Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
Tentamensnamn |
|||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 16, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-04-19 | 13:30 - 17:00 | D800, Södra huset D | Karta | Möte | Kathrin Glüer-Pagin | |||||||||||||||||||||||
Lör | 2024-04-20 | 09:00 - 11:00 | Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta |
UCG30K UCG34K UCG43K |
34095, V24, 100%, DAG, NML 34945, H23, 100%, DAG, NML OM170, V24, 100%, DAG, NML OM172, V24, 100%, DAG, NML OM666, H23, 100%, DAG, NML |
Kunskap och vetenskap | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) |
Digital salstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | UCG43K Kunskap och vetenskap-copy | ||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | B3 enskilt rum, Södra huset B, Vån 3 | Karta |
UCG30K UCG34K UCG43K |
34095, V24, 100%, DAG, NML 34945, H23, 100%, DAG, NML OM170, V24, 100%, DAG, NML OM172, V24, 100%, DAG, NML OM666, H23, 100%, DAG, NML |
Kunskap och vetenskap | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) |
Digital salstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | UCG43K Kunskap och vetenskap-copy | ||||||||||||||||||||
v 17, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-04-22 | 09:00 - 11:00 | D800, Södra huset D | Karta | Möte | Mac Aräng Willners | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Hörsal 9, Södra huset D, Vån 3 | Karta | FIBE11 | 10934, V24, 100%, DAG, NML | Ekonomins och samhällsvetenskapens filosofi | Föreläsning | Erik Angner | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E420, Södra huset E, Vån 4 | Karta | FITF10 | 10011, V24, 100%, DAG, NML | Den teoretiska filosofins historia del 1 | Föreläsning | Henrik Lagerlund | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | FIPF11 | 10936, V24, 100%, DAG, NML | Metafysik | Föreläsning | Björn Eriksson | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:30 | D700, Södra huset D, Vån 7 | Karta | Möte | Jonas Olson | LK-möte PF. | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta | FIPF20 | 10937, V24, 100%, DAG, NML | Normativ etik | Föreläsning | Håkan Salwén | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D892, Södra huset D | Karta |
FIML12 FITF21 FITF30 |
10000, V24, 100%, DAG, NML 10001, V24, 100%, DAG, NML 10005, V24, 50%, DAG, NML |
Metalogik 1 Metalogik I |
Föreläsning Övning |
Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | D800, Södra huset D | Karta | Möte | Peter Pagin | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 |
D215, Södra huset D, Vån 2 D263, Södra huset D, Vån 2 D271, Södra huset D, Vån 2 |
Karta
Karta |
FITF10 | Den teoretiska filosofins historia del 1 | Grupparbete | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D700, Södra huset D, Vån 7 | Karta |
FITF30 FITF3L |
10001, V24, 100%, DAG, NML 10002, V24, 100%, DAG, NML |
Litteraturseminarium | Seminarium | Sören Häggqvist | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta | FIPF11 | 10936, V24, 100%, DAG, NML | Övning | Sophia Eriksson | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D892, Södra huset D | Karta | Möte | Mac Aräng Willners | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | D800, Södra huset D | Karta | Möte | Mikael Janvid | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-04-23 | 10:00 - 12:00 | D231, Södra huset D, Vån 2 | Karta |
FILO1G FITF21 FITF30 |
10000, V24, 100%, DAG, NML 10001, V24, 100%, DAG, NML 10022, V24, 50%, DAG, NML |
Logik I |
Föreläsning Övning |
Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
FIFY10 FITF21 FITF30 FITF3L |
10000, V24, 100%, DAG, NML 10001, V24, 100%, DAG, NML 10002, V24, 100%, DAG, NML 10007, V24, 50%, DAG, NML |
Fysikens filosofi | Föreläsning | Richard Dawid | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D700, Södra huset D, Vån 7 | Karta | Möte | Isaac Taylor | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D315, Södra huset D, Vån 3 | Karta | FITF10 | 10920, H23, 50%, KV, NML | Den teoretiska filosofins historia del 2 | Föreläsning | Mikael Janvid | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-04-24 | 08:00 - 10:00 | Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta | UCG32K |
34093, V24, 100%, DAG, NML 34094, V24, 100%, DAG, NML 34566, H22, 100%, DAG, NML 34681, V23, 100%, DAG, NML 34682, V23, 100%, DAG, NML 34947, H23, 100%, DAG, NML OM168, V24, 100%, DAG, NML |
