Allmänt om schemat

• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil.
• Kartlänken är enbart en hänvisning till rätt byggnadsdel, och visar inte en exakt placering inom byggnaden.
• Om ditt schema verkar ofullständigt eller är tomt vänligen kontakta en kursadminsitratör på din institution.

Om rumsplacering för tentamen

• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen.
• Visas det ingen länk genomförs din tentamen hos din institution.
• Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk.
OBS: Tentamenssalen är inte tillgänglig så länge det står "Obestämd skrivsal" som lokal för tentan. Placeringen görs i regel inte tidigare än 2 kalenderdagar före tentamensdatumet.

Tid
Lokal, Byggnad, Våning
Karta
Kurs
Delkurs, Moment
Aktivitet
Lärare
Information
Tentamenssal
v 39, 2023 
Mån2023-09-25 14:00 - 20:00 D800, Södra huset D Tentamen Björn Brunnander
18:00 - 20:00 F420, Södra huset F, Vån 4 FITF10 Kunskapsteori och vetenskapsfilosofi Föreläsning Karl Nygren
Tis2023-09-26 10:00 - 11:00 Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 FITF10 Metod - argumentation, semantik och formell logik Föreläsning Johannes Nyström
10:00 - 12:00 Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3 FI10P1 Normativ etik Föreläsning Isaac Taylor
10:00 - 12:00 D263, Södra huset D, Vån 2 FITE10
FITF21
FITF30
Tema från den teoretiska filosofins historia Föreläsning Joan Tello Brugal
10:00 - 12:00 D700, Södra huset D, Vån 7 Möte Marjan Bastansiar
10:00 - 13:00 D734, Södra huset D, Vån 7 FI1001F Föreläsning
Seminarium
James Nguyen
10:00 - 12:00 D892, Södra huset D FI30N1 Litteraturkurs 1 Seminarium Daniel Ramöller Aggregation
10:00 - 2023-09-29 10:00 FIGE10 Hemtentamen Isaac Taylor Re-exam 2, see Athena for further info.
11:00 - 13:00 D220, Södra huset D, Vån 2
D271, Södra huset D, Vån 2
Karta
Karta
FITF10 Metod - argumentation, semantik och formell logik Övning Johannes Nyström
Karl Nygren
13:00 - 15:00 F307, Södra huset F, Vån 3 FILO1G
FITF21
FITF30
Logik I Föreläsning
Övning
Sebastian Enqvist
13:00 - 15:00 D700, Södra huset D, Vån 7 Högre seminarium Antoinette Scherz
13:00 - 15:30 D734, Södra huset D, Vån 7 FI4MN2 Aktuellt forskningsområde 2 Föreläsning
Seminarium
Richard Dawid
13:00 - 15:00 D892, Södra huset D Doktorandseminarium Kathrin Glüer-Pagin
16:00 - 17:30 D800, Södra huset D Marjan Bastansiar
18:00 - 20:00 E413, Södra huset E, Vån 4 FITF10 Kunskapsteori och vetenskapsfilosofi Föreläsning Karl Nygren
Ons2023-09-27 10:00 - 12:00 Lärosal 1, Albano Hus 1, Vån 2 FIPL1G
FITF21
FITF30
Språkfilosofi I Föreläsning Anders Schoubye
10:00 - 11:00 Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 FITF10 Metod - argumentation, semantik och formell logik Föreläsning Johannes Nyström
10:00 - 12:00 D263, Södra huset D, Vån 2 FI30N1 Examensarbete Seminarium Elisabeth Furberg
Johan Brännmark
10:00 - 12:00 F279, Södra huset F, Vån 2 FIPF20 Politisk filosofi Föreläsning Greg Bognar
11:00 - 13:00 D255, Södra huset D, Vån 2
D271, Södra huset D, Vån 2
FITF10 Metod - argumentation, semantik och formell logik Övning Johannes Nyström
Karl Nygren
13:00 - 16:00 Lärosal 37 (ALC), Albano Hus 4, Vån 2 FITF1L Satslogik Föreläsning
Övning
Sama Agahi
13:00 - 15:00 F289, Södra huset F, Vån 2 FIPF11 Normativ etik Föreläsning Greg Bognar
13:00 - 14:00 D800, Södra huset D Möte Marjan Bastansiar
