancerad reell analys I | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
v 45, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-11-04 | 12:45 - 14:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-11-05 | 13:00 - 14:45 | Avancerad reell analys I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Reduktiva algebraiska grupper | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Wushi Goldring | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-11-07 | 09:15 - 11:00 | Logik II | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Erik Palmgren | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Logik II | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Typteori | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Guillaume Brunerie | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-11-08 | 10:00 - 12:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Tobias Rydén | Möte | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Avancerad reell analys I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
v 46, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-11-11 | 12:45 - 14:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-11-12 | 13:00 - 14:45 | Avancerad reell analys I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Reduktiva algebraiska grupper | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Wushi Goldring | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-11-14 | 09:15 - 11:00 | Logik II | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Erik Palmgren | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Logik II | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Typteori | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Guillaume Brunerie | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-11-15 | 10:00 - 12:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Tobias Rydén | Möte | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Avancerad reell analys I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
v 47, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-11-18 | 12:45 - 14:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-11-19 | 13:00 - 14:45 | Avancerad reell analys I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Reduktiva algebraiska grupper | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Wushi Goldring | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-11-21 | 09:15 - 11:00 | Logik II | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Erik Palmgren | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Logik II | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:15 | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Ludvig Modin | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Typteori | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Guillaume Brunerie | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-11-22 | 10:00 - 12:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Tobias Rydén | Möte | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Josefin Ahlkrona | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Avancerad reell analys I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:45 | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Erik Thorsén | Seminarium | |||||||||||||||||||||||||
v 48, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-11-25 | 12:45 - 14:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
16:45 - 22:00 | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Anders Hagberg | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-11-26 | 13:00 - 14:45 | Avancerad reell analys I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Reduktiva algebraiska grupper | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Wushi Goldring | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-11-27 | 09:00 - 14:00 | Matematik II - Linjär algebra | Alan Sola | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematiska metoder för ekonomer | Ilya Smirnov | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Sannolikhetsteori I | Maria Deijfen | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
14:30 - 17:30 | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Salvador Rodriguez Lopez | Övrigt | Tenta | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-11-28 | 09:00 - 14:00 | Livförsäkringsmatematik I | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Logik II | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Erik Palmgren | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Logik II | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Ludvig Modin | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Typteori | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Guillaume Brunerie | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Annemarie Luger | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 22:00 | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Anders Hagberg | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-11-29 | 08:00 - 12:00 | Sal 37 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | Övrigt | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Tobias Rydén | Möte | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Avancerad reell analys I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 22:00 | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Anders Hagberg | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
v 49, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-12-02 | 12:45 - 14:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Analys, del B | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-12-03 | 13:00 - 14:45 | Avancerad reell analys I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Reduktiva algebraiska grupper | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Wushi Goldring | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Matematik, 40303
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Lokal |
Byggnad |
Lärare |
Delkurs, Moment |
Undervisningstyp, Tentamen |
Studentgrupp |
Information |
|||||||||||||||||||||
v 5, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-29 | 17:00 - 22:00 | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Anders Hagberg | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-30 | 08:00 - 14:30 | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Anders Hagberg | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:15 | Matematik II - Analys, del A | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik III - Komplex analys | Jonathan Rohleder | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Optimering | Gregory Arone | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Matematik, självständigt arbete, Matematisk statistik, självständigt arbete | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Torbjörn Tambour | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sal 16 | Kräftriket hus 5 | Erik Palmgren | Seminarium | Logikseminarium | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Matematik II - Analys, del A | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 11:30 | Sal 31 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Plugga med sigma Anders Hagberg | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Annemarie Luger | Seminarium | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:45 | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Anna Giulia Montaruli | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:45 | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Anders Hagberg | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-31 | 08:30 - 10:15 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Rikard Bögvad | Algebra, problemlösning | Föreläsning | |||||||||||||||||||||
08:30 - 10:15 | Matematik II - Analys, del A | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 11:15 | Matematisk modellering I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Yishao Zhou | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Matematik III - Logik | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
09:45 - 11:15 | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Anna Giulia Montaruli | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
