Allmänt om schemat

• Observera att schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil.
• Om ditt schema verkar ofullständigt eller är tomt vänligen kontakta en kursadminsitratör på din institution.

Om rumsplacering för tentamen

• Se din tilldelade plats genom att klicka på länken i kolumnen Rumsplacering för tentamen. Länken finns även i schemaprenumerationen.
• Visas det ingen länk genomförs din tentamen hos din institution.
• Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk.
OBS: Rumsplaceringen är inte tillgänglig så länge det står "Obestämd skrivsal" som lokal för tentan. Placeringen görs i regel inte tidigare än 2 kalenderdagar före tentamensdatumet.

Tid Lokal, Byggnad, Våning Kurs Delkurs Aktivitet Lärare Information Rumsplacering för tentamen
v 21, 2022 
Mån23/5 08:00 - 12:00 B3 enskilt rum, Södra huset hus B, Vån 3 US170G Vetenskapsteori och forskningsmetodik Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Håkan Salwén Digital salstentamen
08:00 - 12:00 B3 grupprum, Södra huset hus B, Vån 3 US170G Vetenskapsteori och forskningsmetodik Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Håkan Salwén Digital salstentamen
08:00 - 12:00 Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 US170G Vetenskapsteori och forskningsmetodik Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Håkan Salwén Digital salstentamen
10:00 - 12:00 C497, Södra huset hus C, Vån 4 FI20N1 Samhällsvetenskapens filosofi Föreläsning Erik Angner
10:00 - 12:00 D499, Södra huset hus D, Vån 4 FIPF10 Den praktiska filosofins historia Föreläsning Åsa Burman
10:00 - 12:00 E306, Södra huset hus E, Vån 3 FITF10 Den teoretiska filosofins historia del 2 Föreläsning Miira Tuominen
10:00 - 12:00 F3154 (Caserummet), Södra huset hus F, Vån 3 FIPM10
FITF20
FITF30
FITF3L
Medvetandefilosofi Föreläsning Anandi Hattiangadi
10:00 - 12:00 Hörsal 9, Södra huset hus D, Vån 3 UM7107 Vetenskapsteori och forskningsmetodik Föreläsning Björn Brunnander Hypotesprövning
12:00 - 12:15 FIPM10
FITF20
FITF30
FITF3L
Medvetandefilosofi Hemtentamen Anandi Hattiangadi Hemtentan görs synlig på Athena. Deadline för inlämning är den 6 juni, kl 19.59.
12:30 - 13:30 D255, Södra huset hus D, Vån 2 FI20N1 Övning Mac Willners
13:00 - 14:00 D263, Södra huset hus D, Vån 2 FIPM10
FITF20
FITF30
FITF3L
Medvetandefilosofi Övning Hanna Sonidsson SI-möte
13:00 - 14:00 D307, Södra huset hus D, Vån 3 FITF10 Den teoretiska filosofins historia del 2 Seminarium Miira Tuominen
14:00 - 15:00 D307, Södra huset hus D, Vån 3 FITF10 Övning Madeleine Ribé SI-möte
16:30 - 17:30 via Zoom FIFL11
FITF20
FITF30
Filosofisk logik I Övning Mikael Eriksson SI-möte
23:45 - 00:00 FI4MN1 Examensarbete Deadline uppsats
Tis24/5 09:00 - 17:00 E497, Södra huset hus E, Vån 4 Workshop Stockholm June Workshop in Philosophy 2022
10:00 - 12:00 D215, Södra huset hus D, Vån 2
D220, Södra huset hus D, Vån 2
D255, Södra huset hus D, Vån 2
UM7107 Vetenskapsteori och forskningsmetodik Seminarium
10:00 - 12:00 Hörsal 9, Södra huset hus D, Vån 3 FI20N1 Samhällsvetenskapens filosofi Föreläsning Erik Angner
14:00 - 16:00 D499, Södra huset hus D, Vån 4 FIMAT0 Matens filosofi Föreläsning Henrik Lagerlund
18:00 - 20:00 E497, Södra huset hus E, Vån 4 FITF10 Metafysik Seminarium Anders Schoubye Critiques of Metaphysics
Ons25/5 10:00 - 12:00 E306, Södra huset hus E, Vån 3 FITF10 Den teoretiska filosofins historia del 2 Föreläsning Miira Tuominen
10:00 - 12:00 E339, Södra huset hus E, Vån 3 FIPL20
FITF20
FITF30
FITF3L
Språkfilosofi II Föreläsning Anders Schoubye
10:00 - 12:00 Hörsal 3, Södra huset hus B, Vån 3 FIPF10 Den praktiska filosofins historia Föreläsning Åsa Burman
10:00 - 12:00 Hörsal 7, Södra huset hus D, Vån 3 FI20N1 Samhällsvetenskapens filosofi Föreläsning Erik Angner
10:00 - 12:00 Hörsal 9, Södra huset hus D, Vån 3 UM7107 Vetenskapsteori och forskningsmetodik Föreläsning Björn Brunnander Förklaringar
12:30 - 13:30 D271, Södra huset hus D, Vån 2 FI20N1 Övning
12:30 - 13:00 Hörsal 7, Södra huset hus D, Vån 3 Anandi Hattiangadi
13:00 - 15:30 D255, Södra huset hus D, Vån 2 FILVE2
FITF20
FITF30
FITF3L
Vetenskapsfilosofi II Föreläsning Richard Dawid
13:00 - 14:00 F239, Södra huset hus F, Vån 2 FIFL11
FITF20
FITF30
Filosofisk logik I Övning Leo Marklund SI-möte
13:00 - 14:00 F255, Södra huset hus F, Vån 2 FIPL20
FITF20
FITF30
FITF3L
Språkfilosofi II Övning Jesper Olsson SI-möte
13:00 - 14:00 F263, Södra huset hus F, Vån 2 FIPF10 Övning Albin Torstensson SI-möte
13:00 - 16:00 Hörsal 7, Södra huset hus D, Vån 3 Disputation Anandi Hattiangadi Stina Björkholm
18:00 - 20:00 F3154 (Caserummet), Södra huset hus F, Vån 3 FIPF10 Den praktiska filosofins historia Föreläsning Henrik Ahlenius
Lör28/5 09:00 - 13:00 **Obestämd skrivsal FITF10 Den teoretiska filosofins historia del 2 Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Miira Tuominen Digital salstentamen
Omtentamen
09:00 - 13:00 **Obestämd skrivsal FITF10 Metafysik Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Sören Häggqvist Digital salstentamen
Omtentamen
 
KurskodNamn
 
KurskodNamn