Prenumerera
 
Gå till föregående månad
Jan  
Gå till nästa månad

Datumgränser 2012-06-04 - 2020-01-01

Tid Kurs Lokal Byggnad Lärare Delkurs, Moment Undervisningstyp Information
v 2, 2019 
On9/1 08:00 - 15:30 Seminarierum 306 Kräftriket hus 6 Anders Hagberg Tentamen
09:00 - 14:00 Matematik I Alan Sola Matematisk analys, problemlösning Tentamen
To10/1 09:00 - 14:00 Analys av kategoridata Ola G H Hössjer Tentamen
09:00 - 14:00 Linjär analys Salvador Rodriguez Lopez Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik II - Analys, del B Pavel Kurasov Tentamen
Fr11/1 09:00 - 14:00 Matematik III - Kombinatorik Gabriele Balletti, Jörgen Backelin Tentamen
09:00 - 14:00 Statistisk analys Tom Britton Tentamen
v 3, 2019 
14/1 09:00 - 14:00 Matematik II - Algebra och kombinatorik Dan Petersen Tentamen
09:00 - 14:00 Sannolikhetsteori II Chun-Biu Li Omtentamen
09:00 - 14:00 Stokastiska processer III Abhishek Pal Majumder Tentamen
On16/1 09:00 - 14:00 Ekonometriska metoder Kristofer Lindensjö Tentamen
09:00 - 14:00 Logik II Erik Palmgren Tentamen
09:00 - 14:00 Matematik II - Linjär algebra Boris Shapiro Tentamen
To17/1 09:00 - 14:00 Matematik I Håkan Granath Algebra, problemlösning Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik för naturvetenskaper I Martin C Å Tamm Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematiska metoder för ekonomer Jonathan Rohleder Omtentamen
Fr18/1 09:00 - 14:00 Numerisk analys Yishao Zhou Tentamen
v 5, 2019 
On30/1 09:00 - 14:00 Matematik III - Komplex analys Jonathan Rohleder Omtentamen
09:00 - 14:00 Optimering Gregory Arone Omtentamen
09:00 - 14:00 Prissättning inom sakförsäkring Filip Lindskog Omtentamen
v 6, 2019 
Fr8/2 13:00 - 16:00 Statistisk databehandling Sal 36 Kräftriket hus 5 Erik Thorsén Digital tentamen , Omtentamen
v 8, 2019 
On20/2 09:00 - 14:00 Analys av kategoridata Ola G H Hössjer Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik I Alan Sola Matematisk analys, problemlösning Omtentamen
09:00 - 14:00 Numerisk analys Yishao Zhou Omtentamen
v 9, 2019 
On27/2 09:00 - 14:00 Logik II Erik Palmgren Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik II - Analys, del B Pavel Kurasov Omtentamen
09:00 - 14:00 Statistisk analys Tom Britton Omtentamen
09:00 - 18:00 Sal 36 Kräftriket hus 5 Jennifer Chamberlain Tentamen E-tenta
v 10, 2019 
On6/3 08:45 - 13:45 Matematik II - Analys, del A Annemarie Luger Tentamen
09:00 - 14:00 Matematik II - Algebra och kombinatorik Dan Petersen Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik III - Kombinatorik Gabriele Balletti, Jörgen Backelin Omtentamen
v 11, 2019 
On13/3 09:00 - 16:30 Sal 32 Kräftriket hus 5 Sven Raum Tentamen Muntlig tentamen
To14/3 09:00 - 15:00 Sal 14 Kräftriket hus 5 Sven Raum Tentamen Muntlig tentamen
v 12, 2019 
18/3 08:00 - 15:00 Värtasalen (skrivsal) Biblioteket Södra huset hus D Tentamen
09:00 - 14:00 Datalogi I Omtentamen
09:00 - 14:00 Grundläggande finansmatematik Taras Bodnar Tentamen
09:00 - 14:00 Krypteringsmatematik Jonas Bergström Tentamen
09:00 - 14:00 Matematiska metoder för ekonomer Boris Shapiro, Jonathan Rohleder Tentamen
09:00 - 14:00 Programmeringsteknik för matematiker Lars Arvestad Tentamen
On20/3 09:00 - 14:00 Försäkringsjuridik för aktuarier I Jessica Östberg Tentamen
09:00 - 14:00 Stokastiska processer och simulering I Sebastian Rosengren Tentamen
Fr22/3 09:00 - 14:00 Matematik II - Linjär algebra Alan Sola, Boris Shapiro, Samuel Lundqvist Omtentamen, Tentamen
09:00 - 14:00 Matematik III - Logik Peter LeFanu Lumsdaine Tentamen