09:45 - 11:15 | Sal 42 | Kräftriket hus 5 | Samuel Lundqvist | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Wushi Goldring | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Teori för beräkningar och formella språk | Sal 16 | Kräftriket hus 5 | Erik Palmgren | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:30 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Algebra, problemlösning | Handledning, Övning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Matematik II - Analys, del A | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 11:30 | Sal 13 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | ||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Sal 31 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matnat II | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matnat II | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matnat II | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Sal 37 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matnat II | |||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Matematik III - Logik | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik för naturvetenskaper II | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Martin Carl Åke Tamm | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Optimering II | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Yishao Zhou | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Sal 16 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matematik 1 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Sal 31 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matematik 1 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matematik 1 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matematik 1 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Sal 37 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matematik 1 | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Galoisteori | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Wushi Goldring | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik för naturvetenskaper II | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Sal 31 | Kräftriket hus 5 | Wushi Goldring | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-01 | 08:30 - 10:15 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Johan Alm | Matematisk analys, problemlösning | Föreläsning | |||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Matematik III - Analysens grunder | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Sven Raum | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:30 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Matematisk analys, problemlösning | Handledning, Övning | ||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Matematik III - Analysens grunder | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Krypteringsmatematik | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Jonas Bergström | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Alan Sola | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Boris Shapiro | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Sal 42 | Kräftriket hus 5 | Övrigt | Jonas Bergström Krypteringsmat | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Sal 16 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matematik 1 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Lisa Nicklasson | Seminarium | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Sal 31 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matematik 1 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matematik 1 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Tom Britton | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
Sön | 2019-02-03 | 10:30 - 12:30 | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Matte-klubben Sara Woldegioris | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:30 | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Matte-klubben Sara Woldegioris | |||||||||||||||||||||||||
v 6, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-04 | 08:30 - 10:15 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Rikard Bögvad | Algebra, problemlösning | Föreläsning | |||||||||||||||||||||
08:30 - 10:15 | Matematik II - Analys, del A | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 11:15 | Matematisk modellering I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Yishao Zhou | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Matematik III - Logik | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Topologi | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Sofia Tirabassi | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:30 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Algebra, problemlösning | Handledning, Övning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Matematik II - Analys, del A | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 11:30 | Sal 31 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | ||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Samuel Lundqvist | ||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Matematik III - Logik | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Topologi | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik för naturvetenskaper II | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Martin Carl Åke Tamm | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Boris Shapiro | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Avancerad reell analys II | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik för naturvetenskaper II | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:00 | Avancerad reell analys II | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Lektion | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-02-05 | 08:30 - 10:15 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Johan Alm | Matematisk analys, problemlösning | Föreläsning | |||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Matematik III - Analysens grunder | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Sven Raum | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:30 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Matematisk analys, problemlösning | Handledning, Övning | ||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Matematik III - Analysens grunder | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Krypteringsmatematik | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Jonas Bergström | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Alan Sola | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sal 16 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matematik 1 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sal 31 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matematik 1 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matematik 1 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Benjamin Ward | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sal 37 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matematik 1 | |||||||||||||||||||||||||
13:30 - 14:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Neshat Lindberg | Möte | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Sal 16 | Kräftriket hus 5 | Erik Palmgren | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-02-06 | 09:00 - 18:00 | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Jennifer Chamberlain | Övrigt | E-tenta | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 18:00 | Sal 37 | Kräftriket hus 5 | E-tenta Jennifer Chamberlain | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sal 16 | Kräftriket hus 5 | Erik Palmgren | Seminarium | Logikseminarium | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:30 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Wushi Goldring | Seminarium | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Anders Hagberg | Övrigt | Pluuga med sigma | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Alexander Berglund | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-07 | 08:30 - 10:15 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Rikard Bögvad | Algebra, problemlösning | Föreläsning | |||||||||||||||||||||
08:30 - 10:15 | Matematik II - Analys, del A | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 11:15 | Matematisk modellering I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Yishao Zhou | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Matematik III - Logik | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sal 31 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matnat II | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Seminarium | Semi matnat II | |||||||||||||||||||||||||