14:00 - 15:30 D263, Södra huset D, Vån 2 FITF10 Övning Love Lanneborn SI-möte
14:00 - 16:00 D734, Södra huset D, Vån 7 FIPL21
FITF21
FITF30
Språkfilosofi II Föreläsning Anders Schoubye
18:00 - 20:00 D299, Södra huset D, Vån 2 FIPF11 Inledning till argumentation, semantik och logik Föreläsning Conrad Bakka
Tors2023-09-28 10:00 - 12:00 Lärosal 1, Albano Hus 1, Vån 2 FIPL1G
FITF21
FITF30
Språkfilosofi I Föreläsning Anders Schoubye
10:00 - 11:00 Lärosal 7, Albano Hus 1, Vån 2 FITF10 Metod - argumentation, semantik och formell logik Föreläsning Johannes Nyström
10:00 - 12:00 F371, Södra huset F, Vån 3 FIPF20 Politisk filosofi Föreläsning Greg Bognar
10:00 - 12:00 D734, Södra huset D, Vån 7 FI4MN2 Aktuellt forskningsområde 1 Föreläsning
Seminarium
Henrik Lagerlund
Miira Tuominen
10:30 - 12:00 D800, Södra huset D FITF1L Övning Milton Nyström Ernarp SI-möte
Logik-, filosofi- och matematikprogrammet
11:00 - 13:00 Lärosal 2, Albano Hus 1, Vån 2
Lärosal 14, Albano Hus 2, Vån 2
Karta
Karta
FITF10 Metod - argumentation, semantik och formell logik Övning Johannes Nyström
Karl Nygren
13:00 - 15:00 Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 FI100L Kunskap, vetenskap och forskningsmetodik Föreläsning Mikael Janvid
13:00 - 16:00 458 (Flex-sal), Biblioteket, Vån 4 FITF1L Satslogik Föreläsning
Övning
Sama Agahi
13:00 - 15:00 D289, Södra huset D, Vån 2 FI10P1 Normativ etik Föreläsning Isaac Taylor
13:00 - 15:00 E487, Södra huset E, Vån 4 FIPF11 Normativ etik Föreläsning Greg Bognar
13:00 - 15:00 D700, Södra huset D, Vån 7 Högre seminarium
Gästföreläsning
Uppsatsexamination
James Nguyen
Kathrin Glüer-Pagin
Miira Tuominen
Richard Dawid
13:00 - 14:00 D800, Södra huset D Möte Elisabeth Furberg
14:00 - 16:00 D231, Södra huset D, Vån 2 FIPL21
FITF21
FITF30
Språkfilosofi II Föreläsning Anders Schoubye
14:00 - 15:00 via Zoom FILO1G Logik I Övning Mikael Eriksson SI-möte
15:00 - 16:00 D299, Södra huset D, Vån 2 FI10P1 Normativ etik Övning Linn Englund SI-möte
15:00 - 16:00 D207, Södra huset D, Vån 2 FIPF11 Normativ etik Övning Agnes Forell SI-möte
16:00 - 17:45 D289, Södra huset D, Vån 2 Föreläsning Stockholm Colloquium in Philosophy: Joachim Horvath (Ruhr-Universität Bochum)
16:00 - 18:00 E397, Södra huset E, Vån 3 Föreläsning
Gästföreläsning
Henrik Lagerlund
Krister Bykvist
18:00 - 20:00 E306, Södra huset E, Vån 3 FITF10 Kunskapsteori och vetenskapsfilosofi Föreläsning Karl Nygren
Fre2023-09-29 10:00 - 11:00 Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 FITF10 Metod - argumentation, semantik och formell logik Föreläsning Johannes Nyström
10:00 - 12:30 D499, Södra huset D, Vån 4 FITF21
FITF30
FIVE10
Vetenskapsfilosofi I Föreläsning James Nguyen
10:00 - 12:00 F231, Södra huset F, Vån 2
F239, Södra huset F, Vån 2
FI10P1 Normativ etik Seminarium Isaac Taylor
11:00 - 13:00 E306, Södra huset E, Vån 3 FITF10 Metod - argumentation, semantik och formell logik Övning Johannes Nyström
13:00 - 16:00 D416, Södra huset D, Vån 4 FISRE0 Vetenskaplighet och forskningsetik Föreläsning Greg Bognar
13:00 - 16:00 Lärosal 38, Albano Hus 2, Vån 3 FIVFE0 Vetenskaplighet och forskningsmetodik Föreläsning Björn Brunnander
14:00 - 16:00 E339, Södra huset E, Vån 3 FITF10 Metod - argumentation, semantik och formell logik Frågestund Johannes Nyström
Karl Nygren
Lör2023-09-30 15:00 - 17:00 Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 UCG30K
UCG34K
UCG43K