09:00 - 14:00 Matematisk modellering I Yishao Zhou Tentamen
09:00 - 14:00 Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring Filip Lindskog Tentamen
v 16, 2019 
On17/4 09:00 - 14:00 Matematik II - Analys, del A Annemarie Luger Omtentamen
09:00 - 14:00 Programmeringsteknik för matematiker Lars Arvestad Omtentamen
14:00 - 18:00 Sal 36 Kräftriket hus 5 Jennifer Chamberlain Tentamen E-tenta
v 17, 2019 
On24/4 09:00 - 14:00 Krypteringsmatematik Jonas Bergström Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik II - Linjär algebra Alan Sola, Boris Shapiro Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematisk modellering I Yishao Zhou Omtentamen
v 18, 2019 
To2/5 09:00 - 14:00 Matematiska metoder för ekonomer Ilya Smirnov, Jonathan Rohleder Omtentamen, Tentamen
v 19, 2019 
6/5 09:00 - 14:00 Försäkringsjuridik för aktuarier I Jessica Östberg Omtentamen
09:00 - 14:00 Grundläggande finansmatematik Taras Bodnar Omtentamen
On8/5 09:00 - 14:00 Matematik I Håkan Granath, Rikard Bögvad Algebra, problemlösning Tentamen Skrivlokal Värtasalen
09:00 - 14:00 Matematik III - Logik Peter LeFanu Lumsdaine Omtentamen
09:00 - 14:00 Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring Filip Lindskog Omtentamen
09:00 - 14:00 Stokastiska processer och simulering I Sebastian Rosengren Omtentamen
v 20, 2019 
To16/5 09:00 - 14:00 Galoisteori Wushi Goldring Tentamen
09:00 - 14:00 Statistisk inlärning Chun-Biu Li Tentamen
v 21, 2019 
To23/5 09:00 - 14:00 Matematik I Alan Sola, Johan Alm Matematisk analys, problemlösning Tentamen Skrivlokal Uggleviksalen
09:00 - 14:00 Stokastiska processer och simulering II Pieter Trapman Tentamen
09:00 - 14:00 Topologi Sofia Tirabassi Tentamen
Fr24/5 09:00 - 14:00 Försäkringsredovisning Kristofer Lindensjö Tentamen Skrivlokal Värtasalen
09:00 - 14:00 Matematik II - Algebra och kombinatorik Dan Petersen, Sofia Tirabassi Tentamen Skrivlokal Värtasalen
09:00 - 14:00 Matematik III - Logik Guillaume Brunerie, Peter LeFanu Lumsdaine Tentamen Skrivlokal Värtasalen
09:00 - 14:00 Värtasalen (skrivsal) Biblioteket Södra huset hus D Tentamen
v 22, 2019 
27/5 09:00 - 14:00 Avancerad reell analys II Salvador Rodriguez Lopez Tentamen Skrivlokal Uggleviksalen
09:00 - 14:00 Den klassiska matematikens historiska utveckling Rikard Bögvad Tentamen Skrivlokal Uggleviksalen
09:00 - 14:00 Matematik för naturvetenskaper II Martin C Å Tamm Tentamen Skrivlokal Uggleviksalen
09:00 - 14:00 Ordinära differentialekvationer Sven Raum Tentamen Skrivlokal Uggleviksalen
09:00 - 14:00 Sannolikhetsteori II Daniel Ahlberg Tentamen Skrivlokal Uggleviksalen
On29/5 09:00 - 14:00 Matematik III - Abstrakt algebra Alexander Berglund, Wushi Goldring Tentamen
09:00 - 14:00 Statistiska modeller Taras Bodnar Tentamen
v 23, 2019 
3/6 09:00 - 14:00 Grundläggande försäkringsmatematik Mathias Millberg Lindholm Tentamen
09:00 - 14:00 Matematik III - Komplex analys Jonathan Rohleder Tentamen
09:00 - 14:00 Sannolikhetslära och statistik för lärare Jan-Olov Persson Tentamen
Ti4/6 09:00 - 14:00 Matematiska metoder för ekonomer Ilya Smirnov, Jonathan Rohleder Omtentamen
09:00 - 14:00 Numerisk analys Woosok Moon Tentamen
On5/6 08:30 - 16:00 Matematik I Sal 36 Kräftriket hus 5 Rikard Bögvad Datorlaborationer Omtentamen
09:00 - 14:00 Datalogi för matematiker Lars Arvestad Tentamen
09:00 - 14:00 Matematik II - Analys, del B Annemarie Luger, Pavel Kurasov Tentamen
09:00 - 14:00 Matematik för naturvetenskaper I Håkan Granath, Martin C Å Tamm Tentamen
v 24, 2019 