Matematisk statistik och försäkringsmatematik, 40301
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Lokal |
Byggnad |
Lärare |
Delkurs, Moment |
Undervisningstyp, Tentamen |
Studentgrupp |
Information |
|||||||||||||||||||||
v 17, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-04-25 | 09:15 - 12:00 | Statistiska modeller | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Daniel Ahlberg | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Sannolikhetslära och statistik för lärare | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Stokastiska processer och simulering II | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Pieter Trapman | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-04-26 | 09:15 - 12:00 | Statistisk inlärning | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
v 18, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-04-29 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Måns Karlsson | Övning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Stokastiska processer och simulering II | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Pieter Trapman | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Daniel Ahlberg | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Försäkringsredovisning | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Sannolikhetslära och statistik för lärare | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-04-30 | 09:15 - 12:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Övning | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-05-02 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Måns Karlsson | Övning | ||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Daniel Ahlberg | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Sannolikhetslära och statistik för lärare | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Stokastiska processer och simulering II | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Pieter Trapman | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-05-03 | 09:15 - 12:00 | Försäkringsredovisning | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||||
v 19, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-05-06 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Måns Karlsson | Övning | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Försäkringsjuridik för aktuarier I | Jessica Östberg | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Grundläggande finansmatematik | Taras Bodnar | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Stokastiska processer och simulering II | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Pieter Trapman | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Daniel Ahlberg | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Statistisk inlärning | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Sannolikhetslära och statistik för lärare | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-05-07 | 09:15 - 12:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-05-08 | 09:00 - 14:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Filip Lindskog | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Stokastiska processer och simulering I | Sebastian Rosengren | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Statistisk inlärning | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Stokastiska processer och simulering II | Sal 42 | Kräftriket hus 5 | Monir Bounadi | Handledning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Försäkringsredovisning | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-05-09 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Måns Karlsson | Övning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Statistiska modeller | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Daniel Ahlberg | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Sannolikhetslära och statistik för lärare | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-05-10 | 09:15 - 12:00 | Försäkringsredovisning | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
v 20, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-05-13 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Måns Karlsson | Övning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Stokastiska processer och simulering II | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Pieter Trapman | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Daniel Ahlberg | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Sannolikhetslära och statistik för lärare | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistiska modeller | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-05-14 | 09:15 - 12:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistiska modeller | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-05-15 | 09:15 - 12:00 | Statistisk inlärning | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Stokastiska processer och simulering II | Sal 42 | Kräftriket hus 5 | Monir Bounadi | Handledning | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-05-16 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 16 | Kräftriket hus 5 | Måns Karlsson | Övning | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Statistisk inlärning | Chun-Biu Li | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Daniel Ahlberg | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Sannolikhetslära och statistik för lärare | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-05-17 | 09:15 - 12:00 | Statistisk inlärning | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
v 21, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-05-20 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Måns Karlsson | Övning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Stokastiska processer och simulering II | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Pieter Trapman | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Daniel Ahlberg | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Statistisk inlärning | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Sannolikhetslära och statistik för lärare | Sal 42 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Laboration | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-05-22 | 09:15 - 12:00 | Statistisk inlärning | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-05-23 | 09:00 - 14:00 | Stokastiska processer och simulering II | Pieter Trapman | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Sannolikhetslära och statistik för lärare | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-05-24 | 09:00 - 14:00 | Försäkringsredovisning | Kristofer Lindensjö | Tentamen | Skrivlokal Värtasalen | |||||||||||||||||||||||
v 22, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-05-27 | 09:00 - 14:00 | Sannolikhetsteori II | Daniel Ahlberg | Tentamen | Skrivlokal Uggleviksalen | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-05-29 | 09:00 - 14:00 | Statistiska modeller | Taras Bodnar | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
v 23, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-06-03 | 08:00 - 13:00 | Matematisk statistik, självständigt arbete | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Redovisning | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Mathias Millberg Lindholm | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Sannolikhetslära och statistik för lärare | Jan Olov Persson | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-06-04 | 08:00 - 13:00 | Matematisk statistik, självständigt arbete | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Redovisning | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-06-05 | 08:00 - 13:00 | Matematisk statistik, självständigt arbete | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Redovisning | ||||||||||||||||||||||
v 24, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-06-11 | 08:00 - 13:00 | Försäkringsmatematik, självständigt arbete, Matematisk statistik, självständigt arbete | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Redovisning | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-06-12 | 08:00 - 13:00 | Försäkringsmatematik, självständigt arbete, Matematisk statistik, självständigt arbete | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Redovisning | ||||||||||||||||||||||
v 33, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-08-15 | 09:00 - 14:00 | Statistisk analys | Tom Britton | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