Kunskap och vetenskap Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Digital salstentamen
Omtentamen
15:00 - 17:00 Värtasalen, Biblioteket, Vån 6 UCG32K Kunskap och vetenskap Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Niklas Möller Digital salstentamen
Omtentamen
15:00 - 17:00 B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 UCG30K
UCG34K
UCG43K
Kunskap och vetenskap Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Digital salstentamen
Omtentamen
15:00 - 17:00 B3 enskilt rum, Södra huset B, Vån 3 UCG32K Kunskap och vetenskap Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Niklas Möller Digital salstentamen
Omtentamen
v 40, 2023 
Mån2023-10-02 10:00 - 12:00 D416, Södra huset D, Vån 4 FI100L Kunskap, vetenskap och forskningsmetodik Föreläsning Mikael Janvid
10:00 - 11:00 Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 FITF10 Metod - argumentation, semantik och formell logik Föreläsning Johannes Nyström
10:00 - 12:00 F397, Södra huset F, Vån 3 FI10P1 Normativ etik Föreläsning Isaac Taylor
10:00 - 12:00 F263, Södra huset F, Vån 2
F289, Södra huset F, Vån 2
Karta
Karta
FIPF11 Normativ etik Seminarium Greg Bognar
10:00 - 12:00 D734, Södra huset D, Vån 7 FITF30 Litteraturseminarium Seminarium Sören Häggqvist
10:30 - 12:00 D800, Södra huset D FITF1L Övning Milton Nyström Ernarp SI-möte
Logik-, filosofi- och matematikprogrammet
11:00 - 13:00 D315, Södra huset D, Vån 3
D320, Södra huset D, Vån 3
FITF10 Metod - argumentation, semantik och formell logik Övning Johannes Nyström
Karl Nygren
11:00 - 12:00 D892, Södra huset D FIPF20 Övning David Lindqvist SI-möte
13:00 - 16:00 Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 FISRE0 Vetenskaplighet och forskningsetik Föreläsning James Nguyen
13:00 - 16:00 D215, Södra huset D, Vån 2 FIVFE0 Vetenskaplighet och forskningsmetodik Föreläsning Henrik Ahlenius
13:00 - 16:00 Lärosal 37 (ALC), Albano Hus 4, Vån 2 FITF1L Satslogik Föreläsning
Övning
Sama Agahi
13:00 - 15:30 F413, Södra huset F, Vån 4 FITF21
FITF30
FIVE10
Vetenskapsfilosofi I Föreläsning Guillerme Franzmann
13:00 - 15:00 F279, Södra huset F, Vån 2 FIPF20 Politisk filosofi Föreläsning Greg Bognar
13:00 - 15:00 Aula Magna vänster, Aula Magna, Vån 4 Möte
14:00 - 15:30 F331, Södra huset F, Vån 3 FITF10 Övning Love Lanneborn SI-möte
14:00 - 16:00 D892, Södra huset D FI4MN1 Aktuellt forskningsområde 2 Seminarium Johan Brännmark
Åsa Burman
Social ontology
15:00 - 16:30 D800, Södra huset D FITF10 Övning Joar Bergmark SI-möte
Filosofi- och lingvistikprogrammet
 
KurskodNamn
FI1001FHumanioras vetenskapsfilosofi
FI100LKunskap, vetenskap och forskningsmetodik
FI10P1Praktisk filosofi I - filosofi, ekonomi och politik
FI30N1Praktisk filosofi - kandidatkurs
FI4MN1Praktisk filosofi - Magisterkurs
FI4MN2Teoretisk filosofi - Magisterkurs
FIGE10Global etik
FILO1GLogik I
FIPF11Praktisk filosofi I
FIPF20Praktisk filosofi II
FIPL1GSpråkfilosofi I
FIPL21Språkfilosofi II
FISRE0Vetenskaplighet och forskningsetik
 
KurskodNamn
FITE10Tema från den teoretiska filosofins historia
FITF10Teoretisk filosofi I
FITF1LTeoretisk filosofi I - logik
FITF21Teoretisk filosofi II
FITF30Teoretisk filosofi - kandidatkurs
FIVE10Vetenskapsfilosofi I
FIVFE0Vetenskaplighet och forskningsetik
UCG30KSkolan i samhället
UCG32KSkolan i samhället
UCG34KSkolan i samhället
UCG43KSkolan i samhället

  Ändrad senaste dygnet.