10/6 09:00 - 14:00 Matematik I Håkan Granath, Rikard Bögvad Algebra, problemlösning Omtentamen
Fr14/6 09:00 - 14:00 Matematik I Alan Sola, Johan Alm Matematisk analys, problemlösning Omtentamen
v 29, 2019 
On17/7 11:00 - 14:00 Sal 15 Kräftriket hus 5 Tentamen Förberedande matemstikkurs
v 31, 2019 
On31/7 11:00 - 14:00 Sal 15 Kräftriket hus 5 Tentamen Förberedande matematikkurs
v 33, 2019 
To15/8 09:00 - 14:00 Den klassiska matematikens historiska utveckling Rikard Bögvad Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik II - Analys, del A Annemarie Luger Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik för naturvetenskaper I Håkan Granath, Martin C Å Tamm Omtentamen
09:00 - 14:00 Statistisk analys Tom Britton Omtentamen
Fr16/8 09:00 - 14:00 Matematik I Alan Sola, Johan Alm Matematisk analys, problemlösning Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik för lärare, 45 hp (1-45 hp), åk 7-9 - ingår i Lärarlyftet Håkan Granath Omtentamen
09:00 - 14:00 Sannolikhetslära och statistik för lärare Jan-Olov Persson Omtentamen
v 34, 2019 
19/8 09:00 - 14:00 Avancerad reell analys II Salvador Rodriguez Lopez Omtentamen
09:00 - 14:00 Linjära statistiska modeller Ola G H Hössjer Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik II - Linjär algebra Alan Sola, Boris Shapiro Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik III - Logik Guillaume Brunerie, Peter LeFanu Lumsdaine Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik för naturvetenskaper II Martin C Å Tamm Omtentamen
09:00 - 14:00 Numerisk analys Woosok Moon Omtentamen
09:00 - 14:00 Sannolikhetsteori I Maria Deijfen Omtentamen
09:00 - 14:00 Statistisk inlärning Chun-Biu Li Omtentamen
Ti20/8 08:00 - 18:00 Sal 36 Kräftriket hus 5 Jennifer Chamberlain Tentamen E-tentor
08:00 - 18:00 Sal 37 Kräftriket hus 5 Tentamen Jennifer Chamberlain E-tentor
On21/8 09:00 - 14:00 Galoisteori Wushi Goldring Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik II - Analys, del B Annemarie Luger, Pavel Kurasov Omtentamen
09:00 - 14:00 Ordinära differentialekvationer Sven Raum Omtentamen
09:00 - 14:00 Stokastiska processer och simulering I Sebastian Rosengren Omtentamen
09:00 - 14:00 Stokastiska processer och simulering II Pieter Trapman Omtentamen
To22/8 09:00 - 14:00 Grundläggande försäkringsmatematik Mathias Millberg Lindholm Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik I Håkan Granath, Rikard Bögvad Algebra, problemlösning Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik III - Analysens grunder Salvador Rodriguez Lopez Tentamen
09:00 - 14:00 Prissättning inom sakförsäkring Filip Lindskog Omtentamen
Fr23/8 09:00 - 14:00 Datalogi för matematiker Lars Arvestad Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik II - Algebra och kombinatorik Dan Petersen, Sofia Tirabassi Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik III - Komplex analys Jonathan Rohleder Omtentamen
09:00 - 14:00 Sannolikhetsteori II Daniel Ahlberg Omtentamen
09:00 - 14:00 Statistisk inferensteori Taras Bodnar Omtentamen
09:00 - 14:00 Statistiska modeller Taras Bodnar Omtentamen
v 35, 2019 
Ti27/8 09:00 - 14:00 Försäkringsredovisning Kristofer Lindensjö Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik III - Abstrakt algebra Alexander Berglund, Wushi Goldring Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematiska metoder för ekonomer Jonathan Rohleder Omtentamen
09:00 - 14:00 Topologi Sofia Tirabassi Omtentamen
v 38, 2019 
On18/9 08:00 - 18:00 Sal 36 Kräftriket hus 5 Jennifer Chamberlain Tentamen E-tentor
v 40, 2019 