v 34, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-08-19 | 09:00 - 14:00 | Linjära statistiska modeller | Ola Gerton Henrik Hössjer | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Sannolikhetsteori I | Maria Deijfen | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Statistisk inlärning | Chun-Biu Li | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-08-21 | 09:00 - 14:00 | Stokastiska processer och simulering I | Sebastian Rosengren | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Stokastiska processer och simulering II | Pieter Trapman | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-08-22 | 09:00 - 14:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Mathias Millberg Lindholm | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Prissättning inom sakförsäkring | Filip Lindskog | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-08-23 | 09:00 - 14:00 | Sannolikhetsteori II | Daniel Ahlberg | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Statistisk inferensteori | Taras Bodnar | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Statistiska modeller | Taras Bodnar | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
v 35, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-08-27 | 09:00 - 14:00 | Försäkringsredovisning | Kristofer Lindensjö | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-08-28 | 09:00 - 12:00 | Matematisk statistik, självständigt arbete | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | |||||||||||||||||||||||
v 36, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-09-02 | 09:15 - 12:00 | Linjära statistiska modeller | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Ola Gerton Henrik Hössjer | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Nationalekonomi för aktuarier | Sal 31 | Kräftriket hus 5 | Kristofer Lindensjö | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Sannolikhetsteori III | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-09-03 | 12:30 - 14:15 | Statistisk inferensteori | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-09-04 | 08:00 - 12:00 | Matematisk statistik, självständigt arbete | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | |||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Matematik, självständigt arbete, Matematik, självständigt arbete för lärare, Matematisk statistik, självständigt arbete | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Torbjörn Tambour | Projektarbete | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Stokastiska processer III | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Seminarium | Matstat | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-09-05 | 08:30 - 10:15 | Statistisk inferensteori | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | Sal 16 | Kräftriket hus 5 | Torbjörn Tambour | Föreläsning | Mathematics Education (Tambour) | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Statistisk inferensteori | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Sannolikhetsteori III | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Nationalekonomi för aktuarier | Sal 31 | Kräftriket hus 5 | Kristofer Lindensjö | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-09-06 | 09:15 - 12:00 | Linjära statistiska modeller | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Ola Gerton Henrik Hössjer | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
v 37, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-09-09 | 09:15 - 12:00 | Linjära statistiska modeller | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Ola Gerton Henrik Hössjer | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Nationalekonomi för aktuarier | Sal 31 | Kräftriket hus 5 | Kristofer Lindensjö | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tentamen, Tenta
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Lokal |
Byggnad |
Lärare |
Delkurs, Moment |
Undervisningstyp, Tentamen |
Studentgrupp |
Information |
|||||||||||||||||||||
v 6, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-07 | 17:00 - 21:00 | Marknadsföring I | Aula, Sveaplan | Sveaplan | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:30 | 15:108 | Kräftriket hus 15 | Ali Farshin | Tentamen | Tenta | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:30 | 3:240 G | Kräftriket hus 3 | Helena Flinck | Tentamen | Tenta MF-II | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-08 | 13:30 - 14:30 | E279, Språkbubblan | Södra huset E | Mara Haslam | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-02-09 | 09:00 - 12:00 | Globala klimat- och miljöförändringar | U28 | Geovetenskapens hus U | Tentamen | Alla | Re-examination | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Statistisk analys av geologiska data | U26 | Geovetenskapens hus U | Gudrun Brattström | Tentamen | Written exam, retake | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Statistik med inriktning mot samhällsplanering | U29 | Geovetenskapens hus U | Peter Claësson | Tentamen | Del 1 - Tentamen (uppsamlingstenta) | |||||||||||||||||||||||
v 7, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-02-12 | 09:00 - 11:00 | Resursrum 253 | Studenthuset | Tentamen | Mentorsamtal, student Emma Sundberg | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Formella metoder för filosofi och vetenskapligt tänkande, Logisk följd, Teoretisk filosofi I | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Formella metoder - grunder, Kunskapsteori och vetenskapsfilosofi, Logisk följd | Omtentamen, Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-02-13 | 08:30 - 18:00 | Psykologi III, Psykologi III, med inriktning mot personal, arbete och organisation | Resursrum B202 | Frescati hage hus 8 | Lena Holmlund | Tentamen | Metod och statistik | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Fysiologi | D238, D246 | Arrhenius hus D | Seayong Kim, Tommy Landberg | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Psykologi III, Psykologi III, med inriktning mot personal, arbete och organisation | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Metod, Statistik | Tentamen | Alla Metod & statistik | Tentamen avsnitt 1: metod | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | D258 | Arrhenius hus D | Maria Greger | Tentamen | Extrarum växtfystenta | ||||||||||||||||||||||||
09:30 - 14:00 | Neurokemi | KÖL-K233, KÖL-K239 | Arrhenius KÖL | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Resursrum 253 | Studenthuset | Tentamen | Mentorssamtal, student Kevin Olausson | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-14 | 09:00 - 13:00 | Språkkonsultprogrammet, kurs 2 | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Jan Svanlund | Svenska språkets struktur | Tentamen | |||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Arkeologi II | BOT 321 Lilla Frescati | Botanicum, Lilla Frescativägen 5 | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Japanska II | Aulan | Kräftriket hus 4 | Eriko Seto Norrgård | Praktisk språkfärdighet II | Tentamen | Grupp A1 | Presentation 1 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Forskningsmetod och statistik | U31 (David Magnusson-salen), U32 | Frescati hage hus 8 | Forskningsmetod och statistik | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | Samhällsorienterande ämnen för grundlärarutbildningen årskurs 4-6, Historia Religionskunskap Sa, Samhällsorienterande ämnen för grundlärarutbildningen årskurs 4-6, Historia Religionskunskap Samhällskunskap Geografi, Samhällsorienterande ämnen för grundlärarutbildningen årskurs 4-6, Historia, Religionskunskap, Samhällskunskap, Geograf... | Samhällskunskap med ämnesdidaktik | Inlämning, Tentamen | Alla | Tentamen inlämning på MONDO senast kl 16.00 | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-15 | 08:00 - 14:30 | Psykologi II | Resursrum B202 | Frescati hage hus 8 | Lena Holmlund | Tentamen | Metod och statistik - FÖR KORT TID!!! | |||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Psykologi II | U34 | Frescati hage hus 8 | Lena Holmlund | Tentamen | Metod och statistik | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Internationella relationer I | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Introduktion till internationella relationer, IR I-1 Introduktion IR | Tentamen | Alla | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik för grundlärare årskurs 4-6 I, profil teckenspråkig tvåspråkig undervisning: Taluppfattning och aritmetik, Matematik för grundlärare årskurs 4-6, I: Taluppfattning och aritmetik | Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset E | Kerstin Larsson | Tentamen | Alla Grupper | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Japanska II | Sal Asienbiblioteket | Kräftriket hus 21 | Eriko Seto Norrgård | Praktisk språkfärdighet II | Tentamen | Grupp A2 | Presentation 1 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Praktisk filosofi I, Praktisk filosofi I - filosofi, ekonomi och politik, Teoretisk filosofi I | Värtasalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Ekonomins och samhällsvetenskapens filosofi, Inledning till argumentation, semantik och logik, Metafysik | Omtentamen, Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