Kunskap och vetenskap | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) |
Digital salstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | UCG32K Kunskap och vetenskap | ||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FIPF11 | 10936, V24, 100%, DAG, NML | Metafysik | Föreläsning | Björn Eriksson | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E397, Södra huset E, Vån 3 | Karta | FITF10 | 10011, V24, 100%, DAG, NML | Den teoretiska filosofins historia del 1 | Föreläsning | Henrik Lagerlund | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D892, Södra huset D | Karta |
FIML12 FITF21 FITF30 |
10000, V24, 100%, DAG, NML 10001, V24, 100%, DAG, NML 10005, V24, 50%, DAG, NML |
Metalogik 1 Metalogik I |
Föreläsning Övning |
Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:30 | D892, Södra huset D | Karta | Möte | Marjan Bastansiar | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Karta | FIBE11 | 10934, V24, 100%, DAG, NML | Ekonomins och samhällsvetenskapens filosofi | Föreläsning | Erik Angner | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D800, Södra huset D | Karta | Björn Brunnander | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta | Möte | Kersti Bergqvist | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FIPF11 | 10930, H23, 50%, KV, NML | Den praktiska filosofins historia | Elisabeth Furberg | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-04-25 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Karta | FIBE11 | 10934, V24, 100%, DAG, NML | Ekonomins och samhällsvetenskapens filosofi | Föreläsning | Erik Angner | ||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | FITF10 | 10011, V24, 100%, DAG, NML | Den teoretiska filosofins historia del 1 | Föreläsning | Henrik Lagerlund | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FIPF11 | 10936, V24, 100%, DAG, NML | Metafysik | Föreläsning | Björn Eriksson | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta | FIPF20 | 10937, V24, 100%, DAG, NML | Normativ etik | Föreläsning | Håkan Salwén | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D892, Södra huset D | Karta |
FIEP10 FITF21 FITF30 FITF3L |
10000, V24, 100%, DAG, NML 10001, V24, 100%, DAG, NML 10002, V24, 100%, DAG, NML 10008, V24, 50%, DAG, NML |
Kunskapsteori | Föreläsning | Mikael Janvid | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | D800, Södra huset D | Karta | Möte | Kersti Bergqvist | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta | FIBE11 | 10934, V24, 100%, DAG, NML | Övning |
Agnes Forell Linn Englund |
SI meeting | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D207, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FITF10 | 10011, V24, 100%, DAG, NML | Den teoretiska filosofins historia del 1 | Seminarium | Henrik Lagerlund | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D800, Södra huset D | Karta |
FIEP10 FITF21 FITF30 FITF3L |
10000, V24, 100%, DAG, NML 10001, V24, 100%, DAG, NML 10002, V24, 100%, DAG, NML 10008, V24, 50%, DAG, NML |
Kunskapsteori | Övning | Joar Bergmark | SI-möte | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | via Zoom |
FIML12 FITF21 FITF30 |
10000, V24, 100%, DAG, NML 10001, V24, 100%, DAG, NML 10005, V24, 50%, DAG, NML |
Övning | Mikael Eriksson | SI-möte Metalogik I | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | D207, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FITF10 | 10011, V24, 100%, DAG, NML | Den teoretiska filosofins historia del 1 | Seminarium | Henrik Lagerlund | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D320, Södra huset D, Vån 3 | Karta | FITF10 | 10920, H23, 50%, KV, NML | Den teoretiska filosofins historia del 2 | Föreläsning | Mikael Janvid | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-04-26 | 09:00 - 18:00 | Lärosal 19, Albano Hus 2, Vån 2 | Karta | Workshop | Åsa Maria Wikforss |
Kurskod | Namn |
FIBE11 | Praktisk filosofi I - företagsekonomi, etik och hållbarhet |
FIEP10 | Kunskapsteori |
FIFY10 | Fysikens filosofi |
FILO1G | Logik I |
FIML12 | Metalogik I |
FIPF11 | Praktisk filosofi I |
FIPF20 | Praktisk filosofi II |
FITF10 | Teoretisk filosofi I |
Kurskod | Namn |
FITF21 | Teoretisk filosofi II |
FITF30 | Teoretisk filosofi - kandidatkurs |
FITF3L | Teoretisk filosofi - kandidatkurs, inom Kandidatprogram i logik, filosofi och matematik |
UCG30K | Skolan i samhället |
UCG32K | Skolan i samhället |
UCG34K | Skolan i samhället |
UCG43K | Skolan i samhället |
Ändrad senaste dygnet.