On2/10 08:00 - 18:00 Sal 36 Kräftriket hus 5 Jennifer Chamberlain Tentamen E-tenta
09:00 - 14:00 Matematik III - Analysens grunder Salvador Rodriguez Lopez Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik för ekonomisk och statistisk analys Peter LeFanu Lumsdaine Tentamen
v 41, 2019 
On9/10 08:00 - 18:00 Sal 36 Kräftriket hus 5 Jennifer Chamberlain Tentamen E-tentor
v 42, 2019 
14/10 09:00 - 14:00 Matematik II - Analys, del A Annemarie Luger Tentamen Skrivsal: Ugglevikssalen
On16/10 08:00 - 18:00 Sal 36 Kräftriket hus 5 Jennifer Chamberlain Tentamen E-tentor
v 43, 2019 
On23/10 08:00 - 18:00 Sal 36 Kräftriket hus 5 Jennifer Chamberlain Tentamen E-tentor
Fr25/10 09:00 - 14:00 Linjära statistiska modeller Ola G H Hössjer Tentamen
09:00 - 14:00 Livförsäkringsmatematik I Ugglevikssalen (skrivsal) Södra huset hus E Gunnar Andersson Tentamen Skrivsal Ugglevikssalen
09:00 - 14:00 Matematiska metoder för ekonomer Ilya Smirnov Tentamen
v 44, 2019 
Ti29/10 09:00 - 14:00 Matematik II - Linjär algebra Tentamen
09:00 - 14:00 Matematik III - Abstrakt algebra Wushi Goldring Tentamen
On30/10 08:00 - 18:00 Sal 36 Kräftriket hus 5 Jennifer Chamberlain Tentamen E-tenta
09:00 - 14:00 Sannolikhetsteori I Maria Deijfen Tentamen
09:00 - 14:00 Sannolikhetsteori III Tentamen
To31/10 09:00 - 14:00 Linjär algebra och inlärning från data Tentamen
09:00 - 14:00 Nationalekonomi för aktuarier Kristofer Lindensjö Tentamen
Fr1/11 09:00 - 14:00 Matematik för ekonomisk och statistisk analys Peter LeFanu Lumsdaine Omtentamen
09:00 - 14:00 Statistisk inferensteori Tentamen
v 45, 2019 
On6/11 08:00 - 18:00 Sal 36 Kräftriket hus 5 Jennifer Chamberlain Tentamen E-tentor
v 46, 2019 
On13/11 08:00 - 18:00 Sal 36 Kräftriket hus 5 Jennifer Chamberlain Tentamen E-tentor
v 48, 2019 
On27/11 08:00 - 18:00 Sal 36 Kräftriket hus 5 Jennifer Chamberlain Tentamen E-tentor
09:00 - 14:00 Dynamiska system och optimal kontrollteori Yishao Zhou Omtentamen
09:00 - 14:00 Linjär algebra och inlärning från data Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik II - Linjär algebra Alan Sola Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematiska metoder för ekonomer Ilya Smirnov Omtentamen
09:00 - 14:00 Nationalekonomi för aktuarier Kristofer Lindensjö Omtentamen
09:00 - 14:00 Sannolikhetsteori I Maria Deijfen Omtentamen
09:00 - 14:00 Statistisk inferensteori Omtentamen
To28/11 09:00 - 14:00 Linjära statistiska modeller Ola G H Hössjer Omtentamen
09:00 - 14:00 Livförsäkringsmatematik I Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik II - Analys, del A Omtentamen Skrivsal: Laduvikssalen
09:00 - 14:00 Matematik III - Abstrakt algebra Wushi Goldring Omtentamen
09:00 - 14:00 Sannolikhetsteori III Omtentamen
v 49, 2019 
On4/12 09:00 - 14:00 Matematik I Martin C Å Tamm Algebra, problemlösning Tentamen
v 50, 2019 
On11/12 08:00 - 18:00 Sal 36 Kräftriket hus 5 Jennifer Chamberlain Tentamen E-tentor
v 51, 2019 
Ti17/12 09:00 - 14:00 Datalogi I Vahid Mosavat Omtentamen
09:00 - 14:00 Matematik III - Komplex analys Jonathan Rohleder Tentamen
On18/12 09:00 - 14:00 Matematik för naturvetenskaper I Sal 36 Kräftriket hus 5 Martin C Å Tamm Tentamen
09:00 - 14:00 Programmeringsteknik för matematiker Anders Mörtberg Tentamen
09:00 - 14:00 Topologi Sofia Tirabassi Tentamen
To19/12 09:00 - 14:00 Matematik I Alan Sola Matematisk analys, problemlösning Tentamen
Fr20/12 09:00 - 14:00 Livförsäkringsmatematik II Mathias Millberg Lindholm Tentamen
09:00 - 14:00 Optimering Erik Palmgren Tentamen
Dölj bokningar Länk till detta schema Grafiskt schema