14:30 - 20:00 | Psykologi I | Resursrum B202, U23 | Frescati hage hus 8 | Lena Holmlund | Tentamen | 1UTV Omtenta H18 | |||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-02-16 | 09:00 - 15:30 | Resursrum 254 | Studenthuset | Tentamen | Student Evelin Kachoa | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Statistik med inriktning mot samhällsplanering | U29 | Geovetenskapens hus U | Peter Claësson | Tentamen | Del 2 - Tentamen (uppsamlingstenta) | |||||||||||||||||||||||
v 8, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-18 | 08:30 - 16:00 | Psykologi I | Resursrum B202, U21 | Frescati hage hus 8 | Lena Holmlund | Tentamen | 1SOC | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Biologisk statistik I | D502 | Arrhenius hus D | Diana Posledovich | Tentamen | Written exam. Note the room! | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Miljövård och samhällsplanering | U28-29 | Geovetenskapens hus U | Tentamen | Written examination | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Psykologi I | U31 (David Magnusson-salen) | Frescati hage hus 8 | Socialpsykologi | Tentamen | Alla | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Psykologi I | Värtasalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Socialpsykologi | Tentamen | Alla | Tentamen | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | SVA II: Svenskans uttal i inlärningsperspektiv | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Elisabeth Zetterholm | Svenskans uttal i inlärningsperspektiv | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | E279, Språkbubblan | Södra huset E | Felicia Flodin | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Data1, Rum 122, Sal 126, Sal 130, Sal 207 | Sveaplan | Jane Barkström | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:30 | U28 | Geovetenskapens hus U | Tentamen | Utökad skrivtid GE7015 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 13:45 | Bioinformatik | KÖL-K438 | Arrhenius KÖL | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
13:30 - 19:30 | 15:108 | Kräftriket hus 15 | Ali Farshin | Tentamen | RED-II | ||||||||||||||||||||||||
13:30 - 19:30 | 15:111 | Kräftriket hus 15 | Toivo Lepp | Tentamen | RED-II | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Ekonomistyrning II | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Ekonomistyrning II | Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset E | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Ekonomistyrning II | Värtasalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Multivariata metoder, Statistisk teori med tillämpningar | Laduvikssalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Multivariata metoder, Statistisk teori med tillämpningar I, tentamen | Tentamen | Alla | Mandatory registration for exam, Obligatorisk anmälan till tentamen | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-02-19 | 08:45 - 14:15 | 15:111 | Kräftriket hus 15 | Ali Farshin | Tentamen | GMGT,FOSM | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Globala marknader | Laduvikssalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Grundläggande kemi | KÖL-K433, KÖL-K438-439, KÖL-K441, KÖL-K447 | Arrhenius KÖL | Lars Eriksson | Jämvikt | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Modevetenskap II | JMK-salen, Sal1, Sal4, Seminarierum 1 (Garnisonen) | Garnisonen | Modets roll i fransk kulturhistoria | Tentamen | Mode II-alla | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Reklam & PR: grundläggande management | Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset E | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | KÖL-K247 | Arrhenius KÖL | Helena Bergman | Tentamen | Extra resurs tenta | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Etologi I | D358 | Arrhenius hus D | Tentamen | Examination 2 | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:30 | Resursrum 253 | Studenthuset | Tentamen | Mentorssamtal, student Isak Magnell | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Multivariat analys, Statistikens grunder | Värtasalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Multivariat analys, Statistikens grunder 1 | Tentamen | Alla | Obligatorisk anmälan till tentamen. Mandatory registration for exam | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Avancerad verksamhetsledning | Laduvikssalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Tentamen | Lokal: Laduvikssalen | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Bioinformatik | KÖL-K438 | Arrhenius KÖL | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Religionshistoria II, Religionsvetenskap II inom Ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan, Religionsvetenskap II inom Ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Allmän religionshistoria | Tentamen | Salstentamen. Obligatorisk anmälan på mitt.su.se | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Introduktion till finansiella derivat | Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset E | Tentamen | IINTROFD Tenta | ||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier - kandidatkurs | Elie Wardini | Arabistik | Tentamen | Inlämning hemtenta | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-02-20 | 08:00 - 12:00 | Utvecklingspsykologi, 2: Skolåldern och adolescensen | U31 (David Magnusson-salen), U32 | Frescati hage hus 8 | Utvecklingspsykologi 2 - Skolåldern och adolescensen | Tentamen | Tentamen | |||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Utvecklingspsykologi, 2: Skolåldern och adolescensen | Resursrum B202 | Frescati hage hus 8 | Lena Holmlund | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:30 | Sociologi I | Hörsal 10 | Södra huset E | Grundläggande sociologi | Tentamen | Alla | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:30 | Sociologi: Arbetsliv och arbetsmarknad I, Utredningssociologi I | Hörsal 2 | Södra huset A | Grundläggande sociologi | Tentamen | SOB100 Alla, SOC100 Alla | |||||||||||||||||||||||
08:45 - 15:30 | 15:108 | Kräftriket hus 15 | Ali Farshin | Tentamen | OPM-KORE | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Analytisk kemi I | KÖL-K438 | Arrhenius KÖL | Anton Ribbenstedt, Emilia Eklund | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Biogeokemi | U13 | Geovetenskapens hus U | Christophe Dupraz | Tentamen | FINAL EXAM | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:30 | Biologisk statistik I | D508 | Arrhenius hus D | Tentamen | Computer exam | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Klimat och atmosfärens cirkulation | C609 Rossbysalen | Arrhenius hus C | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Medie- och kommunikationsvetenskap I | JMK-salen, Sal1-4 | Garnisonen | Ekaterina Kalinina, Petrus Dahlbeck | Medier i tid och rum | Tentamen | Alla | Salstentamen | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Organisk kemi II | KÖL-K433, KÖL-K439, KÖL-K441, KÖL-K447 | Arrhenius KÖL | Tentamen | samtliga | Ordinarie tentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Verksamhetsledning | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Tentamen | Literature examination Lokal: Brunnsviksalen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | KÖL-K241, KÖL-K247 | Arrhenius KÖL | Helena Bergman | Tentamen | Extra resurs tenta | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 18:00 | Data1, Rum 122, Sal 126, Sal 130, Sal 207 | Sveaplan | Jane Barkström | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Y12-13 | Geovetenskapens hus Y | Tentamen | Enskild skrivsal GG4211 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Ekonomisk historia III, Internationella relationer III | E319 | Södra huset E | Teori och metod i studiet av internationella relationer, Teori-och metod, EH III-1 Teori & Metod, IR III-1 Teori & Metod | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Mineralogi och petrologi | U29 | Geovetenskapens hus U | Tentamen | Theory exam | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Koncernredovisning och revision | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Tentamen | Lokal: Brunnsvikssalen | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4 | Garnisonen | Petrus Dahlbeck | Tentamen | Salstentamen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Finansiell rapportering | Hedbergsalen | Kräftriket hus 15 | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Kunskap, vetenskap och forskningsmetodik | Aula, Sveaplan, Hörsal 4 | Sveaplan, Södra huset B | Kunskap, vetenskap och forskningsmetodik | Tentamen | Grundlärare F-3 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Medie- och kommunikationsvetenskap II | JMK-salen, Sal1, Sal4 | Garnisonen | Petrus Dahlbeck, Ulf Jonas Folke Jonsson | Information, propaganda, reklam och PR | Tentamen | Alla | Salstentamen | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Mineralogi och petrologi | U27 | Geovetenskapens hus U | Tentamen | Practical Exam | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Psykoterapi och psykologisk behandling, 1: Teoretisk grund för bedömning och behandling | U31 (David Magnusson-salen) | Frescati hage hus 8 | Teoretisk grund för bedömning och behandling | Tentamen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 15:30 | E347 (datorsal) | Södra huset E | Yvonne Carlsson | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | U27 | Geovetenskapens hus U | Tentamen | Utökad skrivtid GG4211 | |||||||||||||||||||||||||
15:30 - 19:30 | Nordiska språk och svensk språkhistoria, Svenska II | E289, Språkstudion, Studio 2 | Södra huset E | Allan Hansen, Hedvig Solbakken, Sofia Pereswetoff-Morath | Nordiska språk och svensk språkhistoria | Digital tentamen , Tentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||||
15:30 - 19:30 | Svenska III inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan, Svenska III inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 | E347 (datorsal) | Södra huset E | Allan Hansen, Hedvig Solbakken, Sofia Pereswetoff-Morath | Nordiska språk och svensk språkhistoria | Digital tentamen , Tentamen | Alla grupper, Helklass | ||||||||||||||||||||||
15:45 - 21:00 | 15:108 | Kräftriket hus 15 | Ali Farshin | Tentamen | ORG-I | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Sal4 | Garnisonen | Petrus Dahlbeck | Tentamen | Salstentamen | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Organisation I | Laduvikssalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Organisation I | Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset E | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-21 | 08:00 - 13:00 | Resursrum 163 | Studenthuset | Tentamen | Student Robar Salah Muhammad | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Grupp, organisation och samhälle, 1: Gruppsykologi | U31 (David Magnusson-salen) | Frescati hage hus 8 | Gruppsykologi | Tentamen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Socialantropologi I | Värtasalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Kultur och samhälle: Läran om människan som ... | Tentamen | SA1002 Alla | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Arbetsmarknadskunskap med management I | Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset E | Arbetsrätt | Tentamen | Alla | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Osteoarkeologi I | Anna Kjellström | Human osteoarkeologi I | Tentamen | Sal 111 | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Grekiska I, 2 | B479 | Södra huset B | Denis Michael Searby | Prosa och poesi | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-22 | 09:00 - 13:00 | Samhällskunskap II inom ämneslärarprogrammet | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Mårten Larsson | Tentamen | Mikroteori för lärarstudenter | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Latin I, 1 | Maria Plaza | Nybörjarkurs 1-2 | Omtentamen, Tentamen | PrimaLatina | B479 | |||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-02-23 | 09:00 - 12:00 | Miljövård och miljöarbete | Perspektiv på hållbar utveckling och praktisk miljövård | Tentamen | Alla | Omtentamen, mom 1. Sal U28. | ||||||||||||||||||||||
Omtentamen, Omtent
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Omtentamen, Omt
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Lokal |
Byggnad |
Lärare |
Delkurs, Moment |
Undervisningstyp, Tentamen |
Studentgrupp |
Information |
|||||||||||||||||||||
v 7, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-14 | 10:00 - 13:00 | Teckenspråk i teori och praktik I | C389, Gunnel Källgren-salen | Södra huset C | Svenskt teckenspråk II - teoretiskt fokus | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Tillämpad enkätmetodik | Tillämpad enkätmetodik | Omtentamen | Omtentamen I U32 | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Grundläggande statistik för ekonomer, Statistisk vetenskapsteori | Värtasalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Statistik för ekonomer, tentamen, Statistisk vetenskapsteori | Omtentamen | Alla | Obligatorisk anmälan till tentamen Mandatory registration for exams | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Ekonometri, Finansiell statistik, Regressionsanalys och undersökningsmetodik | Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset E | Tidsserieanalys, tentamen, Undersökningsmetodik | Omtentamen | Alla | Obligatorisk anmälan till tentamen | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-15 | 08:00 - 08:15 | Konstvetenskap I: Visuella studier | Bildbruk | Omtentamen | Alla | Omtentamensperioden stänger delkurs 4 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:30 | Engelska II, Engelska inom Kandidatprogram i Global Management I | E890 | Södra huset E | Marina Kohnen Ludwigs, Nils-Lennart Johannesson | Litterär valbar kurs, Valbar litterär fördjupning 1 | Omtentamen | OC63, OC71 | Re-take: OC71 (Eng 2 / GM only) OC63 (Eng 3 / BA) | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Praktisk filosofi I, Praktisk filosofi I - filosofi, ekonomi och politik, Teoretisk filosofi I | Värtasalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Ekonomins och samhällsvetenskapens filosofi, Inledning till argumentation, semantik och logik, Metafysik | Omtentamen, Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | Psykologi I | Laduvikssalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Utvecklingspsykologi | Omtentamen | Alla | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-02-16 | 09:00 - 13:00 | Engelsk språkteori och språkfärdighet för Grundlärarprogrammet F-3, Engelska för grundlärare åk F-3, Engelska för grundlärare, åk 4-6 | D499 | Södra huset D | Andrew Thomas Cooper, Clelia Rose La Monica, Gül Han | Engelsk grammatik och vokabulär, Engelskspråkig barn- och ungdomslitteratur och film | Omtentamen | Alla, ENG2F3 all grps, ENGLF3 grupp 1-2 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Public Finance | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Mikael Priks | Omtentamen | Retake Exam, NOTE! Compulsory registration in due time for written exams from the autumn semester 2018. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se. | |||||||||||||||||||||||
Sön | 2019-02-17 | 09:00 - 12:00 | Ekonomisk integration, Nationalekonomin om osäkerhet och asymmetrisk information | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Mathias Herzing | Omtentamen | Retake Exam, NOTE! Compulsory registration in due time for written exams from the autumn semester 2018. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se. | |||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Ekonometri 1 | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Peter Skogman Thoursie | Omtentamen | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams from the autumn semester 2018. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se. | |||||||||||||||||||||||
v 8, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-18 | 09:00 - 13:00 | Akademisk svenska för andraspråkstalare | Svenska språkets struktur | Omtentamen | Alla grupper | Brunnsvikssalen | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | Kulturkritik och kulturjournalistik | Kristina Riegert, Kristoffer Noheden | Kulturkritik och kulturjournalistik | Omtentamen | Utlämning omtentamen för kursens andra del samt för eventuellt resterande skrivövning | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | Musikvetenskap - Musikteori, Musikvetenskap - Musikteori: harmoni och satslära | Villans bibliotek | Manne Siegbahn Villan | Musikteori: harmoni och satslära, Musikteori: Harmoni och satslära | Omtentamen | Alla | |||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | Filmmusik | Filmmusik II | Inlämning, Omtentamen | Alla | Inlämning av omtentauppgift 2 | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-02-19 | 09:00 - 12:00 | Makroekonomi med livscykelmodeller | Hörsal 4 | Södra huset B | Paul Klein | Omtentamen | RETAKE EXAM: Macroeconomics with overlapping genererations | |||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Arbetsmarknadskunskap med management I | D416 | Södra huset D | Arbetsmarknadsekonomi 2: Ekonomisk politik och arbetslöshet | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-02-20 | 09:00 - 14:00 | Analys av kategoridata | Ola Gerton Henrik Hössjer | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik I | Alan Sola | Matematisk analys, problemlösning | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Numerisk analys | Yishao Zhou | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-21 | 13:00 - 16:00 | Modevetenskap I | Seminarierum 1 (Filmhuset), Seminarierum 2 (Filmhuset), Seminarierum Angela, Seminarierum Wilson | Filmhuset | Klas Nyberg | Den globala modeindustrins uppkomst och omvandling | Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | Personlighetspsykologi | Personlighetspsykologi | Omtentamen, Utlämning av tentamen | Utdelning av omtentamen, hemtentamen | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | Matematik och lärande för grundlärare årskurs 4-6 II: Geometri | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Anna Ålund | Didaktiska modeller för matematikundervisning i åk 4-6 | Omtentamen | Alla grupper UM4041 | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-22 | 09:00 - 13:00 | Immunologi | E210 | Arrhenius hus E | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Engelska II, Engelska II inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan | E306 | Södra huset E | Alan McMillion | Vokabulär | Omtentamen | Engelska II All groups | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Latin I, 1 | B479 | Södra huset B | Maria Plaza | Nybörjarkurs 2 | Omtentamen | B479 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Latin I, 1 | Maria Plaza | Nybörjarkurs 1-2 | Omtentamen, Tentamen | PrimaLatina | B479 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Statistik 1 (T1) | U31 (David Magnusson-salen) | Frescati hage hus 8 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 15:15 | Filmvetenskap I | Nadi Tofighian | Filmhistorisk översiktskurs 3 | Omtentamen | Alla | Utlämning av hemtenta | |||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | Vetenskapsteori | Inlämning, Omtentamen | * Second Examination Task Deadline February 22 at 4 pm: Submit to the "Assignment" folder and Forum on Mondo. | ||||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | Teoretiska perspektiv på mode | Teoretiska perspektiv på mode | Omtentamen | Deadline Re-examination | |||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-02-23 | 09:00 - 12:00 | Ekonometri 4a: Empirisk forskningsdesign, Labour Market Economics | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Ann-Sofie Kolm, Ines Helm | Omtentamen | Retake exam, NOTE! Compulsory registration in due time for written exams from the autumn semester 2018. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se. | |||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Fysiologi | E306, E314 | Arrhenius hus E | Omtentamen | Omprov. | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Grundkurs i historia – Historia I, del 1 | D279 | Södra huset D | Världens och Sveriges historia: tidigmodern tid | Omtentamen | Hi I kväll alla | |||||||||||||||||||||||
v 9, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-25 | 09:00 - 12:30 | Ämnesdidaktik, läroplansteori, betyg och bedömning för grundlärare årskurs 4-6 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Södra huset E | Fokus på språk | Omtentamen | UM7104-Alla | Sista anmälningsdag: 18 februari. Oanmäld student får inte skriva. Ta med giltig legitimation. | ||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | Matematik och lärande för grundlärare årskurs 4-6 II: Geometri | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Anna Ålund | Matematikkunskap för undervisning i åk 4-6 | Omtentamen | Alla grupper UM4041 | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | Kulturkritik och kulturjournalistik | Kristina Riegert, Kristoffer Noheden | Kulturkritik och kulturjournalistik | Omtentamen | Inlämning av omtentamen för kursens andra del samt för eventuellt resterande skrivövning | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | Mode som industri | Mode som industri | Omtentamen | Re-Examination Published on Athena | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | Praktisk filosofi I, Teoretisk filosofi I | Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset E | Den teoretiska filosofins historia 1, Normativ etik | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-02-27 | 09:00 - 14:00 | Logik II | Erik Palmgren | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik II - Analys, del B | Pavel Kurasov | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Medie- och kommunikationsvetenskap I | Sal1, Sal4 | Garnisonen | Internet och digitala medier | Omtentamen | Alla | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Statistisk analys | Tom Britton | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Laduvikssalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Sirpa Salovaara | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 18:00 | Data1, Rum 122, Sal 033, Sal 126, Sal 130, Sal 207 | Sveaplan | Jane Barkström | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-28 | 08:30 - 09:00 | E331 | Södra huset E | Omtentamen | vakttid | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:30 | E331 | Södra huset E | Omtentamen | Resurstenta EC1212 | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Sirpa Salovaara | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | Sal 124 | Sveaplan | Sirpa Salovaara | Omtentamen | Eventuellt en sociologiomtenta | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Data1, Rum 122, Sal 126, Sal 130, Sal 207 | Sveaplan | Jane Barkström | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | SVA I: Svenskans grammatik i tvärspråkligt perspektiv, Svenska som andraspråk för lärare i svenska för invandrare (sfi), (1-30 hp) - ingår i Lärarlyftet II, Svenska som andraspråk för lärare i svenska för invandrare (sfi), 30 hp (1-30 hp) - ingår i Lä | D416 | Södra huset D | Goran Maljan, Ylva Falk | Svenskans grammatik i tvärspråkligt perspektiv | Omtentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Svenska som andraspråk för lärare åk 7-9, 45 hp (1–45 hp). Ingår i Lärarlyftet II. | Svenskans grammatik i tvärspråkligt perspektiv | Omtentamen | Lokal: D416 | |||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | Personlighetspsykologi | Personlighetspsykologi | Inlämning, Omtentamen | Inlämning av hemtentamen senast kl 18:00 | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-01 | 13:00 - 14:00 | Metodikseminarium | B497 | Södra huset B | Erika Höghede | Omtentamen | Verbal communication: Retake ex | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Skolan i samhället | Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset E | Kunskap och vetenskap | Omtentamen | Grund 4-6 Alla | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 15:15 | Filmvetenskap I | Nadi Tofighian | Filmhistorisk översiktskurs 3 | Omtentamen | Alla | Inlämning av hemtenta | |||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-03-02 | 09:00 - 12:00 | Makroekonomi | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Johan Söderberg | Omtentamen | Retake exam, NOTE! Compulsory registration in due time for written exams from the autumn semester 2018. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se. | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset E | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Svenska för grundlärare i grundskolan årskurs 4-6, I, Svenska I för grundlärare i grundskolans årskurs 4-6, profil teckenspråkig tvåspråkig undervis | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Anna Vogel, Mikael Kalm, Sofia Pereswetoff-Morath, Susanne Ribbesjö | Språkanalys med svensk fonologi och grammatik | Omtentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||||
v 10, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-03-04 | 10:00 - 10:15 | Internationell och jämförande pedagogik | Omtentamen | * Third Examination Assignment task will be posted on Mondo | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Utredning och åtgärder avseende individen, 1: Psykopatologi, Utredning och åtgärder avseende individen, 5: Barn och unga | U31 (David Magnusson-salen) | Frescati hage hus 8 | Barn och unga, Psykopatologi | Omtentamen | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Internationell politik, Statsvetenskap I, Statsvetenskap på engelska I | Värtasalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Joakim Kreutz | International Politics, Internationell politik | Omtentamen | SVE001 Alla, SVS001 Alla | TILLHÖR HT18/BELONGS TO FALL TERM OF 2018! | |||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | Spelmusik | Spelmusik 2 | Inlämning, Omtentamen | Helklass | Inlämning omtentauppgift 2 | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-03-05 | 11:45 - 12:00 | Utbildning i det mångkulturella samhället | Omtentamen | Second Examination Assignment task will be posted on Mondo | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Statistik 1 | U31 (David Magnusson-salen) | Frescati hage hus 8 | Statistik I | Omtentamen | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-03-06 | 09:00 - 14:00 | Matematik II - Algebra och kombinatorik | Dan Petersen | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik III - Kombinatorik | Gabriele Balletti, Jörgen Backelin | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 10:15 | Utbildningsplanering i teori och praktik | Omtentamen | * Second Examination Assignment task will be posted on Mondo | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Ekonomisk historia I | E319 | Södra huset E | Perspektiv på världsekonomins utveckling, del 1, EH I-1 Perspektiv | Omtentamen | Alla | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | E387 | Södra huset E | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-08 | 09:00 - 13:00 | Psykologi II | U31 (David Magnusson-salen) | Frescati hage hus 8 | Personlighetsteori | Omtentamen | Omtentamen | |||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Psykologi II | U31 (David Magnusson-salen) | Frescati hage hus 8 | Perception och neuropsykologi | Omtentamen | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
v 11, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-03-11 | 09:00 - 13:00 | Psykologi II, Psykologi II, med inriktning mot personal, arbete och organisation | U31 (David Magnusson-salen) | Frescati hage hus 8 | Organisationspsykologi | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-03-13 | 17:00 - 20:00 | E5156 | Södra huset E | Laura Lunnevuori | Omtentamen | Uppsamlingstentamen | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-03-14 | 09:30 - 14:00 | Signaltransduktion - från mask till människa | Heilbronnsalen, C458 | Arrhenius hus C | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Spanska - förberedande kurs | C512 | Södra huset C | Tamara Strugo | Omtentamen | ES030A Gr A-B | Sena skrivningar | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Interkulturellt management och ledarskap i en globaliserad värld | Wallenbergsalen | Kräftriket hus 3 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Reklam & PR: fortsättningskurs i management | 15:108 | Kräftriket hus 15 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Reklam & PR: fortsättningskurs i management | 15:111 | Kräftriket hus 15 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-15 | 09:00 - 13:00 | Socialantropologi I | F299 | Södra huset F | Kultur och samhälle: Läran om människan som ... | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Arkeologi II | 334 | Wallenberg | Gruppuppgift | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | Mode som industri | Mode som industri | Omtentamen | Deadline Re-Examination | |||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-03-16 | 09:00 - 14:00 | Cell- och molekylärbiologi, Gener, celler och populationer | E210, E306, E314 | Arrhenius hus E | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D238, D246 | Arrhenius hus D | Tommy Landberg | Omtentamen | Växtfys | ||||||||||||||||||||||||
v 12, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-03-18 | 08:00 - 08:15 | Historia I inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan, Historia I. Världens historia från antika högkulturer till globaliserade samhällen | Historia som vetenskap | Hemtentamen, Omtentamen | Historia I Alla | Omtentamen delkurs 1 läggs ut på Mondo klockan 8.00 | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:30 | Gener, celler och populationer | P216 | Arrhenius hus P | Omtentamen | Omtenta GCP II | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Datalogi I | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | Internationell och jämförande pedagogik | Inlämning, Omtentamen | * Third Examination Task Deadline: Monday, March 18th by midnight. Submit to the "Assignment" folder and Forum on Mondo | ||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-03-19 | 08:00 - 17:00 | Psykologi III, Psykologi III, med inriktning mot personal, arbete och organisation | Resursrum B202 | Frescati hage hus 8 | Lena Holmlund | Omtentamen, Tentamen | Metod och statistik Omtentamen | |||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Psykologi III, Psykologi III, med inriktning mot personal, arbete och organisation | U34 | Frescati hage hus 8 | Lena Holmlund | Omtentamen, Tentamen | Metod och statistik Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Psykologi III, Psykologi III, med inriktning mot personal, arbete och organisation | Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset E | Metod, Statistik | Omtentamen | Alla Metod & statistik | Omtentamen avsnitt 1: Metod | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Kunskap, vetenskap och forskningsmetodik, Teoretisk filosofi I | Laduvikssalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Kunskap, vetenskap och forskningsmetodik, Kunskapsteori och vetenskapsfilosofi | Omtentamen, Tentamen | Förskollärarprogrammet för barnskötare. Grundlärare F-3: omtenta. TFI, delkurs 1: omtenta. | |||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | Utbildning i det mångkulturella samhället | Inlämning, Omtentamen | *Deadline for Second Examination: Tuesday, March 19th, 2019 by midnight. Submit to the "Assignment" folder on Mondo. | ||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-03-20 | 09:00 - 14:00 | Forskningsmetod och statistik | U31 (David Magnusson-salen) | Frescati hage hus 8 | Forskningsmetod och statistik | Omtentamen | Omtentamen | |||||||||||||||||||||
12:45 - 13:00 | Beteendevetenskaplig kurs: Personal, arbete, organisation | Personlighetspsykologi | Information, Omtentamen | Omtentamen läggs ut på Athena kl 13:00 | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | Kultur i de tysktalande länderna, Tyska I | E289, Språkstudion, Studio 2 | Södra huset E | Ammy van der Schaaf | Uttal | Omtentamen | Tyska1, dagtid, alla | ||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | Utbildningsplanering i teori och praktik | Omtentamen | * Second Examination Task Deadline: Friday March 20 by midnight. Submit to the "Assignment" folder and Forum on Mondo. | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-03-21 | 17:00 - 21:00 | Grekiska I, 1, Latin I, 1 | A5137 | Södra huset A | Denis Michael Searby, Maria Plaza | Introduktionskurs 2, Nybörjarkurs 1-2 | Omtentamen, Tentamen | PrimaLatina | A5137 | |||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-22 | 09:00 - 14:00 | Matematik II - Linjär algebra | Alan Sola, Boris Shapiro, Samuel Lundqvist | Omtentamen, Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
Numerisk analys och datalogi (Nada), 412
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar |